Sport RKC en VVV voelen zich 1 'Bloemstukje' voor vv Noordwijk slachtoffers EC-handbal in Leiden Monsterzege rugbyteam Roodenburg speelt niet maar degradeert wel naar tweede klas Buitenspo MAANDAG 9 MEI 1994 Bedreigd ADO toch naar na-competitie den haag anp ADO Den Haag is de opvallend ste deelnemer aan de na-com petitie die twee plaatsen in de hoogste klasse als inzet kent. De opvallendste, omdat de club ba lanceert op de rand van het fail lissement, de KNVB twijfelt over het afgeven van de noodzakelij ke licentie en de spelers elke maand weer blij verrast zijn als het salaris is gestort. Telstar, De Graafschap en ADO Den Haag plaatsten zich op de laatste speeldag van de eerste divisie voor de na-com- petitie. De periodekampioenen NEC, AZ en Heracles waren al zeker. RKC en VW, zestiende en zeventiende in de eredivisie, completeren het achttal. De groepswinnaars spelen komend seizoen in de eredivisie. FC Zwolle, dat zich verzekerd wist van het slechtste doelsaldo onder de gegadigden, viel door de ruime nederlaag bij AZ bui ten de competitie. De Alkmaar- ders leidden na ruim een half uur al met 2-0, waardoor ADO Den Haag enigszins gerust kon zijn tegen Helmond Sport. Als Zwolle verloor, had Den Haag aan een gelijkspel genoeg. De wedstrijd tegen Helmond Sport eindigde in 0-0. Programma nacompetiüe: pagina 18 roermond/leiden De handbalsters van Bollen streek mogen volgend seizoen Europa in. Omdat Swift Roer mond gisteren de nationale titel veroverde, speelt deze ploeg in de Europa Cup I. En dus kan de club die jaren geleden nog on der de naam Foreholte in Voor hout bivakkeerde zich inschrij ven voor het Europa Cup II- toemooi. Bollenstreek verloor een maand geleden namelijk de nationale bekerfinale tegen de Limburgers. Bollenstreek, dat haar thuis wedstrijden nu nog afwerkt in Nieuw Vennep, gaat met ingang van volgend seizoen federatief samenwerken met de Leidse club Satumus. Het is de bedoe ling dat de eredivisionist haar thuisduels speelt in de Vijf Mei hal. leiden krijgt dus Europees handbal binnen de grenzen. De handbalsters van Swift Roermond zijn al jaren de Ne derlandse competitie ontgroeid. De profs veroverden gisteren in de Jo-Gerrishal in Roermond hun derde nationale titel op rij. Tegenstander Hellas ging kans loos met 24-16 ten onder. FANERBORG ANP De Nederlandse rugbyploeg heeft de veertiende ontmoeting met de nationale rugbyploeg van Zweden, zaterdag in Faner- borg in het kadei van da I DIA B-poule, overtuigend gewon nen: 6-44. Bij rust leidde Oranje met 6-15. Het was de dertiende Nederlandse zege op Zweden, de enige nederlaag dateert van 23 jaar geleden: 6-0. Nederland heeft zich met de ze triomf hersteld van de neder laag die de ploeg vorige week leed tegen Polen. De straffe lei ding van de Franse arbiter De Miranda was daar mede debet aan. John van Altena, de bonds coach, zei het na afloop duide lijk: ,,Met deze arbiter hadden wc ook van Polen gewonnen." Oranje was op alle fronten beter. Vooral de driekwarten speelden een sterke wedstrijd. De derde rij: Broers, Visser en Lion Cachet, de Zuidafrikaan met Nederlands paspoort die bij DIOK speelt, domineerde en gaf Zweden geen kans. Binnen een kwartier stond Nederland al met 12-0 voor door tries van Verhoog en Nachtegaal met een conversie van Leidenaar Mi- chelsen. Twee penalties brach ten Zweden even dichterbij (6- 12). maar het bleef bij dit inci dent. Nederland