'Het leven gaat door' Russen hebben een oogje op Alaskatunnel 'Op wie stem jij? Ik op Janmaat' Veteranen van D-Day laten echt niet met zich sollen cJni# Feiten &Meningen MAANDAG 9 MEI 1994 2 Nederlaag CDA laat Lubbers koud Premier Lubbers lijkt niet erg onder de indruk te zijn van de onge kende nederlaag van het CDA bij de kamerverkiezingen van vorige week dinsdag. ,,Ik heb er niet op gereageerd, niet in het publiek en niet thuis. Ik heb helemaal niet gereageerd. Het leven gaat weer door", aldus de demissionaire minister-president. Lubbers vertoonde zich zaterdag, op zijn verjaardag, voor het eerst sinds de verkiezingsdag weer in het open baar. In Zwolle nam hij deel aan een grote bijeenkomst van de 8-Mei-Be weging, een kritische stroming bin nen de rooms-katholieke kerk. In de wandelgangen wilde hij ook slechts in het kort iets zeggen over het feit dat hij op de avond van de verkiezingen wel had laten weten, via een commu niqué, dat hij zich officieel beschik baar had gesteld voor het voorzitter schap van de Europese Commissie. ,,lk heb lang geaarzeld. Omdat ik na zoveel jaren ook wel gedacht heb: is het niet goed om eerst 'ns bij te tank en? Maar ik heb nu de beslissing ge nomen om me beschikbaar te stellen en ik ga het graag doen. Ik denk dat het belangrijk werk is." De minister president zegt niet bang te zijn voor concurrentie. „Voor dit soort ambten word je gevraagd. In ieder geval is er geen competitie, geen concurrentie. Liet is de verantwoordelijkheid van de collega's in de Europese Raad om een zo verantwoord mogelijke keuze te doen. Ik zie het dus niet als een zaak van rivaliteit, van campaignen of van concurrentie. Ik zie wel", aldus Lub bers. Drs. Tjerk Westerterp, minister na mens de KVP in het kabinet-Den Uyl, verklaarde gisteren dat het vreemde gedrag van Lubbers de oorzaak is van de dramatische verkiezingsnederlaag van het CDA. Westerterp verweet de minister-president vooral dat hij lijst trekker Brinkman geen enkele ruimte had gegeven om de aandacht op posi- op zichzelf te vestigen. „Steeds als Brinkman na een of ander debacle weer net boven Jan was, kwam de premier en duwde hem weer kopje onder", aldus de ex-mi- nister in het TV-programma Het Ca- pitool. Directeur Van Gennip van het weten schappelijk instituut van het CDA meent dat de teloorgang van zijn par tij voor een deel is toe te schrijven aan het feit dat het CDA met name is ge worteld in de provincie, terwijl het ica- binet-Lubbers/Kok te veel een 'Rand stad-kabinet' was. Het heil van het CDA ligt niet in de eerste plaats in Den Haag en zeker niet in Amster dam, stelt Van Gennip in het jongste nummer van het tijdschrift Christen- Democratische Verkenningen. Hij signaleert ook een gebrek aan communicatie tussen partijtop en achterban. Ook de binnengeslopen cultuur van technocratie aan de top van het CDA heeft de partij electoraal gedeeltelijk de das omgedaan. Het CDA ontkomt er om het tij te keren niet aan drastische verbeteringen aan te brengen in het luisteren van de top naar de achterban. Deze voelt zich onbegrepen. Van Gennip geeft als voorbeeld het stemgedrag van onder anderen boze ouderen, boeren en tuinders. Wanneer het CDA op deze weg voortgaat, zal het één van zijn wezenskenmerken het karakter van volkspartij langzamerhand verliezen, zo voorspelt hij. Demissionair premier Ruud Lubbers. FOTO DIJKSTRA Nu de droom van Napoleon van een tunnel onder het Ka naal is bewaarheid, beginnen ingenieurs te denken aan een veel grotere keizerlijke fanta sie die in 1725 voor het eerst werd onderzocht door Peter de Grote. Een landverbinding tussen Siberië en Alaska. Ervan overtuigd dat de twee continenten ergens bij elkaar moesten komen stuurde 'De Grote' een Deense kapitein in het Russische leger Vitus Bering erop uit om te onderzoeken waar dat