]49 J69 Clinton pakt Haïti aan Traangas bij aankomst waarnemers in Hebron Buitenland Major weer getergd door seksschandaal Gevechten in Rwandese hoofdstad zijn geluwd Demonstratie tegen geweld 'Ex-DDR misbruikte en dekte nazi's en SS'ers' Serviërs houden medisch konvooi Gorazde tegen Geveld door de hitte MAANDAG 9 MEI 1994 155 Braziliaanse valt 210 kilo af sao Paulo De 35-jarige Braziliaanse Joselina da Silva die vier honderd kilo woog, is erin geslaagd in zes maanden tijd 210 kilo af te vallen. Dit is vernomen van de directie van een kliniek in Socoraba in het zuidoosten van Brazilië. Toen ze in de kliniek werd opgenomen, moest ze worden gedragen door twaalf brandweerlieden die eerst een muur hadden moeten slechten om haar in haar kamer te krijgen. Eenzijdig bestand Nagorno-Karabach moskou Armeense leiders in de enclave Nagorno-Karabach hebben aangekondigd vanaf vanmorgen een eenzijdig staakt- het-vuren te zullen respecteren. De door Armeniërs bewoonde enclave in Azerbeidzjan vecht voor afscheiding en zoekt aanslui ting bij Armenië. Schneider nam 242 miljoen mee mainz Jürgen Schneider, de Duitse bouwkoning die vorige maand met achterlating van een miljardenschuld Duitsland ont vluchtte, heeft zijn vlucht tot in details voorbereid en 242 mil joen D-Mark overgemaakt naar de Bahama's. Dat meldde de te levisiezender ZDF. Volgens de omroep kunnen de Duitse autori teiten nu volgens de wet niet meer aan het geld komen. Zaïrese minister omgekomen Kinshasa De Zaïrese minister van buitenlandse zaken, Mpinga Kassenda, en enkele diplomaten uit Tunesië en Uganda zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag omgekomen bij een vliegtuig ongeluk. Het toestel stortte vijftien kilometer voor het vliegveld van Kinshasa neer in Nieuwe justitieminister Japan Tokyo» Hiroshi Nakai is tot minister van justitie van Japan be noemd als opvolger van Shigeto Nagano. Deze moest in de nacht van zaterdag op zondag aftreden nadat hij had tegenge sproken dat Japan in de Tweede Wereldoorlog een militaristi sche expansiepolitiek had bedreven. Deze uitspraak maakte in Azië een golf van protest los. londen cees v correspondent Na een historische nederlaag bij de raadsverkiezingen vorige week moest de Britse premier John Major het afgelopen week einde een nieuwe teleurstelling wegslikken. Een van zijn ver trouwelingen in de partij, Mi chael Brown, trad af na een 'seksschandaal'. Brown (42) bekleedde de be langrijke positie van 'whip', de man of vrouw die de Conserva tieve lagerhuisleden bij stem mingen tot partijdiscipline dwingt. Hij legde die regering$- functie gisteren echter neer na dat een zondagskrant had ge meld dat hij tijdens een vakan- 'Regering leidt massaal recruten op nairobi» apzend mensen recruteren. Som migen zouden al een training krijgen in Gitarama, 45 kilome ter ten zuidwesten van Kigali. De Verenigde Staten zijn be zig om samen met de VN en een aantal andere landen een onderzoekscommissie te vor men die de schuldigen van het geweld in Rwanda moet aanwij zen. Volgens onderminister Shattuck (mensenrechten) is het nog te vroeg om een gede gen analyse van de situatie te maken, maar staat het als een paal boven water dat enkele in dividuen hebben aangezet tot het geweld. ,,We weten zeker dat de radio is gebruikt om haat te zaaien in delen van Rwanda", aldus Shattuck. Tijdens de gevechten in Rwanda, die begin april los barstten, zouden 100.000 tot 200.000 mensen zijn gedood. Zeker 1,3 miljoen mensen zijn hun huis en haard ontvlucht. Ruim 300.000 hebben hun toe vlucht gezocht in buurlanden. De gevechten in de Rwandese hoofdstad Kigali zijn gisteren na een week van zware strijd tus- sen het leger en de rebellen van J het Rwandees Pattriotisch Front (RPF) geluwd. Er gaan echter geruchten dat de regering mas- I saai recruten opleidt om de ge- vechten voort te zetten. Hoewel gisteren niet weru ge- schoten door de regeringstroe- I pen en de rebellen in Kigali werd het Rode Kruis er door i sporadisch