'Eén loket voor bejaardenzorg' Onze Top 5 van deze week. chi Kristalaanbiedingen. Binnenland erloren containers rijn niet gevaarlijk Van Vollenhoven op bezoek bij asielzoekers Informateurs geven zichzelf twee weken 'Opa vermoordde baby uit incest' Lubbers lobbyt stiekem bij Grieken voor Brussel Eén op de drie kamerleden is nieuwkomer 2.99 Am 3.99 tINSDAG 17 ME11994 Cel en TBS voor doden homo breda Een 26-jarige man uit Middelbeers is gisteren veroor- deeld tot vijfjaar cel en TBS wegens het doden van een homo- seksuele plaatsgenoot die hem steeds lastig viel. Volgens de Bre dase rechtbank is voorbedachte rade - dus moord - niet bewe zen, omdat de man de bedoeling had het slachtoffer het zieken- huis in te slaan. Volgens de rechtbank is de Brabander vermin- i derd toerekeningsvatbaar wegens hersenletsel dat hij vijf jaar ge- ileden opliep bij een auto-ongeluk. Alders definitief naar VN den haag Minister Alders van milieu is definitief benoemd tot directeur van het Europese bureau van het milieuprogramma van de Verenigde Naties (Uncep) in Genève. De PvdA-bewinds- man was al enige tijd de grote kanshebber voor deze functie, waarin hij de Europese aanjager moet zijn bij de uitvoering van Agenda 21, het wereldwijde milieubeleid van de VN. Alders, mo menteel op bezoek bij de VN in New York, begint pas aan zijn nieuwe baan als de kabinetsformatie is afgerond. Spaanse cel na grap over bom j den haag Twee jonge Nederlanders zitten momenteel in Mala- a in een cel na te denken over een uit de hand gelopen grap over een bom. Die zou zitten in de tas van één van hun mede- I passagiers van het chartervliegtuig waarmee ze terug zouden vliegen naar Nederland. Het Transavia-vliegtuig landde zater dagavond met een dikke vijf uur vertraging op Schiphol. Het toestel was in Malaga volgens Transavia 'volledig overhoop' ge haald op zoek naar de bom. Het bleek echter om een - mislukte - grap te gaan. Zes jaar voor moord op ooms amsterdam Wegens het op 'gruwelijke en meedogenloze wijze om het leven brengen van zijn twee ooms' heeft de rechtbank van Amsterdam een 29-jarige man uit Almere veroordeeld tot zes jaar cel en TBS. De man was de 19de november naar zijn fa milie in Driemond (gemeente Amsterdam) gegaan om een ♦J»1 praatje te maken, zo vertelde hij de rechtbank. Terwijl oom Jo- 'ê'i han boven in bed lag, zat hij met oom Jaap in de kamer. Het W tweetal kreeg ruzie en deelde over en weer klappen uit. Toen de Qj oom hem met een mes aanviel, ontfutselde hij hem dat en stak '•V de oom meer. Vervolgens stak hij de wakker geworden andere V] oom neer. De rechtbank wees het beroep op noodweer af, mede omdat hij de tijd nam om handen en gezicht te wassen en ver- volgens geld mee te nemen. Van Damme vraagt gratie Singapore De ter dood veroordeelde Nederlander Van Damme -I heeft de president van Singapore gevraagd hem gratie te verle- nen. De Nederlandse regering steunt het verzoek. Van Damme werd november vorig jaar door het hooggerechtshof in Singapo- 4 re na langdurige processen tot de strop veroordeeld wegens drugsmokkel. Op 27 september 1991 vond de politie van Singapore in zijn koffer met dubbele bodem ruim vier kilo heroï ne. Van Damme zou volgens zijn advocaat de koffer op verzoek van een vriend hebben aangenomen van een Thaise man in Bangkok. De bedoeling was het valies weer af te geven aan ie mand in Nigeria, waar Van Damme al jarenlang Woont. jftuswijk anp containers die iverboord zijn geslagen in Het 'anaal na een