/EIDEN Horeca pleit voor toerismefonds ialonboot met roemrucht verleden Voorarrest verlengd van verdachten Sylvius-affaire Alleenstaanden protesteren tegen afvalstoffenheffing Fasson betreurt afketsen verhuizing Hoekige huizen naast historische panden Proef met thuiszorgtechnologie Export Award voor uitgeverij Brill JNDERDAG 19 ME11994 Talent yi De Leiderdorpse I platenbaas Herman Teleng geeft plaatselijk ta lent een kans. In juni ver schijnt een cd van dorps genoot Ton Bavelaar. Uniek y| q De Hoek in Koude- I kerk viert koperen jubileum. 'Dit unieke café mag niet verdwijnen'. pderij De Meren pronkt met Blue Star Biet van aarsen lit stapte koningin Beatrix - In nog prinses - over op de Ie Star omdat het haar met Ide wind op de Waddenzee Ih te gevaarlijk werd aan lord van de Groene Draeck. En leen fotoboek over Woubrug- Istaat zowaar Juliana gezellig Jceuvelen aan dek. Dat was in Itijd dat de 'super-de-luxe' sa- Iboot als de RP 75 het ko- liklijk jacht begeleidde op zijn ■hten. De 'trots' van Frans Irsten en Liza Imminga-Ver- lar kent dus een verleden van logstaande gasten aan boord. ÉCersten en Imminga, de men- achter rederij De Meren, er trots op. Niet dat ze veel feten van het roemruchte ver- ien van hun Blue Star toen ze Tt schip zo'n twee jaar geleden hschaften, ze voelden zich Lpelweg aangetrokken tot de lonboot. l.We hoorden die verhalen fer het verleden van de boot, onderweg waren en [or de sluis bij Amsterdam la- Er stapte ineens een oude man uit zijn auto, die een beetje schuchter vroeg of hij even mocht kijken. Dat was dus de vroegere kapitein, Jelle Horrius, die als rijkspolitieman te water jarenlang op de Blue Star heeft gevarenzegt Liza Imminga. ,,We wisten al wel dat de Blue Star onder die naam in 1938 is gebouwd bij de Alkmaarse werf Nicolaas Witsen en Vis, in op dracht van een rijke Engelse da me. Dat was wat. in die tijd. Zo iets als wanneer je nu een enorm cruise-schip zou laten bouwen. Maar de opdrachtgeef ster kon uiteindelijk de rekenin gen niet betalen. De Blue Star schijnt vervolgens in de oor logsjaren in Duitsland te heb ben gevaren. Direct na de oor log is het schip dus door de rijkspolitie te water gekocht. Daarna heeft hij nog een paar jaar als betonningsvaartuig dienst gedaan." Het is de sport om alles over het verleden van zo'n bijzonde re boot te weten te komen, vin den Kersten en Imminga. Zes jaar geleden hadden ze de sa lonboot al op het oog, maar een rijke schoenenfabrikant was eids stel fraudeert met uitkering Ieiden Een 46-jarige Leidse man en zijn 33-jarige vriendin wor- len verdacht van fraude met hun uitkeringen. De twee hebben lij de aanvraag van hun uitkering aparte adressen opgegeven liaar blijken al acht jaar samen te wonen. Op deze manier heb- len ze zo'n 75.000 gulden meer gekregen dan waarop ze recht ladden. De sociale recherche heeft ze gisteren bekeurd. Willem de Zwijgerlaan: racebaan Ieiden Bij snelheidscontroles* gisteren op de Willem de Zwijger- panen de Plesmanlaan, heeft de Leidse politie 150 bekeuringen |itgeschreven. Vooral op de Willem de Zwijgerlaan, die bij de lolitie toch al als racebaan bekend staat, was het veelvuldig Jaak. De politie controleerde 700 voertuigen en 108 passanten lielden zich niet aan de maximumsnelheid van 50 kilometer per lur. Een motorrijder kwam zelfs met 117 km/uur voorbij. Om- Bat de berijder voor het eerst werd gepakt, werd zijn rpotor niet ■beslaggenomen. Op de Plesmanlaan werden 27 van de 380 passanten bekeurd. Hoogst gemeten.snelheidwas 97 kilometer ïbrekers actief op Churchilllaan •iden Twee inbrekers lieten gisteren htm buit staan toen de be woners van een flatwoning aan de Churchilllaan thuis bleken te zijn. In de tassen zat de buit van een inbraak bij buurtgenoten: