Feyenoord doet wat het moet doen Voor UVS is het 'erop en erover' Er rust een vloek op de Formule 1 Sport VV Katwijk opent dinsdag tegen ACV Cambuur trekt aan Leo Beenhakker Jonk en Zenga pakken Cup VRIJDAG 13 MEM 994 Van der Laan nog drie jaar Sparta Rotterdam Sparta heeft het contract met aanvaller Arjan van der Laan opengebroken. De spits tekende een nieuwe, verbeter de verbintenis voor drie seizoenen. Van der Laan scoorde in de afgelopen competitie twaalf keer voor de Rotterdamse club. Zijn nieuwe contract loopt tot de zo mer van 1997. Veertig arrestaties na bekerfinale rotterdam De politie in Rotterdam heeft veertig arrestaties ver richt voor en na de bekerfinale Feyenoord - NEC. Drie mensen werden opgepakt wegens zware mishandeling van twee bezoe kers. De slachtoffers moesten naar het ziekenhuis. De politie arresteerde ook een 14-jarige jongen uit het Brabantse Fijnaart. Hij had anderhalf uur voor de wedstrijd telefonisch ge meld dat er een bom in de Kuip zou liggen. Fans aangeklaagd wegens doodslag Cardiff Twee supporters van het voetbalelftal van Wales zijn woensdag in Cardiff aangeklaagd wegens doodslag. Het tweetal stak tijdens de interland tegen Roemenië (1-2) op 17 november een vuurpijl af die een 67-jarige man raakte. Het slachtoffer Voorverkoop start morgen op De Krom De vv Katwijk opent de strijd om het zaterdagkampioenschap komende dinsdag tegen ACV, kampioen van IC. De wedstrijd op sportpark De Krom begint om 19.00 uur. De voorverkoop start morgen om 11.00 uur (tot 12.00 uur) in de kantine van de w Katwijk. De KNVB maakt een snel be gin met de nacompetitie voor de zaterdageersteklassers. Dat is noodzakelijk om de competitie tijdig klaar te hebben. Mocht Katwijk zaterdagkampioen wor den, dan speelt het op 25 juni de laatste wedstrijd van het sei zoen tegen de zondagkam pioen. De bestuursdelegatie van w Katwijk toog afgelopen woens dag naar Zeist en deponeerde twee wensen op tafel: beginnen en eindigen met een thuiswed strijd. Katwijk werd op zijn wen ken bediend, want de ploeg van Kees Guyt eindigt met een thuisduel tegen de winnaar van 1B. Daarvoor zijn drie gegadig den: DOVO, Hoek en GVW. Het speelschema: dinsdag 17 mei: Katwijk-ACV 19.00; zater dag 21 mei: ACV - kampioen 1B 16.00; maandag 23 mei: kam pioen 1B-Katwijk 15.00 (indien titel DOVO 19.00); zaterdag 28 mei: kampioen 1B - ACV; zater dag 4 juni ACV - Katwijk 16.00; zaterdag 11 juni Katwijk - kam pioen 1B 15.00. Om het algeheel landskam pioenschap: zaterdag 18 juni: zaterdag - zondag; zaterdag 25 juni: zondag-zaterdag. Pas tien minuten voor tijd ging NEC definitief door de knieën en vierde de Kuip het derde bekerfeest binnen vier jaar. Toen pas, na de bevrijdende treffer van John van Loen, durfden de supporters van Feyenoord het aan om de wave in te zetten. En massaal het vernieuwde clublied te zingen. „We zullen ze laten beven." Dat gold gisteravond echter vooral FC Twente en Feyenoord, op papier de beste na Ajax, en veel minder voor NEC, de nummer twee van de eerste divisie. Het was aan het re sultaat (2-1) af te lezen. rotterdam albert geesing gpd-verslaggever „Wij hebben vanavond gedaan wat we moesten doen: de beker winnen", vatte Geert Meijer de realiteit samen. Er kon bij hem geen lachje af. Al helemaal niet bij Wim van Hanegem, zijn compagnon. „De concentratie en de scherpte waren er niet", schamperde 'de Kromme'. De tegentreffer