Het kampioenschap van Gerard Désar Een blauwwitter juicht vooral 'van binnen' 'Wat geluk? We zijn gewoon de besten KATWIJK-ACV BiUIW VAN DER PLAS Lugdunum speelt extra duel - MAANDAG 16 MEI 1994 I CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -ÉHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 Verlaat yi q Frank Verlaat be- I O haalde met zijn Franse ploeg Auxerre de Franse beker door Mont- pellier opzij te zetten. Lugdunum q Lugdunum moet na I het gelijkspel tegen Rijswijk een beslissings wedstrijd spelen voorde periodetitel. Noordwijk Noordwijk blijft na I de overwinning op Scheveningen een afgang naar de tweede klasse be spaard. IUVS speelt weer in de hoofdklasse Er waren gisteren in de Kikkerpolder heel wat mensen te vinden die het kampioenschap van UVS in één adem het kampioenschap van Gerard Désar noemden. De trainer die UVS in een inmiddels al aardig ver verleden zeven jaar als hoofdtrainer functioneerde en nu al weer twee jaar aan het roer staat, wilde daar zelf niets van weten. Désar, direct na afloop van het met 2-0 van RVC gewon nen treffen dat promotie naar de hoofdklasse betekende: „Dit is het kampioenschap van de club UVS. Van de spe lersgroep en van de complete begeleiding. En van die be geleiding ben ik niet meer dan een heel klein schakeltje." leiden gert-jan onvlee Een nuchtere zienswijze die niet wegneemt dat de selectie die gisteren voor de derde maal in het bestaan van UVS die stap naar de hoofdklasse bewerkstel- ligde, wel degelijk de groep van i Désar mag worden genoemd. Hij immers maakte zich nu al weer ruim twee seizoenen gele- i den hard voor het plan om UVS, i op termijn, met door de club zelf opgeleide jeugdige spelers terug te brengen naar de hoog- i ste klasse van het zondag-ama- - teurvoetbal. „Jongens die in de I jeugd op het hoogst denkbare niveau hebben gespeeld, moe- ten dat ook bij de senioren kun- nen. Je moet ze alleen wel de tijd gunnen", zo ongeveer luid de de stelling van Désar. Een bewering die gisteren in de Kik kerpolder werd bewaarheid. Een jaar eerder dan werd ver- j wacht, want UVS ging dit sei zoen eigenlijk nog niet voor de hoofdprijs. Désar: ,,Na de wed strijd tegen Niewenhoom, die we met 3-0 wonnen, hebben we tegen elkaar gezegd dat er mis schien wel meer inzat dan een derde of vierde plek. De over winning op zich, het resterende programma en vooral de ma nier waarop we toen voetbal- den, deed ons er in geloven dat er meer mogelijk was." Karakter De Leidenaars, zonder de ge schorste Ard Oosterlee, vol brachten de opdracht met ver- ve, al maakten ze het zich tegen I het reeds gedegradeerde Rijs- wijkse RVC moeilijker dan no dig. Zo had de ploeg het eerste kwartier eigenlijk moeten be nutten om duidelijk afstand te nemen van de tegenstander. De sterke opening leverde evenwel slechts gemiste kansen (Hans de Kruys, Gerrie Jansen) op, waardoor RVC zich weer in de wedstrijd kon melden. Juist op het moment dat er weer even wicht in de strijd was, sloeg UVS, dat met een punt voor sprong op Feyenoord aan de laatste speeldag was begonnen, wel toe. En hoe. Voorstopper Edwin Robbers ving het leer na een aangeslagen aanval van UVS op, lobde de bal kunstig over de defensie van RVC om het speeltuig vervolgens ook nog eens met een fraaie boog over de Rijswijkse doelman Lennert Hegie te werken. Het bleek de genadeklap voor RVC, dat desondanks nog lang mocht hopen op meer dan een nederlaag, omdat UVS pas der tien minuten voor tijd de 2-0 op het bord bracht. Walter de Kie vit (voorlangs), Carl Roest (krui sing) hadden UVS al definitief aan het kampioenschap kunnen helpen toen De Kievit na een hoekschop van Jansen attent en droog zijn voet tegen de bal kreeg: 2-0. Waarna UVS zich dus kon gaan opmaken voor het kam pioensfeest en voor de terug keer in de hoofdklasse. Een ren tree die wat Désar betreft geen echt probleem behoeft te vor men. „De groep moet natuurlijk nog verder doorgroeien, maar in aanleg is de kwaliteit aanwe zig om hoofdklasse te spelen. Of we volgend seizoen met dezelf Rugbyteam