Meer vrijheid voor Rijnwoudse clubs De Stemming 'Ik zie dat het goed gaaf Leiden Regio Club Woutje Brugge zoekt naar uitbreiding Geen poepschep voor Rijnwoudse honden R Schoolhoofd verliest zijn baard ZATERDAG 7 MEI 1994 Oud speelgoed getaxeerd in galerie De Pomp Wie oud speelgoed heeft en dat wil laten taxeren, kan zaterdag 14 mei terecht in galerie De Pomp aan de Dorpsstraat 38 in Warmond. De Vereniging tot Expositie van Oud Speelgoed (VEOS) houdt dan van 11.00 tot 17.00 uur een taxatiedag van oud en antiek speelgoed. Daar bij gaat het om blikken treinen, auto's, schepen, bouwdozen, stoommachines, Dinky Toys en dergelijke. Tevens worden ad viezen gegeven over restauratie van het speelgoed. Op de taxa tiedag exposeert de VEOS aan aantal stukken uit haar eigen collectie oud speelgoed. Infor matie: tel. 213880. VRIJE TUD Joop Visser In Muzenhof te Leiderdorp treedt vanavond Joop Visser op. Hij speelt gitaar en zingt liedjes over liefde, hoop, de media, de stad, het platteland en nog veel meer. Aanvang 20.15 uur, en tree 17,50 gulden, 16 gulden met CJP/pas 65. Bel voor infor matie over kaartverkoop en re serveringen 071 -410957. CD-beurs In het sociaal-cultureel cen trum Sjelter wordt morgen een platen/cd-beurs gehouden. Mensen die hun platen willen verhandelen kunnen voor een gering bedrag tafels huren. De beurs is van 10.00 tot 16.00 uur aan de Heemraadlaan in Lei derdorp. Zangavond Jong en oud kan morgen van zich laten horen op de zang avond in het Muziekcentrum te Roelofarendsveen. De avond staat in het teken van moeder dag en begint om 20.30 uur. Een entreekaart kost 2,50 gul den. Natuurwandelingen Het IVN-Leiden organiseert morgen wandelingen in War mond en Voorschoten. Bij de parkeerplaats aan de ingang van 't Huys te Warmont start om 14.00 uur een van die wan delingen. Om dezelfde tijd be gint bij het Landgoed Duiven voorde (einde van de oprijlaan aan de Veurssestraatweg) in Voorschoten de andere. Robin Hoogendam: „Er beleven duizenden r i plezier aan de Muzenhof." foto ben de bruyn WOUBRUGQE LIESBETH BUITINK Veel ruimtewinst zal het niet opleveren, maar als het aan Club Woutje Brugge ligt, snoept ze er een paaf vierkante meter bij in Jeugdland III. De creativi- teitsclub voor kinderen zit drin gend verlegen om uitbreiding in het pand aan de Van Hoogstra- tenlaan in Woubrugge. Door de berging uit te breken krijgen de zagende, plakkende en knutse lende kinderen net dat beetje extra ruimtfe dat ze nodig heb ben. Voor de verhuizing naar Jeugdland III, ruim twee jaar ge leden, was Club Woutje Brugge twee middagen per week ge opend. Ruimte genoeg in Jeugdland II om flink wat kinde- ren per middag te herbergen. „Sinds we in dit honk zitten zijn we bijna elke middag geopend, want hier kunnen geen vijftig kinderen in. Dus waren we wel verplicht om het te spreiden over de week", vertelt secretaris T. Klijnstra. De spreiding over de midda gen trekt echter ook weer extra kinderen aan. Vorig jaar stapten zo'n 3300 kinderen over de drempel. „We proberen echt om ze wat bij te brengen: elec- triciteit, een deurbel aansluiten, solderen, een taart bakken of naaien bijvoorbeeld", somt penningmeester H. Wijsman op. De meeste kinderen uit Wou brugge weten de weg naar de club dus wel te vinden. „Dat creatief bezig zijn vergt gewoon veel ruimte", constateert Klijn stra. „Er zijn kinderen die hier op de drempel staan, die een