ÉSt Positie van CD-leider onder vuur Informateurstrio is zeer realistisch en praktisch Binnenland Twee jaar geëist tegen afperser voor Dev Sol Boeienkoning ontdoet zich van handboeien Bouw nieuwe cellen loopt vertraging op Ex-mijnwerkers vinden keuring veel te zwaar 2ZATERDAG 14 MEI 1994 3 Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Schippers varen met valse papieren De Nederlandse en Duitse politie te water hebben een grote fraude met Rijnvaartpatenten (vaarbewijzen) ontdekt. Vijftigschippers hebben proces-verbaal gekregen. Dat heeft het Korps Landelijke Politiediensten in Driebergen gisteren bekendgemaakt. Volgens de politie zijn er tussen de 150 en 200 vervalste vaarbewijzen in omloop. Schippers die zonder deze papieren de Rijn bevaren bedreigen volgens de politie de veilig heid op deze druk bevaren route. Loterijen leveren 87,5 miljoen op den haag De Bankloterij en Giroloterij hebben over 1993 87,5 miljoen gulden winst gemaakt. Dat geld is naar diverse goede doelen gegaan. De opbrengst van de loterijen is een miljoen gul den hoger dan het jaar ervoor, zo heeft de Stichting Uitvoerings orgaan Financiële Akties (SUFA) laten weten. Zelfgemaakte bom slaat diepe krater bakel Een zelfgemaakte bom heeft in een bos in de Brabantse gemeente Bakel een krater geslagen van acht bij vier meter en een diepte van drie meter. Ook werden enkele bomen ontwor teld. De bom is donderdagmiddag tot ontploffing gebracht door vier inwoners van Deurne. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. De bom werd gemaakt door een student van de HTS in Eindhoven die bommen maken als hobby heeft. Miljoenenverlies voor Union fietsen nieuwleusen Union fietsen in Nieuwleusen heeft 1993 afgeslo ten met een verlies van 3,9 miljoen gulden. De omzet liep terug van bijna 105 miljoen twee jaar geleden en ruim 91 miljoen in 1992 naar 77,6 miljoen vorig jaar. In de twee voorgaande boekja ren werden nog nettowinsten van dik acht (1991) en bijna 3,4 miljoen gulden (1992) behaald. Het verlies bij Union wordt door de directie vooral toegeschreven aan de lagere omzetten en re sultaten bij 'dochter' Feenstra Technische Industrie in Dalfsen en bij de divisie fietsen. 'Vakbond moet flexibeler worden' nijmegen» Vakbonden ontlenen hun identiteit te veel aan het collectief. Om in de toekomst leden te houden moeten ze die centrale structuur verlaten. Arbeid en arbeidsvoorwaarden wor den steeds flexibeler en bonden moeten zich daarop richten wil len ze in de toekomst bestaansrecht houden. Dat stelt de be leidswetenschapper B. Fruytier in een onderzoek waarop hij maandag promoveert aan de Katholieke Universiteit Nijmegen. Het ambitieuze programma van Justitie om in twee jaar tijd 4.000 extra cellen te bouwen, loopt vertraging op. Dat blijkt uit een voortgangsrapportage van minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto van justi tie over het project capaciteits uitbreiding CAP'96. Een deel van de projecten verloopt zoals gepland, maar in Den Haag, Hoorn, Rotterdam, Stevensbeek en Zutphen heeft de bouw van nieuwe cellen vertraging opge lopen. Ook de bouw van een TBS-in- richting in Poortugaal en een jeugdinrichting in Spijkenisse' verloopt niet volgens het ge plande tijdschema. Oorzaken zijn onder meer moeizaam ver lopende procedures of bezwa ren tegen vergunningen. Van de geplande 4.000 cellen extra voor eind 1995, zijn er sinds 1 januari 514 opgeleverd: 144 in de Vughtse gevangenis en 370 in Tilburg, waar vreem delingen in bewaring zitten. Voor het eind van dit jaar ko men er op verschillende plaat sen in Nederland nog eens Tegen een 32-jarige Turkse Koerd is