Grootse muziek en ware gevoelens T We dansen op elektronische bliebjes en beats. Snelle montages zijn het handelsmerk geworden van videoclips en reclamespots. Reclamecampagnes doen ons geloven dat we pas gelukkig zijn als we draagbare faxen en computergestuurde agenda's bezitten. Temidden van al die krankzinnigheid vormen blues en op blues gebaseerde muziek een oase van evenwichtigheid. Drie, blanke, Amerikaanse zangeressen Bonnie Raitt, Rory Block en Beverly Jo Scott boeken er groot succes mee. Eind deze maand zijn ze alledrie in Nederland te zien. Blues is de drijfveer van Bonnie Raitt, Rory Block en Beverly Jo Scott Bonnie Raitt strijkt haar rode haar met een vlugge be weging naar achteren. Ze is boos. Uit een van mijn vragen heeft ze de insinuatie afgeleid dgt megasuc- ces de aandacht afleidt van de essentiële zaken in het leven. En dat blijkt tegen het zere been. Raitt (43) behoort, na een in 1989 ingezette en zeer geslaagde come-back, tot de grootste vrouwe lijke sterren in de rock. Haar drie meest recente platen, alle ge produceerd door Don Was, vormen een soort ijkpunt voor kwa liteit. Kwaliteit in vrijwel ieder aspect: voortreffelijke, emotievolle zang, vervoerend gitaarspel, goedgekozen teksten, harmonierij- ke melodiëen. Wie er vatbaar voor is, ontdekt al snel dat die kwaliteiten voortvloeien uit een gevoel voor traditie. De muziek van Raitt voert terug op Etta James, Billie Holiday, Bessie Smith, maar ook Mississippi John Hurt en de nog altijd vitale John Lee Hooker, met wie Raitt enkele duetten opnam. Deze 'klassieke' rockstroming ontleent haar kenmerken re gelrecht aan een muzikaal genre dat zich al rond de eeuwwisse ling openbaarde. Vrijwel iedere artiest die zich bewust is van deze roots of wortels van de hedendaagse rock, laat zich ook lei den door echte emoties al of niet sociaal geladen. Rond 1900 waren dat nog vaak de arbeidsomstandigheden van de zwarte onderklasse of de ellende van het dagelijks leven: nu is de op blues georiënteerde muziek sterk persoonlijk gericht. Raitts laatste platen staan bol van zware thematiek. Op In the Nick of Time draait veel songmateriaal om de vraag hoe je per soonlijk geluk bereikt, Luck of the Draw gaat over de weten schap dat je zelf het fortuin niet kunt afdwingen en op Longing in their Hearts bespreekt ze de menselijke onlustgevoelens, die in het Nederlands nog het best onder woorden kunnen ge bracht met het cliché dat het gras groener is aan de andere kant van de heuvel. Grill-restaurant De titelsong van die laatste plaat vertelt het verhaal van een ho- reca-echtpaar, dat op het Texaanse platteland een grill-restau rant opzet. Man en vrouw zijn gelukkig, hebben een 'pact tegen de eenzaamheid' gesloten en staan samen sterk. Maar als de klanten 's avonds na het laatste afzakkertje de deur uit zijn, loopt hij vanuit de keuken naar buiten en kijkt omhoog naar de immense sterrenhemel. En dan beseft de hoofdpersoon dat het geluk qiet het eindpunt betekent van het verlangen. Raitt: „Zo zit de mens nou in mekaar. Je kan je dromen waar maken, ook na een teloor gegane relatie een nieuwe verhou ding aanknopen, een gezin stichten. En toch het gevoel hebben dat dat niet alles is tussen hemel en aarde. Dat heeft ook alles met mijn leven te maken; ik heb de melodie geschreven op tekst van mijn echtgenoot, Michael O'Keefe. Ik heb zelf het plan opgevat om opnieuw te beginnen, met hèm. Die stap veegt als het ware de sporen van een vorig leven uit. Als je opnieuw trouwt, neem je je voor de fouten uit een vorig leven niet te herhalen; iedereen doet dat. Maar de waarheid is dat zelfs een gelukkig huwelijk of