Leiden Bezuinigen kan niet meer 'Als verslaafden zijn we letterlijk de wijk uitgeslagen' Berkendaalstraatje door buurt ten grave gedragen 'Ik keek en was gelijk verkocht' Goede sloten in Leiden verplicht MAANDAG 9 ME11994 Duidelijkheid Boswandeling 9 Winkeliers in Zoeter- Vijftien blinden en woude-Dorp willen I V/ slechtzienden uit de snel duidelijkheid over de regio Leiden maakten dit parkeergelegenheid weekeinde een wandeling rondom de Dorpsstraat. door het Panbos in Kat- wijk. ,.Ik heb een prettig huis aan de Kortenaerstraat dat me 1000 gulden per maand kost, maar ik kan er niet meer wonen. Ik durf er niet eens meer naar toe te gaan om mijn post op te halen. Rn dat allemaal omdat mijn ge zicht een straatbewoner niet aanstaat. Vanaf het moment dat ik in dat huis woon heeft hij me niet met rust gelaten." De aan heroïne verslaafde Jan (40) en zijn eveneens verslaafde echtgenote noemen zichzelf slachtoffers van de intolerantie van de bewoners van de Zeehel denbuurt. „Wij hebben nie mand iets gedaan, maar enkel het feit dat wij drugverslaafden zijn is aanleiding geweest om ons letterlijk de wijk uit te slaan. Drugechtpaar kan geen kant meer op Jan en zijn vrouw hebben een schuilplaats gevonden die 75 gulden per dag kost en hun twee kinderen, een dochter van 15 en een zoon van 2, elders on dergebracht. „Het is duidelijk dat ik dat met mijn WAO-uitke- ring niet lang kan opbrengen. We hebben al een voorschot op de uitkering moeten aanvragen. Daarom eis ik een andere wo ning van de woningbouwvere niging Leiden. Ik heb geen huurschuld, dus ze hebben niet het recht om ons in de kou te laten staan." Volgens de wo ningbouwvereniging loopt er een juridische procedure tegen het echtpaar en zal er geen nieuwe woning aangeboden worden, maar Jan weet nog van niets. „We kunnen nu in ieder geval geen kant op. Terugkeren naar de Kortenaerstraat is uitge sloten. Daarvoor is de zaak al te veel geëscaleerd." Jan is al 22 jaar verslaafd aan heroïne. „Maar geleidelijk heb ben ik en mijn vrouw steeds meer vat gekregen op onze ver slaving. We zijn steeds minder gaan gebruiken. Feitelijk hoe ven we dagelijks niet meer dan 25 gulden aan heroïne uit te ge ven, en willen we op korte ter mijn gaan afkicken. Dat geeft al aan dat we ons niet met mis daad hoeven bezig te houden om aan voldoende geld te ko men. Ik heb een goede WAO- uitkering, ik ben 25 jaar tim merman geweest. Ik zou best weer willen werken, als het kon." Volgens Jan en zijn vrouw zijn alle verhalen over openlijk druggebruik en drughandel in en rond de woning aan de Kor tenaerstraat verzonnen. „Ik geef toe dat ik ooit in drugs heb ge handeld. Maar dat was in 1982. Ik ben daarvoor gepakt, ik heb mijn straf uitgezeten, en sinds dien kijk ik wel uit. Ik heb in een flat aan de Hoflaan gewoond, daar heb ik nooit last gehad met de andere bewoners. Maar in de Kortenaerstraat zijn we continu agressief bejegend. In onze wo ning hebben sinds de bouw, ze ven jaar geleden, al vier gezin nen gezeten. Dat geeft wel aan De problemen worden volgens Jan veroorzaakt door een straat bewoner. „In december belde hij aan en begon hij zonder re den op me in te slaan, toen ik had opengedaan. Ook gooide hij een fiets door de ruit. We waren doodsbang. Ik heb toen een sportboog gepakt en een pijl als waarschuwing afgescho ten. Op de bewuste vrijdag, toen bij ons de ruiten er uit wer den geslagen was ging hij ons te lijf met een tafelpoot. We heb ben moeten rennen voor ons le ven. En vervolgens trachtte hij ons maandag een week geleden dood te rijden op de Ir. Driessenstraat. Ik kon maar net bijtijds mijn vrouw opzij du wen. De politie weigert conse quent om mijn aangifte op te nemen. De aanslag met de auto is weggestreept tegen mijn aan val met de boog, wordt er dan gezegd. Maar dat slaat natuur lijk nergens op. Net zoals dat verhaal over injectiespuiten, die in mijn woning zouden zijn ge vonden: wij spuiten