zich in Korea herhaalt Japanse geschiedenis ökx Off. Hyundai dealer voor Leiden e.o. Weg en wiel kwestie Kwaliteit Opvolger Audi 100 in september op de markt Autobedrijf Kleverlaan Drie dagen Super Oldtimers in Lisse Nieuwe fiets slecht afgesteld .DONDERDAG 19 ME11994 REDACTIE. PETER LODEWIJKS Kamsteeg HALLENWEG 2 LEIDEN (NAAST GROENOORDHALLEN) 071-22 55 75 Het kleintje van Kia heet nu nog M-Car. De Sportage komt eerst nog uit Korea, maar vanaf maart '95 ook uit Duitsland. Kia heeft na melijk de firma Karmann uit Osnabrück aangesteld om de assemblage van jaarlijks 30.000 Sportage-modellen te verzor gen. Overwogen wordt om op termijn een dochterbedrijf van Kia in Duitsland op te richten. Volgend jaar brengt Kia een moderne kleine auto in de trant van de Daihatsu Cuore en de Suzuki Alto, nu nog aangeduid als M-Car, op de markt. Hij heeft een motor van minder dan een liter inhoud, met drie kleppen per cilinder. Dit eigen model is ook bedoeld voor ex port, de varianten op de Mazda 121 die men nu bouwt mogen niet onder eigen naam geëxpor teerd worden. Tevens vernieuwt Kia in 1995 zijn middenklasser Concord, die dan het exportgamma naar bo ven zou kunnen afronden. Kia's autoproduktie moet daarmee op meer dan een miljoen per jaar komen, waarvan een kwart bestemd is voor export. Hyun dai bouwt nu al jaarlijks meer dan een miljoen auto's. En nu dient ook Ssangyong zich aan, dat samenwerkt met Mer cedes-Benz. Vooralsnog is Ssangyong een klein en gespe cialiseerd merk dat vorig jaar 50.000 auto's produceerde. Naast Mercedessen voor de Aziatische markt en Mercedes- motoren wil het merk met een eigen luxe terreinwagen de ex port naar Europa beginnen. Vo rig jaar was hij op autoshows te zien als voorserie-model FJ, in maart stond hij als produktie- model Musso te pronken op de autoshow van Genève. Onder de vlot gelijnde vijfdeurs carrosserie verbergt zich het on derstel van de Isuzu Trooper. Ssangyong maakt de oude Trooper, waaruit de Opeis Fron tera en IVJonterey zijn voortge komen, in licentie onder de naam Korando. De motoren voor de Musso zijn Mercedes- ontwerpen: een 3.2 liter mul- tikleps 6-cilinder benzinemotor, of een 2.9 liter 5-cilinder diesel. Het is dus een vrij exclusief mo del, doch het mag niet verbazen als dit gevaarte aangeboden kan worden voor zo'n zestig tot ze ventig mille, want Korea produ ceert voor scherpe prijzen. Sinds lortz%»wij oÉded deafer geworden vat Kia, Met dit onlangs in Nederiand geïntroduceerde mede bied het modei Sephia opvattend veel auto voor uw geld. Het is een bijzonder complete en ruime gezinswagen met een krachtige en zuinige 1.6L injectie motor, die moeiteloos uw caravan trekt £n dat vow een prijs vanaf 27300.-. Vergelijk dat maar eens met andere mericen. Kia rydt een klasse rijker. De Vlashaven 8, Noordwijkertiout Tel.:02523-73724 Afgelopen weekeinde kwamen in het Franse Caen meer dan 200 Citroëns Traction Avant bijeen voor een herdenking. Men herdacht niet alleen het feit dat deze revolutionaire auto 60 jaar geleden werd voorgesteld maar ook stond men stil bij de rol die de wagen tijdens de Duitse bezetting heeft gespeeld. De Traction was een elegante, aërodyna mische auto met een voorbeeldige wegligging en een betrouwbare motor. Direct na het debuut in 1934 was het nieuwe produkt in vele varianten te koop. Men kon kiezen uit een vierdeurs sedan, een cabriolet, een coupé, een verlengde 'Familiale' en diverse bedrijfswagens. Pas na de oorlog kwam het hoogtepunt van de serie: de Traction type '15' met 6-cilinder motor en als absolute wereldprimeur hydropneumatische vering achter, dezelfde vering die in de 'buitenaardse' Citroën DS pas echt beroemd zou worden. foto reuter WEGWERKZAAMHEDEN Overzicht van werkzaamheden waarbij vertraging kan optreden, samengesteld door ANWB, politie en Rijkswaterstaat. Wijzigingen ,j via