"ruijfl hoopt >p routiniers judoka Caspari vreest concurrentie niet ioeg van Cees Priem buiten eerste Tour-selectie Reynolds 'verliest' 27 miljoen dollar Sport Van Himst passeert Oliveira Capriati gearresteerd wegens bezit marihuana bENSDAG 18 ME11994 25 CHEF WILLEM SPIERDIJK, 071 -356464, PLV -CHEF ROB ONDERWATER, 071 -356463 rcelona loopt met hoofd in de wolken »ne, dinsdagmorgen. Op een hobbelig veldje tegen- een ziekenhuis in Kifisia, één van de buitenwijken de Griekse hoofdstad, werkt Barcelona de laatste gro- raining af voor de kraker tegen AC Milan. De zon jnt, de temperatuur is aangenaam. De stemming on- de spelers is uitstekend. De heren wensen zich echter overmatig in te spannen. De partijtjes zes tegen zes ier tegen vier lijken nergens op. De bal botst voortdu- 1 buiten de met pilonnen afgezette ruimte. Johan ijff kijkt stoïcijns toe. Johan Cruijff jongleert wat met de bal tijdens de training van Barcelona. De trainer hoopt dat zijn ploeg van avond tegen AC Milan op tijd wakker is. foto epa ENE «JAN MENNEGA -VERSLAGGEVER kleine broer van God, zoals I Spaanse dagblad El Mundo 3 noemde nadat Barcelona r de derde achtereenvolgen- keer op de laatste speeldag landstitel had binnenge- ;pt, maakt zich er niet druk Cruijff kent zijn pappenhei- rs, hij weet dat het zinloos is. lopen nu allemaal met hun ifd in de wolken", zal hij la- schouderophalend opmer- let officiële gedeelte van de sconferentie in het gruwelijk «vijfsterrenhotel Pentelikon, ir een eenvoudig kopje koffie ;en gulden kost en waar je >r een simpele sandwich ;e tientjes kwijt bent, zit er i net op. Cruijff heeft eerst de lanse pers drie kwartier toe- proken, daarna kon de inter- ionale media vragen stellen tot slot richtte hij in klein co- ook nog even het woord de Nederlandse journalisten, t slappe gedoe op de training d hem in het geheel niet ver- ïsd. ,,Ik heb dat vaker meege- iakt. Zoiets sluipt erin. Het ;int bij één speler, daarna nt er een tweede bij, vervol- ïs een derde en zo dringt het der in je elftal door". Als trainer sta je volgens Cruijff nagenoeg machteloos. ,,Je kunt tegen ze aanpraten, je kunt gaan schelden. Maar het enige dat je kunt doen is hopen op je geroutineerde spelers. Dat die op een gegeven moment het voortouw nemen en het goede voorbeeld geven." Champagneresten Drie jaar geleden lukte dat de voetballende miljonairs uit de Catalaanse metropool niet tij dig. Ook toen was Barcelona landskampioen geworden in het weekeinde voorafgaande aan een Europa-Cupfinale, des tijds die van de bekerwinnaars. Geestelijk nog verdoofd door het succes in eigen land en met de champagneresten nog als hinderlijke balast in de benen ging Barca in Rotterdam vrij kansloos onderuit tegen Man chester United (2-1). Cruijff: „Eenzelfde situatie doet zich weer voor. Ik kan alleen maar hopen dat het nu niet opnieuw gebeurt". Volgens Ronald Koeman hoeft zijn coach zich geen zor gen te maken. „Dit elftal heeft zó veel ervaring. In de laatste seizoenen hebben we boven dien bewezen dat we er in de belangrijke wedstrijden altijd staan. Daar komt bij dat alle jongens enorm veel zin hebben om tegen Milan te spelen. Maar", glimlacht de rossige ka nonnier met dynamiet in de dij en, „ik begrijp Johan wel. hij wil het elftal met zijn opmerkingen extra scherp maken". De Groninger kijkt reikhal zend uit naar de krachtmeting met het uithangbord van de Ita liaanse premier Silvio Berlusco ni, die heeft aangekondigd in het Olympisch Stadion van