Huzarenstukje van Lugdunum Ajax (L) wil eerherstel Mokveld heeft wel zin in een feestje Wolzak en KNVB al snel uit elkaar BOLLEN Sport Jalabert als eerste op top WOENSDAG 11 ME11994 ROB ONDERWATER. 0 Zaterdagvoetbal vervroegd leiden Alle wedstrijden in de zaterdageersteklasse A beginnen donderdag om 14.30 uur. In de hoofdklasse A is de aftrap van Al phense Boys-Hollandia om 14.00 uur. Siemerink verrast Rosset rome» Op de tweede wedstrijddag van de Open Italiaanse ten niskampioenschappen in Rome verdwenen twee geplaatste spe lers uit het met vier miljoen gulden gedoteerde toernooi. Paul Haarhuis, 16e op de plaatsingslijst, verloor van de Rus Tjesnok- ov. De als tiende ingeschatte Rosset ging met 6-4 7-6 onderuit. Daarvoor was een andere Nederlander verantwoordelijk: Jan Siemerink. Naast Siemerink, die nu op de Italiaan Gaudenzi stuit, bereikte ook Jacco Eltingh de tweede ronde. De Heerde- naar baarde opzien door gravelspecialist Arrese met 6-4 6-3 te rug te wijzen. Richard Krajicek, 14e op de plaatsingslijst, had geen enkele moeite met Mare Göllner, die al maanden uit vorm is: 6-4 6-2. leiden» janet van puk Als iemand tegen Marijn Mokveld had ge zegd dat UVS dit jaar een goede kans zou hebben om kampioen te worden, dan had hij diegene voor gek verklaard. De degrada tiezone vreesde hij, op de middenmoot hoopte hij. Geen seconde kwam het in zijn hoofd op dat UVS in de top zou meedraai- Die pessimistische gedachte was geba seerd op de prestaties van het vorig seizoen. Toen draaide UVS niet best, de Leidse club kon zich net handhaven in de eerste klasse. De sfeer was ook niet meer zoals die was geweest en doelman Mokveld stond op het punt om naar een andere vereniging te gaan. Hij wil nu eenmaal graag bovenin meedoen. En omdat het elftal nauwelijks versterking kreeg - er werden alleen twee jeugdspelers aan de selectie toegevoegd - dacht hij dat dit niet zou lukken. Hij bleef, en hij heeft er geen spijt van. Want het elftal bleek zich goed te ontwikke len. „ledereen speelt dit seizoen een per centage beter dan vorig jaar." En langzaam maar zeker kreeg UVS steeds meer uitzicht op promotie. Bij Mokveld begon het anderhalve week geleden te kriebelen. Na de overwinning op DHC drong het besef tot hem door dat een kampioenschap er echt in zit. En kampioen worden wil hij graag. „Ik heb het vijf jaar geleden ook meegemaakt bij UVS. Een enorm feest was dat. De aan het kampioenschap vastgekop pelde promotie naar de hoofdklasse is wat minder belangrijk voor hem. Want ook al wil Mokveld graag zo hoog mogelijk spelen, de eerste klasse B bevalt hem best. De an dere ploegen in deze klasse komen vooral uit de Haagse regio, uit de buurt van zijn woonplaats Voorburg. „Dus om nou te zeg gen dat die hoofdklasse voor mij veel aan trekkelijker is. ..nee. UVS staat met nog twee wedstrijden te gaan een punt achter op koploper SC Feye- noord, dat een wedstrijd meer heeft ge speeld en morgen niet aan de bak hoeft. De Leidenaars moeten morgen winnen bij 's Gravendeel. „Anders wordt het zondag heel moeilijk", beseft Mokveld. Dit voorjaar won UVS thuis van 's Gra vendeel met 4-2. Morgen mist de ploeg vier basisspelers: Ard Oosterlee, Arthur van Ors- sagen, Gerry Jansen (geschorst) en Edgar van Tol (geblesseerd). „Maar de A-selectie is bij deze club zo breed dat het nooit een excuus mag zijn als we verliezen", zegt trai ner Gerard Désar. Marijn Mokveld staat in elk geval tussen de palen. De 28-jarige keeper is tevreden over zijn eigen spel dit seizoen. Hij merkt dat hij steeds meer ervaring krijgt. Hoewel dat ook niet alles zegt: „Toen ik 19, 20 was draaide ik een wereldseizoen. Maar ik heb nu ook al