Leiden 'Die brug hoeft niet zo vaak open' 'Hogewoerd' vreest bodemvervuiling Zwarte lak blinkt voor jubileumrit jHfmlP°t^e met vet' door de Welkom op de boerderij nacht Onderzoek naar feesten aan Levendaal VRIJDAG 13 ME11994 971 Romeinen A f- De landelijke fiets- I D dag gaat morgen officieel van start in Al phen. De deelnemers kun nen de sporen van de Ro meinen volgen. hans koenekoop. c Hersenschudding na botsing leiden Een 35jarige fietser uit Alphen aan den Rijn heeft woens dagmiddag een hersenschudding overgehouden aan een onge val op het Van Hillenpad in de Stevenshof. Een 43-jarige Leide- naar reed zonder op of om te kijken met zijn auto een parkeer plaats af, de weg op. De onfortuinlijke fiotser is overgebracht naar het AZL. Kostbaar serviesgoed gestolen leiden Een 31-jarige Leidenaar heeft woensdag aangifte gedaan bij de politie van de diefstal van een driedelig herenpak en een partij antiek serviesgoed ter waarde van 3500 gulden. De goede ren zijn gestolen uit een auto die geparkeerd stond op de Lange- brug. Het linkerportier was opengebroken. Man valt van negen meter hoge steiger leiden Een 25-jarige Leidenaar is woensdagmiddag van een on geveer negen meter hoge steiger afgevallen, die staat opgesteld aan de Nieuwe Rijn waar gevelwerken worden verricht. Hij is met rug-, borst- en nekletsel overgebracht naar het AZL. De ar beidsinspectie stelt een onderzoek in. Een 44-jarige Leidse colle ga, die het slachtoffer nog heeft geprobeerd vast te grijpen, heeft verklaard dat de valpartij het gevolg was van een poging een ho ge drukslang los te krijgen. Toen die plotseling losschoot verloor de man zijn evenwicht. Haagse inbrekers gepakt leiden De politie heeft vannacht twee Haagse inbrekers van 21 en 24 jaar gepakt. De twee hadden ingebroken bij een horecabe drijf aan de Haarlemmerstraat. Toen de politie arriveerde wilden ze juist vertrekken met de inhoud van twee opengebroken gok kasten. Dronkeman gewond op politiebureau leiden Een Leidse dronkeman is gisterochtend gewond geraakt op het politiebureau. De politie haalde hem om 8.40 uur uit de cel, waar hij ter ontnuchtering was ingezet, en stond hem toe een telefoontje te plegen opdat hij zou worden afgehaald. Ter wijl hij belde, zonk hij ineens ineen en kwam met zijn hoofd op de vloer terecht. De politie had hem enkele uren eerder vanwege een vergelijkbare duikeling op de Langegracht meegenomen na dat hij eerder van de Molenwerf, waar hij aan auto's stond te morrelen, was weggestuurd. De dronkeman is naar het AZL overgebracht. Andere bezoektijden Diaconessenhuis leiden De bezoektijden van de vierde verpleegetage.van het Diaconessenhuis in Leiden zijn sinds kort gewijzigd. De regulie re bezoektijden voor partners zijn uitgebreid: v&n 10.30 tot 11.15 uur en van 19.45 tot 21.00 uur. De afdeling Intensieve Zorg heet nu de Special Care Unit en is voor bezoekers nu ook geopend van 10.30 tot 11.00 uur, van 15.00 tot 15.30 uur en van 19.00 tot 19.30 uur. Watersportdag gehandicapten leiden De Leidse studentenwatersportverenigingen Asopos de Vliet, De Blauwe Schuit en Levitas houden op zaterdag 4 juni een watersportdag voor gehandicapten. Geestelijk en lichamelijk gehandicapten kunnen op deze dag onder begeleiding van de studenten kennis maken met diverse watersporten. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij Jan Doggen, tel. 217192. Een overzicht van de oude Citroëns die woensdag samenschoolden bij de garage aan de Kennedylaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden dorith ligtvoet Met een poetsdoek haalt een Citroënbezitter voorzichtig de laatste stofjes van de diepzwarte lak van zijn wagen. Samen met tientallen andere Citroënlief- Hebbers bereidt hij zich bij de garage aan de Leidse Kennedy laan voor op de jubileumrit van de 30-jarige Traction Avant ver eniging. De tocht duurt vijf da gen en voert door heel Neder land. En passant probeert de club in het Guiness Book of Re cords te komen. Dat lukt als 250 Citroëns er zondag in slagen om op een polderweg in de buurt van Maurik één lange stoet te De Citroën Traction Avant is weer even koning van de weg als tientallen wagens via de Churchilllaan de Kennedylaan inrijden. Zwart overheerst, maar ook een enkele rode, blauwgrij ze of witte wagen draait het ter rein op. Bij de garage duikt een enkeling nog even onder de an tieke motorkap. Een van de wa gens pruttelt vervaarlijk. Terwijl belangstellenden foto's maken, schiet een buurman direct te hulp. Dat enkele wagens bij de startplaats problemen hebben, is niet zo vreemd. Aan de rit doen slechts oldtimers mee, Ci troëns die tussen 1934 en 1957 zijn gebouwd. „De wagens die meerijden zijn technisch alle maal in orde", heeft coördina tor H. van Rijen zojuist verze kerd. Maar toch zal er wel een bezemwagen meerijden om eventuele pechvogels op te van gen. „Die is natuurlijk niet voor onze Citroëns bedoeld", zegt Van Rijen met een knipoog. „Maar voor kapotte auto's die je toevallig langs de weg tegen komt." De recordpoging van de 'Ci- trofielen' is niet geheel uniek. Ook Renaults en Peugeots heb ben eerder records op hun naam geschreven. Maar omdat het hier gaat om weer een ander autotype, mogen de eigenaren van dit type Citroën een record poging wagen. De rit begint in Leiden omdat de club daar dertig jaar geleden door studenten is opgericht. „Toen kon je een Citroën voor een paar honderd gulden zes dehands kopen", meldt Peter van Keulen, lid van de Leids- /Haagse afdeling. „Nu heb je Zaterdag 14 mei Landelijke Fietsdag 'Kale bomen leveren het bewijs' Winkelomzet voor tehuis zestig Indiase meisjes De vrijwilligers van de Leidse winkel Terre des Hommes aan de Lange Mare, ook wel de Druppel genoemd, ontfer men zich over zo'n zestig straatmeisjes in een sloppen wijk in Pondicherry. Dat is een stad in de Zuidindiase staat Tamil Nadu. Er is zo'n 50.000 gulden nodig om de kansarme meisjes aan een tehuis te helpen, dat moet worden gebouwd bij een klooster. Nu zijn de weesmeisjes ondergebracht in het kloos ter. Ze eten er, wassen zich, slapen en spelen doen ze in een schoolgebouw. Ze wor den verzorgd door dè zusters van het klooster. Een eigen ruimte hebben ze niet en zo wel de lichamelijke hygiëne als het welzijn van de meisjes laten veel te wensen over. Als Terre des Hommes het benodigde geld bij elkaar weet te krijgen dan kan aan het einde van dit jaar het eer ste lustrum van de winkel worden gevierd in de plezie rige wetenschap dat voor drie ton is overgemaakt aan zeven projecten. Het Leidse publiek kan de actie ondersteunen door arti kelen in de Druppel te kopen of door goede, bruikbare goederen aan de winkel aan te bieden. Verder zijn is een gironummer (6181915) opengesteld. Giften moeten op naam worden gesteld van de stichting inzameling goe deren ten bate van Terre des Hommes. Deze kale boom zou het bewijs zijn voor de bodemvervuiling aan het Levendaal, FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden loman Op twee na staan alle bomen op het Levendaal hiomenteel in volle lentebloei. En die twee ka le exemplaren staan precies naast en tegenover de benzine pompen van garage Janson. Voor buurtvereniging Hoge woerd e.o. het onomstotelijke bewijs dat de grond daar sterk vervuild is. In een brief aan de gemeente stelt de buurtclub dat de gemeente