ANWB-infonummer: 06 - 9622 (50 ct/min)De werkzaamheden zijn dag en nacht en in beide richtingen, tenzij anders vermeld. Alkmaar - Amstelveen (A 9) Tussen Uitgeest en'Akersloot. Alkmaar richting Amstelveen (A 9) Ter hoogte van de Velsertunnel. Hengelo richting Osnabrück (A 1) Osnabrück richting Hengelo (A 1) Tussen Oldenzaal en Hengelo-noord. Den Bosch richting Eindhoven (A 2) Tussen Boxtel en Best. Tussen Best en knooppunt De Hogt. Ter hoogte van Veldhoven. Eindhoven richting Den Bosch (A 2) Tussen knooppunt De Hogt en knooppunt Batadorp. Tussen Best en Liempde. .Den Oever richting Joure (A 7) Tussen Den Oever en Harlingen, overdag en avond. Tussen Sneek en Joure. Arnhem richting Utrecht (A 12) Tussen Veenendaal en Maarsbergen, avond en nacht. Ter hoogte van Driebergen, avond en nacht. Toyota-tiilp te koop Tien jaar geleden werd een nieuw, naar het merk Toyota genoemd tulpenras ten doop gehouden. DeToyota-tulp is nu voor het eerst te koop, het vergt kennelijk zo lang om een nieuw gekweekte bloembol in voldoende aantallen te ver meerderen. De autotulp is te zien in de Keukenhof te Lisse. BOEKEN RAI motorwijzer In de recent verschenen derde druk van de RAI Motorwijzer is een bonte mengeling van we tenswaardigheden opgenomen die met het populaire motorrij den te maken hebben. Interes sant zijn bij voorbeeld de hoofdstukken over de verschil lende typen motorfietsen, de fascinerende merken en de prij zenslag die momenteel woedt. Maar ook de tips die met aan koop en onderhoud van moto ren te maken hebben, kunnen ter harte worden genomen. Uiteraard wordt veel aandacht besteed aan veiligheid (valhelm, kleding, verkeer, cursussen). Aan ge- en verboden ontkomt de lezer evenmin. Zo moet de wegenbelasting op tijd betaald worden en mag de motorrijder nog steeds niet een file inhalen. De Motorwijzer bevat nuttige informatie voor zowel begin nende als heropstappende mo torrijders die zich onder andere willen oriënteren op de aan schaf van een motorfiets. De RAI Motorwijzer is voor nog net geen tientje te koop bij de reguliere boekhandel, tabaksza ken en benzinestations. Het Duitse merk met de vier ringen, Audi, is druk bezig met een totale vernieuwing van het gamma om de heersende crisis het hoofd te bieden. De pas ge lanceerde Audi A8 van alumini um is meer een prestige-object dan een poging de verkoopaan tallen op te schroeven maar de ze revolutionaire auto zet wel de toon voor de komende jaren. Drie nieuwe auto's moeten het gaan doen voor het luxe-merk van Volkswagen. Om te begin nen de nieuwe Audi 100, die met de aanduiding A6 in juni wordt voorgesteld. Ook dit jaar nog komt de opvolger van de Audi 80, die A4 gaat heten. In 1996 komt dan nog de Audi A3, een nieuwe auto in de VW Golf- klasse, kleiner dus dan de huidi ge Audi 80. De A3 krijgt dezelfde bodemgroep als de vierde gene ratie Golf, die in 1997 moet ver schijnen. Daarna volgt mogelijk een nog kleinere Audi, die logi scherwijze A2 zou kunnen gaan heten. In juni brengt Audi dus in Duitsland een opvolger voor de huidige 100 op de markt. In ons land start de verkoop in sep tember, wanneer ook de nieuwe stationwagen A6 Avant zal de buteren. Veel verrassingen lijkt het de buut van de nieuwe 100 niet te gaan oplèveren. De wijzigingen betreffen voornamelijk uitbrei ding van de uitrusting (met on der meer een airbag, centrale vergrendeling, verstelbaar stuur en elektrisch bediende ramen voor) en een vernieuwd uiter lijk. Daarvoor stond de pas uit gebrachte A8 model. Het motorenaanbod van de A6 begint met een 2.0 liter 4-ciIin- der van 115 pk, de zwakkere va riant die nu de goedkoopste 100 aandrijft, keert niet terug. Te vens verdwijnen de 2.3 liter 5- cilinder zonder turbo, en de 5- cilinder 2.4 diesel die speciaal voor de 100 werd gemaakt. In diens plaats komt de wat sterke re 4-cilinder TDI turbodiesel die al in diverse