'God is harder dan ons lief is' Kerk Samenleving ZATERDAG 14 ME11994 HET WEER Mei lijkt wel zomermaand Het warme weer van de laatste da gen deed weer denken aan de mei maanden van de afgelopen zes ja ren, die op een enkele uitzondering na (1991) alle bewondering wisten te oogsten. Warmte en zonneschijn waren in de bloeimaanden sinds 1988 zo opvallend, dat je haast van gloeimaanden kon spreken. Natuurlijk is de kans op een warme of extreem warme maand in een periode van ongekende warmte, die de jaren 1988-1993 hebben gebracht, groter dan tijdens nor male of koele tijdvakken. Toch scoort mei - samen met de cember en januari - vergeleken met de andere maanden van het jaar het hoogst tijdens de warmte-haus- se van rond 1990. De cijfers laten het allemaal duidelijk zien: mei be gint zich de laatste jaren steeds meer als een zomermaand te ge dragen. Qua warmte neemt mei 1992 de eerste positie in van deze eeuw met een gemiddelde tempe ratuur van 15.6 graden (normaal 12.3); 1989 komt op de vierde plaats met 14.6 graden, gevolgd door 1988 en 1993 als vijfde en zesde met een gemiddelde van 14.3 graden. 1989 had de zonnig ste meimaand sinds 1900. De 331 uren zon waren wel heel extreem, want pas op ruime afsand volgt mei 1919 met 299 uur, gevolgd door 1992 met 289 uur. Mei 1990 be zet de vijfde positie. En nu maar hopen dat de mei-editie van 1994 in de voetsporen van zijn zonover goten voorgangers treedt. Die zon doet vandaag nog eenmaal d erg zijn best; daarna wordt het dui delijk. Koeleren wisselvalliger. Het kwik overschrijdt op sommige plaatsen de grens van 25 graden; dat zou - officieel - de eerste zo merse dag betekenen. Vanuit het zuidwesten komt later op de dag een koufront opzetten. In een toenemend broeierige at mosfeer kunnen tegen de avond de eerste onweersbuien tot ontplooi- I ing komen. De depressie, die dagenlang voor 1 de Spaanse kust lag, krijgt zondag en maandag een uitloper via ons land naar de Oostzee. In eerste in stantie wordt de wind zuidwest mei op zondag nog aanvoer van zachte j lucht. De buienkans blijft echter aanwezig. Als het een beetje op klaart wordt het dan toch nog circa, I 20 graden. Maandag kan de wind uit allerlei richtingen gaan waaien,; omdat diverse kernen van lage druk dichtbij of boven Nederland liggen. Opklaringen worden door een bui afgewisseld bij 17 of 18 graden. Koude lucht uit de Pool streken komt tegen het midden van de week dichterbij, maar het is niet zeker of deze ons bereikt. HET WEER IN EUROPA UIT DE KERKBLADEN Hooglied Dominee J. van Dijken van de Christelijke Gereformeer de Kerk in Lisse is momen teel op vakantie in Italië, waar hij verblijft op een cam ping met de naam "Valle Ro mantica'. Zondag 15 mei is hij weer terug, en hoopt dan voor het eerst te preken uit het bijbelboek Hooglied. „Mijn kinderen legden meteen een verband tussen dit plan en de naam van de camping", schrijft Van Dij ken in 'Woord en Leven', het kerkblad voor de classes Am sterdam en Haarlem. „Ik had er zelf nog niet aan gedacht, maar men zegt dat Idnderen scherp zien." Joegoslavië (1) „Al ongeveer twee jaar lang horen en zien we dagelijks de berichten van de burgeroor log in Joegoslavië", schrijft redacteur H. Tibben van de Vrijzinnige Hervormden in het Oegstgeester kerkblad Oké. „De strijd tussen Kroaten en Serven is wat ge luwd, maar generaal Mladig heeft kennelijk opdracht ge kregen de laatste gebieden waar nog Bosniërs wonen (door de machteloze Vere nigde Naties tot 'veilige ha vens' geproklameerd) op te ruimen." Welke rol, zo vraagt Tibben zich af, spelen, of spelen juist niet de kerken in dit vreselijke drama. „Het is geen godsdienstoorlog, wordt er gezegd. Maar is het dan