Vredesmonument mogelijk toch weg Rol bouwvereniging St. Willibrord nog niet uitgespeeld Leiden Regio eidse aannemer eist eld van hoteleigenaar Bedrijven Oegstgeest moeten het doen zonder milieuprijs klepaco Leiderdorp draait door jmdanks beslag op bankrekening Onkruid wieden op schoolplein Doeskwartier wil landelijk karakter houden BOUWPLANNEN? NISDAG 18 ME11994 CHEF HENNY VAN EGMOND, 071-356414. PLV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 llk}raak 'n Voorschoten schoten Driehonderd gulden en girobetaalkaarten zijn in Santkit van maandag op dinsdag gestolen uit een huis aan de leen cUv van der Kraplaan in Voorschoten. De dader brak het slot ind hade voordeur open. Een tweede inbraak in dezelfde straat n|ge prikte doordat de bewoner de dader betrapte. De dief wist te ia 20 Qjmen. lar het ><jrovoakTtemonnee gerold op markt s weerrcEESi» Het was een duur middagje voor een 33-jarige i. De tVdwijkerhoutse. Terwijl zij gisteren enkele kledingstukken langprf* 'n een vrachtwagen bij een kraam op de Oegstgeeste wa- aarzarr^* aan Lytweg werd in een onbewaakt ogenblik haar 13 of emonnee met 470 gulden en enkele pasjes gestolen. :ere tei vallige ssènhdijkgroep steunt graffiti-team leden van de wijkgroep. „Er staat bijna geen straatmeubilair in de wijk." Vooral woningen aan de Uiterste Gracht en de straten erachter zouden regel matig worden beklad. Een deel van het huizenbestand daar is van de woningbouwverenigin gen. De gemeente wil het groot ste deel van de kosten van een tweede graffiti-team op zich ne men. Zij neemt 120.000 gulden voor haar rekening, de sociale vernieuwingswijken zouden ie der 10.000 gulden moeten bij dragen zodat medewerkers van De Zijlbedrijven aan de slag zouden kunnen. Wethouder Langenberg overweegt kunstwerk te verplaatsen 1 koml n hertyjjkgj-Qgp Oostelijke Bin- vanB 's k0re'c' 10.000 gulden 3 voorl treLken voor een tweede het k|'"team' dat buiten het kan h^oke'gebied kladvandalis- zon, rpu moeten gaan aan pak- e versöe bijdrage wordt geleverd vester- voorwaarde dat ook de rweek^gbouwvej-eHjgjHggH |let 'rte.^k krijgen zich bij het pro- PJn te melden, ig s alleen het straatmeubi- n de gemeentelijke objec- inder handen worden ge- Vn, vinden we dat een e mager", aldus een van de Cultuurwethouder P. Langenberg (D66) is van mening veranderd over het Vredesmonument op de Garenmarkt. Hij liet gisteravond in de raadsvergadering doorscheme ren dat het aan structureel vandalisme ten prooi gevallen kunstwerk wellicht toch moet worden verplaatst. leiden wim koevoet Langenberg noemde verplaat sing eerder 'capitulatie voor het vandalisme.' De wethouder wil uiterlijk na de zomer een besluit nemen over de plek van de schepping van de Bredase kun stenaar P. Stulemeijer. Langenberg is net als Stulemeij er gaan twijfelen of het Vredes monument door telkens andere vandalen wordt beschadigd. Hij sluit nu ook 'stelselmatigheden' niet langer uit. De kunstenaar gaat er al enige tijd vanuit dat zijn werk door dezelfde persoon of groep personen wordt ver nield. Hij dringt er bij de ge meente en de politie op aan op sporingmethoden te ontwikke len die de vandaal uit zijn tent moeten lokken. Langenberg is nu wel bereid om hierover met Stulemeijer van gedachten te wisselen. Ook wil Wj met de kunstenaar pra ten 'over de toepassing van an der materiaal dan het huidige blauwgekleurde glas. Langenbergs nieuwe inzich ten komen voort uit recente ge beurtenissen. De wethouder had erop aangestuurd dat het kunstwerk op 4 mei (Dodenher denking) er piekfijn zou bij staan. Vrijwel direct nadat het was opgelapt en schoonge maakt en de langverwachte pla quette was geplaatst, werden er nieuwe vernielingen