Chinees milieu dupe van economische vooruitgang „Hoe krijg ik nog snel wat rente op m'n vakantiegeld?" Bosnische moslims in afwachting van pelgrimage naar Mekka Ontvoering en drughandel domineren grensgebied Colombia en Venezuela Buitenland (DINSDAG 17 ME11994 Vervuiling bereikt gevaarlijke grens •ntcHONGQING DAN BIERS nup ^IjToen er een aantal weken geleden een fikse regenbui viel ierpp de heuvelachtige Chinese metropool Chongqing, was nedit alles behalve verfrissend. Alsof de hemel wilde laten )mweten dat hij niet langer de uitstoot van de zwaar vervui lende industrie rondom de stad kon verdragen, stuurde ent|iij zwarte azijnzure regendruppels naar beneden. Witge- urj/vassen gebouwen kregen een troosteloze, diepgrijze Vjdeur en de vier miljoen inwoners vroegen zich verwon derd af welke andere vormen van vervuiling hun nog ^tonden te wachten. doeningen aan de luchtwegen. In Chongqing, door een samen spel van ligging en klimaat bijna voortdurend gehuld in smog, klaagt eenderde van de bevol king over ademhalingsmoeilijk heden. Volgens cijfers van het ministerie van volksgezondheid stierf in 1988 een op de vier Chinezen aan longziekten als gevolg van fijne zwaveldeeltjes in de lucht. Dat is vijf keer zo veel als bijvoorbeeld in de Vere nigde Staten. De grootste boosdoener is steenkool, wat nog in driekwart van China als energiebron wordt gebruikt. Het jaarlijks verbruik van steenkool steeg in de jaren tachtig van 620 miljoen tot ruim een miljard ton per jaar, en zal rond de eeuwwisse ling nog verder stijgen tot 1,4 miljard ton. De steenkool die wordt ver bruikt in Chongqing produceert door het hoge zwavelgehalte zeer vervuilde, zure regen. De bomen langs de straten zijn sinds de jaren zestig al drie keer vervangen, maar blijven het loodje leggen. De vervuiling tast ook de bruggen aan en legt een grauwe laag over de huizen en gebouwen in de stad. Een inwo ner van Chongqing merkte op dat huisschilder tegenwoordig zo'n beetje het meest winstge vende beroep is. Met de kwaliteit van het water in China is het niet veel beter gesteld. Om te beginnen is er per hoofd van de bevolking ver houdingsgewijs minder water beschikbaar. In driehonderd steden is er zelfs een waterte kort. Door de afwezigheid van riolen en waterzuiveringscen trales rondom de steden, is de helft van de grondwaterbron nen vervuild, alsmede de rivie ren en meren rondom de ste den. In Chongqing, waar de ri vieren de Jialing en Yangtze sa- ciNiet alleen Chongqing wordt Uitgeteisterd door vervuiling. Heel k iChina, kwetsbaar doordat een- geyijfde van de wereldbevolking er 0\voont, wordt bedreigd door de onnelle, onoverzichtelijke indus- e ïriële revolutie waarmee wordt elgepoogd de westerse industrie te evenaren. Een groot deel van het Chine- _,5e landschap zou hierdoor niet lljnisstaan in een boek van Char les Dickens. Fabrieken worden vi^veral neergezet, zowel dichtbij ndjteden als op het platteland, en vormen een onmiddellijke be- ieiflreiging voor de kwaliteit van tal de lucht, het water en de bodem n In de omgeving. :n d Intussen probeert de Chinese ilatfegering een aantal milieumaat- Vti regelen te treffen, maar een staatskrant meldde onlangs dat tiet milieu en de leefbaarheid in —veel gebieden alleen maar ver- Ij" slechtert. Er bestaan wel milieu- wetten, maar die stellen niet veel voor en worden nauwelijks 4hageleefd omdat deze alleen g'maar in de weg zouden staan 3yan de economische ontwikke- 7jingen. 