helemaal toevallig, dat de tegenstellingen juist larrgs kerkelijke grenzen lopen? De Kroaten zijn katholiek, de Serven Oosters-Orthodox en de Bosniërs zijn moslim." Joegoslavië (2) Hoe dit ook zij, vervolgt Tib ben. feit is in ieder geval dat deze verschillende groepen sinds het einde van de Twee de Wereldoorlog onder de ijzeren hand van Tito hebben moeten samenleven en daar van kennelijk weinig of niets hebben geleerd. „Het is de afgezette r.k. theoloog Hans Küng, die de kerken verwijt deze gedwongen rust niet te hebben benut om een wer kelijke verzoening tussen de volken tot stand te brengen. En die hebben er toch bijna een halve eeuw de tijd voor gehad. Hebben de grootou ders en ouders aan hun kin deren niet zo duidelijk de verschrikkingen van de Duit se bezetting kunnen over brengen, dat deze nu zeggen: 'nooit weer'?" Kennelijk niet, concludeert Tibben. „De dagelijkse tele visie-beelden tonen, wat de huidige generaties elkaar nu aandoen: het staat mijlenver af van het Bijbelwoord: 'Heb uw naaste lief, een woord dat ongetwijfeld ook voor komt in de Koran." Bemesting Dominee Z. de Graaf stelt in Hervormd Katwijk aan den Rijn een nieuwe 'hulp in het pastoraat' voor. boomkweker C. van Rijn uit Hazerswoude. Van Rijn, die De Graaf nog kent uit zijn vorige gemeen te, zit momenteel in de eind fase van zijn studie m.o.- theologie en wil als vrijwilli ger graag wat praktijkerva ring opdoen. Van de Graaf: „Ik vind het ontzettend fijn dat hij ons uit de brand komt helpen. Hij zal wel merken dat 'onze wei' een beetje lijkt op een boomkwekerij, met allerlei soorten bomen en boompjes, die allen hun ei gen zorg, bemesting, zon en schaduw nodig hebben. En ook dat er nogal eens vuil ge raapt moet worden." Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE B.M Essenberg, G.P Arnold (adj), J Kiel (adj); HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: RD. Paauw, tel. dag 9.30- 11.30 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521 -19610. POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX Advertenties071-323508 Fam. berichten 071-323508 Redactie071-321921 Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind ZONDAG 15 MEI 1934 Zon- en maanstanden Zon op 05.44 Zon onder 21.24 Maan op 09.30 Maan onder00.40 Waterstanden Katwijk Hoog water 06.41 19.08 Laag water 02.47 14.55 MAANDAG 16 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.42 Zon onder 21.25 Maan op 10.37 Maan onder01.14 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.21 19.48 Laag water 03.27 15.46 -. Frankfurt half bew. Genève zwaar bew. Helsinki zwaar bew Innsbruck licht bew. Istanbul onbew. Klagenfurt onbew Kopenhagen half bew. Las Palmas zwaar bew Lissabon regenbui Londen onbew. Luxemburg licht bew. Rome zwaar bew. Split half bew./ Stockholm licht bew. Warschau half bew. Wenen half bew. Zurich onbew. Bangkok weerlicht Casablanca licht bew. Los Angeles zwaar bew. New Orleans half bew. New York onbew. Harry Kuitert en zijn bestseller over het algemeen betwijfeld christelijk geloof DE RECHTER Eigenlijk zou Harry Kuitert nog wel een heel ander boek willen schrijven. Een boek over het christendom voor mensen die geen enkele band hebben met het christendom. ,,Ik denk, dat ik daar te oud voor ben. Ik vrees dat ik er op termijn te veel energie voor kwijtraak." AMSTELVEEN THEO KRABBE Dat 'Het Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof een bestseller zou worden had de gereformeerde theoloog, toen hij eraan begon te schrijven, niet verwacht. Zeker, het is met 'passie en innerlijke overgave' geschreven. En in een goede, heldere stijl. Maar ligt daarin volgens hem enkel het succes? „Die vrijmoedigheid, waarmee