Kabinet Zuid-Afrika Opponentgeen vijand met Winnie Mandela Buitenland Partijen Rwanda eens met inmenging van VN Troostprijs voor Jeltsin bij bezoek aan Duitsland Overdracht gezag Jericho en Gazastrook bijna voltooid VN-waarnemer gedood bij mortieraanval Sarajevo Spaanse premier Gonzalez niet van plan op te stappen VRIJDAG 13 MEM 994 AFP Agcncc France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP «Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur CPD Geassocieerde Pers Diensten Ind The Inter Press Service RTR Reuter UPi United Press International Fransen geloven in hel en duivel parus Steeds meer Fransen doen afstand van hun geloof, maar de hel en de duivel blijven vrees inboezemen. Dat blijkt uit een enquête die in de krant Le Monde is gepubliceerd. Het aantal ondervraagden dat in de duivel en in de hel gelooft, is zelfs met tien procent gestegen ten opzichte van acht jaar geleden. Alcoholist verkocht mensenvlees moskou Een Russische nachtwaker heeft een wel zeer lugubere bijverdienste gevonden om zijn drankzucht te bekostigen. De dronkelap drong binnen in het lijkenhuis van een ziekenhuis in Saratov (midden-Rusland) en stal er geamputeerde lichaamsde len om ze op de markt als vlees te verkopen. De man is veroor deeld tot twee jaar dwangarbeid en gedwongen afkicken. Elf doden bij bankoverval Colombia bogota Bij een schietpartij tussen de politie en een gewapende bende bankrovers in de Colombiaanse stad Cali zijn gisteren elf mensen omgekomen. De politie raakte in een vuurgevecht met de Jrankrovers toen zij probeerden te ontkomen met het kasgeld ter waarde van ruim 37.000 gulden. Naast de negen bankover vallers werden een taxichauffeur en een koerier gedood. Handelsakkoord EU en Rusland brussel De Europese Unie en Rusland hebben op ambtelijk ni veau overeenstemming bereikt over een handelsakkoord. De onderhandelaars zijn een overgangsperiode tot eind 1997 over eengekomen, waarbinnen Rusland uitzonderingen mag laten gelden voor zijn handel in verrijkt uranium en de beperkingen voor de toegang van banken uit de EU. Tweede dochter West ook vermoord Gloucester De vermeende Britse seriemoordenaar Frederick West is officieel beschuldigd van moord op een tweede dochter, Charmaine. Dat deelde de politie gisteren mee. De 52-jarige aannemer was al beschuldigd van tien andere moorden, waar onder die op zijn 16-jarige dochter Heather en zijn eerste vrouw Catherine Costello, de moeder van Charmaine. Zelfmoord Pulitzer-winnaar Pulier Washington Vietnam-veteraan en winnaar van de Pulitzer- prijs, Lewis Puller, heeft gisteren zelfmoord gepleegd. De 48-jari- ge Puller, die als marinier tijdens de oorlog in Vietnam beide be nen verloor, kreeg bekendheid dankzij een autobiografie waarin hij de beproevingen en de gevolgen van de oorlog in Vietnam beschreef. In 1992 ontving Puller daarvoor de Pulitzer-prijs. Duitsland tegen boycot Brits vlees bonn» Het Duitse kabinet heeft zich uitgesproken tegen een on middellijke boycot van Brits rundvlees. Bonn had gedreigd met een verbod op de invoer van Brits rundvlees om zo de versprei ding van de zogenoemde gekke-koeienziekte tegen te gaan. De Europese Commissie is echter fel gekant tegen elke eenzijdige maatregel die de handel kan belemmeren tussen de lidstaten van de Europese Unie. Psycho-analyticus Erikson overleden boston De wereldberoemde psycho-analyticus Erik Erikson is gisteren op 91-jarige leeftijd overleden. Dat heeft een met de psychoanalyticus bevriende hoogleraar aan de universiteit van Harvard, Diana Eek, vandaag meegedeeld. Erikson was de uit vinder van het begrip identiteitscrisis. nairobi/benaco kamp DPA/Rtr/ANP Rwandese regeringstroepen en de rebellen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) zijn be reid ingrijpen van de Verenigde Naties te accepteren. Vertegem woordigers van de twee partijen verklaarden dat gisteren tegen over de Britse omroep BBC. Voorwaarde is wel dat de VN zich alleen beperken tot hulp operaties. VN-secretaris-generaal Bout ros Boutros Ghali pleitte woens dag voor uitbreiding van de