De lijdensweg van Mors IV 'Ik zag het wrakhout van de Apartheid' Leiden Regio 4 ZATERDAG 14 MEI 1994 toestanden aan als vuilnisbak ken en doorgezaagde vaten, die omgebouwd waren tot kachels, grote hoeveelheden huisraad en kleding in combinatie met kaarsverlichting en ondeugdelij ke elektriciteitsvoorzieningen. „Dat rapport maakt ook bij de rechter duidelijk dat er snel iets moet gebeuren", zegt H. van der Wiel van de afdeling grond zaken. „Wij rekenen er op dat de zaak binnen twee maanden definitief geregeld is." Blijde boodschap Dat is een blijde boodschap voor de mensen die in de buurt van de Mors IV wonen, al moe ten ze eerst nog zien dat er iets gebeurt. „Als de gemeente voor de zomer de zaak regelt, gaat ze eindelijk eens niet slordig meer met ons om", zegt één van de omwonenden. De buurt heeft zich inmiddels in een soort ac tiegroep verenigd om op die manier aandacht voor de toene mende problemen te krijgen. „We willen heel graag het ver haal vertellen, maar namen mo gen niet worden genoemd", zegt één van de leden. Iedereen is bang, niet zozeer voor de kra kers maar voor de drugklanten die door de wijk trekken om aan het einde van de de Morsweg hun dagelijkse portie te scoren. Hoezeer de mensen op hun hoede zijn, blijkt al snel uit de verhalen die ter tafel komen. Zo zijn er mensen, die de kente kens van verdachte auto's note ren om ze vervolgens door te geven aan de politie. Hun deu ren hebban ze beveiligd met ex tra sloten en de fiets, laten ze niet meer buiten staan. „Als je ziet wat hier allemaal langs komt lopen, langs komt rijden. Daar op het einde van de Mors weg komen ze aan hun trekken en onderweg van het station naar hun adresje stelen ze het nodige bij elkaar om aan geld te komen. Het handelen gebeurt gewoon openlijk op straat. En de politie? Die staat machte loos", aldus één van hen. Hij is boos, hij wil net als de rest van de buurt actie. De druppel die de emmer deed overlopen waren een in braak en twee inbraakpogingen in één nacht waarbij een bewo ner oog in oog met de inbreker kwam te staan. „Vroeger was het een veilige buurt, maar nu.... Drie situaties in één nacht... Ik hoor niets anders om Een 'zitje' voor de gekraakte pandei me heen dan verhalen van mensen die bang zijn, die niet meer rustig slapen en die straks eigenlijk niet op vakantie dur ven gaan", zegt een bewoner uit het groepje. Lange baan Weer een ander: „Waar we het meest moeite mee hebben is de houding van de gemeente. Met de krakers kan ik het prima vin den, al is het waar dat die pan den de laatste tijd steeds meer onduidelijk volk aantrekken. Maar we zijn heel erg boos op de gemeente. Die heeft vanaf het begin gewoon niets gedaan. In 1981 is het bestemmingsplan gewijzigd en zou de boel ge sloopt worden. In 1985 is de ge meente begonnen met het op kopen van huizen. Maar de sloop van dat laatste rijtje is op de lange baan geschoven." „We voelen ons niet veilig en dat.is voor ons het punt", zegt een bewoonster. „Het wordt hier steeds erger. Drie fietsen hebben ze de afgelopen tijd ge stolen. Je zit de hele dag voor aan de Morsweg. het raam te kijken, naar wat er allemaal voorbij komt rijden. De kinderen zeggen wel eens 'wees nou niet zo nieuwsgierig'. Maar je wilt toch een beetje in de ga ten houden wat er allemaal ge beurt." Haar vriendin, die soms op haar knieën voor het raam met een verrekijker vreemde trans acties aan het portier van dure Belgische Mercedessen zegt te volgen: „Een paar weken gele den nog belden er ineens twee vreemde figuren aan - met bier in hun handen - of ze éven naar het toilet mochten. Dat soort dingen gebeurt en vaker dan je denkt. Na die inbraken van vo rige week heb ik in mijn tuin zo'n joekel van een mes gevon den." De politie erkent de ernst van de situatie. „We weten dat er daar een adres is waar 'gebracht wordt en gehaald'. Het wordt zo langzamerhand voor de buurt heel vervelend", zegt politie woordvoerder R. Blom. „Aan de andere kant... Je moet vanuit de politie niet gaan bagatelliseren, maar wanneer er sprake is van druggebruik in een buurt, wil het nog niet zeggen dat alle kleine criminaliteit daar is toe te schrijven aan drugs. Maar we houden het in de gaten, we zijn er mee bezig. Twee weken