Leiden Gemeente steekt een miljoen in Sleutelhof College zet zich schrap tegen universiteitsraad Gi pLiever polders dan bomen «Collegeprogramma: oude Mijn in nieuwe zakken Geldnood dwingt gemeente tot verkoop pand Breestraat CD zoekt nog opvolger Otto Woningcorporaties missen visie in plannen gemeente 3ENSDAG 18 ME11994 HENNY VAN EGMOND 071 356414. PlV -CHEF HANS KOENEKOOP, 071-356429 Vredesmonument sf O Het Vredesmonument aan de I J Garenmarkt in Leiden krijgt wellicht toch een andere plek. Wet houder Langenberg lijkt van mening te zijn veranderd. Beeldscherm A K De bloemenveiling I J in Roelofarends- veen onderzoekt of bloe men binnenkort thuis vanachter het beeldscherm besteld kunnen worden. 'olitie begeleidt Haagse voetbalfans |den De Leidse politie moest gisteravond assisteren bij oproer [n voetbalfans in een trein naar Alkmaar. Agenten stapten in fiden in om supporters van FC Den Haag in toom te houden, p deden dat na een klachten van de Nederlandse Spoorwegen ter misdragingen van de voetbalfans. In Alkmaar is de begelei- ing van de voetbalfans overgedragen aan de Mobiele Eenheid. ihoarmazaak overtreedt sluitingstijd jiDENEen shoarma zaak in de Breestraat is gisteren bekeurd jegens het overtreden van de sluitingstijd. Surveillerende agen- >n zagen omstreeks kwart voor drie een groep klanten naar bin- jen gaan, terwijl de zaak om een uur dicht had moeten zijn. jnternationale beurs met cd's en lp's éiden Stands met een lengte van meer dan 150 meter beloven ,e organisatoren van de 'internationale' cd- en lp-beurs in het jntoniusclubhuis aan de Lange Mare. De beurs, op zaterdag 28 jiei van 10.00 tot 16.00 uur, is internationaal omdat er buiten- indse standhouders (Engeland, België en Duitsland) van de jartij zijn. Behalve grammofoonplaten en compact discs zijn er iok cassettes, muziekvideo's, picture discs en muzieklectuur en jiteratuur verkrijgbaar. Alle genres binnen de popmuziek zijn jertegenwoordigd. De entree bedraagt vier gulden. Bezoekers (ie voor 12.00 uur komen, krijgen anderhalve gulden korting. Een brede meerderheid in de Leidse gemeenteraad is be reid een miljoen gulden te steken in de nieuw te bouwen winkelgalerij Sleutelhof (tussen Aalmarkt, Breestraat, Vrouwensteeg en Mandenmakerssteeg). Dat werd gister avond duidelijk in de eerste ronde van de behandeling van het collegeprogramma voor de periode 1994-1998. LEIDEN WIM KOEVOET Alleen de SP is tegen. Volgens fractievoorzitter C. Vergeer kan de gemeente dat geld beter in vesteren in de verschillende buurtwinkelcentra. Dat levert volgens Vergeer meer banen op. Bovendien zijn volgens hem in die winkelgebieden gemeente- DEN RUDOLF KLEUN iROLINE VAN OVERBEEKE jjorzitter C. Oomen van het illege van bestuur van de fidse universiteit is niet van jan op te stappen. Hij wordt ïarin gesteund door de andere (ree leden van het college. In •n verklaring stelt het college jch lijnrecht op tegenover de ^Jiiversiteitsraad, die eerder al- ^Hn nog aandrong op het ver- ^P?k van Oomen, maar die in- iiddels een motie van wan- piiwen voorbereidt. Met de ieuwe verklaring van het colle- s is de vertrouwensbreuk com- leet. Aanleiding voor de crisis is ^■et bouwschandaal rond de uit- reiding van het Sylviuslabora- brium. Door fraude verdween l^arbij ongeveer vijf miljoen ulden. Justitie heeft inmiddels lrie mensen aangehouden, on- wie de voormalig directeur bdrijfsvoering van de universi- jjit. De universiteitsraad heeft een onderzoeksrapport de estuurlijke verantwoordelijk- jeid bij collegevoorzitter Oom- In een lange verklaring noemt Diet college het rapport van de Jnderzoekscommissie vaft de Qniversiteitsraad 'tendentieus'. I (jet college zegt slachtoffer te ^Jjn van 'criminele misleiding'. 