Voorzichtige steun Ernst voor vrouwelijke priesters Kerk Samenleving 'Kerken moeten agrariërs in nood beter ondersteunen' MAANDAG 16 MEI 1994 BUITENLAND KORT Ziekenhuis Paus Johannes Paulus II, die ruim twee weken gele den zijn rechterbovenbeen brak bij een val in de bad kamer. mag eind deze week het ziekenhuis verlaten. Dat heeft zijn woordvoerder Joaquin Navarro-Valls mee gedeeld. De paus. die op 18 mei 74 jaar hoopt te wor den, kan zich inmiddels met behulp van twee kruk ken voortbewegen. Hij heeft het speciale looprekje op wieltjes niet meer nodig. ..Het is nog slechts een kwestie van herstellen en dat vordert heel goed", al dus Navarro-Valls. Hij ver wacht dat de paus donder dag of vrijdag het Gemelli- ziekenhuis in Rome mag verlaten. Het is nog niet be kend of de paus daarna di rect naar het Vaticaan te rugkeert. of eerst nog een tijd doorbrengt in zijn zo merverblijf Castelgandolfo. De artsen hebben hem aan geraden eerst vakantie te nemen en veel te zwem men om zijn conditie op te vijzelen. Bosnische moslims De hoogste islamitische geestelijke in Bosnië, sjeik Mustafa Ceric, weigert de Servisch-orthodoxe patri arch Pavle te ontmoeten. Hij vindt het kwalijk dat Pa vle en zijn kerk geen ver oordeling hebben laten ho ren van Servische geweld daden in de Bosnische oor log, zo bericht de Bosnische krant Oslobodenje. De rus- sisch-orthodoxe patriarch Aleksej II, die op dit mo ment een bezoek brengt aan zijn Servische collega in Belgrado, had een topont moeting voorgesteld van de religieuze leiders in het voormalige Joegoslavië. Be halve Pavle en Ceric zou ook de rooms-katholieke kardinaal Franjo Kuharic eraan moeten deelnemen. Rwanda Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn afschuw uitgesproken over de 'ware volkerenmoord' in Rwanda. „Er is genoeg bloed vergo ten", zei hij in zijn wekelijk se angelus-boodschap, uit gezonden vanuit het Ge- melli-ziekenhuis. De paus deed een beroep op het ge weten van degenen die de gruweldaden aanrichten. Onder hen zijn 'ongelukki gerwijs' ook rooms-katho- Üeken. „Ze helpen het land naar de afgrond. Ze zullen zich voor hun misdaden al lemaal moeten verantwoor den tegenover de geschie denis, en bovenal tegenover God." De mensen in Rwanda moeten de moed opbrengen vergevingsge zind en broederlijk met el kaar om te gaan, aldus de paus. In zijn toespraak stond hij ook stil bij de gro te gebeurtenissen van vrede en solidariteit' in Zuid-Afri- ka. Hij hoopt in november een reis naar Afrika te ma ken. Bevolkingsgroei Het Vaticaan heeft opnieuw uitgehaald naar de Verenig de Naties, die volgens de kerk een veel te liberale kijk op geboortenbeperking hebben. Internationale or ganisaties mogen staten nooit dwingen abortus en kunstmatige voorbehoed middelen te gebruiken in de strijd tegen de groei van de wereldbevolking. Dit staat in het document 'Ethi sche en pastorale dimensies van bevolkingstrends', dat de pauselijke raad voor het gezin dit weekeinde heeft vrijgegeven. DE RECHTER 'Perspectief voor het celibatair priesterschap is somber' Bisschop Ernst van Breda heeft gisteren voorzichtig zijn steun uitgesproken voor de toelating van vrouwen tot het priesterambt. ,,Als een vrouw priester wil worden, kan ik daar geen 'ja' op zeggen. Maar als ze daarvoor naar een andere kerk overstapt, gaat ze met mijn zegen", zei mgr. Ernst onder ovationeel applaus. Hij nam deel aan een symposium in de Rode Hoed in Amsterdam over het the ma 'Katholiek: wat was het, wat is het en wat zal het zijn'. batair priesterschap is inder daad somber, erkende