nu eindelijk eens maatregelen tegen de firma moet nemen. Volgens G. in 't Veld van de afdeling milieu van gemeente Leiden hebben de bewoners het mis. „Het is niet vreemd dat bo men op verschillende tijden in bloei komen. Pas als ze over veertien dagen nog niet bloeien, zou je kunnen zeggen dat er wat aan de hand moet zijn. Voor de zekerheid heb ik opdracht gege ven om ter plekke wat proeven te doen om het zuurstofgehalte van de bodem te meten", aldus In 't Veld. Janson lag in het verleden re gelmatig met de gemeente in de clinch over zijn garagebedrijf. De ondernemer eiste vergeefs een vergoeding van 35.000 gul den toen er busbanen kwamen op het Levendaal en hij zijn pompen moest verplaatsen. Daarna veranderde Janson zijn gevel zonder de benodigde bouwvergunning aan te vragen. Ook is onder zijn bedrijf bo demvervuiling aangetoond. Enkele jaren geledei Janson een aan de overkant ge legen garagefirma Oudshoom over. Ook daar bleek de grond besmet. Met de afwikkeling van deze verontreinigingen is de af deling milieu nog bezig. Maar van een nieuwe benzinevervui ling, zoals door de buurtvereni ging wordt beweerd, is volgens In 't Veld geen sprake. De buurtvereniging wil des ondanks toch weten of de oude en eventueel nieuwe vervuiling gevaar kan opleveren. Verder ei sen de bewoners dat de ge meente strenger toeziet op het gebruik van een vloeistofdichte vloer bij het garagebedrijf. Bin nen enkele weken komt het offi ciële antwoord van de gemeen te op de brief van Hogewoerd Treinmachinist helpt politie Dankzij een oplettende treinmachinst heeft de poli tie gisteren een 53-jarige in breker zonder vaste woon- of verblijfplaats kunnen aanhouden. De .man was anders met een gestolen rol biscuit ontkomen. De ma chinist zag de verdachte vanuit de trein een garage aan de Morsweg binnen gaan. De politie trof hem aan in een berghok. Wethouder J. Walenkamp noemt het mankement een tegenvaller. „Maar een echte ramp wil ik het niet noe men. Die brug hoeft niet zo vaak open. Schepen kun nen nog niet onder de Turfmarktbrug doorvaren, dus de Blauwpoortsbrug wordt ook nog niet zo vaak door schepen gebruikt." Grote schepen kunnen de passan tenhaven aan de Beestenmarkt nu niet gebruiken, maar die kunnen in de ogen van de wethouder sowieso beter bij de haven aanmeren. niljoen gulden i leiden dorith ligtvoet vervolg voorpagina Op dit moment is de onder- houdsafdeling van de gemeente op zoek naar een bedrijf dat het mankement kan repareren. Hoe lang het gaat duren voor de brug weer open kan is nog niet bekend. Ook het kostenplaatje is onduidelijk. „Maar ik hou er rekening mee dat het even kan duren, een groot gedeelte van de gerestaureerde brug is ge maakt van gietijzer. Opknappen is nogal bewerkelijk", zegt Walenkamp. De provincie heeft het opknappen van de brug en de aanleg van de passantenha ven aan de Beestenmarkt be schikbaar gesteld. Dit met het oog op een toeristische vaarrou te die tot stand kan komen als (grotere) schepen de stadsbrug gen kunnen passeren. Toch ziet een provinciaal woordvoerder in het incident geen aanleiding om voortaan minder snel subsi die te geven. „We blijven elke aanvraag apart bekijken. Als een project aan bepaalde voorwaar den voldoet geven we subsidie." een Traction Avant voor acht duizend gulden, maar er zijn ook wagens die minstens 60.000 gulden kosten." W.F. van der Hoek is voor de tocht vandaag helemaal uit Vlis- singen gekomen. Met het hele gezin doet hij mee met de jubi leumrit. „Liefkozend bekijkt hij de wagens van de andere toer rijders. „Wat me aan trekt in de Citroën? Deze wagen heeft een klassieke lijn, biedt een hoop ruimte en beschikt nog