redelijk wat puntjes gepakt voor de ploeg. Nu die laatste vier nog." Gelijkspel (1-1) tegen Volendain in jubileumduel Lugdunum heeft één van de knapste prestaties uit zijn rijke geschiedenis geleverd. Gisteravond luidde de Leidse zondagtweedeklasser de jubileumactiviteiten ter ere van het 75-jarig bestaan in met een verdiend gelijkspel tegen eredivisionist Volendam. De betaalde voetballers bla meerden zich tijdens het vriendschappelijke duel in de Kikkerpolder door een gelukkig verkregen voorsprong in de slotfase uit handen te geven (1-1). Net als de 500 overige toe schouwers moest Rijsbergen Lugdunum een compliment maken. Toch deed de oud- Roodenburger - die zich per soonlijk had ingespannen om Volendam als vervanger van het drukbezette Katwijk naar de Kikkerpolder te halen - dat met de nodige reserves. „Ze moeten bij Lugdunum nu niet meteen denken dat ze elke keer zo'n re sultaat tegen ons kunnen boe- leiden tim brouwer de koning Niemand was blijer met de eer volle remise dan Barry van Eijk, die dé bal zeven minuten voor tijd uit een fraaie voorzet van Hans van As langs doelman Edwin' Zoetebier kopte. Als tweede-elftalspeler had de 20- jarige reserve niet eens op een invalbeurt gerekend. „En dan krijg je die bal zo op je hoofd", zei hij met een lach van oorbel tot oorbel. „Wat een droomgoal. Hopelijk levert me dat nog eens een plaats in het eerste elftal op. In het tweede ga ik ook al steeds De ongerepte blijheid van de 'matchwinner' stond in schril contrast tot het humeur van Vo- lendam-trainer Wim Rijsbergen. Het betrof dan slechts een oefenpartij, maar van zijn harde kern had de Leidenaar meer verwacht. „Ik bedoel dus niet de jonge spelers, die ik vanavond heb ingezet, maar de routiniers die erbij waren. Juist door in dit soort duels niet thuis te geven komen zij nooit verder dan een club als Volendam. Zelf heb ik met Feyenoord ook van die waardeloze wedstrijdjes ge speeld, maar op het veld zorg den we wel dat we met een nul letje of tien i lagos de covadonga De sprintkoning als winnaar van de mooiste bergetappe. Laurent Jalabert won gisteren tijdens de zestiende etappe van de Ronde van Spanje op het ter- rein waar hij doorgaans naar adem begint te happen als de beste klimmers aanzetten. Het was de zesde dagoverwinning van de Fransman uit de ploeg van Erik Breukink. De Zwitser Toni Rominger haalde zijn zes tiende leiderstrui af. Erwin Nijboer is geselecteerd voor de Tourploeg van Banosto, die chef d'equipe Echavarri gis teren in Lagos de Covadonga bekend heeftgemaakt. Acht rij- ders zijn zeker van de Ronde van Frankrijk. De ploegleider wijst in een later stadium de ne gende renner aan. Madjoe wint van Fluks De korfballers van Madjoe heb ben gisteren de resterende acht minuten succesvol uitgespeeld tegen Fluks. Remco van de Meeberg scoorde al snel 9-5 en daarmee was de strijd beslist. Madjoe behoudt daarmee kans op promotie naar de landelijke competitie. NK jeugdschaken Leids onderonsje De Nederlandse jeugdkam pioenschappen schaken tot en met 20 jaar blijven een Leids onderonsje. Edwin van Haastert - Jop Dellemarre was de topper. Koploper Dellemarre leek met zwart goed uit de opening te komen, problemen met de stand van zijn koning leidde tot pioriverlies. Toch bleef hij over eind en hij blijft daardoor onge slagen. Stefan van Blitterswijk remiseerde met Van de Mortel. Erik van de Doel deed hetzelfde. ken.' Rijswijk De Leidenaars mogen al blij zijn als zij aanstaande zondag tij dens de laatste reguliere com petitiewedstrijd weer bij de les zijn. Rijswijk is hu eenmaal een minder tot de verbeelding spe lende club dan Volendam met spelers als Zoetebier, Vukov en