van Bennie Dekker, in blessuretijd, was voor hem het bewijs bij uitstek. „Die bal", doelde hij op het schot van Cees van der Linden, „mag er van zo'n afstand en met een keeper als De Goey natuurlijk nooit in." De strijd was toen al gestre den, de vierde prijs in vier jaar was binnen. Het kon Van Hane gem niet opfleuren. Hij was te leurgesteld in het spel van Feye noord en niet zo zuinig ook. „Hoe gek het misschien ook klinkt, ik had bepaalde ver wachtingen van deze wed strijd." Die kwamen ervan geen kant uit. Ondanks een vroege voorsprong. „Toen hadden we gemaickelijker moeten gaan spelen, maar precies het tegen overgestelde gebeurde. Zoals wel vaker dit seizoen." Snelle treffer Die snelle treffer, vanaf elf me ter gescoord door Ruud Heus, kon geen genade vinden in de ogen van NEC-trainer Jan Pruijn. „Ik dacht dat Taument buitenspel stond toen hij alleen op doelman Brookhuis afging." En gelijk had hij. Alleen niet vol gens WK-grensrechter Jan Dol- stra, die de vlag naar beneden hield. De sluitpost van NEC ramde Taument omver, Mario van der Ende wees vervolgens wel terecht naar de stip. Die klap was de Nijmeegse Eendracht Combinatie snel te boven. De super-gemotiveerde ploeg deed al snel niets voor Feyenoord onder en kreeg nog voor rust drie opgelegde sco ringskansen. Van Wonderen kwam oog in oog met De Goey maar hij miste de koelbloedig heid om raak te schieten. „Ik heb de spelers tevoren gezegd dat we hier kansen zouden krij gen, vier in elke helft", pruilde Jan Pruijn na afloop. „Maar de overtuiging die we bij Ajax uit straalden, was nu minder." „Ajax heeft NEC onderschat, wij waren daarom gewaar schuwd", zei Van Hanegem. Meijer sloot zich bij hem aan. „We hebben NEC in totaal vier keer aan het werk gezien, we wisten wat ons te wachten stond." NEC manifesteerde zich niet alleen als een taaie en lasti ge tegenstander, maar toonde bovenal aan een goede ploeg te hebben. Met goede spelers als Van der Weerden, een getalen teerde vleugelverdediger, Kooi- stra, Crüden en Lok. De bonkige spits vocht fanatieke duels uit met John de Wolf, die al na drie minuten geel zag. Het was één van de maar liefst 47 overtre dingen in een wedstrijd die voor rust te hard was. Vooral de vier uitblinkers van NEC maakten de avond leuk. De bekerfinale was niet stijlvol maar zat boordevol verrassin gen. Dat gold dan vooral aan NEC-zijde, minder aan de kant foto anp op voor het UEFA Cup-toer nooi. De hoofdprijzen van het seizoen kwamen terecht waar ze thuishoorden, bij Ajax en Feyenoord. Voor Meijer was het meer dan een troostprijs. „Tweede achter Ajax en de beker, dan kan toch niemand zeggen dat Feyenoord het slecht gedaan heeft." On danks de worstelpartij tegen NEC. bij Feyenoord. „Dit is juist ons spelletje, daar moeten wij het van hebben. Dat hebben we niet laten zien", klaagde Van Hanegem. Hij onttrok zich, be wust zo leek het, aan het feest gedruis in de kleedkamer. Daar vloeide de champagne en was Van Loen het stralende middel punt. Prachtig „Voor Van Loen was het een prachtig moment dat hij het winnende doelpunt scoorde. Maar daarvoor zat hij er ook bij", zei Van Hanegem laconiek. Uit een voorzet van Blinker kopte Van Loen uit stand en tussen twee man in de bal tien minuten voor afloop langs Brookhuis. De ban was gebro ken, op slag was Van Loen alle ellende vergeten die hem eerder dit seizoen een boete van tien mille