Hubs lopen ubsidie mis Windmolens in Veenderveld' [rein kan voor 2000 stoppen in Hazerswoude en Zoeterwoude Auto in De Doofpot gestopt Groei inwoners moet winkeliers redden Hondenbelasting Rijnwoude niet voor honden zelf Scouting '63 haalt opgelucht adem Rijn Veenstreek en jaarverslag ingediend m_ verenigingen in Alkemade lopen over 1992 hun sub- nt- e mis, omdat ze de gemeente geen jaarverslag heb- uit gestuurd. Het gemeentebestuur heeft diverse malen eid de clubs aangedrongen de stukken in te dienen. Zij er_ en hieraan echter geen gehoor. De subsidie, die de iet enigingen samen ontvangen, bedraagt bijna ander- or- yeton. let MADE MARIETA KROFT commissie welzijn schaarde lSj. gisteren achter burgemees- in. en wethouders toen de SB Btie aan de orde kwam om j0- p subsidie te verstrekken. De lcp |s die van hun eigen laks- jfj. 1 de dupe zijn, zijn: jeugd- tra 't Farmhouse, pony- un miging De Weteringruiters, lub Alkemade, Frisbievere- ng nr. 2 en mogelijk ook de keyclub Alkemade. e Frisbievereniging en de Iceyclub moeten bovendien j reeds verstrekte voorschot Igbetalen. De duikclub Let's nergfe en zangkoor Jacobus de Cfcrdere hebben de gemeente weten dat ze niet voor akerjsidie in aanmerking willen pen. I. ennisclub Rijpwetering gaat vooruit. De club ontvangt r subsidie in verband met zit Kere contdbutie-opbreng- I en een toename van 47,5 wan^ent ten opzichte van 1991 van de huisvestingskosten. Ook muziekvereniging Nomero, zangvereniging Vox Laeta, jeugdvereniging Ranonkel, Plantaris en badmintonvereni ging Apollo krijgen meer subsi die. De subsidie voor het open jongerencentrum Splotz daalt daarentegen met 37,5 procent. Dat is een gevolg van de hoge bezoekersaantallen en de goede baropbrengsten. De commissieleden gaven gisteravond tevens hun fiat voor het verlenen van subsidie aan de Land- en Tuinbouwvrouwen en de Nederlandse Christen vrouwenbond voor dit jaar te organiseren 'emancipatie-acti viteiten'. De Nederlandse Chris ten Vrouwenbond wil van dat geld een thema-avond over vrouwen in Costa Rica en een over de islam organiseren. De LTV-afdeling Roelofarendsveen wil dit jaar twee keer een cursus zelfverdediging organiseren. iefstal tijdens kerkdienst ZERSWOUDE-DORPHen nog onbekende man heeft zondagavond n ee cassettes met negenhonderd gulden gestolen uit de her- rmde kerk aan het Raadhuisplein in Hazerswoude-Dorp. Op t moment van de diefstal was er een dienst aan de gang. Ook rd een tas met inhoud meegenomen. De dader is vermoede- via de achterdeur het pand binnengekomen. Een getuige i[eft een man bij de kerk zien rondscharrelen. unstgebittenaffaire op' Britse televisie 'hen aan den run Na verhalen in Amerikaanse tijdschriften, gbladen en MTV heeft de kunstgebittenaffaire nu ook de Brit televisie gehaald. Gisteren zijn de opnamen gemaakt bij J. van r Zwet in het Noordse Dorp en bij de politie in Alphen. Van Zwet is één van de tientallen slachtoffers bij wie het afgelo- n jaar het kunstgebit is gestolen. De meeste slachtoffers ston- in tijdelijk hun gebit af aan 'een medewerker van een onder- eksbureau' omdat er levensgevaarlijke stoffen in zouden zit- i. Het gebit werd niet meer teruggebracht. Vanochtend werd reportage uitgezonden in het ontbijt-programma Goodmor- ng TV. De politie is de tandendief nog steeds niet op het spoor. hi list- en cultuurprijs voor dphense detectiveschrijfster iective-schrijfster Jackie Lou is uit Alphen krijgt zaterdag 4 li de eerste Alternatieve Al- ense Kunst- en Cultuurprijs, jheeft 21 boeken geschreven ir m crimes die zich afspelen in ar woonplaats. Alphen aan Rijn heet in Lourens' detec- ge/p Castellum