gemakkelijk langs Tsjechië brescia De Nederlandse rugbyploeg heeft gisteren de eerste stap in de richting van het wereldkampioenschap, volgend jaar mei in Zuid-Afrika, gezet. In Brescia won Oranje de eerste wed strijd in de tweede ronde van het kwalificatietoernooi van Tsje chië overtuigend met 38-9. Met rust leidde Nederland reeds met 20-9. Oranje domineerde de hele wedstrijd. Vijf strafschoppen van Michelsen en een try van De Vries zorgen voor de twintig punten in de eerste helft. Na de rust ging Nederland geconcen treerd door. Try's van Marcel en Ewout Chaudron met de con versie van Michelsen en nog twee kicks van de Leidse schopper brachten de eindstand op 38-9. Kruit vertrekt naar Quick Boys leiden Peter Kruit vertrekt bij Roodenburg. De rechterspits komt volgend seizoen uit voor zaterdageersteklasser Quick Boys. Alleen als een betaalde club nog serieus interesse toont, zal de talentvolle aanvaller komend jaar niet in Katwijk te bewonderen zijn. Eerder deze maand was er al 'betaalde' belangstelling voor Kruit. Een kleine twee weken terug speelde de Roodenburger zelfs een testwedstrijd bij Go Ahead Eagles. De Deventer eredivi sievereniging heeft echter daarna niets meer van zich laten ho ren. Kruit: „De kans dat dat wat wordt is hu erg klein geworden. Ik ga er dus maar vanuit dat ik volgend jaar bij Quick Boys speel." Pirn Langeveld van w Katwijk, een andere amateurvoetballer uit de regio die zich mag verheugen in de belangstelling van prof clubs, legt het aanbod van ADO Den Haag naast zich neer. Staking luchthaven bedreigt finale athene Een dreigende staking van het Griekse luchthavenper soneel lijkt grote chaos te veroorzaken rond de finale van de Champions League tussen AC Milan en Barcelona, woensdag in Athene. De werknemers van de luchthaven Hellinikon in Athene hebben aangekondigd dinsdag voor 48 uur in staking te gaan. Zij willen daarmee demonstreren tegen de massale ontslagen die de regering heeft aangekondigd. De helft van het grondperso neel hangt ontslag boven het hoofd. Woensdag worden in de Griekse hoofdstad honderd chartervliegtuigen met fans uit Spanje en Italië verwacht. Een woordvoerder van de regering liet weten alles in het werk te stellen de staking te verhinderen. MORGENAVOND, 19.00 UUR SPORTPARK DE KROM ADVERTENTIE AANGEBODEN DOOR de selectie doorgaan? Ik heb nog niet gehoord dat er iemand vertrekt. Dus laten we daar maar vanuit gaan De ploeg die dit seizoen bewees in de eerste klasse toonaange vend te kunnen zijn, heeft alles in zich om ook een klasse hoger mee te kunnen doen. Routine in de vorm van mannen als Mok- veld, Van Orssagen, Jansen, Oosterlee en De Kruys. En na tuurlijk snel ontluikende talen ten als Gallert, Robbers, Aker boom, Van der Heiden en De Kievit, om er maar eens vijf van de klas te noemen, waarmee Désar volgend seizoen op avon tuur gaat. De UVS-man in hart en nieren kan zich er nu al op verheugen. „Het is toch ook schitterend om met zo'n groep te kunnen werken? En voor die jongens is het ook perfect. Wat is er nu mooier dan om je als jeugdige speler in de hoofdklas se verder te ontwikkelen?" UVS - RVC 2-0 (1-0). 32. Robbers 1-0, 77. De Kievit 2-0. Scheidsrechter: Valk. Gele kaarten: Roest (UVS). Toeschou wers: 1500. UVS: Mokveld, Van Orssagen, Aker boom, Robbers, Gallert, Roest, Jansen, De Kruys (Devilee), Van Leeuwen (Honsbeek), Van der Heiden, De Kie- UVS viert feest. Tweede van rechts trainer Gerard Désar. FOTO DICK HOCEWONINC leiden rob van der zanden Het is nog geen vier uur in de middag en UVS is een kwartiertje geleden kam pioen geworden. Marco Akerboom, met afstand de luidruchtigste speler uit de selectie, lurkt buiten bij de kleedka mer het laatste slokje uit zijn pijppie bier. „Zo jongens, bedankt, ik ga naar huis, ik zie jullie dinsdag weer op de training." Een dolletje van de link- spoot, want in werkelijkheid blijft hij nog wel een halve dag bij zijn teamge noten. Maar toch hebben zijn woorden iets symbolisch op deze heuglijke dag. UVS viert de promotie naar de hoofd klasse namelijk