steeds vol met gif 899,- l Regen nog Uren wachten voor een onbedwingbare roes Natuur 'bekeert' de jonge vernieler Politie Amsterdam lost overvallen op Randstad 0IGEN BAAS Retourtje New Delhi 'Ogen en oren op een kinderfeest' >WT De bomen groeien niet meer tot in de hemel ZATERDAG 7 MEI 1994 Onderzoek provincie Zuid-Holland 'Het leven ziet er iets vrolijker uit' De neerslag in de provincie Zuid-Holland bevat nog steeds te hoge concentraties bestrijdingsmiddelen. In de regen worden ook resten van verboden gifsoorten gevon den. Dat blijkt uit onderzoek van de provincie Zuid-Hol land. De aangetroffen stoffen worden gebruikt in de land- en tuinbouw. r uit dat dit Het is al langer bekend dat het regenwater in Zuid-Holland niet schoon is. In 1989 zijn ook al te hoge concentraties chemi sche stoffen vastgesteld. Op ver scheidene plaatsen voerde Zuid-Holland daarop in 1991 en 1992 nadere studies uit. Zo be keek ze de glastuinbouwgebie den rond Naaldwijk en Nieu- werkerk aan den IJssel, de bol lenstreek bij Hillegom en de slikken bij Korendijk. Sporen Vrijwel overal troffen de onder zoekers sporen aan van verbo den gifsoorten. Het is onduide lijk of deze stoffen afkomstig zijn van illegaal gebruik. Vol gens een woordvoerder is het ook mogelijk dat toepassing in het verleden de oorzaak is. De provincie zal in elk geval de zaak verder onderzoeken. Mo gelijk is de verontreiniging af komstig uit het buitenland. Kwaliteit Voor de land- en tuinbouw zijn overigens milieuprogramma's opgesteld die mikken op een halvering van het gebruik van bestrijdingsmiddelen in het jaar 2000. Het ziet i gaat lukken. Eerder deelde Zuid-Holland al mee dat de kwaliteit van het milieu in het landelijk gebied tussen Den Haag, Rotterdam en Gouda onder de maat is. Het oppervlakte- en grondwater be vat te veel vermestende stoffen, bestrijdingsmiddelen en pak's (oliën en teren). Het nitraat- en fosfaatgehalte in het oppervlak tewater voldoet nergen aan de Ba&Ibergen's meubel lease service De niet zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! In kleine groepjes melden ze zich in de loop van die druileri ge ochtend bij het Cargo-centre op de luchthaven Schiphol. Zo onopvallend mogelijk draaien ze hun auto's de parkeerplaats op. Zoekend naar de plek waar andere landgenoten wachten op een nieuwe zending qat, een exotische semi-drug, die twee tot drie keer per week door de KLM uit Kenya wordt ingevlo gen. Zodra de blik van herken ning er is, volgt een spontane begroeting. Het lijkt eerder een familiereünie dan een zakelijke wachtbeurt. Twee uur later hebben zich zo'n dertig in ons land verblij vende Somaliërs en Ethiopiërs verspreid over het openbare parkeerterrein. Dat is aanzien lijk minder dan de zestig tot tachtig immigranten, die zich doorgaans tweemaal per week op deze locatie met hetzelfde doel ophouden. Het slechte weer heeft kennelijk veel Oostafrikanen ervan weerhou den het gebruikelijke ritje van hun woonplaats in Nederland naar Schiphol te maken. De negatieve publiciteit van de laatste tijd zou er ook mee te maken kunnen hebben dat de belangstelling voor het afhalen van de qat-bladeren is terugge lopen. Want, ofschoon het niet gaat om een verboden middel, is het blazoen van de 'drug handel' door enkele incidenten fiks beschadigd. Het gedrang om de beste en meest verse blaadjes was tot voor kort zo groot dat het vlak voor het vrachtcentrum tot chaotische taferelen leidde. Daarbij werden onder meer lichte vernielingen aangericht aan geparkeerde au to's. Naburige