zo is. Meer dan 250 jaar nadat Bering terugkwam met het nieuws dat de continenten door een zeeëngte werden gescheiden (de Straat die zijn naam draagt), zijn Russische en Amerikaanse in genieurs aan het lobbyen voor een tunnel om de verbinding tot stand te brengen waarvan Peter geloofde dat die er altijd was geweest. Voor deze klus is de Interhemisferische Bering- straattunnel- en Spoorweggroep opgericht, waar in Russische, Amerikaanse en Canadese bedrij ven zijn verenigd. Volgeijs Viktor Razbegin, direc teur van de Russische partner, zou de tunnel on geveer 90 kilometer lang worden, waarvan 35 on der water. De rest zou door twee eilanden worden geboord. (De afstand is overigens veel kleiner dan kapitein Bering dacht. Hij voer in de mist door de Straat en dacht dat Noord-Amerika nog honder den kilometers ver weg lag.) „De onderzoeken zijn al begonnen en die zullen twee of drie jaar duren", aldus Razbegin. Met een vaste verbinding met Alaska zou de land- brug hersteld worden waarover 12.000 jaar gele den Aziaten overstaken naar Noord-Amerika. De laatste poging daartoe werd in 1905 gedaan. Een consortium onder Amerikaanse leiding werd en thousiast over het idee van een treinverbinding tussen New York en Parijs, en bracht 5 miljoen dollar (9,5 miljoen gulden) bijeen voor de Trans- Alaska Siberische Spoorweg. Maar het plan raakte ondergedompeld onder de Eerste Wereldoorlog en de Bolsjevistische Revolutie. Volgens Razbegin is een tunnel slechts onderdeel van de nieuwste onderneming, die ook nog een intercontinentale spoorwegen een gezamenlijk energiesysteem zou behelzen. De dichtstbijzijnde bestaande spoorweg in Rusland ligt meer dan 4500 kilometer van de Beringstraat, en aan de Amerikaanse kant ligt de dichtstbijzijnde spoor lijn bijna 900 kilometer naar het oosten. Volgens Nikolai Grom, chef van het Ontwerp- en Constructiedepartement van het ministerie van spoorwegen, zou de aanleg van zoveel nieuwe THE INDEPENDENT spoorlijn en het graven van een tunnel minstens 20 jaar duren. Zelfs dit lijkt optimistisch, hoewel een spoorweg van New York naar Parijs technisch te realiseren is. Het grootste obstakel vormen de kosten. De Rus sische Spoorwegen schatten de kosten voor een Beringtunnel op meer dan 14 miljoen gulden, maar dat lijkt verdacht veel op het oorspronkelij ke, veel te optimistische prijskaartje dat aan de Eurotunnel hing. Georgé Koumal, de Amerikaan se vertegenwoordiger van het Interhemisferische consortium, zou de kosten eerder op 70 miljard, gulden hebben begroot. De kans dat een dergelijke mammoetinvestering snel wordt terugverdiend, is nihil. Meer dan 75 miljoen passagiers zijn vorig jaar met de boot of het vliegtuig het Engelse Kanaal overgestoken, sa men met tientallen miljoenen tonnen vracht. En toch bestaat nog twijfel of de Eurotunnel vrucht afwerpt. Het verkeer over de Beringstraat is mini maal, en zonder massale financiële steun van de staat wordt het niets met het projekt. De meest enthousiaste voorstanders zijn de gou verneurs van Alaska en Tsjukotka, de Russische en Amerikaanse regio's die het meeste van de toestroom van geld en herziening van de han delsroutes in de wereld zouden profiteren. De oversteek zou altijd onafhankelijk van het weer gemaakt kunnen worden. „De Russen zijn heel goed in grote projekten", zei gouverneur Walter Hickel onlangs tegen de Ka mer van Koophandel in Anchorage in Alaska. „Zp, kunnen alleen niet hun aardappels distribueren.," Maar Rusland deelt dezelfde angst die soms in Groot-Brittannië werd gevoeld om de Kanaaltun nel. De NAVO kruipt vanuit het Westen dichter bij, en de Russische generaals zijn niet blij met een grotere kwetsbaarheid in het oosten. Sommi gen draaien het echter om en zien het als een eer ste stap om Alaska terug te krijgen. De beslissing van de tsaar