vicaris dr. H. van der Meer s.j. van het bisdom Roermond, maar de in zet van paus en bisschoppen hiervoor noemde hij 'uitermate zinvol'. „Het celibaat heeft in de geschiedenis zijn ups en downs gehad, maar heeft het altijd weer gewonnen", aldus Van der Meer. de rechterhand van de vorige bisschop van Roermond. Paus Paulus VI zou tegen kar- De bisschop reageerde op uitla tingen van Alja Tollefsen, die is overgestapt naar de Anglicaanse Kerk. waarvan haar man lid is, en die daar priester wil worden. ..Ik voelde me in de Rooms-Ka- tholieke Kerk enorm eenzaam", zei Tollefsen. „omdat er geen instantie is waar vrouwen met hun verhaal naar toe kunnen." Het perspectief voor het celi- dinaal Alfrink hebben gezegd dat hij niet de geschiedenis in wilde gaan als de paus die het celibaat had afgeschaft, zo ont hulde de Nijmeegse hoogleraar theologie dr. Edward Schille- beeckx. Hij voegde eraan toe dat hij dit van Alfrink had ge hoord toen zij beiden een aardi ge slok op hadden. Alfrink moest zich in het begin van de jaren '70 in Rome verantwoor den omdat het Pastoraal Conci lie van de RK Kerk in Nederland zich had uitgesproken voor de loslating van celibaat en pries terschap. Overigens twijfelt Schille- beeckx er niet aan dat er ook in de Rooms-Katholieke Kerk vrouwelijke priesters zullen ko men. Het zal eerst illegaal ge beuren, maar steeds massaler worden. Tijdens het Tweede Va ticaans Concilie was hem opge vallen dat alle liturgische ver nieuwingen die daar werden goedgekeurd, al illegaal in Frankrijk, België of Nederland plaatshadden. Er is geen enkel theologisch argument tegen vrouwelijke priesters. Het celibaat staat in de kerkorde en is historisch ge groeid, maar daarmee is niet gezegd dat het voortkomt uit de apostolische traditie en zeker niet dat het celibaat door Chris tus is ingesteld. In sommige landen is al 80 procent van de gelovigen voor de toelating van de vrouw tot het priesterambt. Deze ontwikkeling groeit vanuit de basis. Dat is dan een signaal aan Rome, dat er iets moet ver anderen. Dat zal volgens Schil- lebeeckx op den duur dan ook gebeuren. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERV. KERK Beroepen: te Elspeet: P. de Vries te Opheusden. Aangenomen: naar Schellui- nen: P. Hoogendam, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Benoemd: te St. Jansklooster als pastoraal assistent: P.J. Weij, pastoraal assistent te Vu ren; tot directeur Centraal In terkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven(DISK): dr. H.T. Wolters te Ede (industriepredi kant, part-time) die deze be noeming heeft aangenomen. Beroepen: te Andijk: drs. G.J. Mink te KATWIJK AAN ZEE. GEREF. KERKEN VRIJGE MAAKT Beroepen: te Bedum: G. Zomer Jzn. te Spakenburg-Zuid. NED. GEREF. KERKEN Beroepen: te Utrecht: W.G. Rietkerk, werkzaam bij de Stichting I'Abri voor het werk ter verbreiding van het evange lie, die dit beroep heeft aange- GEREFORMEERDE GEMEEN TEN Bedankt: voor Capelle aan den IJssel-West: A. Moerkerken te Gouda; voor Rotterdam-Cen trum: C.A. van Dieren te Stol wijk; voor Boskoop: P. Melis te Nieuw-Beijerland. wageningen anp De Nederlandse kerken agrarische gezinnen in nood be tere hulp bieden. Predikanten, pastoraal werkers en andere medewerkers dienen 'structu reel' te worden toegerust met het oog op de specifieke proble men van mensen in de land- en tuinbouw. Deze aanbevelingen staan in het onderzoeksrapport 'Agrari sche gezinnen in zorgen', dat in opdracht van de werkgroep Ker ken en Landbouw van de Raad van Kerken is opgesteld. De werkgroep wilde meer te