aan den Rijn. Jar sterinspecteur en hoofd- rsoon is de echte politieman jt menselijke kanten Erik de Jager. De Alternatieve Kunst- en Cultuurprijs is een initiatief van de Stichting Alphense Ateliers (STAA). Staa heeft deze prijs in gesteld omdat een gemeentelij ke kunst- en cultuurprijs nog steeds ontbreekt. Burgemeester M. Paats en cultuurwethouder T. Dales rei ken de prijs aan Lourens uit op zaterdag 4 juni om half elf in het huis van Jackie Lourens aan de Van Lennepstraat. leimuiden De padvinders van Scouting '63 in Leimuiden kunnen opgelucht ademhalen. Nu de eerste paal van het clubhuis op het terrein van de voormalige waterzuivering eenmaal is geslagen, kan niets hen meer weerhouden van de verhuizing naar hun eigen onderkomen. Oud-wethou- der C. de Lange mocht op de treeplanken het slaan van de eerste paal begeleiden. Hij bracht als wethouder de jarenlange speurtocht van scou ting tot een einde. foto ben de bruyn 5DAG 17 MEI 1994 jemade marieta kroft toekomstige bedrijventer- n Veenderveld in Roelo- rAzendsveen is wellicht geschikt br windmolens. Dat idee dra- 'ne iiBen W van Alkemade aan ,^hun reactie op het Streekplan id-Holland-oost. Hoeveel W<S»lens er zouden kunnen jan, maken B en W niet dui- Jijk. „Er zal in elk geval geen |mte zijn voor een heel park ;t tientallen molens", licht ef ruimtelijke ordening A. de k toe. GS geven in het néjaar WP reactie op het aanbod van [gemeente. Ojpehalve nieuwe ideeën, uiten en W van Alkemade ook kri- g°|c op het concept-streekplan, £l|Uarin de regels over de invul- g van de ruimte in Zuid-HoL HcJd-oost staan vermeld. Zo idt het plan veel te weinig Istri mogelijkheden voor woning bouw. Binnen de bebo.uwings- contouren van Alkemade is er ruimte voor 1600 woningen, stelt het college. „Deze wonin gen tasten niet eens het Groene Hart aan. Ze zijn hard nodig omdat een oplossing voor de woningnood in de Leidse regio deze eeuw niet meer wordt ge vonden nu de locatie Valken burg voor woningbouw van de baan dreigt te raken." Het college meent dat het Rijk, in tegenstelling tot de pro vincie, best open staat voor de gedachte om te bouwen binnen de contouren. „Het lijkt erop dat de provincie zich roomser dan de paus wil gedragen." Ook de mogelijke verbreding van de A4 en de aanleg van de HSL worden door B en W fel be kritiseerd. „Een verbrede A4 veroorzaakt nog meer drukte, stank en lawaai. Natuurwaar den zullen verloren gaan en de weg zal nog meer als barrière werken voor dieren die van het Kagerplassengebied naar het overige deel van het Groene Hart willen." Speciaal vraagt het college aandacht voor het dorp Nieuwe Wetering. Een verbreding van de A4 zou het isolement van Nieuwe Wetering vergroten. Bo vendien bestaat het gevaar dat het dorp door de HSL compleet geïsoleerd raakt van Roelo farendsveen. „Voor Nieuwe We tering is dat onacceptabel om dat het voorzieningenniveau al tot een minimumniveau is uit gehold. Er zijn geen winkels en dergelijke en de basisschool lijkt binnen afzienbare tijd te moe ten worden gesloten." Een op lossing is volgens het college om de rijksweg te verleggen naar het westen van Nieuwe Wetering. Over de ligging van de HSL doet het college geen voorstellen omdat ze er nog al tijd vanuit gaat dat de flitstrein over het bestaande spoor gaat rijden. Ten slotte deelt het Alkema- dese college ook complimenten uit over delen van het streek plan. B en W scharen zich na melijk volledig achter de pro vincie als deze zegt dat het groen moet worden behouden en uitgebreid. Dit staat echter wel in schril contrast met de door het kabinet gewenste HSL-trace, aldus B en W van Alkemade. Vanavond