6: Als China een ecologische 4tamp wil voorkomen, zal er snel 10|ets moeten veranderen. De 7piinese media, die vroeger dit Hoort berichten verzwegen, heb ben de laatste jaren veel ge schreven over de ecologische gpuinhoop in hun land. Van de zeven steden met het hoogste vervuilingsgehalte ter wereld liggen er twee in China: TT^Peking en Sjenjang. Benxi, een ^Industriegebied in het noorden, verdween zelfs gedurende enke le uren uit het zicht van de sa telliet als gevolg van de zwaar ^vervuilde lucht. 120£ Voorts is luchtvervuiling de "^voornaamste oorzaak van aan- Een grauwsluier omgeeft de cementfabriek in Peking. menkomen, stond een fabriek die jaarlijks tien miljoen ton bubbelend afvalwater loosde. Het verhaal gaat dat toen de Cambodjaanse koning Noro dom Sihanouk tijdens een rondvaart door de stad vroeg naar dat witte schuim in de ver te, hij als antwoord kreeg dat het eenden waren. De fabriek is wegens financiële problemen inmiddels gesloten, maar de na burige industrieën gaan gewoon door met lozen. Het economisch verlies als gevolg van de vervuiling be draagt elk jaar het astronomi sche bedrag van ruim 21 miljard gulden. Ook het schoonmaken gaat veel geld kosten. Maar aan gezien er in China veel te weinig fondsen beschikbaar zijn, moet de redding voor steden als Chongqing vanuit het buiten land komen. Zo helpt Denemar ken de stad met het installeren van een rioolzuiveringssysteem, en is bij de Wereldbank een le ning afgesloten om oude fabrie ken qit te rusten met filters en de meest vervuilende industrie ën te verplaatsen naar elders. Xu Shubi, vice-voorzitter van het Bureau voor de Milieube scherming, probeert Ameri kaanse bedrijven over te halen milieu-investeringen te doen in China. Voorts financiert de We reldbank verschillende projec ten, onder andere een project 00.661 Öicl QO.dl van 235 miljoen gulden voor de schoonmaak van Peking. Belangrijker dan het werven van fondsen is echter het wer ken aan het milieubewustzijn van de Chinezen. Volgens een recent artikel in een staatskrant zijn er nog teveel functionaris sen die vinden dat economische vooruitgang belangrijker is dan het milieu. Het artikel pleitte dan ook voor strengere milieu wetten en meer bevoegdheden voor milieu-organisaties. Zo zouden zij niet alleen milieu overtredingen kunnen aange ven, maar ook de sancties bepa len. Een thuisbankier zet het dan op de Plusrekening. U heeft zojuist vakantie geld ontvangen en weet nog niet direct wat u daarmee gaat doen. In zo'n geval is het zonde om dat geld zomaar op uw giro rekening te laten staan. U kunt immers ook profiteren van een aantrekkelijke rente. Een thuisbankie'r zonder giro spaarrekening pakt dan zijn giroboekje, vult een bedrag in en schrijft 'van girorekening naar Plusrekening'. Vanaf dat moment spaart u op de Plusrekening. Met een prima rente (nu 4%*j, terwijl u toch steeds vrij over uw spaargeld kunt beschikken. En heeft u al een Plusrekening Sparen doe je gewoon bij de of bijvoorbeeld een Leeuwrekening of een Postbank Kapitaalrekening, dan stort u uw vakantiegeld natuurlijk daar op. Wilt u eerst meer informatie? Bel dan even met Klantenservice Sparen: (020) 59182 20. Op werkdagen bereikbaar tot 21.00 uur en op zaterdag tot 12.00 uur. PO STBAN K Postbank. CARACAS CARMEN ALICIA FERNANDEZ De mensen in het 2050 kilometer lange g sgebied tussen Colombia en Vene zuela leven naar eigen zeggen in een nie mandsland. Een ongecontroleerd gebied waar ontvoering, drughandel en smokkel de meest winstgevende bedrijfstakken zijn. „Tot nu toe zijn hier dit jaar zo'n twintig mensen ontvoerd. Dat komt over een met twee miljoen gulden losgeld", al dus de gepensioneerde legerkolonel Elio Martinez. Volgens officiële Venezo laanse cijfers vonden tussen 1976 en 1993 in het grensgebied met Co lombia meer dan hon derd ontvoeringen plaats en werden veertig mili tairen in functie ver moord. „De onveiligheid in het grensgebied is de achilleshiel