Speciale parkeerplaatsen voor vrouwen van de baan Leiderdorpse school zelf verbaasd over succes Engelstalige afdeling Leiden Regio Geen discussie mogelijk over Oegstgeester voorjaarsnota' Echte 'Oscar' op muur Elckerlyc Watervrees bijna onmogelijk in nieuw peuterbad Grofvuil mag nog op trottoir Oppositie Wassenaar: collegeprogramma is vaag en inspiratieloos Vouwwand deelt Apollohal Man tuimelt in waterkuip _1$INSDAG 17 MEI 1994 chef* henny van egmond. 071-356414. plv -chef hans koenekoop. 071-356429 jeen aparte afdeling in garage aan Ir. Driessenstraat d.jpeciale parkeerplaatsen voor vrouwen komen er waar schijnlijk toch niet in de gemeentelijke parkeergarage [an de Ir. Driessenstraat. Parkeerbeheer heeft zoveel ne- jatieve reacties gekregen op het idee om op de eerste s~jerdieping een aantal parkeerplaatsen voor uitsluitend irouwelijke automobilisten te reserveren, dat de dienst n" jrover denkt om het plan definitief overboord te zetten. J iden annet van aarsen 3r jVeel vrouwen zelf blijken er e" fiets voor te voelen", zegt H. Jelderman, hoofd parkeerbe heer. „We hebben vaak te horen tekregen dat een dergelijke iiaatregel discriminatie bevor- Sert. Parkeerplaatsen uitslui tend voor vrouwen zijn er dus «iog niet en we vragen ons af of we ze ooit zullen instellen. Parkeerbeheer is, sinds de de garage in maart door de ge meente is overgenomen, wel druk bezig om het.gebouw een 'vriendelijker' aanzien te geven. „Het was altijd een donkere bouwkolos met duistere spelon ken", aldus Gelderman. „Maar nu wordt het zo langzamerhand een echte parkeergarage." Een witte laag verf op de muren is wat dat betreft de eerste stap geweest. Binnenkort wordt de parkeergarage nog voorzien van camera-bewaking. Inmiddels zijn er al wel voortdurend men sen van parkeerbeheer aanwe zig, die een oogje in het zeil houden. De overname door de ge meente van de parkeergarage werd overigens gekenmerkt door tegenvallers. De oude ap paratuur bij de in- en uitgang bleek in zo'n slechte staat te verkeren, dat er direct vervan ging nodig is. „Binnenkort wordt de nieuwe apparatuur ge- installeerd", zegt Gelderman. „We wisten dat de oude appara tuur slecht is, maar dat er direct ritiek commissie welzijn Dver de voorjaarsnota van de gemeente Oegstgeest valt niet te discussiëren, omdat dit beleids programma, een soort begro- [ing, niet financieel is onder bouwd. Dat stelden de leden Van de commissie onderwijs en welzijn gisteravond. Volgens (wethouder van Eisen stelde [och de mening van de com missieleden te willen vernemen zodat daar, bij een verdere doorberekening achteraf, reke ning mee kan worden gehou den. Maar volgens de commis sie is dat de zaken omdraaien. Ontevreden waren ook de hoofden van de openbare scho len, die naar de commissie wa ren gekomen. Een aantal extra manuren dat de scholen in een eerdere begroting was toebe deeld bleek uit de voorjaarsnota geschrapt te zijn. De wethouder zegde toe dat hij de zaak nader zal bekijken. Zowel de scholen als de afdeling onderwijs van de gemeente staan onder druk, omdat het ministerie van on derwijs steeds met nieuwe maatregelen komt. Die kunnen door de onderbezette afdeling onderwijs nauwelijks worden verwerkt, hetgeen financieel na delig zou kunnen uitwerken voor zowel scholen als gemeen- al zoveel storingen op zouden treden hadden we niet ver wacht. Dan waren er moeilijk heden met betalen, dan gingen de slagbomen niet open... De mensen kunnen er overigens wel snel uit als het misgaat. On ze mensen zitten er immers..." Over de bezettingsgraad van de garage valt tot nu toe nog niets te zeggen, vertelt Gelder man. In het verleden telde de garage veel lege parkeerplaat sen, getuige een bezettings graad van twaalf procent. Par keerbeheer liet in februari we ten uiteindelijk naar veertig procent te streven. Gelderman: „Na de zomervakantie gaan we eens bekijken hoe het met de cijfers zit." Hoorzitting over kunstwerk in juni Over het kunstwerk Doorgaan de Beweging van Frans de Wit wordt op dinsdag 21 juni een hoorzitting gehouden. Het