ideo-apparatuur, truien'en sieraden. De inbrekers zijn in beide jevallen gewoon via de voordeur binnengedrongen. hun toen net voor. De koop ging op het laatste moment niet door. ,,Die man - hij zat op het achterdek - zei dat hij er ontzet tend veel plezier aan zou gaan beleven", zegt Kersen. „Dus ik direct 'pech gehad, er zit toch een 'lelijke kop' op'. Vier jaar la ter stond hij opnieuw in de krant. En toen hebben we hem gekocht, voor de rederij. Maar we zijn er vooral zelf mee weg geweest. Dit jaar verhuren we de boot voor het eerst aan klei ne groepjes mensen." Zuinig Die kleine gezelschappen hoe ven er overigens niet op te reke nen dat ze zelf weg mogen met de Blue Star. Kersten vaart want hij is zuinig op het schip. Dat blijkt uit alles. „Moet je horen, die slag. Mooi hè", zegt hij, als hij een van de twee grote Krom- hout-mo'toren start, die ach terin het schip liggen. „Oer sterk. Ze zijn er in 1948 ingeko men toen het schip van de rijks politie te water was. En nu, vijf tig jaar later, zijn ze nog als nieuw. Dergelijke kwaliteit slijt niet." Veel is er in de loop der jaren niet veranderd aan de Blue Star. De Amsterdamse botenliefheb- ber Klemens Keij, die het schip zo'n tien jaar in bezit had, heeft het interieur aangepast. Kersten en Imminga hebben voor het vaargemak een boegschroef la ten installeren, maar die in greep is voor iedereen onzicht baar. „Verder is alleen de be- boeiing anders dan in 1938. En het achterdek is verhoogd", al dus Imminga. Voor rederij De Meren blijft de dubbeldek salonboot Konin gin Juliana, die in het seizoen dagtochten maakt van Amster dam naar Avifauna, en daarbui ten te huur is voor bruiloften en partijen, de hoofdbron van in komsten. Maar de echte lief hebbers van bijzondere vaartui gen kunnen dit jaar dus voor het eerst ook aan boord stappen van de Blue Star. „De mensen kunnen zelf bepalen hoe lang ze willen varen en waar naar toe de tocht moet gaan", aldus Im minga. Rederij De Meren is bereik baar via tel: 071-170112. De Blue Star, een salonboot met een roemrucht verleden. „We hoorden de verhalen toen we voor de sluis bij Amsterdam lagen", zeggen de trotse eigenaren Kersten en Imminga. foto hielco kuipers Er moet een fonds komen waaruit maatregelen worden betaald, die het toerisme in Leiden bevorderen. Dat staat in de nieuwe beleidsnota van de afdeling Leiden van Ho reca Nederland. Voorzitter J. Ponsioen overhandigde die nota gistermiddag aan loco-burgemeester T. van Rij. Het 'toerismefonds' zou gevoed moeten worden met de op brengsten van de toeristenbelasting - nu ongeveer 200.000 gulden per jaar - en een nieuwe heffing voor alle bedrijven in Leiden. toeristen naar de stad brengt. Verder noemt Horeca Neder land het stadsgezicht, de kwali teit van de horeca, de bevaar baarheid van Leidse wateren, het parkeren en de bewegwijze ring in de stad als zaken die meer aandacht verdienen. In de beleidsnota staan tal van maatregelen, die het klimaat voor toerisme en horeca in Lei den - volgens het bedrijfsschap Horeca binnen tien jaar de be langrijkste bedrijfstak van Ne derland - zouden kunnen ver beteren. Leiden zou een belang rijke publiekstrekker moeten krijgen, die ook bij slecht weer Van Rij was verrast door het voorstel van Horeca Nederland. „Iedereen heeft het over de te rugtrekkende overheid en dan vraagt de horeca de gemeente om de lasten voor bedrijven te verhogen voor een investerings fonds..." Dat de kwaliteit en de naam van de Leidse horeca be ter kunnen onderschreef de wethouder. „Veel aspirant-stu denten kiezen niet voor Leiden, omdat ze denken dat het qua uitgaan een duffe stad is. Daar moeten we iets aan doen." Accent In de beleidsnota staat het voorstel om te komen tot vier horeca-accentgebieden in de binnenstad. De Pieterswijk