opleverde. „Ik heb een rot seizoen afgesloten met een goed gevoel", luchtte de spits zijn hart. „Ik kan toch nog kop pen. Nu eerst met Feyenoord nog even naar Curasao en daar na lekker met mijn gezin op va kantie naar Mallorca. Feyenoord en FC Twente zijn sinds gisteravond vrienden voor het leven. Een week eerder hield de Rotterdamse voetbaltrots de Enschedese ploeg in de race voor Europees voetbal door Roda JC te verslaan, door de be kerwinst op NEC mag FC Twen te nu samen met PSV en Vitesse Feyenoord viert feest na de 2-1 winst op NEC. Het derde bekerfeest in vier jaar. leeuwarden Leo Beenhakker beslist vandaag of morgen of hij ingaat op het aanbod van Cambuur alge meen directeur te worden. De vroegere bonds coach van het Nederlands elftal heeft inmiddels een gesprek gehad met vice-voorzitter Jan Riedstra, die bij de eerste-divisieclub de porte feuille technische zaken beheert. Gesproken is over een éénjarig contract. Beenhakker krijgt bij de Friese club, die deze competitie uit de eredivisie degradeerde, de eindverantwoording over de commerciële - en technische zaken. Fritz Korbach blijft de trainin gen verzorgen. Hij heeft nog een verbintenis tot eind van volgend seizoen. In de jaren zeventig was Beenhakker drie jaar werkzaam als trainer bij Cambuur. Edwin Robbers archieffoto loEk zuyderduin monte carlo anp/afp/sid Er rust een vloek op de Formule 1. Elf dagen na de dodelijke on gevallen van Senna en Ratzen- berger in Imola werd het ra zendsnelle miljoenenbedrijf gis teren opnieuw opgeschrikt door een ernstige crash. Tijdens de vrije trainingen voor de Grand Prix van Monaco raakte Karl Wendlinger zwaar gewond. Gisteravond was de toestand van de 25-jarige auto coureur, die aan zijn 36ste Grand Prix bezig was, nog kri tiek. Hij verkeerde nog steeds in diepe coma. Volgens het medi sche bulletin heeft hij ernstig hersenletsel opgelopen. Het slachtoffer, dat in 1991 in de Formule 1 debuteerde, wordt kunstmatig beademd en ligt aan een infuus. Dat heeft professor Domini que Grimaud van het Saint- Roch-ziekenhuis in Nice mede gedeeld. De arts noemde de si tuatie van de Formule 1-cou reur zeer ernstig, maar stabiel. „Maar het gevaar op complica- •s-gravendeel rob van der zanden Een seizoen lang is het woord hoofdklasse niet gevallen bij UVS. Nu de laatste competitie ronde voor de deur staat, heeft iedereen er opeens de mond van vol. Terecht, want de ploeg is nog maar een fractie verwij derd van de titel die eigenlijk een jaar lang buiten beeld was en die nooit als doelstelling werd gezien. Na de 3-0 over winning bij 's-Gravendeel gis teravond moet het zondag in ei gen huis tegen RVC gebeuren. UVS stond dit seizoen nog niet op kop, althans niet alleen. Na het niet al te moeilijke kar weitje in 's-Gravendeel is de Leidse ploeg wel echt lijstaan voerder met een punt voor sprong op SC Feyenoord en twee op Nieuwenhoöm. Een perfecte timing en bovenal een heerlijke uitgangspositie voor de allerlaatste wedstrijddag. Men moet niet te vroeg op de eerste plaats zitten, want tegen de nummer één geeft de tegen stander altijd wat extra's. Nieu- wenhoorn - vrijwel het hele sei zoen koploper - kan daarover meespreken. Dat elftal lijkt de tol te betalen nu de finish in zicht is. UVS dankt de mensen uit Hellevoetsluis hartelijk voor het kopwerk. De Leidenaars ties is aanwezig", verklaarde Grimaud. „We weten niet of hij zal overleven." Geschokt