in 1867 om Alaska voor 7 miljoen dollar (13 miljoen gulden) aan de Verenigde Sta ten tg verkopen is nog steeds een pijnlijk punt, niet alleen voor de mallotige randverschijningen van het Russiche nationalisme. Grom waarschuwde vorige week: „Ruslands be langen moeten zeker worden beschermd. Dat wil zeggen, tenzij we willen dat de zaken met Alaska anders liggen." MÓSKOU ANDREW HIGGINS INDEPENDENT VERTALING: LUUTJE Vervolg voorpagina Met rijke roomse leven is echter niet meer wat het is geweest in het oude smokkelaarsdorp Sint Willebrord, geeft een zich dood- geschrokken kapelaan De Bok („Zeg maar Ad") toe. „De ont kerkelijking heeft ook hier toe geslagen. De kerkgang wordt minder, al noemt tachtig pro cent van de mensen hier zich katholiek. De mensen zijn in verwarring. Ze zien op TV de toestanden met drugs en bui tenlanders en ze denken: dat willen we niet. Dan heb je nog de discussies over de WAO, met als klap op de vuurpijl de AOW van het CDA. Dan is zo'n stem op de CD een proteststem. Een uiting van frustratie. De mensen willen hier zekerheid. En dat zingt rond in zo'n gesloten dorp. De gesprekken op de ver jaardagen gaan dan van: op wie stem jij? De invloed op elkaar is groot hier." Vrijstaande huizen zijn er in overvloed in Sint Willebrord. Als het even kan koopt de Wille- brorder nog vóór zijn huwelijk een lap grond en bouwt zijn ei gen huis. Met hulp van de fami lie, desnoods leggen die het geld op tafel als er centen te kort komen. De ouders gaan op hogere leeftijd bij de kinderen wonen. Het gloednieuwe be jaardenhuis kregen ze met moeite vol. Daar zitten nu be jaarden in uit het nabij gelegen Roosendaal. Het leverde begin dit jaar nog een rel op. Sint Wil lebrord had 160 woningen te veel gebouwd. Kleine huisjes in de achtertuin van de kinderen, daar wonen opa en oma. Dat is wat Brink man de eigen verantwoordelijk heid noemde en de Willebror- ders knikten instemmend. Tot dat de lijstaanvoerder aan de AOW kwam. Dat pikten ze op 't Heike niet. Het CDA verloor massaal tijdens de laatste ver kiezingen. De straten zijn proper, de auto's nieuw. In het weekeinde gaan ze naar het café biljart, want in de woonplaats van de kampioe nen Christ van der Smissen en Dick Jaspers is biljart volkssport nummer één. Evenals wielren nen. Ze zijn nog trots op de gele truien van Wout Wagtmans en de overwinningen van neef Ri- ni. De naam van Wim van Est ('IJzeren Willem') wo>-dt met respect uitgesproken. En voor de aankomst van de Tour de France in '78 telden ze met ge mak een half miljoen op tafel. EIGENZINNIG ,,'t Zijn harde werkers, een ge sloten gemeenschap die vooral één ding niet meer wil: de bitte re armoede uit het verleden. Bovendien zijn ze eigenzinnig, recalcitrant soms", vertelt Kees Brouwers (67), de onofficiële burgemeester van Sint Wille brord. Hij zit al 32 jaar in de Rucphense gemeenteraad met zijn eigen lijst, de Rucphense Volkspartij, tevens de grootste fractie in de raad. Landelijk stemt hij CDA. Twaalf jaar was hij wethouder. Nu doet hij het wat rustiger aan. De vader van Brouwers fietste voor de oorlog als zovele Wille- brorders om de twee weken naar de Haarlemmermeer om als knecht aardappelen te rooi en. „De armoede was groot hier. We waren aardappeleters. Als je te kort kwam, kreeg je eten van je buren of je familie. De mensen zijn opgevoed met de gedachte dat ze het alleen niet zouden overleven." Aan de NSB hadden ze een pesthekel in 't dorp. Nooit is er op die facisten gestemd, zeggen ze. NSB'er De Groot werd met stenen en knuppels het dorp uitgemept. Niemand heeft vrij willig in Duitsland gewerkt. Overal zaten onderduikers, ook joden. De vluchtelingen van de watersnoodramp van 1953 kre gen een gastvrije ontvangst. Soms wel voor anderhalf jaar. De naoorlogse periode bracht ook de rijkdom. Brouwers: „De