geweervuur van I weerhouden om voedsel te ha- len en te verdelen onder vluch- telingen. De gevechtspauze in Kigali volgt op hevige gevechten zaterdag waarbij de rebellen van het RPF aanzienlijke winst hebben geboekt. Er heerst angst in Kigali dat de ergste gevechten nog moe ten komen. Volgens anonieme bronnen in de Rwandese hoofd- stad js het leger burgers aan het bewapenen en wil het vijftigdui- Ui KOFFIEMELK fles 0,5 liter vanÜOSC HOLLANDSE ANDIJVIE Soepeler asielbeleid tegenover politieke vluchtelingen De Amerikaanse president Bill Clinton heeft besloten de militaire leiders van Haïti de duimschroeven aan te draaien. Tegelijk maakt hij het gemakkelijker voor ver volgde aanhangers van de in 1992 verdreven president Jean-Bertrand Aristide om hun land te ontvluchten. Clin ton sloot gisteren militair optreden tegen de junta niet uit. De VN-Veiligheidsraad besloot vrijdag al de econo mische boycot tegen Haïti te verscherpen. raals nu hard aanpakken. Sinds de herfst is al een olie- en wape nembargo van kracht, dat wordt gecontroleerd door een interna tionale vlooteenheid rond het Caribische staatje, waartoe ook een Nederlands fregat behoort. De Verenigde Naties hebben nu besloten tot een op 21 mei in gaand totaal economisch em bargo, waarbij alleen uitzonde ring wordt gemaakt voor voed sel, medicijnen, kranten en an dere humanitaire hulp. Alle bezittingen van de mili taire leiders in het buitenland zullen worden bevroren. Alle luchtverkeer behalve lijnvluch- ten wordt verboden en het zal correspondent De Amerikaanse president zei dat de onderdrukking van aan hangers van de in 1991 demo cratisch gekozen Aristide 'schrikbarende proporties heeft aangenomen'. De laatste weken zijn honderden tegenstanders van de junta vermoord. De mili tairen onder leiding van luite nant-generaal Raoul Cedras hebben het akkoord van New York, waarbij zij vorig jaar be loofden plaats te zullen maken voor Aristide, volgens Clinton 'aan hun laars gelapt'. Daarom wil Clinton de gene- de militairen niet worden toe gestaan hun land te verlaten. Clinton zei gisteren dat de hu manitaire hulp aan de slachtof fers van de terreur wordt opge voerd. Hij heeft Bill Gray, een van de leiders van de zwarte ge meenschap in de VS, aange zocht als zijn speciale adviseur voor Haïti. Clinton maakte ook een ver soepeling bekend van de hou ding tegenover de Haïtianen die hun land willen ontvluchten. Vorig jaar besloot Clinton om Haïtiaanse bootvluchtelingen op zee tegen te houden om een exodus naar de VS te verhinde ren en tragedies te voorkomen onder de vele vluchtelingen die met wankele boortjes probeer den de oversteek naar Florida te maken. Die 'politiek is door mensenrechtenorganisaties fel bekritiseerd. Wie naar de VS wilde vluch ten, moest zich tot nu toe mel den bij de Amerikaanse ambas sade in Port-au-Prince, waar werd beoordeeld of men het' land wel of niet mocht binnen komen. Maar de betrokkenen liepen daardoor vaak groot ge vaar. Clinton heeft nu besloten dat bootvluchtelingen niet meer meteen worden teruggestuurd. Aan boord van de Amerikaanse en andere oorlogsschepen in het gebied zullen immigratie ambtenaren worden geplaatst die elk geval meteen bekijken. Wie geen deugdelijke reden voor zijn vlucht heeft (Clinton zei dat de VS geen 'economi sche vluchtelingen' zullen op nemen), zal alsnog worden te ruggestuurd naar Haïti. Politie ke vluchtelingen worden naar de VS gebracht en kunnen daar asiel krijgen. Volgens Clinton kunnen de militaire leiders de hardere maatregelen voorkomen 'door hun deel van de afspraak van New York na te komen en te verdwijnen', zodat de weg open is voor de 'de terugkeer van de democratie en van Aristide'. tie op Barbados het bed had ge deeld met een student van het zelfde geslacht. Michael Brown brak daarmee de wet, omdat de student pas 20 jaar was. Het Lagerhuis be sloot enkele maanden geleden om de leeftijd waarop homo's fysiek contact mogen hebben, tot 18 te verlagen. Maar die wet wordt