Lastercampagne tegen socialisten Buitenland Hongaarse Nederlanders zoeken roots Hongaren zijn Nek-aan-nek-race tussen salsakoning en 'de stier' 5* Vietnam herdenkt bloedige slag met Fransen bij Dien Bien Phoe ZATERDAG 7 MEI 1994 De leider van de Hongaarse Socialistische Partij Gyule Horn. foto reuter „De rekening: tienduizenden doden in 1919, honderd duizenden gedeporteerden in 1945, honderden doden in 1956,22 miljard dollar schuld in 1980". De anti-socialisti sche propaganda in Hongarije neemt duizelingwekkende proporties aan sinds de socialisten in de opiniepeilingen voor de parlementsverkiezingen van morgen op winst staan. BOEDAPEST RUNA HELLINGA CORRESPONDENT Vrijwel alle partijen richten hun toespraken voornamelijk tegen de socialisten. Het Hongaars Democratisch Forum (MDF), de grootste regeringspartij, is zelfs een regelrechte lastercampagne begonnen waarbij schaamte loos gebruik wordt gemaakt van de macht de staatstelevisie. Het pamfletje met 'de reke ning' dat ergens op een boom in Boedapest hangt, is zeer on schuldig vergeleken met de be schuldigingen die de socialisti sche MSzP en de donderdag bij een auto-ongeluk ernstig ge wond geraakte partijleider Gyu- la Hom via de electronische media over zich heenkrijgen. Het is algemeen bekend dat Hom na het neerslaan van de Hongaarse opstand in 1956 lid was van de zogenaamde arbei dersmilities, een partijorganisa tie die in veel gevallen het vuile werk van de politie opknapte. Dat heeft Hom nooit ontkend. HONGARIJE Hoofdstad: Boedapest Aantal inwoners: io,5 miljoen Oppervlakte: 93.030 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 114 (Nederland 368) Taal: Hongaars Maar volgens eigen zeggen heeft hij alleen bruggen en we gen bewaakt. Niemand heeft ooit bewijs van het tegendeel kunnen vinden, tot de actuali teitenrubriek Panorama on langs een in Zweden wonende Hongaar opvoerde die verklaar de dat 'een man die sterk op Hom leek' hem in 1957 in de gevangenis de tanden uit de mond had geslagen. Niet alleen kreeg Hom geen kans op een weerwoord. Maar een klein onderzoek van het so cialistische dagblad Nepsza- badsag leerde al snel dat het verhaal van de getuige aan alle kanten rammelde. Zo bleken al lerlei data niet met elkaar te kloppen. Bovendien was de ge tuige in de jaren zestig een paar maal veroordeeld: ondermeer wegens inbraak en... meineed. Eerder had het MDF al voor een schandaal gezorgd door alle Hongaren een folder thuis te bezorgen over de prachtige re sultaten die de regering de afge lopen vier jaar had bereikt. Een verkiezingsstunt? Hoe kwamen de critici erbij, het betrof ge woon objectieve voorlichting aan het volk. Op staatskosten uiteraard, en de folder wordt door de partij ijverig bij haar verkiezingsmeetings gebruikt. Voor de campagne hebben de Hongaarse media afspraken ge maakt over een eerlijke en ge lijkwaardige behandeling van alle partijen. De televisie, die de afgelopen maanden gezuiverd is van tegenstanders van de MDF-regering, verklaarde dezer dagen echter zich nergens toe verplicht te voelen. Of het MDF met zijn campagne zijn doel be reikt, is overigens sterk de vraag. Terwijl ze de glanzende regeringsfolder bekijkt, scham pert een dorpsbewoonster in Noord-Hongarije: „Voor dit soort dingen heeft deze regering wel geld. Ze kunnen me beter een hoger pensioen geven". THP QQT1 Qtinprp BOEDAPEST THIEU VAESSEN Lorant Varga had in Nederland al 29 jaar lang bijna dagelijks over Hongarije gehoord, vaak in het Hongaars ook. Met zijn ouders bracht hij er zijn vakanties door, leerde de taal en zo begon hij de Hongaarse mentali teit, de hartelijkheid en het pessimisme, steeds meer te waarderen. Een paar jaar wonen in het land waar zijn ouders waren geboren, dat was een