V-raad zendt 5.500 man naar Rwanda Berlusconi's vuurdoop in Italiaans parlement Britse bobby's bewapend Vredesmacht van GOS naar Nagorno-Karabach Buitenland Kolonisten verwonden Palestijnen bij aanval op moskee in Hebron Franse blauwhelmen snel weg uit ex-Joegoslavië Stianen invs Menem vraagt misschien om uitlevering Thatcher Neonazi's Magdeburg nu pas beschuldigd ISDAG 17 ME11994 Japanse premier Tsutomu a wordt bedolven onder de ïlin nu hij de bevolking heeft raagd om suggesties voor regeringsbeleid, ier dagen van 'directe demo- ne' leverde de premier al Eend faxen op. Met het on- jruikelijke experiment maak- jij zijn naam waar dat hij een ticus is die aanvoelt wat de biking wil. Zijn adviseurs fen dat Hata elke dag per- filijk enkele tientallen faxbe- rften van meedenkende bur- "1 leest. Welke suggesties er I zijn gedaan heeft de rege- j niet gemeld, maar volgens mi krant heeft een kind Hata geraden een baard te laten éien zoals de Amerikaanse jident Abraham Lincoln. J televisiezender maakte on- Idellijk een fantoombeeld rtHata met een baard. r MOSKOU AP Armenië en Azerbeidzjan heb ben gisteren een bestand gete kend dat voorziet in de statio nering van een vredesmacht van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS) in de omstreden enclave Nagorno- Karabach. Het bestand gaat vannacht in en roept de strij dende partijen op een gedemili tariseerde zone van vijf tot tien kilometer in te stellen. De Armeense minister Sariki- sian (defensie), zijn Azerbeid- zjaanse collega Mamedov en Bebajan, de legerleider van Na- gorno-Karabach, onderteken den het staakt-het-vuren in Moskou. Zij werden het er over eens dat vanaf 24 mei waarne mers van het GOS in de enclave zullen worden gestationeerd. Met 1.800 soldaten hebben de Russen het grootste aandeel in de vredesmacht. Armenië en Azerbeidzjan le veren al zes jaar strijd om Na gorno-Karabach. De enclave ligt in Azerbeidzjan, maar wordt overwegend door Armeniërs be woond. Eerdere bestanden waarin Rusland had bemiddeld, werden al snel geschonden. CORRESPONDENT De Italiaanse premier Silvio Berlusconi heeft gisteren in de Senaat zijn kabinet gepresenteerd en de contouren van het regeringsprogramma bekendgemaakt. Berlusconi benadrukte dat zijn kabinet gewild is door de meerderheid van het Italiaanse volk en het krediet verdient van het parlement. Op deze wijze pro beerde hij de Senaat, waar de rege ringscoalitie geen meerderheid heeft, er van te overtuigen morgen toch zijn ver trouwen uit te spreken. De stemming in de Senaat bezorgt Berlusconi al geruime tijd nachtmerries. De rechtse 'Pool van de Vrijheid' be schikt over 156 zetels, maar om de beno digde absolute meerderheid te halen, is er behoefte aan 164 'ja-stemmen'. Ber lusconi hoopt dat een deel van de vroe gere christendemocratische partij (PPT) en de elf senatoren-voor-het-leven over stag zullen gaan. Er zijn voortekenen die hier op wijzen, maar zeker is het niet. Fractievoorzitter van de PPI, Mancino, liet weten dat stemmen geen handels waar zijn en dat de officiële partijlijn een 'nee' zal zijn. De ex-christendemocraten zijn, net als de rest van de oppositie, wei nig flexibel, mede omdat bij de verkie zing van de voorzitters van de parlemen taire commissies door de 'Pool' niet een concessie is gedaan aan de oppositiepar tijen. De Lega Nord en Nationale Allian tie, samen met Berlusconi's Forza Italia de grootste partijen in de 'Pool', hebben al laten weten voor het uitschrijven te zijn van nieuwe verkiezingen als het ka- binet-Berlusconi uitglijdt in de Senaat. Berlusconi deed er gisteren in zijn 'riiaiden-speech' alles aan om zijn rege ring te presenteren als het enige alterna tief. Ook viel hij meteen de linkse oppo sitie aan, die de regering een 'vernede ring voor Italië' had genoemd, omdat ze wordt geleid door een machtige onder nemer en omdat er neo-fascisten en veel 'witgewassen' leden van de oude rege ringspartijen zitting in hebben. Berlusconi zei dat zijn regering volle dig trouw