Databank kerken Europese primeur Hillegomse kerken moeten kiezen voor elkaar Kerk Samenleving Laurentiusparochie draagt archief over DINSDAG 17 ME11994 BUITENLAND KORT Excommuniceren Patriarch Maxim, hoofd van de Bulgaars-Orthodoxe Kerk, moet twee dissidente bisschoppen excommuni ceren om de eenheid in de kerk te herstellen. Dit be roep hebben 300 priesters op hem gedaan. De bis schoppen Pinten en Kalinik moeten uit de kerk worden gezet. Zij hebben de patri arch ervan beschuldigd dat hij een handlanger van het vroegere communistische regime was. Een derde bis schop, Pankratii, zou verge ving moeten worden ge schonken als hij zijn fouten toegeeft. Volgens de pries ters zijn de drie bisschop pen bezig verdeeldheid in de Bulgaarse kerk te zaaien. Van 24 tot 27 mei zullen in Bulgarije de kerkklokken worden geluid om de aan dacht op deze zaak te vesti gen, zei Stefan Elenkin, woordvoerder van de Be weging voor de eenheid van de Bulgaars-Orthodoxe Kerk. Op 24 mei, de natio nale feestdag, worden de heiligen Cyrillus en Metho dius herdacht die het cyril lisch alfabet hebben uitge vonden. Bulgarije heeft zijn alfabet aan de kerk te dan ken, aldus Elenkin. Vrijmetselaars Na jaren van stagnatie zit er weer groei in de Duitse vrij metselaarsbeweging. Dit werd bekendgemaakt na een congres van de bewe ging in de Noordduitse stad Lübeck. De groei wordt toe geschreven aan de reeds langer waargenomen trend in Duitsland waarbij de mensen zich van de mate riële kant van het leven af wenden en zich voor niet- materiële zaken gaan inte resseren. Ook in de vroege re DDR hebben de vrijmet selaars weer voet aan de grond gekregen. In de DDR was de beweging, net als in de andere communistische landen, verboden. Oost- Duitsland telt nu loges in zeventien steden. De vrij metselaars zijn overigens het verbod door de nazi's in 1934 nooit te boven geko men. Toen telde Duitsland 641 loges met bijna 80.000 leden. Nu zijn er 240 loges met ongeveer 9.000 leden. Abortuskwestie Egypte, waar in september de VN-wereldbevolkings conferentie plaatsvindt, probeert het Vaticaan ervan te overtuigen dat de confe rentie niet tot de legalise ring van abortus zal over gaan. Paus Johannes Paulus II heeft de afgelopen weken enkele malen fel uitgehaald naar de Verenigde Naties omdat het ontwerp voor het slotdocument hem bij lange na niet zint. Hij noemde abortus het werk van de duivel. Noch de VN noch het VN-bevolkings- programma stelt legalise ring van abortus voor, zei de Egyptische minister voor het gezin, Aher Mahran, op een persconferentie. Het gaat er alleen om de aan dacht van de wereld te ves tigen op de consequenties van onveilige vormen van abortus, die de dood van 250.000 vrouwen per jaar tot gevolg hebben. Het Vati caan en enkele Latijnsame- rikaanse landen willen dat de conferentie abortus on der alle omstandigheden verbiedt. De Verenigde Sta ten hebben al laten weten daartegen te zijn. De VN- conferentie zal onder meer een besluit nemen over een plan de wereldbevolking in het jaar 2050 te stabiliseren bij 7,27 miljard ii _5in Evangelisatorisch Beraad de markt op met infonnatie Kerknet, de eerste databank in Europa met kerkelijke in formatie, wil onmisbaar worden voor iedere predikant. Ook theologiestudenten, leraren en andere kerkelijk ge- interesseerden rekent Kerknet tot de doelgroep, zo bleek gisteren tijdens de presentatie in Driebergen. DRIEBERGEN ANP Na een proefperiode van drie jaar besloot het Hervormd Evangelisatorisch Beraad (HEB) de markt op te gaan met elek tronische informatie die be stemd is voor een oecumenisch publiek. „Met Kerknet zitten we momenteel in een groeifase", vertelt Chr. Rensink, secretaris van het HEB. Na betaling van het abonne mentsgeld van 36 gulden per jaar kunnen de abonnees - tot dusver tachtig - informatie krij gen uit kerkelijke tijdschriften, boeken, bijbelvertalingen, ker kelijke reglementen en disserta ties. Zij moeten wel in het bezit zijn van een computer, een mo dem en een telefoon. De Stich ting Mechanische Registratie en Administratie van de Neder landse Hervonnde Kerk zorgt voor de faciliteiten voor het project, zoals de centrale com puter in Delft. Kerknet biedt tot nu toe voor al informatie