Het Sauber-team, waarvan Wendlinger deel uitmaakt, was diep geschokt door het ongeluk en weigerde ieder commentaar. Wendlingers teamgenoot Frent- zen liet de kwalificatietraining schieten. De familie en vriendin van het slachtoffer, die het nieuws van de crash op de Oos tenrijkse radio vernamen, heb ben de artsen gevraagd geen medische bulletins uit te geven. Wendlinger crashte kort voor het einde van de vrije oefening. De Oostenrijker knalde door onverklaarbare oorzaak direct na de tunnel in de vangrails met een snelheid van 270 kilometer. „Niets wijst voorlopig op een technisch defect. Wel hebben we op de computer kunnen constateren dat hij dertien me ter later remde dan tijdens zijn snelste ronde, die hij tevoren had gereden", liet de teamlei ding weten. gaan 'erop en erover'. Tenminste, zo luidt de ver wachting. In het kamp van UVS was gisteren al sprake van een lichte euforie. Voorzitter Bart van Leeuwen had moeite om enige reserves in acht te nemen, maar hij weet als geen ander dat het zondagmiddag om 15.45 uur pas feest kan worden. „Het mag niet meer fout gaan", aldus de praeses. Om daar haastig aan toe te voegen: „Maar het kan natuurlijk wel fout gaan." Niettemin trokken de UVS-be- stuursleden bij 's-Gravendeel de agenda's alvast om deze week een paar vergaderingen te be leggen waarin het scenario voor een feestdag moet worden be sproken. De kar kan alvast uit de schuur en de champagne in de koeler. Opgelucht De blauwwitte aanhang op de tribune haalde gisteren al snel opgelucht adem in het schattige dorpje onder de rook van Dordrecht, waar zo nu en dan eenden de knusse grasmat op- waggelden. Binnen veertien mi nuten stónd UVS met 2-0 voor door een fraai schot van Dick van der Heiden en een scrim- mage-goal van Edwin Robbers. Dat lekkere binnenkomertje voor de bezoekers leek verdacht De organisatie had ter plaatse luchtkussens met water als ex tra veiligheidsmaatregel neerge zet. Wendlinger raakte eerst zo'n zak voordat hij met de rechterkant tegen de afzetting klapte. De ongeluksplek is het snelste gedeelte op het 3,328 ki lometer lange stratencircuit. Aanvankelijk werd hij naar het prinses Gracia-ziekenhuis in Monte Carlo vervoerd. Vervol gens per helikopter naar het be ter geoutilleerde Saint Roch-zie- kenhuis van Nice. Daar vochten de artsen gisteravond nog voor zijn leven. Norbert Haug, manager van de sportafdeling van Mercedes, verklaarde echter: „Hij heeft overlevingskansen. Volgens de laatste informatie is geen verbe tering in zijn toestand opgetre den. Waarschijnlijk moet hij worden geopereerd. De artsen hebben de zaak onder contro le." De Formule 1 ligt andermaal onder hevig vuur, de maatrege len die na het 'zwarte weekein de' op het Dino e Enzo Ferrari- veel op een gebrek aan bezie ling bij het reeds gedegradeerde 's-Gravendeel, maar niets was minder waar. De roodhemden, die maar negen punten verza melden tot op heden, gaven misschien niet alles, maar wel veel. De benen werden niet te ruggetrokken in de duels en in balbezit toog de hekkesluiter fris en fanatiek ten aanval. Dat leidde toch hachelijke momenten voor het doel van Marijn Mokveld die tot twee keer toe met een reflex moest redden. UVS kreeg het niet ca deau, al hoefden de 's-Graven- delers voor het thuispubliek niet te doen want dat was gro tendeels weggebleven. In het begin van de tweede helft liet UVS de tegenstander