col lege van burgemeester en wet houders heeft onlangs een nieu we bouwvergunning verleend voor het kunstwerk, dat tegen de zin van de omwonenden in het' Hofbrouckerpark is ge plaatst. Tegen de bouwvergun ning kunnen bezwaren worden ingediend. De hoorzitting wordt gehouden op het moment dat de tennijn waarbinnen bezwa ren kunnen worden ingediend is verstreken. leiderdorp» Geen Karei Appel, maar een heuse 'Oscar Wilkens' prijkt sinds enkele da gen op de buitenmuur van Montessori Basis school Elckerlyc aan de Klimopzoom in Lei derdorp. De muurschildering werd gemaakt naar een ontwerp van de - pas - vijfjarige leerling Oscar. Alle leerlingen van de school, die deze maand twintig jaar bestaat, maakten de afgelopen tijd een tekening met het ver haal 'De Koning van Katoren' van Jan Ter louw als inspiratiebron. Het ontwerp van Os car werd uitgekozen om sterk vergroot op de school te worden aangebracht. Samen met leerkracht en kunstenares Saskia Bremer ging een aantal kinderen aan de slag. Elckerlyc viert het twintigjarig bestaan met een lus trumweek. De festiviteiten duren tot en met vrijdag. foto henk bouwman voorschoten Zwembad 't Wedde aan de Richard Wagnerlaan 85 in Voorschoten heeft een nieuw peuterbad. Volgens het Sport- fondsenbad is dit uniek in Nederland. De op zet van het bad is om baby's en peuters met hun ouders kennis te laten maken met het zwembad. Het peuterbad is ontworpen en in gericht om deze kennismaking zo prettig mo gelijk te laten verlopen. Ook voor het jonge kind geldt dat de eerste indruk de belangrijk ste is. Het peuterbad bestaat uit twee badjes. In het eerste, het babybad, is de waterdiepte 0 tot 15 centimeter. In het peuterbadje is de waterdiepte ongeveer 30 centimeter. De temperatuur is altijd boven de 30 graden Cel- cius, zeer aangenaam voor de allerkleinsten. De ouders kunnen zitten op de verbrede badranden, om de kinderen te begeleiden. Door de vormgeving zijn de badjes overzich telijk voor iedereen. Daarnaast is er een tweetal voorzieningen om de kinderen met water te laten spelen. Allereerst is er een klei ne stroming in het bad door middel van een jetstream, en in het middel staat een clowns- hoofd waaruit water spuit waaronder de kin deren zich kunnen douchen. De wanden van het peuterbad zijn voor zien van tekeningen met 'hun vriendjes'. De ze tekeningen zijn speciaal ontworpen voor de kinderen om hen vertrouwd te maken met het water. foto loek zuyderduin Elckerlyc groeit uit jasje leiderdorp judy nihof Het loopt storm op de Engelstalige afdeling van Montessori basisschool Elckerlyc in Leiderdorp. Momenteel zijn er twee groe pen met in totaal veertig kinderen. Direc teur C. Zimet verwacht volgend schooljaar 60 tot 80 kinderen te plaatsen. „Dat het zo'n vlucht zou nemen, had ik niet verwacht." Het succes van de opleiding betekent wel dat de school aan de Klimopzoom steeds krapper in haar jasje komt te zitten. Het schoolbestuur onderhandelt daarom mo menteel met de gemeente over uitbreiding met lokalen. Rondom het schoolgebouw kan de school echter nog maar weinig uit richten. Volgens directeur Zimet wordt de oplossing gezocht in ofwel een extra nood- lokaal, of overname van een paar lokalen van basisschool Gomarus. De grote belangstelling voor de Engelsta lige afdeling heeft volgens de directeur te maken met het gebrek aan dergelijk onder wijs in de regio. Voordat Elckerlyc ermee begon, konden buitenlandse ouders die hier tijdelijk wonen en werken hun jonge kinderen niet kwijt. Oudere kinderen wel, die kunnen Engelstalig onderwijs volgen op het Rijnlands Lyceum in Oegstgeest. In de Leidse regio wonen en werken veel buiten landers. „Er vestigen zich steeds meer bui tenlandse bedrijven. In Leiderdorp is pas ook weer een groot Japans bedrijf geko men", aldus Zimet. Engelstalig onderwijs op de Elckerlyc is volgens Zimet onder meer aantrekkelijk omdat er aandacht is voor de integratie met Nederlandse kinderen. Zo bestaat er een wettelijke verplichting om dertig procent van de lessen in het Nederlands te