uit de protestants- christelijke hoek aan. Binnen kort wordt dit uitgebreid met informatie uit rooms-katholiek Nederland. Ook zullen er artike len van de joodse gemeenschap in Nederland bijkomen. Mo menteel kunnen dertien tijd schriften worden geraadpleegd. Sommige uitgevers aarzelen om een tijdschrift in de data bank te laten opnemen. Ze vre zen dat daardoor het aantal abonnees zal teruglopen. Ren sink noemt die angst onge grond. Tijdens de proefperiode is gebleken dat de databank vooral wordt geraadpleegd om feiten en citaten op te zoeken en niet om uitvoerig te lezen wat er bij voorbeeld in de laatste Waarheidsvriend is ge schreven. Naast kerkelijke tijdschriften en kerkpagina's van kranten - tot nog toe alleen het Reforma torisch Dagblad - zijn er ook complete boeken te raadplegen op Kerknet. Daarmee heeft de databank opnieuw een primeur, want zelfs de grootste databank ter wereld, Dialog, stelt geen complete boeken ter beschik king. van de Laurentiuskerk in 1993. De inventarisatie is uitgevoerd door twee vrijwilligers, J. Buiting en C. van Vliet. Zonder enige scholing op dit gebied hebben zij het omvangrijke parochie-archief ge ïnventariseerd en toegankelijk gemaakt. Aange zien de gemeente ruimte beschikbaar heeft voor het opslaan van archiefmateriaal is besloten het oude archief over te dragen, zodat het op een professionele manier kan worden bewaard voor het nageslacht. De gemeente Voorschoten neemt het beheer over van een groot deel van het oude archief van de Laurentiusparochie in Voorschoten. De officiële overdracht is komende donderdag. Het archief beslaat de periode 1660-1965. De afgelopen zeven jaar zijn de kerkdocumenten grondig geïnventari seerd en beschreven. Aanleiding hiertoe was het 125-jarig bestaan Pinksteractie van de 'Week voor Nederlandse Missionaris' Het persoonlijk welzijn van zo'n 3000 Nederlandse mis sionarissen staat centraal tij dens de Pinksteractie van de 'Week voor de Nederlandse Missionaris' (WNM). Dit jaar wordt de inzameling gehou den in de week van 15 tot en met 22 mei. Elke Nederlandse missionaire werker of -werk ster kan een beroep doen op het fonds van de WNM voor een uitkering tijdens verlof, kleine pastorale voorzienin gen, cursussen of literatuur. De Pinksteractie wordt ge coördineerd door het Cen traal Missie Commissariaat in Oegstgeest. De fondsen wor den bijeengebracht door col lectes in de kerken of door stortingen op giro 676, ten name van de Nederlandse Missionaris, Oegstgeest. Degenen die tien gulden of meer bijdragen aan de actie kunnen gratis het boekje 'Jurua, de wenende rivier' van pater Jan Derickx aanvragen bij het Centraal Missie Com missariaat, postbus 75, 2340 AB in Oegstgeest (071 159159). Derickx werkt me en voor mensen langs de oe vers van de Juruarivier, één van de zijarmen van de Ama zone. Het bestaan vai mensen in dit gebied - rub bertappers en indianen wordt ernstig bedreigd door grootgrondbezitters, corrupte politici en multinationals. De rickx en zijn collega's probe ren verandering te brengen in het lot van deze oorspronke lijke bewoners. Commissie Gemeente-opbouw komt met toekomsh'isie voor hervonnde en gerefonneerde geloofsgemeenschap HILLEGOM» DICKV Wil het Samen op Weg-proces in Hillegom werkelijk slagen, dan zullen de plaatselijke ker ken niet langer krampachtig moeten vasthouden aan de ei gen traditie. Dat is één van de aanbevelingen uit het rapport 'Toekomst kiezen in Hillegom' dat is samengesteld door de Commissie Gemeente-opbouw. Met handhaving van het waar devolle van de eigen traditie moeten hervormden en gerefor meerden zoeken naar een nieu we identiteit. Het rapport is gebaseerd op een groot aantal gesprekken met vertegenwoordigers uit béi de kerkgenootschappen en in dividuele gemeenteleden. Aan de hand daarvan is een analyse van de huidige situatie in beide kerken gemaakt. De instelling van de Commissie Gemeente opbouw komt voort uit de zorg over een aantal negatieve ont wikkelingen in het plaatselijke kerkewerk. Zo vermindert de deelname aan de zondagse diensten gestaag en neemt het aantal belijdende lidmaten af. Ook is het moeilijk om ambts- vinden en is er bin- het ledenbestand sprake van vergrijzing. In de