grote groep mensen zien en zich omdraaien om naar huis te gaan. Die drukte werkt drem- pelverhogend." Samen met de peuterspeel zaal Ukkepuk is Club Woutje Brugge gaan piekeren over een mogelijke uitbreiding van de ruimte. De bouw van een schuur in de tuin om als ber ging te dienen, zou volgens de club het eenvoudigst zijn. De berging kan dan bij het zaaltje worden getrokken. Wijsman: „Dat scheelt 6,25 vierkante me ter. Dat is niet veel, maar daar zouden we toch wel blij mee zijn." Een verzoek voor de bouw van de schuur is inmid dels onderweg naar de gemeen te. RUNWOUDE RUUD SEP De hond uitlaten met de hon- denkaart in de ene en de poep schep in de andere hand. Het was zo'n mooi idee van de Rijn woudse werkgroep honden poep. Maar burgemeester en wethouders zien het verstrek ken van poepscheppen niet zit ten. Duur. onhygiënisch en daardoor niet erg aanlokkelijk, oordelen B en W. De gemeente zal daarom geen poepscheppen gaan ver strekken om de Rijnwoudse hondenbezitters in het gareel te krijgen. B en W stellen voor de poepoverlast aan te pakken POLITIEKE RUBRIEK A man with a mission, is hij. Willem Egels. Democraat in hart en nieren. Hij heeft zich tot taak gesteld erop toe te zien, dat bij het ontwikkelen van bouwplannen voortaan de stem des volks niet meer wordt veronachtzaamd. Dreigt de gemeente er weer een plannetje door te jassen, dan gaat Egels er dwars voor liggen. I J beschouwing bevatte het basisdocument (vergeef ons de term, maar zo hebben PvdA, D66, CDA en Groen Links hu eenmaal hun collegeprogramma genoemd, wij kunnen er ook niks aan doen) weinig nieuwe inzichten. Het beleid dat de afgelopen vier jaar is gevoerd wordt voortgezet, geïntensiveerd, wellicht een weinig omgebogen. Meer is het niet. Er wordt danig geïnvesteerd in de stad, meldden de partijen een tijdje geleden trots. Maar dan toch vooral in zaken, waarover tussen 1990 en 1994, en misschien wel lang daarvoorfc al uit en te na is gesproken. Bestuurlijke vernieuwing, wijkbeheer, groen, kinderopvang, de Groenoordhallen, de Broek- en Simontjespolder, sport, de Lakenhal. Maar schijn bedriegt, dat wordt langzaamaan wel duidelijk. In sommige opzichten luidt het basisdocument echt nieuwe tijden in. Met nieuwe zeden en nieuwe gewoonten. Zo wordt er Wim Egels: waakhond van de burgerij die blaft als een wethouder met snode plannen hun erf betreedt. foto henk bouwman voortaan geluisterd naar de buurt, als de gemeente iets aan de dagelijkse leefomgeving wil veranderen. „Noem het interactief besturen", verzon di auteur van het basisdocument. „De politicus zoekt de wijkbewoner op, zowel om te luisteren als te verklaren." „Wij staan open voor een goed dialoog. We hebben het ei van Columbus ook niet overal paraat, zij het dat er wel veel ideeën bestaan", vervolgt het document in een stijl waar een taalliefhebber van in een depressie zou raken. „Samenwerking staat voorop. Echte samenwerking maakt meer kans op succes naarmate het Leidse stadsbestuur zelf vastbeslotener is. In dit programma, maar ook in het dagelijkse bestuurlijke handwerk in de komende periode willen wij dat uitstralen." Egels is maar vast begonnen met uitstralen. Hij is meer dan vastbesloten om die woorden in het basisdocument te eerbiedigen. Sterker: hij heeft zichzelf benoemd tot de waakhond van de burgerij, die blaft als een wethouder met snode bedoelingen hun erf betreedt. Want zoals in het