Kosto wil celstraf voor werkgevers van illegalen Letterlijke teksten van formatie-adviezen aan koningin Beatrix Binnenland Directeuren Nusse Brink eeuwig verbannen van beurs Albeda: 'CDA is eventjes gesloten wegens verbouwing' Onderzoek naar tatoeages Tjeenk Willink geldt als bedachtzaam Pietje Precies Formatie begon in café Scheltema ATERDAG 7 MEI 1994 ^Therapeut verdacht van misbruik olst» Een 39-jarige alternatieve therapeut is vorige maand op Curasao aangehouden. Hij wordt verdacht van incest met zijn drie stiefkinderen en seksueel misbruik van vrouwelijke patiën ten in zijn praktijk in Amstelveen en het dorpje Wesepe bij De venter. De politie van Salland startte het onderzoek naar de man, nadat diens echtgenote hem had beschuldigd van incest met haar drie kinderen. Besluit Rotterdam Airport later rotterdam 1 Iet kabinet heeft een besluit over de vraag of Rot terdam een eigen luchthaven nodig heeft, doorgeschoven naar de kabinetsformatie. Dat heeft de woordvoerder van premier Lubbers gisteren gezegd. Oudste verdachte in witwaszaak vrij amsterdam De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren gelast een 67-jarige verdachte vrij te laten. De man is de oudste ver dachte in de zaak van het Gouden Kalf, waarin zes mensen te rechtstaan op verdenking van onder meer het witwassen van misdaadgelden, belastingfraude en oplichting. Ze deden dat vol gens de aanklacht via vijf wisselkantoortjes in Amsterdam. De 67-jarige man moet wel 100.000 gulden borg betalen en zijn pas poort inleveren. Garantie dat bloemen lekker ruiken aalsmeer Bloemenveiling Aalsmeer start dit jaar met de ver koop van bloemen die gegarandeerd lekker ruiken. Vooralsnog betreft het een binnenlandse proef die een gaat jaar zal duren. Volgens de veiling geeft geur extra waarde aan een bloem. Mo menteel wordt geïnventariseerd welke bloemensoorten in aan merking kunnen komen voor de geurgarantie. Gedacht wordt aan fresia's, rozen, lelies, seringen en tulpen. Het is de bedoeling de bloemen vanaf 1 oktober in de exclusieve bloemenwinkels aan de man te brengen. Irene: Lippe-Biesterfeld Foundation amsterdam Irene van Lippe-Biesterfeld laat bij Sotheby's in Amsterdam een Chinese vaas veilen die komt uit de collectie van haar moeder, prinses Juliana. De opbrengst is bestemd voor de Lippe-Biesterfeld Foundation, die Irene aan het oprichten is. De mens moet weer meer contact krijgen met de natuur, vindt Irene van Lippe. Haar stichting gaat dat nastreven met cursus sen, lezingen en drukwerk. „De Foundation wil creatief bijdra gen aan de dialoog met de natuur", aldus de secretaresse van Irene. amsterdam anp De drie directeuren van het failliete effectenkantoor Nusse Brink zijn levenslang uitgeslo ten van het lidmaatschap van de Amsterdamse effecten beurs. Nusse Brink kwam vorig jaar in het nieuws door betrok- kenheid bij criminele transac- t ties, onder meer het witwassen van druggelden. Het is de zwaarste straf die de Vereni ging voor de Effectenhandel, zoals de beurs officieel heet, ooit tegen leden heeft uitge sproken. De drie directeuren hebben zich volgens de tuchtrechter van de beurs, de Commissie van Orde, onder meer schuldig gemaakt aan verduistering, het verstrekken van onvolledige en onjuiste informatie en het schaden van belangen van klanten. Over het witwassen heeft de commissie geen uitspraak ge daan omdql zij ervan uitgaat dat justitie zich daarmee be zighoudt. Tegen het effecten huis loopt een strafrechtelijk onderzoek naar verduistering, bedrieglijke bankbreuk en he- ling. De Commissie van Orde geeft de Commissie van