pas later dit jaar van kracht. Hoewel Brown strict geno men een overtreding beging, wordt daarvoor in de praktijk nooit iemand vervolgd. Deson danks meende het lagerhuislid, een vrijgezel, dat zijn positie als 'whip' onhoudbaar was gewor den. PORTRET: ERNESTO PEREZ BALLADARES Terug naar recent verleden De 47-jarige Ernesto Perez Balladares heeft gisteren bij de presiden tsverkiezingen van Panama de zege behaald op de salsazanger en filmacteur Ru ben Blades, de kandidaat van de ecologische beweging Papa Egoro (Moeder Aarde). Ballad ares verklaarde zichzelf van nacht winnaar van de verkie zingen toen hij ruim 33 pro cent van de Panamese kiezers achter zich had. Blades stond op dat moment op 23 procent. Balladares. vanwege zijn corpu lente uiterlijk wel El Toro - de stier - genoemd, was de kandi daat van het 'establishment', van de zakenwereld en de me dia die niet veel moesten heb ben van nieuwkomer en 'im- port-Amerikaah' Blades. De nieuwe president staat voor een moeilijke taak: hij moet de over gang van dictatuur naar demo cratie begeleiden, maar grijpt daarbij paradoxaal genoeg terug op het dictatoriale erfgoed van Panama. Een recent verleden met al dan niet verlichte dictators en populisten met als sluitstuk de Amerikaanse inva sie van 1989 om de 'narco-ge- neraal' Noriega uit zijn ambt te verwijderen. De bankier Balladares, die een Amerikaanse opleiding genoot, is de voorman van de Revolu tionaire Democratische Partij (PRD), het politieke instrument van de verlichte generaal Omar Torrijos en de voormalige dicta tor Manuel Noriega. Met Torrij os, die in 1968 door een staats greep aan de macht kwam, identificeert Balladares zich graag, van Noriega moet hij niets weten. Toch kan Balladar es niet helemaal overtuigen als hij zegt dat hij schone handen heeft. Want was hij niet de cam pagneleider van Noriega's laatste presidentskandidaat Carlos Duque? „Mijn regering wordt bepaald doorTorrijismo", zegt de leider de PRD, die ooit financieel adviseur en persoonlijk vriend generaal Torrijos was. „Scholen, banen en onderwijs." De verlichte despoot Omar Tor rijos bezorgde zijn land een ze- 'El Toro' ofwel Ernesto Perez Bal ladares, viert zijn overwinning. foto »epa kere politieke en sociale stabili teit en sloot in 1977 een verdrag met de VS over het Panamaka naal. De overeenkomst, die voorzag in een overdracht nog deze eeuw van de soevereiniteit over de Kanaalzone van de VS aan Panama, versterkte de na tionale identiteit en trots van de Panamezen. Als Balladares zijn beleid inder daad laat bepalen door 'Torrijis- mo', is dat een unicum in La tijns-Amerika waar het neo-li- beralisme, althans in econo misch opzicht, hoogtij viert. Te rugtredende overheden, bezui nigingen. privatiseringen en minder ambtenaren zijn meer in zwang dan de door Balladar es beloofde overheidsinveste ringen en het uitvoeren van openbare werken. Wie moet dat allemaal betalen?, roepen zijn critici in koor. Het valt sterk te betwijfelen of Balladares zijn plannen kan ver wezenlijken. De nationale eco nomie is zeer sterk afhankelijk van drugsgelden hoewel de handel in drugs nu illegaal is en van de dubieuze inkomsten uit de vrijhandelszone rond Co lon, Panama's tweede stad. En een armoedig land met een werkloosheid van veertien pro cent kan geen tienduizenden nieuwe werklozen gebruiken. panama-stad/den haag Algiers In de Algerijnse hoofdstad Algiers zijn duizenden mensen de straat opgegaan om te betogen tegen het geweld. Aan de Mars voor Natio nale Verzoening namen 12.000 mensen deel, veel minder dan de 100.000 op wie de organisatoren hadden gehoopt. De demonstranten pleitten ook voor een dialoog tussen alle partijen. Ondertussen ging het geweld gewoon door. Moslim-fundamentalisten schoten in de hoofdstad twee Fransen dood. Het aantal vermoorde buitenlanders sinds het begin van de fundamentalistische opstand is daarmee gekomen op 34. foto epa berlun hans hoogenduk correspondent De voormalige DDR heeft tien tallen jaren