Volkswagens en de Audi 80 wordt gebruikt. Daar naast verhuizen twee V6 benzi nemotoren, een V8 en 5-cilin der turbomotoren in benzine en dieselversie van de 100 naar de nieuwe A6. Tweedehands motorolie zo goed als nieuw De firma Karmann gaat voor Kia de Sportage bouwen. foto In de schaduw van Japan ontwikkelt Zuid-Korea zich tot een even ambitieuze autoproducent. De ontwik keling gaat er, doordat Ja pan als voorbeeld dient, nog sneller dan in het land van de Rijzende Zon. Van daar dat al de eerste Eu ropese geluiden gehoord zijn om ook voor Koreaan se auto's importbeperkin gen in te stellen. SEOUL De internationale autoindustrie zou zich zoals de ezel niet graag tweemaal aan dezelfde steen stoten. Om de eerste Japanse exportprodukten werd scham per gelachen, ook de eerste Ko reaanse Hyundai's kregen een meewarige ontvangst. Maar in middels telt Hyundai al vol waardig mee, en diende vorig jaar als tweede Koreaanse leve rancier Kia zich aan. De Kroy- mans-groep (onder meer im porteur van Jaguar en Ferrari) heeft goede hoop dit jaar im porteur te worden van het Ko reaanse Ssangyong. Inmiddels heeft ook het Sams ung-concern in Korea laten we ten dat het auto's wil gaan bou wen, gebaseerd op Nissan-tech niek. Begin 1998 moeten de eer ste middenklasse-modellen van de band rollen. Als het aan de Koreanen ligt herhaalt de historie zich. Men begint zoals de Japanners met samenwerking om het ontwer pen en de produktie van auto's in de vingers te krijgen. Maar veel sneller dan destijds de Ja panse merken verhogen de Ko reanen hun eigen inbreng in de geproduceerde auto's. Hyundai ging destijds te rade bij Mitsubishi, maar kan het nu vrijwel zonder diens hulp stel len. Het bouwt nu interessante auto's als de Lantra en de Sona ta. Kia ontleende de technische basis voor zijn eerste exportmo del Sephia aan Mazda's 323, en bouwt al langer voor Ford Ame rika het model Festiva op basis van de Mazda 121. Daar Korea's eigen automarkt niet zo groot is richt men zich ook veel eerder op export. Hyundai heeft zelfs al heel wat buitenlandse fabrieken, onlangs kwam er weer een joint-venture bij in Egypte. En voorlopig pro duceert Korea nog net zo goed koop als Japan vroeger deed. Vorig jaar zijn in enkele maan den 500 Kia's in ons land ver kocht, voor dit jaar denkt men 2.000 stuks af te zetten. Kia heeft recent de Sephia sedan en hatchback op de markt ge bracht, modellen die met een gewone 1.6 liter motor en een 2.0 liter 16-kleppper te leveren zijn. Medio oktober komt er een totaal nieuwe auto, genaamd Sportage. Deze vierwielaange- dreven auto in de stijl van de Mitsubishi Space Runner heeft een wielbasis van 2,65 meter en kan geleverd worden met een 2.0 liter benzinemotor (90 pk of 125 pk) of een 2.2 liter diesel motor met 65 pk vermogen. FIETSSTROOK redactie: Theo van der Kaaij THE INDEPENDENT Een Brits bedrijf heeft een ma nier bedacht voor het onbe perkt hergebruik van oude mo torolie. Bestaande methoden verwerken gebruikte motorolie tot stookolie voor de industrie. Maar bij de verbranding van de ze opgewerkte olie komen zeer giftige teerverbindingen vrij. In de door Orcol Fuels ontwik kelde methode wordt de oude olie thermisch en chemisch be handeld voordat de traditionele recycling-technieken erop wor den losgelaten. Uiteindelijk ontstaan drie ver schillende soorten olie mo torolie, lichte stookolie en zware stookoliedie geen giftige teer verbindingen bevatten en bij verbranding minder dan de helft van de hoeveelheid zwa veldioxide produceren die bij nieuwe olie vrijkomt. De bij de verbranding van fossiele brand stoffen uitgestoten zwaveldioxi de is de belangrijkste oorzaak van zure regen. Orcol brengt de gerecyclede olie op de markt als de eerste zoge heten 'groene' motorolie. Deze olie is in kwaliteit en prijs vergelijkbaar met die van de ge vestigde merken en is