Ene vissoort komt, andere verdwijnt Vrije tijd Zonnige aanbouw snel zelf gemaakt Vaporoti Erbij Cherokee en Waterbesparend WNF-koffer DINSDAG 17 MEI 1994 NIEUWE CD'S DINGEN VISSPORT DOE-HET-ZELF Het huis vergroten met een soort serre is een door velen gekoesterde wens. Maar het is een nogal ingrijpende klus. Niet zo een voudig als je het zelf wilt doen, prijzig als je het door een aannemer laat uitvoeren. Ter ras Module Systeem brengt de vervulling van die wens een stuk dichterbij. Het is een compleet bouwpakket, waaruit je aan de hand van een duidelijke handleiding zo'n bouwsel in korte tijd kunt neerzetten. De huidige welstandsbepalingen zijn vrij soepel. Je moet je wel aan bepaalde voor schriften houden: voldoende afstand vanaf de rooilijn, niet hoger dan 270 cm, maxi maal 20 vierkante meter oppervlak, en zo meer. Binnen deze beperkingen is er geen bouwvergunning nodig, wel een meldings plicht. Het bouwpakket is zodanig samen gesteld dat er in dit opzicht geen proble men bestaan. Bij het pakket behoort o.m. een formulier voor de meldingsplicht. Wat de afmetingen betreft zijn er diverse mogelijkheden. Het systeem is namelijk ge baseerd op modules van 100 en 120 cm breed. Ze bestaan uit (enkel)beglaasde alu minium frames voor ramen en schuifdeu ren, gefabriceerd door Bruynzeel. Al het houtwerk wordt, aangepast aan het geko zen formaat, grotendeels voorbewerkt bij geleverd. Het dak bestaat uit 140 cm brede elementen van polycarbonaat, met twee boven elkaar gelegen isolatiekanalen. Het is j goed lichtdoorlatend, bestand tegen een zware sneeuwlast en zelfs beloopbaar. Mogelijke plaatsen Een hoekhuis biedt de mogelijkheid de aan bouw tegen de zijgevel te monteren, maar dan moet daar wel een deur in zitten (of worden aangebracht) om ook vanuit het huis toegang te geven. In de meeste geval len zal overigens wel de achtergevel worden gekozen. Daarin is immers altijd een raampartij die vanuit de kamer volop uit zicht op de 'glazen aanleunkamer' geeft. Het systeem kun je verder naar eigen in zicht afwerken. Je kunt de borstweringen onder de ramen bijvoorbeeld met rabatde- len, decoratief plaatmateriaal, e.d. bekle den. Als de aanbouw op het bestaande ter ras verrijst, dan kan die als vloer worden ge bruikt, eventueel belegd met houten vlon ders, of kunstgras, dat aan de rol te koop is. j De fundering zal in het algemeen weinig problemen geven. Het bouwsel is licht van gewicht. Op vaste grond is een balklaag, bij voorbeeld van biels, vaak,voldoende. Daar op kunnen de houten liggers die tot het bouwpakket behoren gemonteerd worden. In bepaalde gevallen kan een fundering van beton nodig zijn. Acht formaten De gebruiksmogelijkheden van de aanbouw zijn flexibel. De een zal het als een serre be schouwen, of als een besloten terras, de an der als 'zomer-tuinkamer', een verlengstuk van de woonruimte en tegelijkertijd een be schut stukje van de tuin. In de winter kan de ruimte worden gebruikt voor overwinte ring van planten, bewaren van bollen en knollen, e.d. Wie er elders geen plaats voor heeft kan er ook het tuingereedschap win- terberging geven. En in de prille lente is het een uitstekende plek om in bakken kruiden, bloemzaden, enzovoorts, op te kweken. Het Terras Module Systeem is te koop bij de Gamma bouwmarkten, waar ook nadere in formatie voorhanden is. Om een idee van de prijs van het bouwpakket te geven: het op één na grootste formaat, met een bin- nenoppervlak van ruim 8,5 vierkante meter, kost tegen de 4.800 gulden. exploded view' van het bouwsel laat zien uit welke onderdelen het systeem bestaat, fo to G pd avontuur met een technisch en emotioneel enorm