weten komen over problemen binnen agrarische gezinnen. Zij had het gevoel dat het kerkelijk werkers op dit punt nogal eens ont breekt adn kennis en inzicht. Het onderzoek, uitgevoerd door ir. Dineke van Zwieten van de vakgroep sociologie van de Landbouwuniversiteit te Wage- ningen, toont aan dat de psy chische nood onder de agrari sche bevolking extreem hoog is. Agrariërs doen steeds vaker een beroep op ondersteuningsfond sen in de landbouw. De sociaal- psychische nood is vaak zo hoog dat velen niet meer goed kunnen functioneren. In extre me gevallen kan dit uitlopen op zelfdoding. Het rapport pleit voor een bundeling binnen de agrarische hulpverlening. De verschillende dienstverlenende instanties hebben onderling geen enkele afstemming of samenwerking. Bovendien ontbreekt het vaak aan deskundigheid en speciali- Minder wonderen in Lourdes Er gebeuren steeds minder wonderbaarlijke genezingen in Lourdes, zegt de Franse arts Theodore Mangipan, die van 1872 tot 1990 de officiële arts van het rooms-katholieke bede vaartsoord was. De daling van het aantal wonderen zal zich volgens hem voortzetten. Mangipan zegt dit in een boek over Lourdes, dat bekend staat om zijn wonderbaarlijke genezingen. Jaarlijks bezoeken honderdduizenden zieken het plaatsje in het zuiden van Frankrijk in de hoop er gene zing te vinden. De Rooms-Katholieke Kerk erkent een genezing alleen als een wonder als er van tevoren geen medische behandeling is geweest. „Door de vooruitgang van de medische wetenschap zijn er nauwelijks nog kwalen waarvoor de medische stand geen oplossing weet." Desalniettemin gelooft Man gipan dat de pelgrims zullen blijven komen. Hun religieuze beleving zal naar zijn mening aan kracht winnen als de kans op een wonderbaarlijke gene zing kleiner is. amersfoort anp leiden De wijk Kooi/wijk C van hervormd en gereformeerd Leiden heeft gisteren voor de laatste keer gebruik gemaakt van de Bethlehemkerk aan de Drifstraat. Het gebouw wordt afgestoten nu de geloofs gemeenschap samen met de wijk Pniël/wijk C-binnenstad is samengevoegd tot de Binnenstadsgemeen te en met ingang van Pinksteren (komend weekeinde) gebruik gaat maken van de Hooglandse Kerk als permanent onderkomen. In zijn laatste oven/veging in de Bethlehemkerk liet dominee A. Alblas citaten klinken van predikant Joh.W. Groot Enzerink, die op 12 juli 1934 de toenmalige 'Kooikapel' opende. Met een verwijzing naar de 160 heipalen die voor het gebouw werden gebruikt, sprak Groot Enzerink destijds over het fundament waarop het geloof rust: het getuigenis van apostelen en profeten en de hoeksteen Jezus Christus. Alblas herkende in die openingspreek het inzicht dat het niet gaat om de kerk die we hebben, maar om de kerk die we zijn. „Op het fundament van weleer bouwen we voort nu we in een an der gebouw trekken." De wijkgemeente nam gisteren ook afscheid van Geertrui Vroomans, een 'gewel- digde koster', die het 'huis uit koude stenen tot een warm thuis wist te maken'. Het afscheid van de Bethlehemkerk houdt niet automatisch ook het vertrek uit het aangrenzende wijkgebouw 'Irene' in. Dat blijft gewoon in gebruik voor de verschillende activiteiten van de wijkgemeente. FOTO HENK BOUWMAN Adventisten waarnemer bij Raad van Kerken in Nederland meent dat juist in een tijd van normvervaging en kerkverlating het belangrijk is met mede christenen te zoeken naar we gen om het christelijk geloof op een positieve manier in te vul len. Het kerkgenootschap heeft in ons land 50 gemeenten met 4500 gedoopte leden. Van de Raad van Kerken in Nederland