'Ik dacht eerst aan een geintje' w». O Met handen als kolenschoppen - (6) Het zijn net kleine kinderen Buurt redt speeltuintje De kubus bestaat nog steeds IENSDAG 18 MEI 1994 IS» '.ciï u dat nu prettig vindt of iet, de kleur oranje is teer terug van wegge- 'an reest. Oranje is de mode- leur van deze zomer. Er ijn T-shirts, buttons, vahawls, antenneballtjes, tanlaggen, broeken, pruiken, ld peldjes en stickers in die idejeur. En nog veel meer ezenuisterijen. De markt mdyordt thans werkelijk Dto verstroomd met aller- vfande attributen. Het WK- achoetbal staat immers voor Ie deur en daar ziet de -ommereie wel brood in, ooral als Nederland van ^ile partij is. Kortom, er Jlpoelt een oranje golf over Nederland. De gekte is veer losgebroken. id jejje staan er die middag wat otejnwennig bij, de broertjes uj(|rank en Ronald de Boer. jctiffet dat de tweeling van jaspndskampioen Ajax geïrn- n ^oneerd zou zijn door de oStfntourage van het Grand njSotel Huis ter Duin. Inte- e (jendeel, want als het 'toer- 1 ujiooi-tijd' is, mogen deze wee Oranjeklanten dit sJoordwijkse bolwerk van le rich and famous genoeg- taam tot hun dagelijkse on- ierkomen rekenen. Ze ken den de weg, ze zullen heus t liet verdwalen in dit majes- aieuze doolhof in de dui ten. Straks zitten ze er met ie rest van de nationale se lectie weer een week of wat, ilai?'s voorbereiding op het yj.JVK écht een aanvang 3 fleemt. ^Schijnwerper ^ZMaar nu moeten ze niet als voetballer, maar in een ge- Jaeel andere gedaante in de j ^schijn werper staan. En dat atagaat ze beduidend minder mgoed af, verlegen als ze toch 2(jvel een beetje zijn. Ze staan >V(jhier in de zonovergoten an)Christina-zaal namelijk aangetreden als show-man, als model, zeg maar. En ging het nou nog maar om ""een nieuwe kledinglijn van een groot sportmerk als Adidas of Nike of desnoods om het aanprijzen van hét huismerk auto van Ajax. In dat geval zou het duo best nog wel uit de voeten kun nen, min of meer gewend ■als ze zijn aan het op gezet- Bte tijden moeten optreden Pvoc rten tiaar niets van dit alles. Het aat om hier heel wat an- ers. Want de buiten het eld vooral bij jonge meis jes populaire twins hebben zich laten verleiden tot het verrichten van wat promo- ut,werk voor het Noordwijkse reclamebureau PIAZ. Dat, geheel aansluitend op de WK-gekte die intussen is losgebarsten, als zoveelste onderneming hoopt het gat in de markt te hebben ge vonden. Hoofddeksel ut-In dit geval is dat dan de zogenaamde leeuwen-cap. Een soort hoofddeksel van d stevig oranje-papier waar van men hoopt dat het, ge lijk de Viking-helm van de Noren, straks als een soort nationaal symbool gedra gen wordt op de tribunes in Orlanda en Washington. Of in de cafés, of op straat of voor de buis. Desnoods in bed, dit dan door de echte Oranje-gekken. Maakt voor PIAZ allemaal niet uit. Als het ding maar verkocht wordt. Voor het prijsje van 4,95 bij de benzinesta- M tions, de sigarenwinkel of de supermarkt. Vanaf giste- C ren verkrijgbaar. Enfin, de broertjes De Boer zaten er een beetje mee. Het is dat er ongetwijfeld een aardige vergoeding te- genover zal staan, anders hadden ze dat ding never opgezet. En dan nog zag je de tweeling daar op de pre- sentatie in het statige Huis p. ter Duin soms wat schichtig om zich heen kijken. Zo van: 'Je zal met zo'n ding hotelgasten tegen het lijf lo- national. Sta je er dan mooi 'op.' t ft l£% <s« Fred van Egmond redt het leven van zijn beste vriend Zijn schoolexamens kan hij voorlopig wel vergeten en spor ten