Bijna-doodervaring van Marloes Kerk Samenleving Humanistische Psychologie Aids Projectdag in Alphen aan den Rijn ZATERDAG 7 MEI 1994 UIT DE KERKBLADEN Kerkedienaars (1) Bij de Katwijkse dominee B.H. Weegink roept het be roep van 'koster' altijd enig jeugdsentiment op, schrijft hij in het kerkblad 'Om de Oude Kerk' van de her vormde gemeente van de kustplaats. „Misschien wel omdat ik als kleine jongen de koster van m'n geboor teplaats begon te helpen. Eerst met het glaasje water op de preekstoel en vervol gens met het aanzetten van de borden - vlak voor de dienst als de (avond-)domi- nee de liederen meebracht - en later met het luiden van de klokken, de grote en de kleine in cadans en zoals het hoort: met touwen. Om tenslotte wel eens een dienst voor hem te doen. Achteraf zeg je dat onder aan Jakobs ladder de 'mid- delijke weg van de roeping tot hel ambt' is begonnen. En sedertdien hebben mijn ogen twaalf kosters actief in hun meewerken mogen ga deslaan." Kerkedienaars (2) Zulke 'huisbewaarders' kunnen hun predikers tot steun zijn. Dominee Wee gink voert in dit verband Emil Frommel op - 'ooit een gevierd hofpredikant te Berlijn'. „Z'n leven lang bleef hij dankbaar voor de dorpeldienaar in de ge meente waar hij hulppredi ker was. Hij had zo'n mild oordeel over preken. Bij een geslaagd sermoen liep hij over van blijdschap. Viel een preek wat uit naar de zwakke kant, dan troostte hij de man die in de houten broek had gestaan met de betuiging: 'De Here heeft geholpen'. En als de oratie falikant mislukte, luidde zijn kosterlijk commentaar: 'Tjonge, dót was nog eens een moeilijke tekst!'." Kerkedienaars (3) Kosters zijn het visitekaartje van de gemeente en het dekseltje van God, meent Weegink. „Misschien goed om voor hen eens het 'ge bed voor de koster' van Jac Lelsz aan te halen: Gedenk hem speciaal, hij is een mens met zonden; en zwarte voeten worden, Heer, ook in Uw huis gevonden. Geef hem een vrolijk hart als hij de vloer moet kuisen, de lange matten klopt en boent op de plavuizen. Hoed bo venal zijn ziel, een koster moet ook sterven. Hij is een dunne vaas, zo licht valt hij in scherven." Moederdag Morgen is het moederdag, meldt de gereformeerde dominee G.J. Mink (wellicht ten overvloede) uit Katwijk in het blad 'De Nieuwe Kerkbode'. „Op de moeder dag zetten we onze moeder in het zonnetje, want zij verdient, als ze een goede en geen ontaarde moeder is, eer en waardering. Zij heeft ons gebaard, zij heeft ons gevoed en zij is ons als het goed is voorgegaan op de weg des levens. Maar op de moederdag, een zondag, hebben we een nog belang rijkere Moeder, de kerk, die we mogen eren, want Moe der de Kerk is toch degene die ons wederbaart, geeste lijk voedsel schenkt en ons leert onderhouden al wat Christus bevolen heeft. Er valt veel voor te zeggen op moederdag moeder een (extra?) bezoek te brengen. Maar dat behoeft niet in mindering te worden ge bracht op het bezoek aan Moeder de Kerk. Heeft Je zus immers niet gezegd: Wie vader of moeder lief heeft boven Mij is Mij niet waardig {Mat. 10:37a)?" Berend Jager en Paulus Rijntjes schrijven kinderboek over paranormale verschijnselen Voor het vrijdag avond-televisie programma 'Ti neke en de paranormale wereld' kunnen ze maar weinig waardering opbren gen. Het enige goede eraan vinden Berend Jager en Paulus Rijntjes dat het veel tongen losmaakt. Het on derwerp is volgens hen in onze westerse materiële wereld volstrekt verwaar loosd. Maar Tineke de Nooij brengt enkel het ex treme en dan ook nog op een sensationele manier verbeeld. Om het taboe te doorbreken is meer diep gang nodig. „Wat iedere keer ontbreekt is na afloop een toelichtend gesprek", meent Berend Jager. borne jan ter haar/gpd Voor 'Wat is er toch met Mar loes?!' - zijn zeventiende schep ping als kinderboekenschrijver - heeft