Noordwijk even bijna eersteklasser-af Katwijk kleineert Huizen Publiek grote winnaar bij Rijnsburgse Boys Sport Nog acht teams in degradatienood Quick Boys moet rap de weg terug vinden Bedankje komt hard aan bij De Braai VRIJDAG 13 ME11994 20 bven was Noordwijk gisteravond, in de rust van het tref fen met Rozenburg, bijna eersteklasser-af. De 1-0 achter stand, gevoegd bij de tussenstanden én de resultaten van de andere degradatiekandidaten, deden in elk geval het ergste vrezen voor de vereniging die in een inmiddels grijs verleden tweemaal amateurkampioen van Neder land was. Vijfenveertig minuten en een doelpunt van Noordwijk later, was de situatie aanmerkelijk in Noord- wijks voordeel veranderd. ROZENBURG GERT-JAN ONVLEE Door zelf in Rozenburg alsnog de punten te delen (1-1) en ook door het herstel van FC Lisse te gen ARC, zag de toekomst er in eens een stuk minder somber uit. En mocht Noordwijk de conclusie trekken dal het alles toch nog in eigen hand heeft. De ploeg van interim-trainer John Eelman moet dan wel morgen de laatste competitie wedstrijd, thuis tegen Scheve- ningen, winnend afsluiten. In dat geval is Noordwijk in de meest gunstige situatie direct vrij van degradatiezorgen. An ders resteert de roodwitten So wieso één of meerdere beslis singsduels waarin moet worden uitgemaakt welke ploeg in de eerste klasse A' op de derde plaats van onderen eindigt. En dus een promotie/degradatie wedstrijd moet spelen tegen een periodekampioen uit de tweede klasse. Het geheel overziend, was Eelman gisteravond niet onte vreden. De tijdelijk bij Noord wijk teruggekeerde oefenmees- ter mocht dat ook niet zijn. Na tuurlijk, ook hij wist dat zijn elf tal eigenlijk een punt te weinig had gekregen. Maar hij was vol doende realist om niet te verge ten dat dat er bijna twee waren geweest en dat hij naar alle waarschijnlijkheid vooraf voor datzelfde punt zou hebben ge tekend. Want voor aanvang van de cruciale ontmoeting aan de boorden van de Europoort heerste er in de Noordwijkse ge lederen bepaald geen jubel stemming. Tegenover de aan wezigheid van de nog niet ge schorste Kees Zethof stond im mers de afwezigheid van een complete aanvalslinie. Frank Aboikoni en Patrick Scheurwa ter haakten voor de warming- up al af, Fred Bloem deed dat tijdens het warmlopen. Veel verschil maakte het weg vallen van dat drietal overigens niet voor de speelwijze van de Eelman-formatie. Net als de een plaats en een punt hoger geno teerde thuisclub Rozenburg wil de Noordwijk gisteren in elk ge val niet verliezen. ,,Wel aanval len, maar met de handrem er op", vertaalde Eelman later. Dat speltype bleek Noordwijk merkwaardig genoeg beter te liggen dan Rozenburg. Zonder aan te dringen creëerden de roodwitten voor de pauze vijf mogelijkheden. Ze bleken ech ter niet besteed aan Rocky Pitti, Geert-Jan Bakker, Jeffrey Stolk en Mart van Kins. Rozenburg daarentegen had aan twee kan sen genoeg voor een 1-0 voor sprong bij rust. Robby Vuik te kende voor de misser, Danny Kuppen voor de treffer. Een doelpunt dat overigens tot st;and kwam op het moment dat Noordwijk de handrem er even hatj afgehaald. Balverlies op het miadenveld van laatste man René van Staveren vormde de inleiding voor de goal. Een treffer die voor Eelman na de pauze het sein op groen zette om risico's te gaan nemen. „Omdat we bij die stand prak tisch gedegradeerd waren." Bloem (in de 55ste minuut) en Scheurwater (tien minuten la ter) moesten zich half Fit toch nog van hun trainingspak ont doen. De onzichtbare midden velders André de Ridder en Ted