Cultuur Kunst 'Lag Austin maar in Z.-HollancT Alle Leidse krullen, kronkels en zweepslagen samen in een boekje Slechts 'intermezzo' bij Reflex geslaagd Choreografieprijs voor Feri de Geus 'Moriaan nam ondoordachte beslissing' Vervalser Orléans blijkt gezochte Appel-vervalser EXTRA Toneelgroep Amsterdam op buitenlandse tournee lONDERDAG 19 MEI 1994 Lef annemiek ruygrok. 071 -356472. plv -chef jan rijsdam. 071 -356473 heidenaar Ruud van Beek haalt Don McCalister uit Texas naar Leiden |n een mintgroene Mercu- -iy Sable, 'deep through the ïeart of Texas', reed Leide- ïaar Ruud van Beek on langs met een aantal vrien den naar de South by Jouth West Music Confe rence in Austin, Texas. Hoewel de nadruk bij dit festival vooral ligt op de roots music' kun je er ook rednecks uit hun dak zien gaan op heavy metal. Van Beek is vooral een liefheb ber van blues en country- ;wing. Hij ontpopte zich tijdens de reis als impresa- io voor één dag en slaagde erin de groep Don McCa lister, een van de optreden de groepen, naar Leiden te halen. Vanavond treedt de ze formatie op in het Leid- Café 'De Zoop' in de Pieterskerkchoorsteeg. Prachtige muziek maken die jongens. Maar zo zijn er daar nog veel meer. Het klinkt vreemd, maar je kunt in Austin sneller een gitarist vinden dan een loodgieter." leiden cees van hoore Kijk", zegt Van Beek, „sommige mensen zingen zo mooi, al zin gen die alleen maar het ABC, dan nog maakt het me niks uit. Ik heb honderden platen met country en blues. Ondoenlijk om al die teksten te onthouden. Maar sommige regels blijven hangen. 'Did you ever see Dal las from a DC 9 at night?' bij voorbeeld. De dingen worden in groots, on-Hollands per spectief gezien. Zon stad wordt ineens gereduceerd tot een ont roerend theelichtje. Ja, denk je dan, zo heb ik het nog nooit be keken." Nu al voor de tweede keer .reisde Van Beek in maart voor Idrie weken naar Austin, Texas. „Austin verdient terecht het Ruud van Beek: „Je vindt daar makkelijker een gitarist dan een loodgieter!'." foto hielco kuipers predikaat van Live Music Capi tal of the World. Tijdens het fes tival heerst er een sfeer van gro te muzikale verbroedering. 'Plug in, man!' hoor je onbeken de artiesten vragen aan een lo kale grQotheid als Johnny Reed. En zo'n man doet dat dan zon der enig probleem. Ouwe jon gens krentebrood. Dat werk. En daar hou ik van. Niemand heeft kapsones. Daar wordt muziek nog beschouwd als een levend gebeuren, waarbij zowel muzi kanten als publiek laten zien el kaar nodig te hebben en te res pecteren." „De South by Southwest Mu sic Conference is een beetje te vergelijken met het North Sea Jazz Festival hier. Gedurende vier dagen wordt Austin gedo mineerd door dit festival. Zo'n 450 groepen treden er op, ver spreid over 25 podia. Een or kaan van muziek. Het grote aanbod is voor de muzikanten zelf soms niet zo gunstig. Vaak betekent het dat ook de groot sten moeten optreden voor een appel en een ei. Dus lage toe gangsprijzen en een ongekende keuze. Voor het publiek is dat natuurlijk niet gek. Af en toe dacht ik wel eens bij mezelf: lag Austin maar in Zuid-Holland!" „De Texaan is over het alge meen vriendelijk en makkelijk benaderbaar. We hebben dan ook veel mensen leren kennen. Don McCalister dus ook. Hij vertelde me dat hij op tournee ging door Europa en vroeg of ik misschien in Holland iets voor hem kon regelen. Dat heb ik dus gedaan. In Café De Zoop heb ik een soort privé-concert georganiseerd, waar mensen voor de prijs van slechts een tientje de groep kunnen beluis teren. Zoiets kan alleen bij dit soort