niet. wij ro ken heroïne. Daar worden we heel rustig van en niet agres sief." Volgens Jan en zijn vrouw zijn drugverslaafden kennelijk vo gelvrij verklaard. „We hebben geen rechten. En dat terwijl er vele drugverslaafden zijn die ge woon werk hebben en niemand lastigvallen. Net zoals wij: we betalen belasting, we stelen niets, we proberen zo onopval lend mogelijk te leven. Met on ze directe buren in de Kor tenaerstraat waren er geen pro blemen. Maar ik Iaat het er niet bij zitten. Ik ga schadevergoe ding eisen, van die straatbewo ner, van de politie, van de wo ningbouwvereniging. Ik moet wel, om te overleven", zegt Jan. De Sleutels varieert huurverhoging Woningbouwvereniging De Sleutels varieert haar huur verhoging per 1 juli van 4,5 tot 6 procent. De prijsstijging is gekoppeld aan de marktwaarde van woningen. leiden op voor eventuele te genvallers, zoals het verwijde- Dat betekent dat woningen met ren van asbest. Wij wilden voor een forse huur de laagste huur- de opvang van tegenvallers 0,5 verhoging krijgen. Kwalitatief procent huurverhoging bereke- goede woningen met een lage nen, maar na overleg tussen de huur worden het meest in prijs bewonersraad en het bedrijf verhoogd. Woningen die een heeft het bestuur besloten dit goede prijs/kwaliteitsverhou- terug te brengen tot 0,2 pro- ding hebben krijgen de gemid- cent." delde huurverhoging van 5,4 procent. Bezuinigen biedt volgens Le- De Sleutels moet de totale pelaar geen soelaas meer, om huursom gemiddeld laten stij- huurverhogingen laag te hou- gen met minimaal 5,2 procent, den. „De rek is er uit, verder be- Dat is nodig om de wegvallende zuinigen kan niet meer." rijkssubsidies en stijging v meentelijke heffingen op vangen. Directeur A.P. Lepelaar: „En dan bouwen we nog geen ning. Alle huurders van de Sleutels krijgen binnenkort bericht over de huurverhoging voor hun wo- Beenletsel na aanrijding leiden Een 29-jarige bromfietsster liep vrijdagavond beenletsel op nadat zij op de M. Zeldenrustweg in de Stevenshof werd aan gereden door een auto. De 50-jarige Leidse, die de auto bestuur de, gaf de bromfietsster geen voorrang toen ze de A. Reijnmans- traat uitreed. De vrouw moest worden overgebracht naar het St. Elisabeth-ziekenhuis in Leiderdorp. Ex slaat vrouw kaakbreuk leiden Wat aanvankelijk een plezierige hernieuwde kennisma king leek tussen een 23-jarige Leidenaar en zijn 24-jarige ex- vriendin, liep uit in een knallende ruzie. Waarbij de man zijn ex een paar tanden uit de mond sloeg plus een dubbele kaakbreuk. Man en vrouw hebben namelijk samen een zoontje. Het etentje bij McDonalds ging goed, maar bij de woning van de man aan de Titus Brandsmalaan liep het fout. De vrouw moest worden opgenomen in het Academish Ziekenhuis in Leiden. Snelle Porsche brandt uit leiden Een snelle Porsche 911 Carrera is vanmorgen vroeg uit gebrand op de rijskweg 4. De brand begon bij het motorblok. De eigenaar, een 29-jarige Schiedammer, probeerde de boel zelf te blussen, maar toen hij de motorklep opende, sloeg een steek vlam naar buiten. De Schiedammer moest daardoor met lichte brandwonden in het gezicht worden overgebracht naar het Aca demisch Ziekenhuis in Leiden. 'Waarom wij de poep niet opruimen? Argeloosheid' marieta kroft Er hangt een gelaten stemming in de Leidse bin nenstad. „Het Berkendaalstraatje is niet meer", treurt Ton van Noort, initiatiefnemer van een lu dieke protestactie tegen de hondenpoep. Tiental len buurtbewoners zien toe hoe gemeente-amb tenaar Fons Delemarre de naam van het pittores ke straatje wijzigt in 3e Drollendwarsstraat. De naam verwijst naar de vele drollen die het straatje ontsieren. Terwijl Van Noort vervolgens in een weemoedi ge toespraak 'afscheid neemt' van het Berken daalstraatje, begint een hond enkele honderden meters verderop plotseling hard te blaffen. De hond blijkt van Marnix Rombout en Willem van Nieuwkerk te zijn. Buurtbewoonster N. van