droom en Varga stippelde zijn strategie uit. „Het moest gewoon lukken", zegt hij in het ui terst moderne kantoor van de ABN AMRO in Boedapest. Na zijn studie economie zocht hij een werkgever die plannen had om zich in Hongarije te vestigen en zo kwam hij bij de gefuseerde bank terecht. Varga beschouwt zichzelf al minder als een toerist nu hij twee maanden in Boedapest woont. „Ik voel me nog Nederlander, maar ik pas me snel aan. Ik denk dat het percen tage Hongaar-zijn nog zal groeien, dat ik echt trots word op Boedapest, dat ik bij een voetbalwedstrijd tussen Nederland en Hongarije niet meer voor Nederland ben." Varga is een zoon van twee van de duizen den Hongaren die vooral in 1956, toen Rus sische troepen een volksopstand neersloe gen, naar Nederland vluchtten. Als geen an dere minderheidsgroep integreerden de veelal goed opgeleide Hongaarse ballingen in Nederland. Een massale terugkeer bleef dan ook uit na de val van de Muur: de vluchtelingen hadden inmiddels een goed bestaan opgebouwd in hun nieuwe vader land. Voor veel jongeren, de tweede-generatie ballingen, blijft het land van hun ouders echter trekken. Zij hebben weinig te verlie zen, willen wel eens nagaan of hun roman tische beeld van Hongarije strookt met de werkelijkheid, of gewoon hun geluk wel eens proberen in het ouderlijke land. Het is ook een mooie tijd in Hongarije te wonen. „Het mooiste vind ik de goud koorts-mentaliteit die er heerst", zegt Var ga. De 'hele omschakeling' meemaken was voor hem een belangrijke drijfveer, meent hij, belangrijker dan het idee dat hij terug moest naar zijn wortels. De iets oudere Lèszló Marècz ziet zichzelf vooral als intermediair tussen de Hongaren en de Nederlanders. Marècz is docent Hon gaarse Studies aan de Universiteit van Am sterdam en zelf ook zoon van ballingen. Ze ventig procent van zijn studenten heeft op een of andere manier Hongaars bloed in de aderen. Direct na zijn middelbare school stortte hij zich al op de studie van de Hongaarse taal, literatuur en geschiedenis. „Je wordt je heel langzaam bewust van de ouderdom van de cultuur en gaat ontdekken hoe gastvrij en fatsoenlijk de Hongaren zijn. Die aristocra tische cultuur trekt aan als een magneet." Peter Csikös zette zich op de middelbare school juist een tijdlang af tegen zijn Hon gaarse verleden. De zomerkampen van Hongaren in Nederland liet hij ongemerkt passeren. „Misschien ben ik nu bezig met een inhaalrace", zegt Csikös in een café in Boedapest. De omslag kwam op een feestje, toen een andere student hem vroeg of „die Hongaren in Roemenië soms gastarbeiders waren". De onwetendheid irriteerde hem; dat hij moest uitleggen dat een groot deel van Hongarije na de Eerste Wereldoorlog was toebedeeld aan Roemenië. Csikös is in Hongarije om het terrein nog eens te verkennen. Hij overweegt zich in Hongaarse vluchtelingen na aankomst in Nederland in 1956. Boedapest te vestigen als freelance journa list. Zijn studie geschiedenis en zijn kennis van de taal moeten een goede basis bieden. En hij hoopt toch ook een beetje de saai heid van Nederland te ontvluchten. „We gingen ieder jaar op vakantie in Hongarije en elke keer viel me weer op hoe levendig het is, dat er veel meer gebeurt op straat", zegt hij, terwijl de ober de door hem ge roemde ongedwongen sfeer illustreert door een kop thee te serveren in een bierpul. Enthousiast verorbert Csikös een forse maaltijd van noedels, goulash en een stuk spek van honderd procent glazig vet. Soms lijkt die Hongaarse eetcultuur alleen al ge noeg reden om Hongarofiel te worden. Het thema keert in alle gesprekken terug, de rij ke gerechten van stoofschotels of van wild en gevogelte met goedgevulde sauzen. „Vreselijk als je in Nederland weer een