Acht Mei: procedure tegen Simonis Bonders steken hand in eigen boezem Kerk Samenleving Wolters volgt Koetsier op bij bureau voor bedrijfsleven MAANDAG 9 MEI 1994 BUITENLAND KORT Batak-kerk De Indonesische regering heeft een massale bijeen komst van de lutherse To- ba-Batakkerk op Sumatra verboden nadat een politie man door demonstranten was gedood. Bij de strijd om de macht in de kerk hebben de afgelopen weken vier mensen het leven ver loren en zijn honderden ge wond geraakt. liet Indone sische leger zette in decem ber 1992 dr. Soritua Naba- ban af als leider van de 2,4 miljoen leden tellende kerk. Onder druk van de strijd krachten 'koos' de synode twee maanden later de pre dikant Parlidungan Siman- juntak tot bisschop van de grootste protestantse kerk in Zuid-Oost-Azië. Aanhan gers van Nababan wilden het komende weekeinde bij Rantrauprapat een demon stratie houden, waarbij 30.000 mensen werden ver wacht. De lokale regent Ali Hanifia heeft deze bijeen komst verboden. Bij de monstraties in maart en april waren telkens onge veer 25.000 Nababan-aan- hangers aanwezig. Naba ban is één van de vice- voorzitters van het centraal comité van de Wereldraad van Kerken en lid van het dagelijks bestuur van de Lutherse Wereldfederatie. Nelson Mandela De nieuwe president van Zuid-Afrika, Nelson Man dela, heeft gisteren tijdens een oecumenische kerk dienst in een stadion buiten Johannesburg de christelij ke kerken en andere religies bedankt voor hun belang rijke rol in de strijd tegen apartheid. Bij deze bijeen komst waren meer kerkelij ke stromingen bijeen dan sinds de Tweede Wereld oorlog in Zuid-Afrika ooit het geval was. Konrad Rai ser, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Frank Chicane, secretaris generaal van de Zuidafri kaan se Raad van Kerken (SACC), Dr. C. Beyers Nau- de, oud-secretaris van de SACC, Nic Appolis, voorzit ter van de nieuwe Vereni gende Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika, Pieter Pot gieter, voorzitter van de (blanke) Nederduitse Gere formeerde Kerk en de angli caanse aartsbisschop Des- mond Tutu behoorden tot de kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders die deze kerkdienst bijwoonden. De nieuwe Zuidafrikaanse pre sident Mandela heeft de af gelopen tijd voortdurend opgeroepen tot verzoening tussen verschillende reli gieuze groepen. Priesterwijding De aartsbisschop van Can terbury, George Carey, heeft gisteren voor het eerst van zijn leven 22 vrouwelij ke priesters gewijd. Hij er kende dat dit 'historische moment' ook een droevige bijsmaak had. „Niemand wil dat deze dienst de oor zaak van tweedracht en ver deeldheid is in het lichaam van Christus, maar voor sommigen is dat wel het ge val", aldus Carey. Het feit dat de spirituele leider van zeventig miljoen anglica nen over de hele wereld vrouwen tol priester heeft gewijd, is van symbolische betekenis voor zijn kerk. Daarmee geeft hij aan hij dat de acceptatie van vrou welijke priesters normaal is in plaats van een marginaal verschijnsel binnen de an glicaanse gemeenschap. De Kerk van Engeland telt in middels ongeveer zeshon derd vrouwelijke priesters. Kardinaal moet op weigering benoeming pastoraal werkster terugkomen De Acht Mei Beweging heeft kardinaal Simonis dringend verzocht terug te komen op zijn besluit om Trees Versteegen vanwege haar vice-voorzitterschap van de Acht Mei Beweging een benoeming als pasto raal werkster in Arnhem te weigeren. De beweging van meer dan honderd ver