Janmaat schorst kritische CD'ers Alder's zuchtte onder juk van recessie Binnenland Dag van de Zeevisserij MAKELAAR O.G. Leijnse: PvdA wil armen niet meer beschermen Dienstenbond FNV wil staking in supermarkt Veerdienst Olau Line maakt laatste oversteek 'Super-trio' begint met onderzoek paarse coalitie Schuldeisers schieten op baby in wieg Minstens 1200 cc MAANDAG 16 MEM 994 Vermiste drenkeling gevonden stellendam Watersporters hebben zaterdag op het strand van Stellendam (Goeree Overvlakkee) het stoffelijk overschot gevonden van een 16-jarige jongen die op 1 mei in het Ha ringvliet is verdronken nadat zijn boot omsloeg. Het ongeluk ontstond vermoedelijk door zware golven van een passerend binnenvaartschip. De jongen uit Hellevoetsluis probeerde vanaf de gekapseisde boot samen met zijn tweelingbroer naar de wal te zwemmen. Halverwege keerde het tweetal terug naar de boot. Het slachtoffer verdween tijdens de terugtocht onder water. De tweelingbroer haalde de boot wel en werd daar gered, samen met een 15-jarige buurjongen die bij het vaartuig was gebleven. Onderzoek naar dood disco-bezoeker almelo Een 19-jarige man uit Enschede is dit weekeinde on der raadselachtige omstandigheden overleden na een bezoek aan een discotheek in Almelo. Vlak voordat hij onwel werd, gedroeg de man zich agressief. Hij moest door medewerkers van de disco in bedwang worden gehouden. De man overleed een halfuur na opname in het ziekenhuis. Hij had geen alco hol gedronken. Gezien de raadselachtige dood wordt sectie verricht, aldus de politie. Onrust in Zutphense strafinrichting zutphen Voor de tweede keer in een week is er onrust onder gedetineerden in de strafinrichting Zutphen. Gedetineerden zijn laaiend op de bewakers omdat die via hun portofoons praten over gedetineerden. De gesprekken zijn tot ver buiten de gevangenispoorten af te luisteren. Bekenden van een ge vangene hoorden bij toeval via een scanner dat de man vast zit. Een schandaal, vinden de gevangenen. Hun privacy is ernstig geschonden. Ze hebben zich inmiddels bij de gevan genisleiding beklaagd. Vorige week staakten alle 102 gevange nen een dag uit protest tegen een het betuttelende beleid in de inrichting. De directie heeft inmiddels een versoepeling van het regime toezegd. Raadsleden eisen dat CD-leider afstand neemt van racisme CD-leider Janmaat heeft twee kritici, hoofdbestuurslid en raadslid in Vlissingen Poppe en het Delftse raadslid Van Es, voorlopig het zwijgen opgelegd. Het door Janmaat en zijn vriendin Schuurmans gedomineerde dagelijks be stuur besloot het tweetal te schorsen als lid. Poppe vindt dat Janmaat teveel functies in zijn persoon verenigt en dat hij zich onvoldoende distantieert van racistische uit latingen van andere partijleden. Poppe's kritiek richt zich in het bijzonder op de gang van zaken rond het Amsterdamse CD-raadslid Graman. Kort voor de kamerverkiezingen toonde het TV-programma Deadline opnamen met een geheime ca mera waarbij Graman de ver antwoordelijkheid opeiste voo twee brandstichtingen in op vangcentra voor buitenlanders. Hij slaat daarbij racistische taal uit. Graman wordt door Justitie vervolgd. Volgens Poppe moet de hele CD-top, Janmaat en zijn levens gezellin Schuurmans, duidelij ker afstand nemen van Graman. Poppe vindt dat in de statuten van de partij zelfs een passage den haag gpd Poppe, die in zijn kritiek wordt gesteund door Van Es, liet direct weten de schorsing niet al te zwaar te nemen: ,,Ik zie dit als tijdelijk