PvdA is ouder, wijzer en vooral bescheidener f Feiten &Meningen Brinkman wacht nog menige slapeloze nacht Lesje in goede manieren Kemkop-trouwring Opvang gevluchte Rwandezen race tegen de klok ZATERDAG 7 MEI 1994 pi! 3 bf?inkman Slapeloze nachten kunnen tot tegengestel de inzichten leiden. Groen Links-lijsttrekker Ina Brouwer lag naar eigen zeggen een nacht lang te woelen en draaien. Maar toen zij woensdagochtend uit de sponde stapte, wist ze het zeker: ik moet terugtreden. Niet dat zij in haar verkiezingscampagne vrese lijke brokken had gemaakt, ruzie had ge schopt in haar partij of zelf onderwerp was geweest van onthullingsjournalistiek. Nee, het lag simpeler. Een lijsttrekker, zo zette Brouwer uiteen, is hoe dan ook verantwoor delijk voor het verkiezingsresultaat. En als dat tegenvalt - in dit geval één zetel verlies - dient zij/hij de consequenties te dragen. Dezelfde ochtend was CDA-lijstrekker Brinkman eveneens met roodomrande ogen uit zijn bed gerold. Tijdens het sche ren wist hij het zeker: ik moet blijven. Twin tig zetels had zijn partij bij de verkiezingen verloren, een in de parlementaire geschie denis ongeëvenaarde nederlaag. Hij had in de verkiezingscampagne brokken gemaakt, ruzie gekregen met Lubbers en was onder werp geweest van onthullingsjournalistiek. Maar het lag inge wikkelder. Een lijst trekker, zo zette Brinkman uiteen, is uiteraard verant woordelijk voor het verkiezingsresultaat. Maar als dat tegen valt, moet hij als ka pitein juist aan boord blijven. Het CDA is onte genzeggelijk in guur weer terechtgeko men. Allereerst is het gevaar voor ver dere afbladdering van de leider niet denkbeeldig. Verder rijst de vraag hoe lang de partij nog eensgezind kan blijven terwijl bij de verkiezingen zoveel bloed is gevloeid. Ten slotte heeft het CDA bij het formatie- spel voor het eerst sinds zijn oprichting niet meer het initiatief - en dat is wennen. Niet Brinkman, maar Hans van Mierlo heeft de sleutel voor het nieuwe kabinet in handen. Daarbij is alvast één ding zeker: Elco Brinkman kan het premierschap waarvoor hij ruim vier jaar lang werd klaargestoomd, wel op zijn buik schrijven. Als het niet Kok wordt, wordt het Van Mierlo. En dat is triest voor Brinkman, omdat het Torentje hem de uitgelezen kans had geboden zijn gezag en invloed te herstellen. Brinkman moet nu zoeken naar een andere plek waar zijn wonden kunnen helen. Dat is ook de reden waarom het CDA sinds de verkiezingen zo gelaten reageert op de paarse coalitie, de combinatie die vóór 3 mei nog als een dui- velsverbond werd afgeschilderd. Als er im mers één vluchtplaats is waar de partijleider na zijn zwarte dinsdag op krachten kan ko men, is het wel in de oppositiebankjes. De WD kan erover meepraten. Eenmaal in de oppositie wisten de liberalen na de chaos van 1989 de rijen weer snel te sluiten. Oppositie voeren tegen een paars kabinet kan ook nog leuk zijn, grapte Lubbers een kleine twee jaar geleden. De kaarten komen anders te liggen als de paarse coalitie niet haalbaar blijkt, want dan komt het CDA toch weer in de regering, hetzij met D66 en WD, hetzij met D66 en PvdA. Kok en Van Mierlo vragen zich vol gens welingelichte bronnen af of het CDA gezien het enorme zetelverlies in zo'n rege ring niet een te grote risicofactor is. Zal Brinkman de eerste gelegenheid aangrijpen om dit - vanwege het overwicht van D66 en PvdA veel te progressieve kabinet - ten val te brengen? Zo denkbeeldig is dat niet, want met een goed getimede crisis kan Brinkman