als oorlogsmisdadi gers gezochte nazi's en SS'ers sarajevo-parus» lims uitgeroepen. De gevechten werden gestaakt nadat de NAVO had gedreigd luchtaan vallen uit te voeren. Frankrijk heeft gisteren op nieuw gedreigd zijn vierduizend man sterke contingent VN-troe- pen in Bosnië terug te trekken als geen vooruitgang wordt ge boekt in de vredesbesprekingen om een oplossing te zoeken voor de twee jaar oude burger oorlog. „Als het vredesproces niet kan worden versneld, dan zal Frankrijk zijn houding moe ten wijzigen", zei minister Jup pe (buitenlandse zaken). Frank rijk, dat de grootste vredes macht naar Bosnië heeft ge stuurd, heeft al eerder gedreigd met terugtrekking als de vredes besprekingen niet vlotten. Bosnische Serviërs hebben gis teren een konvooi met medicij nen en medische apparatuur te gengehouden dat op weg was naar de zwaar gehavende stad Gorazde. Volgens VN-functio- narissen wordt het konvooi van tien vrachtwagens met medi sche hulpgoederen tegengehou den bij Rogatica, even ten noor den van Gorazde. Volgens Christian Dalmais van Artsen Zonder Grenzen veranderen de Serviërs 'dagelijks' hun eisen. Gorazde, de belegerde mos lim-stad in het oosten van Bos nië, werd vorige maand hevig bestookt door de Bosnische Ser viërs. Gorazde werd vorig jaar door de VN als een van de zes 'veilige gebieden' voor de mos- Terwijl de Kenyaanse president Daniel Arap Moi de troepen inspecteert, wordt de hitte een van de militairen te veel. De ceremonie vond plaats op het vliegveld Jomo Kenyatta, waar de president van een bezoek aan China terugkeerde. foto reuter hebron ad bloemendaal 119 IJac Hermans correspondent De uitvoering van de akkoorden tussen Israël en de PLO is vertraagd. De PLO heeft de benoeming van een Palestijnse Nationale Overheidsinstantie uitge steld. Deze organisatie gaat Jericho en de Gazastrook besturen. Sommige door PLO-leider Arafat aange zochte kandidaten hebben nog geen antwoord gege ven, anderen hebben bedankt voor hun aanstelling. Ook de 270 leden van de nieuwe Palestijnse politie zijn nog niet in Jericho gearriveerd. Volgens een woordvoerder van de Israëlische premier Rabin is de PLO daarvoor zelf verantwoordelijk. „Een slechte start voor ons, maar ik begrijp van de plaatselijke bevolking dat dit een normale zaak is." De Noorse politieman Henning Hogseth veegt zijn mond en ogen af met een natte zakdoek, die hem is aange reikt door een hulpvaardige Palestijnse huisvrouw. Nauwelijks een kwartier na zijn aankomst in Hebron heeft hij al traangas ingeademd. Even verder in de straat leveren Palestijnse jongens slag met de Israëlische grenspolitie, die in een paar jeeps met het konvooi van de nieuwe internationale politie macht (TIPH) is meegereisd. De ruiten van twee Israëli sche bussen gaan aan diggelen en aan Palestijnse kant worden vijf gewonden afgevoerd. r TIPH staat voor Temporary International Presence He- bron, de internationale politiemacht waarover Israël en de PLO het na een oproep door de Verenigde Naties eens zijn geworden. Doel: het beschermen van de plaatselijke bevolking. De TIPH mag lichte wapens dragen, maar na rijp be raad hebben de 160 waarnemers 90 uit Noorwegen. 35 uit Denemarken en 35 uit Italië besloten ongewa pend naar Hebron te komen om de kans op geweld zo klein mogelijk te houden. Hun mandaat geldt voor drie maanden, maar kan met toestemming van Israël en de PLO worden verlengd. De karavaan van dertig witte personenauto's en mini- busjes, voorzien van speciale TIPH -kentekens, vertrekt tegen het einde van de ochtend uit Jeruzalem. Bij de gemeentegrens van Hebron completeren de waarne mers hun smetteloos witte ijscoman-tenue met witte honkbalpetjes en vesten met opvallende rood-witte TIPH-emblemen. Bij de ontvangst in het stadhuis laat burgemeester Mustafa Natshe geen misverstand bestaan over wat hij ziet als de taak van de Scandinavische en Italiaanse waarnemers. Hij laakt de agressie van de kolonisten en de lakse houding van Israël. De