aanvaring leve- nauwelijks gevaar op voor le Nederlandse kust. De contai- lers bevatten geen gif en de ;ans dat ze op de Nederlandse :ust aanspoelen is 'uitermate "gering'. Dat heeft Rijkswater- Agtaat gisteren bekendgemaakt. De Taiwanese vrachtvaarder Ming Fortune verloor de acht containers zaterdag na een aan- n ivaring in Het Kanaal. Volgens de ladinglijsten bevatten twee van de acht containers elk bijna twintig ton natriumchloraat. Deze zoutachtige stof is vol gens .Rijkswaterstaat 'nagenoeg niet gevaarlijk voor het milieu' 'Mensen die in contact komen met de witte, kristalachtige stof ikunnen last krijgen van hun Commissie-Welschen wil extra geld, maar ook forse reorganisatie Ahold garandeert VUT tot 2010 zaandam anp Door een veel zwaarder accent te leggen op de thuiszorg hoeven er geen plaatsen in bejaardenoorden en ver pleeghuizen bij te komen. Desondanks is de vergrijzing zo groot dat er de komende tientallen jaren elk jaar onge veer 120 miljoen gulden extra nodig is voor de bejaar denzorg. Op plaatselijk niveau moet er veel veranderen. Voor de bejaarden is belangrijk dat er één loket moet ko men waarbij ze voor alle zorg terecht kunnen. honderd miljoen gulden op de bejaardenzorg. Als rode lijn kiest de commis sie voor substitutie, de vervan ging van dure zorg door goed kopere. Dat kan, want volgens de commissie heeft een aan zienlijk deel van de 54.000 ver pleeghuispatiënten die inten sieve zorg niet nodig. Die groep kan doorschuiven naar de be jaardenoorden, mits daar wat meer en beter opgeleid perso- haarlem sjaak smakman Dat schrijft de commissie-Wel- schen in het gisteren versche nen rapport 'Ouderenzorg met toekomst', dat naar verwachting een belangrijke rol zal spelen in de kabinetsformatie. De com missie onder leiding van de Eindhovense burgemeester werd vorig jaar ingesteld na een storm van protest tegen een voorgenomen bezuiniging van neel komt. In de bejaardenoor den is ruimte genoeg, want daar zit nu een groot aantal bejaar den dat met thuiszorg best zelf standig kan wonen. De groei van de thuiszorg kan volgens de commissie beperkt blijven omdat meer dan 100.000 bejaarden met wat hulp van bu ren, vrienden en familie, de zo geheten mantelzorg, zonder specifieke thuiszorg toe kun nen. Op dat laatste hebben de ouderenorganisaties kritiek, omdat de gezinnen kleiner zijn en de partners vaak beiden wer ken. De ouderen van de nabije toekomst kunnen daarom min der een beroep op hun kinde ren doen. De commissie wil verder de nu verkokerde zorg drastisch re organiseren. Verzekeraars, zie kenhuizen, bejaardenoorden, verpleeghuizen, kruiswerk, ge zinszorg en thuiszorg moeten veel intensiever gaan samen werken in zogeheten zorgre gio's, die 40.000 tot 80.000 in woners omvatten. In zo'n regio moet één loket komen waar be jaarden voor alle zorg terecht kunnen. Een onafhankelijke in dicatiecommissie moet beoor delen welke zorg nodig is. De verzekeraar is vervolgens ver antwoordelijk voor het daad werkelijk geven van die hulp. Om deze vernieuwing te stimu leren wil de commissie een Zorgvemieuwingsfonds, waarin jaarlijks vierhonderd miljoen gulden wordt gestort. De com missie kiest nadrukkelijk voor zorg op een sober niveau, waar bij mensen die méér zorg wil- ogen, luchtwegen of hun maag en of darmen. Beide containers zijn door hun lading echter zo zwaar, dat ze volgens Rijkswa terstaat vermoedelijk direct in Het Kanaal zijn gezonken. Een derde container bevat onder andere parfumproduk- ten, terpentine, verf