Ferrier. Cees van Tongeren, die vanwege een blessure slechts 25 minuten meevoetbalde, Robert de Roo en Harm de Vos trokken zich zichtbaar op aan hun be taalde collega's. De rest van de pupillen van trainer Fer Nijhuis zette een tandje bij, terwijl de meeste Volendammers bleven nagenieten van hun laatste competitiesucces (3-2 tegen PSV). Vooral in de tweede helft ver- Vukov scoort 0-1 Volendam. Jeroen Brussee is te laat. baasde Lugdunum vriend en vijand. Iedereen verwachtte dat Volendam 'op conditie' zou uit lopen naar een grote voor sprong, maar in plaats daarvan braken de Leidenaars enkele ke ren gevaarlijk uit. Invaller Mi chel Prins had een kwartier voor tijd al de gelijkmaker op zijn schoen, maar zijn schot ging ra kelings voorlangs. De jacht op een treffer had de thuisclub hoofdzakelijk te wij ten aan Marcel IJzendoorn. Eén zwak moment van de verder fa belachtig reagerende doelman strafte de Serviër Ivan Vukov aan het einde van de eerste helft koelbloedig af: 0-1. „Dat mij zo iets nu uitgerekend in deze wedstrijd moet overko men", zei IJzendoorn, toen hij na afloop nog eens stilstond bij zijn 'fatale' uittrap in de voeten van de vrijstaande Volendam- spits. „Dat is mij in al die jaren nooit overkomen." Net zo zeldzaam is het dat Lugdunum gelijke tred kan houden met een modale eredi visieclub als Volendam. De (na zaten van de) Leidse tweede- FOTO HOLVAST/MARK LAMERS klasser hebben 75 jaar om het huzerenstukje van gisteren nog of te overtref- Lugdunum - Volendam 1-1 (0-1) 35. Vukov 0-1.83. Van Eijk 1-1 Vink; Toeschou- I.ugdunum: IJzendoorn; Van As, Van Tongeren (25. De Roo). De Rooy. Brus see (46. Michel Prins); Van der Wey- den, Verhoogt (75. De Cler), De Vos; Redel, Marcel Prins, Van Berkel (75. Van Eijk) Volendam: Zoetebier; Den Ouden, Binken. Molenaar, Jongsma; Ferrier, Wasiman. Smeets: Vukov. De Vries (61 Koudekerk en LFC spelen cruciaal duel LFC en Koudekerk spelen za terdag een 'sleutelwedstrijd' in de strijd om promotie naar de vierde klasse. Beide afdelingsploegen hebben de eerste wedstrijd van de na- competitie gewonnen en het elftal dat zaterdag nog eens twee punten pakt, staat al met een been in de 'grote KNVB'. In de competitie wonnen ze allebei een keer van el kaar. Maar LFC is nu de favo riet, vindt trainer Peter Vlas veld van Koudekerk. „Die ptöeg wint de laatste tijd vrij gemakkelijk en met grote verschillen." Maar over het spel van zijn eigen ploeg is hij ook niet ontevreden. Kou dekerk maakte een tijdje ge leden een wat slappe periode mee omdat de spelers dach ten dat er niets meer te halen viel. Nu de nacompetitie is begonnen, zijn de Koudeker- kers de goede weg weer inge slagen, aldus Vlasveld. Aan vallen is zaterdag het devies. „We komen om te winnen." Koudekerk ontmoet in Lei den een bijna compleet LFC. Alleen Ruud Boot kan (van wege een enkelblessure) waarschijnlijk niet meedoen. Het is niet zo vaak voorgeko men dit seizoen dat LFC compleet of vrijwel compleet was, vertelt trainer Harrie Stijner. „We hebben veel pech gehad met blessures en schorsingen. Onze keeper was bijvoorbeeld vier wed strijden geschorst. Dat is heel vervelend. Maar nu kunnen we ons sterkste team opstel len." ARCHIEFFOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden/oegstgeest Voor het eerst deze eeuw is Ajax (L) niet langer de hoogst spelen de cricketvereniging van Lei den. Door degradatie in het af gelopen seizoen zijn het nu de studenten van LSCC die de eer van de stad hoog moeten hou den in klasse 2A, toch ook nog drie afdelingen onder de hoofd klasse. Middels een heus be leidsplan en termen als profes sionalisering mikt Ajax weer di rect op promotie. De Leidse