zal zijn aan de Grondwet en dat alle leden van zijn coalitie doelend op de zich 'post-fascistisch' noemende Nationale Alliantie de democratische principes onderschrijven. Berlusconi stelde ook het buitenland gerust door te zeggen dat Italië trouw zal zijn aan alle internationale organisaties en Europa centraal zal staan in de buitenlandse po litiek van zijn kabinet. De speech werd door de oppositie afgedaan als 'een re clamespot zonder substantie'. Ook was er kritiek van Gianfranco Miglio, senator en ideoloog van de Lega Nord. Hij kon digde aan het kabinet niet het vertrou wen te geven, omdat er geen duidelijke plannen zijn omtrent de invoer van een federale staatsvorm. Miglio zei zich ver raden te voelen door Lega-leider Bossi en uit de partij te zullen stappen. ïader wilde jongen; meisje vermoord anfeKAs Een 25-jarige Bengalees heeft gisteren bekend zijn ne- 9ï maanden oude dochtertje te hebben vermoord, omdat hij Bgjper een zoon wilde. De werkloze man verklaarde dat hij nooit jEjstaat zou zijn geweest de bruiloft van zijn dochter te betalen. aepalese militairen in Somalië gedood ;n acADiSHUIn de Somalische hoofdstad Mogadishu zijn giste- ,erfc vijf Nepalese VN-militairen om het leven gekomen. Een zes- raakte gewond. Het is niet duidelijk of zij direct door Somali- ^e strijders werden aangevallen of dat ze in een vuurgevecht jsen twee clans terecht waren gekomen. ;t i-day herdacht op Californisch strand Jta monica De Franse consul in Los Angeles heeft voor 1 juni Ti landing op het Californische strand georganiseerd om dank Letuigen aan de Amerikaanse bevrijders van Frankrijk. Jean- lurice Ripert laat een groep Amerikaanse oorlogsveteranen It een historische landingsboot op het strand zetten. Tanks en tgtuigen zullen de herdenkingsmanifestatie luister bijzetten. itse toeriste in Californië gedood ^llwild In de bergen van San Jacinto in de Amerikaanse staat Jifornië is gisteren een toeriste uit Duitsland doodgeschoten. °%r man raakte zwaar gewond. Volgens de lokale autoriteiten rafet het om roofmoord. De aanslag valt in een reeks geweldda- iheden tegen buitenlanders in Florida en Californië. '9 „ionen gestolen uit Roemeense kerk Rarest Dieven hebben vorige week voor honderdduizenden anldens kostbare voorwerpen uit de 19de-eeuwse Kretzulescu- httk in Boekarest gestolen, nadat zij de schoonmaakster met d.loroform hadden bedwelmd. Ze gingen er vandoor met iko- ïr n, kandelaars, crucifixen en andere kostbaarheden, ok hcienermoordenaar geëxecuteerd Im'jiMOREIn de Amerikaanse staat Maryland is de 45-jarige )enn Frederick Thanos geëxecuteerd. Nadat hij in 1990 perver ting uit de gevangenis was ontslagen, vermoordde hij drie tie- jgïrs. Het was voor het eerst in 33 jaar dat in Maryland een wtodvonnis ten uitvoer werd gebracht. ïnj 42 Amnesty: Drama had voorkomen kunnen worden De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zendt 5.500 blauwhelmen naar het Middenafrikaanse Rwanda om een einde te maken aan de moordpartijen, die volgens hulpverleners al een half miljoen levens hebben gekost. Dat heeft de raad vannacht besloten. Er gaan onmiddel lijk 150 militaire waarnemers en rond vijfhonderd mili tairen naar het land, de meesten naar de hoofdstad Kiga li. De strijdende partijen moeten er dan wel mee instem men dat de VN de luchthaven onder controle krijgen. Wanneer de eerste contingen ten VN-troepen zullen arriveren om de huidige macht van vier honderd blauwhelmen te ver sterken, blijft onzeker. Onzeker is bijvoorbeeld nog welke Afri kaanse landen bereid zijn mili tairen te leveren voor de hoofd macht. De VN hadden bij het uitbreken van de bloedigste ge welddadigheden in de recente geschiedenis van Rwanda, be gin april, hun vredesmacht van bijna 2.500 man teruggebracht tot vierhonderd. Secretaris-generaal Boutros Ghali raadde vorige week de Veiligheidsraad aan een leger macht van 5.500 mensen goed te keuren en het mandaat voor de manschappen te verruimen. Deze zouden op bepaalde plaatsen