een deel van de vertrokken kiezers teruglok ken. In een coalitie met D66 en WD kan Brinkman aanzienlijk méér van zijn politie ke doelstellingen verwezenlijken. Niet een krachtige oppositie of een geslaagde breuk, maar een succesvol regeringsbeleid zou Brinkman in dit geval weer op het schild moeten heffen. Verwacht mag worden dat de CDA-leider, als de mogelijkheid van zo'n coalitie zich aandient, dan ook in het kabi net zal gaan zitten. Met een aantrekkende economische groei (en dat voorziet het CPB) kan zijn toekomst er toch nog zonnig uitzien. Curieus genoeg kan een eventueel vertrek van Lubbers naar Brussel voor Brinkman alsnog roet in het eten gooien. Hans van den Broek en waarschijnlijk ook Dries van Agt (die naai" verluidt niet onder Lubbers zou willen dienen) keren dan terug in Nederland. En dat kan de hoe dan ook aangeslagen CDA-leider nog menige slape loze nacht bezorgen. paul koopman Elske ter Veld was er niet, Hans Simons ook niet. Thijs Wöltgens was er wel, maar eigenlijk ook weer niet. Marjanne Sint? Spoorloos. Piet de Visser en Frans Moor, gone with the wind. Jan Schaefer, overleden. Verdwenen zijn ze, verloren soms. Geschonden door vier jaar regeren van de PvdA. Met hun vertrek vloeiden ook twaalf zetels weg. Maar geen spreker die er op de verkiezingsavond in Paradiso ook maar één woord aan hen wenste vuil te maken. Want de verliezer wint BELASTING BELICHT Tweewekelijkse rubriek over fisci Tl kwesties door Dennis Web Waarom, dat weten ze zelf nog niet eens precies. „Kok natuurlijk", roept minister Jan Pronk. „In zekere zin is de partij door Kok gered. De PvdA spreekt niet zo erg meer aan, zeker niet onder de jon geren. Die vinden het onder hand toch een grootvaders partij", relativeert senator Joop van den Berg. „Een goede campagne", weet voorlichter Dig Istha heel ze ker. „De onstuitbare kracht van Rottenberg", zegt het nieuwe kamerlid Rick van der Ploeg. „De twee, drie zetels die Croen Links volgens de pei lingen zou winnen, zijn uit eindelijk naar ons gegaan en die bepalen onze voorsprong op het CDA", analyseert Rot tenberg. „Een kwestie van geluk. We hebben het toch vooral te danken aan de blunders van het CDA, de blunders van Brinkman met de AOW", zegt een bezoekster, die zich kri tisch PvdA-stemmer noemt. OVERMOED De PvdA aan het roer waar aan Brinkman altijd zo graag zijn beeldspraken ontleent. vooral: zal het ook veel uit maken, zal de partij erdoor veranderen? Minister Jo Rit- zen: „Onlangs was ik tijdens een spreekbeurt voor de PvdA in Heerenveen en daar vroeg iemand: krijgt de PvdA weer Onderwijs of wil het CDA dat? I-Jet zit zó diep, het idee dat het CDA de lakens uitdeelt. Het is ontzettend belangrijk groter te zijn dan het CDA, want daardoor zitten we niet langer in die afhankelijke po- Van den Berg, tevens hoogle raar politicologie in Leiden: „We moeten niet de illusie hebben dat we het zo won derwel hebben gedaan. Er is geen enkele reden voor het arrogante triomfalisme uit de jaren zeventig. We praten nu op basis van gelijkwaardig heid met de andere partijen. Misschien vinden sommigen in mijn partij dat niet zo leuk, maar het is wel zo". Ed van Thijn, sinds een paar maanden weer minister van binnenlandse zaken, vreest dat de nieuwe verhoudingen leiden tot overmoed bij diver se partijgenoten. „We zijn wel de grootste, maar hebben veel verloren en daarom mo gen we niet juichen. De PvdA mag niet de fout maken zijn positie te misbruiken. Als we iets hebben geleerd, dan is het wel dat