nieuwingsgezinde rooms- katholieke organisaties heeft een aantal kerkjuris ten ingeschakeld en is op basis van het kerkelijk wet boek een officiële procedu re begonnen om het be sluit van kardinaal Simonis terug te draaien. ZWOLLE THEO KRABBE/GPD Voorzitster Hedwig Wasser maakte dat afgelopen zaterdag bekend in de Zwolse IJsselhal- len, waar de Acht Mei Beweging haar tiende manifestatie onder hel motto 'Het hart van de zaak' hield. Wasser wees er in haar openingstoespraak op dat er sinds vorig jaar 'een ander kli maat' leek te groeien. Dat ver anderde klimaat is door de Acht Mei Beweging verstaan ais een teken van toenadering. Simonis' weigering van Trees Versteegen als pastoraal werkster heeft de beweging echter 'pijnlijk getrof fen'. ,,De afwijzing heeft haar, maar ook ons in ons rechtsge voel gekwetst", aldus Hedwig Wasser, die desondanks na drukkelijk de bereidheid tot dia loog met de bischoppen her haalde. „Onze hand blijft uitge stoken. Onze rug blijft recht en we blijven trouw aan de zaak." Een voorproefje voor die dia loog was zaterdagmiddag al te horen. Onder de titel 'Wie be paalt wat een katholiek is?' gin gen vertegenwoordigers van de conservatieve en progressieve richting in de rooms-katholieke Kerk met elkaar in gesprek. An- toine Bodar - kunsthistoricus en priester - en zijn bondgenoot de staatsrechtsgeleerde Gerard Dekker - actief binnen de Stich ting Bevordering Contact Tienduizend progressieve r< ;-katholieken zorgden in Zwolle voor een kleurrijke ambiance. Rooms-Katholieken - zaten daarbij gebroederlijk naast de 'huistheoloog' van de AMB, Eric Borgman. „Wat zou U meene men uit de rooms-katholieke traditie naar een onbewoond ei land?", vroeg presentator Pieter van Hoof de deelnemers aan dit ronde-tafelgesprek. „De eucha ristie", antwoordden alleen Ge rard Dekker en Antoine Bodar, die daar nog 'het evangelie van Johannes' aan toevoegde. Eric Borgman koos voor de bijbel en de radio. Ondanks de goede sfeer tij dens dit debat liepen de me ningsverschillen soms hoog op. Vooral toen Antoine Bodar op merkte dat de kerk 'nu eenmaal niet democratisch is' en 'er meer gebeden moet worden en wat minder gediscussieerd', schoot F.ric Borgman uit zijn slof. „De manier waarop de kerk hiërarchisch georganiseerd is met de paus als hoogste bis schop en de rest daaronder is onzinnig. Ik heb dat vorig jaar ook al eens gezegd. Ik geeft toe dat Lubbers de rechtmatige pre mier is van Nederland, maar ik ben wel tegen hem." Luid ap plaus viel hem ten deel. Zoals Borgman ook op bijval uit de overvolle zaal kon rekenen met zijn stelling dat de r.k. kerk on middellijk de constante' moet afschaffen 'dat alleen mannen priester kunnen zijn'. Luid geloei kreeg Antoine Bodar over zich heen toen hij begrip toonde voor het feit dat de bischoppen dit jaar weer niet aanwezig waren op de Acht- Meimanifestatie. Maar op het eind maakte deze in zwart pak en witte priesterboord getooide jonge priester dat weer ruim schoots goed. „We moeten he conflictmodel verlaten en gaan naar het harmoniemodel We moeten met respect na kaar luisteren. En als het trouwen weg is, luister je ook beter." Waarop Heijke het de bat besloot: „Ik zou willen dat de bisschoppen dit zouden ho ren en hier aanwezig zouden zijn." Naast alle zwaarwichtige dis cussies over godsdienstig fun damentalisme, de opkomst van nieuw rechts, vluchtelingen en Afrika, ging het er soms ook ontspannen aan toe. Zo tapte Henk van Ulsen leuke roomse mopjes en bij een