Jager dankbaar samenge werkt met Rijntjes. De één schreef de fictieve tekst, de an der voegde er, aan het eind van elk hoofdstuk, een cursief ge drukte verklaring aan toe. Zo is een drukwerk ontstaan dat het midden houdt tussen een lees- en een lesboek. Gerry Daamen zorgde voor drie aardige illu straties. Nadat Marloes op weg van school naar huis met haar fiets onder een auto is geko men, beleeft ze in het zieken huis een bijna-doodervaring: aan het eind van een tunnel be landt ze in een warme lichtwe- reld. Terug in huis ontdekt ze achtereenvolgens haar gevoelig heid voor onder meer telepa thie, kleuren, dromen, magne tisme en helderziendheid. Het boek beschrijft niet alleen deze geestelijke zoektocht bij het meisje, maar tevens de reacties daarop van haar ouders, vrien dinnen en leerkrachten. De makers van 'Marloes' kan énige pedagogische kennis en ervaring niet ontzegd worden. Jager (55) was tot voor enkele jaren nog leraar Nederlands; Rijntjes (39) was ooit werkzaam in het onderwijs voor kinderen met leer- en opvoedingsmoei lijkheden. Berend Jager: „Vaak kwamen bij mij in de klas le vensbeschouwelijke onderwer pen aan bod. Bijvoorbeeld dat kinderen gedroomd hadden en dan naar een verklaring zoch ten. Soms waren ze dan ook bang." De jeugd wist hem zo te in spireren tot het schrijven van kinderboeken. Daar had hij zich in een ver verleden ook al mee beziggehouden, maar dit keer voegde hij er een nieuwe di mensie, die van spiritualiteit, aan toe. Wetend van de vele vragen die paranormale ver schijnselen als helderziendheid en telepathie oproepen, nam Jager de Hengelose spiritueel genezer Rijntjes in de arm. Dat Waar volwassenen kunnen kiezen uit een overvloed van boeken over paranormale verschijnselen, moeten kinderen het doen met slechts een enkele uitgave. Toonaangevend in dit genre was tot nu toe 'Het Onzichtbare Licht' van de vorige maand overleden schrijver Evert Hartman. Oud-leraar Nederlands Berend Jager uit Borne en spiritueel genezer Paulus Rijntjes uit Hengelo voegen er een waardevol exemplaar aan toe. Het Twentse duo schreef'Wat is er toch met Marloes?!'. Over de bijzondere ervaringen van een twaalfjarig meisje. Uitgeverij Ankh-Hermes in Deventer presenteerde het boek vorige week in Utrecht met een aan het onderwerp gewijd symposium. Want 'paranormaal' raakt 'in' en het taboe daarover 'uit'. Het boek wil baanbrekend zijn. Dat zal best lukken. Maar naast vele positieve reacties sluimert er ook enige huiver. Wegens 'kneding van de tere kinderziel'. Berend Jager en Paulus Rijntjes (met baard): „Huiver zou op z'n plaats zijn als het boek een moralistische boodschap zou hebben." klikte metèen. Er is een co-pro- duktie ontstaan waarin beiden elkaar geïnspireerd hebben en Uitgeverij Ankh-Hermes zich erg enthousiast toonde over dit voor haar ook uitzonderlijke kinderboek. Boodschap 'Marloes' is niet zomaar een verhaal. Aan het eind van elk hoofdstuk volgt cursief een uit leg van Marloes' ontdekkingen. Paranormale verschijnselen zijn maatschappelijk bepaald niet breed geaccepteerd. Roept hun boek geen vrees voor kneding van 'de tere kinderziel op?' lager, tevens voorzitter van de Openbare Bibliotheek in Borne, begrijpt de vraag, maar meent dat enige huiver voor 'Marloes' niet op z'n plaats is. „Als je het over de tere kinderziel hebt, maak ik me eerlijk gezegd meer zorgen over de trend in horror effecten in boeken als van Roald Dahl en Steven King. School- conciërges ontpoppen zich als ware vampieren." Wat Marloes beleeft is vol gens hem van een heel ander slag, met een vrij hoge reali teitswaarde. Rijntjes: „Huiver zou op z'n plaats zijn als het boek een moralistische bood schap zou hebben. Dat is be paald niet het geval. Op basis van praktijkervaring maak ik enkel duidelijk wat kinderen be leven. Dat is niet