Athene present te zijn. Bij een overwinning op Milan staat Koeman vanavond voor de der de keer in zijn prachtige carrière met de beker met de grote oren te zwaaien. „En dat is voor wei nigen weggelegd", klinkt het trots. Pronken De aanvoerder van Oranje kuste de Europa Cup I voor het eerst in 1988, toen nog in dienst van PSV. Na een bloedeloze 0-0, een even saaie verlenging en een bloedstollende strafschoppen- reeks werd Benfica verslagen. Twee jaar geleden pronkte Koe man opnieuw met de belang rijkste Europese clubtrofee. In de finale tegen Sampdoria smaakte hij toen zefs het genoe gen de enige treffer van de wed strijd voor zijn rekening te ne men. Uit, hoe kan het anders, een steenhard ingeschoten vrije trap; zijn handelsmerk. Koe man: „Ik denk dat wij ook tegen Milan goede winstkansen heb ben". Johan Cruijff valt Koeman bij. Mits zijn gisteren nog op wolk jes van gelukzaligheid zweven de pupillen tijdig met beide be nen op de grond zijn terugge keerd natuurlijk. Als liefhebber kan het spel van AC Milan hem niet bekoren. „Voetbaltechnisch is het vrij zwak. Het is een elftal van lopers, dat verdedigend is ingesteld en mikt op de contra- attack. Dat wil niet zeggen dat ik Milan zwak vind. Uit de re sultaten blijkt wel dat het elftal moeilijk is te verslaan. Maar ik prefereer het Milan van een jaar of wat geleden, met Van Basten, Gullit en Rijkaard". Het gaat Cruijff net even te ver om te roepen dat het voor het voetbal een slechte zaak zou zijn als AC Milan met de cup aan de haal gaat. „Maar voor het voetballen is het natuurlijk beter als een aanvallend team als Barcelona wint". BRUSSEL RTR/AFP Anderlecht en Club Brugge, die elkaar zondag ontmoeten in de nationale bekerfinale, leveren elk zeven spelers aan de selectie van de nationale ploeg voor de wereldtitelstrijd. De Belgische bondscoach Paul van Himst maakte gisteren zijn WK-selec- tie bekend. Luis Oliveira, die ru zie heeft met Van Himst, ont breekt. België is op 25 juni in Orlando de tweede tegenstan der van het Nederlands elftal in groep F, waarin ook Marokko en Saudi-Arabië uitkomen. Van Himst heeft acht verdedigers opgenomen in de selectie. Bel gië speelt normaliter vanuit een gesloten defensie. Cagliari-spits Oliveira kwam in opspraak toen hij Van Himst en medespeler Enzo Scifo bekritiseerde. „Ik neem geen spelers mee die ei sen stellen, die op een bepaalde plaats willen spelen", vertelde Van Himst gisteren. De 36-jari- ge Michel de Wolf van An derlecht kan zich ook voorbe reiden op een nieuw WK-avon- tuur. „Ik ken geen betere libero in België. Ik zie spelers van 25 die een stuk langzamer zijn dan hij", aldus Van Himst. An derlecht-verdediger Philippe Al bert zal de eerste wedstrijd te gen Marokko wgens schorsing niet meemaken. Josip Weber verkreeg twee maanden geleden de Belgische nationaliteit. Van Himst besloot de ex-Kroaat, speler van Cercle Brugge, aan de Rode Duivels toe te voegen om de aanval te versterken. We ber is al vier jaar topscorer van België en maakte dit seizoen 31 doelpunten. Luc Nilis scoorde nog nooit in dienst van het na tionale team, maar werd toch opgenomen. Twaalf jaar na zijn eerste WK is de bijna 34-jarige Alex Czerniatynski opgeroepen voor zijn tweede. De spits maakte in Praag, tegen Tsjechië en Slowakije, een belangrijk doelpunt en geldt als een sfeer maker in de groep. Selectie Doel: Michel Preud'homme (Meche- len), Filip de Wilde (Anderlecht). Danv Verlinden (Club Brugge). Verdediging: Philippe