EIDEN Haast leidde tot fouten bij bouwproject Sylvius Vierde wijkfeest in Stevenshof 'Wegsturen Oomen gaat mij te ver' Merenwijk moet wennen aan nieuwe Kopermolen Oomen verzet zich tegen openbaarmaking van het Annex-rapport Sneltreinen stoppen vaker in Voorschoten Gemeente 'vergeet' waterpartijen in Burgemeesterswijk jlNSDAG 17 ME11994 971 13 n egmond, 071-356114, plv -chef hans koenekoop, 071-356429 Parkeren f? In de parkeergarage I 3 aan de Ir. Driessen- straat in Leiden komen toch geen speciale par keerplaatsen voor vrou wen. Mis A "7 V'jf verenigingen in I Alkemade lopen over 1992 hun subsidie mis omdat ze de gemeen te geen jaarverslag hebben gestuurd. Vervolg van voorpagina De onderzoekscommissie van de universiteitsraad ver- üaart de chaotische gang van zaken bij de bouw van de Annex' bij het Sylviuslaboratorium door te wijzen op de Jrote haast die met de bouw was gemoeid vanwege de huisvestingsproblemen van de faculteit geneeskunde. Dm snel te werken besluit de universiteit voor het eerst jle bouw uit te besteden aan een projectontwikkelaar, om net pand na voltooiing te huren. .eiden rudolf kleun In het nog vertrouwelijke rap port wordt de gang van zaken op een rijtje gezet. In eerste in stantie droegen het hoofd huis- restingszaken en de directeur ledrijfsvoering ieder een aan- ïemer aan voor het karwei. De lirecteur bedrijfsvoering komt net Fibomij uit Leusden op de jroppen dat het werk samen net ABS Eurospan op zich wil lemen. De concurrent wordt op nitiatief van de directeur afge- chreven door de secretaris van je universiteit. Het eenmansbedrijfje Fibomij ïeeft geen enkele ervaring met een project van deze omvang, maar krijgt het omdat het goed koper is. Later blijkt een groot aantal laboratoriumfaciliteiten buiten de begroting te zijn gela ten. Er volgt een raming voor meerwerk ter waarde van vier miljoen gulden. Overeengekomen wordt dat het gebouw in december 1991 wordt opgeleverd. Maar het werk begint pas in januari 1992. Een groot aantal praktische pro blemen moet dan nog worden geregeld. Fibomij krijgt de fi nanciering van het project zelf niet rond en de universiteit moet voor een bankgarantie zorgen. Pas veel later, als de bouw stilligt, wordt die garantie Concert The Nits gaat niet door leiden Het concert dat de popgroep The Nits vanavond in de Stadsgehoorzaal zou geven gaat wegens ziekte van een van de bandleden niet door. 'Bonnenregen' bij controles leiden Twintig bestuurders werden op de bon geslingerd, acht voertuigen in beslag genomen bij een grote brom- en snorfiets controle die de Leidse politie gisteren hield op de Mariënpoel- straat, de Rijnsburgerweg, de Hoge Rijndijk en het Lammen- schansplein. De bekeuringen vielen voor onverzekerd rijden, het voeren van een oranje snorfiets-plaatje op een bromfiets en rij den zonder helm. Bij een snelheidscontrole gisteren op de Oegstgeesterweg werden 37 automobilisten bekeurd voor te hard rijden. Gouden armband gestolen leiden Twee mannen hebben gistermiddag bij een overval op een juwelier aan de Haarlemmerstraat een veertien-karaats gou den armband van 950 gulden buitgemaakt. De 46-jarige ver koopster haalde op verzoek van het tweetal drie gouden arm banden uit de vitrine. De mannen gristen er één uit haar handen en renden de winkel uit. De vrouw ging ze nog achterna, maar raakte de dieven op de Haarlemmerstraat kwijt. Plaquette bij Leids wachtgebouw leiden Tussen 1860 en 1940 was in de Leidse Morspoortkazerne het Vierde Regiment Infanterie was gelegerd wordt bij het wachtgebouw een herinneringsplaquette aangebracht. Het wachtgebouw is het enige dat van de kazerne is overgebleven. Burgemeester C. Goekoop onthult de plaquette op donderdag 26 mei om 14.45 uur, samen met de voorzitter van de Vereniging van Oud-Strijders van het Vierde Regiment Infanterie, luitenant- generaal buiten dienst W. van Rijn. De koninklijke Militaire Ka pel verzorgt de muziek. Na de onthulling is er een samenzijn in het Waaggebouw aan de Aalmarkt. leiden