ontheemden, vluchte lingen en burgers bescherming moeten bieden. Tot nog toe zijn echter weinig troepen voor de VN-missie aangeboden. Ghana is in ieder geval bereid de acht honderd militairen die het land er eerder had gestationeerd naar Rwanda terug te sturen. Australië liet gisteren weten eventueel tot vierhonderd mili tairen beschikbaar te hebben. Nederland is een van de Westeuropese landen die de VN informeel hebben benaderd met het verzoek technische eenheden te leveren, die moe ten zorgen voor communicatie, politie, verbindingen en genie. Volgens hulpverleners heb ben knokploegen rond een half miljoen Rwandese burgers om het leven gebracht in een orgie van politiek en etnisch geweld. Honderdduizenden zijn land uitgevlucht. De opmars van het Rwandees Patriottisch Front (FPR), gedomineerd door de Tutsi-minderheid, zal naar wordt gevreesd een nieuwe vluchtelingenstroom veroorza ken van Hutu's naar het buur land Burundi. Zevenentwintig organisaties deden vandaag in een open brief aan de Nederlandse rege ring een beroep op de interna tionale gemeenschap om zo snel mogelijk iets te doen om het geweld in Rwanda terug te dringen en te voorkomen dat het ook in Burundi weer uit de hand loopt. Het initiatief tot de brief is genomen door de men senrechtenorganisatie Amnesty International, die vanaf van daag een wereldwijde actieweek houdt om de internationale ge meenschap in beweging te krij gen. De week is om twee uur begonnen met een manifestatie op de Dam in Amsterdam. Volgens Amnesty had het mensenrechtendrama in Rwanda kunnen worden voor komen als tijdig en krachtig was opgetreden op basis van signa len van VN-waarnemers, hulp organisaties ter plekke en de rapporten van Amnesty. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëlische kolonisten en solda ten hebben gisteren in Hebron achttien Palestijnen verwond. Twee slachtoffers zijn er ernstig aan toe. Volgens Palestijnse bronnen begonnen de proble men toen een groep kolonisten probeerde een moskee binnen te dringen. Twee kolonisten zijn aangehouden. Tegen het einde van de mid dag verscheen een groep van 25 gewapende kolonisten bij de Sheich Ali Bakr moskee, juist toen daar een gebedsdienst be gon. Volgens burgemeester Mustafa Natshe is de aanwezig heid van kolonisten op die plaats zeer ongebruikelijk, zeker Frankrijk trekt nog voor het ein de van dit jaar 2.500 van haar naar schatting 7.000 VN-solda- ten terug uit het voormalige Joegoslavië. Minister Léotard (defensie) maakte dat vanmor gen bekend in een radio-inter view. Het gaat om een bataljon bij Glina in de 'autonome Servi sche republiek' Krajina in Kroa tië en om een bataljon in de door Serviërs omsingelde mos lim-enclave Bihac in Bosnië. De Europese Unie heeft giste ren gezegd dat ze, als uitvloeisel van een vrijdag met de Verenig de Staten en Rusland opgesteld vredesplan, een nieuwe land kaart voor Bosnië-Hercegovina zal tekenen. Ook besloot de EU 32 miljoen ECU's (ruim 69 mil joen gulden) uit te trekken voor het bestuur in de stad Mostar, waar moslims en Kroaten hevi ge strijd hebben geleverd. De toekomstige bestuurder van Mostar namens de EU, na de massamoord van 25 fe bruari in de Grot van de Aarts vaders. De kolonisten zouden hun 'wandeling' niet hebben gecoördineerd met de militaire autoriteiten. Toen Palestijnen in. de buurt van de moskee met stenen be gonnen te gooien, openden de kolonisten het vuur. Het leger sloot het gebied af en deed po gingen de rust te herstellen, waarbij meer Palestijnen ge wond raakten. Het incident van gisteren plaatst vraagtekens bij het nut van de aanwezigheid van de TIPH, de internationale waar- nemersgroep in Hebron. Zodra de problemen begonnen, ver klaarde het leger het gebied tot verboden militair terrein, waar- Hans Koschnick, een vroegere burgemeester van Bremen, hoopt half juni met zijn 35 tot 40 medewerkers in Mostar aan het werk te gaan. De bestuur ders moeten de economische wederopbouw van de stad gaan leiden. De Westeuropese Unie (WEU), de defensietak van de EU, wil zo'n 400 politiemannen naar Mostar sturen. In het nieuwe vredesplan, dat vrijdag in Genève door de VS, Rusland en vijf EU-landen werd opgesteld, worden de strijdende Bosnische partijen opgeroepen vanaf 27 mei een ten minste vier maanden durend staakt- het-vuren in acht" te houden. Volgens het plan krijgen de Bosnische Serviërs 49 procent van het Bosnische grondgebied en een door Kroaten en mos lims gevormde federatie 51 pro cent. De Serviërs hebben nu 70 procent van de voormalige Joe goslavische republiek in han den. door de TIPH geen waarnemin gen kon verrichten. Een woord voerder van de groep zei giste ren dat geen enkele waarnemer iets van het incident heeft kun nen zien en dus niet kunnen zeggen wie verantwoordelijk is. Twee Israëliërs zijn vanmor gen ten zuiden van Hebron om het leven gekomen toen Pales tijnse mannen het vuur open den op de auto waarin ze zaten. Een andere passagier raakte ge wond. De beschieting had plaats vlakbij de joodse neder zetting Beit Haggai. 'Nederlandse huurling dood' alkmaar GPD Johan Tilder, de Nederlandse huurling in het Kroatische le ger die een maand geleden in handen van Kroatische Ser viërs viel, is op 10 mei door hen geëxecuteerd. Dat heeft een verbindingsman van de Nederlandse blauwhelmen gis teravond gemeld vanuit Knin, de hoofdstad van het door de Serviërs veroverde gebied in Kroatië. De verbindingsman vertelde dat Tilder na zijn ontsnapping uit een Servische gevangenis was opgepakt en doodgescho ten. „De Serviërs beweren dat Tilder tijdens een transport probeerde te ontsnappen, daarbij een bewaker verwond de en werd doodgeschoten." De familie van de 28-jarige huursoldaat, afkomstig uit Enkhuizen, heeft officieel nog niets vernomen over zijn lot. Tilder deed dienst in het Kroatische leger en vocht te gen de Serviërs. Kroatische Serviërs beschuldigden hem ervan tijdens een Kroatisch of fensief in september 1993 bij Medak betrokken te zijn ge weest bij een massamoord op minstens vijftig Servische bur gers. EU trekt geld uit voor Mostar Uchte toename yoor 'oorlogsmisdaad' tijdens Falklands Jarenlange aarzeling in Groot-Brittannië overwonnen ls de Amerikaanse president """Clinton vorige week besloot (gtiaanse vluchtelingen niet »>er automatisch terug te stu- is hun aantal licht toegeno- 1. Dat heeft het ministerie buitenlandse zaken gisteren pnd gemaakt. e kustwacht heeft wel alle Haïtianen gerepatrieerd die '"ls vorige week donderdag opgepakt. Dat gebeurde Tat het door Clinton aange- "pigde beleid om op zee te dlalen of vluchtelingen recht ben op asiel nog vorm moet i.ï11- e angst voor een massale ÜSus van Haïtianen naar de heeft zowel de voormalige lident George Bush als pre- ytnt Clinton er de afgelopen jaar toe gezet vluchtelin- zonder meer terug te stu- In reactie op de door Haï- en en mensenrechtenorga- ities geuite beschuldiging net niet eerlijk was vluchje- en voor de militaire dicta- r in hun vaderland terug te ■en, besloot Clinton het be- pte wijzigen. iimilie Palme eft Lets "ndhuis weg Argentinië overweegt de uitlevering te eisen van de Britse ex-premier Margaret Thatcher wegens het tot zinken brengen van een Ar gentijns oorlogsschip tijdens de Falkland- oorlog in 1982. Dat zei president Carlos Me nem gistèren tijdens een persconferentie. De president trok een parallel tussen Thatcher en de ex-nazi Erich Priebke die binnenkort door Argentinië wordt uitgewe zen. „Als om de uitwijzing van de vroegere SS-officier Priebke wordt verzocht wegens oorlogsmisdaden, dan zou Argentinië de uitwijzing van Thatcher moeten vragen we gens de ondergang van de Generaal Belgra- no." Aanleiding voor een mogelijk tribunaal tegen Thatcher is het torpederen van het Argentijnse slagschip Generaal Belgrano door een Britse onderzeeër op 2 mei 1982, waarbij 323 bemanningsleden omkwamen. De aanval is een van de meest omstreden incidenten in de strijd om de Falklandeilan- den. Het schip lag buiten de gevechtszone rond de eilanden