Politie neemt 55 auto's ii beslag bij autohandelaar 'XTC-pil voortaan verkopen bij apotheek' Rijnlands Lyceum voortrekker vak maatschappijleer Opvolger S. Patijn nog voor de zomer benoemd Haagse dienst krijgt prijs voor beleid allochtonen Omzet Bloemenveiling Aalsmeer stijgt;, Randstad Kwaliteit commissaris belangrijker dan kleur Tussenstap voor ouderen Verdenking van oplichting en koopmansbedrog in Amsterdam y De Amsterdamse politie en de belastingdienst hebben gisteren met in totaal 70 mensen een inval gedaan bij een autohandel in de hoofdstad en beslag gelegd op de hele handelsvoorraad van 55 auto's. Eén van de aanwezi ge autoverkopers is aangehouden op verdenking van op lichting en koopmansbedrog. Meer aanhoudingen wor den niet uitgesloten. sommige gevallen het opgege ven bouwjaar niet klopte. In het opgegeven bouwjaar was nieuw kenteken maar het chassis 1 was veel ouder. De ANWB con cludeerde na een keuring dat de betrokken koper het wrak van de week had aangekocht. Als de kopers verhaal haalden, werden ze met een kluitje in het riet ge- De zaak kwam aan het rollen toen in juni vorig jaar diverse klachten binnenkwamen van kopers die zich opgelicht voel den door het autobedrijf Park Avenue Cars zoals het toen nog heette aan de Sloter- meerlaan. Kilometertellers wa ren teruggedraaid, terwijl in den haag De Gemeentelijke Dienst voor de Verpleging en Verzorging (GDW) in Den Haag kreeg van daag uit handen van minister D'Ancona van WVC een onder scheiding uitgereikt voor zijn al lochtonenbeleid. De prijs is een initiatief van werkgevers en werknemers in de zorgsector, de overheid en de arbeidsvoor- stuurd. Park Avenue Cars ging in ja nuari 1993 van start waarbij twee broers, onder wie de nu aangehouden autoverkoper, een prominente rol speelden. De één trad op als eigenaar en de ander als verkoper. In janua ri dit jaar werd op hetzelfde adres een nieuw bedrijf opge richt onder de naam Automo biel bedrijf Slotania. De broers wisselden daarbij van rol. Begin maart verhuisden de bedrijfsac tiviteiten naar een pand aan Jarmuiden terwijl de garage aan de Slotermeerlaan als depen dance werd aangehouden. De politie heeft hier in totaal 15 ge vallen van oplichting en koop mansbedrog getraceerd. dat de onderneming de c pen jaren in meer plaatsey Nederland autobedrijven L. opgericht. Als de grond o de voeten te heet werd, do£. de ondernemers het bedri en gingen elders weer op d^( de voet verder, aldus de polja to Het bedrijf is de afgelt- tien jaar actief geweest in F hugowaard, Vinken Woerden, Leiderdorp, Ou(_ spel, Beverwijk en Zaani Hier zijn indertijd ook klac bij de diverse politiekorpse: gediend, maar die leidden niet tot een grootscheeps_ derzoek. HULP FOKKER De grootaan deelhouders in Fokker. Deut sche Aerospace (DASA) en de Nederlandse overheid, bespre ken manieren om de noodlij dende vliegtuigbouwer er finan cieel bovenop te helpen. Fokker kampt met een vermogenste kort en een gebrek aan liquide middelen. Gisteren was M. Bischoff, de financiële topman van DASA, in Nederland om de steunoperatie te bespreken. Vakmessen en ander keukengerei voor de chef kok en zijn maten? ©natuurlijk van... schoondergang aasjes DINSDAG 17 ME11994 DEN HAAG gpd/CARINE NEEFJES Er moet een keurmerk komen voor de XTC-pil. En de apothe ker dient de drug te verkopen, niet de maffia. Nu worden er te veel neppillen verkocht waar gebruikers op flippen. Een en keling gaat er zelfs aan dood omdat de gebruiker niet weet wat hij slikt. Als de farmaceuti sche industrie de XTC-pil test op