aange bracht. Raadslid M. Vlasveld (LWG- De Groenen) pleitte voor vi deobewaking van het Vredes monument. Volgens burge meester C. Goekoop moet de gemeenteraad dan eerst een 'pincipiële discussie' over vi deobewaking van de openbare weg voeren. ^ag/noord wuk« /jreau cerberus y- en Aannemingsbedrijf Bolster bv uit Leiden zegt ruim 54.000 gulden van de laar van hotel Zeerust in ;dwijk te krijgen. Gisteren ,ile voor de Haagse recht- een kort geding van De er tegen de hotelier. Het yvarmte*1^ 's staartje van de re- yvarm ng van ongeveer 800.000 <ouUo'hnl die het aannemingsbe- agedru jndjende voor ingrijpende ïogedmv- en verbouwwerkzaam- uchtdrdn aan het hotel. De eige- iect0 p van Zeerust. de besloten lootschap Hotel Restaurant De Graaf van het Hoogveen bv in Noordwijk wil het bedrag niet betalen, omdat hij niet tevreden is over een aantal werkzaamhe den. Zo zou het dak lekken, het plafond van de keuken doorbui gen en de elektra niet deugen. De Bolster speelde tijdens de rechtszitting de bal terug. „De mensen van het hotel zijn op ei gen houtje op dat keukenpla fond aan het rommelen ge weest. Geen wonder dat het dan gaat doorbuigen", zei hij. Vol gens hem wil de eigenaar van het hotel domweg onder de be taling uit en komt hij daarom met de ene klacht na de andere. De uitspraak is op 25 mei. oegstgeest - loman leefmans Oegstgeest krijgt voorlopig geen gemeentelijke prijs voor bedrijven die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor het milieu. Het raadslid C. van Raalte van Progressief Oegstgeest pleitte gister avond in een commissievergadering voor de in voering van zo'n oorkonde omdat die een aan moediging zou zijn voor plaatselijke firma's om extra hun best te doen. vooral bij het terugdrin gen van overbodig verpakkingsmateriaal. Maar wethouder H. Kamphuisen zag daar niets in. „Als je op zaterdag boodschappen doet bij een van de landelijke grutters hier in het dorp, dan zie je soms inderdaad een overdaad aan verpakkings materiaal. Maar dan is het onheil al geschied en het heeft verder weinig zin om als gemeente Oegstgeest alleen daarop te wijzen", aldus Kamp huisen die veel meer ziet in educatie. Van Raalte was het daarover met Kamphuisen eens maar vond dat het instellen van een prijs in ieder geval een positief effect op bijvoorbeeld de Oegstgeester middenstand zou hebben. „Zo'n winnend bedrijf komt toch in de krant en krijgt aandacht en dat is toch een stimulans om mee te doen.v' Kamphuisen zou erover denken. Waar de wethouder en het raadslid elkaar wel in konden vinden, was de prijs die de Werkgroep Milieuzorg Oegstgeest jaarlijks uitdeelt aan scho len die een bijzonder milieuproject hebben opge zet. De gemeente moet volgens het duo de scho len enthousiast maken om daaraan mee te doen en Oegstgeest gaat ook onderzoeken of ze aan de prijs kan bijdragen. derdorp. judy nihof jr 2?t Leiderdorpse metaalbe- derOjijf Mepaco heeft een oplos- ng gevonden voor zijn finan ce problemen. De firma aan Zijldijk kwam in moeilijk- ►den nadat de gemeente be- "ag had gelegd op een aantal m^jn1inkrekeningen. Volgens de ïOJidse advocaat M. Roest van lepaco kan het bedrijf, nu jeer gewoon doordraaien. 