Leiden Leiden vernieuwt verzakte kademuren Turkse ouderen: wij worden bevoogd 2 Bloemenzee in Burgerzaal Vijf jaar cel geëist voor serie overvallen GOED NIEUWS Drie oktober wordt gezellig maar sober jj ZATERDAG 7 ME11994 Huis verhuren? Hek. Home Rentals pent de juiste miiren voor u! KJ 071-12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Postkantoor veiliger leiden Het postkantoor op het Bevrij dingsplein is ingrijpend ver bouwd om de veiligheid en klantvriendelijkheid te vergro ten. De loketten zijn verdwe nen, in plaats daarvan ziin er open balies. Behalve wat klein, wisselgeld is er in het postkan toor geen geld beschikbaar zon der de pincode te gebruiken. Nieuw is een winkel waar dag bladen, tijdschriften en wens kaarten verkrijgbaar zijn. De Anna-prijs, 15.000 gulden, wordt vandaag voor het eerst uitgereikt aan dr. F. van der Helm en, postuum, aan dr. G. Pronk van de Technische Uni versiteit Delft. Deze Leidse prijs is bestemd voor wetenschappe lijk onderzoek van de biomedi sche aspecten van het menselijk bewegingsapparaat. Van der Helm en Pronk zijn in 1991 in Delft gepromoveerd op onderzoek van de schouder gordel. Ze hebben er een driedi mensionaal model van gemaakt dat alle bewegingen kan na bootsen en dat kan worden ge bruikt bij onderzoek, behande ling en revalidatie van mensen met schouderletsels. De prijs is ingesteld door het Anna-Fonds van de Anna-stich- ting die is voortgekomen uit de in 1928 in Leiden door de Ver eniging voor Misvormden ge stichte gelijknamige kliniek. De Anna-kliniek i's in 1977 opge gaan in het Academisch Zieken huis Leiden. Baard q Een leerlinge van de I J Warmondse school De Waaier zette gisteren de schaar in de baard van haar schoolhoofd Peter Ankoné. Regen f? De regen in Zuid- I J Holland bevat nog steeds restanten van che micaliën die in de land bouw worden gebruikt. Zwembad i 7' I man-Dool: vijftig jaar lesgeven aan de rand van Leidse zwembaden. Werknemer verliest bijna 27 mille leiden Een Leidse werknemer van een Leiderdorps aanne mingsbedrijf heeft gistermiddag een kleine 27.000 gulden verlo ren. De man had het geld - 24.000 gulden en 1.000 Britse pon den - opgehaald bij een bank op de Breestraat. Op de Boom- markt kwam hij erachter dat hij het geld kwijt was. De man zelf rvan overtuigd dat hij het geld heeft verloren. Karwei begint na afsluiten schadeverzekering Aanblijven Otto nog onduidelijk leiden Het is nog onduidelijk of Leidenaar H. Otto aanblijft als raadslid voor de Centrumdemocraten. Hoewel hij vorige week aankondigde zijn ontslag bij burgemeester Goekoop in te die nen, heeft hij de daad nog niet bij het woord gevoegd. Een woordvoerder van de gemeente meldde gisteren dat op het stad huis geen ontslagbrief is binnengekomen. Bij het partijbestuur is over de kwestie niets bekend. Otto heeft in elk geval zijn lid maatschap van de CD nog niet opgezegd. Zelf wil het raadslid geen enkele mededeling doen. Binnenvest nieuwe naam opvanghuizen leiden Stichting Centrum Onderdak en stichting Begeleid Wo nen De Schakel zijn gefuseerd onder de nieuw naam De Binnen vest. Aan deze stichting is per ingang van 2 mei een nieuwe dienstencentrum voor dak- en thuislozen toegevoegd, gevestigd aan de Oude Rijn 44. De crisisopvang van Centrum Onderdak is gevestigd in de Rembrandtstraat 12. Het kantoor van de sector Begeleid Wonen is gevestigd aan de Oude Singel. De kademuren aan de zuidzijde van de Oude Rijn en het Utrechtse Veer in Leiden zijn dermate scheefgezakt dat zij nog dit jaar worden vernieuwd. De gemeente Leiden wil zo snel nog mogelijk met het werk beginnen, maar wacht tot het moment dat een goede verzekering is afge sloten. Leiden wil alle schade die door het heien van be tonnen palen aan de huizen kan ontstaan, aan bewoners kunnen vergoeden. Dat de gemeente die zekerheid wil hebben, wordt gevoed door ervaringen uit het verleden. Bij het vervangen van de kades is nu eenmaal grof geweld nodig en daar kunnen de broze histo rische grachtenpanden vaak niet meer tegen. De gemeente wil niet het risico lopen op te moeten draaien voor schade aan de huizen die ontstaat door trillingen. Bewoners van de Ou de Rijn en het Utrechtse Veer zijn inmiddels op de hoogte ge bracht dat het werk wordt ver zekerd en dat ze eventuele schade kunnen verhalen. Voor, tijdens en na het heien zullen metingen worden uitgevoerd om te controleren of er bewe gingen in de huizen optreden. Zodra een gevel 5 millimeter wijkt, stoppen de werkzaamhe den. De komende weken verande ren de Oude Rijn (het stuk tus sen Hoogstraat en Hooglandse Kerkgracht) en het Utrechtse Veer (het stuk tussen Veerstraat en Kraaierstraat) in een grote bouwput waarin keten, loodsen, kranen en pontons