frank buurman De gemeente Leiden is 'verge- I ten' een ecologisch plan te ont- wikkelen voor het park en de waterpartij langs de Meijerska- de en de Uhlenbeckkade in de Burgemeesterswijk. Dat heeft de vereniging Professoren- en i Burgemeesterswijk geconsta teerd naar aanleiding van het ecologisch beleidsplan van de gemeente. Na mondeling over- 1 leg met de gemeente bleek dat dit stedelijk stuk natuurschoon, dat nauw aansluit op het park Roomburg, over het hoofd was gezien, zo stelt de vereniging in een brief aan het college van burgemeester en wethouders. Volgens de vereniging kan het park een belangrijke bijdrage le- i veren aan het streven de natuur j zo dicht mogelijk bij de stad te brengen. Het biedt samen met de groenstrook langs de Burg- gravenlaan/Fruinlaan een eco logische verbindingsroute naar de singels. In het park worden bijzondere vogels aangetroffen als de grote bonte specht, de bosuil, de boomkruiper en de putter, en verder kikkers, pad den, egels en salamanders. Voorts vindt men er planten als j daslook, de kievietsbloem, de gele lis, de lisdodde en de voor- jaarshelmbloem. De vereniging doet een aantal suggesties om de natuur te be- ''Schermeïi en te versterken. Toe omgezet in een hypotheek bij de ING-Bank. Bij de start van de bouw, die na negentig dagen moet zijn voltooid, ontstaan de proble men al. Een inspecteur van bouw- en woningtoezicht heeft kritiek op het gebrekkige bestek. Maar dat dringt niet door tot het bestuur van de universiteit, dat toen ook niet meer kon in grijpen. Tekeningen kloppen niet. Al bij het storten van de fundering voor het tijdelijke ge bouw blijken berekeningen te ontbreken voor de wapening. Uiteindelijk wordt maar de zwaarste soort wapening ge bruikt. In de zomer van 1992 verzorgt Fibomij ook een aan passing in het Sylvius-lab. Daar wordt een rekening voor ver stuurd van 153.000 gulden, de werkelijke kosten bedragen naar later blijkt 64.830 gulden. Later wordt voor werkzaamhe den ter waarde van 36.500 gul den nog eens 58.000 gulden in rekening gebracht. Het geheel wordt uiteindelijk op een ton af gemaakt. Onderzoek Gedurende de zomermaanden begint de FIOD een onderzoek, in augustus gaat ABS Eurospan failliet, in februari van dit jaar gevolgd door Fibomij. De direc teur bedrijfsvoering van de uni versiteit krijgt per 1 december nog eervol ontslag. Vijf maan den later wordt hij samen met de beide bedrijfsdirecteuren ge arresteerd. Het bouwproject, oorspron kelijk op 6,9 miljoen gulden be groot, kwam in januari 1993, na de vierde bouwonderbreking tot stilstand. De aannemer wilde vanwege het uitblijven van be talingen niet meer verder bou wen. Er was op dat moment een schuld van twee miljoen gul den, terwijl het hele bouwkre- diet was opgesoupeerd. Onge veer vijf miljoen gulden was zo doende onverklaarbaar verdwe nen. Dat leidde tot aanhouding van de voormalige directeur be drijfsvoering van de universiteit en van de twee directeuren van het projectontwikkelingsbedrijf Fibomij uit Leusden en het zus terbedrijf ABS Eurospan uit Hardinxveld-Giessendam. Het drietal wordt van een groot aan tal vermogensdelicten verdacht. leiden caroline van overbeeke C. Oomen, voorzitter v De sfeer in de vergaderzaal van het Leidse Academiegebouw werd grimmig toen de open baarheid van het vertrouwelijke rapport over de Annex-affaire gisteravond aan de orde was. De buitenuniversitaire leden (bullen) van de universiteits raad vonden dat niet langer kon worden gedraald en het rapport vrij moest worden gegeven na schriftelijke verzoeken daartoe van het Leidsch Dagblad en het universiteitsblad Mare. Collegevoorzitter mr. C. Oomen stelde zich uiterst for meel op door te benadrukken dat het niet aan de UR is om te besluiten over de openbaarheid van stukken, maar dat het colle ge hierover het laatste woord heeft. „Als de raad wil dat het rapport openbaar is, zult u het college niet op uw weg vinden. Ook al hebben wij krachtens het bestuursreglement nog moge lijkheden een dergelijk