van het integratieproces tussen Colombia en Venezuela", erkent de Colombiaanse am bassadeur in Caracas, Alberto Casas. Volgens de lokale inlichtingendienst vor men ontvoeringen de grootste kostenpost voor de agro-industrie in het noorden en zuiden van de deelstaat Tachira. Hetzelfde geldt voor het bedrijfsleven ten zuiden van het Meer van Maracaibo in de deelstaat Zulia. Uit een recent onderzoek van het Venezo laanse dagblad El National blijkt dat zo wel Colombiaanse guerrillagroepen als ge wone misdadigers ontvoeringen plegen. De losprijs hangt af van de onderhande lingen tussen de gijzelnemers en de gijze laar en zijn familie of bedrijf. De Revoluto- naire Strijdkrachten van Colombia (FARC) eiste vorige week nog een losgeld van 170.000 dollar (325.000 gulden) voor de vrijlating van de bejaarde miljonaire Mer cedes Machado. Een politiefunctionaris wijst erop dat guerrillagroepen, drughandelaren en an dere misdaadgroepen de 'ontvoerings- markt' geografisch hebben verdeeld. Zo opereren het Nationale Bevrijdingsleger (ELN) en het Volksbevrijdingsleger (EPL) in Tachira, terwijl ontvoeringen in het Pe- rija-gebergte en de deelstaten Amazones en Apure meestal het werk zijn van de FARC. Ontvoeringen zijn voor de guerrilla groepen een belangrijke bron van inkomsten, die goed is voor een totale opbrengst van 1 miljard gulden per jaar. Volgens de veeboer Jose Moreno, die onlangs werd vrijgelaten na een ontvoering van 32 da gen, is de onveiligheid in het gebied als een gevolg van de fouten die de regering heeft gemaakt.Als de mi litairen niet de bergen in komen, zal de si tuatie almaar verslechteren", meent Mo reno. Andere activiteiten in het gebied dragen nog verder bij aan de onveiligheid langs de grens. Zo zijn er benzinesmokkelaars actief, drughandelaren, vervalsers van do cumenten en autodieven. In Venezuela kost een liter benzine 9 cent, in Colombia 50 cent. Volgens de Venezolaanse politie houden zeker drieduizend automobilisten zich bezig met de benzinesmokkel. Jaar lijks komt op die manier zes miljoen liter illegaal Colombia binnen. Alleen al binnen de driehoek San Antonio- Urena-Cucuta worden jaarlijks negenhon derd automobilisten gearresteerd wegens smokkel van brandstoffen. De helft van Door de ontelbare 'groene padenis de grens zo lek als een mandje hen is al eerder opgepakt voor hetzelfde vergrijp. De Venezolaanse politie pakt langs de grens ook veel drughandelaren. Soms worden de drugs in vrachtwagens ver voerd, verpakt in allerlei voedingsmidde len. Maar ook 'menselijke ezels' meestal Venezolanen die steeds grotere hoeveelheden drugs in hun maag de grens oversmokkelen, komen veel voor. Duidelijk is dat de rol van Venezuela als doorvoerland voor drugs die vanuit Co lombia naar de afzetmarkten in de Vere nigde Staten en Europa moeten, de laatste jaren enorm is toegenomen. Internationa le onderzoeken schatten dat het om 100 tot 200 ton cocaïne per jaar gaat. Door de ontelbare zogeheten 'groene pa den' is de grens tussen Colombia en Vene zuela zo lek als eep mandje. Illegale immi granten en autodieven weten langs deze kleine weggetjes grenscontroles te omzei len. Vervalsers van documenten doen goe de zaken. In Venezuela gaat het om iden titeitspapieren, in Colombia om autodo cumenten. Het hoofd van de Venezolaanse gerechts- politie, Jose Lazo, zegt dat er in heel het land zeventigduizend auto's als gestolen staan geregistreerd. Van vijftienduizend staat vast dat ze in Colombia zijn. Al met al leven de vijftigduizend mensen in het grensgebied in een situatie die sterk doet denken aan het legendarische 'wilde westen'. Venezuela en Colombia hebben geprobeerd de criminele activiteiten in te dammen door de