bedrijven ervaar- den de overlast als dermate sto rend dat ze een klacht indien den bij de directie van de lucht haven. Om de goede reputatie van Schiphol te waarborgen werd de bewaking verscherpt en de afwikkeling in de vracht gebouwen verboden. De koeriers voelen zich aller- Wachten op een nieuwe lading qat, in een hoekje van het Schiphol-terrein. minst op hun gemak door de sindsdien nadrukkelijke aa zigheid van surveillerende vei ligheidsagenten. De bedrijven flat, die het Cargo-centrun zichtig markeert, is voor d kopers ook al taboe. Net als het eetcafé, dat door de perikelen binnen en buiten het etablisse ment vreest veel omzet mis te lopen. Dus zijn de handelaren gedoemd heen en weer te blij ven drentelen in de aanhouden de regen. Soms schuilen ze even onder de luifel van het bussta tion of in de aan de overzijde gelegen parkeergarage. Anderen De een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Voor een ander was het ondernemerschap de laatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te komen. Een derde zag het gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze gemeen dat ze er voor kozen hun eigen baas te worden en een bedrijf te beginnen. Vandaag: Gemma Haemers en Tamara Petri van Kids Catering in Leiden. blijven met hun auto in de di recte omgeving onrustig rond jes rijden zonder het zicht op het vrachtstation 1 van de KLM te verliezen. Een aantal van hen mag uit eindelijk toch het zwaar be waakte terrein van het vracht centrum op. „Daar valt weinig aan te doen", merkt een van de surveillerende bewakers op. „Dat is het privé-terrein van de KLM. Het zijn tenslotte hun klanten." Ook daar wordt hun geduld nog lang op de proef gesteld. De pallet met qat-bladeren van vlucht KL 595 uit Nairobi is bin nen, maar nog niet ingeklaard. De invoerrechten blijken ineens verhoogd. Er dient meer geld op tafel te komen voor een bosje, waarvoor tussen de twintig en dertig gulden betaald moet wor den. Topkwaliteit, zoals die in hun eigen land op de markt ver krijgbaar is, zit er niet tussen. Het kan nog wel even duren voordat het spul beschikbaar is. De auto's worden weer gestart. 'We komen later terug'. Voorzichtig Veel zin om te praten hebben ze niet. Ze zijn voorzichtig gewor den door de onverkwikkelijke problemen van de laatste we ken. Maar uiteindelijk nemen ze heel even de tijd. „Met qat is niks aan de hand", wil een van hen doen geloven. „Het is niet verslavend en je wordt er ook niet high van. Het is niets meer dan een opwekkend en kalme rend middel. Net als koffie. Ie wordt er wat vrolijker van. Het leven ziet er even anders uit. Maar wie heeft nu zoveel tijd, geld en moeite over om te kun nen kauwen op een bruin-groen FOTO UNITED PHOTOS DE BOER blaadje dat bitter smaakt en en kel en alleen de gezelligheid en het vertier zouden dienen? „Traditie, meneer", luidt zijn verklaring. „In ons land is het kauwen van qat al eeuwen een sociaal en cultureel volksge bruik, omgeven door rituelen. Vrouwen uit gegoede kring ge bruiken het soms, maar in hoofdzaak zijn het toch de Waarom? Omdat het vanaf p.p. Informeer naar onze 2750 andere bestemmingen. Telefonisch boeken is mogelijk. Leiden, Breestraat 46, tel. 071 - 132390 Vliegtickets. Regel het op't postkantoor goed is voor de potentie." De grijns en het gebaar die hij bij de laatste toevoeging maakt, la ten aan duidelijkheid niets te wensen over. En weg is ie. Navraag leert dat qat in lan den als Jemen. Somalië en Ethiopië in hoofdzaak dient om gevoelens van somberheid