Voor 'n mooie Pinksterdag Wandelen met blinden in het Katwijkse Panbos Bonden praten ruzie bij Heineken uit Regio MAANDAG 9 MEI 1994 VRIJE TIJD Havenzangers De Havenzangers treden woensdag 11 mei op in bar- dancing Saint Tropez in Oud *\de. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de 'echte Groenteman', Van der Meer, Noordplein 13 in Roelofarendsveen, snackbar De Halte in Rijpwetering en bij Saint Tropez zelf. Aan de zaal zijn de kaarten een rijksdaalder duurder. Voorlichting .De Stichting Aklieve Gezond heidszorg Rijnstreek houdt morgen een voorlichtingsbij eenkomst in Benthuizen. Het hema is lever- en darmziekten. videofilm ver- Er wordt ïoond en darmarts c BURGERLIJKE STAND -EIDEN: •leden A. van As, geb. 26 aug. 1920, man R.P.P. Lettinga, geb. 8 iept. 1907, vrouw H. Imthorn. geb april 1914, man*A.P. Jeup, geb. 9 1923, man G.C. Hagers. geb. 26 i 1948, man P.K. Smits. geb. 3 i. 1910, C. de Ruijter, geb. 2 maart 03, man J.J. Zitman, geb. 13 aug. 1902, man B.C. van der Blom, geb. ?3 april 1921, echtg. van C.E. Homberg van der Hblst, geb. 11 dec. 1928, P.J. de Groot, geb. 24 nov. 1921. M.J. Beelen, geb. 8 aug. 1906, W. Boesaard, geb. 10 maart 1901vrouw H J van Thol. geb. 24 an. 1953, vrouw* J.A H Bredewold, >eb. 16 april 1960. man. Oetrouwd P. Voorzaat en A.S. van Iter- son R L. van Es en C.B. Werner H.M. Cooijmans en C. Ommering M. /erkerke en W. van Wijk P.H.M. Brui nes en K.N. Kytö J. Reizevoort en J.M. ^oest A.V. Krabbendam en M.F. van Zijp P J.M. Heijnders en S. Wels I.F.S. Pesant en C.J.M. Blesting* A. _.M. Robalmo Mora en K.L.P. Keteldijk J.F. Bruggeman en I.M.J. Vink. 'Het ruikt naar fris groen :r is een maag- i vragen te beant woorden. Aanvang 20 uur in het cruisgebouw, Kon. Julianastraat Stoma De Stoma Stichting Nederland aoudt woensdag 11 mei een bij eenkomst voor mensen die een ctoma dragen (een kunstmatige uitgang voor urine of ontlas- dng). Tijdens deze bijeenkomst, n het St. Elisabeth Ziekenhuis te Leiderdorp, wordt informatie gegeven over nieuwe hulpmid delen. Aanvang 14 uur. brandweer De Wassenaarse brandweer zoekt vrijwilligers. Er is plaats voor vijf mannen en vrouwen die woonachtig zijn in Wasse naar en tussen de 18 en 30 jaar jud zijn. Op 17 mei wordt voor aspirant-vrijwilligers een infor matie-avond gehouden in de kazerne aan de Johan de Win straat 39. Aanvang 20 uur. Vleermuizen De Stichting Natuur en Milieu Zuid-Holland houdt elke zater dag rondleidingen in de 'vleer- muisbunker' bij de Wassenaar- se Slag. De rondleidingen star ten om 10, 12, 14 ert 16 uur en duren een uur. Toegangsprijs 4 gulden, 2 gulden voor kinderen. Maast het parkeerterrein bij de strandopgang Wassenaarse Slag s de kaartverkoop bij het bord Vleermuisbunker'. De rondlei dingen gaan door tol en met 27 augustus. Bel voor informatie jn (groeps-)reserveringen 1820-14500. KATWUK IRENE NIEUWENHUUSE Gert-Jan de Bruyn, IVN-gids, plukt een plant. Het is kleef kruid. Hij nodigt zijn blinde wandelgenoten uit de plant te betasten en te vertellen wat ze voelen. „Het houdt tegen", zegt de één. „Het kriebelt", is de op merking van een ander. „Net schuurpapier", is weer een vol gende beschrijving. „Het ruikt naar fris groen", is misschien wel de opmerkelijkste omschrij ving van deze kleverige plant. Afgelopen zaterdag maakten vijftien blinden en slechtzien den en hun begeleiders een na- tuurwandeltoht door het Kat wijkse Fanbos. De deelnemers waren allen lid van de Leidse Vereniging van Blinden en Slechtzienden. Een tocht die zienden én blinden leerde dat de natuur meer biedt dan fraaie vergezichten en kleurige bloe- Blinden en slechtzienden voelen, ruiken, horen en proe ven beter dan zienden, is een veelgehoorde uitspraak. Vol gens de ene blinde klopt dit, volgens een ander is het klink klare onzin. Voor Jan Meerpoel uit Lisse geldt het eerste. Hij heeft een ongeneeslijke oog ziekte waardoor hij nog maar nauwelijks kan zien. Hij legt uit: „Het is niet te om schrijven hoeveel beter ik ruik dan vroeger. Ook mijn tast- en reukzin zijn sinds het vorderen van mijn oogziekte beter ont wikkeld. Als ik met m'n stok op straat loop, voel ik dat sommige tr me kijken. Dat is geen suggestie. Maar omdat ik tot mijn 28ste goed heb gezien, kan ik bij een wandeling als dit genieten van beelden die ik nu nog denk te zien. Een gids moet mij alleen helpen die beelden weer 'zichtbaar' te maken", is zijn omschrijving. Fabeltje i de vereniging, Piet van