steeds over een uitstekende vering." Dat de wagen nog een ouder wetse benzineslurper is deert hem en de andere Citroënlief- hebbers niet in het minst. „De ze wagen rijdt meestal één op acht en drinkt alleen super. Maar ach, elke hobby kost geld", aldus Van Keulen. Nachtelijke wandeltocht naar Den Haag leiden/den haag Negenentwintig kilometer w, delen door duin en bos, op tijdstip dat de meeste men: in bed liggen. In de nacht van woensdag op donderdag offer den ongeveer vijftig wandelaars uit Leiden hun nachtrust op, om mee te lopen in de 'Nacht van Juigalpa', een voettocht van Leiden naar Den Haag. „Geluk kig maar dat het niet regende", verzuchtte een van de deelne mers na afloop. Rond elf uur 's avonds ver trokken de wandelaars vanaf het jongerencentrum LVC aan de Breestraat, gewapend met fakkels en bepakt met rugtas sen. Het 'potje met vet' schalde toen al door de nacht. Pas om zes uur 's ochtends kwamen de laatste deelnemers aan in Den Haag. De tocht leidde via de Haagse Schouw naar het strand bij Wassenaar, en vandaar over Clingendael naar het Theater aan het Spui. Voor een aantal deelnemers was het afzien. „Het zandpad bij Wassenaar heeft mij de das omgedaan", verklaarde Stefanie na afloop. „Je zakte tot je enkels in het zand. Bovendien was het aarde donker. Ik ben een ervaren wandelaarster, maar dit was toch te veel van het goede." Al wandelend haalden de deelnemers geld binnen voor de stad Juigalpa in Nicaragua. Met de opbrengst van de sponsor loop wordt een herbebossings project gefinancierd. De ge meenten Den Haag en Leiden onderhouden een vriend schapsband met Juigalpa. Al ja ren steunen de beide gemeen ten deze Middenamerikaanse stad met projecten op het ge bied van milieu en onderwijs. Het idee voor de nachtelijke wandeltocht kwam uit Nicara gua zelf en heeft een wat sinis tere achtergrond. In Midden amerikaanse landen worden belangrijke gebeurtenissen vaak herdacht met een nachtelijke wandeltocht. Zo lopen de inwo ners van Juigalpa één maal per jaar naar het naburige stadje Cuapa om de slachtoffers van een bloedige moordpartij in 1985 te herdenken. Welke achtergrond de wan deltocht ook heeft, voor de Leidse deelnemers was het vooral een ludieke actie. Om het doel van de tocht, het herbe bossingsproject, aanschouwelijk te maken had een groep kunste naars langs de weg enkele bo men 'versierd'. Een van de deel nemers, Dennis de Groot, ver telt: „De boom die mij het beste is bijgebleven, stond in de buurt van Den Haag. We liepen door leiden loaaan leefmans De politie probeert een einde te maken aan een reeks illegale houseparty's die de afgelopen weekeinden zijn gehouden in de kelder van een pand aan het Levendaal. Omwonenden heb ben geklaagd over geluidsover last en de politie heeft al enkele keren de volumeknop bij zo'n feest teruggedraaid, zonder ove rigens het publiek weg te stu ren. De wijkagent is nu met de organisatoren gaan praten om te zien hoe er een einde ge maakt kan worden aan de par ty's. Bij de dansavonden moest de politie in het weekeinde van 23 en 24 april twee keer ingrijpen na klachten uit de buurt. Vol gens woordvoerder R. Blom van de politie gaat het om een ver bouwde oefenruimte van een band waar de laatste weken ook feesten worden gehouden. „Er staat een rookmachine maar het is zeker niet geoutilleerd voor een feestruimte", aldus Blom. Verder voldoet de kelder niet aan de brandvoorschriften. Ook het afgelopen weekeinde moesten agenten in actie ko men na klachten over het la waai dat de kelder ontsteeg. SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LEDEREN ZITMEUBELEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13