en het gebied rond de Hooglandse kerk moeten de typische restau rant- en terrasbuurten blijven, de Beestenmarkt en omgeving zouden zich het best lenen voor gewone cafés en het gebied rond de Hoogstraat is in de visie van de ondernemers het meest geschikt voor daghoreca. „Het ontstaan van die accent- gebieden is een ontwikkeling die al gaande is. De horeca heeft zich op die plekken goed wortel geschoten. Wat wij nu willen, is dat die ontwikkeling wordt omgezet in beleid, via be stemmingsplannen. Daarmee kun je ongewenste ontwikkelin gen voorkomen", zegt Pon sioen. Over de accentgebieden is in Horeca Nederland lang nage dacht en veel gepraat. „Mensen in de horeca zijn vaak eenlin gen. Die leggen zich niet ge makkelijk vast. Bovendien heeft het wat moeite gekost de eige naren van horeca buiten de bin nenstad duidelijk te maken, dat dit beleid voor hen geen bedrei ging vormt. Wij zijn niet voor de sanering van het buurtcafé." Niet voor het eerst pleit de Leidse horeca in de beleidsnota voor verruiming van de ope ningstijden. Al twee jaar vech ten Ponsioen en de zijnen voor invoering van 'het Alphense model' in Leiden. Dat houdt in dat cafés tot twee uur 's nachts bezoek mogen toelaten en daar na met de deur dicht nog twee uur door mogen draaien. „In Al phen werkt dat erg goed." Het pleidooi lijkt weinig kans te ma ken, want in de Leidse politiek is alleen de WD voor ruimere openingstijden. „Maar wij heb ben toch nog de hoop", zegt Ponsioen, „dat dit nieuwe colle ge van burgemeester en wet houder met nieuwe initiatieven komt op dit gebied." Mensa maanden dicht vanwege opknapbeurt leiden erna straatsma De universitaire mensa De Bak is vanaf vrijdag 20 mei twaalf weken gesloten. Medewerkers van de universiteit en studenten kunnen vanaf 30 mei tijdelijk eten in de kantine van het Gor- laeus-laboratorium aan de Was- senaarseweg. De mensa wordt de komende maanden ver bouwd. De Bak, die op 15 augustus weer open gaat, wordt de ko mende periode gemodemise- eerd. De eetzaal, keuken en hal worden ondermeer opnieuw geschilderd en betegeld. Be drijfsleider J.J.M. Uitendaal: „Het moet er na 15 augustus een stuk vriendelijker uitzien. Niet meer die Wimpie-sfeer die je nu hebt, met oranje-bruine tinten uit de jaren zeventig." 'We zouden het werk concentreren in Alphen vervolg voorpagina Bij Fasson in Leiden heerst ook teleurstel ling over het besluit van de Amerikaanse directie de verhuizing geen doorgang te laten vinden. „Alles was al in kannen en kruiken. Bouwbedrijf Du Prie had al een compleet verbouwingsplan gemaakt voor de Rooseveltstraat en een uitbreidingsplan voor onze vestiging in Alphen. We zouden het werk dus concentreren in Alphen om dat dat de efficiency ten goede komt", ver telt directielid R. van Schaik. Uit de verkoop van het pand aan de Rooseveltstraat zou Fasson een deel van de nieuwbouw in Alphen betalen. De rest, ettelijke miljoenen guldens, moest Fasson zelf investeren. „Een motivatie uit Ameri ka heb ik niet gekregen, maar ik vermoed dat de directie de hand op de knip wil houden. Zoals bekend heeft Fasson zojuist een ingrijpende reorganisatie achter de rug. Al krabbelen we nu weer uit de ergste depressie, de directie zal denk ik pas weer gaan investeren in onroerend goed als het bedrijf weer bloeit." De Leidse aannemer Du Prie schiet er door de beslissing uit Amerika behoorlijk bij in. Niet alleen zou de aannemer het fa briekspand aan de Rooseveltstraat ver bouwen tot kazerne, het zou ook de nieuwbouw in Alphen uitvoeren. Van Schaik: „We zullen alle kosten die Du Prie heeft gemaakt vergoeden." Een kazerne aan de Voorschoterweg is voor de brandweer overigens een ideale plek. Vandaar uit zijn alle bestemmingen in Leiden snel te bereiken. Sneller in elk geval