moet hij de komende weken ook maar laten. Maar het kan de 18-jarige Timo Jongbloed ei genlijk helemaal niets schelen. Hij leeft nog en hij is, op een lichte hersenschudding na, pri ma in orde. Het is nog maar een kleine week geleden dat hij le venloos op de bodem van het Voorschotense zwembad Het Wedde lag. Dank zij reanimatie door zijn beste vriend Fred van Egmond heeft hij een ongeluk kige val van de duikplank over leefd. „Ik kan me van die sprong van de duikplank eigenlijk niks meer herinneren", zegt Timo, nu weer lekker thuis op de bank na een verblijf van drie dagen in het ziekenhuis. „Ik heb tijdens de sprong waarschijnlijk al een black-out gekregen. Ik ben scheef gevallen en met mijn ge zicht op mijn knieën geklapt. Daardoor is één tand uit mijn mond geslagen en zijn twee voortanden helemaal naar ach teren geduwd en ben ik bewus teloos geraakt. Daarna ben ik eigenlijk meteen naar de bodem gezakt." De 17-jarige Fred heeft zijn vriend niet in het water zien vallen. „Ik zag hem pas op de bodem liggen toen een jongetje dat tegen me zei", zegt hij. „Ik dacht eerst dat hij stiekem lag te plassen, want het water recht boven hem werd een beetje geel. Later kreeg ik pas door dat dat bloed was. Ik ben toen het water ingedoken, maar ik dacht eigenlijk nog steeds dat hij een geintje uithaalde. Ik heb hem naar boven geduwd, zo van, doe maar weer normaal." Opgelucht Op de kant begreep Fred pas dat het flink mis was met zijn vriend. „Toen zag ik dat hij he lemaal blauw was en dat de tan den uit zijn mond lagen. Hij had geen polsslag, geen hartslag en hij ademde niet meer. Ik heb hem meteen mond-op-mond beademing gegeven. Timo's moeder heeft hem hartmassage gegeven totdat de badmeester dat van haar over nam." Fred was verschrikkelijk opgelucht toen zijn vriend weer begon te ademen. „Hij kuchte een beetje en toen kwam hij gelukkig weer bij. Ik was wel blij, zeg. Je had dat blauwe gezicht van hem moeten zien." Timo werd direct overgebracht naar het AZL. Hij heeft daar een tijdje op de intensive-care gele gen. maar afgelopen zaterdag mocht hij weer naar huis. Hij is Fred ontzettend dankbaar. „We gingen die woensdag naar het zwembad voor het verjaardags partijtje van mijn broertje. Fred, ik en mijn zus moesten een beetje op die kleintjes passen, maar nu was juist ik het die in de problemen kwam. Gelukkig was Fred er om mij te helpen. Als hij er niet was geweest dan was het allemaal niet zo goed afgelopen." EHBO Fred bijft er een beetje nuchter over. „Ik heb het gewoon auto matisch gedaan en er niet bij nagedacht. Het is toch logisch dat je het doet als je weet hoe het moet." Hij vind het dan ook goed dat er EHBO-lessen wor den gegeven op de basisscho len. „Ik heb leren reanimeren toen ik twaalf was. Ik had alleen maar op een pop geoefend en nooit gedacht dat ik het nog eens in het echt zou doen, en dan nog wel bij m'n eigen vriend. Ik ben blij dat het zo Wel wil Fred nog even kwijt dat hij eigenlijk een beetje boos is op de politie. „In alle kranten stond dat de politie Timo gerea nimeerd heeft", zegt hij. „Maar dat is dus niet waar. De politie heeft alleen maar de mensen weg gehouden en het ambulan cepersoneel de weg gewezen. Maar wat ik vooral erg vond is dat ze me probeerde weg te stu ren nadat de mensen van de ambulance het van me over hadden genomen. Ga maar weer zwemmen, riepen ze. Nou mooi niet, Timo is mijn vriend en ik ben mooi bij hem geble ven." valerie leenheer Onderwijzers willen de beste van de klas worden Onderwijzers