gaf het initia tief niet meer uit handen en ging de rust in met een 6-15 voorsprong door een dropgoal van Marker. Na de rust bleef Oranje op permachtig. Door tries van Nachtegaal, Verhoog, Lion Ca chet en Marcel Chaudron, een dropgoal plus een conversie van Marker en twee conversies van Michelsen werd de eindstand 6- 44 bereikt. Topscorers, waren Verhoog en Nachtegaal met ie der tien punten. Vader Romario vrij Rio de janeiro» De vader van Romario is vrij. De politie van Rio de Janerio bevrijdde hem gisteravond uit handen van de ont voerders in het nabij de hoofdstad gelegen dorp Queimados. Zijn gezondheidstoestand was goed. De politie arresteerde drie mensen: Een minderjarige jongen en twee vrouwen. De misda digers eisten een losgeld van zo'n dertien miljoen gulden. De 64- jarige Edevair Souza de Faria was sinds maandag in handen van de kidnappers. ADO Den Haag wil Langeveld 'Grove vervalsing van competitie katwuk» Pim Langeveld heeft vorige week een oriënterend ge sprek gevoerd met het bestuur van ADO Den Haag, de zielto gende club uit de eerste divisie, die zich zaterdag plaatste voor de nacompetitie. Langeveld deed dat op initiatief van ADO. De Katwijker is geïnteresseerd, maar niet meer dan dat. Arie Lagen dijk adviseert Langeveld in de besprekingen met de profclub. Volgende week maandag neemt het duo een beslissing over een verblijf bij de Haagse club. Kruit in gesprek met Eagles leiden» Peter Kruit heeft deze week een gesprek met eredivisio- nist Go Ahead Eagles. De aanvaller van Roodenburg speelde vo rige week een testwedstrijd in de Adelaarshorst en viel in de smaak bij de technische staf. „Ze hebben me bij Roodenburg al een paar keer gezien. De oefenwedstrijd is me goed bevallen en daarom gaan we nu rond de tafel zitten", aldus de 19-jarige rechtsbuiten. BV Lisse trekt vrouwenteam terug lisse Het bestuur van de basketbalvereniging BV Lisse heeft de knoop doorgehakt. Het vrouwenteam, de afgelopen competitie nog uitkomend in de play-offs die uitzicht op de nationale titel gaven, acteert het komende seizoen niet meer op het hoogste niveau. „Er is bewust gekozen voor een plaats in de promotiedi visie", aldus voorzitter Robert Borsje. Borsje heeft evenals zijn medebestuurders geen moment spijt gehad van de weg die vorig seizoen met het vlaggeschip van de vereniging werd ingeslagen. Hij heeft echter moeten ervaren, dat het spelen in de top een onevenredig zware belasting op de club legt. Canada: na 33 jaar weer wereldtitel milaan» De domper van Lillehammer is uitgewist. In de olympi sche Finale gingen de Canadese ijshockeyers bij de shoot-outs tegen Zweden aan de spanning ten onder, gisteren hield Luc Ro- bitaille in de eindstrijd van het WK tijdens twee bloedstollende penalty-series tegen Finland zijn zenuwen wel in bedwang. In duel met doelman Mylis was hij twee keer succesvol. De laatste treffer bracht de wereldtitel na 33 jaar terug in Canada. Van krachtsverschil was echter geen sprake. Stilstand is soms letterlijk ach teruitgang. Roodenburg stond afgelopen weekeinde stil, maar dat betekende degradatie naar de tweede klasse van het zon- dagamateurvoetbal. Omdat Kol- ping Boys de inhaalwedstrijd bij Blauw Wit met 2-1 won, kan de club uit Noord niet meer boven de rode streep eindigen. Bij de blauwzwarten werd gis teren gelaten gereageerd op de afdaling die men van heinde en verre zag aankomen. Rooden burg draaide