Studenten Cricket Club kampt met personele problemen en heeft handhaving ten doel ge steld. Het was voor het Nederlandse cricket bijna uniek, maar in de afgelopen twee seizoenen wer den in Leiden echte derby's ge speeld. Menig middelgrote ge meente heeft niet eens eeij cricketclub, Leiden heeft er twee die op hetzelfde terrein aan de Oegstgeester Hofbrouc- kerlaan spelen en in dezelfde klasse acteerden. Daar kwam vorig jaar een eind aan. Ajax degradeerde en dat werd door de crickettak van ASC als een kleine schande er varen. Al was het alleen maar om het feit dat Ajax een echte vereniging is met onder meer een jeugd-, een veteranen- en een damesafdeling terwijl LSCC bestaat uit één team van stu dentikoze cricketvrijbuiters van Minerva die samen in een pand aan de Pieterskerkchoorsteeg Ajax presenteerde daarom dit voorjaar een beleidsplan waarin een snelle promotie en een be tere begeleiding van het eerste elftal voorop staan. Centrale man hierbij is Tony Opatha, een in Nederland woonachtige man uit Sri Lanka die de afgelopen jaren trainer was bij Ajax maar nu ook als speler en coach actief zal zijn. Zijn eerste zet was het uitbreiden van de selectie door wat jeugdspelers een kans te ge ven. Een goede zaak volgens R. Verhaar, speler van dat eerste: „Het ontbrak aan concurrentie. Je had een man of acht die ze ker waren van hun plaats. Nu moet daar meer om gestreden worden en dat stimuleert." Behalve van Opatha's in breng, profiteert Ajax verder door de komst van twee 17-jari- ge Nieuwzeelanders en drie Pakistani die zich hebben aan gemeld als welkome aanvulling. De 'personele opleving' van Ajax staat lijnrecht tegenover de problemen waar LSCC mee kampt. Secretaris en speler M. Winkel: „We hebben in feite een 'oud' team. Allemaal zesde- en zevendejaars studenten en het is moeilijk om jongere aanvul ling te krijgen. Nu mikken we op handhaving. Wel hebben we in de Zuidafrijcaan Maarten Mo lenaar voor het eerst een trainer gevonden, die de wat jongere spelers moet gaan inpassen", aldus Winkel. Cees Wolzak en de KNVB gaan per 1 juni uit elkaar. Dit is giste ren bekendgemaakt. Wolzak, voorheen werkzaam bij de TROS, was sinds eind 1992 in dienst als directeur Betaald Voetbal. Als oorzaak van de breuk worden de verschillen van inzicht tussen het Bestuur Betaald Voetbal en Wolzak ge noemd. Ook bestónden me ningsverschillen over de be stuurswijze, de taken en de be voegdheden van Wolzak. Wolzak wilde 's avonds bij het Sportjournaal niet diep ingaan op de kwestie. De media-man bleef vaag over de redenen van zijn aanstaande vertrek. „Het betaald voetbal.is er al veertig jaar, de functie van directeur pas één jaar. Ik ben aangetrok ken door het vorige bestuur. In middels is er een nieuw be stuur. We zijn er in de gesprek ken over waar de taak van de directeur begint en ophoudt, niet uitgekomen", zei Wolzak. Concrete voorbeelden van me ningsverschillen wilde hij echter niet noemen. Wolzak was binnen de KNVB de man van de rapporten over de modernisering van het pro- dukt voetbal. De oud-topman van de VNU, Filmnet en de Tros was daarnaast zeer nauw be trokken bij de commerciële za ken rond de gang van het Ne derlands elftal naar het WK in de Verenigde Staten. Onder zijn bewind werd de mascotte Dut- chy ontworpen. Het gebruik van die naam leidde tot twee con- clicten met bedrijven, die claimden de naam al langer te voeren. Met beide bedrijven werden financiële schikkingen getroffen voor het tot een rechtszaak kwam. Jan Heintze heeft een contract bij Bayer Uerdingen getekend. De 30-jarige Deen, sinds 1982 in dienst van PSV, ging een verbin tenis aan voor twee jaar bij de club die in de