kwaliteit, kunnen dodelijke slachtoffers worden voorkomen. Dat vinden het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs (NLAD) en de Neviv, de over koepelende organisatie voor verslavingszorg. Het afgelopen weekeinde is een 19-jarige En- schedeër overleden, nadat hij een houseparty bezocht in een discotheek in Almelo. De politie Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs heeft angst voor neppillen vermoedt dat de jongeman, bij wie een aantasting van het cen trale zenuwstelsel werd gecon stateerd, is gestorven na gebruik van de hard drug XTC. Vorige week overleed eveneens een 19- jarige man die op een house party in Zoetermeer was vergif tigd door overmatig pilgebruik. Het Nederlands Instituut voor Alcohol en Drugs en de over koepelende organisatie voor verslavingszorg vinden dat de overheid voor een groot deel verantwoordelijk is voor deze slachtoffers. Het gebruik van XTC-pillen wordt gedoogd, maar is volgens de wet illegaal. Hierdoor zijn er onvoldoende mogelijkheden om de kwaliteit van de hard drug te controleren. Het NIAD is de enige organi satie in Nederland die in het weekeinde op houseparty's XTC-pillen test. „Maar het is dweilen met de kraan open. Wij zijn hooguit op twee feesten per weekeinde aanwezig, terwijl er wel tientallen party's worden gehouden", aldus drs. E. From berg, medewerker van het NIAD. „Het komt voor dat jongeren medicijnen van hun ouders als XTC verkopen vertelt From- berg. Het gevaarlijkst is de zoge noemde DOB-pil, waarvan de gebruiker heftig gaat hallucine ren. Als dit spul wordt verkocht onder de naam XTC, („daar voel je je gewoon lekker door, je houdt van iedereen"), kan dat ongelukken veroorzaken. De ge bruiker weet niet beter dan dat hij XTC slikt en neemt voor de kick een paar extra pilleq'es. Fromberg: „Je hoeft niet dood te gaan aan een DOB-pil. Maar bij een overdosis gaat de ge bruiker vreselijk hallucineren, z'n bloeddruk stijgt, z'n hartslag neemt toe. En als zo n figuur dan ook nog ruzie krijgt, raakt hij nog opgefokter en kan dat een hartstilstand veroorzaken". Fromberg vermoedt dat dit is gebeurd bij de twee dodelijke slachtoffers in Zoetermeer en Almelo. Uit een wetenschappelijk on derzoek dat in 1992 werd gepu bliceerd in het medisch tijd schrift The Lancet, blijkt dat oververhitting de belangrijkste doodsoorzaak is van CTC-ge- bruikers. Van een goed samen gestelde XTC-pil gaat de consu ment niet dood, maar sommige houseparty-gangers dansen tot ze er bij neervallen, drinken te weinig, zweten zich te pletter en hebben gebrek aan frisse lucht waardoor het lichaam overver hit raakt. De lichaamseiwitten gaan stollen en de nieren wor den beschadigd waardoor de gebruiker kan overlijden. Het ministerie van WVC wil nog deze week de notitie 'over beleid inzake XTC' naar de Tweede Kamer sturen. Het rap port beschrijft de handel in neppillen die bijwerkingen ver oorzaken waar gebruikers op flippen. Het maatregelen treffen om det^ liteit van het spul te conjj^; ren. ne ,ch Maar de demissionaire r^ ter van justitie Hirsch Balli|ia verantwoordelijk is voor dfie2 umwet, wil dat per se niet.' trole op XTC-pillen beteke galisering van deze hard „Nederland is geen eiland^ hebben te maken met onz ropese partners. Die zijn LD: gen legalisering van hard cfg< Als Nederland goedgek^V- XTC-pillen vrij verkoopt, rfei het drugstoerisme naar lit land nog meer toe. Dan i>e' we op een doodlopende v^'r aldus de woordvoerder vdnt demissionaire bewindsmaiW Leraar maatschappijleer H. Postma is een tevreden man. Ja renlang