een fantastische job geen eind maakt aan dat knagende verlangen. Er blijft altijd een diep exis tentieel verlangen over naar iets dat nog groter, nog fantasti scher is. Dat sentiment verklaart waarom mensen rusteloos blijven zoeken naar de zin van het bestaan. Het gaat verder dan: jeetje, ijc wou dat ik een andere vent had daar heeft het niets mee van doen." De levensvraag die Raitt stelt, heeft veel te maken met haar carrière. Een kleine twintig jaar geleden, tijdens de hoogtijda gen van de disco, kon ze ziel) afvragen of haar stijl van zingen ooit bij een groot publiek in de smaak zou vallen en of de on derwerpen waarover ze ook toen al zong, iets bij dat publiek zouden losmaken. Nu ze de veertig is gepasseerd en op het nip pertje (in the nick of time) tegen de ware is opgelopen, zeurt er nóg een vaag gevoel van onbehagen na. Kurt Cobain Raitt: „Toch geloof ik niet dat ik alleen maar zing voor een pu bliek van veertigers of van mensen van middelbareleeftijd. Ook twintigjarigen kunnen wat met dit thema, al staan zij nog voor de vraag wat ze van hun leven willen maken. Neem Kurt Co bain, de man van Nirvana die zelfmoord heeft gepleegd. Being human is a very lonely thing, you know je bent in je eentje mens, niemand kan je helemaal begrijpen. Heel vaak ervaar je het leven als: hier zit jij in de donkere uren van de nacht, terug geworpen op jezelf. Als je dat niet aankunt, wordt het leven on leefbaar. Ik vond het heel, heel spijtig dat hij de consequentie daaruit heeft getrokken maar ik begrijp zijn daad wel." Drugs en alcohol, zo heeft Raitt maar al te zeer aan den lijve ondervonden (ze heeft de roesmiddelen al geruime tijd geleden afgezworen), dwingen je tot een een veel roekelozer leefstijl dan als je nuchter bent. „De gevangenissen zitten vol met mensen die tot een wandaad zijn gekomen onder invloed van. Mensen die bij het ontnuchterend daglicht nooit hun vrouw zouden hebben neergeschoten, nooit iemand om het leven zouden hebben gebracht als ze niet onder invloed achter het stuur wa ren gekropen. Ik speculeer liever niet over de vraag wat voor man Cobain nou precies was, maar roesmiddelen brengen niet het beste in iemand naar boven. Vaak worden ze gebruikt door mensen idie het leven onleefbaar vinden, maar met die drugs niet in staat zijn tot rationele beslissingen." De generatiekloof met de tieners en twintigers van nu is maar schijn, zegt Raitt. „Toen ik in de achtste klas zat (ongeveer de hoogste klas van de basisschool) schoot een klasgenootje van ons zich een kogel door het hoofd. Daar ben ik nooit helemaal mee klaar gekomen. En ook ik heb crises meegemaakthet is doodzonde om Cobain te verliezen. Hij was dé stem van een in veel opzichten van de samenleving vervreemd geraakte genera tie." Anderhalf miljoen Cobains artistieke dogma ('er is niets ergers dan te doen alsof), spreekt Raitt in het bijzonder aan. „Mag ik er even op wijzen dat niemand van mijn generatie ooit een blad voor de mond heeft genomen? Mijn collega's zijn ongelooflijk trouw geweest en gebleven aan de idealen waarin zij geloofden. Kijk naar Joni Mitchell, Jackson Browne iedereen die het heeft over de vra gen des levens kan niet anders. Wij hebben nooit behoord tot het slappe popgedoe dat je nogal eens in hitparades terugziet. Zelfs in country, waar veel teksten bestaan uit cliché-rijmwoor den, gaat het over echte gevoelens. Grootse muziek gaat over mensen die hun gevoelens niet verbergen." En die boosheid uit het begin van het gesprek? Raitt stond tij dens de jaren zeventig en tachtig pal voor nfet-nucleaire ener gie, abortusklinieken, vrouwenemancipatie, El Salvador. Ze