Gede legeerden, het orgaan dat over het lidmaatschap van de beurs beslist, ernstig in overweging de drie voor het leven uit te sluiten van het lidmaatschap van de Vereniging. De drie di recteuren waren overigens hun lidmaatschap al kwijt doordat Nusse Brink vorig jaar failliet werd verklaard. In feite betekent het advies dat de drie, als zij ooit nog zouden vragen als lid van de beurs te worden toegelaten, voor altijd worden geweigerd. den haag anp Voormalig CDA-minister Albe- da vindt dat zijn partij zou moe ten kiezen voor de oppositie. De partij moet volgens hem zeg gen: „Wij doen even niet mee, gesloten wegens verbouwing". Albeda zei dat gisteravond voor de VPRO-radio. Hij meent dat het CDA intern een intensieve discussie moet gaan voeren. Ook het partijbe stuur vindt dat. Het besloot gis- Bewindsman vindt boetes niet genoeg Staatssecretaris Kosto van justitie wil gevangenisstraffen voor werkgevers die worden betrapt op het in dienst hebben van illegalen. Hij vindt dat ze er met een boete te gemakkelijk af komen. Die kan in de boeken wor den weggewerkt, meent Kosto. De bewindsman spreekt van een „consequent beleid" om werklozen tegen deze praktijken te beschermen. thessalonikianp Het probleem van de illegalen in de Eu ropese Unie stond gisteren centraal tijdens een raad van ministers en staatssecretaris sen van binnenlandse zaken en justitie in de Noordgriekse stad Thessaloniki. De be windslieden spraken zich eenstemmig uit voor een hardere aanpak van illegale arbeid en van degenen die dat organiseren. „Zo lang je illegalen tolereert, ondergraaf je de rechtsstaat. Je duldt een Derde-Wereldeco nomie in je land", zei Kosto na afloop van de bijeenkomst. De staatssecretaris vindt dat illegale naai ateliers moeten worden opgerold. De Ne derlander moet maar iets meer „voor ka toentjes betalen", vindt hij. In Thessaloniki heeft hij zijn collega's voorgehouden dat het tolereren van illegalen per saldo duur- teravond in Utrecht dat er een commissie van „partij-promi nenten" moet komen om de achtergrond te onderzoeken van de verkiezingsnederlaag. De commissie 1 juli klaar zijn. Volgens waarnemend voorzit ter Lodders-Elfferich staat de positie van fractievoorzitter Brinkman op zichzelf niet ter discussie: wel waren er enkele bestuursleden die kritiek had den op de rol van premier Lub bers in de campagne. Celstraffen voor hasj bende amsterdam anp De Amsterdamse rechtbank heeft vijf leden van een hasjor- ganisatie gisteren veroordeeld tot celstraffen variërend van één tot vier jaar. Het gaat om de zo geheten Kolibri-zaak. De hoogste straffen legde de rechtbank op aan een 40-jarige en een 36-jarige man. Volgens de rechtbank is de 40-jarige een van de leiders van het syndi caat. Hij organiseerde hasjrei- zen, waarbij zo'n 270.000 kilo vanuit Pakistan naar Canada en Nederland werd verscheept. Volgens officier van justitie Wortel is de 40-jarige „niet de president-directeur-generaal van het geheel, maar wel de di recteur". Hij ontsnapte in 1986 uit de Bijlmerbajes, waar hij ne gen jaar uitzat wegens invoer van cocaïne. Hem wacht nog een zeer grote claim van justitie, ter ontneming van zijn door misdaad verkregen voordeel. Officier Wortel denkt aan een half miljard gulden. Tegen een 54-jarige oliehan delaar loopt nog zo'n claim voor vier miljoen gulden. De recht bank veroordeelde hem tot een jaar gevangenisstraf, onder meer wegens het verrichten van hand- en spandiensten voor de organisatie. Tegen S. De straf voor een 41-jarige Alkmaarder viel genadig uit: na een eis van zes jaar, kreeg de man een straf van