gele den zijn daar nog twee mensen aangehouden. Toen bleek dat er gedeald wordt in zwaardere troep. Maar let op, niet elk pand van de Mors IV zit vol met dea lers." Ook de krakers bekijken de nieuwste buur wantrouwig, le dereen is bang voor de dealer, die nu en dan met harde hand orde op zaken zou stellen wan neer zijn klanten hem niet zin nen. Zo zou nog niet zo lang ge leden een verslaafde hardhan dig met een knuppel zijn be werkt, gewoon op straat, terwijl iedereen het kon zien. Ingrijpen op zo'n moment? Liever niet, heel gevaarlijk. Het blijft bij lij delijk verzet, boodschappen op de deur als 'vyp doen niet aan drugs dus vél ons niet lastig en donder op'. Maar al erkennen ze dat het FOTO HOLVAST/MARK LAMERS er de laatste paar maanden niet gezelliger op is geworden, weg willen de krakers per se niet. 'No Passeran', staat op één van de huizen geschilderd. Een dui delijke boodschap aan de ge meente, die wat dat betreft op een lange zomer kan rekenen. „We hebben hier altijd prettig gewoond", zegt een Engelse kraakster. „Het is een leuke ge meenschap. Het zou ontzettend jammer zijn als we hier weg moeten." Ze weet sowieso niet waar ze naar toe zou kunnen, zegt ze. Aan het verzoek van de ge meente geeft ze dan ook geen gehoor. „Echt veel kans op een huis heb je hier niet als je je in schrijft als woningzoekende. Bovendien zijn de huren in Lei den ontzettend hoog." Haar verhaal is identiek aan dat van andere bewoners. Een paar Ne derlandse krakers hebben in middels een advocaat in de arm genomen. De plannen van de gemeente, daar zullen ze zich tot het uiterste tegen verzetten. LEIDEN ANNET VAN AARSEN VERVOLG VAN VOORPAGINA I De bezorger durfde de krant niet meer te brengen bij het huis aan de Morsweg 328. En zo bleven de studenten, die een paar jaar geleden als 'kraak- wacht' het pand betrokken, minstens vier van de zes dagen per week verstoken van nieuws. r „Ik heb hemel en aarde moeten bewegen om nog een krant in de bus te krijgen", zegt één van hen. „Uiteindelijk werd hij elke j dag met de auto gebracht." Het is slechts een klein voor beeld. Wie er niét woont, wie er niets te zoeken heeft, loopt het k liefst met een grote boog om de Mors IV - het rijtje woningen aan het uiterste einde van de Morsweg - heen. Tot voor kort was die voorzichtige opstelling overigens volstrekt onnodig. In de Mors IV woonde - naast de J allerlaatste oorspronkelijke be- woners (de familie Blikman) en het groepje studenten - een kraakgemeenschap die er voor wat orthodoxere mensen mis- schien een vreemde levensstijl op nahoudt, maar verder onge- vaarlijk is. De komst van een drugdealer in één van de schuurtjes achter de afbraakwo ningen, een paar maanden ge leden, verziekte de sfeer. De krakers zitten er nog steeds in hun kleurrijk geverfde onderko mens, net als Blikman. Maar de studenten zijn giste ren vertrokken. Echt treurig zijn de jongens er niet om. Ze heb ben met plevier in de Mors IV gewoond („Er zitten hier vooral aardige mensen") maar ze zijn uiterst tevreden met hun nieu we woning. „Het heeft zijn bes te tijd gehad", zegt één van de studenten voorzichtig. „Ik heb hier drie jaar gezeten maar nu ben ik wel blij dat ik weg ben." Onklaar Hun woning is direct grondig onklaar gemaakt. ,,'40-'45", noemt de sloper de methode die hij op het huis heeft toege past. Behalve de buitenmuren is er niets meer van over. Operatie 'Morsweg 328' is de eerste stap van de gemeente om de wonin gen van de Mors IV nu eindelijk en definitief tegen de grond te krijgen. Het huis van Blikman uitgezonderd, want de gemeen te slaagt er maar niet in om.met deze familie een goede uitkoop regeling te treffen. Een onteige ningsprocedure beginnen is na al die jaren onderhandelen nog steeds onmogelijk omdat het nieuwe bestemmingsplan voor het buurtje nog steeds niet is vastgesteld. De krakers hebben inmiddels allemaal een brief gekregen, waarin de gemeente schrijft be sloten te hebben 'thans tot sloop over te gaan'. Tot 10 juni heeft iedereen de tijd een ander onderkomen te zoeken. Wonen er na die datum nog mensen, dan spant de gemeente een kort geding aan opdat de krakers ge dwongen uit hun woningen kunnen worden gezet. Op het stadhuis hebben ze er vertrouwen in, daar ligt sinds kort een rapport van de brand weer waarin staat dat het vol strekt onveilig is dat er nog mensen in de kraakpanden wo nen. „Aan deze onverantwoor de situatie moet zo spoedig mo gelijk een einde worden ge maakt", concludeerde brand weercommandant F. van Oos ten naar aanleiding van het on derzoek dat zijn mannen instel den. Zij troffen brandgevaarlijke De tekst op het gescheurde briefje op de deurpost laat aan duidelijkheid niets te wensen over. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS Waarnemer Aart van Bochove zit nog met zijn gedachten in Zuid-Afrika Zijn partij, het CDA, leed een zware verkiezingsnederlaag bij de Tweede Kamerverkiezingen. De zwaarste uit de parlementai re geschiedenis. „Maar bij ver kiezingsuitslag denk ik aan Zuid-Afrika", zegt Aart van Bochove. Zijn partij, het CDA, verloor twee maanden daarvoor ook fors bij de gemeenteraadsver kiezingen in Leiden. Hij verloör daardoor zijn baan van wethou der. „Maar ik denk nu aan Zuid- Afrika", zegt Aart van Bochove. „Als ik déar zinvol werk zou kunnen verrichten, ga ik meteen terug." De verkiezingen in Zuid-Afri ka hebben een verpletterende indruk gemaakt op Van Bocho ve die daar aanwezig was als waarnemer. Hij bleef nog een week langer om wat rond te rei zen, kwam vorige week zaterdag pas terug en is daarom nog bek af, zo laat hij weten. Toch maakt hij allerminst een uitge bluste indruk. Wel een nerveu ze. Hij zit beurtelings op de vensterbank, op zijn bureau, of op zijn stoel van zijn werkamer bij Research voor Beleid. Of hij loopt te ijsberen. Maakt korte heftige armgebaren, inhaleert gretig de ene filtersigaret na de andere. Maar vooral: praat aan één stuk door. Hij is twee uur lang verslaggever van de beel den die nog steeds in zijn hoofd rondspoken. Beelden van verkiezingstijd in Colesberg, de Noordkaap, waar hij als internationaal waarne mer was gestationeerd. Een 'blank' stadje met 2000 inwo ners, een gekleurde township met 4000 inwoners, en een zwarte township met 8000 mensen. „Het geweld was daar geen probleem. Wel de geïso leerdheid van dat dun bevolkte gebied. Stukken volkomen leeg land. Alleen heuvels met struis vogels, schapen en stéenbok- ken. Droogte. Hier en daar een plaas, een grote boerderij. Dui delijk feodale verhoudingen. Op grote afstand van de boerderij stonden de eenvoudige, stenen huisjes van de placiswerkers, de zwarte arbeiders. Als er stroom draden naar de huisjes liepen, kon je zien dat de boer iets soci- verkiezingen zelf is een doel ge worden. Of liever, de resultaten ervan. Het algehele gevoelen is nu dat de Afrikaner Weer standsbeweging een foute club is, want die wilde de verkiezin gen in de war sturen. De partij heeft zichzelf nu volkomen geï soleerd. De rechtse blanken hadden natuurlijk nog een uit weg: het Vrijheidsfront van ge neraal Viljoen. Die wil zijn idee- en uitdragen via het parlement. Die wil géén militaire avontu ren." Van Bochove benadrukt nog eens dat er een positieve sfeer hangt in Zuid-Afrika en aller minst een sfeer van wrok of zelfs haat. „Dat gesprek bijvoor beeld dat we hadden, met de nieuwe premier van de Noord kaap. Dat was een spannende regio geweest tijdens de verkie zingen. Een nek-aan-nekrace tussen het ANC en de NP. Nou, het ANC won' daar. Maar de lijsttrekker was zo ontzèttend mild over het Vrijheidsfront. Hij zei: het zijn heldere mensen. Ze zijn voor je, of ze zijn tegen je. Maar ze zijn niet achterbaks. Ik zie geen probleem in samen werking met het Vrijheidsfront, zei hij." Honger „De verwachtingen zijn nu hooggespannen. De arme zwar ten verwachten snel resultaten. Maar aan de andere kant, het land heeft voldoende kader. Voldoende mensen met goed ontwikkelde icjeeën. Wat ze no dig hebben is. veel sociale en politieke belangstelling. De be reidheid van iedereen om met ze te praten. We moeten niet vergeten dat ze uit een dicta tuur van veertig jaar komen. Ze hebben een enorme honger naar contacten die ergens over gaan." Zijn gedachten gaan terug naar een gesprek met een poli- tiecommandant in Colesberg. „Die zat nog helemaal in een cultuur van: een paar zwarten bijelkaar is een samenscholing, een samenscholing kan een de monstratie worden, dus we slaan er maar meteen