forumgesprek over de dialoog tussen de gods diensten begon het publiek zelfs spontaan interreligieus te zin gen: „En datte we toffe godjes hebben, willen we weten, daar om bidden wij...." De manifes- tatiegangers lcregen ook nog een jubileumcadeautje mee naar huis: zonnebloemzaadjes, in zakjes. Zo'n 325.000 werden daarvan uitgedeeld. Om ze het komend jaar thuis in te zaaien en de volgroeide zonnebloemen volgend jaar naar de manifesta tie weer mee te nemen. AMSTERDAM zes jaar gewerkt als arbeidspas- tor in Gelderland. Daarvoor was hij gereformeerd predikant in Nagelo (NOP). Vanaf 1 januari is hij waarnemend directeur van CIBB/DISK. Wolters heeft een dubbele opleiding. Behalve informatica studeerde hij ook theologie. In 1989 promoveerde hij in Ma dras (India) op een onderzoek naar de visie van de Indiase theoloog dr. M.M. Thomas op de verhouding tussen kerk en samenleving. De gereformeerde predikant dr. ing. H. Wolgers (43) is benoemd tot opvolger van dr. C. Koetsier als directeur van het Centraal Interkerkelijk Bureau voor het Bedrijfsleven. Het Cl BB, waarin zes protestantse kerken partici peren, werkt nauw samen met de Stichting Bedrijfsapostolaat Nederland (SBN) van de Rooms-Katholieke Kerk, waar van drs. H.J.G.M. Crijns direc teur is. Wolters heeft de afgelopen Noordwijkerhoutse tulp krijgt naam predikant De Amerikaanse tv-prediker Robert Schuller van het programma Hour of Power (Uur van Kracht) heeft afgelopen zaterdag op de Keukenhof in Lisse een naar hem genoemde nieuwe tulp ge doopt. Het is de eerste keer dat een tulp wordt vernoemd naar een religieus leider. „Dit is de grootste eer die me in mijn leven te beurt is gevallen", reageerde een bijna huilende Schuller. „Het raakt me diep dat deze prachtige oranje bloem mijn naam draagt." Schuller, van Nederlandse afkomst, is predikant in de Her vormde gemeente in Los Angeles. Wekelijks worden vanuit een enorme glazen kerk, de Crystal Cathedral in Los Angeles, de kerkdiensten van Schuller onder de naam Hour of Power uitgezonden. Miljoenen mensen over de hele wereld bekijken dit programma, dat al 25 jaar via de televisie wordt uitgezonden. Daar mee is het het langstlopende religieuze tv-pro- gramma. In Nederland is Hour of Power vanaf midden juni via de nieuwe zender Euro 7 te „Dit is een tulp in dienst van Gods konink rijk". zei W. van den Akker, verkoopleider bij de bloembollenkweker J. Uittenbogaard in Noord - wijkerhout. Twee maanden geleden stelde Van den Akker voor om de nieuwe, oranje, tulp die Uittenbogaard na twintig jaar kruisen en selec teren had ontwikkeld, te vernoemen naar de po pulaire Amerikaanse tv-predikant. „Deze domi nee is onzelfzuchtig en spreekt de taal van het hart", licht Van den Akker toe. De bloembollen kweker ging akkoord, tot vreugde van Van den Akker, die gelooft dat er nog meer personen blij zijn met de naamgeving van de tulp: „Ook onze lieve Heer zit op dit moment te glimmen." 'Secularisatie en ontkerkelijking eisen ook bij hervormd-gereformeerden hun tol I let hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond heeft in een brochure kritiek geuit op ontwikkelingen in de Nederlandse Hervormde Kerk, maar vooral op die in eigen kring. Alle eigentijdse ontwikkelin gen zijn ook zichtbaar binnen de gere formeerde gezindte in de Hervormde Kerk, schrijft het hoofdbestuur in 'Verle gen om geestelijke opleving - bezinning op gemeenschap in gemeente en kerk'. De secularisatie en de daarmee ge paard gaande ontkerkelijking