en een nog onbekende brandbare vloeistof. Volgens Rijkswaterstaat vormt de inhoud van geen van de drie containers een gevaar voor het zeemilieu. De andere vijf verlo ren laadkisten bevatten druk inkt, lijm en diverse machines. De vereniging Milieudefensie gaat voorlopig uit van de be trouwbaarheid van de informa tie die Rijkswaterstaat heeft ont vangen en verstrekt. Rijkswater staat geloof overigens niet dat een van deze containers de kust .bereikt. den bosch Mr. Pieter van Vollenhoven luistert geïnteresseerd naar het verhaal van een asielzoeker. De echtgenoot van prinses Margriet bracht gisteren werkbezoeken aan het asielzoekerscentrum in de Isabellakazerne in Den Bosch en aan het opvangcentrum Prinsenbeek in Gilze en Rijen. Hij deed dit overigens op persoonlijke titel en niet namens een of ander adviesorgaan. Van Vollenhoven kreeg uitgebreide inleidingen van het mi nisterie van welzijn, volksgezondheid en cultuur en van mensen uit de praktijk. Daarna sprak hij met asielzoekers in het Frans, Duits of Engels. Het ging om openhartige gesprekken en Van Vollenhoven bleef anderhalf uur langer dan gepland. Wat hij met de opgedane ervaringen gaat doen, is nog niet duidelijk. Hij zal er echter waar mogelijk met mensen over praten, aldus een woordvoerder van de Rijksvoorlichtingsdient. foto anp Mogelijkheden paarse coalitie moeten snel duidelijk zijn den haag gpd De informateurs Van Aardenne, Vis en-De Vries willen binnen twee weken duidelijkheid over de vraag of het zin heeft de ge sprekken over de paarse coalitie voort te zetten. Om dat te berei ken, willen zij in de gesprekken met de politieke leiders Kok (PvdA), Bolkestein (WD) en Van Mierlo (D66) prioriteit ge ven aan beleidsterreinen waar op de grootste problemen zijn te voorzien. Dit geldt vooral voor de sociale zekerheid. Vis en De Vries hebben hun voornemens gisteren besproken met Kok en Bolkestein. Van morgen gebeurde dat met Van Mierlo. Van Aardenne, die voor een paar dagen vakantie in Ita lië zit, liet het karwei aan zijn twee collega's over. Vanavond keert hij terug. Morgen hebben de informateurs een afsluitend gesprek met alle drie fractielei ders. Donderdag moeten dan de echte onderhandelingen be ginnen. De informateurs streven naar een akkoord op hoofdlijnen tus sen PvdA, WD en D66. Zij wil len slechts een beperkt aantal zaken echt regelen. Vooral pro blemen die in de eerste jaren van de kabinetsperiode tot on enigheid kunnen leiden, moe ten worden vastgelegd. Kok, Bolkestein en Van Mierlo heb ben overigens bij geen enkel onderwerp een blokkade opge worpen. Alles is bespreekbaar, maar de rek moet nog blijken. De PvdA-voorman weigerde zich uit te spreken over een be leidsterrein waar de onderhan delingen mee zouden moeten starten. Kok voorziet 'stevige onderhandelingen'. De drie partijen zullen elkaar serieus moeten nemen en vertrouwen, meende hij. Dat vertrouwen is er volgens hem wel, maar hij hoopt dat het de komende tijd groter wordt. Over het op te stellen regeerakkoord zei hij dat het weliswaar de hoofdlijnen van beleid moet bevatten, maar niet zo kort mag zijn dat de len, daarvoor ook extra moeten betalen. De verschillende eigen-bij drageregelingen voor thuiszorg, verpleeg- en verzorgingshuizen moeten zo snel mogelijk wor den gelijk getrokken. Een be langrijk punt daarbij is de ver mogenstoets, die wel in bejaar denoorden maar niet in ver pleeghuizen geldt. In bejaar denoorden moeten bewoners hun vermogen, vaak het eigen huis, 