besluit tegen te houden." Vooral de laatste zin schoot bul-lid dr. P. Mostert in het ver keerde keelgat. „Ik begrijp niet waar u het over heeft. De zaak is heel eenvoudig: het rapport is op verzoek van de UR en door onze commissie gemaakt. Als wij, de UR-leden, nu besluiten het stuk openbaar te maken, is dat einde zaak. Het kan niet zo zijn dat het aan het college is om uit te maken of ons rapport wel of niet openbaar mag wor den." Oomen blééf hameren op zijn bevoegdheden om het open baar worden van vertrouwelijk stukken te verhinderen, waarop rector magnificus prof. dr. L. Leertouwer ingreep om de ver hitte gemoederen tot bedaren te brengen. Hij sprak, tot grote hi lariteit van de zaal, in een geïm proviseerd onderonsje enkele dringende woorden tot Mostert. Mostert haalde vervolgens zijn 'rode boekje' tevoorschijn om het bestuursreglement op te zoeken waarmee hij zijn gelijk wilde halen. „In artikel 65 staat dat de vergaderstukken van de universiteitsraad openbaar zijn. Nee, het college kan geen stap pen meer ondernemen", con cludeerde hij. Oomen bleef vasthouden aan zijn mogelijkheden om dwars te liggen, maar gaf zijn verzet uit eindelijk op. „Hoewel het regle ment ons mogelijkheden biedt om het besluit van de UR voor vernietiging voor te dragen, zul len wij daarvan af zien en uw advies volgen." Na een korte discussie over de voor- en nade len van een juridisch advies over de gevolgen van het rap port, besloot de UR met alge mene stemmen dat het stuk 'zonder verdere restricties' openbaar moet worden ge maakt. Een voornemen dat het college vandaag nog formeel moet bekrachtigen. leiden ad van kaam Minder stoptreinen, meer dub beldekkers en sneltreinen die ook kleinere statións als Voor schoten zullen aandoen. Dat is vanaf 29 mei aanstaande de nieuwe taktiek die de Neder landse Spoorwegen in de spits zullen volgen. De aanpak, afge stemd op een effectiever beleid, geldt vooral voor de Randstad. Op het traject Amsterdam, Leiden, Den Haag, Rotterdam - de drukste lijn van Nederland - vervallen in de ochtend- en avondspits twee stoptreinen per uur. Door de komst van veel nieuwe dubbeldekkers is er in de overige acht treinen vol doende zitplaatscapaciteit, al dus de NS. Met name het station Voor schoten profiteert van de nieu we regeling. Om de vervallen stoptreinen te compenseren doen de sneltreinen vanaf eind mei voortaan ook de gehele dag dit stationnetje aan. Waardoor Voorschoten als station min of meer de A-status krijgt aange meten. Voor het station De Vink ver andert er niets. De stoptreinen die vervallen, stopten toch al niet in de Stevenshof. Op het traject Leiden - Utrecht verandert er vooralsnog niets. Waar vanaf 29 mei wèl sprake is van ingrijpende wijzi gingen in het spoorboekje, zul len de NS de reizigers informe ren aan de hand van folders en affiches. Fractievoorzitter grootste partij universiteitsraad stapt op leiden caroline van overbeeke Fractievoorzitter mevr. Y. in 't Veld van de grootste partij in de universiteitsraad (UR), de Progressieve Partij, is opgestapt als woordvoerder. Zij kan zich niet verenigen met het standpunt van haar fractie, die in meerderheid nog steeds achter de motie staat waarin collegevoorzitter mr. C. Oom en wordt gevraagd op te stappen. „Dat het college niet goed heeft opgelet is ook mijn mening, maar wegsturen gaat mij te ver. Deze zaak is ernstig, maar ik vraag me af in hoeverre zij ook verwijtbaar is. Er zijn eer der al signalen geweest dat het niet goed ging, maar je verwacht als universiteitsbe stuur toch niet dat je met drie boeven te maken hebt. Zulke criminele acties kun je volgens mij ook nooit helemaal voorko- In 't Veld vindt dat ze niet meer geloof waardig is als woordvoerder van haar frac tie omdat ze een minderheidsstandpunt in neemt. „Van de dertien PP-fractieleden hebben er elf vóór de motie gestemd waarin Oomen is gevraagd op te stappen. Ik was tegen: daarom vind ik dat ik geen woord voerder kan blijven." Ze overweegt ook haar lidmaatschap van