bereik. Even overtuigend is de CD van Paul Motian. Motians stukken lijken gebaseerd op speels tot stand gekomen, haast naïeve liedjes, waarin opvallend ge noeg de ritmiek vrijwel altijd een ondergeschikte rol speelt. De drummer volgt de andere bandleden, Bill Frisell op gitaar en Joe Lovano op tenorsax meer dan dat hij ze leidt, alsof hij op een melodie-instrument speelt. Alleen in het korte "Conge stion" treedt Motian als slag werker op de voorgrond. Frisell, Lovano en in één stuk gastsaxo- fonist Dewey Redman tonen zich, als haast gebruikelijk, ware meesters van de dynamische suggestie. Formaties van Berne en Motian zijn ook terug te vin den op een mooi vormgegeven sampler die voor twintig gulden de luisteraar kennis doet maken met een muzikaal brede selectie van JMT-artiesten, van John McLaughlin tot zangeres Cas sandra Wilson. Voor verzame laars is interessant dat er ook nog vijf niet eerder uitgebrachte stukken op staan. Fra Fra Sound - Worship Mother Earth - Lucho/Boudisque/Sony Music. Fra Fra Sound van basgitarist Vincent Henar is samen met het Surinam Music Ensemble de belangrijkste vertegenwoordiger van de zogeheten "Paramari- bop", een term die een combi natie van bop met Surinaamse (kaseko) muziek suggereert. Fra Fra Sound, hier een zeven mansband, combineert echter meer stijlen, zoals fusion en Westafrikaanse popmuziek. De twee blazers, Michael Va rekamp (trompet) en Efraim Trujillo (tenorsax) zijn met toet senist Robin van Geerke groten deels verantwoordelijk voor het jazzelement in de smakelijke en goed gemixede cocktail van muziekinvloeden. Vooral Va rekamp maakt solistisch indruk, bijvoorbeeld met zijn half-ven tieltechnieken in zijn eigen "Little Giant". Strakke, intelli gente muziek waarop je ook nog kan dansen. KV KLASSIEK Korngold - Pianotrio in D, op. 1; Zemlinsky - Pianotrio in d, op. 3 - Beaux Arts Trio - Philips. De Duitse componisten uit de jaren twintig en dertig zijn 'in', vooral sinds Decca twee jaar ge leden begon met de serie 'Entartete Musik', maar de groeiende belangstelling voor Erich Wolfgang Korngold (18971957) en Alexander Zem linsky (18711942) dateert al van enkele jaren geleden. Ook Ric- cardo Chailly heeft daarbij een belangrijke rol gespeeld, maar wie via hem het orkestrale re pertoire uit die periode heeft le ren kennen, zou nu ook kennis moeten nemen van deze twee pianotrio's. Opmerkelijk melo dieuze en kleurrijke muziek met een snuifje Weense salonsfeer, vooral in het trio van Korngold. Met andere woorden: veel min der 'modern' dan men zou ver wachten, waarbij de voortdu rend aanwezige elegance in het spel van het Beaux Arts Trio de ze uitgave nog eens extra aan trekkelijk maakt. Aria's uit opera's van Rimski- Korsakov, Rubinstein, Borodin en Rachmaninov. Moesorgski; Liede ren en dansen van de dood - Dmi tri Hvorostovski (bariton), orkest van de Kirov Opera o.l.v. Valeri Gergjev - Philips. Hvorostovski is een jonge bari ton met een enorm potentieel, maar ook een zanger die niet al tijd tot zijn recht komt. In Rus sisch repertoire is hij op zijn best, en meer dan dat: in de combinatie van stemkwaliteit, techniek en intensiteit is hij op dat terrein momenteel mis schien zelfs onovertroffen, maar dat is niet de enige reden om deze CD aan te schaffen. Behal ve een vrijwel ideale uitvoering van Moesorgski's befaamde 'Liederen en dansen van de dood' horen we hier een selec tie van tien aria's uit Russische opera's, die we zelden tegenko men. Hier is Hvorostovski hele maal in zijn element en de drie aria's uit 'De Demon' van Anton Rubinstein doen zelfs met smart verlangen naar een com plete opname. Met Hvorostovs ki! PK