4É|et verwijt van de onderzoeks commissie dat er onzorgvuldig is gehandeld berust volgens het college niet op feiten maar 'op blote suggesties' van de com missie. Het college vindt dat de commissie te veel begrip aan de dag legt voor ambtenaren aan wie het schandaal te wijten is en zich te eenzijdig richt op het optreden van voorzitter Oomen. Op hem zou een 'spervuur van suggestieve opmerkingen zijn gericht'. Ander besef Voorzitter A. de Jong van de on derzoekscommissie legt dat ver wijt naast zich neer. „Het lijkt er op dat we langs elkaar heen praten. Het college heeft een heel ander besef van bestuurlij ke verantwoordelijkheid dan de universiteitsraad. Het gaat er niet alleen om dat het college is gaan handelen toen de zaak in de soep is gelopen. Men gaat er aan voorbij dat het college ook verantwoordelijkheid droeg voor het mislopen van de zaak. Er zijn ondeugdelijke contrac ten getekend door de voorzitter zonder dat deze zich op de hoogte stelde van de inhoud er van. Doordat onvoldoende stu ring is gegeven konden ambte naren handelen zoals is ge beurd. Daar is het college ook verantwoordelijk voor." De Jong merkt op dat het col lege in zijn verklaring ook veel zaken 'overhoop haalt' die niet in het rapport van zijn commis- -jBewoners Zuidrand Stevenshof willen vrij uitzicht tjpIDEN AAP RIETVELD jïestelende vogels en hazen met jongen houden ^et verplaatsen van bomen ten zuiden van de wrijk Stevenshof nog maanden op. De bewoners ^an de Maria Rutgersweg willen de enige jaren geleden geplante bomen kwijt, omdat zij bang ~Jijn dat die hun uitzicht op de polders bederven. Cfylaar de gemeente Leiden wil de bomen in het Qroedseizoen niet verplaatsen. M De provincie bedacht een paar jaar terug, dat Het leuk zou zijn om in de weilanden ten zuid oosten van de wijk Stevenshof een bosplantsoen Jian te leggen. Maar de bewoners, zo bleek al ^auvv, hebben liever vrij uitzicht op het vlakke 'Üollandse landschap. Dus besloten gemeente en fflEIDEN AAP RIETVELD ^■Pe oppositie noemt het laat- Jdunkend 'oude wijn in nieuwe Szakken', de collegepartijen in de 'Leidse gemeenteraad zijn daar entegen dik tevreden over het Hrogramma dat de coalitie van fiPvdA, D66, CDA en Groen Links iieeft opgesteld. Oppositieleider OA. Geertsema van de WD had ^Vooral kritiek op het beperkte Bakenpakket van de twee D66- 'Avethouders. Hij diende een motie in, om Sde wethouders P. Langenberg Wpn H. de Goede er wat taken bij fitte geven. Maar omdat de be handeling in de gemeenteraad zo lang duurde werd de beant woording van vragen door de ^wethouders verschoven naar de ZiVergadering van juni en kwam de motie van de WD nog niet ier tafel. Geertsema was niet mals in zijn kritiek. „Dit college heeft de problemen naar de toekomst geschoven. Het programma lijkt opzettelijk vaag gehouden om meningsverschillen tussen de collegepartijen onder het zand te stoppen. En alle zaken die als nieuw gepresenteerd worden zijn vrij belegen", zei Geertse ma. De WD'er zei bovendien nog geen inzicht te hebben in de Financiële plannen van het nieuwe college. „Hoe gaat u die bezuiniging van 14,9 miljoen gulden, die u aankondigt, eruit zien? Dat willen wij toch wel weten voor we akkoord gaan met nieuwe uitgaven." Volgens SP'er C. Vergeer doet de nieuwe coalitie niets anders dan het beleid van het vorige college voortzetten „Er staat weinig tot niets nieuws in. De inbreng van D66 is onduidelijk. En hetzelfde geldt voor de in- lijke investeringen harder no- dig. PvdA-fractieleider R. Hille- brand onthulde dat hij en zijn fractiegenoten