Rust Zuid-Afrika wreed verstoord i Vredesplan valt slecht in Bosnië Buitenland Vier Palestijnen gewond bij schietpartij in Gaza Duitse staat en kerk ruziën over asielzoekers Noordjemenitische leger wil doorbreken naar Aden Wellicht inzamelingsactie voor proceskosten president Clinton Blair heeft beste papieren voor leiderschap Labour lAANDAG 16 ME11994 AFP Agence France Pres Press DPA Deutsche Pi Independent i ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associate se Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The I inter Press Service RTR Reuter UPI United Press In Gordijnen dicht bij prostituées gRUSSELVijf bordeelhouders in Oostende zijn het afgelopen !r(weekeinde op de bon geslingerd, omdat hun dames de gordij nen niet goed hadden gesloten. Volgens het omstreden gordij re jnenreglemcnt mogen prostituées in de Belgische kustplaats niet le (open en bloot achter het raam zitten. Dat is tegen de goede ze- /e jden- vindt het gemeentebestuur. Negen leraren gedood bij ongeluk [Bangkok Bij een botsing tussen een vrachtwagen en een busje in het noordoosten van Thailand zijn zaterdag negen leraren van een middelbare school omgekomen. De leraren brachten een collega weg, die op een andere school zou gaan werken. De ischool waar de slachtoffers werkten, heeft nu nog vier leraren over, zo meldde een Thaise krant gisteren. Explosie in kernonderzoekscentrum moskou Bij een chemische explosie in het Russische kemon- N derzoekscentrum Snjezinsk in de Oeral zijn twee geleerden ge wond geraakt. De mannen waren bezig een apparaat te testen dat oude oliebronnen kan repareren. De explosie, die zich eind vorige week voordeed, gebeurde op een veilige afstand van de reactoren van de installatie. Er is geen verhoogde radio-activiteit gemeten. N j Iers museum over hongersnood istrokestown De Ierse president Mary Robinson heeft zaterdag in Strokestown, in het noorden van het land, het eerste museum geopend dat is gewijd aan de geschiedenis van de grote hon gersnood. Die ramp was te wijten aan de aardappelziekte die haar land in de 19de eeuw trof. Het museum is opgericht op het vroegere landgoed van majoor Denis Mahon, één van de be ruchtste grootgrondbezitters in deze zwarte episode in de Ierse geschiedenis. Doden bij hotelbrand in Duitsland goslar Vier mensen zijn vermoedelijk omgekomen bij een brand in een klein hotel in Lauenthal, niet ver van het Duitse e Göttingen. Twee van de slachtoffers zijn Duitse mannen. Twee leden van de familie die het hotel bezat een vrouw en kind worden nog vermist. De oorzaak van de brand is nog onbekend. a 'Russische maffia uit op kernwapens' e new york De Russische maffia probeert systematisch de con- t trole te krijgen over een of meer van de 15.000 tactische kernwa pens om de overheid te kunnen chanteren. Dat stelt de Ameri kaanse journalist Seymour Hersh in een artikel dat volgende maand verschijnt in het blad The Atlantic Monthly. In het artikel m-m staat onder meer dat het Russische ministerie voor veiligheid 1 vorige maand in de stad Izjevsk, bijna duizend kilometer ten oosten van Moskou, beslag legde op zestig kilo verrijkt uranium, i Dat is genoeg voor drie wapens van Hiroshima-omvang. Hard-rock café in Chinese hoofdstad 1 peking Met een drie uur durend optreden van de blues-gitarist 1 B B. King is zaterdagavond het hard rock café in de diplomatie ke wijk van de Chinese hoofdstad Peking geopend. De tempel voor de popmuziek is de nieuwe aanwinst van een wereldwijde keten van soortgelijke oorden van vermaak. Het eerste hard-rock café werd in 1971 in London geopend. - Amerikaanse ontkomt aan lynchpartij j guatemala-stad» Een Amerikaanse vrouw is afgelopen weekein- Qu de in Guatemala-stad ontkomen aan een woedende menigte j j Guatemalteken die haar beschuldigde van het stelen van een kind. Veiligheidsagenten van de Amerikaanse ambassade brach- agj