gisteren voor de Haag se rechtbank twee jaar cel ge ëist. De verdachte zou samen met twee anderen een poging te hebben gedaan tot afpersing van een landgenoot, ten gunste van de linkse verzetsbeweging Dev Sol. Dev Sol staat omverwerping van het Turkse regime voor ogen en de vestiging van een marxistisch-leninistische staat in Turkije. De afpersing zou op 5 januari in Den Haag zijn ge schied. Volgens de aangever be zochten drie mannen het slachtoffer op zijn werk. Ze zei den: „Wij zijn van Dev Sol. We willen 1.000 gulden. Als je naar de politie gaat, wachten we je op. Dan krijg je een pistool op je hoofd en we ontvoeren je." Het slachtoffer deed aangifte. Op'fo- to's die de politie hem toonde, herkende hij een van de man nen. Die werd de volgende dag gearresteerd. Volgens de officier van justitie vormen de fotoherkenning, de verklaringen van de aangever en van enkele getuigen vol doende bewijs. Ook de verdach te zelf draagt volgens de officier een steentje bij. Over zijn lid maatschap van Dev Sol, zijn be zoeken aan Den Haag en aan de Koerdische bibliotheek zei de man tegenstrijdige dingen. De advocate van de verdach te, mr. L. Wellen, kraakte de procesvoering. Ze kreeg de fo to's waarop de verdachte was herkend pas enkele dagen voor de zitting. Ze vroeg de recht bank, het Openbaar Ministerie niet-ontvankelijk te verklaren of Rotterdam Het Rotterdamse publiek hield gisteren de adem in toen ze boeienkoning Peter Moretti op zestig meter hoogte geboeid aan een brandend touw zagen hangen. Morretti opende in de Maasstad het Nationaal Congres voor de Goochelkunst dat tot en met zondag duurt. Hij wist zich net op tijd uit zijn benarde positie te bevrijden. foto anp 'Zware verdachten niet heengezonden den haag gpd1.258 cellen bij, schrijven de be windslieden in hiin brief aan de Tweede Kamer. Van de 106 ex tra plaatsen in TBS-inrichtingen en de uitbreiding van jeugdin richtingen met 405 plaatsen, wordt dit jaar alleen jeugdin richting de Hunerberg in Nijmegen gerealiseerd. De Tweede Kamer heeft voortdurend bij de bewindslie den aangedrongen op snellere uitbreiding van de celcapaciteit, om te voorkomen dat verdach ten moeten worden heengezon den wegens gebrek aan cel ruimte. Tot nu toe blijven de heenzendingen toenemen, al hoewel er volgens Justitie de laatste tijd geen verdachten van zeer ernstige misdrijven meer naar huis zijn gestuurd. Vorig jaar ontstond veel ophef over de heenzendingen toen bleek dat een van moord verdachte man in afwachting van zin berech ting weer op straat gezet was omdat het huis van bewaring al vol zat. De bewindslieden bera den zich op tussentijdse nood voorzieningen om het heen- zendprobleem in de hand te kunnen houden tot de celcapa citeit definitiefis uitgebreid. anders haar cliënt vrij te spre ken wegens gebrek aan bewijs. De aangever kreeg verscheidene foto's van de verdachte te zien. Op de ene herkende hij hem wel, op de andere niet. Twee ge tuigen herkenden hem zelfs geen enkele keer. De raadsvrouw verweet de of ficier dat hij tot „de wel heel erg forse eis van twee jaar" was ge komen omdat het woord Dev Sol in de dagvaarding staat. Vol gens haar moet de zaak worden behandeld alsof het om een „gewone" afpersing gaat, los van bepaalde groeperingen. In dat geval is de verdachte wel ge noeg gestraft met de vier maan den die hij inmiddels in voorar rest heeft gezeten, aldus de ad- Jaarlijks houden sympathi santen collectes bij de Turkse Koerden in Nederland. Dat zou vaak met geweld gepaard gaan. Er kwamen echter nauwelijks aangiften binnen omdat de ge dupeerden bang waren. De po litie verspreidde het afgelopen najaar