VN- berlijn hans hoogenduk correspondent Meer dan een troostprijs zat er voor de Russische president Bo ris Jeltsin niet in bij het overleg in Bonn met kanselier Helmut Kohl over het afscheid van de Russische troepen uit Duits land. Kohl liet woensdag na een lang gesprek met Jeltsin het door de Russen als belediging opgevatte afscheid in Weimar vallen. De twee leiders zullen nu in Berlijn op 31 augustus samén de laatste Russische soldaat uit zwaaien. Maar een gemeen schappelijk feest met de Ameri kaanse, Britse en Franse militai ren zit er niet in. De westelijke mogendheden zijn daar tegen. Jeltsin zag snel in dat er niet meer te halen viel. Op de geza menlijke persconferentie zei hij: „Ik ben zeer tevreden dat Hel mut Kohl de stemming van de Russische bevolking en die van de Russische president juist heeft getaxeerd en dat we een oplossing hebben gevonden". Hij voegde daaraan toe dat 'al les moet worden vermeden wat de politieke toestand in Rusland zou kunnen destabiliseren'. Ook de Russische minister Gratsjov (defensie) was tevreden met het compromis. Kohl had zich laat, maar waar schijnlijk net niet te laat, gerea liseerd dat hij Jeltsin tegemoet moest komen. Een afscheid dat de strijdkrachten als minder waardig zouden opvatten, zou verregaande gevolgen kunnen hebben, zowel bij de militairen op wier steun Jeltsin is aange wezen, als bij de Russische'be- Ook posten voor Buthelezi en radicale leider Transkei PORTRET: JOHN SMITH Het nieuwe Zuidafrikaanse kabinet van de eerste zwarte president Nelson Mandela is rond. Mangosuthu Buthele zi, leider van de Zulu-partij Inkatha, wordt minister van binnenlandse zaken. Verrassend was de benoeming van Winnie Mandela, de omstreden ex-vrouw van de presi dent. Zij kreeg de post van staatssecretaris voor cultuur en wetenschappen. Ook is de radicale oud-leider van het thuisland Transkei, generaal-majoor Bantu Holomisa, in de regeringsploeg opgenomen. Hij is staatssecretaris voor milieu. johannesburg john van schaik correspondent Winnie Mandela, nog altijd erg populair bij de zwarte jeugd in de townships en voorzitter van de krachtige vrouwenafdeling van het Afrikaans Nationaal Congres (ANC), is op de valreep aan de ploeg toegevoegd. Twee jaar geleden viel zij in ongenade na haar vermeende aandeel in de moord op Stompie Moeketsi en na beweringen over fraude met geld van het ANC. Van bei de aanklachten is ze vrijgespro ken. Politieke analisten zien de aanstelling van Winnie Mandela als een tactische zet. Zij denken dat het beter is om haar gecon troleerd in het kabinet te heb ben, dan buiten de regering, waar ze als 'ongeleid projectiel' het ANC en de nationale een heid in gevaar kan brengen. De regering gaat het land voor een periode van vijf jaar besturen. De grootste taak van dit team wordt het aanpakken van de achterstanden van de zwarte gemeenschap. Het ANC kondigt in zijn herstelplan voor het land aan dat het een mil joen huizen wil bouwen in vijf jaar en 2,5 miljoen banen wil scheppen. De staat moet met miljardeninvesteringen de eco nomie aanjagen. Voor Mandela heeft dit her stelplan topprioriteit. Hij heeft vredesmacht in Rwanda (Una- mir) met 5.500 blauwhelmen. De secretaris-generaal wil te vens het mandaat van de troe penmacht verruimen om een einde te maken aan de volke renmoord. Volgens schattingen van de VN zijn de afgelopen we ken in Rwanda meer dan 200.000 mensen om het leven gekomen door politiek en et nisch geweld. De VN-Veilig- heidsraad zal vandaag nog een beslissing nemen over een eventuele sterkere aanwezig heid van de blauwhelmen in Rwanda. volking. De patriottistische ge luiden die Jeltsin de laatste we ken liet horen, hebben ook in Bonn hun uitwerking niet ge mist. Kohl zei op de persconfe rentie dat hij zich er persoonlijk voor zal inzetten dat de Russi sche soldaten op waardige wijze en in een vriendschappelijke sfeer worden uitgezwaaid. Dat betekent een afscheid in Oost-Berlijn en niet in Weimar. De Russen, voorop de laatste commandant van de troepen in de ex-DDR, generaal Burlakov, waren woedend over het Duitse