Verdonkschot mochten naar de kant. De ingreep van Eelman ver anderde het spelbeeld niet noe menswaardig. Noordwijk slaag de er niet in de thuisclub seri eus onder druk te zetten. Maar vond tegen het wel steeds pa niekeriger voetballende Rozen burg uiteindelijk wel de ope ning die morgen lijfsbehoud kan betekenen. De op links doorgebroken Pitti, die eerder bij een identieke situatie ver zuimde De Ridder aan te spe len, trok de bal nu wel correct terug. Stolk had de bal voor het inschieten en deed dat heel erg hard: 1-1. Het aangeslagen Rozenburg was rijp voor de slacht. Maar bleef op de been. mede omdat invallers Richard Hecker en Evert van de Beek bereid bleken dat ene punt met hand en tand te verdedigen. Het leverde het tweetal gele kaarten op, zoals de goed fluitende Harink uit Vlis- singen ook Kees Smit en Scheurwater nog op de bon slingerde in die hectische slotfa- Eelman én Noordwijk zaten daar niet mee. Daarvoor zat die ene zo belangrijke treffer van Stolk nog te vers in het geheu gen. Rozenburg - Noordwijk 1-1 (1-0) 26. Kuppen 1-0, 77. Stolk 1-1. Toeschou wers: 1500. Scheidsrechter: Harink. Gele kaarten: Zethof. Smit en Scheur water (Noordwijk); Kuppen. Van de Beeken Hecker (Rozenburg). Noordwijk: Van Heusden. Smit. Van Staveren. Zethof. Van Kins, De Ridder (Bloem), Verdonkschot (Scheurwater), Stolk, Bakker, Pitti Jeffrey Stolk scoorde het enige en zeer belangrijke doelpunt voor Noordwijk. archieffoto loek zuyderduin Noordwijk wil opheldering Het feit dat de KNVB toe stemming heeft gegeven om drie wedstrijden in de eerste klasse A'gisteren om 14.30 uur te laten beginnen, is bij het bestuur van Noordwijk volledig verkeerd gevallen. Noordwijk zal Zeist dan ook schriftelijk om opheldering verzoeken. Het is gebruikelijk dat in de slotfase van de competitie alle wedstrijden in een klasse op dezelfde tijd beginnen om competitievervalsing te voor komen. Ook gisteren voorzag het programma daar oor spronkelijk in. Alle duels stonden voor 18.00 uur op de rol. Desondanks klonk bij de duels Ajax - Quick Boys, Rijnsburgse Boys - Excelsior Maassluis en Katwijk - Hui zen het eerste fluitsignaal al om 14.30 uur. Noordwijks wedstrijdse cretaris Cees Spaanderman: „Dat Rijnsburgse Boys en Ex celsior Maassluis om half drie voetballen, vind ik niet zo gek. Daar stonden geen belangen meer op het spel. Maar dat degradatiekandida ten als Huizen en Ajax wel eerder spelen, is volstrekt be lachelijk. Ik ben ook heel be nieuwd naar de verklaring van Zeist." Competitieleider Daan Schotting was gisteravond niet voor commentaar be reikbaar. Van de veertien clubs die in de eerste klasse A van het zater-, dagvoetbal uitkomen, beginnen acht verenigingen morgen niet zonder degradatiezorgen aan de laatste speelronde. Voor alle duidelijkheid: de nummers 13 en 14 degraderen rechtstreeks, de als twaalfde eindigende ploeg moet een promotie/degradatiewedstrijd spelen tegen een periodekam pioen uit de tweede klasse. Huizen is er van de acht het slechtste aan toe. De ploeg staat met negentien punten op de laatste plaats en heeft een ach terstand van twee punten op de rest van het veld. Het moet gek lopen wil Huizen na morgen niet als tweedeklasser te boek staan. Noordwijk, Volendam en Ajax (zij delen de voorlaatste plaats met 21 punten) kennen een gunstiger uitgangspositie om de degradatiedans al dan niet di rect te ontspringen. Niet alleen hebben ze 'houvast' aan elkaar, ook weten zij nog vier ploegen boven zich die achterhaald kun nen worden. ARC en Rozenburg verzamelden tot nu toe 22 pun ten, Kozakken