dan vanuit de autoluwe binnenstad, die door allerlei verkeersmaatregelen voor de brandweer een steeds slechtere uitvals basis gaat vormen. De kantine in het Gorlaeus is tijdens de zomermaanden al leen toegankelijk voor studen ten en medewerkers van de uni versiteit. Andere Leidenaars zijn tijdelijk niet welkom, vanwege de beperkte capaciteit van de kantine. In De Bak is dagelijks ruimte voor duizend bezoekers: in het Gorlaeus is slechts plaats voor tweehonderd eters. Uiten daal: „Vooral de keukencapaci teit van het Gorlaeus is veel kleiner dan die van de mensa. De tijdelijke mensa in het Gorlaeus is vooralsnog een uur korter geopend, van 17.00 tot 18.00 uur. Uitendaal: „Omdat we moeten afwachten hoe het loopt doen we voorzichtig aan." De verbouwing van de mensa is lang uitgesteld. Het universi teitsbestuur kon er aanvankelijk geen geld voor vrij maken. Ui tendaal: „Nu is er dan toch een opening gevonden. Twee van de drie verdachten in de bouwfraude rond de uitbreiding van het Sylvius-laboratorium van de Leidse universiteit blijven in ieder geval nog eens dertig dagen in voorarrest. Dat heeft de raadkamer van de rechtbank in Dordrecht giste ren besloten. De twee, directeuren van de failliete projectont- wikkelings bv Fibomij uit Leusden en het zuster bedrijf ABS Eurospan uit Hardinxveld-Giessen- dam zaten al een maand in voorarrest. In totaal kan het voorarrest oplopen tot drie keer dertig dagen. Gisteren moest na afloop van de eerste periode worden besloten over verlenging van de bewaring. Behalve deze twee verdachten zit ook de uit Oegstgeest afkomstige voormalige direc teur bedrijfsvoering van de Leidse universiteit nog vast. Hij werd later gearresteerd dan de beide andere mannen. De drie mannen worden verdacht van een groot aantal vermogensdelicten, waaronder frau de, bedrieglijke bankbreuk, flessentrekkerij, vals heid in geschrifte, omkoping, respectievelijk het aannemen van steekpenningen. De beide bedrijf jes waren belast met de bouw van de uitbreiding van het Sylvius-laboratorium. De voormalig di recteur bedrijfsvoering was daar vanuit de univer siteit bij betrokken. Dat project kwam in januari 1993 definitief tot stilstand toen de aannemer niet meer werd be taald. Justitie vermoedt dat ongeveer vijf miljoen gulden van de bouwsom - in totaal acht miljoen - is verdwenen. Als gevolg van de mislukking van het bouwproject is binnen de universiteit een be stuurscrisis uitgebroken. De universiteitsraad houdt de voorzitter van het college van bestuur verantwoordelijk voor de bestuurlijke gang van zaken en wil dat hij opstapt. Twee splinternieuwe huizen vullen binnenkort het gat op naast Pieterskerkgracht nummer 11. Op deze plek staat nu nog een klimrek. Aan de bestaande historische panden in deze straat doet de nieuwbouw geenszins denken. Hoekige vormen, in springende balkons, dakterrassen en veel staal en glas bepalen het uiterlijk. Het enige dat statige herenhuizen recht doet zijn de stoepen voor de deur. Het ontwerp voor de twee eengezinswoningen, die respectie velijk drie en vier etages hoog zijn, is afkomstig van de Leidse ar chitect Boudewijn Veldman. Het plan wordt vanavond om acht uur gepresenteed aan de buurt in het gebouw van tekenacade mie Ars Aemula Naturae aan de Pieterskerkgracht nummer 9. Om de bouw mogelijk te maken zijn twee dingen noodzake lijk. Allereerst moeten twee dikke populieren wijken voor de hui zen. Volgens de afdeling groenbeheer van de gemeente is dat niet zo'n ramp. De bomen zouden gezien hun omvang toch niet langer dan hooguit tien jaar leven. Vervolgens moet ook het be stemmingsplan een wijziging ondergaan. Volgens dat plan mo gen nieuwe huizen in de wijk geen platte daken hebben, maar alleen schuine zadeldaken. ieiden is, samen met