Albert, Micnel de Wolf en Mare Emmers (Anderlecht), Vital Bor- kelmans, Dirk Medved en Pascal Re- nier (Club Brugge), Georges Grün (Par ma), Rudi Smidts (Antwerpen). Mid denveld: Danny Bofïin (Anderlecht), Enzo Scifo (Monaco), Lorenzo Stae- lens. Frank\' van der Eist en Stefan van der Hevden (Club Brugge). Eric van Meir (Charleroi). Aanval: Alex Czerniatynski (Meche- len), Mare Degryse en Luc Nilis (An derlecht), Josip Weber (Cercle Brugge), Mare Wilmots (Standard Luik). DUIVENTIL Wilt U iets melden? Bel 071- 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54, 2300 AB Leiden Op zondag Eerste Pinksterdag strijden 12 teams om de UDWS-bokaal. Een huistoer- nooi dus, het geheel wordt om lijst door diverse kraampjes. Voor de jeugd is er een spring kussen Sinds Wil Sanders en Henk Piket aan de macht zijn gaat het ogenschijnlijk weer cresendo met de vierdeklasser. Volgend seizoen schrijft UDWS weer A-junioren in. Henk Piket in een fax aan het Leidsch Dag blad: „Voorlopig zal er dus nog wel gevoetbald worden op de Boshuizerkade. De 'bouwers' in het Leidse gemeentebestLiur zullen dus nog enkele jaren moeten wachten om de strook groen vol te zetten met dure huizen." Bij de in Wassenaar verspeelde 'benjamin-schaak kampioenschappen' verzekerde Thomas Willemsze zich met een score van 7 1/2 uit 9 van de titel tot en met 12 jaar Histor blijft ook volgend jaar sponsor van de wielerploeg van Peter Post. De ploeg zal weer onder Franse vlag acteren. Johan Mu seeuw heeft van vijf ploegen een aanbieding gekregen voor 1995. Daar behorên ook Histor en WordPerfect bij De voet ballers Edwin van Buren en Raymond Frehé volgen trainer Jan Everse (KozaJcken Boys) naar DCV Dwight Marshall (Aad Pools) is winnaar gewor den bij de kortebaandraverij in Wognum Annemiek Verrips volgt Frans Derks op als voorzit ter van de sector Top-volleybal Haarlem fungeert in 1995 als startplaats van Olympia's Ron de door Nederland De Rijns- burgse wielrenner Piet Kralt be haalde in Maartensdijk zijn tweede seizoenszege. In Volen- dam kwamen Niels van Deur- sen (7) en Vincent van der Kooy (10) bij de eerste tien. In de klassieke Ronde van Onderban- ken kwam René van der Salm (Woubrugge) op de negende plaats. De Leidse jeugdrenner Ewoud van der Kooy werd tweede in Den Haag. Martijn Hörtens werd knap tiende in de FlevoToer. Davy Dubbeldam kwam uit het Belgische Ger- aardsbergen met de tweede prijs terug. Robert de Haas uit Noordwijkerhout kwam als zes de over de eindstreep in Ob- bicht Arbiter Wout Schaap heeft het afgelopen seizoen de meeste kaarten gegeven in het betaalde voetbal. Met zes gele kaarten bij TOP-FC Den Bosch nam hij op de laatste wedstrijd dag de leiding van John Blan- kenstein over Zondag zijn in CORAL GABLES «AP De Amerikaanse tennisster Jen nifer Capriati is maandag gear resteerd wegens bezit van mari huana. Een niet-gespecificeerde hoeveelheid van de soft-drug werd ontdekt toen de politie Capriati's hotelkamer in Coral Gables in Florida doorzocht na een tip over een wegloopster, zei een woordvoerder van de politie. De 18-jarige Capriati was tij dens de doorzoeking alleen in de kamer. Toen de 17-jarige wegloopster en een 19-jarige jongeman uit Miami in de ho telkamer kwamen werden zij ook gearresteerd, respectievelijk wegens het bezit van twee pak jes heroine en het bezit van crack. De twee kwamen aan in CINCINNATI «RTR Harry „Butch" Reynolds is in hoger beroep in het ongelijk ge steld in zijn rechtszaak tegen de Internationale