we onze hand niet mogen overspelen." Van Thijn spreekt uit erva ring. Hij onderhandelde in 1977 voor de PvdA over de vorming van een kabinet na dat de partij onder leiding van Joop den Uyl een histori sche verkiezingsoverwinning had geboekt. De PvdA kwam evenwel niet in het kabinet omdat ze het incasseringsver mogen van het CDA, en voor- al van politiek leider, zwaar overschatte. Het zou .tot 1989 duren voordat CDA en WD t met elkaar waren uitgere geerd. Ritzen voorziet evenals Van Thijn een lange formatie: „Al le irritatie, alle kinnesinne uit het verleden zal bovenko men. Er zullen heel wat barri caden voor ons worden opge worpen. Om te beginnen zul len andere partijen alles pro beren te voorkomen dat Kok premier wordt. Voor mij is hij, natuurlijk, de beste man, maar ik durf nog niet te voor spellen dat hij het ook wordt". Ritzen vreest onder meer dat D66 zijn gram zal willen ha len over de formatie van 1989, toen Kok zonder veel scrupules Van Mierlo liet val len. Hoewel Van Mierlo nog altijd zegt niet zo graag in een kabinet met CDA en WD te gaan zitten, sluit Ritzen niet uit dat D66 uiteindelijk die keuze maakt om de rekening met de PvdA te vereffenen. Komt er de door Van Mierlo de zó gewenste paarse coali tie, dan ligt het voor Ritzen voor de hand dat Van Mierlo daarin het premierschap zal opeisen. Als Kok dat niet wil, voorzien veel PvdA'ers nog heel wat ellende. LIEFDE Vooralsnog betuigen alle PvdA'ers hun liefde voor D66. Van Thijn: „Ik kan me abso luut geen kabinet voorstellen waarin PvdA en D66 niet sa men zijn vertegenwoordigd". Wallage: „Het progressieve gehalte van het kabinet moet zo hoog mogelijk worden". Rottenberg, terwijl Van Mier lo juichend op een groot vi deoscherm verschijnt: „Laten wij samen met D66 heel hard klappen voor Hans van Mier lo. Bravo Hans". Rick van der Ploeg: „Ik denk dat de politieke spelletjes niet zo belangrijk zijn, het gaat om de inhoud van het beleid. En inhoudelijk kunnen we het best met D66 overweg, dus moeten PvdA en D66 de basis zijn van het volgende kabinet". Wim Kok is de enige die elke boot afhoudt. Hij heeft nog met geen woord gerept over Van Mierlo, sprak ook niet de clichématige felicitaties uit, net zo min overigens als hij enig mededogen heeft ge toond met Brinkman danwel het CDA. Zijn houding is: be scheiden blijven, maar wel heel zelfbewust. De kritische PvdA-stemmer achterin de zaal: „Als je kijkt naar de mogelijke coalities, moetje toegeven dat D66 in hét nieuwe politieke land schap de machtigste partij is geworden. Niet Kok, maar Van Mierlo heeft alle troeven in handen". De gemoederen tussen belas tingbetaler en belastingdienst kunnen soms flink verhit zijn. Soms wordt de fiscus beschul digd van onredelijke behande ling. Het gebeurt echter ook wel eens dat belastingbetalers het te bont maken. De rechter moet er in dat soort gevallen aan te pas komen om orde op zaken te stellen. In een enkel geval zelfs de strafrechter. Een KLM-piloot voelde zich zo in zijn recht aangetast dat hij bij de officier van justitie in Haar lem een verzoek deed strafver volging in te stellen tegen een belastinginspecteur. Een aantal jaren geleden was de piloot één van de veertig piloten die wer den verdacht van belastingfrau de. Deze piloten deden net alsof ze in Ierland woonden en pro beerden zo de Nederlandse be lastingheffing te ontlopen. De KLM-piloot in kwestie werd hiervoor niet strafrechtelijk ver oordeeld, maar kreeg wel een navorderingsaanslag in de bus. Hij moest alsnog