geschikt voor benzine- en dieselmoto ren, zowel met als zonder brandstofinspuiting en met of zonder turbocompressor. VERTAUNG: MARGREET HESLINGA Traditiegetrouw wordt in Lisse met pinksteren het Super Oldtimer Festival gehouden. Honderden klassieke automobielen zijn er te zien, waarvan een groot gedeelte ook te koop is. Het auto-aanbod in de HoBaHo-hallen (tegenover het WV-kantoor) is zeer uiteenlopend. Bekende en onbekende sportwagens, maar ook 'gewone' klassieke middenklassers staan naast overdadig uitgedoste Amerikaanse slag schepen uit de jaren vijftig. De wagens zijn opgesteld temidden van vele honderden meters kramen met onderdelen en 'automobilia': fol ders, boeken, speldjes, miniaturen etc. Voorde kinderen zijn er diver se attracties en er is live-muziek. Het Festival is zaterdag 21 mei toe gankelijk van 11 tot 18 uur en zondag en maandag van 12 tot 18 uur. Een kaartje kost 12,50 en kinderen betalen 5. BLIK IN HET VERLEDEN Het is nog steeds treurig ge steld met de afstelling van nieuwe fietsen. Tot deze conclusie komt de redactie van het tijd schrift Fiets die de af gelopen jaren honder den nieuwe fietsen aan de tand heeft gevoeld. Over het algemeen zijn bouten en moeren niet goed aangedraaid, staan lagers juist te strak afgesteld en ont breekt er vet en smeer op plaatseri waar dat onontbeerlijk is. In de praktijk zijn er grote verschillen in. aanlevering van nieuwe fietsen. Op racefietsen en atb's, die door rijwielspecialisten worden gele verd, valt weinig aan te merken. Met de hybride-typen (kruising tussen atb en racefiets) en de goedkopere exemplaren is het slechter gesteld. Een bloemle zing uit wat de fietstesters te genkwamen: Te strakke en onvoldoende aan gedraaide balhoofdlagers, bra men in framebuis bij zadelpen- klem, te strak afgestelde wiella- gers, overbodige bochten in rem- en derailleurkabels, velgen met hoogte- en breedteslageh, slingerende banden, bij regen slippende dynamo's, scheef staande dynamo's, scheefstaan de remblokken, te dunne bin- De firma De Woerd in Bameveld maakt deze routekaart houder, die geschikt is voor alle soorten sturen. De hou der kreeg onlangs de erkenning 'Goed Industrieel Ont werp'. De prijs bedraagt 23,50. nenbanden, gammele bedra ding van verlichting, geen licht door slechte contacten, losse spatbordboutjes en diverse lak- beschsdi gingen. Geen vet en smeer, waar dat wel aanwezig behoort te zijn, werd aangetroffen in wiellagers, aan de ondersterste delen van stiiurpen en zadelpen die in het frame gemonteerd zitten en in de draaipunten van cantilever- remmen. Bovendien werd 99 procent van alle testfietsen aan geleverd met een onvoldoende gesmeerde ketting. Het tijdschrift stelt dat de mees te van deze onvolkomenheden met wat handigheid en juist ge reedschap zelf te verhelpen zijn. Beter is het de hele fiets na te lopen voor de eerste rit, dan maar af te wachten wat er gaat piepen en losraakt. Smeer 'm Lubmatic is de naam van een smeersys- teem voor de ketting, dat blijvend op de achtervork wordt ge monteerd. Het gaat om een klein, lang werpig reservoir, twee derailleurwiel- tjes, een slangetje en nog wat kleine on derdelen. Onder het rijden kan de fietser olie op het onderste derailleurwieltje la ten spuiten door een zuigertje op het reservoir in te drukken. Het smeersysteem is speciaal bedoeld om rijdend in ruig ter rein de ketting gesmeerd te houden. Importeur is Vertex in Zandvoort, de prijs bedraagt 94. Anti-slip Kleine stukjes rubber kunnen van groot nut zijn om spullen niet van de bagagedrager te la ten glijden. Schooltassen, diplo- matenkoffers, dozen en kisten blijven voortaan netjes op hun plaats. Gazelle heeft de rubbers in setjes van vier stuks voor 5,50, verkrijgbaar in de diktes 10 en 12 mm. Ze klikken vast op de buizen van de bagagedrager.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9