op los. Hij had geleerd alles zwart-wit te zien. Hoe de politie in Neder land werkte, wilde hij weten. Dus ik vertellen dat de politie aler was. Maar in veel gevallen was dat niet zo." Opgewonden Hij beschrijft hoe de blanke boeren naar de mobiele stem bureaus kwamen, in een grote truck. Familie voorin, de arbei ders achterin. Hij herinnert zich de vreemde sfeer. Maar ook het opgewonden gevoel en de angst bij de mensen. En de chaos op special voters day, de dag dat gehandicapten, ouderen, ge vangenen en patiënten in de ziekenhuizen mochten stem men. Voor de zwarte township was die dag geen stembureau inge richt. „Het ANC dus boos. Want veel ouderen en gehandicapten moesten naar de blanke stad om te stemmen. Het ANC orga niseerde daarom een aantal busjes die de hele tijd heen en weer reden. Ik zag het wrakhout van de Apartheid. Straatarme mensen. Slecht ter been. Inel- kaar gedoken. Bang. Met oude koppen. In armoe word je snel oud. En ontstellend veel men sen met oogziekten." Zowel het ANC als de NP, de Nasionale Party van de Klerk, probeerde de sfeer in het stem bureau te bepalen. De partijen hadden daar een vertegenwoor diger neergeplant. „Een agent, herkenbaar aan de banderol om zijn arm. Dat was voorschrift. Alleen mocht niet te zien zijn van welke partij die agent was. Daar hield men zich niet aan. En ze bemoeiden zich overal mee, wilden mensen helpen stemmen. Toen hebben we in gegrepen." Door met de kieswet in de hand vragen te stellen. Want al leen de voorzitter van het partij bureau mocht helpen met stemmen, met twee onafhanke lijke getuigen er bij. Van Bocho ve heeft daarom als waarnemer menig stemhokje van binnen gezien. „De kracht van het waarnemerschap was "ook dat we waren uitgenodigd door de mensen in Zuid-Afrika zelf. We waren geen pottekijkers voor ze. Het vertrouwen groeide toen ze in de gaten kregen dat wij er waren voor een correct verloop, geheel volgens de kieswet. Maar we moesten wel steeds alert blijven. Als ik tien minuten met een blanke politieagent praatte, wist ik al dat ik daarna een zwarte zou moeten opzoeken. Om ieders vertrouwen in ons te bewaren." Opluchting Na de verkiezingsdagen was er een gevoel van opluchting. Bij de Zuid-Afrikanen en bij Van Bochove. „Het politiek geweld was uitgebleven. De criminali teit daalde in die periode met vijftig, zestig procent. En toen we weggingen was heel het land met elkaar aan de babbel. Op straat in kroegen, overal. Er is in een week meer gediscussieerd dan in de twintig jaar daarvoor. Iedereen denkt na over zijn ei- gen rol. En de verhoudingen zijn open." Dat is een goede basis voor de toekomst, filosofeert hij, al is het natuurlijk geen garantie. „Maar het veiligstellen van de Een kopie van een Zuidafrikaans stembiljet. 'Het veiligstellen van de verkiezingen, van de resultaten, is het doel geworden van de Zuid-Afri kanen.' FOTO HENK BOUWMAN daar niet in z'n eentje werkt, dat die moet samenwerken met be woners, bedrijven, politieke partijen... Hij luisterde adem loos toe." En dan, die onvergetelijke discussie tussen twee zwarte mensen waarvan van Bochove getuige was: „Kun je vergeven?" „Dat kan ik niet" God had een bedoeling met Apartheid" „Maar toch kan ik niet verge ven. Ik heb zo veel geleden. Ik heb gevangen gezeten" „Je moei. Wij moeten ons ver zoenen met onze onderdrukkers van weleer. Wrok Van Bochove: „Die ene man zat vol met wrok. Toen vertelden wij over de periode na 1945. Dat we druk bezig waren met de wederopbouw. Alleen met de wederopbouw. Dat we voor het verwerken van alle gebeurtenis sen geen tijd namen. En dat er nu veel oude mensen zijn, bij wie zich oorlogstrauma's heb ben geopenbaard. Dat dat hen ook zou kunnen gebeuren. Ze waren blij met ons verhaal. Kijk, om die praktische dingen gaat het. Het kleinschalig uitwisselen van informatie is een belangrij ke bijdrage die wij kunnen leve ren. We moeten het niet zoeken in de overdracht van grote som men geld, maar in overdracht van menselijke contacten, in tensieve contacten. Aart v^n Bochove tussen een verzameling Zuidafrikaanse kranten, van openheid." „Toen we weggingen was het hele land aan de babbel. Er heerst nu een sfeer' FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15