broodje kaas krijgt voorgeschoteld", zegt de jonge bankier Varga. Na de val van het communisme waren de Hongaren zelf niet altijd even blij met de belangstelling van gevluchte landgenoten en hun kinderen. Sommigen Hongaren me nen nog altijd dat de ballingen hen destijds in de steek hebben gelaten. Anderen vrezen dat gevluchte Euistocraten hen zullen ver drijven van het land en uit de huizen die de communisten meer dan veertig jaar gele den in beslag namen. Van dat soort gevoelens hebben de jonge Hongaarse Nederlanders weinig last gehad. Varga meent dat vooral de ballingen die nu terugkeren in grote Mercedessen om de Hongaren te vertellen wat ze moeten doen, op een vijandige ontvangst kunnen reke nen. „De reacties op onze komst zijn mis schien ook positiever omdat wij er niet voor gekozen hebben te vluchten." toe aan andere regering BOEDAPEST ANP In theorie zouden Hongaren trots moeten zijn op hun rege ring. Na de val van het commu nisme slaagde hun conservatie ve regeringsploeg immers als enige in Oost-Europa erin haar ambtstermijn van vier jaar vol te maken. In de praktijk blijkt voor trots echter geen aanlei ding. De altijd al pessimistische Hongaren zijn opnieuw teleur gesteld. Na de ondergang van het communisme bleef de he mel op aarde uit. In plaats daar van kwam een regering die vol gens velen een feodale regeer- stijl hanteert. Het regerende Hongaarse De mocratische Forum (MDF), dat 'een rustige toekomst' belooft, kan volgens opiniepeilingen morgen bij de parlementsver kiezingen rekenen op niet meer dan 11 procent van de stem men. De enige hoop van de par tij van premier Peter Boross is dat de peilingen het opnieuw verkeerd hebben, net als vier jaar geleden. De oud-communisten van de MSzP, die zich tot de sociaal democratie hebben bekeerd, lij ken af te stevenen op een grote overwinning. 'Ja' is hun slogan. Met de voorspelde ruim 30 pro cent van de stemmen is zelfs een absolute meerderheid voor de socialisten niet uitgesloten. Het kiesstelsel, misschien wel het ingewikkeldste ter wereld, maakt voorspellen lastig. Hongarije combineert een dis trictenstelsel met een systeem van evenredige vertegenwoordi ging. Daarnaast worden 58 van de 386 zetels verdeeld na een verrekening van de reststem- De eerste kiesronde biedt slechts duidelijkheid over 152 zetels. In de meeste van 176 dis tricten zal op 29 mei een tweede ronde nodig zijn om te bepalen wie als plaatselijke vertegen woordiger naar Boedapest af reist. Een kiesdrempel van vijf procent moet versplintering van de politiek voorkomen. De twee liberale partijen in het midden van het politieke spectrum krijgen naar verwach ting de sleutel in handen voor de formatie van een nieuwe re gering. De links-liberale Vrije Democraten (SDS) kunnen re kenen op 16 procent van de stemmen. De rechtsere Jonge Democraten (Fidész) zouden genoegen moeten nemen met 11 procent. Terwijl de SDS een voorkeur heeft voor samenwer king met de socialisten, zegt Fi dész onder geen beding met de oud-communisten in zee te gaan. Panctmezen morgen naar de stembus voor nieuwe president DEN HAAG TJABEL DALING Anderhalf miljoen Panamezen kiezen morgen in de eerste vrije verkiezingen na de Ame rikaanse invasie van 1989, hun nieuwe president Volgens de jongste peilingen belooft de stembusstrijd een nek-aan- nek-race te worden tussen ac teur en salsazanger Ruben Bla des en Ernesto Perez Balladar- es, vanwege zijn corpulente ui terlijk wel El Torode stier genoemd. Blades had aanvan kelijk veruit de beste kansen, maar viel enkele maanden ge leden in de opiniepeilingen ver terug. De laatste weken groeit zijn populariteit weer. Balladares is de Revolutionaire Democratische Partij (PRD), het politieke in strument van de verlichte