Weimarvoorstel. In de eerste plaats omdat de Amerikanen en niet de Russen Weimar hadden bevrijd en in de tweede plaats omdat het concentratiekamp Buchenwald vlakbij de stad van Goethe en Schiller ligt. Daar vermoordden niet alleen de na zi's hun slachtoffers, maar kwa men na de oorlog ook vele dui zenden Duitsers om nadat de Sovjetrussen het kamp hadden overgenomen. Met het nu gevonden compro mis lijken beide partijen te kun nen leven. Voor de Russen was het allerbelangrijkste dat de of ficiële afscheidsplechtigheid in Berlijn plaats vindt, omdat zij deze stad hadden veroverd en niet de drie andere geallieerden. Aan het Russische thuisfront kunnen de nationalisten en ex tremisten Jeltsin nu niet verwij ten dat hij door de knieën is ge gaan. Aan de andere kant wordt door de gescheiden feesten dui delijk dat de Russen na de oor log 'bezetters' waren, terwijl de andere drie mogendheden als 'bevrijders' worden gezien. gezegd dat politieke vrijheid voor de straatarme burgers van Zuid-Afrika geen inhoud heeft als hun levensomstandigheden niet verbeteren. Het Zuidafrikaans bedrijfsle ven heeft instemmend gerea geerd op de economische ploeg van president Mandela. Het buitenland, enthousiast over de relatief vreedzame overgang van apartheid naar democratie, heeft miljarden aan steun toe- gezegd. Het samenstellen van het ka binet, een bijzondere gebeurte nis in Zuid-Affika dat is gewend aan eenpartij-regeringen, volgt op de eerste democratische ver kiezingen van eind april, waarin het ANC met 62 procent van de stemmen als grootste partij uit de bus kwam. Ex-premier Craxi is paspoort kwijt rome eelco van der linden correspondent Het paspoort van de Italiaanse ex-premier Bettino Craxi is in getrokken. Het gerechtshof in Milaan heeft hiertoe besloten. Craxi werd gisteren, samen met ex-minister van justitie Martelli en de beruchte vrijmetselaar Li- cio Gelli, beschuldigd van be trokkenheid bij het bankroet in 1980 van de Banco Ambrosiano. Zij zullen hiervoor in juni te recht moeten staan. Het Hof beargumenteerde het besluit tot intrekken van het paspoort met te zeggen dat er 'vluchtgevaar bestaat'. Mocht Craxi zich niet melden, dan wordt mogelijk een arrestatie bevel tegen hem uitgevaardigd. Het was vandaag nog niet be kend of Craxi in Italië verblijft of in zijn villa in Hammamet in Tunesië.Craxi is de elfde toppo liticus van de 'eerste republiek' wiens paspoort in beslag wordt genomen. V-Raad tegen benoeming van president Haïti NEW YORK-PORT-AU-PRINCE AFP-Rtr De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties heeft de benoe ming van opperrechter Emile Jonassaint tot president van Haïti scherp veroordeeld. Het parlement en het leger van Haïti benoemden de 81-jarige rechter woensdag tot interim-president. De leden van de Veiligheids raad 'keuren elke onwettige po ging af de democratisch geko zen Haïtiaanse president Aristi- de te vervangen', aldus de voor zitter van de vergadering, de Ni- geriacin Ibrahim Gambari. De Veiligheidsraad waar schuwde dat personen die deel uitmaken van een onwettige re gering kunnen worden getrof fen door sancties waartoe de raad vorige week besloot. Daar- ander vallen reisbeperkingen en bevriezing van geldtegoeden in het buitenland. Ook zal op 21 mei een embargo tegen Haïti van kracht worden als-de ple gers van de militaire coup in 1991 niet voor die datum de macht uit handen geven. Aristi- de, die in ballinschap in Was hington leeft, werd tijdens die coui TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT De overdracht van het Israëlische gezag over de Gazastrook en Jericho aan de PLO begint na een moeizame start op gang te komen. In de afgelo pen dagen heeft het Israëlische leger een aantal dorpen en vluchtelingenkampen in het zuiden van de Gazastrook ontruimd. Het is de bedoeling dat vandaag Jericho in Palestijnse handen over gaat. De legerleiding hoopt dat tegen het einde van de volgende week de Palestijnse politiemacht het hele autonome gebied zal beheersen. De commandant van de Palestijnse politie, ge neraal-majoor Nasser Youssef, reed