geval van de Vijf Meilaan, waar zeer tegen de zin van een groot aantal omwonenden in rap tempo tot de bouw van vier flats is besloten, mag het nooit meer gaan, vindt de democraat. Dat bederft de verhouding tussen gemeente en burgerij. „Ik heb mijzelf de taak gesteld erop te letten dat het voortaan anders gaat, dat het gaat zoals volgens mij in het basisdocument is beschreven." Egels' eerste suggestie voor verbetering van de procedure rond bouwplannen verdween al meteen in de vuilnisemmer. „Schrijf voortaan bij elke stap in de procedure aan betrokkenen een briefje", adviseerde hij. Dan blijven ze ten minste op de hoogte. Wantje kunt kwalijk van mensen verwachten dat zij week na week, maand na maand, de gemeentelijke publicaties van A tot Z gaan uitpluizen. Dat doet hij zelf niet eens. En hij is nog wel raadslid. Maar daar kan de gemeente niet aan beginnen, zei wethouder Tjeerd van Rij. „Als we over elke stap in een procedure een briefje moeten schrijven zijn we weg. Dan zijn we écht weg. Bij bouwplannen zeggen wij tegen omwonenden: kom in de begeleidingsgroep zitten, dan word je overal over ingelicht." Welbeschouwd heeft Van Rij gelijk. Als elke ambtenaar voor elke stap die hij zet eerst een briefje aan alle betrokkenen moet sturen, gebeurt er nooit meer wat. Bovendien, de Leidse burger zou ook horendol worden van al die briefjes en ze na een tijdje ongelezen in de prullenbak gooien onder het slaken van de verzuchting: „Gut, weer een biefje van de gemeente." Maar intussen zijn we wel weer terug bij waar we vandaan kwamen. Het beleid van de afgelopen vier jaar wordt de komende tijd voortgezet, geïntensiveerd en wellicht zo hier en daar een ietwat omgebogen. En in het basisdocument is een foutje geslopen. In de zin: „De politicus zoekt de wijkbewoner op, zowel om te luisteren als om te verklaren", moet in plaats van 'politicus' worden gelezen 'wijkbewoner', en andersom. Wij wensen Egels alle sterkte met zijn missie. BEHOORTU OOK TOT DE 80% MET EEN PENSIOEN BREUK? de PKIMSIOF'.N DISK Hoogendam vijfjaar 'vol' van de Muzenhof LEIDERDORP JUDY NIHOF Er zijn van die dagen dat Robin Hoogendam (bij na 36) denkt: waar doe ik het allemaal voor? Atijd al die negatieve geluiden over 'zijn' Muzenhof in Leiderdorp. Hij kan ze niet meer hóren. „Bij de gemeente wordt de Muzenhof afgeschilderd als een bedrijf waar te veel geld bij moet. Ik beweer het tegendeel." Deze maand is Hoogendam vijf jaar beheerder van de Muzenhof. In die tijd is het cultureel cen trum een prominente plaats in zijn leven gaan in nemen. „Ik sta ermee op en ik ga ermee naar bed. Ik zit vol van de Muzenhof. Moet mezelf dwingen om tijd vrij te maken voor een privé-leven." Beheerder zijn is dan ook een zwaar beroep. Er zijn weken dat Hoogendam tachtig uur werkt. Dat hij het vijfjaar heeft uitgehouden, schijnt iets bijzonders te zijn. „Mijn voorgangers hebben het niet zo lang gered. Die hielden het maximaal drie jaar uit. Want het moeilijke van dit vak is dat je biologische klok naar de filistijnen gaat." Toch ziet Hoogendam het best zitten om er nog ten minste vijf jaar aan vast plakken. Al is het wel eens moeilijk om gemotiveerd te blijven, als de gemeente begint over 'rode cijfers' en het voort bestaan van de Muzenhof in de huidige vorm op het spel staat. „Die dreiging hangt als een zwaard van Damo cles boven mijn hoofd. Er gingen ooit zelfs stem men op om