veel te ver oprukken. De bevrijdende 0-3 kwam maar niet en de Leidse supporterschare had het niet naar de zin. Een tegendoelpunt zou de kampioenskandidaat (aantredend zonder de ge schorsten Gerrie Jansen, Arthur van Orssagen en Ard Oosterlee; de eerste twee zijn zondag in zetbaar) ernstig in verlegenheid heb ben gebracht. Dooie punt Keeper Marijn Mokveld hielp zijn ploeg over het dooie punt circuit zijn getroffen, blijken weinig effectief. Snelheidslimie ten in de pitst raat verhogen ter plekke de veiligheid, maar niet op het circuit, zoals gisteren weer bleek. Zelfs de extra af scherming van de vangrails met luchtkussens werkt niet. „De Formule 1 moet bij zich zelf te rade gaan", zei de vroe gere Formule 1-coureur Clay Reggazoni, die sinds een onge val in 1980 aan een rolstoel is gekluisterd. „De snelheden staan in geen enkele verhou ding meer met de circuits. Er moet snel gehandeld worden, want de Formule 1 is bezig zijn eigen graf te graven." Actie In soortgelijke bewoordingen liet zich ook de directeur Faure van Renault Sport, leverancier van motoren aan het Williams- team waarvoor Senna reed. „Al le betrokkenen moeten nu actie ondernemen. Gezamenlijk en niet afzonderlijk", zei de hoog ste baas. „Alain Prost lijkt me de ideale figuur om een werkgroep heen. Walter de Kievit werd in het strafschopgebied wegge duwd toen hij net 0-3 wilde bin- nenkoppen en dat was een ge heide penalty, al geven veel ar biters hem niet in dit soort ge vallen. Straver volgde in tegen stelling tot veel collega's de re glementen. Mokveld schoot de bal binnen, maar moest op her haling omdat hij een paar pas seerbewegingen in zijn aanloop had meegenomen. Dat was geen punt voor de koele kikker en UVS kon na zijn legale schui- vertje feestvieren. Dat er nog grote kansen om zeep werden geholpen (Roest, Rol, De Kievit) was niet erg. In de Mkkerpolder kan het dus zondag een mooie dag wor den tegen het eveneens reeds gedegradeerde RVC. Feyenoord gaat op bezoek bij DCV dat nog even gas moet geven voor een eventuele periodetitel. Nummer drie Nieuwenhoorn speelt thuis tegen 's-Gravendeel. UVS is nog maar anderhalf uur verwijderd van de hoofdklasse. En het leek al die tijd zo ver weg... s Gravendeel - UVS 0-3 (0-2) 12. Van der Heiden 0-1, 14. Robbers 0-2. 64. Mokveld (strafschop) 0-3. Scheidsrech ter: Straver. Toeschouwers: 180 UVS: Mokveld; Devilee, Robbers, Aker boom, Gallert; Honsbeek, De Kruys, Van Leeuwen (Rol); Roest, De Kievit (Laman), Van der Heiden te coördineren. Hij heeft kennis en ervaring. En wordt alom ge respecteerd." De viervoudige wereldkampioen stopte aan het einde van het vorige seizoen. Op de eerste trainingsdag van de Grote Prijs van Monaco waarden de geesten van Senna en Ratzenberger rond. De plek in de garage waar de bolide van de Braziliaan had moeten staan, bleef leeg. De Braziliaanse vlag hing halfstok boven de poort ter nagedachtenis aan de drievou dige wereldkampioen. Ondanks de droeve omstan digheden en het ernstige onge val van Wendlinger ging de show opnieuw door in Monaco. Michael Schumacher liet de snelste tijd registreren: 1.20,230. Ruim één seconde sneller dan Martin Brundle en diens team genoot bij McLaren Mika Hak- kinen. Zij bleven wel op de baan, maar tal van anderen vlo gen van de weg. Zoals bijvoor beeld Erik Comas en Paul Bel- mondo. Beiden bleven onge deerd. milaan jurriaan van wessem gpd-verslaggever