pamfletten waarin ze op riep toch aangifte te doen. Er kwamen vervolgens aangiften binnen tegen zowel aanhangers van Dev Sol als sympathisanten van de Arbeiderspartij PKK. De ze strijdt voor een onafhankelijk Koerdistan en houdt er inzame lingsacties van hetzelfde soort op na. In november werden twee PKK-aanhangers opge pakt, die inmiddels zijn veroor deeld. In december en januari hield de politie acht sympathi santen van Dev Sol aan. Hun strafzaken lopen nog. De uit spraak in deze Dev Sol-zaak is op 27 mei. 02510-11727 Janmaat moet functies afstaan Een deel van de gemeenteraadsleden van de Centrumde mocraten (CD) wil dat partijleider Janmaat een aantal van zijn functies afstaat. Ook moet er een groter dagelijks bestuur komen. Verder moeten Janmaat en zijn vriendin Schuurman zich distantiëren van racistische uitlatingen van partijleden. In de statuten moet komen te staan dat leden die dergelijke uitlatingen doen, worden geroyeerd. Dat zegt hoofdbestuurslid A. Poppe. Als Janmaat niet wil meewerken aan de veranderingen binnen de CD dan moet hij maar opstappen, vindt Poppe. Wegens 'lekken' Veiligheidsdienst Koninklijk Huis onderzocht De Rijksrecherche is een onder zoek begonnen naar de interne problemen en lekken bij de Vei ligheidsdienst van het Konink lijk Huis. Een woordvoerster van de Dienst Diplomatieke en Koninklijke Beveiliging heeft dat gisteren gezegd. De Veiligheidsdienst kwam de afgelopen jaren veelvuldig in opspraak nadat personeelsle den vertrouwelijke informatie naar de pers lieten uitlekken. Ook schreven enkele beveiligers hun zorgen over de teruglopen de beveiliging in een open brief aan de Tweede Kamer. De brief kwam ook bij de media terecht. Er werd onder meer in geklaagd over de problematische werk druk die sinds enkele jaren heerst bij de Veiligheidsdienst van het Koninklijk Huis. De dienst is met 140 man ver antwoordelijk voor de veiligheid van het koninklijk huis: Beatrix en Claus en hun drie kinderen, Margriet en Pieter en hun vier kinderen en prinses Juliana en prins Bernhard. Om de voortdurende onrust in eigen gelederen aan te pak ken heeft de dienst in juni vorig jaar al het plaatsvervangend hoofd, luitenant kolonel B. Lo- wenthal, overgeplaatst naar een andere functie binnen de KPLD (Korps Landelijke Politiedien sten). AUTOKRAAN TRANSPORTEN Het hoofdbestuur van CD houdt eind mei een vergadering in aanwezigheid van partijleider Janmaat over de toekomst van de partij. Bij de meeste leden le ven volgens Poppe bezwaren tegen de huidige gang van za ken. Ze willen de partij inhou delijk, bestuurlijk en statutair veranderen. Als Janmaat daar niet in mee gaat, heeft dat ge volgen voor zijn positie en zal hij het „het onderspit" delven aldus Poppe. Volgens Poppe heeft Janmaat eerder zelf gezegd dat „er een tijd van komen is en een tijd van gaan." Poppe wil Janmaat wel opvolgen. „Natuurlijk wil ik ook wel voorzitter worden, ik wil ook graag partijleider wor den, maar wel op een democra tische manier." Het is volgens hem niet de bedoeling tot een afsplitsing van de CD te komen. „Wij schatten dat er over ander half jaar weer Tweede-Kamer verkiezingen worden gehouden. Tegen die tijd hebben we alles rope ïnj. In de reglementen staat nu nog niet dat iemand geroyeerd wordt als hij zich racistisch uit laat. „Er staat wel omschreven dat men partijloyaal dient te zijn, in die bewoordingen dat men dus moet uitkijken wat men zegt. Er zijn mensen bij de partij geweest die daar anders over dachten. Wij willen dat Ook G. van der Spek, fractie voorzitter van de CD in Delft, bevestigt dat er binnen de partij een roep is om veranderingen. Meer wil