De soortenrijkdom in de dieren- en plantenwereld in ons land wordt be dreigd door een complex van facto ren, waarbij de verslechtering van het leefmilieu een hoofdrol speelt. Of we het nu over vlinders, mossen of vogels hebben: steeds meer soorten dreigen te verdwijnen door vergiftiging of doordat het specifieke milieu waarin deze vissen leven wordt aangetast of verdwijnt. De wereld van de vissen vormt daarop geen uitzondering. Een recente inventarisatie heeft uit gewezen dat een tiental van de in Ne derlandse wateren voorkomende vis sen op termijn met uitsterven worden bedreigd. Wanneer je weet dat er slechts enkele tientallen soorten zijn, is dat een onrustbarend hoog percen tage. Gelukkig zijn dat geen bekende soorten die ook voor de sportvisserij van belang zijn. Maar het is wel een teken aan de wand. Een veeg teken dat het met de waterkwaliteit ondanks het sterk ge stegen aantal waterzuiveringsinstalla ties nog steeds niet goed gesteld is. Door de verdwijning van geschikte paaiplaatsen kunnen sommige soor ten voor onvoldoende nakomelingen zorgen. Giftige stoffen en een dalend zuurstofgehalte in het water zijn de nekslag voor deze soorten. Soms wordt dit sombere tijdbeeld even naar de achtergrond verdrongen door een enkele positieve medede ling. Zoals de aanwezigheid van een tweetal 'nieuwe vissoorten', die wordt gemeld in het nieuwste nummer van O VB- bericht, het voorlichtingsblad van de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvisserij. Het gaat hier om de blauwbandgrondel en de roof- blei. De eerste soort is ontdekt in twee Limburgse zijbeken van de Maas, de Aalsbeek en de Swalm. Vermoedelijk is de soort, die oorspronkelijk uit oost-Azië komt, via Roemenië in onze omgeving terechtgekomen. In de ja ren zestig liftte de soort mee met graskarpertransporten. Langzaam verbreidde de soort zich in westelijke richting en via de Rijn heeft de vis vinnen in Nederlandse wateren gezet. De blauwbandgrondel kan een lengte een maximaal tien centimeter bereiken en heeft zoals zijn naam al doet vermoeden een donkere band die dwars over de flank van bek naar staart loopt. In de paaitijd krijgt het mannetje een staalblauwe kleur en zijn kop is dan violet tot roodach tig blauw. Het vrouwtje wijkt daar Het Duitse JMT heeft in haar fonds enkele van de belangrijk ste artiesten die werken op het grensgebied tussen de avant- garde en de moderne jazz. Alt saxofonist Bemes "Nice View" bestaat uit drie lange, suite-vor- mige stukken, waarvan zeven musici in klanksamenstelling en improvisatie-combinaties alle hoeken en gaten verkennen. Een dominante stem heeft vaak trompettist Herb Robertson die als een kameleon zijn geluid kan veranderen. De naam van de groep verwijst ongetwijfeld naar de telkens veranderende muzikale context, waarin de bandleden gedwongen worden tot originele oplossingen te ko men. Het resultaat klinkt dank zij de artiesten een stuk geor- dender dan in theorie. Het al bum is een spannend luister- Deze exotische namen behoren bij twee nieuwe kookpotten. De Cherokee is het eer ste vuurvast exemplaar in de Römertopf-fa milie. Hij kan gebruikt worden op houtkool, gas, elektrogrill of fornuis. Het materiaal ziet eruit als gietijzer, maar is natuurzuiver aardewerk. Gezellig buiten en net zoals in de gewone Römertopf zonder veel vet. (Prijs 179). Stomen is een andere manier om gezond, met behoud van vitaminen en mineralen te koken. Dat kan in de Vaporoti, ook van Rö mertopf. De pot bestaat uit 2 delen. Het ronde, onderderste gedeelte heeft een open buis en wordt afgesloten met een deksel. De pot wordt gevuld en op een pan met ko kend water gezet. De