inkomstenbe lasting betalen. Op zichzelf was hier niets aan de hand, ware het niet dat vijftien dagen daarvoor ook al over dezelfde inkomsten loonbelasting was nageheven. Omdat de loonbelasting e dubbel wordt aangeslagen, maar dit heeft alleen tot doel om de rechten van de belasting dienst zeker te stellen. Pas als die zekerheid er is, vervalt een van de twee aanslagen. Het hof tikte de inspecteur ech ter wel op de vingers: erg zorg vuldig was hij niet geweest. Hei had hem toch duidelijk moete zijn dat de piloot (een leek op fiscaal gebied) van zo'n dubbelj aanslag zou schrikken. Enige persoonlijke toelichting op de dubbele aanslag was dus wel oj zijn plaats geweest, aldus het hof. Geen misdrijf dus, maar wel een goede les voor de in specteur in goede manieren. Dat ook sommige belastingbe talers wel eens les in goede ma nieren mogen hebben, blijkt ui het volgende geval. Begin 1991 was een belastingambtenaar betrokken bij een boekenonder zoek bij een zekere A. Eind 199! begon deze A. een persoonlijke vete tegen de belastingambte naar. Hij stuurde de fiscus een aantal brieven waaruit blijkt dat hij, om het mild uit te drukken, geen al te hoge dunk van de ambtenaar heeft. De vriende lijkste opmerking was wel dat de ambtenaar chantage pleegt [belastingaanslagen. voorheffing op de inkomstenbe- A. gaf de belastingdienst (in zijn lasting is, vroeg de piloot de be lastinginspecteur dan ook of de nageheven loonbelasting kon worden verrekend met de nage vorderde inkomstenbelasting. woorden: 'De maffia die zich belastingdienst noemt') dan ook een ultimatum dagen om dit 'gesjoemel' recht 5 zetten. De gevolgen zouden Want twee keer betalen over de- anders voor de fiscus zijn. Enke- De inspecteur weigerde dit en hield de twee aanslagen in stand. Dat ging de piloot te ver. Hij verzocht de officier van jus titie strafvervolging in te stellen tegen de inspecteur, omdat de ze zich volgens hem schuldig had gemaakt aan een misdrijf. Hij deed dit op grond van arti kel 366 van het Wetboek van Strafrecht, die dit omschrijft als 'knevelarij'. Een misdrijf waarop De belastingdienst reageerde le dagen later stuurde A. pamflet met daarop een kopie van een artikel uit de plaatselij ke krant, waarin hij verwees naar de opmerking dat bij de belastingdienst 'ploerten' wer ken die 'Gestapo-methoden' ge bruiken. Hij dreigt dit pamflet 0 in duizendvoud te verspreiden j als het ultimatum is verstreken, i Om te laten zien dat het me- aw nens is, heeft hij bij een aantal j buren van de ambtenaar Liet D< pamflet alvast in de bus gedaan. fai Bi maximaal zes jaar gevangenis straf staat, maar dat in 1922 voor de laatste keer is gebruikt tegen een ambtenaar. De offi cier van justitie weigerde echter strafvervolging in te stellen. De piloot liet het hier niet bij zitten en schakelde het gerechtshof in Amsterdam in om de veroorde^ ling alsnog voor elkaar te krij gen: Het ging het hof net iets te ver om de belastinginspecteur voor knevelarij te veroordelen. Het komt in dit soort belastingzaken namelijk veel voor dat iemand vervolgens koel en zakelijk: ii kort geding vroeg de dienst een jat verbod op verspreiding van het bt pamflet. De rechtbank ging ja hierin'mee. De president van de1 kt rechtbank vindt dat de man niet I ti< alleen onnodig grievend is ge- vj weest, maar zich tevens schul- zi dig heeft gemaakt aan beledi- gi ging van het openbaar gezag. zt Een belastingambtenaar moet o< er op zijn bedacht dat hij niet sj altijd even juichend wordt bin nen