gene raal Omar Torrijos en de voor malige dictator Manuel Norie ga. Met Torrijos, die in 1Ö68 door een staatsgreep aan de macht kw^m, identificeert Bal ladares zich graag: van Noriega moet hij niets hebben: „Noriega was een schande voor het land". De 47-jarige Balladares ergert - zich aan Panama's beroerde re putatie als witwasland van drugsgeld. Als hij president wordt, zal hij een stringentere anti-drugswetgeving afkondi gen. „De Amerikaanse beschul digingen doen pijn, maar ze zijn correct." De massale toevoer van drugs en drugsgelden naar het Mid- denamerikaanse land is nu ook volgens Panamese begrippen weliswaar illegaal, maar het valt sterk te betwijfelen of Balladares zijn plannen kan verwezenlij ken. De nationale economie is in zeer sterke mate afhankelijk van de drugsgelden en van de dubieuze inkomsten uit de vrij handelszone rond Colón, Pana ma's tweede stad. „Mijn rege ring wordt bepaald door Torrij- ismo", zegt de leider van de Ruben Blades, de salsakoning die morgen een gooi gaat doen naar het presidentsschap van Panama. PRD. „Scholen, banen en on derwijs." Omar Torrijos bezorgde zijn land een zekere politieke en so ciale stabiliteit en sloot in 1977 een verdrag met de VS over het Panamakanaal. De overeen komst, die voorzag in een over dracht nog deze eeuw van de soevereniteit over de Kanaalzo ne van de VS aan Panama, ver- john mc connico me contacten met de bevolking maakten Torrijos ook bij wes terse intellectuelen geliefd. „Een man van grote kwalitei ten"; zo beschreef de Britse schrijver Graham Greene hem liefdevol in zijn roman Getting to know the general. Torrijos, toch ook een dictator maar één van het verlichte soort, was ei genlijk helemaal niet zo'n poli sterkte de nationale identiteit tiek dier. „Het enige wat ik wil is trots van de Panamezen. Zijn een huis, rum en een PANAMA publieke werken, zijn pragmati sche linkse en populistische po litieke standpunten en zijn war- vertrouwde hij zijn vriend Gree ne toe. Ruben Blades vertegenwoor- Hoofdstad: Panama Aantal inwoners: 2,4 miljoen Oppervlakte: 77.080 km2 (Nederland 40.844) Bevolkingsdichtheid: 31 (Nederland 368) Talen: Spaans, Engels digt het andere politieke geluid in het Panamese politieke spec trum. De 45-jarige salsazanger, dichter, filmacteur en tekst schrijver is voor de bevolking het alternatief voor de traditio nele partijen die uitsluitend aan hun eigen machtsbelangen denken. Blades belichaamt voor hen de hoop op een betere toe komst. De bewoners van de sloppenwijken van Panama- Stad herkennen zich in de tek sten van zijn liederen. Voor hen is hij een 'politiek vernieuwer', zoals hij ook de salsamuziek van nieuwe impulsen voorzag. De 45-jarige Blades groeide op in de sloppenwijken van Pa nama-Stad en vertrok in 1975 met een paar honderd dollar op zak naar de Verenigde Staten. Eind 1991 keerde hij terug naar zijn vaderland waar hij de poli tieke beweging Papa Egoro op richtte. De term stamt uit de Pa namese inheemse taal Guaymi en betekent letterlijk Moeder Aarde. Critici zeggen dat Blades' beweging geen duidelijk om lijnd partijprogramma heeft, maar voor Panamese begrippen neemt Papa Egoro verfrissende standpunten in. De salsazanger komt op voor de mensenrechten en wil het lot van de overwegend arme bevol king in zijn land verbeteren. De zorg voor het milieu en de be strijding van de armoede zijn andere belangrijke agendapun ten van zijn politieke beweging die van verkiezingsbijeenkom sten een permanent feest maakt. Blades, fel tegenstander van de Amerikaanse invasie in 1989, wil zijn land de 'waardigheid' teruggeven die het verdient. Pa nama moet minder afhankelijk worden van de Verenigde Sta ten en zijn eigen nationale identiteit terugvinden, betoogt