een aantal simpele fundamentele vragen wordt gesteld. Vragen over of het allemaal wel waar is, wat de kerken en onze ouders ons hebben voorgehouden over het christelijk geloof, vragen over het kwaad dat van God komt. Daar wordt doorgaans in de kerken snel overheen gelopen. Dat vertellen mensen me ook, die op zo'n avond over het boek komen. Ik heb kennelijk zaken aan de orde gesteld, waar ze geen woorden voor hadden, maar wat hen al heel lang dwars zat." Als je 'Het Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof leest, zie je het met eigen ogen gebeuren. Alsof Harry Kuitert voor zijn boekenkast heeft gestaan, en van de oude dikke theologische boeken over schepping, verzoening, Jezus Christus, de kerk, het stof heeft afgeblazen. Alsof hij ze herlezen heeft, gewikt en gewogen heeft om ze terug in de kast te zetten of ze opnieuw in 'gewone mensentaal' te verwoorden. Zijn 'Het Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof is eigenlijk niets anders dan een systematische en persoonlijke speurtocht langs die oude christelijke (gereformeerde) traditie, die op het eind van de twintigste eeuw hoogst twijfelachtig is geworden. Wat kan ik er nog mee?, vraagt Kuitert zich steeds af. Niet zozeer als theoloog, meer als christen-gelovige, heeft hij dit boek geschreven. En zijn publiek heeft het verslonden en ervan genoten. Vooral kerkmensen waren het, het meest van protestantse komaf, maar ook veel katholieken werden er door geboeid. Kerkmensen die, zoals Kuitert het zelf formuleert, 'het al jaren benauwd hebben met de vragen die nooit aan bod komen'. Rustiger leven Kuitert, dit jaar wordt hij zeventig, schat dat hij er tot nu toe zo'n vijftig lezingen op heeft zitten. Avonden, tot in alle windstreken van het land, van Maastricht tot Dokkum, en van Almelo tot Den Haag. Aan alle verzoeken om over zijn boek een spreekbeurt te komen houden, kan hij onmogelijk voldoen. „Ik moet oppassen dat ik me er niet aan vertil. Uiteindelijk wil ik nu ook wat rustiger leven." Die tournee door het land vindt hij wel noodzakelijk vanuit éen gevoel van pastorale verantwoordelijkheid. „Ik besef heel goed dat ik veel opgeruimde tuintjes in het gepolijst en gesneden op de maat van mensen anno 1994. „Dan blijft van God niets meer over dan een tandeloze tijger", schreef hij al in zijn boek. „Een God zonder macht, een God die net zoveel kan als wij zelf. Wat willen we nog met zo'n God?" De werkelijkheid van God is ruiger, harder, zegt hij. „God gaat ruiger om met zijn Schepsel dan ons lief is." Een oplossing voor het probleem van het kwaad, waarin God de hand heeft gehad, heeft Kuitert ook na vijftig lezingen niet. Geen enkel theologisch systeem heeft daar een overtuigend antwoord op. Maar één ding weet Kuitert wel: ontdoe je God van het kwaad in de wereld, dan mist de mens een relatie met God. Met een God, waarmee hij kan strijden en vechten. Ontdoe je God van het kwaad, dan verwordt het godsdienstig geloof tot een levensbeschouwing of een ideaal. „Voor-mij is de clou van het christelijk geloof dat er een God is, die de mens kan aanroepen. Als God niets aan het kwaad kan doen, wat voor zin heeft het dan om Hem aan te roepen? Dat er in dit gans heelal een Oor is, die één mens hoort, als die zijn mond opendoet, het is eigenlijk te krankzinnig om te geloven. En tegelijkertijd oneindig vertroostend. Maar dat is de clou van het godsdienstig geloof, of het nu het christendom, jodendom of de islam is. Er is Iemand, die de arme hoort schreien." Afscheid Van de cijfers van het Sociaal Cultureel Planburau over de tanende godsdienstigheid in Nederland en de leegloop van de kerken heeft de gereformeerde theoloog niet echt wakker