aanvankelijk 'moeite' hadden met het idee dat de gemeente geld in het project steekt. „We gaan toch akkoord omdat we in de Sleu telhof een economische motor van de binnenstad zien." De fractieleider verbond wel de voorwaarde aan zijn instem ming dat het geld niet wordt ge bruikt om een eventuele par keergarage bij de Sleutelhof te betalen. De PvdA is van mening dat zo'n garage zichzelf moet bedruipen. Ook wil hij dat het bedrijfsleven zelf in het project investeert. „Dat kan door baat belasting in te voeren." Volgens CDA-wethouder J. Walenkamp is het niet bijzon der dat de gemeente voor zo'n aanzienlijk bedrag meebetaalt aan het project van project-ont wikkelaar MBO. „Dat gebeurt elders in het land ook." Volgens Walenkamp is de ge meentelijke bijdrage vooral no dig om het tekort aan vierkante meters winkelvloeroppervlakte te compenseren. Dat tekort leidde er eerder toe dat op het plan voor een geheim gehou den bedrag moet worden bezui nigd. Het tekort aan vierkante meters is ondermeer het gevolg van de eventuele verplaatsing van het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Dit popcultuurcentrum moet wijken voor een arcade en dient terug te keren in het Sleutelhof- gebied waardoor er minder ruimte overblijft voor winkels. sie voorkomen. „De discussie' gaat over het rapport zoals dat er ligt. Het college wilde niet dat de commissie zich zou verdie pen in de criminele kant van de zaak. Zoals er ook bezwaar was tegen het horen van medewer kers en oud-medewerkers van de universiteit. Het dossier van de zaak was ook maar heel be perkt toegankelijk. De discussie in de raad ging daarom uitslui tend over het rapport. Door te benadrukken slachtoffer te zijn van criminelen haalt het college zelf een aspect naar voren dat ze eerder buiten de discussie wilde houden." Desastreus „Al die vertragingstactieken van het college zijn desastreus voor de universiteit. Oomen is graag regisseur, maar het college ver geet dat het nu niet de agenda bepaalt. En die vertraging is heel slecht: voor de universiteit, voor het functioneren van be paalde personen en voor de universiteitsraad. Dit is slopend voor veel mensen in de univer siteitsraad. Als de vertrouwens kwestie speelt moet je daar snel met elkaar zi,en uit te komen door of vast te stellen dat de breuk onherstelbaar is of door dat vertrouwen weer op te bou wen. Als deze zaak vele weken of maanden gaat duren, is dat voor alle partijen zeer schade lijk." provincie de bomen dit voorjaar te verplaatsen naar een plek verder van de bebouwing. Toen de geschikte tijd daarvoor was aangebro ken was door overvloedige regenval het land te drassig geworden. De machine waarmee de bo men ontworteld moesten worden kon niet meer in de buurt komen. En nu de grond weer droog is hebben de vogels er hun nésten gebouwd en heb ben de kleine zoogdieren jongen gekregen. De bomen nu verplaatsen zou voor de dieren een groot risico betekenen, oordeelden deskundi gen van de gemeente. Leiden vroeg en kreeg van de provincie toestemming het verhuizen van de bomen tot na de zomer uit te stellen. Dan kunnen bewoners van de Maria Rutgerstraat, de Gerda Brautigam- en de Harriët Freezersingel weer vrij de polder in kijken. breng van Groen Links. Dit is oude wijn in nieuwe zakken." Zelfs fractievoorzitter R. Hille- brand van de PvdA vond dat de coalitie op het gebied van de gemeentefinanciën tot nu toe weinig duidelijkheid heeft ge schapen. „Er zijn forse ingrepen nodig, maar er zijn nog tal van onduidelijkheden over de finan ciële situatie van de gemeente. Het is hard nodig dat de raad op zo kort mogelijke termijn daar over wordt