twee jaar op gelegd, wegens deelname aan de „professioneel opererende" organisatie en het organiseren van een smokkelreis. De vijfde verdachte, de vrien din van de 40-jarige hoofdver dachte, werd vrijgesproken van deelname aan de criminele or ganisatie. Wel kreeg ze een jaar cel voor opzetheling, omdat zij heeft geprofiteerd van de door de hoofdverdachte gemaakte winsten. TIJDELIJKE TOILETTEN ÖjÉÉW S66" riool' 'MMn aansluiting F|| Bel voor ECO-TOILET 02510-15393 amsterdam De Amsterdamse GG&GD onderzoekt op welke schaal in de hoofdstad 'cosmetische' tatoeages worden aangebracht. Het aanbrengen van permanente eyeliner, wenkbrauwen of accentuerende lijnen langs de lippen vindt doorgaans plaats in schoonheidssalons. Volgens een woordvoerder van de GG&GD is de op leiding die de specialistes volgen te kort vaak slechts een dag of twee. De praktijken baren de dienst zor gen, omdat het aanbrengen van permanente make-up vaak plaats heeft op gevoelige plekken, zoals de oogleden en wenkbrauwen. „Ze leren in een middagje waar wij jaren over doen", schampert de Amsterdam se tatoeagekoning H. Schiffmacher. Hij is de organisator van de vijfde Internationale Tattoo Conference, die gisteren in de Amsterdamse Beurs van Berlage begon en nog tot en met morgen duurt. Tal van tatoeagelief hebbers tonen er bewerkte delen van hun lichaam. foto anp ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten den haag harm harkemais, maar een politieke arena waarin menig bewindsman Informateur mr. Herman peentjes zweet, is door Tjeenk Tjeenk Willink (52) staat bekend Willink steevast gepareerd: niet als een Pietje Precies en een de Eerste Kamer heeft daar der kan zijn dan de inspanningen om het probleem terug te dringen. Want illegalen profiteren ook van sociale voorzieningen. Nederland telt naar schatting 130.000 tot 150.000 illegale vreemdelingen. De Europese bewindslieden namen giste ren ook stappen in de richting van een ge meenschappelijk asiel- en migratiebeleid. Ze spraken zich uit voor een eerlijke verde ling van de lasten, die sommige EU-lidsta- ten opbreken omdat ze worden over stroomd door asielzoekers. Maar een voor stel van Europees commissaris Padraig Flynn om een Europees fonds voor vluchte lingen in te stellen kreeg nog weinig steun. liefhebber van het detail. Die schuld aan naam heeft hij in Den Haag opge bouwd tijdens zijn werk als re geringscommis saris voor de re organisatie van de rijksdienst. In die functie be stookte hij het kabinet van 1982 tot 1986 met doorwrochte rapporten, nota's en jaarberichten waarin stond hoe de politiek de macht op de ambtenarij zou moeten herove ren. Toen hij in 1986 zijn werk beëindigde, bleek er nauwe lijks iets met zijn voorstellen te zijn gedaan: de ambtenarij was te machtig ge bleken. Maar zijn naam was geves tigd, en nadat hij in 1987 voor de PvdA in de Eerste Kamer was gekozen, bracht hij het in 1989 tot voorzitter van de Senaat, een functie die hij nu nog steeds vervult. Tjeenk Willink staat aan het Binnenhof bekend als een beminnelijke, evenwichtige en deskundige voorzitter, niet echt een politiek dier, maar meer een nadenkende wetenschap per. De ergernis bij de Tweede Ka mer over het feit dat de Eerste Kamer geen afstandelijk en be zonken opererend orgaan meer Informateur Herman Tjeenk Willink. FOTO NIEUW ANEFO juist de Twee de Kamer, die het kabinet afstande lijker en kritischer zou moeten be naderen. De druk op de Eerste Ka mer om recht te breien wat in de Tweede Kamer krom is gewor den, vermindert dan vanzelf. Tjeenk Willink studeerde rechten in Parijs en Lei