7 Roest wil niet uitweiden }Her de manier waarop 10 lepaco nu het hoofd bqven 11 jater weet te houden. „Dat is 13 Jn juridisch-technische 2 gestie." Enige tijd geleden 15 lek het er nog op dat het be- 14, drijf na het beslag geen kant meer op kon, en dat de werk nemers naar hun salaris kon den fluiten. De problemen tussen de ge meente. die eigenaar is van het terrein en het pand waarin het metaalbewerkingsbedrijf zit, spelen al jaren. Voor de ge meente staat het vast dat Mepaco het terrein sterk heeft vervuild. Mepaco wil echter niet voor de kosten van sane ring opdraaien. De troep in de grond zou volgens de firma net zo goed afkomstig kunnen zijn van de verffabriek die voorheen in het pand zat. Hierover voeren de beide par tijen een juridische strijd, die volgens Roest nog wel jaren kan duren. Toen zich in het gebouw aan de Zijldijk enige tijd gele den een ontploffing voordeed waarbij het pand gedeeltelijk werd vernield, was voor de ge meente de maat vol. Nog meer schade aan gemeentelijke ei gendommen, redeneerde het college van B en W. De ge meente legde vervolgens be slag op een aantal bankreke ningen. Volgens Roest wil de gemeente Mepaco gewoon weghebben om op die plek een nieuw bedrijvenpark te ontwikkelen. De beslaglegging is volgens de advocaat een middel om dit voor elkaar te krijgen. leiden Het onkruid in de tuin van de Mariën- burchschool aan de St. Ursulasteeg in Leiden stond de leerkrachten iets te hoog. Ze besloten daar deze week iets aan te doen. Eerderal had ouderraadslid mevrouw D. Langezaal contact gezocht met de Agrarische School in Oegstgeest. Met de vraag of de school niet een mooi ontwerp kon maken voor de tuin, waar alle klaslokalen op uitkijken. Aldus tekenden leerlingen van de tweejarige volwassenenopleiding niet alleen een mooie inde ling, gisteren waren ze ook in levende lijve aanwe zig om onkruid te wieden en nieuwe planten te poten. En natuurlijk hielpen de leerlingen van de Mariënburch mee. Op een eigen stuk van de bin nentuin mochten zij de plantjes in de grond plaat sen. Voortaan moeten ze dit stukje tuin zelf onder houden. Volgende maand worden nog twee blinde muren op het schoolplein verfraaid. Cursisten van Ars Aemulae schilderen dan tekeningen van leer lingen over op de muur. foto hielco kuipers Bewoners Leiderdorpse wijk tegen bouw woningen leiderdorp judy nihof Het landelijke stukje Doeskwartier moet in tact blijven, vindt een groot aantal bewo ners van het Leiderdorpse wijkje. Ze zijn dan ook fel tegen bebouwing van het wei land tussen de Does en de Achthovener- weg. Als er toch huizen moeten komen, dan maar op het even verderop gelegen Vegmo- terrein. „We hebben nu nog het idee: ik ben zo buiten, ik woon aan de rand, maar dat idee raak je steeds meer kwijt aldus een verontruste bewoonster gisteravond tijdens een bijeenkomst in café Doesbrug. De vrees dat het landelijke karakter van het Doeskwartier verloren gaat, delen veel bewoners van het Doeskwartier die onlangs reageerden op een brief van het Comité Doesbrug. Daarin vroeg de actiegroep de wijkbewoners om eens op een rijtje te zet ten wat de wijk volgens hen nodig heeft. Met de wensen die onder de meerderheid van de bewoners leven, wil het comité uit eindelijk naar de gemeente stappen. Ongeveer 45 van de ruim tweehonderd aangeschreven Doeskwartierders reageer den op de brief. Het comité hoopte echter op nog meer reacties en hield gisteravond een bijeenkomst in café Doesbrug. De op komst was uiterst mager. Tot grote teleur stelling van de actiegroep waren nog geen twintig bewoners naar het buurtcafé geko men om van zich te laten horen. Het groep je dat wel kwam opdagen, zorgde in elk ge val voor een levendige discussie over het reilen en zeilen in de wijk. „We moeten on ze wensen bij de gemeente kenbaar maken voordat er bestemmingsplannen gewijzigd gaan worden, anders is het te laat", drukte Claudia Thunnissen van het Comité Does brug hen op het hart. De meeste aanwezigen, en dat was ook al duidelijk uit de reacties op de brief, wonen in het Doeskwartier naar volle tevreden heid. Wel zijn ze bang dat de bebouwing oprukt. En over de Hoofdstraat wordt vaak veel te hard gereden, was een veelgehoorde