het hele seizoen al stroef en toen vorige week de wedstrijd bij Hilversum werd verloren, wist iedereen het ei genlijk al. „De groep had zich in dat weekeinde in feite al ver zoend met degradatie", zegt rechterspits Peter Kruit. „We zijn in de eerste klasse voetbal lend gewoon tekort geschoten, dat is de conclusie van dit sei- Volgens voorzitter Marius Wunderink hoeft Roodenburg zich niet te schamen. „We heb ben boven verwachting de eer ste klasse bereikt door in de slotfase van het vorige seizoen de na-competitie te halen en daarna te blijven winnen. We wisten dat het een zwaar jaar zou worden en we hebben de competitie echt niet in de laatste weken verloren. Er is de nodige tegenslag geweest. Spe lers waren geschorst of gebles seerd en dan denk ik met name aan basiskrachten als Patrick Heymans en Ron van der Lin den." Wunderink: „Dit is een prima uitgangspunt om volgend sei zoen het een en ander recht te zetten. We moeten het niet te somber bekijken, sport bestaat uit winnen en verliezen. Dit was bovendien geen gezellige klasse met clubs die maar zes toe schouwers meebrachten naar Noord." Over de pikante uitspraken van trainer Eelco Fielemon is afgelopen week wel gesproken binnen de club. Maar de spe lersgroep en het bestuur von den de verwijten van de coach aan het adres van de selectie geen reden tot ingrijpen. Wun derink: „We zijn gedegradeerd. De spelers, de trainer, het be stuur en de supporters zijn ge degradeerd bedoel ik. Als we Fi elemon nu nog aan de kant hadden geschoven zou de in druk nog ontstaan dat we hem de schuld in de schoenen schui ven. En zo is het niet." I is verhuisd 1OOO m2 kampeer-, zwerf-, wandel en buitensportplezier onder 1 dak! Lij Gratis op ei gen terrein Eredivisie: drie miljoen kijkers motie van Heerenveen, NAC en VW, die alle over een omvang rijke en trouwe aanhang be schikken. De? eredivisie heeft dit weer de grens van drie miljoen toqschouwers doorbroken. De teller bleef na 306 wedstrijden stejeen op 3.070.226. Zeventien jaar geleden trok de eredivisie voor de laatste keer meer dan driemiljoen Rijkers. Vorig seizoen kwamen op het hoogste niveau iets meer dan 2,6 miljoen liefhebbers naar de velden. De fikse stijging is gro tendeels te danken aan de pro- PSV mocht zich in de grootste belangstelling verheugen. De Eindhovense club trok gemid deld 25.806 toeschouwers, een paar honderd meer dan in het vorige seizoen (25.282). RKC\ kwam uit op het laagste aantal. 3012. Vorig seizoen noteerde degradant Dordrecht'90 een ge middelde van 2040. Fred Bloem loopt juichend weg nadat hij 2-0 heeft gescoord. Er zouden nog drie goals van de spits volgen, in totaal scoorde hij er vijf. Invaller Fred Bloem scoort vijf keer voor zaterdageersteklasser Sommige dingen gebeuren alleen in strips. Zoals het verhaal van die voetbal ler die door zijn trainer werd aangewe zen als reserve. Hij zat in de dug out een beetje te 'soezen' en moest opeens inval len. Hij strikte zijn veters, stapte het veld op en scoorde vijf goals. Zijn ploeg won met 5-0. Zo gaat dat in het spannende stripverhaal 'De Wondersloffen van Sja- kie'. In werkelijkheid maak je zoiets na tuurlijk niet mee. Tenzij je Fred Bloem heet en bij de w Noordwijk voetbalt... De 23-jarige spits was afgelopen zater dag even weggelopen uit het jongens boek. Voor de belangrijke thuiswedstrijd tegen Volendam was hij aangewezen als twaalfde man. Bloem schikte