Walter Zenga heeft voor altijd de harten van de Inter-tifosi veroverd. De doelman, die waarschijnlijk naar Sampdoria verhuist, was woensdagavond de held in San Siro. Inter legde voor de tweede keer in vier jaar beslag op de UEFA-Cup, maar er waren twee mannen die het verdienden om de beker op te tillen. Behalve Zenga mag Jonk dit succes op zijn palmares bij schrijven. Na zijn doorslagge vende treffers in Dortmund be sliste de Volendammer de eindstrijd tegen Austria Salz burg met een juweel van een doelpunt. De enige treffer verried de verhoudingen op het veld, maar was van zo'n schoonheid dat zelfs de Oostenrijkers er vrede mee hadden. Jonk gebruikte een afgemeten pass van Sosa om Lainer en doelman Konrad met een curve op het verkeerde been te zetten. San Siro (bijna 90.000 toeschouwers, die voor een recette van 4,6 miljoen gul den zorgden) explodeerde na dit hoogstandje. De opluchting was groot, om dat Inter tot aan dit doelpunt in de 62ste minuut weinig had ge presteerd en op het punt stond om in te storten. Acht minuten eerder caramboleerde de bal na een schot van de Braziliaan Marquinho van de ene naar de andere paal en was Austria dicht bij een stunt. De Oostenrijkers speelden in de beginfase van de tweede helft kat en muis met de dure Italianen, maar zagen elke fraaie doelpogingen gekeerd worden door Zenga, die een foutloze wedstrijd keepte. De doelman voelde dat hij waardig afscheid van zijn club kon ne men. Hij wordt als een versleten tafeltje op straat gezet door de nieuwe coach Bianchi en lijkt bestemd voor een opknapbeurt bij Sampdoria, omdat Inter graag de nationale keeper Pagli- uca overneemt. Zenga greep zijn kans met beide handen. Zijn ploeggenoten schutter den als beginnelingen. Berg kamp miste twee opgelegde kansen (beide keren op aange ven van de ijverige maar ook slordige Sosa), terwijl dit keer ook Berti ver onder de maat bleef. Austria liet zich na de te gentreffer niet ontmoedigen, maar was niet doelmatig ge noeg om Inter het vuur aan de schenen te leggen. Zenga moest nog een paar keer in actie komen om fouten van zijn blunderende verdedi gers te herstellen. Het was dan ook logisch dat na afloop alle aandacht zich op de playboy achtige doelman richtte. Zenga, ook al door bondscoach Sacchi in de vuilnisbak gedeponeerd, zette met deze finale de kroon op een even fraaie als onfor tuinlijke loopbaan. Bergkamp kreeg in de slotfase van coach Marini een publieks- wissel, maar ook deze daad le verde geen ovatie op. De Am sterdammer was weer geen schijn van de virtuoze Ajacied, zoals hij in Nederland bekend is. Hij liep dan ook terecht niet voorop bij de ereronde. Voor Bergkamp is deze trofee al zijn derde internationale hoofdprijs. Jonk is echter voorlopig de bes te Nederlander van Inter. Inter (Ita) - Austria Sal/burg (Oos) I- 0 (0-0) 62. lonk 1-0. Scheidsrechter McCluskey (GBr). Toeschouwers: 80.326 (uitverkocht). Gele kaart: Irlan do. Fontolan (beiden Inter), l eiersin- eer, Steiner (beiden Salzburg) Inter: Zenga; Battistini, Bergomi, Anto nio Paganin, Orlando; Manicone, lonk. Berti. Fontolan (68. Ferri): Bergkamp (89. Massimo Paganini. Sosa Austria Salzburg: Konrad; Aigner. We ber, Lainer. Winkelhofer (68. Amerhua- ser); Marquinho. Artner (73. Steiner), Fürstaller, Feiersinger; lurcevic, Mütter Wendlinger na crash in levensgevaar

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19