probleem. Uit contac ten met de andere hoofdbe stuursleden, van wie velen frac tievoorzitter zijn in een ge meenteraad, is mij gebleken dat zij mij steunen in plaats van het dagelijks bestuur." Poppe gaat er van uit dat het hoofdbestuur de beslissing van Janmaat onge daan maakt. „Dan komt Jan maat in de problemen." Jan maat zelf daarentegen verwacht dat het hoofdbestuur de schor sing zal bekrachtigen. moet worden opgenomqn dat leden die racistische taal uit slaan, worden geroyeeerd. Ook vindt Poppe dat de macht van Janmaat en zijn vriendin veel te groot is door een opeenstape ling van bestuurlijke functies in de partij. Hij wordt gesteund door het Delftse raadslid Van Es. Volgens Janmaat heeft het tweetal zich in zijn kritiek be diend van „valse argumentert van politieke tegenstanders van de CD en daarmee de campag ne voor de Europese verkiezin gen geschaad." Inmiddels heeft de Almelose CD-ffactievoorzit- ter Oudendijk zijn lidmaatschap van de partij opgezegd. Hij gaat verder als raadslid voor een an dere extreem-rechtse partij, het Nederlands Blok. Oudendijk heeft de partij verlaten uit on vrede met de uitlatingen van Graman en het „criminele he den en verleden" van partijge noten. Hij is het zevende CD- raadslid dat de banden met de partij verbreekt. urk De Dag van de Nederlandse Zeevisserij was dit jaar in Urk. Het mooie weer van zaterdag lokte tal van belangstellenden naar het vissersdorp bij het Usselmeer, die daar een kijkje konden nemen op de met vlagge tjes versierde schepen. foto» anp CURSUS MAKELAARDIJ O.G. VANAF fl 220,= PER MAAND u een beroep met vele toekomstmogelijkheden wilt, dan is de makelaardij n nog steeds groeiende en florerende bedrijfstak. Behaal daarom nu het rijkserkende diploma Makelaar o.g.. Uw vooropleiding dient tenminste MAVO-niveau te zjjn en u doet het eerste examen in april/mei 1995. DIPLOMA mei starten de mondelinge ochtend-, avond- en dagopleidingen weer in: Amsterdam, Alkmaar, Arnhem, Breda, Den Bosch, Den Haag, Drachten, Eindhoven, Groningen, Hengelo, Hoogeveen, Leeuwarden, Rotterdam, Sittard, Utrecht en Zwolle. Stuur voor een GRATIS brochure de coupon zonder postzegel naar: 't WMO College, Antwoordnummer 1060, 3800 WB Amersfoort-Hoogland. Of bel: 033-80 52 54. De Partij van de Arbeid wil niet meer de partij zijn voor de zwakkeren, de lager betaalden, voor de mensen voor wie de sa menleving nog niet af is. Daar mee verliest de partij zijn plaats in het politieke spectrum en dat is levensgevaarlijk, aldus de net vertrokken vice-fractievoorzitter Leijnse dit weekeinde in een in terview in De Volkskrant. Leijnse, deze maand begon nen als decaan van de faculteit bedrijfskunde aan de EraSmus- universiteit, was twee jaar gele den de eerste politicus van deze partij die zich openlijk verzette tegen de bezuinigingen op de WAO. In een toespraak op 1 mei 1992, de dag véri de arbeid, liet hij het kabinet namens zijn, fractie weten dat 'de PvdA niet akkoord zoir ^aan niet het plan om de bijl in de uitkeringen van arbeidsongeschikten te zetten. Dat leidde begin vorig jaar tot een compromis tussen CDA en PvdA, waarin de bestaande WAO'ers werden ontzien. Toen het kabinet vervolgens met het voorstel kwam om ook in de bij stand te snijden, was voor Leijnse de maat vol. „Ik merkte dat ik bij het uitleggen van die maatregelen stond te praten te gen mijn eigen ongeloof. Dan wordt het tijd om te'gaan. Volgens Leijnse gaat hét de PvdA-leiding er niet om het stelsel van de sociale