stoom stijgt door de opening en maakt de ingrediënten behoed zaam gaar. Na half uur deksel kwart slag draaien zodat de stoom kan ontsnappen. Meer informatie: De Huismuis, tel. 023 - 32 20 66. Om een leeg hoekje op te vullen: in de hal of ter vervanging van een groot meu bel brengt Inspira tion onder de naam Ascot Collector ca binets, een serie kleine kastjes. Door de eenvoudige lijn passen ze in vele in terieurs. Dit bar- meubel met dien blad (35x38x90 cm) kost 499. Een ka binetje met een lade kost 395. Meer informatie: In spiration tel. 017 18 - 23 334. POP/POPULAIR Pretenders - Last of the indepen dents - WEA. Chrissie Hynde en de andere Pretenders doorbreken met hun zesde plaat een periode van vier jaar waarin taal noch teken van deze typische jaren-tachtigfor matie werd vernomen. Tussen de dertien voorgeschotelde nummers zit maar één misser, het belegen 'Rebel rock me': rock and roll voor vutters. De andere stukken zijn weliswaar weinig verrassend maar bevat ten wel weer al die ingrediënten die de muziek van de Preten ders to aantrekkelijk maken voor een breed publiek. Op de eerste plaats is dat het sensuele stemgeluid van Hynde. De ma nier waarop zij op de single 'I'll stand by you' haar depressieve geliefde steun belooft, geeft ook de burger die haar nooit tegen het lijf zullen lopen weer moed. Ook als tekstdichter is Hynde weer in haar element. Het uit bundige 'I'm a mother' is voor bestemd om het lijflied van moeders met een postnatale depressie te worden en 'Holly wood' Perfume' en 'Night in my veins' staan bol van de fraai ver woorde vrouwelijke wellust. Traffic - Far from home - Virgin Huey Lewis The News - Four chords several years ago - Elek- tra/WEA. Zanger/multi-instrumentalist Steve Winwood boert solo heel behoorlijk, slagwerker Jim Ca- paldi heel wat minder. De her oprichting van Traffic lijkt dan ook vooral een vriendendienst van Winwood voor Capaldi. Zelf heeft hij deze kunstgreep niet nodig. Traffic mag op deze plaat nauwelijks Traffic heten want Dave Mason en de overleden Chris Wood zijn niet van de partij. 'Far from home' laat zich dan ook vooral beluisteren als een sterke nieuwe Winwood-plaat met een laag soul- maar een hoog rockgehalte. Wat wel te genvalt is het gitaarspel van Winwood, dat klinkt als uit het jaar nul. Zijn zang is onveran derd wonderschoon - en wordt dan ook node gemist op het stuurloze instrumentalatje 'Mo zambique' - en ook als toetsen man scoort hij een ruime vol doende. Huey Lewis had zijn band voor zijn nieuwe werkje beter The Old kunnen noemen. In de ja ren tachtig scoorde hij met vro lijke en frisse hits als 'The power of love' bij een breed publiek. Het eerste wapenfeit van bete kenis in de jaren negentig blijft nog altijd uit want ook dit schijfje lijkt gedoemd in de ver getelheid te raken. Lewis en zijn groep komen niet verder dan zeventien 'remakes' van stan daardwerkjes uit de laten jaren vijftig van Fats Domino, Lloyd Price en L. Hopkins ('Good morning little school girl'). Voorbeeldig gespeeld en gezon gen, prima geproduceerd en met een grote kennis van en liefde voor het gebruikte mate riaal. Dat wel. Maar wie zit hier op te wachten? Blijkens de hoestekst willen de oude roc kers afrekenen met computers, synthesizers en steriliteit. Alsof dat alleen met nostalgie kan. Het lijkt er eerder op dat we af scheid van Lewis en de zijnen moeten gaan nemen. WK JAZZ Tim Beme's Caos Totale - Nice View - JMT; Paul Motian Trio - Trioism - JMT; Diverse artiesten - Almost Normal - JMT/Polygram Van gerecycled materiaal brengt Samsonite een Wereld Natuur Fonds koffer; een deel van de opbrengst van deze koffer gaat naar