den en werd in 1970 adjunct-se cretaris van de ministerraad. Hij klom op tot raadsadviseur, in welke functie hij premier Den Uyl en later diens op volger Van Agt diende. Ook was hij enige jaren buitengewoon hoogleraar poli tieke en bureaucratische be sluitvorming aan de Katholieke Universiteit Brabant in Tilburg. Behalve voorzitter van de Se naat is Tjeenk Willink op het ogenblik onder meer bestuurlid van de Stichting Aidsfonds. Dat juist Tjeenk Willink tot informateur is aangewezen, heeft ongetwijfeld ook te maken met zijn vookeur voor een paar se coalitie die hij nooit onder stoelen of banken heeft gesto ken. Alleen met zo'n kabinet zijn de gestolde verhoudingen in politiek en bestuur te door breken, heeft hij meermalen ge- DEN HAAG RIK IN T HOUT De kabinetsformatie startte in een café. Daags na de verkiezin gen, na afloop van de doden herdenking op de Dam, liep Van Mierlo (D66) een eindje op met Bolkestein (WD). Ze ein digden in het Amsterdamse café Scheltema om het elkaar nog eens helder uit te leggen. Dat lukte aardig. Beide heren stap ten gisteren met een vrijwel ge lijkluidend advies naar de ko ningin: de benoeming van het prominente PvdA-lid Tjeenk Willink tot (pre)informateur. Van Mierlo gaf gisteren ook impliciet toe dat hij een list had bedacht. In theorie zou Tjeenk Willink weliswaar objectief en met de nodige afstand moeten onderzoeken welke regerings combinaties allemaal mogelijk zijn, maar in de praktijk is het de bedoeling dat hij over een dag of tien dagen tot de conclu sie komt dat een regeerakkoord van D66, WD en PvdA wense lijk en haalbaar is. Vanwaar al deze omslachtig heid? Dat heeft te maken met het geringe vertrouwen dat Van Mierlo stelt in zijn PvdA-collega Kok. Als het er op aan komt la ten de sociaal-democraten D66 vallen als een baksteen, zo heb ben de Democraten in 1989 on dervonden. Daarom moet de PvdA op een of andere manier aan het paarse kabinet 'gelijmd' worden. En hier komt dan de 'objectieve rapporteur' Tjeenk Willink om de hoek kijken. Van Mierlo lachte gisteren schalks toen hij zijn advies toe lichtte. Het door hem begeerde onderzoek van Tjeenk Willink, gaf hij toe, is bedoeld om de vorming van een paars kabinet dichterbij te brengen. „Stap voor stap is dit de beste tactiek. Ik kan het niet opener zeggen. Er moet een geformaliseerde basis komen voor de paarse co alitie. Daarom hebben we ie mand bij de vorstin voorgedra gen die maximaal objectiviteit verpersoonlijkt." Maar zo open was Van Mierlo nu ook weer niet. Wat hij ver zuimde te vertellen, is dat Tjeenk Willink in kleine kring geldt als enthousiast voorvech ter van de paarse coalitie. „Al leen met zo'n kabinet zijn de gestolde verhoudingen in poli tiek en bestuur te doorbreken", verzuchtte hij een kleine drie jaar geleden. Geen betere kandidaat dus om vast te stellen dat een paars kabinet haalbaar en wenselijk is. En daama zal Van Mierlo met nadruk op de PvdA-af- komst van de senator wijzen. Dat maakt het immers voor Kok (die eigenlijk liever met D66 en CDA wil regeren) veel lastiger de formatie over een paars ka binet te laten mislukken. PvdA Majesteit, De verkiezingen van 3 mei 1994 hebben tot groot zetel verlies voor de regeringspartijen CDA en PvdA geleid. De regeringspartijen beschikken thans niet meer over een meerderheid in de Tweede Kamer. Gelet op de moeilijke sociaal-economische situatie en de maatschappelijke onzekerheid zal het nieuw te vormen kabinet over vol doende draagvlak moeten beschikken. Samenwerking van drie van de vier grootste partijen is nodig om een kabinet te vormen dat kan