klacht. Het instellen van een 30-kilometer- zone zou volgens hen al een hoop schelen. John de Jong pleitte voor bredere stoepen in de Hoofdstraat. A. van Hecke uit de Tuin straat luchtte zijn hart over de overlast van bedrijven aan de Doeslaan. Hij kreeg bijval, toen hij begon over het zware vrachtverkeer dat door de smalle straten van de wijk gaat. Parkeren rond de historische Doesbrug zou eigenlijk verboden moeten worden, vond Ron Mes uit de Hoofdstraat. „We hebben zoveel moeite gedaan om de brug gerestau reerd te krijgen. Dat is gelukt, maar nu zit je mét die geparkeerde auto's." Zijn voorstel was om een paar parkeerplaatsen aan te leggen op een stuk grond dat nu nog eigen dom is van een bewoonster van de Hoofd straat. Zij zou bereid zijn om de grond aan de gemeente te verkopen. Het gebrek aan speelgelegenheid voor de kleintjes was ook een klacht van velen. Iemand opperde het idee om een deel van het basketbalveld aan het Hubrechtsplein te bestemmen als speeltuintje. John de Jong was voorstander van het dichtgooien van het brede stuk sloot aan de Mauritssingel om daar een speelplaats te maken. DIERENZORG - De Stichting Nationale Dierenzorg Wasse naar houdt zaterdag 21 mei open huis, van 11.00 tot 15.00 uur. In het dierentehuis aan de Zijdeweg 56 zijn ondermeer een kattentuin en een bejaardente huis voor honden gevestigd. In het tehuis zijn asiel- en pen sionhonden ondergebracht, een operatiekamer, een intensive- care afdeling en dierenreisbu- reau. !o P NAAR VAN DER PLOEG! 12 l 16 et vertrouwde adres voor: RAMEN EN DEUREN. 8 WAND- EN PLAFONDBEKLEDING J5SCHUIFPUIEN \l SERRES. ETC. 7 bor nieuwbouw en renovatie. 10 itgevoerd in onverwoestbaar 7 unststof van het kwaliteitsmerk leceunmck 13 nderhoudsarm, leverbaar in '6 iverse kleuren, volledig 12 egarandeerd en door onze 14 akmensen perfect op maat 15 jemaakt. Het geheel voorzien van 7 omo-certificaat/VKG-keur. 12 bm gewoon eens alles op uw 11 emak bekijken. We geven u graag 13 Itgebreid advies. 5 (UNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. 7 I 13 J 11 Wassenaarse corporatie ziet in beheer huizen belangrijke taak _BI AC/*. m TLVbU 14 iabnek en showroom 7 )e Lasso 60. Roelotarendsveen, el. 01713-15361 - telelax 01713-15202 Jia-avond voor iooibewoners t Vereniging Oud Leiden en ;urthuis de Mirt/ Honken hou- h vandaag speciaal voor in citers van De Kooi een dia- ond over oud Leiden in jurtcentrum De Kooi aan de aftstraat. Het thema van de i-avond luidt 'Leiden in vo- jvlucht'. Archivaris P. de Baar t'telt aan de hand van de beel- yjn over de historie van de ffjd. Aanvang: 20.00 uur. Toe- i-hg is gratis. wassenaar kees van kuilenburg 'Het stichten van hygiënische woningen, die voldoen aan de behoeften van een in beschei den financiële middelen verkee- reni gezin'. Een van de doel stellingen die bij de oprichting in 1919 van de R.K. Woning bouwvereniging St. Willibrord in Wassenaar in de statuten werden opgenomen. Penningmeester A. de Vos en hoofd van dienst W. van Dam van de op 19 mei 75 jaar be staande vereniging glimlachen daar nu over. „Woningen zon- .der toilet, geen wasgelegenheid en uiteraard ook geen centrale verwarming. Toch was het een belangrijke stap voor de sociale woningbouw. De initiatiefne mers, waaronder pastoor Thole- naar, hadden oog voor de om standigheden van de mensen die het niet zo breed hadden", zegt De Vos. Het was niet de eerste wo ningbouwvereniging in het dorp. Vijf jaar eerder was de Wassenaarsche Bouwvereniging opgericht. Een club waarvan re der Daniël Ruys voorzitter was. „Die bouwden destijds voor een wat andere doelgroep. Voor mensen die in de villawijken werkten." In 1921 werd al het eerste project van 53 woningen aan de Rozensteinstraat en omgeving opgeleverd. Woningen die nog steeds tot het bezit van St. Willi brord behoren, al zijn ze later wel aangepast en uitgebreid. Dat het bouwen ook in die tijd niet van een leien dakje verliep wordt duidelijk als Van Dam aan de hand van de gegevens JU ..