buigt de gemeen teraad zich over de reactie op het streekplan. Het is de bedoe ling dat de provincie het plan in oktober vaststelt. iprswoude/zoeterwoupe WijjDSEP S.T.f 'uudèt is mogelijk om al over vier (zes jaar treinen te laten stop- in op stations in Hazerswou- j-Rijndijk en Zoeterwoude- ndijk. Ook bij het Alphense pustrieterrein Molenwetering p op die termijn een halte bgelijk zijn. En dat alles zon- k dat het spoor tussen Alphen I Leiden over de hele lengte »rdt verdubbeld. De extra ïps kunnen moeiteloos in de [Édige dienstregeling Worden ingepast, omdat ze - geloof het of niet - geen tijd kosten. De huidige treinen moeten dan wel worden vervangen door ander materieel. Door snel trams om precies te zijn. Die hebben - om de verwarring compleet te maken - een lagere maximumsnelheid dan de nor male treinen. Maar daar staat tegenover dat ze veel sneller kunnen optrekken en remmen. Het in- en uitstappen gaat bij een sneltram bovendien veel sneller dan bij de conventionele trein, doordat er meer deuren in zitten. Het idee om tussen Alphen en Leiden sneltrams te laten rijden werd vorig jaar gepresenteerd door de busmaatschappijen NZH en Westnederland. Die laatste maatschappij is nu druk bezig met plannen om de ex ploitatie van de lijn op zich te nemen. Na een eerste, wat ver kennende ronde gespekken met alle betrokkenen wil Westne derland nu echt aan de slag. „Tot nu toe is ons verhaal uit sluitend gebaseerd op een ver voersconcept. We hebben bij voorbeeld nog geen prognoses van de aantallen reizigers. In een projectgroep willen we het idee handen en voeten gaan ge ven", vertelt stafmedewerker O. Pruis van Westnederland. De busmaatschappij wil in die pro jectgroep samen gaan werken met de Nederlandse Spoorwe gen, de vervoersregio's, de ka mers van koophandel en het electriciteitsbedrijf. Breestraat Doordat de sneltram vaker stopt zonder dat het vergeleken met de trein extra tijd kost, ver wacht de busmaatschappij aan zienlijk meer reizigers per rail te kunnen vervoeren. En dan zijn de haltes in Zoeterwoude-Rijn- dijk, Hazerswoude-Rijndijk en Alphen-west nog maar de eerste stapjes. Als het aan Westneder land ligt, blijft de sneltram na melijk niet de hele tijd op de spoordijk rijden. Na 2000 zou de tram bij Lei den Lammenschans zijn weg moeten vervolgen over de Lam- menschansweg en de Bree straat. Op die manier zou de sneltram her en der stoppend dwars door de binnenstad naar het centraal station moeten rij den. Voorbij Leiden zou de tram nog door moeten rijden naar Katwijk en Noordwijk. En aan de andere kant van de lijn zou de sneltram van het Alphense station door moeten rijden de wijk Ridderveld in. De kosten van het plan, ex clusief de verlenging van de lijn in Alphen en richting Katwijk en Noordwijk, worden door West nederland geraamd op 300 mil joen gulden. „Dat is een groot bedrag, maar het zou door ver schillende participanten moe ten worden opgehoest. Voor goede plannen is in principe al tijd geld te krijgen. En in de ex ploitatie kun je bovendien iets terug gaan verdienen", aldus Pruis. Het idee van de sneltram die afwisselend over spoordijken en door winkelstraten rijdt, heeft Westnederland overgenomen van het Duitse Karlsruhe. Daar rijdt al enkele jaren zo'n trein, en met heel veel succes. Op sommige lijnen werd het aantal reizigers na de introductie van de sneltram vier maal zo groot. Dat was overigens ook voor een deel een gevolg van de verlaging van de tarieven die de Duitsers tegelijkertijd doorvoerden. Of ook de Nederlandse reizigers over een paar jaar worden ge- tracteerd op een tariefsverla ging, valt nog niet te