Amateur Atletiek Federatie (IAAF). De wereldre cordhouder op de 400 meter moet afzien van de 27 miljoen dollar schadevergoeding die hem eerder waren toegekend. Reynolds (29) werd door de IAAF in 1990 voor twee jaar ge schorst na een positieve reactie op een dopingcontrole na wed strijden in Monaco. De Ameri kaan had onomstotelijk bewijs dat hij geen verboden middelen had gebruikt. Hij schakelde de rechtbank van zijn woonplaats Columbus (Ohio) in, die in de cember 1992 Reynolds 27,3 mil joen dollar schadevergoeding toekende. De IAAF ging daarop in hoger beroep bij de federale recht bank van Cincinnati. Die kwam gisteren tot de uitspraak dat rechter Kinneary van Columbus zijn bevoegdheden had over schreden. Hij bezat niet de ju risdictie te oordelen over disci- sporthal Overbosch in Voorburg judo-wedstrijden om de natio nale kyu graden Vandaag be ginnen in Arnhem (Teriet) de nationale kampioenschappen zweefvliegen. Favoriet is Erik Borgman van de Noordwijkse Zweefvliegclub De Leidse wa- terpolocoach Ruud Plouvier moet weg bij HZ Zian. Hij wordt het nieuwe seizoen vervangen door Paul Metz. Plouvier miste met HZ Zian net promotie naar de hoogste klasse De Neder landse kampioenschappen veldhandbal voor aspiranten worden op zondag 19 juni ge houden op de velden van SV Bahlmann Rijnstreek in Alphen aan den Rijn Geert Groenen van de Leidse Go Club (LGC) is bij een Europees toernooi in Amsterdam achtste geworden. Er waren 160 deelnemers De eerste strandloop in Katwijk wordt op maandag 23 mei ge houden. De organisatie is in handen van AV Rijnsoever Ook bij voetbalclub Randstad Sport is een Vriendenclub opge richt. De voetbalclub houdt de jaarvergadering op maandag 30 mei Gerrit Roos, leider van het G-elftal bij voetbalvereniging Leiden, neemt na acht jaar af scheid De Leidse schakers Jeroen Piket en John van der Wiel staan op de deelnemers lijst van het Nederlands schaak- kamioenschap in Amsterdam. De wedstrijden worden van 3 tot en met 17 juni afgewerkt Aan het Meindert van Dijk voet baltoernooi op 28 mei in Oude water nemen uit de regio Wou brugge, Alphense Boys, TAW, Alphen, Alphia, MMO, ARC en Koudekerk deel. Zevenhoven is bekerhouder Michael Zijlaard, de amateurwielrenner die posti- tief werd bevonden bij een do- pingcontole in Duitsland, is door de Stichting Rotterdam Topsport voor een jaar buiten gesloten van ondersteuning. Zijn wielerploeg Westland on dernam geen strafmaatregelen Op maandag 23 mei houdt trimclub NL...ML weer een trimloop in het park Cronesteijn te Leiden. De start is om 10.30 uur Waarschijnlijk blijft Hans Kraay nog een seizoen voetbal len bij Telstar. Zowel het be stuur als trainer Simon Kiste- maker heeft druk uitgeoefend op Kraay. die over een paar we ken een beslissing neemt In zijn eerste amateurklassieker is de jonge wielrenner Sander Koomen tegen een stilstaande bestelauto opgereden. De zware val had een dwarslaesie tot ge volg De bekende bowler Mi chael Sassen verlaat zijn huidige ploeg Lelystad. Sassen gaat over naar het gepromoveerde Rijs wijk De voetbalvereniging GWS houdt op donderdag 26 mei een algemene jaarvergade ring# Capriati's auto. Capriati werd aangeklaagd wegens mari huanabezit en vrijgelaten. Haar agent, Linda Dozoretz van In ternationa] Management Group, had geen commentaar. Capriati was in december in het nieuws nadat haar agent had gezegd dat ze per ongeluk van een winkelstal was wegge lopen met een zilveren ring ter waarde van 15 dollar (28 gul