uitkomsten van 'Toe komst kiezen in Hillegom' weerspiegelen zich 'veel onze kerheid, verwarring en lauw heid', zo blijkt uit een samen vatting in het blad 'Samen Kerk' van de hervormde gemeente en de Gereformeerde Kerk in het bollendorp. „Geloof en kerk spelen veelal geen fundamente le rol meer in het leven. Het is vaak meer 'het algemeen be twijfeld christelijk geloof (zoals dat naar voren komt in het ge lijknamige boek van prof. dr. H.M. Kuitert - red.) dan het 'on- De hervormde Maartenskerk in Hillegom. getwijfeld geloof van de ge loofsbelijdenis. De kerk zelf spreekt velen niet meer aan en ook buiten de kerk vindt het niet alleen noodzaak om het Samen op Weg-proces daad werkelijk te doen slagen. De on derzoekscommissie hecht ook zijn heil. Anderzijds verwacht veel waarde aan vorming en men weer veel van de kerk en is toerusting en kiest in de uitvoe- men teleurgesteld als deze hier aan niet voldoet." Om weer een 'echte en leven de gemeenschap' te worden is ring van het werk voor 'kwaliteit boven kwantiteit'. Het rapport is inmiddels be sproken tijdens een gecombi neerde kerkeraadsvergadering, waarbij de aanbevelingen wer den onderschreven. Wel werd de 'pessimistische toonzetting' van het stuk betreurd. „Ook de kerk moet zich verre van doem denken houden." De commis- seleden gaven toe dat er sprake was van 'harde conclusies', maar van pessimisme was vol gens hen geen sprake. Het rap port is geschreven 'vanuit ge loof en betrokkenheid, vanuit hoop en verwachting'. Het stuk zal de komende pe riode worden besproken in de afzonderlijke kerkeraden en daarna zal de gecombineerde- vergadering zich opnieuw over het rapport buigen. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON AAENeBR OS RKHTE LSSS&FGL MER&SHS ViN HA'. WAT EEN OFF'iC'iER \JAN JÜSTiTiË" EN DAT NOEMT Z'iCK PS STEM VAN OS SAMENLEV'IAJ©! HU KAN N06 AJ'iET EENS ME/VEER DE ADVOCAAT, eevg SEBREK AAN OS 06EN is MiNDER ERö PAN EEN &S&S.SK AAN feESCHAViNó... Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv DIRECTIE: B.M. Essenberg, G.P. Arnold (adj), J. HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag. 9.30- RUBRIEKSADVERTENTIES(Sleutels) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij vooruitbet. (incl. BTW) ƒ29,30 85,55 84,55 329,30 328,30 Fax 02521-19610 Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING' mat/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel 071-143241 HET WEER Wisselvallig Nederland was maandagmiddag even een niemandsland. Tussen een wegtrekkende depressie boven de Oostzee en een volgend slecht- weergebied, dat over Frankrijk na derbij kwam, lagen we in een ge bied met weinig stroming. In zo'n situatie, waarbij de grootschalige weersystemen weinig invloed heb ben, gaan lokale factoren en de da gelijkse gang een rol spelen. Dat werd vooral in het kustgebied merkbaar, naarmate de dag vorder de. Rond de middag ging de lage bewolking over in stapelwolken; al leen een zeer smalle strook boven het strand en de duinenrij bleef vrij van cumuluswolken. De windrich ting was verantwoordelijk voor deze verschillen. We hadden te maken met een zogenaamde krimpende zeewind. Boven land stond een zwakke tot matige wind uit noord oost, met aanvoer van betrekkelijk warme lucht van 17 tot 20 graden. Vlak aan zee bleef het kwik echter staan op 13 graden bij een naar noord gekrompen wind. De zon kreeg hier alle ruimte, ter wijl slechts enkele kilometers landinwaarts de stapelwolken over heersten. In de vooravond werd de invloed merkbaar van de Franse storing en begon de noordoosten- HET WEER IN EUROPA wind aan te trekken, waarbij de L. subtiele verschillen in de kust- strook werden vereffend. Een band® m'et regen, met daarin een paar i verscholen onweersbuien, trok in Ik- de loop van de nacht van zuid naar[ noord. Achter de storing klaart het; tijdelijk op, maar de weerkaart vanu- woensdag toont een gecompliceerd lagedrukgebied, dat een groot deeld van Europa overdekt. Het zwaartepunt ligt boven Duits- land, zodat de wind neigt naar rich] tingen tussen noordwesten noord.