ten de vrouw in veiligheid. De vrouw zat met haar zes maanden oude pleegkind in een bus toen andere passagiers haar begon- en nen te beschuldigen van kinderroof. Nadat de vrouw was uitge- stapt, achtervolgden de passagiers haar en bleven voor haar tij delijke woonadres beschuldigingen en dreigementen schreeu- Russische vredesmacht in Abchazië tbilisi» Georgië en zijn afgescheiden deelstaat Abchazië zijn het eens geworden over de stationering van een Russische vredes macht in het gebied. Ook spraken de twee partijen af dat ze hun troepen van de frontlinie zullen terugtrekken. De 2.500 tot drie duizend Russische soldaten moeten zich eind deze maand in een 24 kilometerlange bufferzone tussen de strijdende partijen vestigen. Mandela ontkent berichten over aftreden rafah-tunis ap Een Israëlische militair fouilleert een Palestijn uit Gaza voordat deze naar zijn werk in Israël gaat. foto epa Hanan Ashrawi zal niet plaatsnemen in de Palestijnse Nationale Autoriteit, de raad die de Gazastrook en Jericho gaat besturen. Ashrawi, de voormali ge woordvoerster van de Pales tijnse delegatie naar de vredes onderhandelingen, heeft PLO- leider Arafat laten weten het te druk te hebben met haar werk voor de Palestijnse Onafhanke lijke Mensenrechtencommissie. Zaterdag maakte Arafat in de Tunesische hoofdstad Tunis de benoeming bekend van nog drie leden van de 24 zetels tel lende Palestijnse Nationale Au toriteit. Het zijn de belangrijkste woordvoerder van de PLO, Yas ser Abed-Rabbo. de in Londen wonende multimiljonair Munib al-Masri en Sari Nusseibeh, een professor en activist uit de Wes telijke Jofdaanoever. Bij geweld in zwarte woonoorden in Zuid-Afrika zijn het afgelopen weekeinde ten minste achttien mensen om het leven gekomen. Twaalf mensen kwamen om bij een bloedbad in Thokoza, ten zuidoosten van Johannesburg. Gisterochtend is een soldaat in Thokoza gedood. Bij on lusten in KwaZulu-Natal lieten vijf mensen het leven. Het geweld maakte een einde aan de relatief vreedzame pe riode die volgde op de eerste democratische verkiezingen van eind april. Vier Palestijnen zijn gisteren ge wond geraakt bij een schietpar tij tussen Israëlische soldaten en extremistische moslims in de buurt van de joodse nederzet ting Mo rag in het zuiden van de Gazastrook. De nieuwe Pales tijnse politie en Israëlische sol daten stellen een gezamenlijk onderzoek in naar het treffen. Volgens een joodse ooggetui ge waren geen kolonisten be trokken bij het incident. Zowel Palestijnse ooggetuigen als joodse kolonisten zeiden vijf ge wapende mannen en een chauffeur in een vrachtwagen te hebben gezien, die het vuur openden op een Israëlische le gerpatrouille. Aangenomen wordt dat zij leden van de Isla mitische Verzetsbeweging of de Harnas waren. johannesburg «john van schaik correspondent Volgens de politie is de situatie in Thokoza gespannen. De aloude vijandschap tussen aan hangers van het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) en de Zulupartij Inkatha lijkt terugge keerd. Het leger heeft drie hos tels, logementen voor door gaans met Inkatha sympatise- rende trekarbeiders, in Thokoza afgegrendeld. In het township Vosloorus heeft het leger bij een SANA-ADEN Rtr-DPA Noordjemenitische troepen proberen langs twee fronten door te breken naar een strate gisch gelegen militaire basis op de weg naar Aden, de vroegere hoofdstad van Zuid-Jemen. Ook ten oosten van Aden woedden hevige gevechten tussen noord en zuid. Volgens een woordvoerder van de Zuidjemenitische strijd krachten proberen de noorder lingen vanuit Dhalea, 110 kilo meter ten noorden van Aden, en vanuit Kurush, tachtig kilo meter ten noordwesten, door te breken naar de zuidelijke basis al-Anad. Als deze basis valt, ligt de weg naar Aden, zestig kilo meter verderop, open. Zuidje menitische troepen delen sinds enkele dagèn AK-47 geweren uit aan de lokale