Willebrorders waren bouwvak kers. Ze pendelden overal heen. Op maandagochtend reden de busjes het dorp uit, op vrijdag kwamen ze terug. Met de cen ten, die aan vrouwlief werden gegeven, 's Avonds en in het weekeinde bouwden ze hun huizen. Er werd hier keihard ge werkt". Had de kerk een op knapbeurt nodig, dan lapten ze met z'n allen een paar ton. Evenzo voor een nieuw orgel. Het valt Brouwers op dat hij de pendelbusjes tegenwoordig niet meer hoort. „Er zijn talloze rug gen hier gesneuveld. Veel men sen zijn in de WAO beland. Ze hebben zich letterlijk kapot ge werkt om de welvaart binnen te halen. Achter de gevels van de mooie huizen heerst sociale ar moede. Jonge jongens met versleten ruggen loijgen moei lijk verkering. Ja, want de vader van het meisje wil zekerheid. Een jongen moet toekomst heb ben. Want daarmee heeft de va der ook zekerheid. Anders moet-ie voor de financiën op draaien. Als mijn zoon werkloos wordt, is het niet alleen zijn probleem maar ook het mijne. Dan zal ik moeten lappen." VERWARRING Brouwers had het grote aantal stemmen op de CD niet ver wacht. Al kende hij de gesprek ken. „Ik weet precies wie op welke partij stemt. In het stem bureau ging het deze keer an ders. 'Jij staat niet op de lijst, hè, nou dan weet ik niet op wie ik moet stemmen. Dan maar die Janmaat', zeiden ze tegen me. De Willebrorders zijn in verwar ring. Ze vertrouwen de politici niet meer. In mijn stemdistrict gingen 97 stemmen naar de CD en in een andere 101. Precies de districten waar veel WAO'ers en werklozen wonen. Dit zijn de mensen die bang zijn voor de toekomst. Ik denk dat vooral uit protest op de CD is gestemd. En door de jongeren die toch min der binding met een partij heb ben." In het nabijgelegen Rijsbergen, waar een groot asielzoekerscen trum is gevestigd, behaalde de CD slechts 1,3 procent van de De kerk in Sint Willebrord. De ontkerkelijking heeft ook in dit dorp toegeslagen. stemmen. In Sint Willebrord zijn slechts 220 van de negen duizend inwoners van buiten landse afkomst, onder wié een groot aantal Belgen, en daar ging 13,6 procent van de stem men naar de CD. „Racisten zijn de Willebrorders niet", beweren kapelaan Ad de Bok en Kees Brouwers met grote stelligheid. „De buitenlanders die hier wo nen, maken deel uit van de ge meenschap", meent de kape laan. „Toen een Turkse inwoner overleed, stond de gemeen schap klaar om de familie op te vangen. Voor een jonge Marok kaan die tijdens een auto-onge luk om het leven was gekomen, werd geld ingezameld om hem te laten begraven in Marokko. Racisme is het niet. Het is de verwarring. De angst voor wat de toekomst gaat brengen..." Kees Brouwers weet één ding heel zeker over het stemgedrag i zijn „Dit v nooit weer een stem op de CD. De Willebrorders zijn zich rot geschrokken. Dit was nou FOTO GPD ROLAND DE BRp/A/ ook niet de bedoeling, vertellen ze mij". De kapelaan: „We zul len er alles aan moeten doen om dit een volgende keer te voorkomen. Dit mag nooit rpeèr: gebeuren". SINT WILLEBRORD CEES VAN DER LAAN a Ü*3fV Een geallieerde soldaat n Falaise in ogenschouw. Met een 78-jarige kapitein en een bemanning van gepensioneerden is het laatste zeewaardi ge Liberty-schip ter wereld vanuit San Francis co Bay vertrokken, uitgezwaaid door een klei- ne groep enthousiastelingen. t$ Het schip is begonnen aan een heldhaftige reis d naar Frankrijk om de viering van de 50ste ver- jaardag van D-Day luister bij te zetten. De t ruim 130 meter lange Jeremiah O'Brian is een l van de vele duizenden vrachtschepen die tij- dens de Tweede Wereldoorlog in slechts 56 dagen in elkaar werden geflanst om tijdens de geallieerde invasie van Normandiëop 6 juni 1944 manschappen, voorraden en tanks over het Kanaal te transporteren. Veel Liberty-sche- pen vergingen op weg naar Europa door con structie- en