}p( Een koele richting uiteraard, maar] i, het voordeel daarvan is dat de bui-' envorming wordt afgeremd. De [ar prognosekaarten voor later in de rat week duiden op meer onstandvas- tigheid. Een diep laag boven de [ei Oostzee zorgt op donderdag voor rrc een stevige en frisse noordwesten->rc wind. Er valt een enkele bui met f vooral aan zee af en toe zon bij cir ca 14 graden. tic Tegen het weekeinde arriveert een1 nieuwe Atlantische depressie voor de Franse westkust. Die ontwikke- ling zorgt voor een doorzettende wisselvalligheid. Storingen met re-Pel gen-of buienzones worden door j>ee betere momenten afgewisseld. De jek middagtemperatuur blijft iets on- pa der het normale meigemiddelde, fler KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Ierland, Wales en Enge land veel bewolking en pe rioden met regen. In Schotland af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Morgen overal wol- plaatselijk regen. Middagtempe- België en Luxemburg: 10 e burg. Morgen lagere tem peraturen. Noord- en Midden-Frank- enkele regen- of onweers buien. Middagtempera tuur vandaag ongeveer 20, morgen rond 1/.graden. Maxima langs de Kanaalkust ongeveer 15 graden. Gemiddeld over Nederland enkele buien. Morgen eerst overwegend droog, in de avond aan de westkust af en toe regen of motregen. Maximumtempe ratuur rond 17 graden, morgen in het midden en zuiden enkele graden hoger. Spanje: Veranderlijk bewolkt en vooral aan de kusten in het westen en noorden enkele buien, mogelijk met onweer. Elders overwegend droog en aan de Costa's ten zuiden van Bemdorm perioden met zon. Middagtemperatuur tussen 15 en 20 graden, in het zuiden en aan de Costa's tussen 20 en 24 graden, morgen plaat selijk nog iets warmer. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden nu en dan wolkenvelden en vandaag nog kans op een bui. Aan de zuidstranden droog en flinke zonnige perioden. Maxima op lopend naar 25 graden. noorden van Casablanca een enkele bui. Morgen droog en meer zon. Maximum temperatuur aan het strand ongeveer 20 graden, in het zuiden vooral morgen Perioden met zon, maar vooral in het noorden ook een enkele regen- of on weersbui. Maximumtemperatuur aan het strand vandaag ongeveer 26 graden, morgen enkele graden lager. Zuid-Frankrijk: Half tot zwaar bewolkt en enkele regen-' en onweersbuien. Middagtemperatuur van 20 graden in het westen tot 23 in de Provence, morgen enkele graden lager. Bovendien steekt morgen, later op de dag, de Mistral op. Mallorca en Ibiza: Veranderlijk bewolkt en een enkele re- gen- of onweersbui. Maximumtempera tuur rond 22 graden. Italië: Vandaag in het zuiden nog overwegend zonnig. Verder half tot zwaar bewolkt en enkele, soms zware regen- en onweers buien. Vandaag nog warm met maxima rond 27, in het zuiden lokaal boven de 30 graden. Morgen koeler. Corsica en Sardinië: Vandaag eerst nog wat zon, verder half tot zwaar bewolkt en enkele regen- en onweersbuien. Maximumtemperatuur dalend naar ongeveer 21 graden. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog, vandaag in het noorden een kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts plaatselijk nog enkele graden hoger. Duitsland: Vandaag in het oosten eerst nog zon, verder van het westen uit enkele buien, soms met onweer. Morgen half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden perioden met regen, met name in de Alpen plaat selijk veel neerslag. Middagtemperatuur vandaag tussen 15 graden in het noord westen en 26 in het zuidoosten. Morgen Zwitserland: Veel bewolking en langdurig en veel re gen, mogelijk ook onweer. Daling van temperatuur, morgen in de dalen maxi ma rond 15 graden. Oostenrijk: Vandaag van het westen uit regen of on- wëèr.Bij Wenen waarschijnlijk nog droog. Morgen veel bewolking en vooral in het westen langdurig en veel regen. Maxima dalend tot onder de 20 graden, maar in het oosten tot morgenmiddag nog temperaturen tot 30 graden. Neerslagkans .Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN WOENSDAG 18 MEI 1Ï Zon- en maanstanden Zon op 05.39 Zon onder 21.28 Maan op 13.01 Maan onder02.10 Waterstanden Katwijk Barcelona half bew w2 24 13 0.0 w624 12 0.0 iw 2 19 13 OC New York half bew. HEINZ K/JAC, &AA&L/&T TJ£&8£ Z'/V P/J£>J£ 3£A/ /AC T£A/A1/MST£ V/W V££ZCST, PAA/£V£ •£M£P/&£ P/JPU/CAYTf

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14