■I',»a--'—- breien." Dat betekent niet dat de rol van St. Willibrord is uitge speeld. Volgens beide vertegen woordigers is ook het beheer van de woningen een belangrij ke taak. Van Dam is er trots op dat de vereniging erg laag scoort wat betreft de huurachterstand. „Onder de een procent. Dat is ruim onder het landelijk gemid delde. Dat bereik je alleen door een goed beleid, je moet er op zitten als een bok op de ha verkist. Niet met de botte bijl. Altijd open1 staan voor proble men, maar wel zorgen dat het geld binnenkomt." De vereniging voert nog steeds het predikaat R.K. Een bewuste keuze volgens De Vos. „Natuurlijk is er geen enkel ver schil met een woningbouwvere niging met een algemeen karak ter. Maar uit waardering voor de mensen die de club opgericht hebben willen we die signatuur behouden." Voor de oplevering van de eerste woningen aan de Rozensteinstraat en omgeving bestond veel belangstelling. In het midden pastoor Tholenaar die een grote rol speelde bij de totstandkoming van woningbouwvereniging St. Willibrord. foto pr laat zien dat het tot 1941 duur- stuur hard worden gewerkt om waren tevens de eerste wonin- maar ook duurdere woningen, de voor er weer een project van te kunnen bouwen. Pas in de gen met centrale verwarming. Van Dam en De Vos verwachten een kleine zestig woningen kon zestiger jaren ging het veel snel- Nu heeft de jubilerende dat het steeds moeilijker wordt worden gerealiseerd. Na de oor- Ier en werden in een hoog tem- bouwvereniging een bestand om te bouwen. „Wassenaar is log verliep het allemaal wat po woningen gebouwd. Onder- van zo'n 1300 woningen, waar- politiek gezien vol. Het betekent vlotter, al moest er door het be- meer het plan-Zijlwetering. Dit onder veel sociale woningbouw, dat je alleen nog maar kunt in- meubel lease service N De nieuwe nuinier van zorgeloost inrichten. Vraag naar de folder! Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 -13 42 48 Kunsthandelaar hoeft cel niet in den haag/wassenaar Een 47-jarige Haagse kunsthan delaar is gisteren veroordeeld tot 234 uur dienstverlening voor zijn aandeel in de nep-schilde- rijenroof vorig jaar in Wasse naar. Daarnaast kreeg hij een boete van 40.000 gulden opge legd. Tegen de man was zestien maanden cel plus acht maan den voorwaardelijk geëist. De man had in de aanloop naar de diefstal een vals expertiserap port opgesteld waaruit moest blijken dat de waardeloze schil derijen van de Wassenaarse hoofdverdachte 1,3 miljoen waard waren. Op grond van dat rapport diende de Wassenaar der na de in scène gezette dief stal een schadeclaim in bij de verzekering. Met de milde straf geeft de rechtbank gehoor aan het betoog van de advocaat van de Hagenaar. Die stelde tijdens de zitting dat zijn cliënt onder dwang had gehandeld. De Was senaarder had hem gedwongen mee te werken door te dreigen met een ander vals rapport van de kunsthandelaar naar de be lastingdienst te stdppen. Met dat rapport probeerde de Hage naar een belastingaanslag van 19.000 gulden te ontlopen. De hoofdverdachte is eerder veroordeeld tot twee jaar cel. Inbreker gepakt oegstgeest Een 22-jarige Leidenaar is van nacht op heterdaad betrapt bij een inbraak op het terrein van het Marine Elektronisch en Op tisch Bedrijf aan de Haarlem merweg in Oegstgeest. De man is overgedragen aan de mare chaussee.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13