kruipen in de schoolbanken, maken een proefwerk en worden vervol gens met een onvoldoende weggestuurd. Het was even of de wereld op z'n kop stond in Rosmalen. Daar werden giste ren de opnamen gemaakt voor het kinderprogramma Alles Kits. T weeëndertig lerarenonder wie één uit Leiden en één uit Noordwijk, streden gisteren om de titel: 'Onderwijzer van het jaar' en de prijs die daar aan vast zit: Het Gouden Krijtje. „Dat Gouden Krijtje, verdienen jullie niet zomaar", hield pre sentator Bas Westerveel de on derwijzers voor, bij het begin van het spel. En dat bleek wel. Voor het oog van de camera's en 800 luidruchtige schoolkin deren moesten de onderwijzers zich letterlijk door allerlei boch ten wringen. Onder andere moesten ze karaoke-zingen, ge blinddoekt een boot besturen en een zaptest afleggen. De eerste opdracht was er een voor de bollebozen: een proef werk met vragen op het gebied van aardrijkskunde, kinderboe ken en taal. Meester Gert-Jan Fase van basisschool 't Klank bord uit Leiden vond de vragen 'best pittig': „Het was alsof je examen deed. Iedereen was van te voren zenuwachtig. Je kreeg een vel papier met een heleboel lastige vragen. Eén van de vra gen was: in welke Nederlandse provincies liggen de-plaatsen Amerika en Sint-Marten. Ameri ka, dat wist ik wel, dat ligt in Limburg. Maar Sint-Marten heb ik moeten gokken." Meester Fase gokte goed, maar viel bij de eerste ronde toch af. Net als zijn collega, meester Joop de Jager van De Vierboet uit Noordwijk. Beiden kregen na de eerste ronde al een rap port uitgereikt. 'Onvoldoende', luidde het strenge oordeel van de spelleiding. „Zo hoort dat nu eenmaal bij een afvalrace", zei meester De Jager gelaten. „Maar ik vind het toch jammer dat ik zo snel uitgeschakeld ben. Niet voor mezelf, maar vooral voor de leerlingen. Want zij le ven heel erg met ons mee." Volgens presentator Bas Wes terveel moet de onderwijzer die wil winnen, zich goed kunnen inleven in de kinderwereld. „Maar hij of zij moet ook spor tief zijn. Én natuurlijk speelt er in sommige spelletje de geluks factor mee, laten we daarin eer lijk zijn. Reken maar dat de on derwijzers fanatiek zijn. Tijdens de proefwerken zag ik ze bij el kaar spieken. Het zijn eigenlijk net kleine kinderen. Voor degenen die wil weten wie de onderwijzer van het jaar is geworden moet aanstaande za terdagochtend kijken naar Alles .Kits. Nederland 1, van 7.45 tot 11.00 uur. clazinus de rotte leiden» Met lede ogen zag de Leidse wijk Koppel- stein het speelterreintje aan de Onafhankelijk- heidsweg verloederen. De grote wipkip verdween omdat-ie in elkaar dreigde te zakken, een schom mel viel uit en het bielzen picknicktafeltje werd één grote spleet. En ga zo nog maar even door. Dit weekeinde kwam de grote ommekeer in het wijkje bij de 3 Octoberhal. De schilderende buurt bewoner E. Veiwey 'pakte' spontaan de vale zit bank mee. Het blauw/geel viel in de smaak en de jeugd pakte spontaan kwasten en verf. De glijbaan werd groen, paaltjes kregen alle kleuren van de re genboog en op de schommels kon je weer schom melen.' Eigenlijk had de gemeente dit moeten doen, vinden buurtbewoners. Maar ja, als die niet reageert, moet je zelf de handen maar uit de mouwen steken. An ders is er weer een zomer verloren en zakken ook de overgebleven toestellen in elkaar, redeneert me de-initiatiefnemer W. van Vliet. foto henk bouwman Over meelopers en standwerkers. Van zwemmers en stille kramers. Al eeuwen lang is de markt niet meer weg te denken uit het straatbeeld. En