er een bejaardencentrum van te ma ken. Maar ik zit niet in de rode cijfers. Aan mijn getallen zie ik gewoon dat het goed gaat." De complimenten die Hoogendam en de andere medewerkers vaak krijgen, maken volgens hem veel goed. „Laatst kregen we nog een uitzinnige reactie over onze accommodatie en service. Daaraan kan ik zien dat we het best goed doen." De Muzenhof is sinds jaar en dag het onderko men van de streekmuziekschool, de openbare bi bliotheek en de buurtvereniging. Veel Leiderdor pers geven er hun bruiloften en partijen. Het café is een druk bezocht ontmoetingspunt. Sinds een jaar worden er regelmatig swingpartv's gehouden voor 21-plussers. Zeven jaar geleden wilde de gemeente ook een theater in de Muzenhof. De kosten om het ge bouw voor dit doel aan te passen liepen toen aar dig op, vertelt Hoogendam. „Er was een extra nooduitgang nodig en er moesten nieuwe stoelen komen." Investeringen die met een theater nu eenmaal niet terug te verdienen zijn. Hoe graag de gemeente dat ook zou willen. „Maar het thea ter loopt perfect. We kunnen ons niet beter wen sen. De mensen vinden het prachtig, al is het al leen maar omdat ze hier hun auto voor de deur kunnen parkeren." Hoogendam vraagt zich af waarom het ge meentebestuur niet - net als hij - gewoon trots is op het onderkomen aan de Cor Gordijnsingel. „Er beleven duizenden mensen plezier aan de Mu zenhof. En zeg nou zelf: wat hebben we nou ver der in Leiderdorp? De mensen hebben al het idee dat het een slaapdorp is." Gewraakt subsidiestelsel op de helling door het plaatsen van borden en afvalbakken en het versturen van brieven. Als de gemeente raad de plannen overneemt, krijgen alle hondenbezitters binnen enkele maanden een persoonlijke brief, voorlich tingsmateriaal en een 'poepzak- je' opgestuurd. Op die manier hoopt de gemeente het gebruik van die zakjes te promoten. Verder stellen B en W voor om extra vuilnisbakken te plaatsen waarin de gevulde zakjes kun nen worden gegooid. De gemeente vindt het ook te duur om bij iedere groenstrook aan te geven of honden er al dan niet mogen poepen. Alleen in de wat grotere plantsoenen zullen daarom verbodsbordjes verschijnen en worden de uit- laatstroken aangegeven. De be graafplaatsen worden in ieder geval verboden terrein voor alle honden. Voor de maatregelen die de gemeente nu wil treffen, is 25.000 gulden beschikbaar. Voor het onderhoud van vuil nisbakken en borden en voor het legen van de poepbakken is waarschijnlijk jaarlijks nog eens 30.000 gulden nodig. B en W willen dat laatste betalen uit een verhoging van de hondenbelas ting of de opbrengst van een scherpere controle op het bezit van een hond. Nieuwe bushokjes in Rijnwoude De gemeente Rijnwoude gaat vijftien bushokjes leasen. De wachthuisjes worden voor het grootste deel langs de Rijndijk neergezet, ter vervanging van oude, vervallen hokjes. Daar naast worden op acht plaatsen in. de gemeente plattegronden geplaatst. Voor de plattegron den hoeft de gemeente niets te betalen omdat de exploitant bij de borden ook reclame mag maken. De gemeente heeft lange tijd vergeefs gezocht naar manieren om kostenloos aan nieuwe bus hokjes te komen. Geen enkele, exploitant ziet brood in het plaatsen van hokjes in de ge meente. Daarom wordt nu ook slechts een deel van de oude wachthuisjes vervangen. Rijnwoudse verenigingen worden weer baas in eigen huis. De clubs kunnen vanaf 1995 