den). Capriati heeft sinds ze in augustus in de eerste ronde van de US Open werd uitgeschakeld niet meer gespeeld. Eerst gaf ze een geblesseerde elleboog op als reden voor haar wegblijven van tennistoernooien. In de cember zei ze dat ze niet zou gaan tennissen voordat ze in ju ni klaar zou zijn met haar mid delbare school. plinaire maatregelen van een internationale sportorganisatie als de IAAF. Daarmee werd de IAAF in het gelijk gesteld. „Wij zijn teleurgesteld over de uitspraak", zei John Gall, de ad vocaat van Reynolds. „Maar we geven de strijd nog niet op. We gaan naar het Supreme Court (de hoogste rechterlijke instan tie in de VS)." Reynolds zelf voelde zich opnieuw door de IAAF in diskrediet gebracht. „We wagen cassatie aan van deze uitspraak." Voorzitter Nebiolo van de IAAF was bijzonder tevreden. „Dit is een belangrijke uitspraak voor onze bond en voor de sport in het algemeen." De rechter in Cincinnati bevestigde de onafhankelijkheid en auto nomie van de internationale sportorganisaties. Topsporters die in de clinch liggen, kunnen zich niet langer tot de burger rechter wenden. „Na deze uit spraak", aldus Nebiolo, „zie ik de toekomst van de sport en van de atletiek in het bijzonder met vertrouwen tegemoet." IEN AAN DEN RUN BROUWER DE KONING judewijn. Caspari is gegroeid, w j 22-jarige judoka uit Alphen 1 n den Rijn heeft er in de eer- j plaats enkele kilootjes bijge- egen. Aan de vooravond van i Europese kampioenschap- jn verkeert hij daarnaast in de fonderstelling dat hij ook in jmtaal opzicht wel tegen een potje kan. Want in de wereldtop gaat het -fc meer dan een goede tech- pk en lichamelijke kracht. ispari ondervond het de afge- ien nationale kampioen- ïappen aan den lijve. Hij ging 1 november als gedoodverfde wiet onderuit tegen een ju- Lissenaar Patrick van Kal- van sportschool Kenamju Cor van der Geest. „Toen is ^Hj een kunstje geflikt", zegt ipari met grote stelligheid, scheidsrechters hebben beoordelingsfout gemaakt, leobeelden hebben dat ach- af ook aangetoond. ~>e gerenommeerde interna- inale scheidsrechters hadden Ügens Caspari beter moeten iten. Maar de zwarte piet kent toe aan de 'clan' van Van der lest, de sportschoolhouder t wie hij twee jaar geleden ,Zij stonden een boel la- lai te maken en hebben daar- ie de scheidsrechters beïn- )ed." De teleurstelling over het islopen van de nationale titel aspari werd derde) was kort aar hevig. „Ik heb mijn prijs t afgehaald, maar op de Dnd gedonderd en ben vervol- weggegaan. De volgende was ik het alweer kwijt, •en ook heb ik besloten om or te gaan met judoën en me et meer te laten beïnvloeden )or zulke bijzaken. Nederlands mpioen word ik nog wel ns." Caspari richt zich liever op it grote werk over de grens. Of nu van de Europese kam- aenschappen terugkomt met n medaille of een plaats bij de itste zeven - zijn doelstelling de Alphense heao-student Boudewijn Caspari ziet het EK als een tussenstation. Deelname aan de Olympische Spelen is zijn hoofddoel. beweert er niet wakker van te zullen liggen. „Mijn hoofddoel is deelname aan de Olympische Spelen. In 1996? Dat mag, maar de Spelen van 2000 of 2004 vind ik ook best. Als ik mijn achtste posijie op de Europese ranglijst handhaaf, word ik genomi neerd." Om zijn olympische ideaal te bereiken is Caspari in overleg met bondscoach Willem Visser overgestapt naar een zwaardere gewichtsklasse. „Hij kostte mij te veel energie om mijn gewicht op 60 kilo te houden. Boven dien heb ik in mijn huidige