gehaald, maar zulke ernsti- j zi ge beschuldigingen als van A. v; hoeft hij dus niet te pikken. v; Al heel lang geleden werden zwaarden na de beëindiging van een gewapend conflict omgesmeed tot ploegscharen. Maar de be ëindiging van de Koude Oorlog heeft geleid tot een wel heel bizarre vorm van 'herge bruik' van het dodelijkste wapentuig ter we reld. In de Verenigde Staten worden van het goud van ontmantelde kernwapens trouwringen gemaakt. De edele en half-edele metalen zoals goud, platinum, zilver en koper van de tienduizenden Amerikaanse kernraketten die ontmanteld worden, moeten eerst wor den omgesmolten. „De vorm moet worden veranderd, omdat de onderdelen van de kernwapens geheim zijn", aldus dr Bailey van het Nationale Laboratorium in Califor- nië. „Pas dan mogen deze materialen op de markt worden verhandeld. Het goud van de kernwapens is deels door juweliers gekocht en tot sieraden verwerkt. Mijn trouwring kan heel goed van een kernkop afkomstig zijn, omdat ik hem pas vorig jaar heb ge kocht." Puur goud is niet radioactief en er bestaat geen gevaar voor de volksgezondheid, mits het goud goed wordt gescheiden van de ra dioactieve elementen, zoals plutonium, in de kernkoppen. Goud wordt vooral gebruikt om corrosie tegen te gaan van de plutoni um kern, die gemakkelijk 'roest'. Ook in de geavanceerde elektrische circuits wordt goud gebruikt. londen steve connor the independent TOM JANSSEN mh kroohwm T Cyprian Habirabanda is door de rivier tussen Rwanda en Tanzania gewaad om het vluchtelingen kamp te bereiken. Halfvergane lij ken dieven langs hem heen, bots ten tegen hem aan. Zijn zoontje droeg hij hoog boven zijn hoofd, uit angst voor besmetting met een of andere ziekte. De tocht duurde in totaal negen uur; maar de veel kortere weg via de officiële grens overgang, nu in handen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF), wilde hij koste wat kost mij den. „Ik ben een Hutu en de kans is groot dat je daarom door het RPF op weg naar de vrijheid wordt vermoord". Rwanda bloedt en loopt nog steeds gestaag leeg. De afgelopen dagen zijn opnieuw duizenden ge vluchte Rwandezen in Tanzania aangekomen. Niet in één keer, zoals vorige week vrijdag, toen de vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties (Unhcr) een stroom van een kwart miljoen ontheemden te verwerken kreeg. Ditmaal steken ze overal in groep jes de grens over. De vluchtelingen, voor meer dan 95 procent Hutu's, weten dat het RPF de brug over de rivier heeft afgesloten en ze zijn bang voor de Tutsi-rebellen. Anders dan de be weging zelfde wereld wil doen ge loven, vermoordt het RPF volgens de vluchtelingen wel degelijk Hu tu's. Maar slechts een enkeling heeft werkelijk bewijzen van de slachtpartijen gezien, de meesten hebben het van horen zeggen en zijn daarom op de vlucht gesla gen. Naar gelang het RPF de afgelopen weken verder naar het Zuid-Oos ten oprukte, verlieten steeds meer Flutu's hun dorpen en sloten zich aan bij de aanzwellende kolonne vluchtelingen in de richting van de Tanzaniaanse grens. Toen de officiële grensovergang na het ver trek van het regeringsleger en voor de komst van het RPF 24 uur on bewaakt was, trok de massa in één keer Tanzania binnen. De hulpin stanties, die op enkele tienduizen- den Rwandezen hadden gerekend, werden totaal overrompeld. Inmiddels beginnen de eerste te kenen zichtbaar te worden van een echt opvangkamp. Opmerke lijk is vooral hoe met veel verve al lerlei activiteiten op touw worden gezet. Langs de