Boys en Marken 23. Het programma voor morgen: Volendam - Rozenburg, Noord wijk - Scheveningen, Marken - Ajax, Quick Boys - Katwijk, Hui zen - Rijnsburgse Boys, Excel sior Maassluis - FC Lisse, Ko zakken Boys - ARC. Quick Boys is gewaarschuwd KATWUK ROB ONDERWATER Katwijk - Huizen: 7-0! Dé kam pioen van IA is serieus op jacht naar het record van 44 punten. Quick Boys is morgen in de dorpskraker op Nieuw Zuid ge waarschuwd. Huizen, een club in acute degradatienood, moest er aan geloven. De groengelen werden gisteren voor een hand jevol publiek gekleineerd en in feite gedegradeerd door het Katwijkse Oranje. Alleen een wonder houdt Huizen nog in de eerste klasse. En passant was de zevenklapper een vrienden dienst voor Noordwijk. Het siert Katwijk dat er in dit stadium van de competitie, met de strijd om de zaterdagtitel zo dicht voor de deur (dinsdag Katwijk- ACV op De Krom), niets wordt weggegeven. Nieuw Zuid kan morgen een Katwijk op volle oorlogssterkte verwachten. Want: ,,We kunnen het niet ma ken om met een tweede elftal te komen. Ook al is dat standpunt te verdedigen", zei Henry Pouw naderhand. Voor Huizen is het boek prak tisch dicht. Voor Teun van Duy- venbode helemaal. De doelman stond gisteren met een beteu terd gezicht aan de kant. Afgelo pen maandag liep de goalie tij dens een trainingspartijtje een scheurtje op in zijn lies. Eerste diagnose in het ziekenhuis: twee tot drie weken rust. Van Duyvenbode hield er gisteren al rekening mee: weer geen na- competitie. Alsof dé duivel er mee speelt, want vorig seizoen werd Van Duyvenbode ook al door een blessure geveld waar door hij groot deel van de race naar de landstitel moest missen. Voor zijn vervanger Huug van Duyn viel er tegen Huizen wei nig eer te behalen. De klein ge bouwde doelman van Katwijk 2 hoefde nauwelijks in actie te ko men tegen de erbarmelijk slecht spelende bezoekers. Van Duyn maakte in elk geval wel duide lijk dat hij geen verzwakking hoeft te zijn. In tegenstelling tot zijn voorganger heeft Van Duyn de gave om mee te voetballen. Verwonderlijk is dat niet, want tot voor kort speelde hij als voetballer mee bij de lagere se- De wedstrijd was na dertien minuten beslist. Via een beke ken lob van Kees Krayenoord en een harde schuiver van Marco de Ridder keek Huizen toen al tegen een onoverbrugbare 2-0 achterstand aan. De ploeg van trainer Evert van Ginkel (vervanger van de ziek afge haakte Eltjo Kapenga) bakte er op de sfeerloze Krom helemaal niets van. Toch vreemd voor een elftal dat aan de vooravond van dit seizoen kampioenskan sen werden toegedicht. Na de winterstop bivakkeerde Huizen nog in de middenmoot, maar na de 6-0 nederlaag tegen FC Lisse kwam de klad erin. Trai ner Kapenga haakte (gedesillu sioneerd) af en dat deed Huizen geen goed. En Katwijk? Het had een heerlijke middag. Alsof het een trainingsavondje betrof, zo on bevangen speelde de heersende landskampioen. Dat het 'slechts' 7-0 werd, was te dan ken aan de frivole instelling van Pim Langeveld en Krayenoord. Liever een 'stiffie' dan een ge richt schot was het motto en dat ging niet altijd goed. Hoe dan ook: de liefhebber kwam aan zijn trekken. De mooiste kwam op naam van Marco de Ridder, nummer vijf. De Noordwijker rondde een yloeiend lopende aanval van langeveld en Krayenoord koelbloedig af. Katwijk - Huizen 7-0 (3-0) 10. Krayenoord 1-0. 13. De Ridder 2-0. 40. Langeveld 3-0. 