en onvrede te verdrijven. „Het ver oorzaakt een licht euforisch ge voel en geeft tijdelijk nieuwe energie", zegt Ineke Hurkmans, voorlichtster van het Centrum voor Alcohol en Drugs in Am sterdam. Desondanks kleven er wel degelijk negatieve bijver schijnselen aan het middel. In het produkt zitten amfetamine achtige stoffen, die een stimule rende werking hebben en op den duur het centrale zenuw stelsel kunnen aantasten. Ver' minderde concentratie, het te ruglopen van de eetlust, slape loosheid, passiviteit, impotentie en - in het uiterste geval - totale gekte, is de tol die bij intensief gebruik van het produkt betaald moet worden. Verboden In Noorwegen, Frankrijk en de Verenigde Staten is het middel mede om die reden verboden. In Nederland staat het qat (nog) niet op de lijst van verdovende middelen. Volgens Nicole Stolk van het minsterie van WVC zul len binnen afzienbare tijd de stoffen in de bladeren (cathine en cathinon) onder de Opium wet vallen. „Zodat er geen poe ders en pillen meer van het ex tract gemaakt kunnen worden aldus Stolk. De planten zelf blijven buiten schot. „Omdat", zegt ze, „de bladeren zelf niet verslavend genoeg worden geacht." Voor Schiphol heeft die nuan cering geen consequenties. Er zit niet anders op dan de drug- scene te blijven gedogen. De KLM en de luchthaven zoeken nog naar een afdoende oplos sing van het probleem. Liefst zouden beide organisaties zien dat de verkoop wordt gecontro leerd. Bij voorbeeld door één af nemer alle bladeren te laten weghalen en de handel vervol gens in een speciale loods te concentreren. „We kunnen de ze mensen wel buiten onze grenzen zettenverklaart een woordvoerder van de luchtha ven. „Maar dan verplaatsen we dit culturele probleem naar de gemeenten Haarlemmermeer en of Amsterdam. Daar schiet ook niemand wat mee op." Dus blijven ze (terug)komcn. Net als die bewuste ochtend. Na uren van lijdzaam posten voor de poort dient zich Het Mo ment aan. Van enig tumult is ditmaal geen sprake. Betalen, inladen en snel wegwezen. De onbedwingbare roes wacht. Ook al is het maar voor even. LEIDEN MONICA WESSEUNG Kinderen veranderen in enkele dagen tijd van natuurvernieler in natuurbeschermer door ze een paar dagen in de natuur te la ten bivakkeren. Dat blijkt uit een onderzoek van de Leidse studente biologie J. Aartsen. Aartsen heeft 160 kinderen in de leeftijd van 7 tot 11 jaar over hun 'natuurliefde' onder vraagd vóór en na een schoolprogramma van enkele dagen in de natuur. Sinds vorig jaar gaan leerlingen van de basisscholen uit Leiden en omgeving drie weken achtereen een dagje de natuur in. Op die dagen, onder meer in Meijendel in Wassenaar en de Fan van Persijn (Katwijk), wordt hun geleerd welke bomen er groeien, welke kruiden eetbaar zijn, hoe een plant voelt en wat er te horen en te ruiken is in de natuur. Begin deze week is het programma, dat de naam 'Het bewaarde land' draagt, van start gegaan in Meijendel. Het initiatief voor het schoolprogramma is enkele jaren geleden genomen door een Hilversumse miljonair die met zijn geld 'iets voor de natuur wil doen'. Inmiddels is pro gramma het razend populair en is meer geld nodig. Aartsen heeft daarom bekeken of het project de natuur dient om zodoende sterker te staan bij subsidieaanvragen. "Kinderen zijn makkelijk voor natuurbe houd te winnen. Zowel de gevoelsbeleving van de natuur als de al dan niet destructie ve houding veranderen wezenlijk", zegt Aartsen. Zo antwoordt op de vraag - Als je verdrie tig bent, ga je naar het bos om minder