moest hij opboksen te gen het beeld dat zijn vak alleen maar wordt gegeven door we reldverbeteraars met geitewol len sokken, waar geen leerling echt naar luisterde. Wantje kon toch geen eindexamen in het vak doen. Gisteren werd alles anders. Want op zijn Rijnlands Lyceum in Oegstgeest bogen 20 eind examenkandidaten zich over een heus examen maatschap pijleer. Landelijk deden 5000 middelbare scholieren dat, maar in deze regio is het zo'n beetje een primeur. Immers, al leen een privéschool aan de Leidse Breestraat bood al zo'n examqu maatschappijleer. En het werkt, vindt Postma: „Want het komend jaar willen al 33 VWO-leerlingen het vak in hun pakket opnemen. Een kwart van het totaal." Of het nieuwe eindexamenvak extra leerlingen naar zijn school trekt, weet de leraar niet. Wel merkt hij dat het 'Rijnlands' er duide lijk reclame voor maakt op voorlichtingsavonden en vi deo's. Ook de sectie zelf timmert flink aan de weg. Zij onderzocht waar de stemmen van leefbaar Oegstgeest vandaan kwamen en liet oud-staatssecretaris Elske ter Veld opdraven in de les: „En volgend jaar gaan we een on derzoekje doen naar de bureau cratie op het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke or dening en milieu." Het interpe verzet is totaal ge luwd. Toen Postma en zijn col lega Van Raalte drie jaar gele den van maatschappijleer een eindexamenvak wilden maken, waren de leraren aardrijkskun de, geschiedenis en economie fel tegen. Ze vreesden leerlingen èn werk te verliezen. Maar een enquête onder de eindexamen kandidaten wees juist uit dat die heus niet alleen alleen die drie vakken hadden laten wij ken voor maatschappijleer. We hoeven ook niet te den ken dat ze straks allemaal socio loog, pedagoog, psycholoog of maatschappelijk werker willen worden. De leerlingen zien zich later ook doorstromen naar po litieschool en HTS of studies rechten, bestuurs- en bedrijfs kunde. Logisch, vindt Postma. Zijn vak laat op vele fronten zien hoe de maatschappij draait. Welke krachten hebben bijvoor beeld invloed op beslissingen van het parlement? Massame dia, belangengroepen, ambte naren? Postma helpt zijn leer lingen graag kritisch na te den ken, zonder direct stelling te ne men of schande te roepen. Ook op het examen moesten ze gisteren hun inzicht tonen in de steeds ingewikkelder wor dende maatschappij. Neem nu de vragen over de gevolgen van de oprukkende computertech niek voor de automobilist van de toekomst. Heeft dat alleen maar voordelen, bijvoorbeeld doordat de automobilist files en mist kan zien aankomen? Nee, mochten de leerlingen ant woorden. Er kunnen ook geva- ien opdoemen. Dat de overheid de automobilist tot op de meter kan volgen, bijvoorbeeld. Of dat de filemeldingen ongewenst sluipverkeer stimuleren en bur gers toch de bus boven de auto verkiezen nu de vertragingen meevallen. Als politicoloog, opgeleid in het Amsterdam van de Maag denhuisbezetting, heeft Postma de natuurlijke neiging om de wereld te verbeteren. Maar zijn ervaring leerde hem dat dat niet werkt: „Als je te sterk het ene roept, doen leerlingen juist het tegenovergestelde. Dus als je echt links zou zijn, moet je als leraar juist rechtse praatjes af steken." Of, om in de beeldvorming te blijven, de leraar zou dan niet met de Volkskrant de klas moe ten binnenstappen, maar met de Telegraaf. „Roepend: waar zullen we het nu wper eens over hebben? Alleen, zo werkt dat al lang niet meer. In het begin, vlak na de invoering van het vak in 1968, was het wel een vak, maar wist niemand wat het in hield. Nu zijn er