hij niet zeggen uit angst te worden geroyeerd. Veel CD'ers hebben volgens Poppe geschokt gereageerd op recente publiciteit over de CD'ers Gra- man (Amsterdam) en Van der Plas (Purmerend). Graman ver telde aan een journalist van het tv-programma Deadline dat hij een aantal brandstichtingen had gepleegd op centra voor buitenlanders. Van der Plas is onlangs veroordeeld tot een cel straf voor verzekeringsfraude en verboden wapenbezit. Dat heeft volgens Poppe veel „kwaad bloed" gezet omdat de andere CD-leden niet met deze lieden over één kam geschoren willen worden. Hij heeft met een aantal raadsleden die zijn opgestapt (onder meer in Lei den en Roosendaal) contact ge had. Ze nemen volgens Poppe „een afwachtende houding" aan tegenover de ontwikkelin gen in de partij. Janmaat was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. heerlen gpd-anp Oud-mijmverker bezwijkt na test van het comité bestaan er bij veel ex-mijnwerkers bezwaren tegen de te zware keuringen. Ze hebben die als „een kwelling" ervaren, zegt De Wit. Volgens longarts Wouters van het AZM is er geen enkel ver band tussen het overlijden van de oud-mijnwerker en de keu ring. De betrokkene is volgens Wouters aan een hartkwaal overleden. Wouters ontkent dat de test op hometrainer uit de keuring is geschrapt, omdat die te belastend zou zijn. Dit is vol gens hem gebeurd omdat de proef geen wezenlijke informa tie over de conditie van de oud- mijnwerkers verschafte. Longartsen in de voormalige oostelijke mijnstreek wijzen er op dat de keuring niet verplicht is. Oud-mijnwerkers die op grond van attesten van hun specialist of huisarts kunnen aantonen dat de keuring te zwaar is, hoeven hem niet te ondergaan en kunnen toch aan spraak blijven maken op de uit kering. Onder de oud-mijnwerkers die aan de stoflongziekte silicose lij den is commotie ontstaan over de te zware keuringen in het Academisch Ziekenhuis Maas tricht (AZM). Aanleiding is het overlijden van één van hen, die na de keuring onwel werd en enkele dagen Tater overleed. Ie dere oud-mijnwerker met de stoflongziekte die aanspraak maakt op een éénmalige uitke ring van 20.000 gulden moet de test ondergaan tenzij hij een verklaring van zijn huisarts heeft dat het niet hoeft. De oud-mijnwerkers vinden de lichamelijke keuring veel te zwaar. Het actiecomité 'Ere schuld Mijnwerkers' heeft alle oud-mijnwerkers opgeroepen om klachten over de keuringen te melden voor een zwartboek. Volgens het comité zijn er drie gevallen bekend van ex-mijn werkers die na het silocose-on- derzoek ernstige lichamelijke klachten hadden. Volgens J. de Wit, voorzitter den haag carel goseling Oud-minister Van Aardenne (WD) is dè verrassing in het trio informateurs dat koningin Beatrix vanmiddag benoemt om de vorming van een paarse coalitie verder vorm te geven. Van de andere twee, VNG-di- recteur De Vries (PvdA) en senator Vis (D66) circuleerden de namen al enige tijd in poli- tiek-Den Haag. Van Aardenne (64) leidde een WD-commissie die met het oog op de kamerverkiezingen van 3 mei nieuw talent binnen de partij moest opsporen. Dat lukte niet echt. Van de 31 men sen die de liberalen in de Twee de Kamer krijgen is het meren deel oudgediende of reeds be kend in politiek-Den Haag. Bo vendien moest er nog een door VVD-leider Bolkestein zelf aan gedragen kandidaat op de lijst, die Van Aardenne en de zijnen waren vergeten. Gijs van Aardenne kwam in 1971 in de Tweede Kamer. In 1977 werd hij minister van eco nomische zaken in het eerste kabinet-Van Agt (CDA-WD). Die post bekleedde hij opnieuw in het eerste kabinet-Lubbers (1982-1986). In 1982 werd be kend dat Van Aardenne