tweede Bundesli- ga uitkomt. Jeroen van Veen naar Weert De Leidse basketballer Jeroen van Veen speelt volgend landskampioen Weert. Van Veen speelt momenteel voor Haarlem. Een andere Leidenaar, Richard van Poelgeest verhuist van Weert naar het Gorkumse Goba, de club van suikeroom Cees den Braven. DIOK Athletics verslaat Bassets leiden DIOK Athletics heeft het seizoen met een overwinning afgesloten. Op eigen terrein versloegen de Leidse rugbyers gis teravond de Sassenheimse buurman The Bassets met 21-10. Dankzij try's van John Stadhouder. Arnold van der Vlist en Pe ter Koenen en drie conversies van Dave Langezaal hield DIOK de gasten op afstand. Voor The Bassets drukten Frank de Jong en Wilco Meeuwissen try's. Het liefst een SieMatic keuken van Goedhart Bouwhuis Bezoek onze showroom met de meest komplete SieMatic presentatie van de hele regio. Goedhart Bouwhuis, Hoorn 126a (tegenover Avifouno), Alphen o/d Rijn, of maak een afspraak: lel. Ot 720-22100 SUIZE Aan de wedstrijd SJZ-VNA komt geen eind. Op 10 april werd het vierdeklassedu- el 33 minuten voor tijd ge staakt wegens overvloedige regenval. Kan gebeuren, dus afgelopen zondag probeerden de elftallen het voor een twee de keer. SJZ won uiteindelijk met 3-0. Simpel gezegd. Maar zo simpel ligt het niet. Het zit er dik in dat de in acuut degrdadatiegevaar ver kerende ploegen voor een derde de wei in moeten. Ei genlijk voor de vierde keer dit seizoen, want eerder werd VNA-SJZ gespeeld. Maar dit evert terzijde. Het volgende geschiedde zondag op sportpark Haas broek in Zoeterwoude. SJZ stelde twee spelers (Rob Retèl en Joost Vink) op, die hele maal niet hadden mogen spe len. Ze waren geschorst. Sail lant detail: de 2-0 en 3-0 kwa men van de voet van Joost Vink, de man die zich 'ille gaal' in het groenwit van SJZ had gehuld. VNA wist het tijdens de wed strijd al zeker: bij SJZ spelen twee geschorste spelers en men tekende na afloop direct protest aan bij de KNVB. Bij SJZ wisten ze het bok ze ker: Retèl en Vink waren ge schorst, maar niet voor deze wedstrijd. Immers, vlak voor aanvang van het restant had het Zoeterwoudse bestuur zich in verbinding gesteld met iemand die het weten kan: Mijnheer Graus, het op perhoofd van de sectie tucht- zaken, KNVB, West 2. Een mond vol, maar deze mijn heer wist het zeker en stelde SJZ gerust: Retèl en Vink mo gen voetballen. Trainer Loek Helder van SJZ stelde 'die twee' prompt op: Waarom niet? Ze waren ge schorst, dat wist ik ook wel, maar toch niet voor anderhal ve wedstrijd. De eerstvolgende wedstrijd had ik ze aan de kant gehouden, maartegen VNA wilde ik ze opstellen. Die wedstrijd was ongelooflijk be langrijk. En volgens mij mocht het ook. Het mocht dus niet. VNA kampte met hetzelfde pro bleem, maar had zich door mijnheer Van der Broek, zeg maar het opper-opperhoofd sectie luchtzaken, vorige week al op de hoogte laten stellen. En liet Per Chrispijn Nico Lefebre en Peter van der Broek aan de kant. Verstandi ge man, die Crispijn. Competitieleider Sander Ho veling kondigde gistermiddag desgevraagd aan dat SJZ en VNA voor de resterende 33 minuten op herhaling moe ten. Want: Volgens de reglementen zit SJZ helemaal fout. De club heeft tot 13 mei de tijd om te reageren. SJZ zal open kaart moeten spelen, want iedereen heeft kunnen zien dat Retèl en Vink bij SJZ meespeelden. Hoveling: „Dan komt de schuldvraag aan de orde. Als deze zaak wordt voorgelegd aan de tuchtcommissie dan ziet het er somber voor SJZ uit. Dan komt de club, in het erg ste geval, in aanmerking voor een straf van min twee pun- Hoveling: „Maar we weten dat SJZ mijnheer Graus van de tucht commissie heeft geraadpleegd. Dat weegt