gisteren sa men met een aantal officieren naar de Allenby- brug, tussen de Westelijke Jordaanoever en Jorda nië. Hun door de Amerikanen geschonken jeeps werden op Israëlisch grondgebied geëscorteerd door een Israëlisch legervoertuig. De officieren spraken op de brug met collega's van Palestijnse eenheden die positie hebben ge kozen in het westen van Jordanië, in afwachting van hun vertrek naar de autonome gebieden. Driehonderd politiemannen zijn gisteravond de brug overgestoken om per bus via Israël naar de Gazastrook te rijden. Meer dan vierhonderd an deren worden vandaag in Jericho verwacht. Als al les volgens plan verloopt, zullen de laatste Israëli sche troepen in de loop van vanmiddag de stad hebben verlaten. John Smith, de leider van de Britse Labour Partij, is gisteren aan een hartaanval overleden. Smith, die 55 jaar werd, was de populairste politicus in het Verenigd Koninkrijk. Zijn dood verbijsterde het hele land. Het nieuws sloeg op een congres van de Conservatieve Partij in Schotland in als een bom. Over een opvolger is nog niets be kend. Vice-leidster Margaret Beckett neemt voorlopig waar. De drie grote Britse partijen hebben besloten hun verkie zingscampagne voor de Eu ropese verkiezingen op te schorten tot na de begrafenis Smith. Onder leiding van John Smith die Neil Kinnock opvolgde in 1992 leek Labour op weg naar een plaats in de regering. Algemene verkiezingen lagen nog ver in het verschiet, maar de voorsprong op de Conserva tieven was fenomenaal. Nog geen week eerder was de partij van premier Major weggevaagd bij raadsverkiezingen. 'Vertaald' in Lagerhuiszetels zou de uit slag Labour een absolute meer derheid van 125 hebben gege ven. John Smith had eerder een hartaanval gehad. Destijds, in 1988, was hij voor vijf maanden uitgeschakeld geweest. Maar hij was teruggekomen met nieuwe levenslust. In zijn kamer hing een kaart van de Schotse Hoog landen, waarop Smith aante kende welke toppen hij had be klommen. Anders dan zijn voorganger Neil Kinnock stond Smith in hoog aanzien bij zowel de Liberaal- Democraten als de Conservatie ven. „John Smith", zo zei minis ter Hurd van buitenlandse za ken, „was iemand die het be roep van politicus respectabel maakte." Major omschreef hem als 'een opponent, geen vijand'. John Smith stond bekend als een formidabel Lagerhuislid, dat menige Conservatieve loop baan wist te breken. Zijn debat techniek stoelde op de dodelijke combinatie van humor, sarcas me en feitenkennis. Die techniek had hij ontwikkeld tijdens een lange carrière in het Lagerhuis, die een periode van bijna een kwart eeuw omspan de. Hij voelde zich al als 23-jari- ge tot het ambt van politicus ge roepen. Hij verloor echter in de verkiezingen en moest tot 1970 wachten alvorens hij als 32-jari- ge zijn intrede in het Lagerhuis kon maken. John Smith. FOTO REUTER RUSSELL BOYCE Vanaf dat moment rees zijn ster snel. Op zijn 40ste werd hij mi nister van handel in de rege- ring-Callaghan en dertien jaar later leider van de oppositie. Onder Smith maakte 1-abour zich vorig jaar goeddeels los uit de omhelzing van de vakbewe ging, een omhelzing die bij ver kiezingen in het verleden zo slecht was gebleken. Smith opereerde zijn hele leven op de rechterflank van de partij. Hij meende dat industrieën als het drinkwaterbedrijf in handen van de staat moesten zijn, maar was tegen grootscheepse rena tionalisatie. Smith stond be kend als een voorstander van Europese integratie. John Smith werd geboren in hel Schotse gehucht Ardrishaig. Op 14-jarige leeftijd verliet hij het ouderlijke huis om in Dunoon op kamers te gaan wonen Ardrishaig had geen middelbare school. Als 17-jarige ving hij op Glasgow University zijn studie geschiedenis aan. die hij na vol tooiing ver\ olgde met een rech tenstudie. Hij werkte als advo caat totdat hij in het Lagerhuis werd gekozen. Smith was getrouwd, en had drie dochters. Om voor zijn vrouw een trouwring te kunnen kopen, verkocht hij zijn auto. De opmerking van een intervie wer dat hij dan wel een fabel achtige ring voor Elisabeth had gekocht, repliceerde