geld Oud-minister Van Aardenne. foto anp had gekregen van Holland Sea Search waar hij president-com missaris was. In dat jaar kreeg hij echter ook wachtgeld als oud-minister. Van Aardenne werd toen gedwongen 30.000 gulden in de schatkist te stor ten. Van Aardenne werd in 1984 als minister getroffen voor de parlementaire enquête naar het RSV-drama. De enquêtecom missie beschuldigde hem ervan de Kamer onvolledig en dus on juist te hebben ingelicht: een politieke doodzonde. Van Aard enne hoefde weliswaar niet af te treden maar ging als 'aange schoten wild' verder door het leven. Zijn macht binnen het kabinet, Van Aardenne was vice-premier, was verdwenen. In 1986 trok hij zich bij de ka merverkiezingen uit de actieve politiek terug. Van Aardenne haalde later fel uit naar sommi ge CDA'ers en de PvdA voor hun rol in de RSV-zaak. Van Aardenne heeft sindsdien talrijke minder belangrijke baantjes gehad. Zo bereidde hij de verzelfstandiging van de Staatsloterij voor. Verder werd hij voorzitter van het College voor Ziekenhuisvoorzieningen. Van Aardenne was mede-auteur van het WD-verkiezingspro- gramma, waarmee hij zijn co- me-back maakte in de actieve Haagse politiek. Klaas de Vries (51) werd in 1973 lid van de Tweede Kamer voor de PvdA. Een post die hij tot 1988 behield. Toen stapte hij op om directeur te worden bij de VNG, de Verenigng van Ne derlandse Gemeenten. De Vries was als kamerlid vooral actief op het terrein van buitenlandse zaken. Hij verliet de Kamer om dat hij dacht toch geen kans meer te maken op een minis terspost. VNG-directeur K. de Vries. foto anp De Vries was onder meer se cretaris van de PvdA-fractie. Hij leidde de discussies in de partij over de plaatsing van kruisra ketten. Verder was hij voorzitter van de parlementaire enquête commissie bouwsubsidies (1987-1988). De Vries is de afgelopen jaren regelmatig in beeld geweest als PvdA-kandidaat voor een bur gemeesterspost in een grote ge meente of als commissaris der koningin. In 1991 haalde De Vries nog fel uit naar het kabinet Lubbers- Kok vanwege bezuinigingen op de financiën van de gemeenten en door het afstoten van taken naar gemeenten zonder daar voor geld uit te trekken. Volgens De Vries moest er juist meer geld naar de gemeenten om een goed beleid in stand te houden. Jan Vis (60) is sinds 1980 lid van de Eerste Kamer voor D66. Sinds drie jaar is hij fractievoor zitter van de Democraten. Vis is lid van het team dat D66-leider Van Mierlo zou bijstaan in de formatietijd. De senator is te vens hoogleraar staatsrecht aan de rijksuniversiteit van Gronin gen. Hij geldt als autoriteit op dit terrein. Vis werkte in zijn jeugd als journalist voor de GPD, de Haagsche Courant en NRC Handelsblad. Naar verluidt had Vis weinig zin in het informateurschap. Hij is gistermiddag lange tijd door Van Mierlo bewerkt om toch 'ja' te zeggen. Hij geldt als een adept van de Van Mierlo-lijn en is voor staatkundige vernieu wing. Hij is voorstander van de paarse coalitie zonder het CDA dat dan na tachtig jaar niet in de regering zit. De drie kennen elkaar uit de Haagse politieke wereld. De contacten zijn de laatste jaren sterk verwaterd. Voor Van Aardenne geldt dat hij D66-Senator Vis. sinds 1986 eigenlijk geen rol meer heeft gespeeld in politiek- Den Haag. De Vries kon vanuit zijn VNG-functie het Haagse politieke wereldje nauwkeurig in de gaten houden. Vis zeker als lid van de Eerste Kamer. De andere twee hebben zich nooit uitgelaten voor welke coalitie dan ook. Alle drie gelden ze als realisten en pragmatici waarbij Vis de grootste theoreticus is.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3