'opeten' voordat de ver blijfkosten uit de schatkist wor den betaald. De commissie laat overigens in het midden of die vermogenstoets bij bejaarden oorden moet vervallen of juist bij verpleeghuizen moet wor den ingevoerd. Ahold is bereid de VUT tot 2010 overeind te houden, zo is het bedrijf gisteren overeenkomen met de bonden. Volgens beide partijen is de VUT nuttig bij het bestrijden van de werkloosheid. Bij Ahold werken ruim 50.000 mensen. De regeling, waarbij werkne mers op 60-jarige leeftijd tegen tachtig procent van het loon kunnen uittreden, is in elk geval gegarandeerd tot 1 januari 1997. Het is de bedoeling dat de par tijen na 1997 de kosten van de VUT en de verdeling daarvan opnieuw bezien. Ook zal vanaf dat moment vooruit worden gekeken naar andere vormen van financie ring. Daarbij komen regelingen in beeld, waarbij de werknemer zélf spaart voor zijn of haar ver vroegde uittreding. Grote incestzaak in Friese Augustinusga augustinusga paul achterberg Een 67-jarige man uit het Friese Augustinusga is aangehouden op verdenking van moord op een twee dagen oude baby. De man zou zeventien jaar geleden de baby, geboren uit een in cestueuze relatie met zijn des tijds 15-jarige dochter, om het leven hebben gebracht en heb ben begraven in de weilanden achter zijn woning. Justitie kan de vader vanwege verjaring van het feit niet meer vervolgen voor incest. De moord valt hem nog wel ten las te te leggen. Moord verjaart na melijk pas na achttien jaar, seksueel misbruik verjaart al na twaalf jaar. De nu 32-jarige dochter, die nu onder behandeling is in het Psychiatrisch Ziekenhuis in Fra- neker, heeft in 1982 al eens aan gifte gedaan van seksueel mis bruik door haar naaste familie in de jaren tussen 1970 en 1977. Het onderzoek van twaalf jaar geleden leverde echter niets op. De babymoord is toen niet naar voren gekomen. Justitie kan niet zeggen of in die periode al leen de vader of mogelijk meer mensen zich aan seksueel mis bruik van het meisje schuldig hebben gemaakt. Gelijktijdig met de aanhou ding van de 67-jarige eierboer is in de weilanden gezocht naar mogelijke overblijfselen van de baby op aanwijzing van de vrouw. Volgens officier van jus titie Dijkstra is het technisch mogelijk is om ook na zeventien jaar nog veranderingen in de grondstructuur te vinden die er op wijzen dat er destijds iets is begraven. De incestkwestie kwam begin dit jaar weer aan het rollen toen de vrouw wederom aangifte deed van seksueel misbruik, de ze keer door haar 37-jarige broer uit Kootstertille. Hij zou zijn zus in november en decem ber vorig jaar tot vijf keer toe hebben verkracht. De broer is daarop aangehouden Hij zit nog steeds vast in het Huis van Bewaring in Groningen en moet binnenkort voor de rechter ver schijnen. Zijn rol, en die van an deren, in een mogelijk seksueel misbruik van zijn zus tussen 1970 en 1977 is niet meer aan de orde. Ook dat feit is inmid dels verjaard. Een speciaal geformeerd re chercheteam van acht mensen startte na de aangifte begin dit jaar een uitgebreid onderzoek. Volgens Justitie was dat een erg lastig klus, mede gezien de lan ge tijd tussen de moord en het onderzoek. De naaste familie is gisteren en vandaag nader ver hoord. Volgens Dijkstra was het verhaal over de babymoord bin nen de familie bekend. brussel/den haag gpd fracties zich er niet aan kunnen binden. Bolkestein wilde na zijn gesprek met Vis en De Vries niets kwijt. PvdA-senator. Van den Berg, hoogleraar politieke weten schappen