hun extra inkomsten weer naar eigen inzicht besteden, zonder dat de gemeen telijke subsidie in gevaar komt. Bovendien hoeven ver enigingen die minder dan 1500 gulden per jaar ontvan gen geen hele papierenwinkel meer door te werken om voor een bijdrage van de gemeente in aanmerking te ko men. De gewaakte exploitatiesubsidie, waarbij de ge meente een oordeel velt over de redelijkheid van de in komsten en uitgaven van de verenigingen, wordt afge schaft. De veranderingen zijn neerge legd in het eerste concept van de algemene subsidieverorde ning Rijnwoude. Met de hervor ming van het subsidiestelsel komt de gemeente tegemoet aan de belangrijkste bezwaren uit het Rijnwoudse verenigings leven. De verenigingen klaag den de afgelopen jaren dat de gemeente te veel op de stoel van het bestuur ging zitten. Ver der maakten de subsidieregels het onaantrekkelijk om extra in spanningen te leveren om daar mee 'leuke dingen' te kunnen doen. De extra inkomsten wor den in het oude stelsel direct gekort op de subsidie. Een andere klacht van de ver enigingen was dat het subsidie stelsel hen de kans ontnam om te sparen. Alleen wanneer clubs in hun begroting expliciet aan gaven waarvoor ze spaarden, werd het geld dat de vereniging aan het eind van het jaar over hield niet op de subsidie in mindering gebracht. Sparen was wel mogelijk, maar door de onduidelijkheid van de regels en de onervarenheid van de meeste verenigingsbesturen, liep dat nogal eens mis. De nieuwe regeling is veel duidelij ker over de mogelijkheid van sparen. Bovendien is de ge meente van plan de penning meesters van Rijnwoudse ver enigingen indien nodig bij te scholen. Het is overigens niet zo dat de gemeente het hele subsidiebe leid overboord zet. Het gelijk trekken van de subsidies in de drie voormalige gemeenten gaat ook de komende jaren door. Met name bij de multifunctio nele centra is dat nog niet volle dig gelukt. Verder blijft het uit gangspunt dat alleen subsidie wordt verstrekt aan clubs die anders geld tekort zouden ko men. Ten slotte blijft de ge meente streven naar het afslui ten van meerjarige convenan- ten met clubs die meer dan 1500 gulden per jaar ontvangen. Verenigingen die bezwaar hebben tegen de nieuwe regels, hebben tot 3 juni de tijd om die bezwaren kenbaar te maken. Op 25 mei houdt de gemeente vanaf 20.00 uur in het gemeen tehuis een hoorzitting over het voorgenomen beleid. warmond Peter Ankone, hoofd van de de RK ba sisschool De Waaier in Warmond verloor gister middag na 25 jaar zijn baard. Inge van Ulden, leer linge van groep acht, mocht er na een kwart eeuw het scheerapparaat inzetten. Aanleiding was een weddenschap tussen Ankone en de leerlingen van groep acht. Als de leerlingen er in zouden slagen om meer dan driehonderd gulden in te zamelen voor de Stichting Ontwikkelingssamenwerking Warmond zou de baard er af gaan. Er werd meer dan vierhonderd gulden opgehaald, dus Ankone moest er gisteren, tijdens de 'Waai er eens in Show' aan geloven. „Afspraak is afspraak", aldus het ge schoren schoolhoofd. „Mijn vrouw heeft er ge mengde gevoelens over. Ze is aan die baard ge wend. En voor mijn kinderen is het helemaal een verrassing, want die hebben mij nooit zonder baard gezien." Het door de kinderen verzamelde geld is bestemd voor onderwijsprojecten in Dedougo, Bur kina Faso. FOTO HENK BOUWMAN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13