groepen. Het is echt een bliksembezoek want al de vol gende morgen vroeg moet de groep voor een concert naar Oostenrijk." „Deze jongens spelen nog pure country-swing. De muziek uit Nashville is glad, gecultiveerd. Daar heb je dat Jim Reeves-ach- tige en daar hou ik niet van. Net alsof je een biefstuk krijgt die is verdwenen onder een dikke laag saus. In Texas krijg je pure biefstuk, om het maar eens beeldend uit te drukken. Muzi kanten zoals Don McCalister willen daar hun eigen stempel op de muziek blijven drukken en doen weinig concessies. Zelfs de beste muzikanten daar heb ben dan ook moeite om een goed platenlabel te vinden." „We hebben na het festival moeten bijkomen in het Big Bend National Park in West Texas. Ik weet nog dat we aan een dikke Amerikaan vertelden dat we er naar toe gingen. 'Weet je wel hoe ver het daar naar toe is?', zei hij. 'Dat is 'miles and miles of nothing". Ik zei hem dat we daar nu juist voor kwa men." „Die uitgestrektheid van dat landschap hoor je terug in de muziek. Letterlijk ook. 'You can't get the hell out of Texas', zingt Gary P. Nunn. Die muziek heeft een soort weemoed in zich waarvan ik hou. Eenvoud ook. Als ik daar ben, besef ik dat een mens maar een paar dingen nodig heeft om gelukkig te zijn. We hadden een auto gehuurd, dat was net één grote rijdende geluidsbox. Het is alsof je in een droom belandt als je door Texas rijdt. Die eindeloze wegen door dat droge landschap, die trillen de hitte boven de weg, al die verveloze motels. Ik hou van motels, van hun vluchtige ka rakter. Heerlijk, 's avonds lang uit op een stoel, met een Jack Daniels in de hand, kijken naar het stof op je laarzen, naar de woestijn waar de ondergaande zon zich schramt aan de cactus sen. Weemoed, verlangen, het besef van eigen nietigheid - ja, dat hoor je in die muziek te rug." Het optreden van Don McCa lister in De Zoop begint van avond rond negen uur. De gerestaureerde gevelreclame van Romburgh Uzerwaren. Het bijzondere van de muurschildering is dat die is uitgevoerd in een unieke Jugendstil-belettering. foto hielco kuipers leiden» jan rusdam tige stuk zijn bijzonder weinig boeiende bewegingen verwerkt, terwijl de toneelachtige omlijs ting deze nauwelijks interessan ter maakt. Het'geheel heeft te# weinig structuur en karakter om de surrealistische beelden over tuigend te maken. Er heerst een lome sfeer, met enkele episodes van volkomen stilstand en op andere momenten baldadige uitbarstingen, die je met veel vraagtekens laten zitten. recensie maarten baanders Programma 3 door Dansgroep Reflex Ge zien 18/5 LAKtheater. Leiden, aldaar nog vanavond te zien. amst6rdam. 1993 uitgebracht in het jubileumprogramma van Djazzex. De prijs bedraagt 7500 gulden. Het .Het Amsterdams Fonds voor de Kunst heeft de fondsbestuur heeft voorts de choreografie-op- aanmoedigingsprijs choreografie 1994 toege- drachten 1994 verleend aan Anouk van Dijk, kend aan Feri de Geus voor zijn choreografie Janneque Draaisma en Tamara Roso. Zij krijgen Miles Smiles. Dit ballet werd in de herfst van ieder een honorarium van 10.000 gulden. Op de hoek Oude Rijn/Dullebakkersteeg is gister middag een gerestaureerde gevelreclame onthuld van Romburgh Ijzerwaren. Het bijzondere van de muurschildering is dat die is uitgevoerd in een unieke Jugendstilbelettering. De Jugendstil of Art Nouveau ontstond aan het eind van de negentiende eeuw vrijwel tegelijk in heel Europa. In de afgelopen jaren is deze stijl, met z'n krullen en kronkels, steeds meer in de be langstelling komen te staan. In Leiden bevindt zich, behalve