Veenen- jaal en Zijpe, uitgekozen als roefgemeente voor het project ihuiszorgtechnologie' voor 75- flussers. Veertig zelfstandig wo- jende ouderen krijgen op proef echnische hulpmiddelen in luis, die het zelfstandig wonen jergemakkelijken. Daarnaast kinnen 70 zorgbehoevende be- karden een deskundige inscha kelen om advies te vragen over eventuele technische aanpas singen in huis. Het proefproject wordt uitgevoerd op initiatief van de drie Randstadprovincies: Utrecht, - Noord-Holland en Zuid-Holland. Zij besteden de daadwerkelijke uitvoering over aan de het Kwaliteitsinstituut voor Toegepaste Thuiszorgver nieuwing in Groningen. Vanwege een toenemende vergrijzing en een tekort aan bedden in verzorgingshuizen is het noodzakelijk dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig wo nen. Wanneer ouderen zorgbe hoevend worden zijn aanpas singen in huis echter vaak noodzakelijk. Uit onderzoek is gebleken dat bejaarden vaak wel behoefte hebben aan hulp middelen, maar deze niet in huis hebben. De Randstadpro vincies hopen <net dit project te achterhalen hoe dit komt. leiden „Wat zou men kunnen lezen zonder bril(l)?" Met deze retorische vraag bejubelde Drs P. gisteren de Leidse uitgeverij EJ. Brill. Dat bedrijf kreeg in het Leidse stadhuis de Export Award van het ministerie van economische zaken uitgereikt. R. Bok, voorzitter van de raad van commissarissen (rechts op de foto), nam de prijs uit handen van topambtenaar L. Geelhoed in ontvangst. Laatstgenoemde fungeerde als 'stand-in' voor de verhinderde staatsecretaris Van Rooy. Reden voor toekenning van de prijs is dat het i aantal buitenlandse auteurs bij geen enkele Nederlandse uitgeverij zo hoog ligt als bij Brill. Een andere reden is dat boeken van Brill worden geëxporteerd naar 120 landen. foto henkbouwman Ieiden annet van Iharsen Naar schatting zo'n tweehon- perd alleenstaahden hebben pchriftelijk geprotesteerd bij de gemeente tegen de hoogte van pe afvalstoffenheffing. Zij vin pen dat er te weinig verschil zit lussen het tarief voor alleenwo- Denden en het tarief voor meer- persoons huishoudens. De brie fen die de bezwaarmakers stuurden, zijn standaardbrie ven, verstrekt via de landelijke actiegroep Demivo (De Maat Is Vol). De gemeente is vooralsnog niet van plan iets te doen aan de tarieven, 228 gulden voor al leenstaanden en 250,80 gulden voor meerpersoonshuishou- dens. „De bedragen worden al tijd bij de begrotirtgsbehande- ling vastgesteld", aldus Cor Smit, beleidsmedewerker van verantwoordelijk wethouder J. Laurier. „Bij de volgende begro ting kijken we dus naar de ver zoeken, maar het is nog maar de vraag of we er mee uit de voeten kunnen." Volgens Smit klopt het niet dat de kosten voor het afvoeren van het vuil voor honderd pro cent afhankelijk zijn van de hoeveelheid afval, die wordt aangeboden. „De wagen moet bijvoorbeeld gewoon rijden, ook als het om een halfvolle contai ner gaat. Het is een ingewikkel de materie. In het verleden is er wel een trend gezet door twee tarieven in te voeren. We zou den dat verschil tussen de twee tarieven kunnen opvoeren, maar dan zitten we meteen ook met een probleem. Het is de wet van de communicerende vaten: doen we het ene tarief omlaag, dan moet automatisch het andere tarief omhoog." De Leidse G. Hulshof, bij wie de bezwaarmakers hun Demi- vo-brieven hadden besteld, is het niet eens met de opstelling van de gemeente. „Wat de gmeente Leiden doet is heel mi nimaal. Er is een verschil van nog geen 25 gulden tussen de twee tarieven. In een gemeente Rijnsburg hebben ze het bij voorbeeld veel beter gedaan. Daar zijn de tarieven voor een persoonshuishoudens bijna de helft lager dan de tarieven voor meerpersoonshuishoudens.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15