zekerheid; beargumenteerd te hervormen, maar om het CDA te vriend te, houden. „Men is voornamelijk, bang om voor soft te worden uitgemaakt. Gewoon bang qm weer het verwijt te krijgen dat de PvdA niet kan doorbijten." Partijleider Kok heeft in de WAO-discussie nooit moeite ge daan om zijn mensen te overT tuigen van de ideologische noodzaak de arbeidsongeschik ten weer tot werken aan te spo ren. „Het financiële vejrfraal. voerde de boventoon en het po litieke motief dat we nu een maal een concessie moesten, doen aan het CDA. Wat ik miste was de werkelijke overtuiging dat de verzorgingsstaat de, moeite van het verdedigen waard is", aldus Leijnse. De Dienstenbond FNV dreigt met stakingen in de supermark ten om een goede CAO voor het personeel af te dwingen. ,,Als ik werkgever was in een super markt zou ik ernstig rekening houden met stakingen", aldus onderhandelaar Noordman van de Dienstenbond FNV. Vorige week deden werkge vers een 'laatste bod'. Daarin wordt de salaristoeslag op zater dagmiddag en koopavond ver laagd van vijftig tot dertig pro cent. De werkgevers zijn bereid de werkweek te bekorten met één uur en voor de komende twee jaar een eenmalige uitke ring te geven van een half pro cent. Een 'afbraak-CAO', meent dè' Dienstenbond FNV die dit jaar bij de Hema, V&D en Bijenkorf juist mooie cao's heeft afgeslo ten met een vierdaagse werk week. „Supermarktpersöneél dreigt op achterstand gezet te worden ten opzichte van andef winkelpersoneel. Zowel wdt be treft salaris als werktijden", al dus Noordman in het blad Dis- trifood. Jot landelijke stakingen zal het overigens niet komen om dat maar vijf procent van het supermarktpersoneel lid is van een bond. rend personeel gaat direct over naar P O European Ferries. De Olau Line werd in 1974 door De Deense reder Ole Lau- ritsen geopende. De Duitse re derij TT-Line (sterk op de Oost zee) nam de lijn in 1978 over. De Olau Line werd uitgebreid, begin jaren tachtig kwamen er nieuwe schepen. De Olau Line zette in 1991 ruim 850.000 mensen over, maar door een verscherpte con currentie en de economische recessie in Engeland kelderde dat vorig jaar haar 700.000. De Olau-directie probeerde de kos ten nog terug te dringen door de schepen van de 'dure' Duitse vlag onder de 'goedkope' Luxemburgse te brengen, maar ook dat mocht niet meer baten. Het sociale conflict laaide maart dit jaar weer op. De di rectie wilde de grote Olau-boten vervangen door kleinere uit de Oostzee, waardoor vrijwel alle bemanningsleden hun baan zouden verliezen. Dat leidde tot een staking aan boord van de Olau Hollandia. De Olau-eige- naren besloten daarop de lijn op te doeken en de schepen te verhuren aan P O. Na bijna twintig jaar heeft de Olau Line de veerdienst tussen Vlissingen en Sheerness giste ren beëindigd. Het schip Olau Hollandia vertrok voor zijn laatste reisje gisteren uit Sheer ness met 1.400 passagiers aan boord. Broertje Olau Britannia werd vrijdagmiddag al naar Le Havre gevaren, waar de Britse firma P O European Ferries het schip in de eigen kleuren schildert. De twee Olau-sche- pen gaan over twee weken on der P O-vlag varen op de lijn Portsmouth-Le Havre. De Olau Hollandia voer giste ren met een uur vertraging uit de haven van Sheerness, geheel tegen de traditie van'de altijd stipte veerboot in. Enkele hon derden Engelsen wuifden de veerboot vanaf de walkant uit. De ontvangst in Vlissingen was veel koeler, daar heetten slechts honderd mensen de boot wel kom. Door de