Breemen, daarentegen heeft niet dezelfde ervaring als Jan. „We horen en ruiken niet beter. Dat is een fabeltje. Ik ben volledig blind, het is ook niet zwart wat ik zie, ik zie gewoon niets, niets. Ik heb wel geleerd om me beter te oriënteren. Ik voel bijvoorbeeld op afstand of ik op een wijd grasveld sta of een stenen muur in de omge ving heb. Pas was ik op een bal- con, zes etages hoog, ik werd bang omdat ik die hoogte als vijandig ervoer." Voor gids De Bruyn ligt de waarheid over de belangrijkheid van de zintuigen in het midden. „De natuur moet je eigenlijk zo totaal mogelijk waarnemen. We zijn in de loop van de eeuwen oogdieren geworden. Als jong kind hebben we afgeleerd om overal aan te zitten wat we mooi vinden. Maar kijken alleen is eenzijdig. Gebruik je je ande re zintuigen niet, dan kan het zelfs vervreemdend werken, want alleen kijken beklijft vaak niet. Als je in een concertzaal zit en je vindt bepaalde muziek heel mooi, dan sluit je niet voor niets je ogen om beter te horen en de muziek door je heen te la ten vloeien." DEN HAAG/ZOETERWOUDE GPD De Industriebonden van CNV en FNV gaan proberen hun bij de Heineken-staking ontstane ruzie uit te praten. Industrie- en Voedingsbond CNV-voorzitter Terpstra en zijn FNV-collega Van der Weg gaan op 17 mei om de tafel zitten voor een - in de woorden van Terpstra - 'ste vig gesprek'. De beide bonden hadden afgesproken elkaar niet meer publiekelijk in de haren te vliegen, maar het afgelopen weekeinde ging het weer mis. Het sluimerende conflict tus sen beide bonden laaide op na dat CAO-coördinator H. Krul van de FNV had laten weten dat het CNV de Heineken-CAO 'verkwanseld' had. Industrie bond CNV-voorzitter Terpstra zei dit weekeinde voor de Tros- radio 'uitermate teleurgesteld' te zijn over de nieuwe beschul digingen. Volgens Terpstra zijn De Bruyn 'doet' om dit prin cipe verklaarbaar te maken, ge regeld projecten met schoolkin deren. Hij laat ze dan, met een blinddoek voor, door het bos lo pen. Wat dat betreft had hij af gelopen zaterdag geen beter ge volg kunnen hebben. Begeleiden De gids begeleidt zijn wandel genoten van de ene boom naar de andere. „Voel eens aan de ze". Een gladde is een esdoorn, op de tast niet te onderscheiden van de beuk. Maar het blad er bij halend, weten alle deelne mers het snel. Het vingergblad van een esdoorn voelt totaal an: ders dan een glad beukeblad. Een boom met veel schors is een den en ook de groeiringen van de klimplant kamperfoelie in de bast van een boom zijn duidelijk te voelen. Een zwaar geribbeld exemplaar is een zwarte populier. Maar behalve een 'voelbos' blijkt het Panbos in aanwezig heid van de IVN-gids ook een concertzaal te zijn. Het winter koninkje zingt 'alarmgeluid', de roodborst laat een 'wild geluid je, dat lijkt op zigeunermuziek' horen en de tsjif-tjaf is het 'maatslagertje' in de natuur. Maar de nachtegaal 'geen klank is zo zuiver, heeft wel 400 melo dietjes in voorraad' is de abso lute diva van het gratis open lucht concert. Voor de 79-jarige Smal zou er wel elke week 2 natuurtocht uitgestippeld i gen worden. „Ik kom m Jan Meerpoel (rechts) uit Lisse en zijn maat Teun voelen aan de schors v alleen een keer mijn hulp om boodschappen te doen. Vroeger tochten georganiseerd. Dit is werden er nog weieens tandem- toch heerlijk. Alleen al om bui- FOTO DICK HOGEWONINC ten te zijn en te voelen dat het Gesprek op 17 mei ze bovendien 'bezijden de waarheid'. Beide industriebonden heb ben dit arbeidsvoorwaarden- seizoen geregeld te kampen met onderlinge meningsverschillen en irritaties. Het kwam tot een uitbarsting bij Heineken. Daar ging het CNV akkoord met een CAO-voorstel van de directie, terwijl de FNV een achteraf wei nig succesvolle staking begon. Sindsdien zijn de verhoudingen tussen beide bonden behoorlijk verstoord. Industriebond CNV-voorzitter Terpstra wil de slechte verhou dingen via een gesprek met zijn FNV-collega Van der Weg 'weg poetsen'. „Ik wil hem recht in de ogen kijken en vragen: wat hebben we fout gedaan? An- dersóm moet hetzelfde gebeu ren", aldus Terpstra. De Indus triebond CNV-voorzitter noemt de bijeenkomst op 17 mei 'een belangrijk gesprek, dat open en eerlijk moet verlopen'. Noppenjurk in marine/wit, inclusief ceintuur. Polyester. 38-50 V-hals bloemenjurk met ceintuur en 'parel'-knoopjes. 40-50 Tweedelig pakje: witte V-hals blouse met marine rok. 40-48

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10