grensbewaking iets op te voeren, maar vooralsnog lijkt die maatre gel de gewone bevolking veeboeren en indianen meer last te bezorgen dan de drughandelaren en smokkelaars. jARAJEVO MAUD BEELMAN riet is vroeg in de morgen en de lobby van het Holi day Inn hotel vult zich langzaam met mannen die al koffiedrinkend wachten op het begin van hun bede vaart naar Mekka. Veel van hen hinken of lopen met behulp van krukken. Het zijn gewonde ex-soldaten 9ie hopen gebruik te kunnen maken van het aanbod tan de Saudische koning Fahd om voor vijfhonderd Bosnische moslims de pelgrimage te bekostigen. Het (B echter zeer de vraag of zij ooit Mekka zullen berei- cen. „Als Unprofor (de VN-vredesmacht in Bosnië) ons ï.'et in staat stelt de reis te maken, is het duidelijk dat zij het kwaad steunen of in ieder geval niet bestrij den. Het is het om zeep brengen van de identiteit, spiritualiteit en vrijheid van een volk", aldus Rizah Omarbasic, een inwoner van Sarajevo die zich 's morgens bij de kandidaat-pelgrims in de hotellobby had gevoegd. „Iedereen moet in staat worden gesteld te bidden, wie hij ook is." Hoge VN-functionarissen in het voormalige Joego slavië hebben de Saudische en de Bosnische regering beloofd al het mogelijke in het werk te stellen om de bedevaart doorgang te laten vinden. Maar het is aan het weinig enthousiaste VN-personeel in Sarajevo overgelaten een methode te vinden om de pelgrims veilig uit de stad te krijgen. De VN kregen aanvankelijk te horen dat zij plan nen moesten maken voor enkele honderden moslims uit geheel Bosnië, die per bus vanuit Sarajevo door de bergen van centraal-Bosnië moesten worden ver voerd' naar Split, de havenstad aan de Kroatische kust. Dat plan werd later verruild voor een eenvoudi ger plan, waarbij de bedevaartgangers alleen maar naar het vliegveld van Sarajevo moesten worden ge bracht. Daar zouden chartertoestellen gereed staan om hen naar Zagreb of Split over te vliegen. Saudi sche vliegtuigen zouden hen vervolgens naar Mekka brengen. De Bosnische regering werd belast met de verant woordelijkheid voor het verzamelen van de naar schatting 360 pelgrims in Sarajevo. Ongeveer hon derd Bosnische moslims die een toevluchtsoord von den in Kroatië en Slovenië, zouden zich later bij hen voegen. Volgens Rob Annink, VN-woordvoerder in Saraje vo, hebben de VN uiteindelijk op zich genomen de pelgrims van de Holiday Inn in Sarajevo naar het vliegveld te brengen. „Verder moeten ze het zelf maar opknappen", aldus Annink. De pelgrims hadden afgelopen zondag al moeten vertrekken, maar hun vertrek werd om onbekende redenen tot vandaag uitgesteld. Volgens Michael Wil liams, woordvoerder van de VN-chef voor het voor malige Joegoslavië Yasushi Akashi, zijn er problemen gerezen over het vervoer. Volgens hem wordt over wogen om de Saudische toestellen naar Sarajevo te laten komen. Maar het is gezien de aanwezigheid van de Servische sluipschutters rond het vliegveld niet zeker of Saudi-Arabië dit aanbod zal accepteren. De gelovigen in de hotellobby plaatsen vraagtekens achter de rol van de VN. „Als zij (de VN) het niet kun nen, laten ze dan uit Bosnië vertrekken", aldus Omarbasic. De Bosnische moslims zien de aanwezig heid van de VN in Bosnië als een beletsel om het wa penembargo tegen hen op te heffen. Ook kunnen zij weinig begrip opbrengen voor de weigering van de VN om vredestroepen uit islamitische landen in het VN-korps in Bosnië op te nemen. Iran zou 10.000 manschappen hebben aangeboden. De leider van de Iraanse pelgrimsbeweging, hojatoleslam Mohammad Mohammadi Reyshahri, heeft de hulp aan de Bosni sche moslims tot 'een religieuze missie' verklaard.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7