het WNF. Het Oyster-mo- del koffer is uitgevoerd in de WNF-kleuren (zwarte schalen; wieltjes en trekhandvaten baga geband in groen en zwart/wit- groene sloten. Op de koffer een sticker met de tekst: Isupport WWF. Op het etiket van de kof fer milieutips en het adres van het WNF. De koffer kost 299, de bijpassende beautycase ƒ139. Meer informatie: 083 85 - 50111. Uit deze Nimus eco-kraan kun je, door de parabolische sluitconstructie, bij de eerste opendraaislag een klein straaltje water te la ten stromen. Pas als je de kraanknop met een hele of anderhalve slag opendraait is er een volle straal ter beschikking. De fabri kant heeft berekend dat de Ecoline een be sparing geeft van 59 procent op het ver bruik voor persoonlijke hygiëne. In een ge zin van vier personen komt dit neer op bij na 13.000 liter per jaar, en een geldbespa ring van ongeveer 25 gulden. Meer informatie Venlo Sanitair: 0 77 - 55 08 08. met een gele kop in die voortplan- tingsperiode sterk van af. De vis kan zowel in stromend als stilstaand water overleven en viskun- digen verwachten dan ook dat de soort zich de komende jaren verder over wateren in ons land zal versprei den. Gezien zijn afmetingen is de vis voor de hengelaar van geringe bete kenis. Interessanter in dat opzicht is de gesignaleerde aanwezigheid in ons land van de roofblei. De afgelopen twee jaar werden enkele malen exem plaren van deze vis aangetroffen tus sen de vangst bij proefvisserijen. Die werden door de OVB uitgevoerd in wateren, die in verbinding stonden met grote stromende rivieren, zoals de Waal. Bij een visserij werden zelfs vijf exemplaren gevangen in lengte variërend van 26 tot 54 centimeter. Ook deze vis moet via de Rijn naar ons land zijn getrokken. Oorspronke lijk stammend uit het gebied van de Zwarte en de Kaspische Zee, was de vis al langere tijd een bekende ver schijning in de grotere Duitse wate ren. Vooral de aanleg van het Rijn- Main-Donaukanaal heeft vermoede lijk een grote bijdrage geleverd aan de migratie van deze vissoort naar Ne derland. Dat het niet om een kleine jongen gaat mag blijken uit de maximale af metingen en gewichten die voor deze vissoort zijn vastgesteld: 120 centime ter en 9 kilo. De roofblei heeft veel weg van de winde en blankvoom, maar beschikt over een schuin c hoog gerichte bek, die doorloopt tot onder het oog. De roofblei jaagt bij voorkeur op al vers en blankvoomtjes, maar behoort toch tot de soort Van de karpers. Bij onze oosterburen wordt de vis wel aan de spinner of de lepel gevangen. Qua kracht kan de vis zich meten met andere roofzuchtige soorten, zoals snoek of snoekbaars. Surfcasting Het komende weekeinde" worden in het westelijk havengebied van Am sterdam de Europese kampioen schappen surfcasting gehouden. Deelnemers uit zeven Europese lan den zullen daar twee dagen proberen elkaar af te troeven met het ver-v pen. Met de hengel moet geprobeerd worden een werpgewicht over groot mogelijke afstand te verplaat sen. Je £ou het een zijtak van sportvisserij kunnen noemen, maar wel met een rechtstreekse verbon denheid naar met name de zeevisse rij. In die sector kan het vitaal belang zijn om het aas over een zo groot r gelijke afstand uit te werpen. Zij die hun werptechniek willen verbeteren kunnen daar gratis adviezen krijgen van grote deskundigen op dit terrein, zoals de Nederlandse kampioen Peter Meijerink. Maar ook de Engelse kam pioen Roger Mortimore en de de Bel gië Eric Knuyt zijn present. De toe gang tot de wedstrijd, die wordt geor ganiseerd door de Dutch Surfcasting Federation en beide dagen om 9 begint, is gratis.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8