gelegen. „Wat mij meer intrigeert is hoe je de vraag naar God openhoudt. Niet de antwoorden die kerken daarop hebben gegeven. Wij christenen hebben nooit van de andere godsdiensten een serieuze zaak gemaakt. Christendom, jodendom en islam beroepen zich allemaal op de Openbaring. Dat loopt erop uit, dat joden, christenen en islamieten zich ieder terugtrekken op hun godsdienst vanwege het openbaringskarakter. Je beroepen op de waarheid van je godsdienst, omdat het zo geopenbaard is, is onvruchtbaar en onhoudbaar, vindt Kuitert. Als dat de reden is om te geloven, dan kun je als christen evengoed overstappen op het geloof van je buurman, de islam. De eigenlijke vragen die de komende honderd jaar belangrijker zullen worden zijn niet die van de kerkelijke scheidslijnen, maar die van de wereldgodsdiensten, voorspelt hij. „Niet om ze op een hoop te gooien, maar we zullen moeten kijken naar wat de basisvragen daarvan zijn. Waar zoeken ze een antwoord op?" Of Kuitert daarover nog een boek het licht zal doen zien? Hij wil niets beloven. Eerst verschijnt binnenkort een herziening van zijn boek over zelfdoding. Hij speelt wel met de gedachte over een nieuw boek. Over datgene, waaraan mensen houvast zouden kunnen ontlenen in ons verbrokkelde post-modeme tijdperk, waarin de grote verhalen van het christendom, liberalisme en socialisme hebben afgedaan. Of hij daar misschien al de titel van weet? „Jawel, maar die verklap ik nog niet." L lagedruk H hogedrul Hij behoorde al tot de meest gelezen Nederlandse theologen. Twee jaar geleden verscheen van de gereformeerde Hany Kuitert het boek 'Het Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof. Inmiddels zijn daar zo'n 60.000 exemplaren van over de toonbank gegaan. Het 'Algemeen Betwijfeld Christelijk Geloof kan dus met recht een absolute bestseller genoemd worden. Een gesprek met HM. Kuitert, emeritus-hoogleraar ethiek en inleiding dogmatiek aan de Vrije Universiteit van Amsterdam. Over het succes van zijn boek, zijn publiek, God en het kwaad, de achterhaalde verdeeldheid der christelijke kerken. „Ik durfde vragen te stellen die in de kerk nooit aan bod komen. Een God zonder macht, een God die net zoveel kan als wij zelf. Wat willen we nog met zo'n FOTO GPD Harry Kuitert: „I God?" ongerede heb gebracht. Je kunt niet een kanonschot lossen en dan maar zien wat ervan komt. Je moet ter plekke aanwezig zijn om te zien welke ravage je hebt aangericht. En om de brokken op te rapen. Niet om de pijn te verzachten, maar om uit te leggen wat je bedoelt." Niet alleen instemming en bewondering, maar ook kritiek viel Kuitert ten deel. Agnostici, zoals de Leidse rationalist H.S. Versnel, met wie Kuitert in debat ging in de Amsterdamse Westerkerk, verweten hem dat over de Godservaring niet in rationele termen te spreken valt. Dat boek is 'hopeloos ouderwets' en 'echt gereformeerd', zo oordeelde hij. „Ik dacht: nu hoor je het eens van een ander", zegt Kuitert in reactie op diens kritiek, knipogend richting de behoudende flank van de protestantse wereld. Die orthodoxe protestanten vonden dat er van het christelijk geloof bij Kuitert niet veel meer over blijft. Ook zijn toehoorders in de vaak volle zalen konden na afloop soms niet echt applaudisseren voor de succesvolle gereformeerde theoloog. Vooral de gedachte dat God en het kwaad bij elkaar horen, konden de kerkse en randkerkelijke christenen soms moeilijk rijmen met hun eigen Godsbeeld. Die verschrikkelijke oorlog in Bosnië, gewapende conflicten elders op de wereld, natuurrampen, heeft God daar ook de hand in? Telkens kreeg Kuitert die vraag voorgelegd. Menig lezer hield het liever bij de gedachte van de rabbijn Harold