bevolking. „We hebben aan iedereen wapens en munitie uitgedeeld. Het zijn ervaren bergstrijders", aldus een kolonel. BERLUN HANS HOOGENDUK CORRESPONDENT Tussen de Duitse regering en de kerken dreigt een ernstig conflict over afgewezen asielzoekers die onderdak vinden in kerkge bouwen. Minister Kanther (binnenlandse zaken) waarschuwde de geestelijken het af gelopen weekeinde voor de gevolgen van 'nieuwe wetsovertredingen' indien zij afge wezen asielzoekers bescherming bieden in kerken en parochies. Kanther zei tegenover de krant Welt am Sonntag: „Een buitengewoon kerkelijk asielrecht bestaat niet in ons land. Geen en kele organisatie heeft het recht voor zichzelf speciale regels te scheppen, ook de kerken niet". De voorzitter van de Duitse Conferentie van Bisschoppen, Karl Lehmann, ziet dat anders. Hij zei in het weekblad Der Spiegel dat als iemand na een gewetensonderzoek tot de conclusie komt dat hij een mens voor gevaar moet behoeden, hij het recht heeft huiszoeking ih drie hostels der tien automatische geweren en twee raketwerpers in beslag ge nomen. Minister Sydney Mufamadi (politiezaken) heeft de aansla gen veroordeeld. Ze zijn in strijd met de nieuwe geest van ver zoening, meende hij. Mufamadi zei dat het uitbannen van ge weld de belangrijkste taak is van de nieuwe regering van natio nale eenheid. President Nelson Mandela, vorige week beëdigd nadat het ANC in de verkiezin gen met 62 procent als grootste partij uit de bus kwam, heeft strakke regels aangekondigd om het bezit van wapens aan ban den te leggen. De Zuidafrikaanse president heeft vandaag berichten tegen gesproken dat hij na ongeveer twee jaar zijn functie zou neer leggen. De Britse krant Sunday Times meldde gisteren dat de 75-jarige Mandela na het aan nemen van een definitieve grondwet voor Zuid-Afrika, over ongeveer twee jaar, zou willen aftreden. Het weekblad schreef dat Mandela dit vertrouwelijk had meegedeeld aan medewer kers van het ANC. Mandela reageerde in een communiqué ontstemd op de berichtgeving van de Britse krant. Het gaat volgens hem om 'een leugen, geschreven met de bedoeling een klimaat van on zekerheid te scheppen rond de eerste democratisch gekozen regering van Zuid-Afrika'. Nederland en Duitsland voor grotere rol CVSE Duitsland en Nederland gaan een grotere rol bepleiten voor de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE). De twee landen willen dat de CVSE het recht krijgt de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties in te schakelen als zich in Europa veiligheids problemen voordoen. Ook moet de CVSE volgens hen beslissingen van de V-raad kunnen doorvoeren, onge acht of het betreffende land daar toestemming voor geeft. Nu moet een optreden van de CVSE door alle lidstaten worden goedgekeurd. Minister Kooijmans (bui tenlandse zaken) en zijn Duitse collega Kinkel zullen het voorstel morgen tijdens een conferentie van de 52' landen tellende organisatie in Wenen indienen. De Rus sische president Boris Jeltsin drong vorige week tijdens1 een bezoek aan Duitsland op een grotere rol voor de CVSE' en het voorstel lijkt bedoeld om hem daarin tegemoet te- komen. Moslims boeken terreinwinst op Serviërs Somalische vluchtelingen gedood De televisie van Noord-Jemen meldde gisteren dat de noorde lijke troepen nog maar vijftien tot twintig kilometer van Aden zijn verwijderd, maar volgens verslaggevers ter plekke is al- Anad nog stevig in zuidelijke handen. In de twaalf dagen dat de burgeroorlog tussen noord en zuid nu duurt, heeft het Noorden al herhaaldelijk de in name van al-Anad gemeld. Vol gens het Zuiden zijn alle aan vallen afgeslagen. Het Internationale Rode Kruis heeft de Noordjemenitische au toriteiten gisteren gevraagd dui zenden Somalische vluchtelin gen uit het kamp al-Koud te evacueren. Het kamp ligt aan de Zuidjemenitische kust, in een gebied dat door noordelijke troepen