prima leerboe ken en moeten leraren bevoegd zijn. De tijd is voorgoed voorbij dat de godsdienstleraar of aard rijkskundeleraar het er even bij deed, als hij een paar uurtjes overhad." Sterker nog, op de middelba re school van de toekomst kun je bijna niet meer om maat schappijleer heen. In twee van de vier vaste vakkenpakketten, zit maatschappijleer. In 1998 gaat dat systeem in en het is nu de grote vraag of scholen in de regio daarop wachten of voor die tijd het voorbeeld van Post ma en zijn Rijnlands gaan vol gen. j Klachtenlijn eindexamens Traditiegetrouw opent het LAKS, het Landelijk Aktie Ko- mitee Scholieren, dit jaar weer een eindexameriklachtenlijn. Op examendagen staat het te lefoonnummer 020-6226634 open voor kandidaten die zich hebben geërgerd aan tochtige examenlokalen, te moeilijke opgaven, verkeerde examens die worden uitgedeeld of snur kende leraren die worden ge acht te surveilleren. Het is de zevende keer dat de klachten lijn is ingesteld. De afgelopen jaren bedroeg het aantal klachten ongeveer 1200. Het LAKS zal tijdens de exa menperiode dagelijks contact houden met de onderwijsin spectie. die toeziet op het cor rect afnemen van de examens, en de Centrale Examencom- u missie Vaststelling Opgav^ die de normering vaststelt. F scholierencomité hoopt klachten daardoor zo snel fr gelijk kunnen worden verhj pen. Op de dag na een exam1 met meerkeuze-vragen zijn' juiste antwoorden vanaf 19.' uur te zien op pagina 820 td Teletekst. Tijdens de exame periode zenden de EO, Verof ca, TROS en Teleac negen een eindexamenjoumaal I op Nederland 2 van 17.30 1 17.55 uur. De examenuitslagen word op maandag 13 juni naar 1 scholen verzonden. De resi taten van de herkansing gaan op dinsdag 28 juni nS de scholen. den haag* MONICA WESSEUNC De nieuwe commissaris der Ko ningin van Zuid-Holland moet vooral een kwaliteitsman of - vrouw zijn. De politieke kleur van hem of haar is hieraan on dergeschikt. Het moet een erva ren bestuurder zijn die de eco nomische en ecologische ont wikkeling van de provincie be vordert en die veel aandacht heeft voor de grote sociale pro blemen waarmee Zuid-Holland worstelt. De fractievoorzitters van de politieke partijen van Zuid-Hol land hebben gezamenlijk een profielschets opgesteld voor de opvolger van de huidige com missaris der Koningin S. Patijn. Patijn vertrekt naar Amsterdam om daar burgemeester te wor den. De nieuwe commissaris moet. net als Patijn dat altijd heeft gedaan, zich actief inzet ten voor de bestrijding van ar moede, racisme en discrimina tie. Solidariteit moet de 'nieuwe Patijn' op het lijf geschreven zijn. „Zuid-Holland kent gigan tische sociale problemen. Er dreigt in de samenleving een tweedeling tussen werkenden en niet-werkenden en tussen al lochtonen en autochtonen. Wij verwachten een positieve en ac tieve houding in de vraagstuk ken waar emancipatie en de be langen van specifieke groepen aan de orde zijn", luidt de pro fielschets. In zijn bestuur moet de nieu we commissaris zo veel moge lijk belangen tegelijkertijd die nen. De economische ontwik keling van de Randstad is nood zakelijk maar mag niet ten koste gaan van natuur en milieu (eco logie). „Er moet een bestuurder komen die streeft naar geïnte greerde besluitvorming gestoeld op duurzaamheid". Zuid-Holland is verwikkeld in een proces van bestuurlijke ver nieuwing. In 1995 wordt Rotter dam een zelfstandige provincie en de verwachting is dat Den Haag zal volgen. De kandidaat commissaris moet die bestuur lijke vernieuwing ondersteunen en verdere samenwerking