zich in zijn lot en nam plaats op de bank. Toen na een kwartier Patrick Scheurwater uitviel met een enkelblessure, moest hij zich alsnog klaar maken voor een optreden. Het zou een gedenkwaardige middag worden. Bloem zou voor rust twee keer scoren, maar eigenlijk hadden er al vier of vijf ballen in het doel moeten gaan. Na de thee duwde hij er nog eens drie in het mandje. Hij had de mogelijkheid laten liggen om twee zuivere hattricks te sco ren, 'maar dit was allemaal al gek genoeg. Zijn team won met 5-0. Noordwijk - Vo lendam ging de geschiedenis in als de 'Bloempot'. Of beter: een 'Bloemstukje'. De stripheld deed na afloop van de wedstrijd niet al te lyrisch over zijn op treden. Hij wilde ook dat de rest van de ploeg iets van de eer zou opstrijken, want 'het hele team heeft vandaag bewe zen dat het een schande zou zijn als we degraderen'. Bloem: „Je hebt van die wedstrijden. Toen ik erin kwam, kreeg ik meteen een flinke schop. Ik lag op net gras en dacht meteen aan wisselen. Drie seconden later liep ik de zestien in en kreeg die bal boven op mijn pikkie, dat was 1 -0. Zo kan het gaan." Dat 'pikkie' was de neus van de rech terschoen van Fred Bloem. De goed spe lende Geert Jan Bakker legde de bal pan klaar op het puntje en dat was 1-0. Toen ging eigenlijk alles vanzelf. Hoewel: na dat hij uit een voorzet van Fred Aboikoni 2-0 had binnengekopt verzuimde onze held om voor rust de wedstrijd al te be slissen. Via de lat en keeper Cor Verhoe ven bleef het 2-0. „In de pauze heb ik de trainer nog ge vraagd of het niet beter was om te wisse len, ik voelde me niet lekker. Hij wilde dat ik bleef staan, want het ging prima zeggen. Er werden nog e paar spannende bladzijden aan de story toegevoegd. In de tweede helft zou de economiestudent drie keer het net ra ken. Het waren binnentikkertjes (na heel knappe voorbereidende acties van Rocky Pitty en Jos Smits) en zijn over-over- grootvader zou ze misschien ook hebben gemaakt, maar toch. De doelpunten tel den en wat belangrijker was: de zege van Noordwijk telde. Door de dikke winst op de mede-degradatiekandidaat - die in de beginfase kleine kansjes kreeg, maar daarna geen schim was van de ploeg die zo in vorm was in de afgelopen weken - heeft Noordwijk nog alles in eigen hand, maar veilig is de kustploeg allerminst. Fred Bloem is bezig aan zijn eerste jaar bij Noordwijk en blijft ook volgend sei zoen op Duinwetering. Hij komt van Hollandia waar hij ook al eens vijf keer in een wedstrijd scoorde (voor de beker te gen Spirit), maar toen was hij basisspe ler. In de voorbereiding met Noordwijk trof de amateurintemational in augustus vorig jaar zeven keer de roos in anderhalf uur tijd. Dat was tegen MVKV dat met 13-0 werd verslagen. In de badplaats riep toen iedereen dat ze de 'Romario van de bollenstreek' hadden gevonden en dat Noordwijk eindelijk de lang gezochte goaltjesdief in huis had. Bloem: „Begrijpelijk, ik maakte er 20 in zeven oefenduels." In de competitie wist Bloem echter tot aan zaterdag pas even vaak te scoren als hij in het duel tegen MVKV had gedaan: zeven keer dus. De Bloem lezing: .Ach, ik heb een vormcrisis gehad en ben op de bank be land onder Henny Schipper. Nu John Eelman het heeft overgenomen als trai ner ben ik toch weer beter geworden, ook al was ik zaterdag weer reserve. Of ik er donderdag tegen Rozenburg in moet staan? Dat weet ik niet. Ik denk niet in termen van rancune en revanche-gevoe lens. Toen het maanden geleden zo bé- roerd ging en er spelers werden terugge haald als Van Kins en Zethof heb ik ook gezegd: als de ploeg er beter van wordt ga ik op de bank zitten. Voor donderdag ga ik ook weer met plezier in de dug Hij denkt even na over die woorden en fluistert dan: „Nou ja. met plezier..." Noordwijk Volendam 5-0 (2-0) 26. Bloem 1-0. 