naar verwachting zal dat zo blijven ook. Sterker nog, in diversiteit neemt het marktwezen alleen maar toe. Op het Gesprek van de Dag elke woensdag een portret van de ambulante handel in Leiden en omgeving. Wat doen de kooplui, waar komen ze vandaan en waar gaat het met de handel naar toe. Ook de neveneffecten komen aan bod. In aflevering 8 de schijnwerper op Tom Verschoor. Zonder wiens inzet er niet eens een markt in Leiden, Leiderdorp of Rijnsburg gehouden kan worden. Want Verschoor gaat namelijk over de kramen. Verschoor en niemand anders. De man met de grootste han den van Leiden wordt hij ook wel genoemd. Maar geconfron teerd met dit gegeven, kijkt hij lichtelijk verbaasd op. En blikt vervolgens wat schaapachtig la chend naar beneden, naar die bewuste kolenschoppen. „Oh, is dat zo. Joh, dat weet ik niet. Of ze altijd zo groot zijn geweest of Tom Verschoor: de kromenkoopman van Leiden dat dat door mijn werk zo is ge komen? Ik heb geen idee. Bij mijn weten hebben ze er altijd zo aangezeten". En met een bulderende lach grijpt Tom Ver schoor vier ijzeren staanders te gelijk van de wagen. Die lach op dat bruin gegroefde gelaat is zijn handelsmerk. Dit dan naast zijn ontembare werk lust. Want denk maar niet dat de 42-jarige ondernemer er voor zijn verhaal eens effe rustig voor gaat zitten. Verschoor wil best wel Wat kwijt over zijn vak op en rond de markt. Maar dat moet dan wel gebeuren tijdens het 'doorstampen', zoals in dit geval op de late maandagmid,- dag bij het Vijf Meiplein in Lei den. Want gewerkt moet er wor den. En hard ook. Tom Verschoor plaatst de kra men voor dejmarkten in Leiden, Leiderdorp en Rijnsburg. Zes stuks in de week, zes dagen per week. Hij doet dat al een kleine dertig jaar. Eerst samen met zijn vader, toen in opdracht van de kooplui, vervolgens voor zich zelf en nu samen met zijn 15-ja- rige zoon Thomas, zeg voor het gemak ook maar Tom. De cirkel is in zoverre rond dat hij het straks hopelijk wat rustiger aan kan nu doen als junior eenmaal zijn rijbewijs heeft gehaald. Natuurlijk, hij zal er dan wel bij blijven, maar tevens de dag prij zen dat-ie eens een keertje kan verzaken. Misschien zelfs voor een paar dagen tegelijk, zoals tot nu toe in zijn werkzame le ven nog nimmer is voorgeko men. Vakantie? „Welnee, joh. Nog nooit geweest. Hoe moet dat dan, met zo'n continu-be- drijf? Vertel jij me dat eens." En wat dan bij ziekte? „Ja, natuur lijk ben ik wel eens niet fit. Maar wél doorwerken in de tussen tijd. Dat kan toch niet anders. Of wou jij soms komen helpen? En prompt weer die karakte ristieke lach. Waar die juist overvliegende jumbo het qua geluidoverlast ruimschoots te gen moet afleggen. Want beulswerk verrichten of niet, zijn humeur lijdt er niet onder, dat moge duidelijk zijn. „Ach", neemt hij dan een mo mentje voor zichzelf, „iknen niet anders gewend, hé. Als de gewone man naar z'n werk gaat, ben ik al klaar en als hij naar huis gaat, ga ik weer aan de slag. Voor de volgende dag. Want de marktlui verwachten wel dat alles piekfijn in orde is, als ze 's ochtends met hun spul len komen. Natuurlijk is het zwaar werk, dat gesjouw met die kramen. Dat voel je vooral 's winters als het om het vriespunt is en je ook nog effe een bui op je nek krijgt. Maar nu, nu het zonnetje schijnt, maken ze mij niks, hoor. Dan heb ik het naar mijn zin." Z'n bruine kop spreekt in het voorjaar boekde len. Het straffe tempo aanhoudend, nadert hij nu zoonlief die bezig is met de zeiltjes over de kra men te hangen. Want alles