wordt beheerst. Op 4 mei, de eerste dag van de oor log, werden honderden Soma- liërs gedood toen hun kamp in het kruisvuur van het noordelij ke en het zuidelijke leger kwam te liggen. &M Een Servisch jongetje speelt met duiven in het zwaargehavende Brcko, in het noorden van Bosnië. zich tegen het officiële beleid te verzetten. Het dreigement van de ministers van een aahtal deelstaten om desnoods de politie in te zetten, maakt weinig indruk op de bis schop. Lehmann: „De politie heeft princi pieel het recht kerkelijke gebouwen te be treden indien zich daar door justitie ge zochte personen bevinden. Maar ik vraag mij af of dat moreel en zedelijk te verant woorden is". SARAJEVO/ZAGREB Rtr/AFP/DPA Het jongste vredesinitiatief van de internationale gemeenschap voor Bosnië blijkt tot nu toe vruchteloos. Het plan voorziet in een staakt-het-vuren, maar het afgelopen weekeinde verhe vigden zowel de moslims als de Bosnische Serviërs de strijd. Direct nadat in Genève de Verenigde Staten, Rusland en een aantal landen van de Eu ropese Unie hun vredesvoorstel hadden gepresenteerd, werd ge meld dat in het noorden van Bosnië de gevechten waren op gelaaid. Vooral rond Tuzla, een stad die de Verenigde Naties hebben aangewezen als 'veilig gebied', zou fel strijd zijn gele verd. De moslims zouden daar bij grote stukken terrein hebben veroverd. De zwaarste gevechten regi streerden de VN gisteren bij de plaatsen Vares en Olovo. Die zijn door hun strategische lig ging aan de enige weg tussen Tuzla en het door de moslims beheerste centraal-Bosnië van groot militair belang. De mos lims zouden eveneens terrein winst hebben geboekt in de omgeving van Doboj en Maglaj, ten westen van Tuzla. Behalve in het noorden werd ook in het westen van Bosnië fel gevoch ten, vooral rond de moslimen clave Bihac. Zowel moslims als Bosnische Serviërs hebben zich uiterst ne gatief uitgelaten over het nieuwste vredesinitiatief van westerse en Russische bemid- WASHINGTON DAVID USBORNE RUPERT CORNWELL/THE INDEPENDENT Het Amerikaanse Witte Huis heeft bevestigd dat er mis schien een speciaal verdedi gingsfonds wordt opgericht om president Bill Clinton finan cieel te ondersteunen bij de bescherming van zijn reputa tie. Clinton is momenteel ver wikkeld in twee gerechtelijke procedures waarvoor hij, als het even tegen zit, ten minste twee miljoen gulden zal moe ten ophoesten. Vorige week heeft Clinton de gerenommeerde advocaat Ro- bert.Bennett in de arm geno men. Bennett moet hem ver dedigen tegen de beschuldi gingen van seksuele intimida tie die de voormalige beambte Paula Jones tegen hem heeft ingediend. Bennett probeert de aanklacht niet ontvankelijk te laten verklaren, zodat het njet tot een proces zal komen. Maar algemeen wordt ver wacht dat deze vlieger niet op zal gaan. Als het tot een proces komt, zal de gerechtelijke pro cedure waarschijnlijk een jaar of langer gaan duren. En Ben- Bill Clinton. foto archief nett vraagt negenhonderd gul den per uur voor zijn diensten. Los van de zaak-Paula Jones proberen Bill en Hillary Clin ton al enkele maanden tegen wicht te bieden aan beschuldi gingen over hun aandeel in een onroerend goed-affaire in Arkansas. Deze kwestie die inmiddels bekend is onder de naam Whitewatergatewordt momenteel door de openbaar aanklager onderzocht. Voor Whitewatergate hebben de Clintons de advocaat David Kendall in dienst. Mocht er inderdaad een verde digingsfonds voor de Clintons worden opgericht, dan zullen de donaties anoniem moeten geschieden om ongemakkelij ke belangenverstrengelingen te voorkomen. De anti-Clinton-lobby is intus sen druk doende met het inza melen van bijdragen voor de proceskosten van Paula Jones, die naar het zich nu laat aan zien hoog in de zes cijfers zul len belanden. De anti-abortus groep van de Christelijke Ver- dedigings Coalitie is een inza melingsactie begonnen, net als