ver drietig te worden - vooraf de meerderheid van de kinderen ontkennend. Na drie da gen in de natuur bezig te zijn geweest met kruiden zoeken, bomen voelen, vogels tel len en bloemen ruiken, zegt de meerder heid wél troost in de natuur te gaan zoe ken.' De biologe in spé hierover: „Dat zegt nogal wat. De kinderen hebben enkele we ken nadat ze in de natuur waren geweest, deze vragen voorgelegd gekregen. Ze zeg gen dan nog steeds van die bomen en bloe men te houden. Dat is significant." Ook de vernielzucht neemt af. Maakt het de meerderheid van de kinderen aanvanke lijk niets uit of een boom beschadigd wordt als je erin klimt, na het natuurbezoek is dat de minderheid. Aartsen heeft zowel de kinderen uit groep 4 (7 jaar oud) als die van groep 6 en hoger ondervraagd. Kinderen worden zich rond hun negende jaar bewust van hun eigen ge drag en dat wordt ook uit dit onderzoek duidelijk. Het effect van Het Bewaarde Land op jongere kinderen is vooral een grotere liefde voor de natuur, de ouderen stellen zich na de natuurdagen minder destructief op. Hoewel de resultaten van de enquête duidelijk zijn, wordt het onderzoek voortge zet. „De herhaling maakt de betrouwbaar heid groter. Bovendien kun je met een ver volgonderzoek ook bekijken of er verschil is in het effect op jongens en meisjes." ij hebben allebei W W kookles voor kinderen van zes tot acht jaar gegeven in het Leiderdorpse jongerencentrum Sjelter. Het idee voor Kids Catering is daar in feite uit voortgekomen. Op een gegeven moment ga je met de kookcursus als uitgangspunt bedenken wat je nog meer kunt doen voor kinderen. Te meer omdat we allebei gek zijn op kinderen. Dit idee ontstond doordat ouders geregeld bij ons komen om te vragen of wij geen leuke traktaties wisten voor hun jarige kinderen. Want op school willen ze niet voor elkaar onderdoen, terwijl niet alle ouders even creatief zijn. Wij vinden het juist heel erg leuk om dat soort dingen te bedenken. Monsters van kaas met komkommer, cakerupsen, dobbelstenen van kaas met rozijnen, noem het maar op. Dan denk je op een gegeven moment dat je ook zelf iets kunt doen met die ideeën, in plaats van ze alleen maar weg te geven. Op de foto zie je overigens vooral 'gewoon' snoep, terwijl we dat nu juist liever niet te veel gebruiken. Maar dat heeft te maken met het feit dat we alle andere dingen alleen maar vers maken en niets in voorraad bewaren. Ouders kunnen niet alleen voor traktaties bij ons terecht. We organiseren ook kinderfeestjes, van begin tot eind. Veel mensen doen op verjaardagen dingen buitenshuis. Ze doen dure dingen, gaan bowlen, naar de film of McDonald's omdat ze bang zijn dat thuis vazen worden stukgegooid. Bovendien willen ze aan het eind van de dag als ze doodmoe zijn niet ook nog eens met de rotzooi zitten. Als ze ons erbij halen hoeft dat niet meer. Wij zijn tijdens het feestje de ogen en de oren van de ouders. We houden in de gaten dat de boel niet wordt afgebroken, we doen spelletjes met de kinderen, zorgen - natuurlijk in overleg - voor de traktaties en eventueel eten. Na afloop ruimen we alles op en we wassen ook nog af. Wij bieden zo een goed alternatief voor feestjes buitenshuis, want die zijn toch erg duur. Wij zijn er van overtuigd dat we het voor minder kunnen doen. Onze ervaring is dat kinderen spelletjes thuis nog steeds heel leuk vinden. Als je ziet hoeveel plezier kinderen daaraan beleven, komt de vraag toch op waar het ouderwetse koekhappen toch is gebleven. Maar wat ons betreft is alles mogelijk. Niet