gaat volgens een vast stramien, dat is evident als je de twee zo bezig ziet. „Niet zo wild, joh", klinkt het dan en plots is de toon bele rend, van vader op zoon. Die bijt prompt van zich af. „Jij bent wilt, jij trekt die zeilen toch op", reageert junior nukkig. Een ge neratieconflict in de dop? Blijkt wel mee te vallen. „Best ventje", zegt senior, eenmaal weer bui ten gehoorafstand. „Heb ik ple zier van. Ook al reed hij dan bij de eerste de beste keer de radia- teur van de trekker aan diggelen en molde hij meteen ook nog maar de waterpomp." En w;eer die lach. Klinkt mooi door nu over het intussen door het win kelpubliek verlaten plein. Nog even over zijn broertje, de ex-profvoetballer bij Haarlem, Telstar en Veendam. Net als Tom zelfstandig ondernemer, in dit geval in de bloemen. Het zondagskind van de familie. „Dat mag je wel zeggen, ja", grijnst zijn grote broer.Als je hem belt, zit-ie thuis. Wat dat betreft doet hij het beter dan ik. Maar een wereldgoser, hoor. Ik tennis met hem, zie hem vaak. M'n ex zei wel eens, dat ik beter met hem had kunnen trouwen. Ja, mijn ex. Die kon er op gege ven moment niet meer tegen. Dat ik altijd maar werk en nooit op vakantie kan. En als ik dan eens een uurtje vrij was, ging ik trainen, voetballen of met John een balletje slaan. Nee, dat vond ze geen leven. Maar goed, ik heb gelukkig mijn kinderen nog. En mijn werk natuurlijk. Want daar kan ik voorlopig nog niet van buiten". Hij lacht voor de verandering weer eens luid. En stapt vervol gens fluitend in zijn terreinwa gen. Er wacht nog ergens een markt om in gereedheid te brengen. Geen tijd dus om nog langer uit te weiden. ad van kaam Kent U hem nog? De Wirrel Warrel? De kubus om hopeloos van in de war te raken. Eind ja ren tachtig was het even een ra ge in Nederland. Een veelkleuri ge, drie-dimensionale puzzel waar groot en klein verslaafd aan raakte. Voor wie zich de Wirrèl Warrel niet herinnert: zes stukjes van gelijke kleur zijn nodig om een kubus te kunnen maken. Met 24 stukjes van verschillende kleu ren kan er al een grote kubus worden geknutseld. Met 96 stukjesafijn, probeert U het zelf maar. Dat kan. De Wirrel Warrel is terug. Volgens Beverwijker Henk Out is hij zelfs nooit weggeweest. „De mensen zijn het blijven doen, het was alleen niet ver krijgbaar. Winkeliers zijn nooit zó blij met een rage. Die kan elk moment afgelopen zijn en dan blijven ze met grote voorraden zitten." De Belgische uitvinder Dick Laureijnsen noemde zijn gees teskind oorspronkelijk de IQube. „Te intellectueel om een groot publiek aan te spreken", vindt Henk Out, wiens Ideeën- buro verantwoordelijk is voor de huidige naam. „Het werkt in alle talen. Fransen spreken het op hun manier uit, Engelsen op zijn Engels, je kunt er alle kan ten mee op." Wereldwijd gingen inmiddels zes miljoen exemplaren over de toonbank. Henk Out begint er zelf niet aan. Maar hij geniet wel van alle reacties. „We krij gen brieven uit het hele land." Zo ook van een jeugdige beoe fenaar die aankondigde een ku bus van een meter lang. hoog en breed te willen maken. Of dat genoeg was om in het Guin ness Book Of Records te komen. Desondanks verdween de Wir rel Warrel uit beeld. „Omdat winkeliers het niet bestelden. Er was wel vraag naar. De Wirrel Warrel is nooit weggeweest." nico volkerts Verschoor en Verschoor bouwen de kramen op aan het Vijf Meiplein. 'Pezen', noemt Tom senior het werk, maar het duo doet het fluitend, foto ben de bruyn

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17