49. Pouw 4-0, 73. De Ridder 5-0, 82 Langeveld 6-0, 87. Zwaan 7-0. Scheidsrechter Van Roden. Toeschouwers 500. Gele kaarten: Kunt/., Van Kommer en Van Dijk (allen Huizen). Katwijk: Van Duyn; De Kroon (Van der Marei), Pouw (Kvvestro), Langemaat, Van Zeist; Braaf, lruigcveld, Van der Delemarre heeft titel bijna op zak LEIDEN De 17-jarige Leidse schaker Jop Delemarre heeft zijn zevende overwinning op rij geboekt in het Haskoningtoernooi, waar de Nederlandse jeugdtitels scha ken op het spel staan. Delemar re heeft bij de jeugd tot en met 20 jaar nog twee wedstrijden te gaan. Hij staat twee punten voor op zijn enige concurrent, Stefan van Blitterswijk, ook in Leiden woonachtig. Hun plaats genoot Erik van de Doel staat derde. Ook in de categorie meisjes tot en met 20 jaar spreekt Lei den een aardig woordje mee. Linda Jap Tjoen San won haar partij en datzelfde deed Caro line Slingerland. Remco van de Erf klom naar een tweede plaats bij de jeugd tot en met 16 jaar na een remise. Dino Tolhoek behoudt vorm MOESKROEN In de Grote Prijs Patrick Turf in het Belgische West-Vlaanderen heeft Dino Tolhoek de goede vorm van de laatste weken vast gehouden. De renner van Casba Wonen maakte deel uit van een kopgroep van twaalf renners, van wie de Belg Bracke de sprint won. Tolhoek reed na veel met zijn krachten te heb ben gesmeten naar de zevende plaats. Niels van Stralen en Davy Dubbeldam kwamen in de der de groep Moeskroen binnen en kwamen net niet in aanmerking voor een prijs. Robin van Kessel (lek) en Pascal Vergeer reden de klassieker, met onder andere de Kwaremont en de Kluisberg, in het laatste gedeelte van het pe loton ook uit. In een criterium in Wanneper- veen ging de winst naar Erik van der Heide. Gert Jakobs werd derde. Quick Boys is helemaal de weg kwijt. Gistermiddag liepen de Katwijkers bij Ajax opnieuw te gen een nederlaag aan. Uit de laatste drie wedstrijden behaal de de wonderploeg van weleer slechts één punt. „Ze willen wel, maar ze kunnen niet", consta teert elftalbegeleider Jaap van Duyvenbode somber. Belangrij ke spelers zijn volgens de bege leider zwaar uit vorm, het hele elftal zakt de moed in de schoe nen bij een achterstand, kortom 'mentaal' zit er iets niet goed bij de blauwzwarte brigade van trainer Hans van der Zee. „Het loopt tegen het einde van de competitie, en bovendien zitten we op een keerpunt van oud en jong. Er zijn oudere spelers die het nu een beetje hebben ge had, en jongeren die er goed in moeten zien te komen", zegt Van Duyvenbode. Hij hoopt dat daar morgen tijdens de kraker tegen Katwijk niets meer van te merken is, maar hij vreest het ergste. Er zit maar een korte tijd tussen de wedstrijd van gisteren en die van morgen 'en als ie mand in de put zit, krijg je die er moeilijk in 36 uur weer uit'. Nog één keer vlammen, maar: „Ik ben er bang voor, als ik op vanmiddag afga." Jaap en Floor van Duyn waren de enige licht puntjes in het zonder overtui gingskracht- spelende elftal. Zij speelden goed, maar konden niet voorkomen dat Ajax met de zege aan de haal ging. Raymond Barkema scoorde na tien minu ten voor de Amsterdammers het eerste doelpunt, maar een kwartier later kon Jaap van Duyn de stand gelijktrekken. In de tweede helft probeerde Quick Boys de wedstrijd naar zijn hand te zetten, maar de moed zonk de Katwijkers in de schoenen toen de tegenstander binnen vijf minuten 3-1 voor kwam. En dat terwijl Ronald van Dijk vlak nadat Ajacied Omar Tahya 2-1 had gescoord de gelijkma ker in het doel kopte. Op dat moment zag de grensrechter een ploeggenoot buitenspel staan. Het was dus geen 2-2, maar wel snel 3-1Na een mis verstand tussen doelman Marco Ruwaard en Peter Vooys kon Robin Fokke namens Ajax sco- De nög