alleen ouderwetse spelletjes, maar ook themafeestjes. Alles in zeeroverssfeer, Dino's, batman of Barbie, wat maar 'in' is bij de kinderen. Met speciale wensen kunnen we ook rekening houden als het gaat om diëten, maar ook als het menu moet worden aangepast. Daarbij kun je denken aan vegetariërs, maar ook aan mensen die, zoals moslims, om godsdienstige redenen speciale wensen hebben. Voor ons is dat geen enkel probleem. We hebben daar ervaring mee opgedaan tijdens de kookcursussen in de Sjelter. We zijn nog maar net begonnen met Kids Catering. De reacties zijn wel heel enthousiast, maar veel klanten zijn er nog niet. We beginnen heel klein en hopen dat het daarna groeit. In principe willen we er van leven. Ons ideaal zou zijn om uiteindelijk vanuit een bedrijfspandje te werken, waar we ook een lunchroom voor kinderen kunnen beginnen. Mocht het zo zijn dat we er niet met zijn tweeën van kunnen leven, dan zal in eerste instantie Gemma alleen verder gaan. Hoewel we in alle opzichten samen zijn begonnen, is het toch iets meer haar bedrijf. Zelf studeer ik Nederlands, in september ben ik klaar. Als ik in die richting werk vind, haak ik wellicht af bij Kids Catering. Maar er staan nu al kennissen klaar die in dat geval mijn plaats willen innemen, of die willen bijspringen. Dat is voor allebei een prettig idee." Kids Catering is te bereiken via 071 - 227706 (Gemma Haemers) of 071-132764 (Tamara Petri). FOTO HENK BOUWMAN Natuurlijk is dat nooit 't geval geweest, maar toch. Om erger te voorkomen zijn intussen al heel wat bedrijven gereorganiseerd. Een emotioneel gebeuren met de nodige juridische haken en ogen. Gezien de specifieke know-how en de grote ervaring op dit vakgebied wordt Teekens Advokaten daarbij veelvuldig ingeschakeld. Omdat juist in een crisissituatie de zaken direct helemaal goed geregeld moeten worden. TEEKENS ADVOKATEN al 50 jaar thuis in het recht lid Lawspan International, een associatie van advokaten ii Leiderdorp Korolusgulden 32-38, postbu» 118, 235Ö AC, tel. 071 -41 30 21, fox 071 -41 06 84 Leiden Hoogse Schouwweg 8E, 2332 KG, tel. 071 - 32 27 38, fox 071 - 32 14 21 AMSTERDAM GPD Met de aanhouding van drie mannen denkt de Amsterdamse politie in totaal bijna twintig overvallen op supermarkten te hebben opgelost. Vorige week werden twee mannen van 21 en 22 jaar gearresteerd die beken den verantwoordelijk te zijn voor elf overvallen in Noord- Holland. Een gisteren aange houden man heeft tenminste acht overvallen bekend. De politie kwam het eerste duo op het spoor nadat op 7 april een supermarkt in Amstel veen was overvallen. Zij beken den ook overvallen de afgelo pen twee maanden op super markten in Amsterdam, Hoofd dorp, Koog aan de Zaan, Heiloo, Almere en Lelystad. Hun werk wijze was steeds dezelfde. Ze kwamen de supermarkt binnen, 1 kochten een artikel en rekenden 'n af bij de kassa. Op het moment m dat de geldlade openging spo- 'F ten zij met traangas en deden )C een greep uit de kassa. De buit bedroeg meestal een paar hon ot derd gulden. De gisteren opge pakte man werd in de kraag ge- grepen na een gewapende over- c val op een bakkerij in Amster a; dam. Omdat het te lang duurde Hn voor hij het geëiste geld kreeg, maakte de man zich zonder I' buit uit de voeten. Aan de hand 'K van een signalement kon hij ,d door de verkeerspolitie worden aangehouden. Hij bekende de afgelopen vijf weken voorname lijk overvallen op bakkerijen in Amsterdam-Zuia te hebben ge pleegd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15