zijn tien kerkgenoot schappen lid. De raad heeft bo vendien drie gastleden en ken de tot op heden twee waame- De Raad van Kerken in Neder land heeft besloten het kerkge nootschap van de Zevende-dags Adventisten toe te laten als waarnemer. In een aantal lan den is deze kerk al betrokken bij nationale raden van kerken. De Zevende-dags Adventisten zen den ook al jaren een waarnemer naar vergaderingen van de We reldraad van Kerken. Het Algemeen Kerkbestuur (hoogste bestuurscollege) van de Zevende-dags Adventisten diende drie weken geleden bij de raad het verzoek in de waar nemersstatus te verkrijgen. De meerderheid van het bestuur de i kri tische groepen in gemeenten in Nederland en de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten in Ne derland. Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever) Damiate DIRECTIE B M.Essenberg.GP Arnold HOOFDREDACTIE. Jan-Geert Majoor, I OMBUb?MANaRdDrpafuwdtel. dag.9 jr 071 -356215, of per post. Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleutels) ma.-vrij van 8.30-17 00 uur: Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij v. 85,55 329,30 RPOST wartaal 125.50 KLACHTEN BEZ^RGING^ mat/mvnj: 18.00-19 30 uur. zat 10.00-12 00uur.Tel.071-143241 (incl. BTW) 29.30 84,55 328,30 HET WEER HANS VAN ES Storing blijft nazeuren Tijdens het voorbije weekeinde werd er een punt gezet achter een vierdaagse periode met fraai voor zomerweer, toen een uitloper van een Biscaje-depressie boven Ne derlands grondgebied arriveerde. Daarvoor was het op zaterdag nog lange tijd zonnig en reikte het kwik in onze regio tot ruim 24 graden. In de zwoele lucht dreigde onweer, maar dat bleef achterwege. Het na derende koufront liet wel felle re genbuien neerplenzen boven delen van Brabant en Zuid-Holland; ver der naar het noorden werd de koe lere lucht slechts ingeleid door een plotselinge windsprong van oost naar zuidwest. Pas in de vroege zondagmorgen, toen een kern van lagedruk passeerde, begonnen ook in de noordelijke regio's flinke bui en te vallen. De hoeveelheden neerslag liepen nogal uiteen, maar dat is gebruike lijk bij de passage van een zomers front. De zwaarste buien vielen in Friesland en Groningen; station Eelde tapte maar liefst 51 millime ter binnen een etmaal af. In onze regio varieerden de hoeveelheden van slechts 1 millimeter te Valken burg (ZH) tot 12 millimeter in Haarlem. Zondag overdag zagen we grote verschillen boven Nederland. Het noorden ging nog schuil onder een wolkendek. In de regen bleef het kwik daar op 13 graden han gen, terwijl het zuiden al weer maxima noteerde van 21 graden bij uitbundige zonneschijn. Ook vandaag is het, met uitzonde ring van de noordelijke provincies, redelijk warm, maar een volgend Biscaje-front laat niet lang op zich wachten. Voor het front uit kan er vanavond al een losse bui vallen, wellicht met onweer; in de loop van de nacht trekt een meer georgani seerde regenband van zuid naar noord. Dinsdag blijft de storing nog een tijdje nazeuren met een bui, later op de dag klaart het wat op. De temperatuur levert in; met 15, 16 graden is het wel gebeurd. Ook woensdag is het nog niet hele maal pluis. De lucht is onstabiel met kans op een bui, al laat de zon zich soms ook wel zien bij weinig veranderde temperatuur. Later in de week kiest een nieuwe oceaan depressie positie ten zuidwesten van Ierland. Er komt dan een vrij warme, enigszins onstabiele zuide lijke stroming op gang. Daarbij komt het kwik weer dichtbij 20 graden uit. Zonnige perioden wor den dan afgewisseld door een paar buien. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met 12 graden, vandaag in Ier land en Engeland nog plaatselijk 16 graden. België en Luxemburg: Vandaag perioden met weersbuien. Morgen half tot zwaar bewolkt en af en toe regen Vandaag maxi ma van 18 graden aan zee tot 25 in Luxemburg. Mor gen lagere temperaturen. Noord- en Midden-Frank rijk: Vandaag in het midden en oosten eerst nog zon bij maxima van ongeveer 24 graden. Verder half tot zwaar bewolkt, enkele regen- of rond 19, langs d 15 graden. Portugal: Wisselvallig weei enkele buien. t af en toe z Langs de westkust nu en d. Maximumtemperatuur rond 16 graden, in de Algarve morgen iets minder fris. Spanje: In het westen half tot zwaar bewolkt en 15 en 20. in het zuiden en aan de Cos ta's tussen 20 en 24 graden. Canarische Eilanden: Aan de noordkant van de eilanden nu en dan wolkenvelden en kans op een bui. Aan de zuiöstranden droog en flinke zonnige perioden. Maximumtempera tuur rond 21 graden, morgen iets hoger. Marokko: Westkust: af en toe zon en een enkele bui. Morgen ten zuiden van Casablanca droog. Maximumtemperatuur aan het strand ongeveer 19 graden. Tunesië: Vandaag droog en vrij zonnig. Maxi mumtemperatuur aan het strand onge veer 26 graden. Morgen wat meer be wolking, kans op een lokale regen- of onweersbui en wat lagere temperaturen. Zuid-Frankrijk: Vandaag in het oosten eerst nog zon en maxima rond 25 graden. Verder van het westen uit enkele stevige regen- of on weersbuien. Morgen half tot zwaar be wolkt en opnieuw enkele regen- en on weersbuien. Middagtemperatuur onge- 20 graden. Neerslagkans Minirnumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 17 MEM 994 Zon- en maanstanden Zon op 05.41 Zon onder 21.27 Maan op 11.48 Maan onder01.44 Waterstanden Katwijk Hoog water 08.02 20.39 Laagwater 04.07 16.37 Weerrapporten 15 mei 08 uur: Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, ook enkele wolken velden .en kans op een regen- of on weersbui. Maximumtemperatuur rond 23 graden. Italië: Vandaag droog en overwegend zonnig. Morgen vooral in het noorden meer be wolking en een enkele regen- of on weersbui, in het zuiden droog en flinke perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 27, morgen in het zuiden lo kaal boven de 30 graden. Corsica en Sardinië: Geleidelijk wat meer bewolking en mor gen kans op een regen- of onweersbui. Maximumtemperatuur rond 26, op Sar dinië plaatselijk 30 graden. Morgen iets lagere temperaturen. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog, vandaag ih het noorden een kleine kans op een lokale bui. Middagtemperatuur aan zee tussen 25 en 30 graden, landinwaarts plaatselijk nog enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur tussen 25 en 30 graden. Duitsland: Vandaag perioden met zon, later in het bui. Morgen in het oosten eerst nog zon, verder van het westen uit enkele buien, soms met onweer. Middagtemperatuur vandaag tussen 16 graden in het noor den en 26 in het midden en zuiden. Morgen van het westen uit koeler. Zwitserland: Vandaag perioden met zon, in de avond een verspreide regen- of onweersbui. Oostenrijk: Flinke .perioden met zon en droog. Mor gen van het westen uit meer bewolking, op veel plaatsen gevolgd door regen of onweer. Bij Wenen waarschijnlijk nog droog. Middagtemperatuur rond 27 gra den, morgen in het westen koeler. Rotterdam Brussel Cyprus w2 22 14 5.0 w 10 19 12 0.5 :ol 23 15 0.3 nno2 21 9 0.0 LasPalmas onbew Lissabon regenbui nno5 24 17 0.0 20 15 0.0 31 22 0.0 24 10 0.0 BOES

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10