bevolkingstaat in het algemeen welwillend tegen over de komst van de TIPH. De leiding van de waarne mersmacht zegt dat ze in de afgelopen dagen met zo wel de islamitische als de joodse extremisten 'overeen komsten van wederzijds begrip' heeft gesloten. Mazen Hashlamun, een 25-jarige student, hoopt dat de waarnemers lang zullen blijven. „Ze moeten ons tegen de kolonisten beschermen. Ik vind het niet erg dat ze niet zijn gewapend, omdat meer wapens alleen maar tot meer geweld leiden." Hij betreurt het dat de TIPH niet eerder naar Hebron is gekomen en meent dat de komst van de internationale waarnemers ook politieke betekenis heeft. „Arafat wil duidelijk maken dat de Is raëli's hier niet blijven, dat hun aanwezigheid tijdelijk is. Het land wacht op de PLO." Van de 160 waarnemers doen er maar zestig patrouille- werk. De rest onder wie twaalf vrouwen is admi nistratieve en logistieke staf. De TIPH mag alleen waar nemen en rapporteren en niet fysiek ingrijpen bij onge regeldheden. Volgens de Noorse algemeen comman dant, Kjell Johanssen, is een 'verbale interventie, ter voorkoming van escalatie' de uiterste grens. De waarnemers verwachten dat ze vrije toegang zullen hebben tot plaatsen in de stad waar problemen rijzen. Maar hun mandaat geeft hen niet het recht privé-ei- gendom te betreden of gebieden die door het leger zijn afgesloten. Dal laatste kan tot moeilijkheden leiden, omdat geregeld delen van de stad tot verboden militair gebied worden verklaard. Volgens een hoge Israëlische officier zal in dat soort situaties van geval tot geval wor den bekeken of de TIPH toegang kan worden verleend. De Israëlische militairen vrezen extra geweld, omdat de Palestijnse bevolking in de verleiding kan komen het le ger uit te dagen in aanwezigheid van de TIPH. De ge beurtenissen bij de aankomst van de waarnemers lijken die vrees te bevestigen. „Laten we eerlijk zijn", zegt een hoge Israëlische regeringsvertegenwoordiger, „het is niet Israël dat om de internationale politiemacht heeft gevraagd." gedekt. Dat meldt het weekblad Der Spiegel vandaag. Het regi me- Honecker zou veel tiazi- misdadigers voor eigen doelein den hebben gebruikt. Een groot aantal van hen zou zijn ge dwongen voor de geheime dienst Stasi te gaan werken. Bovendien zouden ook veel oud-nazi's lid zijn geworden van de communistische SED. Uit interne SED-statistieken blijkt dat in 1954 een kwart van alle SF.D-leden ex-na/i's was. In sommige afdelingen was dat zelfs 85 procent. Een onbekend aantal SS'ers werd door de communistische heersers in bescherming geno men. Onder hen ook een be ruphte bewaker van het concen tratiekamp Sachsenhausen. De man leeft sinds 1946 onder een valse naam in de Oostduitse deelstaat Saksen. Stembuswinst Hongarije naar de socialisten boedapest runa helunga correspondent De Hongaarse Socialistische Partij (MSzP), de voormalige communisten, is geheel volgens de verwachting winnaar gewor den van de gisteren gehouden eerste ronde van de Hongaarse verkiezingen. De partij eindigde met 33 procent iets minder sterk dan was verwacht. Als tweede nartij kwam het liberale Verbond van Vrije Democraten (SzDSZ) uit de bus. Grote verliezer is de grootste regeringspartij, het I longaars Democratisch Forum. Dat wist bij de vorige verkiezingen van de 386 zetels binnen te pen, maar kwam gisteren i verder dan twaalf procent. Slechts drie andere partijen hebben de kiesdrempel van vijf procent weten te halen. Dat zijn de liberale jongerenparlij l i des z de christen-democraten en nationalistische Kleinboer partij. De echte communi sche Arbeiderspartij en de partij van de extreemrechtse schrijver Istvan Csurka haalden de kies drempel niet. In een eerste reactie zei de MSzP-voorzitter Hom dat het niet moeilijk is een coalitierege ring te vormen. De meest wa.it schijnlijke, en de enige moge lijkheid is de liberale S/DSz, die als enige partij een coalitie met de MSzP niet heeft uitgesloten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5