opheffing van de Olau Line verliezen tweehon derd man walpersoneel in Sheerness en Vlissingen en 450 scheepsbemanningsleden hun baan. Slechts veertig man va- Het onderzoek naar de moge lijkheden voor een paarse coali tie zijn vandaag echt begonnen. De drie informateurs De Vries (PvdA), Van Aardenne (WD) en Vis (D66) hebben zich dit week einde thuis gezet aan de voor bereiding van de paarse coalitie. Vanmorgen spraken ze met hun voorganger Tjeenk Willink, be gin van de middag met premier Lubbers. Later op de middag zou PvdA-fractieleider Kok zijn opwachting maken als, eerste van de drie betrokken fractie voorzitters. De drie informateurs hebben de zaterdagavond en de zondag benut om de benodigde stuk ken te bestuderen. Bij die stukken zitten de be vindingen van pre-informateur Tjeenk Willink die hij vrijdag aan koningin Beatrix in zijn eindrapport heeft gegeven, de verschillende partijprogram ma's, het afgelopen week ver schenen rapport van de com missie-Andriessen en een noti tie over de problematiek van de asielzoekers. Het drietal wordt in Haagse kringen 'super-trio' genoemd. WD-informateur Van Aarden ne, die zaterdag na het overleg met de koningin temgkeerde naar zijn vakantie-adres in Ita lië, overlegde telefonisch. Hij keert morgenavond terug in Den Haag om lijfelijk de infor matie mede te leiden. gendt gpd Twee Nijmegenaren hebben bij een overval op een gezin in Ge- ndt geschoten op de baby van het echtpaar. Het duo wilde een uitstaande schuld van 75 gulden innen. Ze zijn aangehouden en hebben deels bekend. De twee mannen dwong het Gendtse echtpaar geld af te ge ven. Daarbij zou een paar keer in de woning zijn geschoten. De man werd een paar keer tegen zijn hoofd geslagen. De ver dachten schoten ook in de rich ting van de tien maanden oude baby. De mannen vluchtten via de achterdeur én verwondden zich daarbij aan glas. Ze zijn aangehouden in een zieken huis, toen ze zich 'daar'lieten behandelen. Man overlijdt in politiebureau Een 42-jarige arrestant is giste ren in het politiebureau van Zutphen overleden. De man wachtte op plaatsing in een huis van bewaring en Idaagde over pijn in zijn borst. Een arts belde een ambulance. Voor de zieken auto arriveerde, raakte de man bewusteloos en overleed. Reani matie door politiepersoneel en ambulancepersoneel mocht niet meer baten. arnhem» Er waren er zaterdag meeröan duizend te zien in Arnhem, Harley Davidsons. Belangstelling van het publiek was er volop voor de vaak fraai opgetuigde 1.200 CC-tweecylin- ders. Naast de Electra Glide en tal van andere modellen, was ook de beroemdste Harley aller tijden, de Liberator, met een aantal exemplaren vertegenwoordigd. De berijders van de mo toren waren overigens vaak zelf even markant als hun 'fietsen'. foto anp den haag anp. Als Hans Alders vandaag besluit om direc teur te worden van het Europese bureau van het milieuprogramma van de Verenig de Naties (UNEP) in Genève, krijgt de PvdA'er internationaal de erkenning die hem in eigen land zo lang onthouden is. Vooral de Nederlandse natuur- en milieu beweging vindt de 41-jarige Nijmegenaar een weinig daadkrachtige man. Van de aankondiging in 1989 dat het milieu de derde pijler van het Nederlandse kabinets beleid zou zijn, is volgens de organisaties bitter weinig terecht gekomen. Grote veranderingen op milieugebied zijn in de ministersjaren van Alders ook niet van de grond gekomen. Te vaak moest hij onder het juk van de economi sche malaise het onderspit delven in