ageerde tegen Reagan en Oliver North. „Nu ik al mijn concer ten in de States uitverkoop, doe ik misschien wel meer aan be- nefietwerk dan voordien. Alleen heb ik voor die ideële doelen een aparte BV opgezet, die kaarten van mijn eigen concerten ter beschikking stelt voor fundraising vaak zijn dat nog dezelf de ecologische en politieke idealen als vroeger. Alleen hoor je er minder over." Misschien wel zo verstandig. Raitt heeft het afgelopen jaar anderhalf miljoen dollar verzameld ten behoeve van het goede doel. geschiedenis, Block laat zich erdoor inspireren alsof ze het Amerikaanse nichtje van Simon Carmiggelt is. „Ook dit verhaal gaat over gewone mensen en hun onvermogen om met het leven om te gaan. De gelijkenis zelf sprak me aanvankelijk helemaal niet aan zo'n zoon die tegen zijn vader zegt: geef me het erfdeel waarop ik recht heb; father, give me my slice! Nee, ik vereenzelvig me niet met de verloren zoon. Het einde van het verhaal vind ik sprekend, omdat daar de emoties van de drie hoofdpersonen samenkomen. Die van de vader en die van de twee broers. Alles wat ik speel heeft bluesinvloeden, wat het ook is. Bonnie Raitt is voor mij de belichaming van de blueszangeres; je kunt haar hooguit vergelijken met Koko Taylor. Ik weet niet of ik van hetzelfde la ken een pak ben; ook al zijn de bluesinvloeden bij mij heel aanwijsbaar. Veel mensen zeggen me dat Lovin' Whiskey een bluessong is, maar mijn stijl is voornamelijk countryblues, het is de traditie van de man of vrouw met gitaar. Iemand die in de eerste plaats haar verhalen vertelt, zodat ze niet vergeten worden. In het geval van de Bijbelse gelijkenis spreekt me dan ook het drama aan. Op eigen houtje Er bestaat een merkwaardige overeenkomst tussen Bonnie Raitts album In the Nick of Time en Rory Block's Angel of Mercy. In beide gevallen beschrijft een vrijgevochten vrouw hoe belangrijk het is om na een zwaar leven eindelijk je maatje te vinden. Block kreeg vooral uit feministische kringen de wind van voren. „Hoe durfde ik de vrouw af te schil deren als iemand die een man nodig heeft om een volledig leven te kunnen leiden! Daar gaat het hele maal niet om. De onderliggende vraag is: kun je als persoon in je eentje een leven leiden dat het ten volle waard is om geleefd te worden? Het antwoord op die vraag is 'ja'. Je kunt op eigen houtje geluk vinden, althans korte momenten van gelukzaligheid ervaren. Er zijn ogenblikken geweest in mijn leven dat ik mijn eenzaamheid juist op prijs stelde. Toen ik Angel of Mercy schreef, flitste het door me heen: er zijn vrouwen die me hiervoor af maken. Ik lijk op een wanhopige vrouw, die haar oude dag niet in haar eentje wil doorbrengen, etce tera. Tot dat ik dacht: kom nou! Dit voel ik voor mijn maatje en als je je er niet in kunt herkennen, jammer." I onya Harding, de kunstrijdster I die haar collega Nancy Kerri- JL. gan uit jaloezie in elkaar liet slaan, geldt in Amerika als voorbeeld van white trash. Onder dat afschuwelijke stigma white trash betekent zoveel als 'blank afval' zucht de onderkant van de blanke Amerikaanse samenleving. De mensen die voor een dubbeltje geboren zijn, nooit een kwartje zullen worden en nog maar moeten afwachten of Clintons hervorming van de gezondheidszorg veel voor hen zal opleveren. Beverly Jo Scott (28) is afkomstig uit Mobile, Alabama. Ze woont tegenwoor dig in Brussel, waar ze dat deel van haar afkomst probeert te vergeten waarvoor Harding model staat. Met behulp van een Belgische begeleidingsband zingt ze echter de muziek die haar jeugd heeft gevormd. Elektrische blues met een forse scheut sentiment, getuige de twee voor