mee. ze hebben ogenschijnlijk te goeder trouw gehandeld. Maar hoe dit dat met die mijnheer Graus, die kent waarschijnlijk de reglementen niet? Hoveling: „Ehh, daar zijn we dan ook niet gelukkig mee. Graus had beter ons kunnen raadplegen. Tijd om boosdoener Graus zelf maar eens te bellen. Meneer Graus, kunt u ons even uitleggen wat er zondag middag allemaal is gebeurd? Graus: „Geen commentaar". We hadden al zoiets ver wacht. De grote 'bollen - clubs' Quick Boys, Katwijk Rijns- burgse Boys en FC Lisse den ken er hard over om niet meer mee te doen met de strijd om de Leidsch Dagblad Cup. Foreholte en SJC, ook geen kleine jongens, zien hun naam ook liever niet meer te rug in de champagnekoeler op het bondsbureau. De re den is het feit dat de afdeling Leiden niet af wil stappen van het poule-systeem. Dat sys teem levert te veel wedstrij den op en dat leidt tot over bezetting van de velden en een te druk speelschema. Zo verwoordde afgelopen maan dagavond Quick Boys-voor zitter Arie Guyt het standpunt namens de genoemde vereni gingen uit de duin- en bollen streek. Guyt: „De problemen zijn begonnen toen het poulesysteem er kwam. De KNVB stelt dat dit systeem niet meer speeldagen vergt dan een k.o.-systeem. Dat is op zich juist, maar het gaat om het aantal wedstrij den op die dagen en dat is veel groter dan bij een volledig k.o.-systeem. Guyt deed zijn huiswerk goed en kwam met een rekenvoor beeld. In een bepaalde cate gorie kwam hij bij het poule- systeen tót 163 duels, bij het k.o.-systeem tot slechts 91 Guyt: „En daar gaat het toch om. Wij hebben geen velden be schikbaar en ik kan ze er niet bij maken. Cor van Steijn, afdelings manager, is niet gevoelig voor de argumenten van Guyt en co en dat waren ook de mees ten op de afdelingsvergade ring niet. Het voorstel van Guyt om het knock-out-sys- teem weer in te voeren net als vroeger haalde het niet. Van Steijn: Onze invalshoek is altijd ge weest om de leden van de af deling meer te laten spelen. Het systeem is niet verkeerd. Eerst koerde er niemand, maar nu is er toevallig een re- ge nach tige periode ge wees t. Wij onderkennen best de pro blemen van de clubs die vel den te kort hebben, maar dan wil dat nog niet zeggen dat we daarvoor het systeem op de helling moeten zetten. Quick Boys projecteert de ei gen problemen dus iets te veel op de andere verenigin gen die geen problemen heb ben? Van Steijn diplomatiek: „Dat zijn jouw woorden. Hoe dan ook: de 'bollenclubs' en de afdeling lijken een ver schil van inzicht te hebben en dat kan leiden tot verarming van de LD Cup. Van Steijn: „De inschrijving is geheel vrij. De clubs kunnen slechts een deel van de vereniging in schrijven als ze dat willen. Guyt: Wij hebben drie alternatie ven. Het k.o.-systeem; gewoon niet meedoen; gedeeltelijk meedoen. Voor dat laatste voel ik weinig. Volgens de voorzitter van Quick Boys is er nog een al ternatief. „Ja, dat is een eigen be kerstrijd organiseren. Daar hebben we al aan gedacht maar dat is nog niet uitge werkt. Vroeger was er de dok ters-Cup tussen de bollen clubs. Die was door een aantal artsen ter beschikking gesteld. Zoiets is dus mogelijk. Guyt vindt het 'principe' van de afdeling begrijpelijk, maar hoopt dat het principe in de ze kwestie nog eens over boord gaat. Principes zijn betrekkelijk, ook bij de afdeling. Ooit haal de Quick Boys de finale en we moesten noodgedwongen het vijfde sturen omdat het eerste nog verplichtingen elders had. Er kon met de finaledag niet worden geschoven heette het toen. Nu mogen Rijnsburgse Boys en FC Lisse wel uitwij ken. Ik bedoel maar rob onderwater

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27