in Leiden, vindt de kabinetsformatie er niet 'gemakkelijker' op geworden met de komst van drie informa teurs. Volgens de PvdA'er had het van moed getuigd als er slechts één was aangesteld, die ook nog eens na succesvolle on derhandelingen beoogd pre mier van het paarse kabinet was geworden. Andere kanshebbers op de baan zijn de Belgische premier Dehaene, de Britse Eurocom missaris Brittan en voormalig Ierse GATT-topman Sutherland. Lubbers voert campagne omdat hij er absoluut niet zeker van is dat hij de race gaat winnen. Griekenland bekleedt mo menteel het halfjaarlijkse voor zitterschap van de Europese Unie en speelt dus een sleutel rol op de topconferentie van Corfu waar eind juni de opvol ger van Delors wordt aangewe zen. De relatie tussen Neder land en Athene heeft bovendien sterk geleden onder de Griekse boycot van Nederlandse pro- dukten na de ruzies binnen de EU over de erkenning van Ma cedonië in 1992. Demissionair premier Lubbers is, in tegenstelling tot eerdere ontkenningen, begonnen met een actieve lobby om voorzitter van de Europese Commissie te worden. Hij had vandaag een 'geheime' ontmoeting met de Griekse regeringsleider Papan- dreou. Het bezoek aan Athene is vol gens diplomatieke bronnen het begin van een rondreis langs verschillende leiders in de Eu ropese hoofdsteden. Lubbers probeert zo de nodige steun te krijgen. Hij wil erg graag de Fransman Jacques Delors als voorzitter van de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de Europese Unie, opvolgen. j0 Uit de diepvries: cfi Patates frites, zak 1000 Cfi Knakworst, blik 10 stuks,.200 gram Croky chips, div. smaken, zak 200 gram Cfl Aardappel- (3+9| of Huzarensalade grof J8MJ, bak 600 gram Schouderkarbonade, kilo 1L99 7.99 500 gram den haag gpd Extra kristalzegel bij: Galia meloen, per stuk Kleenex toiletpapier, met vlindermotief,, pak 8 rollen Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 21 mei a.s.. 's Landsgrootste kruidenier blijft op dekleintjes letten. De nieuwe Tweede Kamer die vanmiddag voor het eerst in voltallige vergadering bijeen is gekomen, telt 58 debutanten. Een van de bekendste is Mo hammed Rabbae van Groen- Links, voorheen van het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders. Hij zou samen met Ina Brouwer het duo-fractievoorzit terschap van de partij doen, maar Ina vertrok vanwege het partij verlies. Rabbae heeft het voorzitterschap van de fractie nu aan Paul Rosenmöller over gelaten en is zelf 'backbencher' geworden. Het ongekend grote aantal debutanten in de Kamer is niet alleen het gevolg van de politie ke aardverschuiving van 3 mei en de komst van drie nieuwe partijen (Algemeen Ouderen- verbond, Unie 55+ en Socialisti sche Partij), maar ook van een opfrisbeurt in de bestaande fracties. Kampioen-vernieuwer is de PvdA. Hoewel de fractie twaalf van haar 49 zetels ver loor, telt ze dertien nieuwe ge zichten, die bovendien tamelijk verschillende kanten uit kijken. Zo lijkt er nogal een verschil tussen de zuinige rekenmeester Wim Kok en nieuwkomer Adri Duivesteijn, die als wethouder van stadsvernieuwing in de ge meente Den Haag vele miljoe nen schuld heeft achtergelaten. En ook gaapt er een kloof tus sen de opvattingen van Karin Adelmund, die als vice-voorzit- ter van de FNV de opstand te gen de WAO-plannen van haar partij aanvoerde, en die van de econoom prof. Rick van der Ploeg, die als 'nieuw flinkser' diezelfde plannen juist luid toe juichte. Adelmund wordt ge steund door Saskia