in degradatiegevaar verkerende Amsterdamse ploeg kon de voorsprong vasthouden, ook al speelde Quick Boys bij vlagen aardig. „Maar we druk ken het niet uit in doelpunten, zoals we in de kampioensjaren wel deden", aldus Van Duyven bode. Ajax - Quick Boys 3-1 (1-1) 10. Barke ma 1-0, 30. Jaap v. Duyn 1-1, 67. Tahya 2-1, 72. Fokke 3-1. Gele kaart: Floor van Duyn (Quick Boys) Quick Boys: Ruwaard, Rog, Heeringa, Van der Pfas, Jaap van Duyn, Otte. Van Dijk (Van der Hoeven)! Floor van Duyn, Harteveld, Steenvoorden. Vooys (Rovers) ARC verspeelt 2-0 voorsprong tegen Lisse LISSE CHRIS HARTMAN VOETBALMEDEWERKER De mededeling van Mark Wotte, de nieuwe trainer van FC Lisse, dat hij de routiniers Keith Mase- field, Leon Hoep en Car lo de Keizer het komend seizoen niet meer nodig heeft, heeft weinig be vreemding gewekt. Het feit dat ook Pieter de Braai (24) werd bedankt voor bewezen diensten kwam echter als een ver rassing. Niet alleen voor De Braai, die dit seizoen alle competitiewedstrij den in de basis stond, ook voor zijn teamgeno ten. „Het was alsof ik een klap in mijn gezicht kreeg", aldus De Braai, die gisteren met de FC eindelijk weer eens een overwinning bewerkstel- ligde. „Het werd me niet door Wotte persoonlijk meegedeeld, maar door zaterdagvoorzitter Bert van Rooyen. De reden weet ik nog steeds niet. Kennelijk pas ik niet in het team dat Wotte voor ogen heeft." De Braai kwam een jaar geleden van Stormvogels naar FC Lisse. Toen er bij de club behoefte bleek aan een linksbenige speler op het middenveld, maakten Jelle Visser en Bert van Duyvenbode trainer Brö- ring attent op De Braai. Bröring is net als de selectiespelers verbaasd over de beslissing van Wotte. De toekomstige trainer van Noordwijk: „Bij mij heeft hij altijd voldaan. In de groep ligt hij ook goed, daar kan het niet aan liggen. Ik zou hem er straks bij Noordwijk graag bij heb ben. Dat heb ik hem ook gezegd. Maar hij schijnt andere plannen te heb ben." Dat klopt, De Braai heeft inmiddels de Haar lemse hoofdklasser EDO zijn woord gegeven. Hij kent die club, komt er vaak. „Bij Noordwijk ken ik op Bröring na nie mand", zegt De Braai. „Toen ik naar Lisse kwam, trof ik in Visser en Van Duyvenbode oude bekenden. „We rijden gezamenlijk vanuit IJmuiden naar de trai ningen toe, dat is gezel lig. Naar Noordwijk - weer een stukje verder weg - zou ik vier keer per week in mijn eentje moeten rijden. Daar heb ik geen zin in. EDO speelt in Haarlem, tien minuten van mijn huis. Ik denk dat ik me er zal thuisvoelen." „Wat ik wel zal missen is de ambiance van het zaterdagvoetbal, wed strijden tegen Quick Boys en Katwijk voor 3000 toeschouwers. Bij EDO, dat waarschijnlijk naar de eerste klasse de gradeert, zitten er maxi maal 300 mensen op de tribune." De tegenstander van FC Lisse, ARC, gaat door het 3-2 verlies de laatste competitieronde in met slechts één punt voor sprong op drie ploegen die de voorlaatste plaats delen. In het duel met FC Lis se verspeelde ARC een 2- 0 voorsprong. Door goals van Rob Koster en John Vermeer stond het bij rust 0-2. De Lissenaren wilden echter hun laatste thuiswedstrijd niet ver liezen. Louter op basis van wilskracht werd de ach terstand omgezet in een 3-2 voorsprong. Barry Opdam nam twee doel punten voor zijn reke ning. Vooral de winnen de treffer, acht minuten voor het einde gescoord, was fraai. Visser bracht de stand op 2-2 door een strafschop (overtreding tegen Van Duyvenbode) te verzilveren. Ook De Braai, een kwartier voor tijd vervangen door Jeroen Smakman, had graag gestoord in zijn laatste