zeggen. Wanneer de vier woonkernen in de gemeente Jacobswoude net iets meer inwoners zouden heb ben, kunnen de winkeliers het hoofd beter boven water hou den. Dat stelt Rien Zwaai, voor zitter van de winkeliersvereni ging in Leimuiden en secretaris van de Jacobswoudse onderne mersvereniging. Volgens hem dreigt de middenstand zijn be staansrecht te verliezen en zou den dan ook de verenigingen worden bedreigd. „Met 5500 of 6000 inwoners is bijvoorbeeld Leimuiden nog steeds een klein dorp, maar kan er van alles. De winkeliers kun nen gemakkelijker blijven draai en en op sociaal-cultureel ge bied is er dan ook veel moge lijk", aldus Zwaai. Het aantal inwoners dat Hoogmade, Woubrugge, Rijnsa- terwoude en Leimuiden nu hebben, is volgens hem onvol doende voor de middenstand. „In Woubrugge moesten de af gelopen jaren verschillende winkels stoppen, omdat ze het niet konden bolwerken. Er zijn in Leimuiden nog wel een aan tal familiebedrijfjes, maar die hebben er nog een ambacht naast. De eigenaar van de kle dingzaak is bijvoorbeeld ook kleermaker en de man van de schoenenwinkel is ook schoen lapper. Het is steeds moeilijker om een goed winkelbestand draaiende te houden." Zwaai stelt dat de toekomst van de verenigingen samen hangt met die van de bedrijven. „Als het met de winkels niet goed gaat, kalven de sociaal- culturele verenigingen ook af. Want de sportverenigingen worden gesponsord door de kleine middenstand. En met plezier trouwens, want ze zijn belangrijk voor het dorp." Zwaai vindt dat het gemeen tebestuur duidelijker moet kie zen wat het wil met de midden stand in de dorpen. „De ge meente moet als een soort pres siegroep uitdragen dat ze de vier woonkernen leefbaar wil houden met een minimaal aan tal voorzieningen. En daaraan zit een minimaal aantal inwo ners vast." Volgens de middenstander heeft de gemeente de laatste decennia te strikt vastgehouden aan het beleid niets te bouwen in het Groene Hart. „De ge meente moet goed kiezen. Als ze voor het Groene Hart kiest betekent dat, dat de midden stand niet in het dorp is te vin den, maar in de koopcentra buiten de gemeente. En dat zou doodzonde zijn." VRIJE TIJD Wandelen Rondom de Alphense Zegerplas kan dagelijks worden gewan deld. Bij de VW aan de Wilhel- minalaan 1 is een route ver krijgbaar. De kosten bedragen drie gulden. Na afloop van het rondje van vijf of tien kilometer is een medaille beschikbaar. Degenen die daar geen behoef te aan hebben, betalen een gul den. Wijde Aa De IVN in Alphen en omgeving houdt zaterdag 28 mei een na tuurwandeling langs de Wijde Aa. Dit water is gelegen tussen Woubrugge en Hoogmade. Het is eem gebied met een grote verscheidenheid aan land schapselementen, daarbij stuk ken broekbos, laagveen, hout wallen, een dijk en weilanden. Er zijn veel vogels en planten te bekijken. De tocht begint om tien bij het witte bruggetje in de buurtschap Ofwegen. Er zijn aan de tocht geen kosten ver bonden. Informatie Kees l'Ami, telefoon 01720-36932. De muren van De Doofpot zitten vol scheuren. 'Ik dacht aan een flauwe grap' ALPHEN AAN DEN RUN «JAN WINDE De buurman lag net in bed en meende een onweersklap te ho ren. Meer heeft hij niet gemerkt van het ongeluk zaterdagnacht, waarbij een dronken automobi list uit Woubrugge (27) de pui van antiek- en curiosazaak 'De Doofpot' aan de Gerard Dous- traat in Alphen aan den Rijn ramde. De klap ontwrichtte de muren en de brandweer moest het ge bouw stutten om het overeind te houden. In de zijgevel bleef een gapend gat achter. Een groot deel van de zijgevel en de helft van de voorgevel moeten nu worden vervangen. De cheffin van de antiekzaak, A. van