modderpaden en over de door de regen zompig ge worden grasvlakten krioelen dui zenden mensen die handel met elkaar drijven, spelletjes met el kaar doen en met behulp van tak ken, gras en door het Unhcr ver strekte plastic zeiltjes een onder komen in elkaar prutsen. Opval lend is hoeveel mannen de hele dag gekluisterd zijn aan hun draagbare radiootjes om de laatste propaganda-berichten op te van gen. Maai" ondanks de schijnbare op gewektheid onder de Rwandezen is de situatie in het opvangkamp nog verre van ideaal. Veel mensen slapen nog iedere nacht in de open lucht terwijl de regen dagen lang met bakken naar beneden is gekomen. Het aantal gevallen van longontsteking neemt als gevolg hiervan dramatisch toe. Ook zijn nogal wat mensen zwaar getraumatiseerd door het vele bloed dat ze over hun land heb ben zien vloeien. „Maar voor trauma's hebben we nu geen tijd", zegt de Belg Etienne Kog resoluut. Hij is door het Unhcr aangesteld als medisch coördinator van het nieuwe vluchtelingenkamp en is genoodzaakt prioriteiten te stel len. „Gisteren zijn dertien mensen overleden, aan longontsteking, malaria en diarree. Die ziekten moeten we eerst aanpakken en de problemen die hier ten dele aan ten grondslag liggen, het gebrek aan water en sanitaire voorzienin gen. Het grootste gevaar is een cholera-epidemie. Als die hier uit breekt, gaat iedereen dood." Jacques de Milliano, hoofd van de Nederlandse afdeling van Artsen Zonder Grenzen, spreekt van 'een race tegen de tijd' en 'een tijdbom die ieder moment kan ontploffen': „Omdat hier heel snel heel veel vluchtelingen zijn neergestreken, moeten we er nu heel snel op rea geren en dat is gezien problemen met transport en infrastructuur niet gemakkelijk. Er is een tekort aan voedsel, er is veel te weinig water, mensen die redelijk sterk en gezond hier aankwamen be ginnen langzaamaan zwakker te worden." De Milliano is naar Ngara geko men om een omvangrijke operatie op poten te zetten. Medewerkers van Artsen zonder Grenzen uit alle buurlanden zijn opgetrommeld om mee te helpen met de opbouw van een goed watersysteem, sani taire - en medische voorzienin gen. In totaal zal 80 ton materiaal worden ingevlogen. Samen met het Rode Kruis worden voorberei dingen getroffen om komende maandag een grootscheepse vac cinatie tegen mazelen uit te voe ren. Het Unhcr doet verwoede pogin- ngara frans van den houdt gen om de ontheemden van voed- correspondent ■?J| Een Rwandese jon- gen brengt water naar zijn stekje in het ffl§m inderhaast opgetrok- É|9 ken vluchtelingen- I Sm kamp Ngara aan de IM8 grens met Tanzania. De gevluchte Rwan dezen lopen kans op allerlei epidemieën vanwege de ontbre kende sanitaire voor zieningen en het door lijken besmette wa ter. FOTO REUTER sel te voorzien, maar kampt met vertragingen wegens onbegaanba re wegen en roofovervallen. Het Rode Kruis is inmiddels de hon derden wezen en kinderen die hun ouders onderweg zijn kwijt geraakt te hulp geschoten. Zoals de veertienjarige Samuel Sinzinkayo. Toen hij het geluid van gevechten in zijn dorp hoor de, rende hij meteen weg en nam niet de tijd om te kijken of zijn ou ders dat ook deden. Hij heeft drie dagen in het kamp naar hen ge zocht en de speurtocht toen maar opgegeven. Samen met twaalf an dere kinderen wordt hij nu door drie vrouwen verzorgd. Kinderen die kennelijk ook besmet zijn ge raakt met het geweld in hun land. Het enige wat Samuel op zijn vlucht meenam is z'n katapult.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2