zozeer overtui gend als wel verklarend." De spiritueel genezer zegt zeer te hechten aan de persoon lijke vrijheid van mensen. „Mensen verwarren mijn werk nog wel eens met spiritisme, maar ik beoog in mijn hulpver- leningswerk niet meer dan mensen te helpen in contact te komen met de diepste' vermo gens van God in hen zelf, opdat ze zich zelf beter leren kennen." Rijntjes schreef zelf eerder boe ken over paranormale ervarin gen, waaronder 'Groeien naar Waarheid', eveneens uitgegeven bij Ank-Hermes. De twee schrijvers achten het gedachtengoed achter hun nieuwste boek niet enkel voor kinderen en hun ouders van be lang, misschien nog wel meer voor het hele circuit van hulp verlening en opvoedkunde. Rijntjes: „Tot en met op vrije scholen bespeur ik onbekend heid met ervaringen als die Marloes heeft. Deze kwesties zijn volstrekt nog niet toeganke lijk. Zeker ook in de gezond heidszorg doet men ze lacherig af .als illussies en fantasieën. Kinderen houden thuis hun mond erover en denken ge woon 'M'n ouders zijn nog niet zover'. Echt ik maak dat mee." Zowel Rijntjes als Jager me nen dat omroepprogramma's als 'Het Zwarte Gat' en 'Tineke en de paranormale wereld' de extreme kanten tonen. Rijntjes verwijst liever naar het KRO-ra- dioprogramma Ararat op de zondagavond, waarin meer de kwaliteit van het leven centraal staat. Het is een sfeer die beiden ook met hun boek beogen en waarin ze gesterkt zeggen te zijn door het mini-symposium van vorige week. „Dat was niet zo maar een boekpresentatie maar een heel mensenlijk gebeuren," aldus Berend Jager Fragmenten Uit het verhaal: „Hoe lang bent u al mijn helper?', zegt ze zacht jes in zichzelf. 'Sinds je het lichtwezen ontmoet hebt', hoort ze duidelijk zeggen. Bent u het lichtwezen? Nee, nee. Het licht wezen hoort tot een hogere sfeer dan ik. Je hebt trouwens nog twee andere helpers die je al begeleiden vanaf het moment dat je hartje in de buik van je moeder begon te kloppen." Marloes is sprakeloos. Het duurt lang voordat ze haar ge dachten weer op een rijtje heeft." Uit de toelichting: „Voor alle mensen die willen leren liefde vol te zijn, is er hulp. De helpers vanuit de sferen vol liefde zullen graag alles doen waardoor je beter gaat begrijpen wat liefde is. Het is heel belangrijk om eer lijke oplossingen voor de moei lijkheden te zoeken. Wie dit doet, ontdekt steeds meer wat liefde is. Je groeit daardoor in de liefde en begrijpt steeds beter je leeft. Er ontstaat zo grote innerlijke rijkdom, je heel dankbaar kunt zijn. Je vindt daardoor de we reld steeds minder eng en je snapt steeds beter hoe de liefde altijd bij je is. Dat ga je herken nen omdat je de liefde en daar mee God in jezelf ontdekt." Wal is er toch met Marloes?! Berend Jager en Paulus Rijntjes. - Deventer Ankh Hermes, 1994. - 144 p. ISBN 90- 202-805-11. Prijs24,50 gulden. leiden» steeg 14 in Leiden, aanvang 20.00 uur. Tijdens haar lezing zal Jacobs in het bijzonder aandacht be steden aan de Rationeel-Emo- tieve Theorie van de Ameri kaanse humanistische psycho loog Albert Ellis, die de moge lijkheid van de mens benadrukt om zijn eigen emotionele vrij heid op te bouwen. Iedereen is welkom en de toegang is gratis. Dc lezing van psychotherapeute Gidia Jacobs voor de afdeling Leiden van het Humanistisch Verbond heeft komende maan dag (9 mei) plaats. Deze datum ontbrak in het berichtje van de krant van afgelopen donderdag. Plaats van handeling is de (beneden)zaal van Sociëteit Kunstkring De Burcht, Burg- Het Aids Projecten Buro Den Haag en het Diakonaal-Maatschappelijk Aktiveringswerk Zuid-Holland (DMA) organiseren op zaterdag 28 mei een 'Aids Memorial Day' in de Alphense Maranathakerk, De doelstelling van deze pro jectdag is het doorbreken van het isolement waarin mensen met aids of een hiv-besmetting verkeren. De bijeenkomst