de universiteitsraad op te zeggen als haar fractie besluit Oomen daadwerkelijk voor ontslag voor te dragen bij de minister van onderwijs. „Het zou consequent zijn als de UR-leden die vóór de motie hebben ge stemd, daadwerkelijk doorgaan met het wegsturen van de collegevoorzitter. Dat zul je ook moeten doen als je jezelf als UR-lid serieus neemt. Maar ik zal me in dat geval heel goed beraden over mijn eigen positie in de raad." In 't Veld kan zich vinden in het schriftelijke verzoek van het college aan de UR om een 'indringend gesprek met de UR onder professionele leiding'. „Daar zou ik persoonlijk wel op willen ingaan. Maar ik weet dat de meningen over die brief in mijn fractie verdeeld zijn." „Zelf zeg ik: iemand moet wel flink nala tig zijn geweest, wil je hem wegsturen. En een collegevoorzitter is geen minister. Wel vind ik dat het college maatregelen moet nemen om de kans op herhaling van dit soort ernstige zaken in de toekomst te ver kleinen. Je moet zorgen dat je bij dit soort bouwprojecten standaard momenten in bouwt waarop verslag wordt gedaan en controle op de voortgang van het project mogelijk is. En dat is in de Annex-zaak nau welijks gebeurd: er is nauwelijks overlegd. Maar ik blijf erbij dat je nooit alles kunt voorkomen." voeging van extra struiken en bomen bijvoorbeeld, die aan sluiten bij het veenweideland- schap uit de omgeving. Door een ruimer gebruik van 'bodembedekkers' kan worden bespaard op het onderhoud, terwijl dit ook tot gevolg heeft dat wandelaars minder geneigd zijn om beplantingen als door steek naar voetpaden te mis bruiken. Verder zouden er prul lenbakken moeten komen. Uit gangspunt; is om het park aan trekkelijk te houden voor diver se categorieën gebruikers: ou ders met kinderen, jongeren, wandelaars en dieren. Slecht De bestrating verkeert in een slechte conditie. Die zou ver vangen kunnen worden door een meer natuurlijke, onder houdsarme verharding, zoals houtsnippers. De meeste bewo ners van Meijerskade, Uhlen beckkade en de flat aan het Van Vollenhovenplein kunnen zich met dit natuurbeheersplan ver enigen. Overigens is de ge meente van plan om in het ver lengde van deze straten een brug te bouwen ter ontsluiting van de nieuwe wijk Roomburg. Daarover wordt mogelijk een buslijn geleid. Dit plan zou vol gens de vereniging Professoren en Burgemeesterswijk een ern stige aanslag op het leefklimaat en de natuur betekenen. leiden erna straatsma De 'mooiste flat van Nederland' is het volgens de buurt zeker niet. Het geelgrijze torenhoge gebouw, midden in het gereno veerde winkelcentrum de Ko permolen, valt hooguit mee. „Je raakt er aan gewend", zegt de een. „Het blijft een vreselijk le lijke pilaar", meent de ander. Nog een paar weken en de vernieuwde Kopermolen is klaar. Naast het oude winkel centrum steekt de splinternieu we, zeventien verdiepingen ho ge flat de lucht in. Daaraan vast zit een lager appartementenge bouw, dat door de buurt al is omgedoopt tot 'blauwe schuit'. Die naam dankt het gebouw aan de ronde zijkant, waar ar chitect Fons Verheijen een 'kapiteinswoning' heeft gecre- eerd. De winkelruimte zit deels onder de nieuwbouw, deels on der gerenoveerde woningen aan de Buizerdhorst. De verhuur van winkelruimte is voorspoedig verlopen, zegt A.L.C. Ott van Van der Vorm Vastgoed. Het winkelcentrum is straks uitgebreid met een wit goed-speciaalzaak, een bloe men- en een plantenkiosk, een zijdebloemenwinkel, een ca deau-artikelenzaak, een reisbu reau, een vlaaienwinkel, een gokkantoor, een damesmode zaak, een drogist, een oosterse supermarkt en een makelaars kantoor. Twee winkeleenheden, met een totale oppervlakte van 360 vierkante meter, zijn nog niet verhuurd. Ott hoopt dat zich voor die ruimte nog een zaak in geluidsapparatuur zal aanmelden. Voor de appartementen be staat minder belangstelling. „Het gaat, maar het gaat niet wild," aldus Ott. Van de 77 wo ningen zijn er 20 verhuurd. De hoge prijs die voor de woningen betaald moet worden speelt wellicht een