Duinen, woont in het pand naast de winkel. De politie belde haar om kwart over vijf op met de mededeling dat er een auto binnengereden was. „Ik dacht dat het een flauwe grap was, dat ik een auto had gewon nen." Slaapdronken en geïrri teerd gooide ze de hoorn op de haak. Even later stond de politie voor de deur. „Ik had nog steeds in mijn hoofd dat ik een auto had gewonnen." De droom maakte vlug plaats voor de realiteit. De ravage bin nen is groot. Zij wijst op een im posante tafel. „Die zware antie ke eethoek is meters van zijn plaats geschoven." Neerstor tend puin heeft veel antiek be dolven. Uit de brokstukken wordt juist het nummerbord van de auto opgevist. 'Doofpot'-eigenaar C. van Noort is ontzet. Hij woont hon derd meter verderop en heeft van het ongeluk niets gemerkt. Het is voor hem een raadsel hoe de auto de winkel kon binnen rijden. De auto kwam van de Oranje Nassausingel en hoorde aan de andere kant van de straat te rijden. "Hoewel de gedupeerde eige naar treurt om het verlies van kostbaar antiek, beseft hij dat het veel erger had kunnen zijn. Van Noort: „Je moet er niet aan denken dat er op zo'n moment iemand langsloopt. De opbrengst van de honden belasting kan niet worden be stemd om de overlast door hondenpoep aan te pakken. Dan zou die belasting een doelbelasting worden, en zo iets hebben we in Nederland niet. Als de gemeente geld gaat uitgeven ten bate van de hon den, moet daar dus apart geld voor worden gezocht En wat ligt dan meer voor de hand dan de hondenbelasting maar een beetje te verhogen? „An ders moet je de onroerend zaakbelasting verhogen en dan betalen ook de niet-hon- denbezitters eraan mee", al dus wethouder M. Voren kamp-Van de Westeringh (WD /milieu). De PvdA'er H. Goes was gis teren de enige in de commis sie milieu die door had dat er ergens iets niet klopte in de re denering van de wethouder. „Of de hondenbelasting is een doelheffing en dan heb je al geld voor het opruimen van de poep, of het is geen doelhef fing en dan kun je hem ook niet verhogen wanneer je geld tekort komt", betoogde Goes. Het idee om de hondenbe lasting te gebruiken voor za ken als het aanleggen van ver lichting bij wat afgelegen groenstroken waar mensen hun hond uit laten, wilde er echter niet in. Terwijl de leden van de werkgroep honden poep daar toch zó op hadden aangedrongen. „De aanpak staat of valt bij het aanwenden van de hondenbelasting als doelbelasting. Als dat niet ge beurt, dan vervallen we in het huidige beleid", waarschuwde J. den Houdijker. En dat bete kent dat de Rijnwoudse hon den nog regelmatig hun be hoefte blijven doen op speel terreinen en voetpaden. Overigens hadden de com missieleden wel weer een aan tal eigen ideeën om het poep- probeem te lijf te gaan. P. Kerkvliet (D66) stelde voor om rond de vaste uitlaattijden met vrijwilligers te gaan controle ren bij speelterreinen. Ook Goes wilde meer controle door via het jeugdwerkgarantieplan speciaal iemand aan te stellen. Zijn partijgenote M. Köper- -Van den Hooff wilde zelfs de politie erop afsturen. Maar zoals het er nu voor staat, zal de gemeente voorlo pig niet meer doen dan het plaatsen van bordjes en een aantal afvalbakken, speciaal bedoeld voor wegwerpzakjes met drollen. Deze eenmalige investering kan worden be taald uit een potje dat de voor malige gemeente Benthuizen jaren geleden apart heeft gezet voor de aanleg van een hon denveldje. Voor het onder houd en het legen van de af valbakken is nog geen geld be schikbaar. Burgemeester en wethouders suggereren daar voor de hondenbelasting te verhogen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17