begint om 10.00 uur met een herdenkingsdienst, geleid door domi nee J. van der Linden en pastor A. van Aarle. Het jongerenkoor Praise verleent muzikale me dewerking. Daarna wordt door een panel, on der leiding van M. Nitschelm (directeur Aids Projecten Buro Den Haag en omgeving), inge gaan op de maatschappelijk-ethische kant van aids. In het panel zitten onder anderen gedepu teerde J. Pool en dominee P. Schelling van de werkgroep Kerk en Aids. Na de lunch kunnen de deelnemers aan deze projectdag deelnemen aan verschillende weerkgroepen. Voor meer in formatie en opgave kan contact worden opge nomen met het DMA, 070-3453200 (M. Punt). DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON VERPACHTE H^T <5CHUWT PAT l EE"M VERAJieuZUCHTli&E HOMC ue&r. DIRECTIE: B.M. Essenberg, Q.P. f HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frc Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel dag. 9 3' HOOFDKANTOOR:15' Rooseveltstraat 82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356. REGIOKANTOOR: Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 02521 -1961 POSTADRES: Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX 323508 Telefoon 071-143545 "EN 0 bij vooruitbet (ind.BTW) al 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING ma t/m vrij: 18.00-19.30 uur, ir. Tel. 071 -143241 HET WEER Broeierige sfeer Het weer van dit weekeinde geeft op herkenbare wijze de twijfel-toe- stand aan, waarin de atmosfeer al een paar weken verkeert. Keer op keer werd er gewerkt aan de op bouw van zomerweer, maar zodra het kwik tot 20 graden of hoger op liep, bleek hoe moeilijk het is die warmte eens een tijdje vast te hou den. Natuurlijk is er voor een stabiele warmteperiode allereerst een standvastig hogedrukgebied nodig als afwe.erschild tegen de opruk kende depressie-activiteit vanaf de oceaan. De afgelopen dagen ont wikkelde zich weliswaar een veel belovende hogedrukcel boven Scandinavië, maar de invloed reik te juist niet tot ons land. De positie van het luchtdruk-maxi mum werkte vrijdag zelfs in ons na deel. Een partij vochtige en warme Atlantische lucht werd precies bo ven ons land tegengehouden, zodat het neerslaggebied geen kant op kon. Nadat het front in onze regio circa 10 millimeter regen had ach tergelaten, bleef er nog lang een hardnekkige wolkenlaag hangen. Het kwik bleef op het povere ni veau van 12 tot 14 graden hangen. Vandaag wordt,het wolkenpakket door een toenemende zuidelijke stroming voor een groot deel afge voerd naar de Noordzee. Zodra de zon erbij komt, wordt onmiddellijk de subtropische oorsprong van de luchtmassa merkbaar. In een broeierige sfeer loopt het kwik snel op tot boven 20 graden. Boven West-Frankrijk vormt zich in de middag een 'onweerszak', zicht baar op de weerkaart als een bui- delvormige uitzakking in de lucht- druklijnen rond een vore van lage druk. Tijdens de zwoele zaterdag- avond neemt de dreiging van een- zomerse onweersbui vanuit het zuidwesten flink toe. Zondag ligt het hele land weer in koele lucht, maar de scheidingslijn met de warme lucht schuift maar tergend langzaam naar het oosten op. Hierdoor kan er nog geruime tijd buiige neerslag vallen. Bij een noordwest draaiende wind maakt het kwik een vrije val: met een graad of 13 zijn we weer terug op het niveau van vrijdag. De Noordeuropese hogedrukcel mag het begin volgende week op nieuw proberen; het proces van op warming kan dan weer van voren af aan beginnen. Op maandag mer ken we daar nog niet zoveel van. Het is dan nog fris met 15 graden, maar neerslag zit er niet meer in. Dinsdag en woensdag is de wind naar de warmere oosthoek ge draaid en bij flinke zonnige perio den komt later de 20 graden weer in zicht. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met maandag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Zaterdag in Oost-Engeland perioden met regen. Ver der af en toe zot verspreide bui. ongeveer 13 graden. België en Luxemburg: Zaterdag perioden weer. Zondag pe opklaringen. Zaterdag" maxima van 19 graden aan zee tot 25 plaatselijk in Luxemburg en het oos ten van België. Zondag be duidend koeler. Noord- en Midden-Frank- Zaterdag van het westen uit regen of onweer, in het oosten blijft het vrij zon nig. Zondag in het westen ten van Parijs regen. Middagtempera- tuur zaterdag van 14 graden langs de Kanaalkust tot 26 graden bij Lyon en Dijon, zondag overal maxima rond 15 Portugal: Van tijd tot tijd wolkenvelden en vooral zondagmiddag kans op regen. Langs de westkust waait zaterdag een stevige noordenwind. Middagtemperatuur tus sen 15 en 20 graden. In het zuiden droog, flinke zonnige perioden en maxi ma rond 24 graden. Wolkenvelden, ook nu en dan zon en een enkele bui. Maxima ongeveer 18 Zaterdag in het noorden half tot zwaar bewolkt en enkele regen- of onweersbui- waarschijnlijk droog. Zondag aan de Costa's ten noorden van Benidorm en aan de Golf van Biskaje nog enkele bui-' en, elders droog en perioden met zon. Koeler met maximumtemperatuur zon dag van ongeveer 19 graden in het noor den tot 28 in Andalusië. Canarische Eilanden: Aan de noordzijde van de eilanden wol- mogelijk een bui, aan de droog en perioden met zon. Maxima dalend naar 20 tot 23 gra- Marokko: Westkust: Perioden met zon, afgewis seld door enkele wolkenvelden en vbij- wel overal droog. Middagtemperatuur aan zee ongeveer 21 graden. Droog em vrij'zonnig. Aan zee maxima rond 25 graden, landinwaarts veel war- Zuid-Frankrijk: Zaterdag tamelijk zonnig, in de loop van de dag in de westelijke departementen enkele regen- of onweersbuien. Zondag in het westen af en toe zon en kans op een bui. In het oosten perioden met re gen, maar aan de Cöte d'Azur en de Provence kleinere neerslagkansen. Maximumtemperatuur zaterdag van 15 graden aan de Atlantische kust tot 28 in het Rhönedal, zondag in het oosten be duidend koeler. Mallorca en Ibiza: Zaterdag perioden met zon en droog. Zondag meer bewolking en kans op re gen of onweer. Maxima ongeveer 24 gra- Italië: Droog en flinke perioden met zon. Zon dag later op de dag in de Alpen kans op regen of onweer. Middagtemperatuur tussen 20 en 25 graden. Corsica en Sardinië: Zaterdag zonnig, zondag in de loop van de dag wat meer bewolking, maar waar schijnlijk droog. Maximumtemperatuur ongeveer 24 graden. Griekenlanden Kreta: Zaterdag half tot zwaar bewolkt en enke le regen- of ongeersbuien. Zondag op de Ionische Eilanden en het westelijk deel van het Griekse vasteland waarschijnlijk droog en perioden met zon. Tamelijk fris met maxima tussen 15 en 20 graden, zondag op Corfu enkele'graden hoger. Turkije en Cyprus: Veranderlijk bewolkt en een enkele bui, mogelijk met onweer. Ten oosten van Antalya en op Cyprus zaterdag nog zon nig. Koeler met maxima zondag van 16 graden op de Dardanellen tot iets boven de 20 op Cyprus. 7A 70 MA 01 4!) 20 30 b() Neerslagkans 3U 60 30 20 Minimumtemp. 8 b b Middagtemp 14 14 1/ Wind z3 nw4 nw3 var3 WEERRAPPORTEN ZONDAG 8 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.55 Zon onder 21.13 Maan op 04.47 Maan onder 19.11 Waterstanden Katwijk Hoog water 02.52 15.12 Laag water 11.11 23.25 MAANDAG 9 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.54 Zon onder 21.14 Maan op 05.10 Maan onder20.15 Waterstanden Katwijk Hoog water 03.31 15.49 Laag water 11.46. Weerrapporten O&mei 17 uur: w5 15 6 0.7 w5 16 5 0.7 26 13 0.0 23 6 0.0 13 11 3.0 17 13 0.0 17 3 0.0 13 12 0.8 14 1 0.0 16 8 0.0 17 10 3.0. //r wrp/Akr/£ /AC <SA /VAA# P£ ($&OT£ STAP ky/AAT/f P£ Jer/ATA=r£/? &AAT A/AA& P£ &JZ0TE STAP MAd l/££T£l ££A/£ /CMAtC/Sf WAT &A J£ PA Af? C*P£/V?

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12