eisen ook hier hun tol. Dat het in de gereformeerde sector in de Hervormde Kerk relatief minder slecht gaat dan in andere delen is geen reden voor uitingen van triomf. Ook hier zijn verschijnselen aanwezig die ontbindend werken, zo waarschuwt het hoofdbestuur. Verwezen wordt naar verschuiving in de prediking naar een zekere mate van oppervlakkigheid enerzijds en wettische verstrakking anderzijds. „Verder gaat het moderne levensgevoel met alle ethische consequenties vandien ook niet aan de hervormd-gereformeerde sector voor bij." Ook verwijst de brochure naar de grote kaalslag die zich ondanks de beste prediking in de grote steden heeft vol trokken. De gemeenschap in hervormd-gere- formeerde kring staat onder druk van de mondigheid, die zich vaak vertaalt in een sterk individualisme. Bovendien staat de sector meer dan ooit onder invloed van de evangelische stroming, de reformato rische zuil en de charismatische bewe ging- Het hoofdbestuur keert zich tegen ver smallingen, bijvoorbeeld als in gemeen ten bepaalde voorgangers niet worden toegelaten. Onderstromen ontwikkelen zich soms in nieuwe organisatievormen. Gepleit wordt voor het doorbréken van grenzen die organisaties trekken tot schade van gemeenten. HET WEER HANS VAN ES Warmte keert terug Het weer van het afgelopen week einde werd beheerst door een front, met aan weerszijden nogal grote temperatuurverschillen. Za terdag lagen we aan de warme voorzijde van de storing. In de vochtige lucht, die uit het zuiden werd aangevoerd, viel de zonne schijn wat tegen. Pas tegen het einde van de middag kwamen er een paar gaten in het hardnekkige wolkendek. Niettemin werd 18 tot 23 graden gehaald, waarbij het broeierig aanvoelde. Inmiddels be gon koelere lucht het Europese vasteland binnen te stromen, maar dat proces verliep nogal traag. Za terdagavond stak er zelfs een zwoele zuidoostenwind op, zodat de thermometer tegen midder nacht nog altijd 18 graden aan- Het koufront kroop zondagochtend met een slakkegangetje vanuit het zuidwesten ons land binnen. Hefti ge weersverschijnselen werden er niet gemeld; het regende enige tijd licht, maar het kwik deed een flin ke stap terug. Het was een over gang van zwoel naar kil; zondag middag bleef het bij 11 graden een tiental graden kouder dan zater dag. De scheidingslijn met de war me lucht kwam juist over de oost grens tot stilstand, zodat het tot de avond duurde voprdat het een beetje opklaarde. Vandaag liggen we volop in koele lucht, maar de zon laat zich duide lijk gelden. Morgen 'leunt' het ver ouderde front nog steeds tegen ons land aan. Een Noord-Europees ho- gedrukgebied versterkt zich met als gevolg dat het front op zijn schreden terugkeert. Veel activiteit zit er niet meer in: de zon kan een paar uur schuil gaan achter wat dikkere wolkenvelden. Het leuke nieuws is dat'de warme lucht met een oostelijke stroming ook terug komt. De IJsheiligen-periode (10- 14 mei), berucht vanwege gure buien en nachtvorst, brengt ons voor de verandering aardig wat voorjaarswarmte. Vanaf woensdag mag plaatselijk weer op 20 graden worden gere kend bij droog weer en flinke perio den met zon. Later in de week wordt het nog iets warmer. De oos tenwinden nemen verder toe door meer depressie-activiteit vanuit de Golf van Biscaje. Het kwik loopt nog iets verder op naar circa 23 graden, waarbij in de middag of avond een regen- of onweersbui kan ontstaan. Na zo'n bui koelt het wat af, maar dat betekent geen te rugkeer naar een fris weertype. Bij wind uit richtingen tussen zuid en oost blijft een vrij warme, conti- nentele lucht gehandhaafd. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met dinsdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag af en toe zon en plaatselijk nog een bui. Morgen vooral in Ierland en Schotland veel bewol king en van tijd tot tijd re gen. In Schotland komt de regen pas in de middag. Maximumtemperatuur uit eenlopend van 13 graden in Schotland tot 17 gra den in Engeland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, maar voor westen ook perio- kans op wat regen. Mid- dagtemperatuur oplopend tot 18 graden morgen. Noord- en Midden-Frank- - rijk: Wolkenvelden en in het ui terste oosten eerst nog wat regen. Vandaag in het westen, morgen ook elders, perioden met zon. Middagjemperatuur vandaag ongeveer 17 graden, morgen rond 20. Op beide dagen langs de westkust enke le graden lager. Portugal: Vandaag eerst enkele wolkenvelden en in het noorden wat regen. Geleidelijk droog en af en toe zon. Morgen zonnig, maar in de loop van de dag van het wes ten uit meer bewolking. Maximumtem peratuur rond 21 graden, in de Algarve enkele graden hoger. Vandaag zonnig, morgen enkele wolken velden. Op beide dagen droog. Maxi mumtemperatuur rond 19 graden. Spanje: Zonnig en droog, in de middag enkele stapelwolken. Middagtemperatuur tus sen de 25 en 30 graden, langs de Golf van Biskaje middagtemperatuur onge veer 17 graden. Canarische Eilanden: Vandaag zonnig, morgen in de loop van de dag enkele wolkenvelden. Droog. Middagtemperatuur ruim boven de 20 graden. Marokko: Westkust: flink zonnig en droog. Van daag warm met middagtemperatuur van ongeveer 26 graden, morgen rond 23 Vandaag enkele wolkenvelden en plaat selijk wat lichte regen. Morgen vrij zon nig en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperatuur rond 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en vrijwel overal droog. Morgen overal droog en meer zon. Middagtemperatuur oplopend tot ruim boven de 20 graden op morgen. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon. maar vandaag nog enkele wolkenvelden en een kleine kans op een bui, daarna droog. Maxima rond 24 graden. Italië: Toenemende bewolking en enkele bui en. Kleine kans op onweer. Morgen in het noorden ook af en toe zon. Middag temperatuur rond 22 graden. Corsica en Sardinië: Wolkenvelden en een enkele bui, moge lijk met onweer. Middagtemperatuur cir ca 22 graden. Griekenland en Kreta: Wisselend bewolkt en vooral morgen buien, mogelijk met onweer. Vandaag in het zuiden en op Kreta eerst nog perio den met zon. Maxima op de meeste plaatsen ongeveer 23 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag vooral langs de kusten zonnige perioden en droog. Morgen meer bewol king en enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur oplopend tot onge- 25 graden morgen. Neerslagkans Mimmumtemp. Middagtemp. WEERRAPPORTEN DINSDAG 10 ME11994 Zon- en maanstanden Zon op 05.52 Zon onder 21.16 Maan op 05.38 Maan onder21.18 Waterstanden Katwijk Hoog water 04.08 16.22 Laag water 23.55 12.21 Weerrapporten 08 mei 20 uur: Eelde regen nw5 18 12 7 0 Eindhoven zwaarbew. nnw4 13 12' 2.7 Den Helder zwaarbew. nnw4 15 13 20 Rotterdam zwaarbew n4 12 II 2.5 Twente regen nw2 20 12 70 Vlissingen zwaarbew. n3 13 11 5 0 Maastricht zwaarbew. nw3 15 12' f.1 Aberdeen regenbui nno2 14 0.1 Bordeaux Brussel Cyprus w5 23 5 0.1 Moskou zwaar be

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8