rol. Voor de appar tementen moet maandelijks 1150 tot 1300 gulden worden betaald. Ott: „Maar de huurprijs staat wel vast tot 1998. En voor die prijs hebben bewoners wel de beschikking over een eigen parkeerplaats onder het ge bouw." De eerste huurders be trekken 1 juni hun woning. Vreselijk „Vreselijk", zegt W. Loncq-de Jong, wijzend op de flat die voor haar balkon opdoemt. Ze vindt de torenflat een lelijk ding en heeft geen behoefte aan extra winkels. „Er is hier al genoeg." Voor de bouw begon, was ze een van de velen die een be zwaarschrift ondertekende. „Wij zitten hier nu in een glazen kast, iedereen in de flat kijkt bij ons naar binnen. En 's avonds kunnen we niet in de zon op balkon zitten." Waarna ze meteen de verwachting uit spreekt dat de verhuur van ap partementen geen succes zal worden. Daar zijn de flats vol gens haar veel te duur voor. „Voor 1200 gulden wil je toch niet naast a-socialen wonen?" Ze wijst naar de woningen aan de overkant van de Ketelmeer laan: de Slaaghwijk. En de renovatie had nu juist tot doel om de bewoners van de Slaaghwijk uit hun isolement te halen. Om die reden is de weg tussen het winkelcentrum en de Slaaghwijk versmald. Aan weerszijden van de weg zijn winkels gesitueerd. In de flat van de Buizerdhorst is een grote toegang tot de daarachter gele gen Slaaghwijk gebouwd. Een verdieping hoger is het oordeel over de verbouwingen wat milder. De bewoner daar heeft destijds ook een bezwaar schrift ondertekend, maar vindt het resultaat van alle bouwacti viteiten meevallen. „Ik ben er aan gewend geraakt. Ik geloof wel dat de buurt door de uit breiding gezelliger wordt." Veel plezier beleeft hij zelf niet aan de extra winkels. „Ik heb een autootje en ga voor aankopen net zo lief naar Leidschenhage." leiden dorith ligtvoet Kermis, kindertheater, country- dansen en touwtrekken. Het kan niet op tijdens het wijkfeest in de Leidse wijk Stevenshof, dat zaterdag 11 juni voor de vierde keer wordt gehouden. Vorig jaar schatte de organisatie dat het feest door circa 40.000 bezoekers werd bezocht. Dit jaar hoopt woordvoerder I. van der Bom dat de wijk 50.000 gas ten mag verwelkomen. In het winkelcentrum De Ste- vensbloem is de hele dag een braderie/vrijmarkt met honderd marktkramen. Op diverse teras sen treden bands op zoals de Leino's en That Crazy Beat. Ook een straattheatergroep en een poppentheater zijn van de par tij. Bij het buurthuis Stevenshof wordt 's ochtends een kinder vrijmarkt gehouden. Buiten tre den de hele dag bands op ter wijl kinderen vanaf vier uur's middags allerlei artiesten kun nen nadoen tijdens een kinder- playbackshow. Binnen kunnen de bezoekers de liederen van een senioren- en een smartlap penkoor beluisteren, 's Avonds kan er de hele avond worden gedanst. Het wijkpark in de Stevenshof staat de hele dag in het teken van country and western. Een dansgroep geeft demonstraties en hoeden en andere country and western-artikelen zijn te koop. Tussendoor brengt het koor 'Tussen Wal en Schip' zee mansliederen ten gehore. Op sportgebied gebeurt er ook het nodige. Bij de tennismuur zijn de hele dag scouts in de weer. Ook de glanzende motoren van de motor- en kampeervereni ging Randstad Leiden zijn te be wonderen. Verder is er om half twaalf een hindemisloop voor de jeugd van voetbalvereniging Leiden en wordt rond het mid daguur een gymnastracie ge houden. In de kinderboerderij worden oude ambachten in ere gehou den. 's Middags kan iedereen kijken naar een demonstratie schapenscheren. In de speeltuin Stevenshof treden allerlei bands op. Van het Ina Boudier Bakker plein tot aan de speeltuin is een knakenmarkt. In de grote tuin van de Dobbegaarde is een klei ne Pasar Malan. Ook in de Joke Smitstraat is alles voor een knaak te koop. Verder kunnen bezoekers een boten- en een vliegershow be kijken. Een van de hoogtepun ten is om 14.00 uur 's middags het Leids kampioenschap touw trekken onder leiding van Aad van der Luit.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13