het kabinet. Milieu is leuk, maar niet ten koste van de werkgelegenheid en de concurren tiepositie van het bedrijfsleven, zo luidde het credo. De milieuminister, tijdens de kabinets formatie van '89 de rechterhand van PvdA-leider Kok, liet slechts zo nu en dan echt zijn tanden zien. Toen het kabinet tot ergenis van Alders besloot dat Rotterdam recht had op een bescheiden luchthaven, liet hij een heuse aantekening maken. De ze politiek toch weinig imponerende stap moest volgens de tegenstanders van Al ders wel leiden tot zijn aftreden. Maar in het kamerdebat over Zestienhoven bleek de bewindsman geenszins bereid dat te doen. Hij sloot zich keurig aan bij de op-, vatting van zijn collega-ministers. Ook het beleid voor betere en milieu vriendelijker produkten in ons land, een van Alders' stokpaardjes, kon in de afgelo pen maanden rekenen op vernietigende kritiek. Velen deden de nota Produkt en Milieu af als een zwak compromis ten gunste van het Nederlandse bedrijfsleven. De politieke en maatschappelijk perikelen rond de aanleg van de Betuwelijn en de hoge-snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart deed veel milieuminnende landge noten zich de haren uit het hoofd rukken. Dat Alders binnen de beperkte speel ruimte aan het Binnenhof toch beleid van de grond tilde, moet ook de milieubewe ging erkennen. De aandacht voor het milieu bij bedrijven en burgers is mede door zijn inzet sterk toegenomen. Onder werpen als bodemsanering, verpakkingen, de uitstoot van meststoffen en bedrijfs milieuplannen kregen een concrete uit werking. Het Tweede Nationaal Milieube leidsplan (NMP2), dat hij vijf maanden ge leden presenteerde, is inmiddels zonder noemenswaardige kritiek en vergezeld van complimentjes het parlement ongeschon den gepasseerd. Alders kan buiten Nederland meer pot ten breken. Het NMP is voor veel landen een toonbeeld van nationaal milieubeleid. Rasonderhandelaar Alders speelde in 1992 bovendien tijdens de VN-conferentie over milieu en ontwikkeling Unced in Rio de Janeiro een belangrijke rol om de onwilli ge neuzen uiteindelijk in dezelfde richting té krijgen. Ook in het vervolg op deze bij eenkomst stond Alders vooraan. Door ge brek aan geld en politieke wil tot samen werking komt er van de uitvoering van de resultaten van Rio, vastgelegd in Agenda 21, echter nog maar weinig terecht. Alders heeft zich daar geregeld openlijk aan geër- gerd. Eerder dit jaar was het Alders die tijdens een milieuconferentie in Oslo4 de nog bij zonder academische besprekingen over andere vormen van consumptie in de we reld vaart gaf. Recent wist hij ook in Noordwijk de door Nederland georgani seerde VN-conferentie over drinkwater succesvol af te sluiten met een actieplan waarin opvallend genoeg zowel de rijke als de arme landen zich konden vinden. Ne derland liet opnieuw zien een toonaange vende positie te vervullen in de internatio nale milieupolitiek. Het is vooral dat laatste dat Alders van pas zal kunnen komen in de hoge VN- functie, waarin hij veel speelruimte krijgt. Het Europese bureau van UNEP krijgt nog nauwelijks het ene been voor het andere. De diplomatieke behendigheid van Alders moet daaraan een einde maken. UNEP- directeur Dowdeswell hoopt met haar keuze voor de Nederlander dat Agenda 21 concreet wordt uitgewerkt in handelsak koorden, in Oost-Europa maar ook binnen de Europese Unie. *t HU© College Hamseweg 56, 3828 AE Amersfoort-Hoogland

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3