steunen op een voldoende meerderheid in het parlement. Geen van de vier grote partijen heeft samenwerking met één van de drie andere partijen bij voorbaat uitgesloten. Verschillende coalities behoren daarom tot de reële mogelijkheden. De PvdA heeft nu de grootste fractie in de Tweede Ka mer. De grootste winnaar van de verkiezingen is D66. De PvdA acht het gewenst dat een nieuw kabinet kan stoe len op een progressieve basis door deelname van zowel PvdA als D66. Gegeven de verschillende mogelijkheden wil ik U adviseren een informatie-opdracht te verstrek ken. In die informatie zou kunnen worden onderzocht welke mogelijkheden aanwezig zijn voor de vorming van een kabinet, met daarin PvdA en D66, dat mag rekenen op een vruchtbare samenwerking met de Staten-Gene- raal. Meer in het bijzonder gaat het daarbij om de vraag aan welke wijze en volgorde van onderzoek van die mo gelijkheden de voorkeur moet worden gegeven. Mede gelet op de motie-Jurgens/Mateman geef ik U in overweging de informatie:opdracht aan een zeer be perkte termijn te binden. De Tweede Kamer zou over de bevindingen van de informatie zo spoedig mogelijk kun nen worden ingelicht. CDA Majesteit, Op 6 mei 1994 vroeg u mij advies over een eerste aanvang van (in)formatie- werkzaamheden ten behoeve van een nieuw kabinet. Namens de CDA-frac- tie in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal moge ik u daarop het volgende antwoorden. In de complexiteit van de verkiezings uitslag van 3 mei jl. zoudt u ons in ziens aanleiding kunnen vinden om in ieder geval een informateur uit de kring van de grootste winnaar van de voormalige oppositiepartijen D66 en WD te vragen een onderzoek te ver richten naar de haalbaarheid van een kabinet waaraan naast D66 tevens zouden kunnen deelnemen zowel de andere sterk winnende partij (WD) als tegelijkertijd de, ondanks aanmerkelijk zetelverlies, nu grootste partij (PvdA). Aldus zou naar het oordeel van de CDA-fractie, die als bekend kabinets verantwoordelijkheid op basis van programmatische overeenstemming met andere partijen overigens niet ten principale uit de weg gaat, geprobeerd kunnen worden een eerste antwoord te formuleren op de bijzondere zetel verdeling die uit de verkiezingen van 3 mei jl. in de Tweede Kamer resulteert. VVD Majesteit, De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Ka mer wijst op de noodzaak van een ander beleid. De coalitiepartijen hebben immers fors verloren. Hun verlies is zelfs ongekend in de na-oorlogse parle mentaire geschiedenis van Nederland. Dat is een feit dat niet kan worden genegeerd. Moeilijk is het evenwel, thans een antwoord te ge ven op de vraag, welke combinatie van partijen gelet op de uitslag van de verkiezingen met uit zicht op resultaat kan gaan regeren. Om dat ant woord te formuleren, dient een informateur te wor den aangewezen. Deze informateur kan niet uit de gelederen der zit tende bewindslieden voortkomen. Hun beleid is daarvoor te stellig door de kiezers afgewezen. Hij dient op enige afstand van de dagelijkse politieke gang van zaken te staan en door alle grote partijen om zijn objectiviteit te worden gerespecteerd. Hierbij kan in het bijzonder worden gedacht aan de Voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Ik veroorloof mij voorts op te merken dat een nieuw kabinet meer dan in de afgelopen jaren het geval was, rekening zal moeten houden met de wil van de volksvertegenwoordiging. Op grond van cleze overwegingen moge ik Uwe Ma jesteit adviseren een informateur te benoemen die, gelet op de uitslag der verkiezingen, op korte ter mijn