Leeuwen staat al bij het tweetal en reageert haar opgekropte woede af op de zich van geen schuld bewust zijnde mannen. „Ik ben al naar de politie geweest", tiert ze. ,,'s Avonds kan ik niet slapen door dat geblaf en iedere keer ligt die straat hier vol. Een hond is niet erg, maar waarom moeten wij die rommel opruimen?" Rombout en Van Nieuwkerk hebben geen weerwoord. Eerlijk geven ze toe dat hun hond Fuego inderdaad zijn behoefte wel eens in het straatje doet en dat ze dan niet de moeite nemen om het op te ruimen. „Waarom niet? Argeloos heid", verklaart Rombout. „Het is geen kwade opzet." Begrip voor de commotie hebben ze wel. „Het is verschrikkelijk als je je huis uitkomt en je trapt in de hondenpoep", erkent Van Nieuwkerk. Toch beloven ze niet om hun leven te beteren. „Belofte maakt schuld", leggen ze uit en vervol gen weer hun weg. Intussen legt Delemarre de buurtbewoners uit wat er aan het hondenpoepprobleem te doen is. „Als gemeente èn hondenbezitter hun verant woordelijkheid nemen, komen we een heel eind. De eigenaren moeten hun hond öf meenemen naar een uitlaatstrook öf de drollen opruimen. Wij zoeken op dit moment naar zestien extra uit- laatstroken in de binnenstad. Bovendien overwe gen we om de taken van parkeerwachters en de mensen van bouw- en woningtoezicht uit te brei den. Als ze toch door de stad lopen, kunnen ze meteen letten op de vervuiling." Over het door Van Noort aangedragen idee om op iedere hoek van de straat emmers met poepscheppen te zet ten, heeft hij zijn bedenkingen. „Ik neem het idee mee, maar het zal organisatorisch moeilijk zijn om het te realiseren." Fuego, de hond van Marnix Rombout en Willem van Nieuwkerken, laat ook wel eens een drol achter op de 3e Hondendrollendwarsstraat. De twee mannen geven eerlijk toe dat dat in de toekomst nog wel eens zal ge beuren. „We beloven niet om ons leven te beteren. Belofte maakt schuld." foto lofkzuydfrduin Star Trek-rage neemt nieuwe vlucht Voor de fans is het soms moei lijk om alle ontwikkelingen bij te benen. Je hebt de klassieke Amerikaanse science-fictionse- rie Star Trek, die dateert uit de zestiger jaren, met kapitein Kirk, mr. Spock en dr. McCoy in de hoofdrollen. De acteurs uit die serie, onder wie William Shatner en Leonard Nimoy spe len sinds 1978 in een serie Star Trek-films, waarvan er tot nu toe zes gemaakt zijn. Inmiddels gaat de de serie 'Star Trek, the next generation', waarin nieuwe karakters figureren, alweer zijn zevende seizoen in. Twee afge leide series zijn onlangs van start gegaan en als klap op de vuurpijl wordt gewerkt aan een nieuwe speelfilm, 'Star Trek ge nerations' geheten, waarin de oude en nieuwe karakters wor den samengebracht. Kortom, het ruimte-epos Star Trek leeft als nooit i Star Trek heeft in de Verenig de Staten honderdduizenden aanhangers, die zichzelf 'Trek- kies' noemen. Voor sommige doorgedraaide fans is Star Trek een manier van leven gewor den. Ze kleden zich en praten als hun idolen. En zo kun je dus aan de andere kant van de oce aan Vulcaniers van het type mr. Spock aantreffen, die met puntoren praktisch emotieloos door het leven gaan en met op getrokken wenkbrauwen en met de karakteristieke Spockreactie 'Dat is onlogisch' op menselijke uitspraken reageren. De groep Nederlandse aan hangers is beperkter én nuch terder, zo bleek zaterdag tijdens de eerste miniconferentie die de Star Trek-vereniging 'The Flying Dutch' in hotel Nieuw Minerva afwerkte. The Flying Dutch werd in 1985 in Leiden opge richt en heeft 125 trouwe leden. Daarvan waren er veel komen opdagen om de laatste nieuw tjes uit te wisselen en te genie ten van vele Star Trek-zaken, zoals de eerste videobeelden van de nieuwe afgeleide serie 'Space Nine', de Star Trek vi- deospelen, de flipperkasten, de boeken, de sleutelhangers, de bouwdozen van de ruimtesche pen en zo meer. Baanbrekend „Star Trek heeft indertijd baan brekend werk verrichtvertelt