sober. Er zijn bloemen, er is champagne en zelfs een polonaise over het veld. Maar geen strontkar en geen stadhuis. Dit is een keurig kampioensfeest, om door een ringetje te halen. In de lom- merijke en zonovergoten Kikkerpolder is er op deze speciale dag geen Ben gaals vuurwerk langs de lijn. Ook de hoempapa-band ontbreekt. Op de tri bune zijn een paar blauwwitte petjes zichtbaar, maar het zijn er niet meer dan tien. En toch: als de -wedstrijd klokslag 14.00 uur begint hangt er een bepaalde sfeér op en rond het schitterende veld dat in de dagen voor de wedstrijd nog twee keer is gemaaid en gerold. Die ty pische UVS-sfeer. Als Gerry Jansen na een mooie solo rakelings over schiet gaan en er geen ooohs en aaahs door het stadionnetje. De 1500 aanwezigen klappen spontaan voor de actie. Het is een prachtig synchroon geluid dat men langs een voetbalveld eigenlijk te wei nig hoort. Een UVS-toeschouwer klapt tenminste nog. Net als vroeger. Wat een verrukkelijke middag aan de rand van de Leidse Hout. Een paar weken geleden is op dit sportpark nog een UVS-fan vriendelijk verwijderd omdat hij de scheidsrechter iets onwelvoeg lijks had toegevoegd. Heel goed. Als de doorgaans zo sobere Edwin Robbers op een werkelijk Romario- achtige manier 1-0 scoort juicht de meute beschaafd. Maar het zal nog tot ver in de tweede helft duren voordat UVS in veilige haven is. Een kwartier voor tijd maakt Walter de Kievit de be vrijdende goal. Op de onoverdekte zittribune durven een paar dames nu wel het kam pioenslied in te zetten. Bijna op fluis tertoon, maar goed hoorbaar want het is verder nogal stil in de Kikkerpolder. In de 'spelerstunnel' is het nu opeens een drukte van belang. Bestuursleden en andere echte UVS'ers - maar ook de onvermijdelijke wethouder-Hekking- types - verdringen zich daar. Als het laatste fluitsignaal van de scheidsrech ter klinkt, stormt het bestuur met bloe men en champagne de grasmat op. De spelers worden vereerd als helden en terecht, want zij hebben het toch maar weer gedaan. De speaker slingert het 'kampioensplaaq'e' de ether in. Dat hebben ze vaker gedraaid bij deze club. Het is een gouwe ouwe zogezegd: En UVS, en UVS, en UVS is kampioen. Er zit ook nog een zinnetje in over onze trainer Melbi Raboen. Duidelijk hoor baar in het eerste refrein, maar in het tweede en derde refrein draait de spea ker het zinnetje vakkundig weg met de volumeknop. De huidige trainer, Gerard Désar, verdient deze geste. Hij heeft een glansrijk elftal neergezet in twee jaar tijd, maar de waardering van het pu bliek is eigenlijk bescheiden. Deze club heeft altijd vèel neutrale toeschouwers getrokken, een plausibele verklaring. Hans van Leeuwen kent zijn club ook langer dan vandaag. „Het is hier altijd zo gegaan." De routinier gaat het na zijn vierde titel wat rustiger aan doen. „Wel erbij, maar niet als basis speler." Cryptisch taalgebruik. Arthur van Orsaggen glimt ook van oor tot oor. Hij heeft drié UVS-titels. „Dit is voor mij persoonlijk de mooiste. Een jaar eruit vanwege mijn knie en dan dit. Geweldig," zegt 'Tuur'. Zo vieren ze allemaal hun feestje na afloop. Het is niet luidruchtig, maar wel intens. Van binnen juichen is ook juichen. Spaanse titel weer naar Barcelona na zinderend slot barcelona gpd Premier Felipe Gonzalez is niet erg populair in Catalonië. Maar één van de ontelbare andere Gonzalezen in Spanje, Jose Luis Gonzalez, van beroep reserve keeper bij Valencia, kan bij de socio's van FC Barcelona geen kwaad meer doen. Want het was alleen aan hem te danken, dat de Catalanen van Cruijff, Bruins Slot en Ronald Koeman zaterdagavond voor de vierde keer op rij kampioen van Spanje werden. En dat, omdat deze vervanger van de geschorste Sempere in de allerlaatste minuut van de wedstrijd Deportivo de la Coru- na-Valencia een slecht inge schoten strafschop van de Ser viër Djukic stopte. Met als resul taat, dat de wedstrijd dubbel - blank eindigde. En omdat Bar celona Sevilla met 5-2 versloeg, ging de Spaanse titel net zoals de afgelopen twee seizoenen op een