optreden voor ei gen publiek (slechts 400 man). Het zat er niet in. Zoals ook een verlenging van zijn verblijf bij FC Lisse er niet in zit. FC Lisse-ARC 3-2 (0-2) 12. Koster 0-1, 41. Van der Meer 0-2, 50. Opdam 1-2, 62. Visser 2-2 (strafschop), 82. Opdam 3- 2. Gele kaart: Hoogendoorn, Van Arnhem (beiden ARC), Visser (FC Lisse). Scheidsrech ter: Nefs. Toeschouwers 400. FC Lisse: Veenboer; J. Vermeulen. Spruyt, Polman. Wajer; Ras, Broekhuizen, De Braai (Smakman); Visser, Van Duyvenbode, Opdam (Smith) ARC: Tuinenburg; Wouters, Van der Weiden, Kooy, Hoog endoorn (Van Arnhem); Boer (Van Meggelen), Van der Meer. Van der Vlist; Leunis- sen. Key, Koster NOORDWIJK LARS ULRICH VOETBALMEDEWERKER In Noordwijk hebben ze een vooruitziende blik. Op het sco rebord was vooraf al de stand van 6-4 aangebracht. De uitein delijk uitslag kwam in de buurt; Rijnburgse Boys, dat gisteren de Noordwijkse Duinwetering als thuishaven had, versloeg Excel sior Maassluis namelijk met 6-3. De wedstrijd werd gekenmerkt door sportiviteit en doelpunten. Niet vreemd, aangezien dit duel zowel voor de gastheren als voor de gasten van weinig be lang. Vooraf klonken er nog gelui den dat de vierde plaats op de ranglijst - dat was de inzet van dit duel - recht zou geven op deelname aan het grote KNVB- bekertoernooi. De reglementen van de KNVB zijn echter anders. De periodetitel van de algehele kampioen, in dit geval Katwijk, gaat naar de hoogstgeklasseerde ploeg, die nog geen periodetitel heeft kunnen pakken (FC Lisse). Als Katwijk ook de derde tus sentitel op zijn naam schrijft, dan vervalt deze aan de num mer twee van die periode. En dus niet - zoals men hoopte in Rijnsburg en ook in Maassluis - aan de ploeg die als vierde ein digt in de competitie. Rijnsburgse Boys-trainer Rob Kiebert, vorig jaar nog als assis tent-trainer verbonden aan Ex celsior Maassluis, meende dat er desondanks iets op het spel stond voor zijn team. „We wil len toch vierde worden. Dan staan er vier Bollenclubs bij de eerste vier, zoals het hoort. Maar ook wilden we Andries Wendt een plezierige laatste wedstrijd laten spelen op het veld waar hij veel successen heeft gekend." De 30-jarige Rijnsburg-verde diger, die zaterdag in en tegen Huizen zijn allerlaatste wed strijd speelt, heeft lange tijd de kleuren van Noordwijk verde digd, voordat hij de overstap naar sportpark Middelmors maakte. Hij kreeg wat hij ver diende: een overwinning. Al zal hij het niet plezierig gevonden hebben dat 'zijn' defensie drie maal moest capituleren voor aanvallers van Excelsior Maas sluis. De grootste winnaars waren de toeschouwers. Er kleefden geen grote belangen aan de wedstrijd, spanning en plezier zat er wel in. De sterke eerste helft van Rijnsburg met twee verdiende treffers, de inhaalrace van Excelsior tot 3-3 door toedoen van amateurintematio- nal Marinus Dijkhuizen en het uitlopen van de gastheren tot 6- 3, mede dankzij een schitterend doelpunt van invaller Martin de Louw. Het publiek had niet al leen een warm hoofd van de zon, maar ook warme handen van het vele klappen. sluis 6-3 (2-0) 24. Peter van Duw 1-0. 46. De Haan 2-0, 52. Wesselius 3-0, 53. IJspelder 3-1, 57. Gouka 3-2, 63. Dijk huizen 3-3, 80. De Louw 4-3, 83. Peter van Duyn 5-3, 85. Peter van Duyn 6-3. Scheidsrechter: Essed. Toeschouwers: 300. Gele kaart: Vletter (Rijnsburgse Boys) Keeper Robert van de Broecke van Excelsior Maassluis heeft het nakijken als Rijnsburger Mar tin den Haan is doorgebroken en kan scoren, foto holvast/mark la-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 20