ca tegorie (tot 65 kilo) goede per spectieven. Als lichtgewicht moet ik alleen geduldig zijn, want die zijn vaak op wat latere leeftijd op hun sterkst." Caspari doodt zijn tijd behal ve met trainen bij Hikari („Een vereniging, geen sportschool") in Zaandam met een stage bij accountantskantoor Kooi in Al phen. „De combinatie van sport en studie of sport en werk be valt mij prima. Als ik me geen zorgen hoef te maken over an dere zaken, gaat het judoën ook goed." Helemaal zorgeloos wordt de situatie voor Caspari, als hij in aamerking komt voor financiële ondersteuning van bondswege. „Door toedoen van sponsors is er tegenwoordig meer mogelijk voor Nederlandse judoka's. AJs reizende judoka juich ik dat toe. Op die manier kan ik als ama teur wat professioneler te werk gaan. Dat mag ook wel, als je kijkt hoe het er in het buiten land aan toegaat. Vergis je niet, judo is een wereldsport." Bij het EK in Polen, dat vrij dag begint, vreest Caspari geen enkele concurrent, ook al weet hij dat de landen van het voor malige Oostblok, Duitsland en Frankrijk sterke judoka's afvaar digen. „Ik kan van iedereeh winnen, maar ook in de eerste ronde stuiten op de wereldkam pioen. Dat is mij al eens eerder overkomen. Bij zo'n vroege ne derlaag knakt er iets. Via de her kansing kun je dan nog wel der de worden, maar kans op de ti tel heb je niet meer." Als enige Nederlander in zijn gewichtsklasse heeft de Alphe- naar in elk geval geen last van Van der Geest en consorten. „Al foto ben de bruyn kom ik hem in Gdansk wel te gen, want hij is de vrouwen- bondscoach. Dat ik destijds bij hem ben weggegaan had voor namelijk te maken met zijn be nadering van de sport. Ik houd van technisch judo, bij hem was het meer rammen. Niet voor niets gaat er van zijn vijf natio nale kampioenen maar één naar het EK." Caspari zoekt liever zijn eigen weg. „Ik sluit me niet af van de anderen, maai- ga wel zelfstan dig te werk. Zo neem ik naar het EK bijvoorbeeld mijn eigen eten en drinken mee, omdat ik ver wacht dat er niet al te best is. Kan ik nu nog naar hartelust eten. In Polen val ik vanzelf wel weer af tot het vereiste ge wicht." de eerste selectie voor een start in de 81e Tour de ance heeft de wedstrijdleiding TVM, de ploeg van ïes Priem, niet opgenomen. Wel verzekerd van een irtbewijs zijn Histor-Novémail (Peter Post) en Word- -rfect (Jan Raas). De Tour-directie koos gisteren vijftien ploegen uit de >p van de wereldranglijst. TVM stond daarop 14e aar, werd gepasseerd ten faveure vail de Franse for matie Gan en het Belgische Lotto dat 15e staat. „Franse ploegen gaan altijd voor", schamperde Priem op de se lectie. „De ranglijst speelt geen enkele rol in de eerste selectie. Het is doodgewoon willekeur." Op 14 juni, na afloop van de Giro d'Italia en de Daup- hiné Libéré, worden nog vijf ploegen geselecteerd. Dat gebeurt op prestaties in die wedstrijden. TVM kan dan alsnog worden aangewezen. „Ik maak me geen zor gen", aldus Priem. „In de laatste jaren zijn wij altijd via de tweede selectie de Tour binnengereden. Dat zal on getwijfeld dit jaar ook het geval zijn." De Tour begint 2 juli in Lille. Bij de vijftien geselecteerde formaties bevinden zich zeven Italiaanse: Carrera, GB-MG, Gewiss, Lampre, Ma pei, Mercatone Uno en Polti; drie Franse: Castorama, GAN en Novémail, twee Spaanse: Banesto en ONCE, één Belgische: Lotto, één Amerikaanse (Motorola) en één Nederlandse (WordPerfect).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 25