de bekendste Amerikaanse an ti-abortus organisatie, Opera tion Rescue. Tevens is Paula Jo nes uitgenodigd om als gast te verschijnen op de televisiezen der van dominee Pat Roberts on, de rijkste en meest invloed rijke Amerikaanse televisie evangelist. VERTALING: MARGREET HESLINGA n ma. 16 t/m wo 18 mei 1994 MAANDAG - DINSDAG - WOENSDAG SPRINKLETTES GOUDA'S GLORIE VERSE S tg) FRITESSAUS SPINAZIE ONTBIJTKOEK pot 0,65 liter kilo 500 gram Voor de dichtstbijzijnde Jac Hermans bel 02154 -83333 londen Rtr leiderschap geven aan dat Blair de favoriet van het publiek is. Ruim dertig procent steunt hem volgens de Sunday Times, ver geleken met veertien procent voor de adjunct-fractieleider Margaret Beckett. Zij leidt de partij voorlopig tot de verkie zing van de nieuwe leider, ver moedelijk in juli. Peilingen in andere bladen gaven aan dat Gordon Brown en John Prescott duidelijk ach ter Blair op de tweede plaats staan. Brown is een vriend van Blair en Prescott zal naar ver wachting de traditionele La- bour-kiezers aanspreken. Labour, dat onder Smith brak met het beeld van een verdeel de partij gedomineerd door de vakbonden, heeft in de peilin gen twintig punten voorsprong op de Conservatieven van pre mier John Major. De regerings partij ligt zelfs achter bij de Li beraal Democraten. De Conservatieve Partij heeft bij de drukker delen van het partijprogramma voor de ver kiezingen voor het Europese parlement teruggehaald. Het ging om passages waarin Smith ongenadig hard werd aangeval len. De Britse kiezers hebben duide lijk het meeste vertrouwen in Tony Blair als de man die de Britse oppositionele Labour moet leiden naar nieuwe ver kiezingen. Opiniepeilingen to nen aan dat de 41-jarige Blair de meeste kans heeft John Smith op te volgen. Smith over leed donderdag plotseling door een hartaanval. De regerende Conservatieven vrezen Blair het meest als mo gelijke oppositieleider en tegen stander in verkiezingen. Blair komt goed over op televisie, is welbespraakt en kan naar ver wachting de kiezers uit de mid denklasse aanspreken. Kandidaten binnen Labour, het zijn er inmiddels een stuk of zes geworden, hebben afge sproken nog geen openlijke strijd te voeren voor de post van 'premier in de coulissen'. Ande re Labour-politici hebben er echter op aangedrongen dat zo spoedig mogelijk een nieuwe leider wordt gekozen om de wind in de zeilen te houden naar de volgende algemene ver kiezingen. Die worden volgens programma in 1997 gehouden. Alle peilingen over Labours delaars, die de partijen tot een vier maanden durend bestand opriepen. De Bosnische presi dent Izetbegovic vindt vier maanden te lang en zijn Servi sche rivalen willen slechts een wapenstilstand in acht nemen die geen tijdlimiet kent. De par tijen zijn het ook oneens over de gebiedsverdeling die de be middelaars in Genève presen teerden. Bomexplosies in Rusland en Georgië MOSKOU HANS GELEUNSE CORRESPONDENT Explosies in de Russische ha venstad Vladivostok en de Ge orgische hoofdstad Tbilisi heb ben het afgelopen weekeinde voor paniek gezorgd. In beide* steden vielen slachtoffers. In een theater in Tbilisi ont plofte gisteren een bom, vlak voordat een kindervoorstelling zou beginnen. Eén kind kwam om. In Vladivostok ontplofte za terdag een enorm munitiede pot. Daarbij vielen, ondanks de enorme schade, geen dodelijke slachtoffers. De aanslag in Tbilisi werd door regeringsfunctionarissen toegeschreven aan 'elementen die oorlog tussen verschillende bevolkingsgroepen willen ver oorzaken', aldus het persbureau Interfax. In Georgië leeft een grote Armeense minderheid; de kindervoorstelling werd gehou den in een Armeens theater. Ook bij de ontploffing zater dag van het munitiedepot van de Russische Pacifistische Vloot, op honderd kilometer afstand van de vlootbasis Vladivostok, wordt opzet niet uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5