28. Bloem 2-0, 74. Bloem 3-0. 76 Bloem 4-0, 81 Bloem 5-0. Toeschouwers: 1200. Scheidsrechier De Bruyn. Geel: Zethof (Noordwijk), De Boer (Vo- Noordwijk Van 1 leusden, Van Kins, Zethof, Van Op de laatste speeldag van de eredivisie zijn RKC en VW in de na-competitie beland, heeft Vitesse zich geplaatst voor Europees voetbal en bereikte FC Twente een aardige uit gangspositie om volgend seizoen ook internationaal uit te komen. den haag anp De grote verliezer heette Roda JC. Door de nederlaag bij Feye- noord (2-1, zie ook pagina 18) viel de formatie van trainer Ste vens uit de top-5. Enkele weken geleden deelde Roda nog de derde plaats met PSV. Feye- noord deed zijn sportieve plicht en draaide warm voor de beker finale. Wordt daarin NEC ver slagen, dan is de vijfde plaats van FC Twente ook toereikend om uit te komen in het toernooi om de UEFA-beker. Twente dankte de hoge eind klassering aan een welhaast perfecte eindsprint. Vorige week werd directe concurrent Roda JC met 4-1 verslagen, zondag ging degradant Cambuur er met dezelfde cijfers aan. Het succes betekende genoegdoening voor trainer Baan. Eerder al werd zijn contract opgezegd wegens on toereikende prestaties, op de valreep dwong hij toch de min of meer gewenste positie af. Vitesse had een punt nodig om zeker te zijn van de vierde^ plaats, Groningen een punt om degradatie te ontlopen. Won derbaarlijk genoeg eindigde het duel tussen beide ploegen in het Oosterparkstadion in 0-0. RKC en VW zijn gistermiddag veroordeeld tot het spelen van de nacompetitie. De zege (2-0) van de Waalwijkse gasten in De Johan de Koek is dolgelukkig met de handhaving van FC Utrecht. De ploeg speelde 2-2 in Breda tegen NAC. FOTO» ANP Koel bleek gezien de resultaten op andere velden van nul en ge nerlei waarde. Beide trainers repten naderhand hardop van grove vervalsing van de compe titie. RKC'er Bert Jacobs "ging daar bij het verst. Het meest had hij zich gestoord aan de wedstrijd van Groningen bij Ajax, twee dagen na het kampioensfeest van de Amsterdammers. Met de zeer verrassende winst voor de degradatiekandidaat uit het Noorden. „Die jongens van Ajax konden onmogelijk spelen, zo kort na alle festiviteiten. Ik ben zelf ook wel eens dronken ge weest, ik weet hoe het is. Bij de KNVB drinken ze ook wel eens een borreltje, daar moeten ze het ook weten." Naast Groningen haalde ook FC Utrecht het ene punt dat no dig was om boven RKC en VW te blijven. In tegenstelling tot Groningen moest Utrecht er wel wat voor doen. De 2-2 bij NAC, dat nog een zeer kleine kans op plaatsing voor internationaal voetbal had, werd op eigen kracht afgedwongen. De drie duels waarbij niets meer op het spel stond verlie pen redelijk opvallend. Volen dam won op eigen veld van PSV, 3-2. Voor de Eindhovena- ren scoorde overigens wel de net weer herstelde international Wouters. Sparta sloot af met een opvallende 5-1 bij Go Ahead Eagles. Heerenveen be haalde op eigen veld een 3-1 overwinning op MW.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17