geven. Dat geldt bijvoorbeeld niet voor het onder wijs op de Britse school of Amerikaanse school. Op de Elckerlyc hebben de Neder landse en de buitenlandse kinderen veel lessen en activiteiten samen: zoals gymles, muziekonderwijs, handenarbeid en school reisjes. Zimet geeft toe dat er ook ouders zijn die voor Elckerlyc kiezen om financiële redenen. „Het schoolgeld bedragt 4000 gul den per jaar, en dat is veel minder dan op een Amerikaanse of Engelse school. Dat speelt ook een rol." Volgens de directeur kan de Engelse afdeling maar niet onbe perkt blijven uitbreiden. Zimet denkt aan maximaal zes groepen. „We willen absoluut geen mammoetschool worden. Nu ken ik alle kinderen, en dat moet zo blijven." zoeterwoude Grofvuil mag in Zoeterwoude voorlopig nog één keer per maand op het trottoir worden neergezet. De gemeente wil een zogenoemd belsysteem invoe ren, maar heeft dat uitgesteld tot 1 september. Daarna moet telefonisch worden gemeld wat als grofvuil wordt aangeboden, zodat een afvalwagen dat spe ciaal kan komen halen. Zoeter- woudenaren krijgen de ge bruiksaanwijzing van het bel systeem binnenkort in de brie venbus. NAGERECHT Vies niet wat er mis mee kan zijn." Officier van justitie Zuil begreep het ook niet en eiste vrijspraak. De kantonrechter was het daar mee eens, zodat de Hazerwou- denaar, met het vodje weer op zak, terug naar huis kon gaan. Smoezelig Een beetje smoezelig was ook de zaak tegen een 52-jarige Kat wijken Deze autoverkoper had privé gereden met een auto met een zogenaamd FH-kenteken. Dit 'handelaarskenteken' mag alleen maar gebruikt worden voor auto's waar proefritten mee gemaakt worden. Maar de Katwijker reed er gewoon lekker in rond. En zijn vrouw gebruikte de auto met de groene kente kenplaten volgens de Katwijkse politie zelfs voor de boodschap pen. Volgens de Katwijker was dit al lemaal niet waar. „Dat over die boodschappen, dat klopt niet. Die politieman is niet helemaal eerlijk geweest. Ik snap niet hoe ze daar bij komen. Ik gebruik die auto alleen maar voor proef ritten." Maar de kantonrechter begreep het wel. „In een dorp als Katwijk kent iedereen elkaar.' Het was de politie waarschijn lijk opgevallen dat u privé reed met een auto met FH-nummer- platen en toen zijn ze dat in de gaten gaan houden." De officier van justitie twijfelde ook niet aan de eerlijkheid van de Katwijkse politie en eiste een boete van 150 gulden. De kan tonrechter was het daar mee eens. „Deze zaak maakt een beetje een knoeierige indruk. Een beetje smoezelig en een beetje rommelig. Zeker omdat uw naam ook wordt genoemd in een andere zaak die vandaag aan de orde komt. Daarin heeft u ook gesjoemeld met kente kenbewijzen." Onfris Bij die andere onfrisse zaak was een 37-jarige Leidenaar betrok ken. Deze man had met een au to gereden die niet alleen on verzekerd was, maar ook nog eens een kenteken had dat op de naam van iemand einders stond. Die kreeg dan ook alle boetes en aanmaningen thuis gestuurd voor de overtredingen van de Leidenaar. De Leidenaar had zijn auto met behulp van de Katwijker op naam gezet van een klant van de garage waar de Katwijker werkte. Met een kopie van het rijbewijs van de klant was de auto op die naam gezet, zodat de Leidenaar er ongestoord in kon rondrijden. De Leidenaar verklaarde dat hij dit alles ge daan had om niet te veel auto's op zijn naam te hebben staan. „Ik was bezig om een autobe- drijfje op te starten en kocht wat auto's in om ze weer door te verkopen", zo zei hij. „Om be lastingtechnische redenen heb ik deze auto op een andere naam gezet." De kantonrechter vond dit niet erg slim van de Leidenaar. „Zo maakt u geen goede start met een nieuw bedrijf. Als u dit soort dingen blijft doen dan zit u straks in een klein kantoortje met van die tralies ervoor." De officier van justitie vond het ook een raar oplichtingsverhaal en eiste een boete van 7501 gul den. Het vonnis van de kanton rechter was conform de eis. „En wees gewaarschuwd, want u komt er zo nog goed van af." Valerie Leenheer wassenaar joost panhuysen „In het ergste geval krijgen we niet minder dan twaalf miljoen aan bezuinigingen voor onze kiezen", hield wethouder Ch. Aptroot (WD /financiën) de Wassenaarse gemeenteraad gis teravond voor. Dit sombere vooruitzicht domineerde de be sprekingen van het nieuwe col legeprogramma, dat door oppo sitiepartijen D66 en PvdA als 'vaag' en 'inspiratieloos' werd getypeerd. PvdA-fractievoorzit ter H. Goulooze drong in een motie tevergeefs aan op een fi nanciële onderbouwing van het collegeprogramma. Hij sprak ook de vrees uit dat de bezuini gingen tot inkrimping van het aantal ambtenaren zullen lei den. Zijn motie om tot een spoedige discussie over de kerntaken van de gemeente te komen kreeg geen steun van collegepartijen CDA en WD. Wethouder Aptroot noemde de veronderstelling van Gouloo ze dat het collegeprogramma de gemeente geld gaat kosten, een misverstand. „Uw praktijk is niet zo sober als uw woorden", verweet hij Goulooze, verwij zend naar wensen van de PvdA op het gebied van socialè wo ningbouw, ontwikkelingssa menwerking en slachtofferhulp. Voor het afslanken van het ambtelijk apparaat zag Aptroot weinig ruimte. Gouloozes op merking dat het nieuwe college 'slechts op de winkel past' be schouwde de wethouder als een compliment. Ook kritiek van D66-fractie- voorzitter A. De Vries over ge brek aan inspiratie wuifde Ap troot glimlachend van tafel: „Wij voelen ons uitermate geïn spireerd. Maakt u zich maar geen zorgen over de komende vier jaren." CDA-fractievoorzit- ter M. van Rij verzocht Aptroot 'in wapenrok naar het Binnen hof te trekken' om zich te ver zetten tegen de 'vermaledijde plannen', voor een nieuwe ver deelsleutel van het Gemeente fonds. Deze plannen zouden Wassenaar- op termijn negen miljoen per jaar kunnen gaan schelen. Net als Goulooze be pleitte Van Rij een discussie over de kerntaken van de ge meente: „het liefst voordat de botte bijlen van het Rijk echt gaan hakken." De Oegstgeester sporthal aan de Apollolaan wordt met een vouw wand in twee stukken gedeeld om de gebruikers beter te bedienen. De twee grootste gebruikers van de hal zijn de Volleybalclub Oegst geest en de Badmintonclub Oegstgeest. De volleybalclub is sterk gegroeid en heeft meer uren nodig in de sporthal. Een gelijktijdig gebruik met de badmintonvereniging kan-dat probleem oplossen, maar dan is wel een vouwwand nodig. Als de maatregel leidt tot le denverlies bij de badmintonvereniging zal het college van burge meester en wethouders zich opnieuw over de tweedeling beraden, aldus wethouder A. van Eisen gisteravond in een vergadering van de commissie welzijn. zoeterwoude-runduk Een man uit Werkendam is gis- tenniddag met onbekend letsel overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. Hij viel tijdens werkzaamheden van een ladder en kwam in een wa- ferzuiveringskuip aan de Burge meester Smeetsweg in Zoeter- woude-Rijndijk terecht. Met een kraan werd het slachtoffer uit de kuip getakeld. Wethouder mag eigen bezwaar niet behandelen De kersverse Leiderdorpse wet houder A. van Dijk (BurgerBe- langen/Ruimtelijke Ordening) moet zich terugtrekken uit ver gaderingen waarin zijn eigen bezwaarschriften tegen het ont- werp-bestemmingplan Leyhof worden behandeld. Een aantal raadsleden drong daarop giste ren aan tijdens de raadsverga dering. Zo vindt C. Bos (Groen Links) dat Van Dijk - als wet houder - de bézwaarschriften die hij - als burger - indiende, niet mag beoordelen. De wet houder is het daarmee eens. Van Dijk schreef in maart één bezwaarschrift als secretaris van BurgerBelangen, een ander als vertegenwoordiger van de buurt. In beide bezwaarschrif ten spreekt Van Dijk zijn vrees uit dat de nieuwe wijk Leyhof straks mogelijk maar één ont- sluitingsweg zal hebben. Dat kan volgens hem ontaarden in 'gevaar voor aanzienlijke toena me van (sluip)verkeer, ver keersonveiligheid, en -overlast in onze buurt, met name op de Buitenhoflaan, de Buitendijk laan, de Meerburglaan, de Van de Havelaan en de Cor Gordijn singel.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15