treffelijke albums Honey Hurricanes en Mudcakes. „Praten over geld zit me al mijn hele leven dwars. Iedere keer als ik op tournee moet, kom ik de geldwolven tegen die me confronteren met begrippen als bud get en accountant. Geluklag heb ik lang zamerhand de tijd mee: er is een groei ende belangstelling onder de jeugd voor roots-muziek. Misschien komt dat omdat we staan voor onze gevoelens. Ik ben niet de tante die je toezingt dat ik nog diezelfde och tend mijn bed ben uitgekomen met een knallende kdppijn en het zeurende ge voel dat ik met twee spijkers in mijn hoofd de rest van het leven doormoet. Misschien is blueszangeres ook wel een te beperkte omschrijving voor wat ik doe. Ik heb de blues, kom uit het zuiden, maar lééf nu. Ik heb Bonnie Raitt als mijn loods om in veilige haven te komen. Zij is het voorbeeld van een vrouw die dreun op dreun heeft verwerkt en er toch is gekomen door trouw te blijven aan de muziek en haar gevoelens. Dat ontstijgt de mode." Rory Block wrijft de slaap uit haar ogen. Ze heeft haar laatste CD, Angel of Mercy, dan wel opge dragen aan het eindeloze tour neeleven dat ze de afgelopen tien jaar heeft geleid aan jetlag wen je nooit. Ze gaat de komende we ken weer in haar uppie, slechts vergezeld door gitaar en echtge noot-producer Ron Bach, op tournee. Op haar plaat wordt ze begeleid door de crème de la crè me van de studiomüzikanten, live is Rory een einzelganger. Hoewel Block absoluut niet be hoort tot dat deel van de singer- songwriters dat het christendom opnieuw heeft ontdekt, baart ze momenteel opzien met een lied dat ze op tekst van Lucas 15: 1-32 heeft geschreven. De Bijbelse ge lijkenis van A Father and Two Sons, de vader en zijn twee zo nen. De parabel is misschien be ter bekend als die van De Verlo ren Zoon. In die gelijkenis draait het om drie personen, van wie de vader de belichaming vormt van de on- R0ry Block, voorwaardelijke liefde. Zijn verlo ren, uitgevlogen, maar berouwvolle nietsnut van een zoon is hem even lief als diens gehoorzame, ge zagsgetrouwe en ijverige broer. De song vormt on derdeel van een campagne van the American Bible Society, in een niet belerende poging om het MTV- publiek kennis te laten nemen van het boek der boeken. Het lied vormt de soundtrack van een door filmregisseur Merle Worth in zwart-wit geschoten videoclip over dezelfde vertelling. Gestruikeld Block had één beperking: ze moest de Bijbeltekst ongewijzigd gebruiken, zij het dan in een nieuwe vertaling uit het Grieks/Hebreeuws. „Ik dacht niet dat het zou werken, want ik moest niet-melodieuze woorden gebniiken als 'butcher the fatted calfe' (slacht het vetgemeste kalf) en 'he even wanted the slob the pigs ate' (hij wilde eten van het varkens voer). Achteraf gezien kan ik vaststellen dat het uit eindelijk wèl werkte. Toen de hele tekst op de band stond, bleek ik over geen enkel woord te zijn ge struikeld." In Nederland is Rory het meest bekend vanwege Lovin' Whiskey, een song waarin de vrouwelijke hoofdpersoon aannemelijk maakt hoe haar vent uiteindelijk te gronde gaat aan de alcohol. Haar re pertoire bestaat voor het grootste deel uit vertellin gen uit het dagelijks leven deels autobiografisch, deels geschreven uit het gezichtspunt van iemand die het observeert met de scherpzinnigheid van een goede columnist. Zo gaat op Angel of Mercy een van haar nieuwe songs, Somebody's Baby, over een zwerfmoeder die zich bij toevallige ontmoetingen met keurige burgers probeert groot te houden. Of het nou op de zelfkant van de huidige Ameri kaanse samenleving slaat of op die van de Bijbelse

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33