rapport kan uitbrengen over de mogelijkheid een kabinet te vormen dat kan rekenen op het ver trouwen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en dat haar positie respecteert. Majesteit, De uitslag van de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal geeft mij aanleiding tot het volgen de. De nederlaag die de regeringscoalitie heeft geleden is van een historische omvang. Een verlies van tweeëndertig ze tels waardoor een ruime meerderheid werd terugge bracht tot een minderheidspositie, is niet eerder voorge komen. Uit het verlies van de coalitie en de grote winst van de twee oppositiepartijen valt moeilijk een eenduidi ge kritiek af te leiden op de inhoud van het beleid. Deze kritiek is pluriform te achten. Wel is er mijns inziens aan leiding om te constateren dat er allerwegen kritiek is op de vaak chaotische wijze van besturen, die in de afgelo pen jaren heeft plaats gehad. De historisch gezien grote winst voor D66 lijkt te duiden op behoefte aan vernieuwing van het bestuur en van de democratie. Voor de formatie krijgt zij bijzondere beteke nis, omdat de partij zich de laatste jaren consequent heeft uitgesproken voor de vorming van een kabinet met PvdA. VVD en D66. Voor alle duidelijkheid hecht ik eraan nog eens te bena drukken dat deze voorkeur niets van doen heeft met een anti-CDA-gevoel. Zij is louter gebaseerd op de opvatting dat in onze democratie al te lang het bestuur van een re ëel machtsaltematief heeft ontbroken. Dit is een onge zonde situatie. De verkiezingsuitslag geeft de fractie van D66 zeker geen aanleiding deze voorkeur prijs te geven. Ook getalsmatig zou zulk een kabinet immers het dichtst brengen bij de kiezersbewëgingen die de uitslag laat zien: een kabinet van de twee winnaars en de partij die het kleinste verlies heeft geboekt. Deze verkiezing heeft niet alleen een kwantitatieve, maar ook een kwalitatieve verandering gebracht in het traditio nele krachtenveld van de Nederlandse politiek. Sinds de invoering van het algemeen kiesrecht en de evenredige vertegenwoordiging in 1918 hebben de chris ten-democraten immers steeds een vaste en als onmis baar ervaren middenpositie ingenomen bij de vorming van welk kabinet ook. Kabinetsformatie zonder de van zelfsprekende aanwezigheid van de christen-democraten werd ondenkbaar geacht en is ook niet voorgekomen. Het feit dat thans de traditionele spilposilie van de chris ten-democraten als een vast gegeven in de formatie ont breekt noopt tot een informatieproces dat gebaseerd is op duidelijk omschreven opdrachten. In deze omstandigheden lijkt het raadzaam een voorver kenning te laten plaatsvinden naar de wijze, waarop het best kan worden gezocht naar een kabinet dat op een vruchtbare samenwerking kan rekenen met de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De verkenning zou zich moeten richten op een objectieve inventarisering van de houdingen die door de verschillende fracties worden aangenomen ten aanzien van de meest gewenste coalitie Vanwege het feit dat het hier om een puur objectieve rapportage gaat ligt het niet voor de hand de verkenning te laten plaatsvinden door een persoon uit één van de partijen, die een geprononceerd standpunt hebben inge nomen ten aanzien van de gewenstheid dan wel onge wenstheid van een bepaalde coalitie. Om deze reden adviseer ik U een voorverkenning als hierboven bedoeld binnen beperkte tijd te laten verrich ten door de Voorzitter van de Eerste Kamer. Een korte consultatie van de direct betrokkenen kan daarna ge wenst zijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3