Noorman, dochter van Joop den Uyl en ex- directeur van de Leidse Sociale Dienst, en Ruud Vreeman, voormalig FNV-bestuurder en duo-voorzitter van de PvdA. Jacques Wallage wordt fractie voorzitter als Wiiji Kok naar het kabinet gaat. Hij krijgt de taak om de oudgedienden en de niet op hun mondje gevallen nieuw komers zoals de 23-jarige Sharon Dijksma (ex-voorzitster van de Jonge Socialisten) tot een eenheid te smeden. Wat dat betreft heeft Frits Bolkestein het heel wat gemak kelijker. Hij wil voorzitter blij ven van de WD-fractie (31 ze- Oudstgediende Piet Stoffelen neemt afscheid van Ina Brouwer. Stoffe- len zat 23 jaar in de Kamer voor de PvdA, Brouwer elf jaar voor de CPN en Groen Links. foto anp tels). De meesten van zijn elf debutanten onder wie H. Vou te-Droste uit Haarlem, H. Kamp uit Borculo, E. Hessing uit Voor burg en M. Essers-Huiskamp uit Apeldoorn, hebben tot nu toe landelijk weinig van zich laten horen. De meest spraakmaken de is Anne Lize van der Stoel, voormalig WD-fractievoorzitter in de Amsterdamse gemeente raad. Ze trok veel aandacht met haar vaak 'linkse' standpunten. Ze heeft de wind mee nu het er op lijkt dat er een paars kabinet komt zonder het CDA. Van de gevestigde partijen heeft D66 de meeste ervaring met 'doorstroming', In de loop van haar ruim 27-jarige bestaan kende de Democratische fractie nogal een wisselende omvang, variërend van zes zetels in 1982 tot 24 nu. Het integreren van de dertien nieuwkomers zal die fractie dan ook waarschijnlijk weinig moeite kosten, al was het maar vanwege de overwin ningsroes (van 12 naar 24 ze tels) en de wijwei zekere deel name aan de regering. Min of meer bekende Nederlanders zijn de Alkmaarse rechter Boris Dittrich, ex-journalist Guikje Roethof en oud-NOS-verslagge- ver Marijn de Koning. Het CDA heeft vier nieuwelin gen. Logisch, want de christen democraten verloren twintig ze tels en de meeste nieuwelingen stonden op de plaatsen 35 of hoger. Van de nieuwelingen op de lijst hebben alleen de voor malige voorzitter van het CDA- vrouwenberaad Agnes van Ar- denne-van der Hoeven, de Bra bantse Nancy Dankers, de Eu roparlementariër Maxime Ver hagen en de Tilburgse hoogle raar Koekkoek het gered. De laatste, bekend om zijn verzet tegen de Wet Gelijke Behande ling en bijpassende pleidooien voor het behoud van de eigen heid van het bijzonder onder wijs, lijkt voorbestemd om de plaats van de vertrekkende on derwij sspecialisten Hermes en Van Leijenhorst in te nemen. Kamerlid zijn is hondebaan den haag anp De kamerdebatten zijn, alle vernieuwingen ten spijt, saai, braaf en slaapverwekkend. Het kamerlidmaatschap is een hondebaan, maar wel een ver rukkelijke hondebaan. Dat zei PvdA-nestor Stoffelen gisteren in zijn afscheidsrede bij de laatste zitting van de oude Ka mer. Dat het debat in de Kamer doorgaans bijster weinig spek takel biedt, ligt volgens Stoffe len aan het feit dat Nederlan ders weinig bourgondisch in zich hebben en zeker geen hartstochtelijke sprekers zijn. „Nederlanders spreken alleen met hun mond, Fransen met hun mond. hun gezicht en hun handen, Italianen met hun hele lichaam. Maar het Nederlandse parlement func tioneert beter", aldus Stoffelen die naar het Europees parle ment gaat. Met zijn uitsmijter kreeg hij alle lachers op zijn hand: „Ik ben op 11 mei 1971 op de rode loper binnengeko men in de Tweede Kamer en ik verlaat straks via de roltrap dit huis. En dat noemt men vooruitgang."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3