en had zich nog niet in de strijd gemengd, toen de Britse kernonder zeeër Conquerer het aanviel. In totaal heeft de Falkland-oorlog, die na tien weken door Groot-Brittannië werd gewonnen, het leven geëist van 712 Argentijnen, 255 Britten en drie Falklanders. londen cees van zweeden correspondent Londenaren kunnen binnenkort getuige zijn van een tot dusver re ongekend fenomeen in de Britse hoofdstad: de bewapende bobby. Na een jarenlange aar zeling gaf het hoofd van het Londense politiekorps, de Me tropolitan Police, gisteren toe stemming voor de bewapening van bobby's met revolvers. In eerste instantie zullen slechts dertig van de 28.000 Londense politiemannen toe stemming krijgen de revolvers permanent te dragen. Maar Paul Condon, de politiecom missaris, gaf toe dat dit het be gin zou kunnen zijn van een be wapende politiemacht. De dertig bobby's hebben nu ook al toegang tot revolvers en karabijnen, maar het verschil is dat zij deze behoudens speciale toestemming in hun auto's moeten laten. Straks wordt hun toegestaan de revolvers te allen tijde zichtbaar te dragen. De bobby's die binnenkort gewa pend over straat gaan, beman nen thans de vloot van twaalf zogenoemde Armed Response Vehicles (ARV). De nieuwe regels stellen het kleine aantal politiemannen in deze ARV's straks niet alleen in staat een revolver zichtbaar te dragen, ze maken ook het ge bruik daarvan eenvoudiger. Voorheen diende de beman ning van een ARV speciale toe stemming te krijgen van een hogere officier alvorens een wa pen zelfs maar tevoorschijn te halen. Straks is dat niet meer nodig. Hoewel het afgelopen jaar twee Londense politiemannen zijn doodgeschoten, wordt aan genomen dat de meeste bob by's tegen het dragen van wa- Een ongewoon beeld: een Britse bobby met een schietwapen. FOTO REUTEt pens zijn. Vandaag wordt de uitslag van een peiling onder duizend bobby's bekendge maakt. Bij een peiling in 1990 bleek nog 86 procent van hen 'tegen' te zijn. De bobby's vre zen dat het dragen van wapen» alleen maar kan leiden tot eer wapenwedloop met criminelen. Ifamilie van de vermoorde ■Jedse premier Olof Palme "flt een 19de-eeuws landgoed M-edand, dat na de Tweede ^reldoorlog door het Sovjet- !r werd gevorderd, aan het ër des Heils geschonken. Die |]er een landbouwschool ves- n en een school voor straat- Beren uit Riga. In de jaren ■en '30 logeerden Palme en ag broers en zuster er vele zo- ^ts. Nadat de Letse onafhan- JTjkheid in 1991 was hersteld, derde Palmes broer Claes g landgoed terug. Het ver- rde in deplorabele staat. ïemier Japan Tïdolven onder sleeën-faxen' 0 HfO.AP 4' Honderden mensen gingen gisteren in Magdeburg de straat op om te demonstreren tegen racisme. De demonstranten riepen op tot actie tegen ra cisten. FOTO REUTER REINHARD KRAUSE MAGDEBURG/PEN HAAG DPA/AFP/ANP Het openbaar ministerie in Magdeburg heeft gisteren voor het eerst drie mannen in staat van beschuldiging gesteld wegens hun aandeel in de racistische rellen in die stad. Op grond van verklaringen van getuigen zijn de drie aangeklaagd wegens 'zware ver storing van de openbare orde'. Op Hemel vaartsdag openden tientallen neonazi's in de Oostduitse stad een klopjacht op buiten landers. Een van de drie gedetineerden was afge lopen jaar al tót twee jaar voorwaardelijk veroordeeld wegens zijn betrokkenheid bij de moord op een punker. Een tweede man was al veroordeeld tot 18 maanden voor waardelijk wegens een ander geweldmis drijf. De politie had afgelopen donderdag tien tallen neonazi's opgepakt die 'bij gebrek aan bewijs' nog dezelfde dag weer werden vrijgelaten. Dat leidde tot een storm van verontwaardiging. Bondspresident Von Weizsacker liet de politieke terughoudend heid varen die bij de constitutionele rol van het staatshoofd hoort, en noemde zondag op TV de handelwijze van politie en justitie 'moeilijk te begrijpen'. Volgens ingewijden was de politie een dag van tevoren gewaar schuwd voor de rellen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5