Kushner - de auteur van 'Als het kwaad de goede mensen treft' - dat God daar ook niets aan kan doen. Tandeloze tijger Dat God er ook niets aan kan doen en slechts kan meelijden met zijn schepsel, doet Kuitert echter af als een te modern godsbeeld: mak en tam, mooi Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in het noorden nog zon maar van het zui den uit toenemende be wolking en in de zuidelijke delen van Ierland. Wales en Engeland later kans op een regen- of onweersbui. Zondag ook elders 'n klei ne kans op een bui, maar in Schotland waarschijn lijk droog. Maxima van 13 graden in Schotland tot 21 bij Londen. Zondag iets lager. België en Luxemburg: Zaterdag eerst nog zon maar van het zuiden uit toenemende bewolking, later gevolgd door enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur onge veer 21 graden; 'zondag iets lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In het noorden eerst nog wat zon maar van het zuiden uit toenemende bewol king en enkele buien, soms met onweer. Middagtemperaturen rond 21 graden maar aan de kust langs het Kanaal en kele graden lager. Portugal: Zeer wisselvallig met weinig zon en veel buien, mogelijk met onweer. Maximum temperatuur rond 17 graden. Madeira: Af en toe zon, ook wolkenvelden en een enkele bui. Middagtemperatuur onge veer 20 graden. Spanje: In het westen half tot zwaar bewolkt en enkele buien, soms met onweer. In het oosten perioden met zon en op de mees te plaatsen droog, maar zondagavond toenemende kans op een bui. Middag temperatuur zaterdag van 17 graden in het noordwesten tot ongeveer 22 elders, zondag iets warmer. Canarische Eilanden: Perioden met zon, ook wolkenvelden en een kleine kans op regen. Maximum temperatuur rond 22 graden. Marokko: - Westkust: af en toe zon en vooral aan het noordelijk deel van de westkust een enkele bui. Maximumtemperatuur langs de kust ongeveer 20 graden. Tunesië: Droog en vrij zonnig. Middagtempera tuur aan het strand ongeveer 26 graden, landinwaarts veel warmer. Zuid-Frankrijk: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- en onweersbuien, later enkele opklaringen. Zondag perioden met zon, in de avond in-het westen opnieuw kans op een regen- of onweersbui. Middag temperatuur zaterdag ongeveer 21, zon dag rond 24 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Maximum temperatuur rond 24 graden. Italië: In het noorden zaterdag veel bewolking en enkele regen- of onweersbuien; zon dag droger en'meer zon. In het midden en zuiden overwegend zonnig en droog. Middagtemperaturen uiteenlopend van zo'n 22 graden in het noorden tot dicht bij 30 graden plaatselijk in het zuiden. Corsica en Sardinië: Zaterdag nog veranderlijk bewolkt en •mogelijk een bui maar zondag flink wat zon en droog. Maximumtemperaturen rond 25 graden maar op Sardinië plaat selijk nog wat hoger. Griekenland en Kreta: Overwegend zonnig en droog. Middag temperaturen tussen 25 en 30 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust flink wat zon en droog. Aan de zuidkust en op Cyprus ook wat bewolking en mogelijk een enkele bui. Middagtemperaturen iets oplopend tot ongeveer 25 graden. Duitsland: Zaterdag eerst nog zon maar van het zuidwesten uit toenemende bewolking gevolgd door enkele regen- of onweers buien; in het noordoosten nog droog. Zondag wisselend bewolkt en overal kans op een bui. Middagtemperatuur tussen 19 en 25 graden. Zondag op de meeste plaatsen wat koeler. Zwitserland: Zatecdag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of onweersbuien. Zondag meer zon en op de meeste plaatsen droog. Za terdag maxima rond 19 graden; zondag enkele graden hoger.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12