de populaire zanger. Dat stand punt ligt in het verlengde van zijn militante linkse verleden in de VS, dat er onder meer toe leidde dat radiostations in Mia mi zijn platen boycotten. De kritiek die sommigen op de salsa-koning hebben, is dat hij nog te pro-Amerikaans is. In Blades' voordeel werkt dat hij een nieuwkomer is; een man zonder politiek verleden. In de Panamese context betekent dat dat hij niet geassocieerd kan worden met corruptie, drugs handel en diefstal. Want voor de gemiddelde Panamees zijn poli tici dieven en zakkenvullers, en daarom blijft mogelijk zelfs de helft van de kiezers morgen thuis. Als Blades de verkiezingen wint, stapt hij in een lange tra ditie van schrijvers, kunste naars, musici en dichters die zich in Latijns-Amerika geroe pen voelden een belangrijke po litieke rol te spelen. Maar niet al zijn voorgangers slaagden er ook in te bereiken wat zij wil den. De erotische gedichten en liefdespoëzie van de Braziliaan se president Itamar Franco krij gen een welwillender gehoor dan zijn politieke beleid. De Peruaans /Spaanse schrijver Mario Vargas IJosa is wereldbe roemd om zijn romans en es says, maar bij de presidentsver kiezingen moest hij in 1989 het onderspit delven tegen Alberto Fujimori. De Venezolaanse schrijver Romulo Gallegos en zijn Domi nicaanse collega Juan Bosch wonnen in 1948 en 1962 de pre sidentsverkiezingen in hun land. Militaire staatsgrepen smoorden hun politieke ambi ties in bloed. Zo'n 6.000 Fransen werden na de slag bij Dien Bien Phoe krijgsgevangen gemaakt. archieffoto reuter HAARLEM HANS JACOBS Vietnam gedenkt vandaag dat veertig jaar gele den de slag bij Dien Bien Phoe werd gewonnen. Die overwinning bezegelde het lot van de Fran sen in Indo-China. Vietnam werd onafhanke lijkheid, al was er nog 21 jaar strijd nodig, alvo rens beide landsdelen weer onder één regering vielen. De nederlaag bij Dien Bien Phoe is voor de Fransen een van de grootste uit de geschie denis. Begin maart 1954 sloten de troepen van de Vietminh, onder leiding van Ho Tsii Min, de Franse versterking Dien Bien Phoe geheel in. De Fransen, onder leiding van generaal Christian de Castries, hadden zich daar enkele maanden eer der verschanst om een halt toe te roepen aan de opmars van de naar onafhankelijkheid van Frankrijk strevende communisten. Die hadden op dat moment al grote delen van Laos, dat met Vietnam en Cambodja tot Frans Indo-China be hoorde, in handen. Tegenover de Franse troepenmacht, bestaande uit 11.999 mannen en één vrouw, Geneviève de Galard, stond een overmacht van 40.000 man, die werden geleid door generaal Vo Nguyen Giap. Het heldhaftige Franse verzet kon niet verhinde ren dat de vesting op 7 mei. na een belegering van 57 dagen, in handen viel van de Vietname- zen. De slag heeft aan tienduizenden Vietname- zen en soldaten van de Franse Unie het leven ge kost. In maart al vroeg en kreeg Giap een kort staakt-het-vuren om zijn gewonden te evacueren. Voor de Fransen betekende de nederlaag bij Dien Bien Phoe ook meteen het einde van de ko lonisatie van Indo-China. Er werd al enkele maanden in Genève onderhandeld over de juiste wijze van dekolonisatie. Die besprekingen wer den door de feiten op het slagveld achterhaald. In augustus kwam een wapenstilstand tot stand en in oktober 1954 werd Hanoi zonder slag of stoot door de communisten ingenomen. Tegelij kertijd probeerde de Vietminh ook het zuiden van Vietnam de Franse kolonie Cochin-China, die in september onafhankelijk was geworden on der controle te krijgen. Die pogingen leidden na het vertrek van de Fransen tot bemoeienis van de Amerikanen, hetgeen de pas in 1975 beeïndigde Vietnamoorlog tot gevolg had.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7