de nu gerestaureerde muurreclame, nog een aantal panden en kunstvoorwerpen die typische kenmerken van de Jugendstil of Art Nou veau vertonen. Deze overgebleven voorbeelden zijn samengebracht in het boekje 'Krullen, lijnen en zweepslagen. Jugendstil in Leiden' van Petra Kotterman. Het boekje werd gisteren, aansluitend op de onthulling van de muurreclame, overhan digd aan wethouder Van Rij (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). Van Rij sprak er zijn verbazing over uit dat de waardering voor de karakteristieke overgebleven voorbeelden van de Jugendstil pas de laatste ja ren algemeen geworden is. Bij de inventarisatie van panden in de binnenstad, eind jaren tachtig, werd de vraag of Jugendstil panden op de ge meentelijke monumentenlijst moesten worden gezet nog negatief beantwoord. Volgens de wet houder wordt daar nu gelukkig anders over ge dacht. In 1895 kon het Leidse publiek voor het eerst kennis maken met de Jugendstil op een ten toonstelling in het Stedelijk Museum De Laken hal. Hoewel de uitbundige stijl aanvankelijk als schokkend werd ervaren raakte ook Leiden snel in de ban van de nieuwe kunststroming. Rond de eeuwwisseling werden veel nieuwe winkels, en woonhuizen voor de middenstand, in Jugendstil opgetrokken. Vrijwel gaaf overgebleven is het winkeltje waarin thans het café De Bonte Koe gevestigd is. aan de Hooglandsekerkchoor- steeg. Eén van de opvallendste voorbeelden van Jugendstil architectuur is het pand Breestraat 146, met de enorme glazen gevel en de zichtbaar gela ten ijzerconstructie. Bij de meeste Leidenaren staat het nog bekend als het pand waarin vroeger de meubelzaak Pander gevestigd was. Eén bekend Jugendstilgevel is ook wel die van het pand Nieuwe Rijn 8-9 (thans Aba-i), dat be halve een mooie pui ook een portiek met een fraai Jugendstil tegeltableau heeft. In het helder geschreven, en fraai uitgevoerde boekje komen nog vele andere, ook minder be kende, voorbeelden van Jugendstil in Leiden aan bod. Het boekje is het derde in de reeks 'Leids verleden' In de eerdere uitgaven werden de ge schilderde gevelreclames en gevelstenen in de stad in beeld gebracht. Het boekje 'Krullen, lijnen en zweepslagen. Jugendstil in Leiden' is te koop in de boekhandel voor 15 gulden. I In het nieuwste programma van j Reflex is aan alles te zien dat de- j ze dansgroep iets- nieuws wil j brengen. Twee van de drie stuk- ken zijn gemaakt door gastcho- reografen, die als uitgangspunt hebben dans te combineren I met andere kunstvormen. 'The Power of Love' van Mare I Vanrunxt bestaat uit twee delen die sterk van elkaar verschillen. I Deel 1 is een simpele, zoete dans door twee dansers en drie danseressen in hoepelrokken op zwijmelachtige muziek van Offenbach ('Gaieté Parisienne'). De ironie springt ervan af en, zoals te verwachten valt, wor den deze wervelende bewegin gen doorbroken door kramp- achtig gezwaai met vuisten en andere gebaren die erop wijzen dat deze uiterlijke praal geen stand houdt. In deel 2 komt de combinatie van dans met thea ter duidelijk aan het licht. Er heerst een geheimzinnige sfeer waarin allerlei vage rituelen worden uitgevoerd. Het aandeel van de dans is minimaal. Ter wijl ik dit zag vroeg ik me voort durend af: wat gebeurt hier? Natuurlijk kan een kunstwerk zijn eigen wetten hebben die los staan van wat we van de werke lijkheid gewend zijn, maar van die wetten moet dan wel iets op de toeschouwer overkomen, bijv. door samenhang in de beelden. Deze ontging mij. Doordat het allemaal wat lang duurde, alles met een doorlo pende, dodelijke ernst