spectaculaire manier op de laatste speeldag toch weer naar Catalonië. Of er soms een geluksengeltje op de schouder van Cruijff had meegekeken? Een opvallend ontspannen en zelfverzekerde Johan Cruijff: „Ben je gek. Na tuurlijk hebben we een beetje geluk gehad, maar je kunt ook zeggen dat we.dat geluk afge dwongen hebben". En met een zelfverzekerde glimlach: „Wij zijn gewoon goed, erg goed zelfs". Ook het feit, dat FC Barcelona dat kampioenschap te danken had aan het missen van een strafschop in de allerlaatste mi nuut door Deportivo paste in die redenering: „Deportivo speelde drie seizoenen geleden nog in de tweede divisie. Die ploeg heeft dus weinig ervaring in dit soort situaties en dan kan dit gebeuren. Maar ik denk toch dat wij de sterkste ploeg hebben van Spanje en waarschijnlijk van Europa. We hebben nu al 22 wedstrijden achtereen niet meer verloren en meer dan zes- Komende donderdag speelt Lugdunum een beslissings wedstrijd tegen VELO om de tweede periodetitel. Op het veld van het Rijswijkse RVC moet de Leidse ploeg winnen om nog in aanmerking te kunnen komen voor promo tie. Tegenstander VELO is merkwaardig genoeg al zeker van, die nacompetitie. De wedstrijd begint om 19.30 uur. In het pinksterweekeinde wordt begonnen met de strijd om de klasse-periodeti- tel. De eerste periode win naar van iedere klasse speelt tegen de tweede periode win naar. De verliezer speelt op maandag tegen de nummer drie in de reeks. Volgende week zaterdag volgt de laatste wedstrijd. In de derde klasse zaterdag A bijten Jodan Boys en Oegstgeest het spits af. Die Haghe is de derde deelnemer in de competitie. In 4B be ginnen Sportlust en KRV. Valken is de derde ploeg. In de vierde klasse zondag spe len zaterdag VCL en Docos tegen elkaar. Meerburg maakt het trio clubs vol. De Bulgaar Stoitskov viert met zijn medespelers het behalen van de Spaanse titel. tig doelpunten gescoord en maar'een stuk of vijftien tegen gekregen. Ik zie dus niet waar om we woensdag die 23ste wedstrijd tegen AC Milan in de finale van de Europacup zou den moeten verliezen". Volgens Johan Cruijff is het vierde landskampioenschap op rij een overwinning van de re gelmaat. „Toen ik hier vijf jaar geleden kwam, heb ik gezegd dat het grote probleem van Bar celona gebrek aan regelmaat was. Grote uitschieters, maar ook diepe dalen. Die tijd is voorbij. Als je vier keer achter elkaar kampioen wordt, is dat een bewijs van regelmaat. En ook, als je meer dan hegentig goals maakt en 56 punten haalt. Deportivo heeft tot de aller laatste minuut van deze compe titie meegedaan, maar dat wij toch kampioen zijn geworden, bewijst dat de mentaliteit van deze club veranderd is. Op een gegeven moment stonden we zelfs zes punten achter. Toch hebben we het niet opgegeven en ik denk dat dat bewijst dat wij de sterksten zijn". Hadden Cruijff en Koeman dan helemaal geen zenuwen tij dens de wedstrijd tegen Sevilla, toen de Andalusische club bij rust zelfs met 1-2 voorstond en het kampioenschap ver weg was? Cruijff: „Sevilla speelde heel goed, maar ze zijn in de eerste helft maar twee keer in de buurt van ons doel gekomen. Daaruit onstonden twee goals. Ik was in de pauze dan ook niet ongerust over een goede afloop. Als je in een wedstrijd twaalf goede kansen krijgt, moet je niet verbaasd zijn dat wij er vijf inschieten". Hoe wisten de spelers eigen lijk, dat Deportivo slechts pen strafschop verwijderd was van het kampioenschap? Koeman: „Dat wisten we niet. Plotseling merkten we dat het stadion doodstil werd. De spelers dach ten dat Deportivo gescoord had. Vanaf de bank zagen we de dui men naar beneden. Toen het stadion vervolgens in een oor verdovend gejuich uitbarstte, konden we alleen maar denken, dat Valencia alsnog tegen had gescoord. Pas na het laatste fluitsignaal, kregen we te horen dat Djukic een penalty had ge mist". En daarna brak er een groot feest uit in Catalonië, terwijl in Galicië de tranen even overvloe dig stroomden als de champag ne in Barcelona.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17