vice-voorzitter Henk Groenen dijk. „Zo was het in de zestiger jaren heel ongewoon dat een zwarte vrouw, in dit geval luite nant Uhura, die de communi catie verzorgt op de brug van De Franse kunstenares Martine Blond overwinningsgebaar. het ruimteschip Enterprise, een belangrijke rol speelde in een televisieserie. De betreffende actrice, Michelle Nichols, gaf toen ook de eerste interraciale kus op televisie." De Star Trek-fans laten zich niet gek maken door al die ver schillende series. „Sommige mensen zweren bij de oor spronkelijke acteurs, maar over het algemeen zijn we gek op al les wat met Star Trek te maken aanhangster v heeft." Enkele fans droegen za terdag hun zelfgemaakte unifor men, identiek aan die van de of ficieren van de Enterprise. Maar ook waren er Klingons aanwe zig, in hun ruige leren pakken. De Klingons zijn een technolo gisch vergevorderd, maar nog steeds barbaars aandoend ras, waarmee de mensheid in Star Trek vaak op gespannen voet leeft. De Klingons hebben in de Verenigde Staten hun eigen fan club. De Franse kunstenares Martine Blond, Klingon in hart en nieren, liet zaterdag in Lei den haar fraai ontworpen Kling on 'schaakspel' zien. En Utrech ter Bart Temming, wie Klingon alter ego Ka'at Sutai Jo' El heet. leidde een Star Trek Quiz. Martine Werlemann uit Zeist, in het blauwe uniform van een medisch officier van de Enter prise maar ook met de voel sprieten van een blauwhuidige 'Endorian' op haar hoofd is sinds vier jaar fan. „Ik wilde op televisie naar Hill Street Blues kijken, maar zette per ongeluk Star Trek aan. Ik was gelijk ver kocht." Zelf verkocht ze zater dag zelfgemaakte Star Trek- spulletjes, zoals Tribbles', plui zige knuffeldiertjes die door hun voortplantingsdrift voor grote problemen in de ruimte kunnen zorgen. Maar het blijft gelukkig science-fiction. leiden A koevoet In Leiden moeten nieuwe, verbouwde en gerenoveerde wo ningen voortaan van deugdelijk hang- en sluitwerk worden voorzien. De Leidse gemeenteraad neemt daartoe volgende week een besluit om in de algemene plaatselijke verordening (apv) een bepaling op te nemen over 'inbraakwerendheid van deuren en ramen'. D66-raadslid W. Egels heeft geruime tijd geleden om een dergelijk initiatief gevraagd. Egels vindt de politievoorlichting over inbraakpreventie dweilen met de kraan open zo lang er geen minimumeisen worden gesteld aan hang en sluitwerk van opgeleverde woningen in Leiden. Het had meer voor de hand gelegen als de verplichting goed hang- en sluitwerk aan te brengen in de bouwverorde ning was opgenomen. Burgemeester en wethouders hebben echter ontdekt dat met een bepaling in deze verordening over hang- en sluitwerk bouwvergunningen niet kunnen worden geweigerd. Bovendien heeft het rijk in het nieuw bouwbesluit bepalingen over hang- en sluitwerk geschrapt en is het daar om nog maar de vraag of een gemeente bevoegd is langs deze weg eisen te stellen aan sloten. Vandaar dat is gekozen voor de algemene plaatselijke verordening. In de algemene plaatselijke verordening staan regels over het 'huishoudelijk belang' van de gemeente. Burgemeester en wethouders vinden dat dat in het geding is vanwege het hoge aantal inbraken in de Sleutelstad: 1248 in 1992. Overigens is nog niet geheel duidelijk of de nieuwe apv-bepaling juridisch wél houdbaar is. Het toezicht op en de handhaving van de nieuwe apv-be- paling worden taken van ambtenaren van bouw- en woning toezicht. De politie blijft gewoon doorgaan met voorlichten, waarschuwen en verbaliseren. Volgens burgemeester en wethouders valt het met de kos ten van deugdelijk hang- en sluitwerk wel mee. Voor flat- en galerijwoningen is het verschil ongeveer 200 gulden, voor eengezinswoningen 500. De kosten worden in de koop- en huurprijzen verrekend. Het Berkendaalstraatje is niet meer. De straat is omgedoopt tot 3e Drollendwarsstraat. foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7