geïnformeerd. De voorjaarsnota moet snel wor den uitgebracht." Ook zijn D66- collega O. Welling zette vraagte kens bij de financiële paragraaf van het programma. Overigens waren de coalitie partijen dik tevreden met het programma. „Dit is toch een zeer ambitieus stuk. We gaan niet op de winkel passen, maar de handen uit de mouwen ste ken." Het pand aan de Breestraat dat de gemeente - mer Meyer. I tegen haar beleid in - heeft verkocht aan aanne- FOTO HIELCO KUIPERS LEIDEN WIM KOEVOET Wel uitzonderlijk, maar niet uniek. Dat is volgens ambtenaar G. Vons van grondzaken de deal die de gemeente Leiden heeft gesloten met de plaatselijke aannemer W. Meyer. Meyer wordt eigenaar van het pand op de hoek Breestraat/Wolsteeg, waarin nu een winkel inPinse mode is gevestigd. De gemeente geeft onroerend goed doorgaans 'slechts' in erfpacht uit. Het pand verkeert echter al jaren in zeer slechte staat. Een opknapbeurt zou de gemeente dik een miljoen gulden kosten en dat geld is er niet. Meyer is bereid het gebouw op te knappen, maar stelt als voorwaarde dat hij het in eigendom krijgt. De gemeente wil graag zaken doen met deze aannemer omdat hij de eigenaar is van een per ceel aan de Mandenmakerssteeg waarop een deel van de nieuw te bouwen winkelgalerij Sleutel hof moet worden gebouwd. De gemeente heeft contractueel vast laten leggen dat Meyer de grond aan de Mandenmakerssteeg als eerste aan de gemeente a5nbiedt. Volgens ambtenaar Vons is dat 'het wisselgeld' voor het in eigendom overdragen van het pand aan de Breestraat. Vons bestrijdt dat de verplichting die Meyer op zich heeft genomen eeh wassen neus is. Door dat Meyer eerst met de gemeente zaken moet doen, wordt speculatie met de Sleutelhof-grond voorkomen. Het is de bedoeling dat na de opknapbeurt van het pand aan de Breestraat het huurcontract met het winkelbedrijf van J. Vink wordt voortgezet. Meyer wil in de hoger gelegen verdiepingen van het pand appartementen bouwen. Ambtenaar Vons is niet bang dat van de opmerkelijke deal een precedentwerking uitgaat, die bedreigend is voor het Leidse principe dat grond en onroerend goed alleen in erfpacht worden uitgegeven. „Dit is een uitzondering. Als we ertoe overgaan, bouwen we wisselgeld in." De benoeming van het nieuwe CD-raadslid F. Hoogeveen*werd gisteravond ,in de Leidse ge meenteraad, onder protest van de publieke tribune, door de raad goedgekeurd. Hij wordt in de raadsvergadering van juni geïnstalleerd als opvolger van de vertrokken fractievoorzitter A. ter Haar. De opvolging van het andere vertrokken raadslid, H. Otto, heeft de extreem-recht se partij nog niet geregeld. Eer- ste kandidaat voor die post is een Hagenaar. „Deze benoeming is een wet telijke verplichting, het is een democratische verplichting", zei burgemeester C. Goekoop op vragen van raadslid M. Vlas veld van De Groenen. Zij wilde weten of er tegen de benoeming van weer een CD-raadslid niets COM E N T A A R Schandaal van formaat Het doorgaans zo rustige universitaire wereldje in Leiden is de af gelopen maanden wakker geschud door een schandaal van for maat. De chaotische gang van zaken rond de nieuwbouw bij het Sylviuslaboratorium heeft geleid tot een vertrouwenscrisis tussen universiteitsraad en college van bestuur. De eerste is vast van plan bestuursvoorzitter C. Oomen ten val te brengen. Hem wordt verweten dat hij ernstig tekort is geschoten bij het toezicht op de bouwactiviteiten. Het kwam niet eerder voor dat de raad zich op een dergelijke on dubbelzinnige wijze uitliet over het bestuurscollege van de uni versiteit. Het college heeft vandaag nog eens olie op het vuur ge gooid door in een verklaring