materiaalfouten. Kapitein George Jahn geeft toe dat zijn schip geen oceaanreis meer heeft gemaakt sinds 1946, het geboortejaar van de Amerikaanse president Clinton. De O'Brian was 34 jaar lang uit de vaart, totdat hij in 1979 naar San Fran cisco werd gesleept om als 'nationaal aanden ken' te worden opgeknapt. De grondige res tauratie kostte 400.000 manuren vrijwilligers werk. Het vertrek werd twee keer uitgesteld door de Amerikaanse kustwacht, die meer proefvaar ten wilde zien. „Iedereen vraagt of ik niet bang ben", zegt de kapitein. „Maar er is niets mis met dit schip. De O'Brian is in prima conditie en er is geen enkele reden waarom hij het niet zou halen." Hij zegt hetzelfde over zijn bemanning die een gemiddelde leeftijd van 70 jaar heeft. „Ze zijn allemaal goed gemotiveerd en gezond." De mannen zijn voor hun vertrek allemaal li chamelijk onderzocht, maar voor de zekerheid worden ze vergezeld door een dokter en een priester. Er is ook een aantal jongemannen aan boord om in te springen als de oudjes ver moeid mochten raken. De reis over de Atlanti sche Oceaan zal zo'n veertien dagen duren en aangezien het schip geen air-conditioning heeft, kan het op warme dagen benedendeks flink benauwd worden. Na het herdenkings feest zullen de O'Brian en zijn bemanning weer op eigen kracht de terugreis aanvaarden. De climax van de Amerikaanse deelname aan de D-Day herdenkingen worden echter de door het Pentagon goedgekeurde sprong bo ven Normandië van veertig oorlogsveteranen van 67 tot 83 jaar. De veteranen hebben er hard voor gevochten om op 5 juni boven de Franse plaats Sainte Mère-L'Eglise uit twee oorlogslasten te mogen springen. Aanvankelijk beweerde het Ameri kaanse ministerie van defensie dat het krappe schema geen plaats bood voor de veteranen. Boze stemmen beweren dat de Amerikaanse legerleiding de schrik om het hart sloeg bij de gedachte aan een luchtruim vol zwakke oude mannetjes in vrije val. Maar toen de grijze hel den dreigden zelf vliegtuigen en parachutes te huren, gaven de hoge omes alsnog toe. Ook de burgemeester van Sainte Mère-L'Eglise heeft zich verzet tegen de sprong van de vete ranen. „Te gevaarlijk", zo luidde zijn oordeel. „Flauwekul. Degenen die willen springen, springen gewoon", aldus de Amerikaanse oud strijder Howard Manoian. „Daar hebben we geen toestemming van een burgemeester voor nodig. In 1944 hadden we ook geen toestem ming van de Duitsers gekregen om te landen." Bij de bevrijding van Europa vielen aan Ameri kaanse kant verreweg de meeste slachtoffers in de luchtdivisies. Van sommige eenheden keer de maar liefst 90 procent nooit meer terug van hun dropping achter de vijandelijke linies bij de stranden van Normandië. De 72-jarige Ed Manley kijkt uit naar wat zijn laatste sprong zal worden. Hij wil de jongere generaties herinneren aan 'de offers, het leeu en de verschrikkelijke verliezen' van zijn ka meraden. „Dat is belangrijk", aldus Manley. De voorbereiding van de 50ste verjaardag van D-Day verloop verder ook allesbehalve soepel. Eerder al kwam het tot een botsing met de Britten wegens de plotselinge vervanging van 'hun' Pegasusbrug, die zij als eersten verover den. Het eerste bevrijde huis in Normandië, een café naast de brug en een Brits bede vaartsoord, heeft het ook al moeten ontgeldeii. Van de Franse autoriteiten moet het op 6 juni dicht omdat de vloer de menigte niet zal hou den. De eigenaresse weigert vooralsnog daar aan gehoor te geven. Voorts heeft de Franse staat geprobeerd Cana dese veteranen, die al twee jaar geleden had den geboekt, uit hun hotel in Deauville te zet- ten. Daar is op het laatste nippertje, en na een diplomatieke aanvaring met de Canadezen, van af gezien. LOS ANGELES Ind-ANP VERTALLING: MARGREET HESLINGA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2