in Randstadverband (Noord-Hol land!) bevorderen. „Wij wensen echter wel een commissaris die voor deze provincie kiest en niet een manager die het slechts als zijn taak ziet om ons door dit proces van verandering en vernieuwing te loodsen." Amsterdam Een oudere dame probeert de 'tussenstap' op de Bouw-RAI die tot en met 19 mei in Amster dam wordt gehouden. Op de beurs zijn de laatste ontwikkelingen in de bouw te zien. De 'tussenstap' ver gemakkelijk het traplopen voor ouderen. Volgens de fabrikant heeft 15 procent van de senioren boven de 55 jaar moeite met het nemen van normale trappen. foto anp ziening. De Haagse gemeentelijke dienst krijgt de prijs wegens zijn personeelsbeleid dat ertoe heeft geleid dat het werknemersbe stand inmiddels voor bijna een derde deel uit allochtonen be staat. De GDW heeft in Den Haag duizend bejaardenwonin gen en diverse verzorgings- en verpleeghuizen onder haar hoe de. In de zorgsector (500.000 werknemers) hebben de werk gevers, vakbonden, overheid en arbeidsvoorziening afgesproken de komende vier jaar 3800 al lochtonen in dienst te nemen. Verder is het de bedoeling dat de werving en opleiding van al lochtonen een vanzelfsprekend onderdeel vormt van het perso neelsbeleid van de instellingen. den haag monica wesseling De minister van binnenlandse zaken, E. van Thijn, verwacht nog voor de zomer een nieuwe commissaris der Koningin voor Zuid-Holland te kunnen benoe men. „Waarom niet snel gedaan wat snel kan", aldus Van Thijn gisteravond. De minister kwam, zoals hij het zelf uitdrukte, bij provinciale staten van Zuid- Holland de profielschets voor de opvolger van S. Patijn 'opha len'. Patijn begint al op 1 juni aan zijn nieuwe baan als burge meester van Amsterdam waar door de procedure voor zijn op volging van de commissaris der Koningin in volle gang is. Op 10 mei heeft de vacature in de Staatscourant gestaan, de solli citatieperiode sluit op 3 juni. Van Thijn kon gisteravond nog niets zeggen over het aantal kandidaten dat zich al 'spon taan' voor de functie gemeld heeft, „maar ik kan u verzeke ren dat ik in de wandelgangen al menig begerige blik gezien heb". De minister prees de fractie voorzitters van de Zuidholland se politieke partijen met de pro fielschets die zij gezamenlijk hebben opgesteld. „Profielschetsen lijken vaak uit één en dezelfde tekstverwerker te komen. Deze profielschets niet. Hier blijft de doorgaans ge bezigde gezwollen taal achter wege." Van Thijn maakte dui delijk met deze profielschets aan de slag te kunnen gaan. De minister zal de komende weken geregeld overleggen met de ver trouwenscommissie die gistere avond officieel is ingesteld. De commissie bestaat uit de fractievoorzitters van alle poli tieke partijen en wordt voorge zeten door SGP'er M. Houtman. aalsmeer De Bloemenveiling Aalsmeer heeft vorig jaar de omzet zien groeien met 4,8 procent tot ruim. 2,3 miljard gulden. Dat blijkt uit het gisteren verschenen jaarverslag. De aanvoer nam toe met 4 procent Het veilingbestuur omschrijft de financiële positie van het bedrijf als uitgesproken gezond. Volgens het bestuur is het opvallend dat de verkoop van bloemen en planten minder gevoelig blijkt te zijn voor de ed nomische terugval dan de bedrijfstak zelf altijd heeft ingeschat. Bloemen blijken redelijk recessiebestene te zijn, zo meldt de veiling met een verwijzing naar vooral de afzet in Duitsland. Desondanks blijkt nog r steeds dat ondanks een gestegen omzet de winstmarges teruglopen. forov

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18