de kritiek van de hand te wijzen. De breuk is daarmee definitief. Maar het college lijkt zich daarvan niet bewust te zijn. Dat blijkt ook uit de eerdere suggestie de zaak uit de wereld te helpen via een goed gesprek onder leiding van een bemiddelaar. De opstelling lijkt niet alleen wereldvreemd, maar is ook slecht voor de universiteit. Als voorzitter Oomen niet vrijwillig opstapt, dreigt een maanden slepende affaire te ontstaan. In de tussentijd wordt de universiteit onbestuurbaar. En dat terwijl er nog zoveel andere grote problemen - denk alleen aan de bezuinigingsrondes - moeten worden opgelost. Als hij de belangen van de universiteit voorop stelt, doet Oomen er daarom alleen al verstandig aan terug te treden. Nu de andere leden van het college van bestuur zich zo nadrukkelijk achter hun de voorzitter hebben opgesteld, is het niet meer dan vanzelfspre kend dat ook zij het veld ruimen. LEIDEN ERNA STRAATSMA De Leidse federatie van woning corporaties noemt het college programma voor de komende vier jaar 'teleurstellend'. Burge meester en wethouders hechten volgens de woningbouwvereni gingen te weinig belang aan volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en stadsvernieuwing. 'En dat in een tijd waarin nieuwbouw stagneert', schrijft voorzitter A.Th. Schweizer, 'de woningnood stijgt, subsidies verdwijnen en de betaalbaar heid van woningen gevaar loopt'. De regelgeving op het gebied van volkshuisvesting is ingrijpend veranderd, met veel gevolgen voor corporaties en de gemeente. De paragraaf die B en W in hun beleidsprogramma aan volkshuisvesting wijden is vol gens de federatie een 'herhaling van uitgangspunten', 'zonder eigen visie' en met een grote 'vrijblijvendheid'. Er staat niets nieuws in, terwijl de gemeente de komende jaren wel gecon fronteerd wordt met nieuwe vraagstukken. Als voorbeeld noemt Schweizer ondermeer de opvang van een toenemende stroom vluchtelingen en asiel zoekers. De federatie doet een beroep op het college om op zeer korte termijn een nadere invulling te geven aan het volkshuisves tingsbeleid. te doen was. „Kan ik daar tegen stemmen?" Maar Goekoop maakte haar duidelijk, dat dat niet mogelijk is. „Ik zal mijn hoofd dus moeten buigen voor de wet", wilde Vlasveld weten. „Ja", antwoordde de burge meester simpel. De benoeming leidde tot ongenoegen op de publieke tribune. „Wat een slap zootje zijn jullie zeg", schreeuwde een van de demon stranten vanachter een span doek met de tekst: Hou nazi's buiten de raad'. GELD LENEN? WAAR ANDERS DAN BIJ DEGKB LEIDEN! Bank in, bank uit om naar een lening te informeren. Zeg nu zelf, wordt u daar niet een beetje moe van? Is 't eigenlijk niet beter om maar meteen bij het beste adres langs te gaan? Welkom dus bij de Gemeentelijke Kredietbank Leiden. Daar wordt uw persoon lijke lening of doorlopend krediet prettig voor u in orde gemaakt. Lekker vlot. En tegen een leuke lage rente. Bel maar voor informatie. Of kom gewoon even langs. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet limietbedrag theoretische looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 66 maanden f200,- 10,8% f25.000,- 65 maanden f500,- 10,4% f40.000,- 65 maanden f800,- 10,4% Persoonlijke lening in handen looptijd aflossing per maand effectieve rente per jaar f10.000,- 48 maanden f253,49 10,4% f20.000,- 48 maanden f506,98 10,4% f40.000,- 60 maanden f847,68 10,3% Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur GOED VOOR UW LENING Gemeentelijke Kredietbank Leiden Breestraat 24, Postbus 11300,2301 EH Leiden tel. 071 -167777 - fax 071 -167158

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11