werd uit gevoerd, boeide het al snel niet meer. Het laatste gedeelte be staat uit niets meer dan vijf langs elkaar heen lopende dan sers, heel langdurig, totdat het donker wordt, een einde dat in mijn ogen volstrekt willekeurig kwam. Jappe Claes heeft zijn choreo grafie 'Etude pour Francois' vanuit zijn toneelachtergrond gemaakt. Het lijkt of de dans aan dit combinatie-experiment is opgeofferd. In dit raadselach- Pijpenkabinet dicht, maar volgens Benedit Goes nog niet ter ziele: den haag anp En dan is er nog 'Zonder ver en' van Patrizia Tuerlings, dat als niet meer dan een intermez zo wordt aangekondigd. Tussen de andere stukken is dit welda dig om naar te kijken. Danser Tim Galvin en 'gastbeweger' Pe ter Zegveld laten met simpele, soms slapstickachtige bewegin gen het volkomen eigen wereld je van twee heren zien. Hun ge baren zijn vreemd, maar je kunt er zonder moeite in meegaan. 'Zonder veren' is pretentieloos, komisch, subtiel en biedt zelfs plaats aan een lichte dramatiek: precies goed. inhaalvoorstelling DE VROUW VAN DE ZANGER Brigitte Kaandorp en Ingeborg Elzevier muzikale komedie van Paul Haenen woensdag 25 mei, 20.15 uur LEIDSE SCHOUWBURG Tel.071-131943 leiden roderick de smit Benedict Goes, secretaris van de stichting die het Pijpenkabinet beheert, heeft nog hoop. Het museum aan de Oude Vest is dan wel gesloten, maar hij is er van overtuigd dat dit tijdelijk is. Museum De Moriaan in Gouda heeft geweigerd de collectie pij pen over te nemen, „maar dat is naar mijn idee een ondoor dachte beslissing." Museum De Moriaan zou in het plan van het Pijpenkabinet een 'Nationaal Pijpenmuseum' moeten worden, en andere ob jecten zoals Gouds plateel (keramiek) elders moeten on derbrengen. Beheerder Don Duco van het Pijpenkabinet heeft een rapport geschreven waarin hij stelt dat het museum internationale allure zou krijgen en een belangrijke toeristische impuls voor de stad Gouda zou vormen. De reactie uit Gouda was dat De Moriaan al een grote pijpencollectie heeft, en andere collecties als aardewerk wil be houden. Bovendien vindt de museumdirectie dat De Mori aan niet alleen een pijpenmuse um moet zijn, maar een meer algemeen karakter moet heb ben, zoals nu het geval is. De besluitvorming in Gouda is volgens Goes niet echt demo cratisch. „Zowel onder publiek ,als in de museumwereld is re gelmatig kritiek te horen op de presentatie van museum De Moriaan. Ik denk dat ons voor stel een goede stimulans voor het museum zou zijn waar ie dereen mee gebaat is. Alleen hebben de directeur en de wet houder beslist dat het niet door gaat en daarmee is voor hen de zaak afgedaan." De hoop om alsnog naar Gouda te verhuizen is nog niet verdwenen. „Op kor- De vorige week in het Franse Orléans aangehouden kunstvervalser Jan van de Bergen blijkt dezelfde te zijn' als de Nederlandse mees tervervalser G.J.J. die ervan is verdacht onder meer grafisch werk van Karei Appel te hebben vervalst. - Een woordvoerder van de Amsterdamse politie heeft dat gisteren bevestigd. Nederland zal echter geen uitlevering van J. vragen, om dat juist begin dit jaar de delicten zijn verjaard, aldus de woord voerder. Tqt dat moment heeft hij op de internationale opsporings lijst van Interpol gestaan. J., die als kunsthandelaar in Amsterdam is opgetreden, werd er eind jaren tachtig van verdacht grote hoeveelheden vervalste Ap pels in omloop te hebben gebracht. De politie onderzocht toen hoe duizenden valse Appels in de kunsthandel konden opduiken. Zij slaagde er echter niet in J. op te sporen. Met zijn vriendin Ellen vet rok de