Smith met de humor die kenmerkend was voor hem: „Nee, de auto was waardeloos". londen cees van zweeden correspondent SARAJEVO» AFP-Rtr-AP First Dutch Volunteer Unit zal door de Serviërs in Krajina (Kroatië) worden berecht we- j gens volkerenmoord. Het gaat om de kolonel van de groep vrijwilligers die van begin de cember 1991 tot half april 1992 operationeel was. De First Dutch Volunteer Unit bestond uit een groep van ongeveer der tig militairen, die bij toerbeurt in het Kroatische leger vocht. De man is inmiddels getrouwd met een Kroatische vrouw en beroepsofficier in het Kroati sche leger. De elf Franse hulpverleners die door de Bosnische Serviërs worden vastgehouden, zullen naar verwachting volgende week worden vrijgelaten. Dat maakte het Bosnisch-Servische nieuwsagentschap SRNA giste ren bekend. De tien mannen en een vrouw werden afgelopen maand door de Bosnische Ser viërs gearresteerd op verden king van wapensmokkel voor de moslims. Een militaire VN-waarnemer is gisteren gedood toen hij met een mortier werd beschoten na bij de grens van de gedemilitari seerde zone rond Sarajevo. Een andere VN-waarnemer en een moslim-soldaat raakten ge wond. „De drie militairen probeer den bij het dorpje Cemerica hun voertuig, dat was vastgelo pen, weer los te krijgen, toen ze plotseling onder vuur kwamen te liggen", zo meldde kapitein Rod Babiuk van het Canadese VN-bataljon vanuit het nabijge legen Visoko. Een medisch voertuig met duidelijk zichtbare VN-tekens dat de waarnemers te hulp kwam. werd eveneens beschoten. Volgens een anonie me zegsman binnen de VN-vre- desmacht was de granaat vanaf Bosnisch-Servische stellingen afgevuurd. Een op 6 april gevangen ge nomen voormalig lid van de Zwaargewonden bij rassenrellen in Magdeburg berliin hans hoogenduk CORRESPONDENT Bij rellen tussen neo-nazi's, skinheads en buitenlandse jon geren zijn gisteravond in de Oostduitse industriestad Mag deburg drie zwaargewonden ge vallen en 49 arrestaties verricht. De rellen begonnen gistermid dag, toen zo'n vijftig zwaar aan geschoten rechtse jongeren een regelrechte jacht op vier of vijf Afrikanen begonnen. Gealarmeerde buitenlanders, hoofdzakelijk Turkse jongeren, kwamen de ingesloten Afrika nen te hulp. Daarbij raakten drie neo-nazi's gewond. Voordat de totaal verraste po litie arriveerde, waren de jonge ren al weer verdwenen. In het centrum van de stad kwam het daarna tot steeds nieuwe vecht partijen tussen de buitenlan ders en de Duitse extremisten. Pas rond middernacht kon een inderhaast opgetrommelde po litiemacht van enkele honder den agenten de rust herstellen. Oppositie eist vertrek wegens corruptie MADRID RUUD DE WIT CORRESPONDENT De Spaanse premier Felipe Gonzalez denkt er niet over om af te treden, zoals een deel van de oppositie woensdag heeft ge ëist. „Ik heb alleen te maken met de verkiezingsuitslag van vorig jaar en die zegt dat een meerderheid van de Spanjaar den deze regering wil", aldus de premier. Gonzalez verscheen woens dag in het parlement om ver antwoording af te leggen over een aantal corruptiezaken, waaronder dat van de voort vluchtige ex-directeur van de Guardia Civil, Luis Roldan, en dat van de ex-gouvemeur van de Centrale Bank, Mariano Ru- bio. Deze laatste zit al een week achter tralies. De twee belangrijkste opposi tiepartijen in het land, de Par- tido Popu Uir van Aznar en Vere nigd Links van Julio Anguita, hebben de afgelopen weken ge ëist dat Gonzalez aftFeedt we gens de schandalen rond Rol dan en Rubio, maar de premier gaf woensdag opnieuw geen krimp. Gonzalez weigerde ook zijn excuses te maken over de golf van corruptiezaken waarmee le den van zijn minderheidsrege ring in verband zijn gebracht. Als gevolg daarvan zijn nu twee ministers en een staatssecreta ris afgetreden en hebben drie voormalige socialistische minis ters hun parlementszetels moe ten opgeven. Volgens Gonzalez heeft hij nu alle noodzakelijke stappen gezet en zullen alle problemen worden opgelost als de voortvluchtige Roldan een maal is gearresteerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5