vijftigjarige J. zo'n tien jaar geleden naar Frankrijk, waar bei den vorige week werden aangehouden op verdenking van het ver valsen en in omloop brengen van werk van onder meer Matisse, Miró, Dufy, Dali, Chagall, Klimt en Cocteau. Na zijn arrestatie heeft J. aanvankelijk als zijn naam Van den Bergen opgegeven. De pijprokersmiddagen van het Pijpenkabinet werden druk bezocht. Don Duco en Benedict Goes (resp. derde en tweede van rechts) verkassen mogelijk naar Gouda, maar naar welke lokatie en wanneer is nog de vraag. amsterdam anp archieffoto holvast te termijn zal het niet gebeuren, maar in de toekomst kan daar altijd nog verandering in ko men." Subsidie De gemeente Leiden heeft altijd geweigerd om aan het museum een su,bsidie te verstrekken, „terwijl het maar om een be scheiden bedrag ging," aldus Goes. „En we voldeden aan alle voorwaarden die de Museum vereniging heeft opgesteld om voor subsidie in aanmerking te komen." De richtlijnen van de Museumvereniging zijn overi gens nog niet vastgesteld, er is alleen nog een advies uitge bracht. A. van der Ree, van de afde ling cultuur van de gemeente Leiden, zegt dat het Pijpenkabi net wel degelijk subsidie heeft gekregen, „maar dan op inci dentele en niet op structurele basis. Als we een structurele subsidie geven, zitten we daar voor een langere periode aan vast en dat wil de gemeente niet. We hebben bijvoorbeeld wel de uitgifte van een catalo gus gesubsidieerd. Toen het Pij penkabinet een depot nodig had en daar een ruimte voor op het oog had, heeft de gemeente geregeld dat ze die konden hu ren. Je kunt dus niet zeggen dat wij nooit medewerking hebben verleend aan het museum." Van der Ree vindt het jammer dat het Pijpenkabinet gesloten is en wil verhuizen, „maar je kunt ze niet vastbinden." Als het echt niet lukt om in Gouda te komen, dan moet het Pijpenkabinet maar naar een andere gemeente verhuizen, vindt Goes. „We hopen natuur lijk dat we een gemeente kun nen vinden die wel bereid is om ons te subsidiëren. Maar ook zonder subsidie kunnen we wel draaien. Dan moeten we ons op een plek vestigen waar veel pu bliek langs loopt, zodat we meer bezoekers krijgen. De Oude Vest was toch een beetje te afgele gen." Toneelgroep Amsterdam (TGA) trekt de komende maanden met de voorstellingen 'Count Your Blessings' en 'Liefhebber', beide geschreven en geregisseerd door Gerardjan Rijnders, langs een aantal buitenlandse thea terfestivals. Vanaf 29 mei speelt TGA op zijn thuisbasis in Am sterdam 'Sweeney's Waanzin' in de regie en naar een idee van de Amerikaanse beeldend kunste nares Joan Jonas. De voorstellingen in het bui tenland worden in het Neder lands gespeeld. 'Liefhebber', dat in 1992 in première ging, begint de toernee in het Spaanse Gra nada (21 en 22 mei) en wordt verder opgevoerd in het Finse Tampere (13 en 14 augustus) en in Madrid (29 en 30 september en 1 oktober). 'Count your Bles sings' uit 1993 wordt op 22 en 23 juni in het Duitse Bonn ge speeld. Sweeney Astray in de bewerking van Seamus Heaney ligt aan de basis van de voor stelling van Joan Jonas. In het Stedelijk Museum in Amster dam zijn momenteel van haar zes installaties te zien. 'Sween ey's Waanzin', naar een Kelti sche sage over de Ierse koning Sweeney, wordt gespeeld door Elisabeth Andersen, Pierre Bok- ma, Janine Huizinga, Titus Mui- zelaar en Gerardjan Rijnders. Harry de Wit heeft de muziek gecomponeerd en Karin Post danst. De voorstellingen vinden plaats in het machinegebouw op het terrein van de Wester gasfabriek.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23