het beeld bepalen. Allereerst worden sta len damwanden op een speciale manier de grachten ingetrild, op een kleine afstand van de wal- muur. Zodoende kan de muur van water worden gescheiden. Dan kan de sloop beginnen van de oude walmuur. Het vervan gen van de walmuren zal ruim een jaar duren. Tijdens de werk zaamheden aan de Oude Rijn zullen geen auto's mogen rijden naar de Hooglandse Kerkgracht. Het werk aan het Utrechtse Veer gebeurt in twee fasen. Eerst komt het stuk tussen Veerstraat en Rijnstraat aan de beurt, daarna het stuk tussen Rijnstraat en Kraaierstraat. Ook hier mogen geen auto's rijden. De gemeente zal grote oranje omleidingsborden plaatsen om automobilisten te attenderen. De woonboten aan het Utrecht se Veer moeten verhuizen naar de andere kant van de kade. Bij het Utrechtse Veer zal de gemeente tegelijk met het ver nieuwen van de walmuur ook de riolering vervangen. Het Utrechtse Veer is een van de laatste gedeelten van de bin nenstad waar dat nog moet ge beuren. Tevens wil de gemeente het Utrechtse Veer een opnieuw inrichten. Vanaf de waterkant gezien komt eerst een strook met bomen en lantaarns, ver volgens een rij parkeerplaatsen, dan de weg en daama het trot toir. Het plan is ook om een nieuwe brug tussen Veerstraat en Kaarsenmakersstraat aan te leggen. Dat zou een brug moe ten worden voor fietsers en voetgangers. Schokkende ervaringen bij slachtoffers gevoegd, heel wat hardhandiger te werk. De Oegstgeestenaar bleef in de vluchtauto zitten, terwijl de twee Amsterdammers de snackbar binnen gingen. Twee aanwezigen kregen een stroomstootwapen tegen hun li chaam geduwd. En er zou vol gens de slachtoffers onder het zwaaien met vuurwapens ook zeer dreigende taal zijn geuit. De buit bedroeg om en nabij de 500 gulden. De derde overval, in Emmen, waar de 25-jarige Amsterdam mer in de vluchtauto bleef wachten, verliep uiterst chao tisch. In het jongerencentrum waren veel meer mensen aan wezig dan verwacht. In paniek spoten de daders verschillende slachtoffers traangas in de ogen ep sommeerden iedereen op de grond te gaan liggen. Daarbij werd opnieuw met het nep- pistool gezwaaid. De Oegstgees tenaar zou bovendien hebben geschreeuwd dat 'iedereen die zou proberen te vluchten zou worden afgeknald', of woorden van gelijke strekking. De buit bedroeg ongeveer 1800 gulden en een flinke hoeveelheid soft drugs. De officier van justitie wenste niet lang stil te staan bij de on derlinge taakverdeling van het drietal. „Het is opmerkelijk, dat niemand ooit het initiatief tot zoiets schijnt te nemen en dat iedereen altijd wordt meege sleept door de ander. Hier is sprake geweest van zeer aan zienlijk geweld dat tot zeer schokkende ervaringen bij de slachtoffers heeft geleid." De eis tegen de 23-jarige Amsterdam mer viel alleen maar lager uit „omdat hij aan één overval minder heeft meegedaan", al dus de officier van justitie. De uitspraak is op 20 mei. Lcidsch Digblul NIEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. T Ia, dat is goed nieuws "1 Dus neem ik i nu een abonnement, i I (I.v.m. controle bezorging) Na de eerste 2 weken I betaal ik mijn abonnement: J Per kwartaal J via acceptgiro 85.55) I automatisch 84,55) den haag/leiden herman joustra Wegens zijn aandeel in drie overvallen met geweld is giste ren door de Haagse rechtbank een onvoorwaardelijke gevan genisstraf van vijf jaar geëist te gen een 28-jarige Oegstgeeste naar. De man, een kort-ver- bandvrijwilliger bij de marine, overviel in december van het vorig jaar een koffieshop in Lei den, een snackbar in Oude We tering en een jongerensociëteit in Emmen. Een maat van de man, een 23- jarige Amsterdammer, die be trokken was bij de laatste twee overvallen, hoorde drie jaar en zes maanden onvoorwaardelijk tegen zich eisen. De daders zei den voornamelijk uit geldge brek te hebben gehandeld. De zaak tegen een 25-jarige Am sterdammer, die een aandeel had in alle drie de berovingen, werd aangehouden. De verdedi ging van de man had niet tijdig alle processtukken gekregen. Bij de overval in Leiden hield de 25-jarige Amsterdammer de hulp, die op dat moment in de koffieshop aanwezig was, met een neppistool in bedwang on der de toonbank. De Oegstgees tenaar pakte intussen in totaal zo'n negentig zakjes soft drugs en een portemonnee met daar in ongeveer 1500 gulden. In Oude Wetering gingen de daders, bij wie zich nu ook de 23-jarige Amsterdammer had Annaprijs onderzoek leiden clazinus van de rotte Hulpverlening aan Turkse ou deren moet via de eigen organi saties gebeuren. Dat stelden vertegenwoordigers van de Leidse afdeling van de Turks-ls- lamitische Ouderen Bond (TIS- BO) vast tijdens de eerste verga dering, gistermiddag in Leiden- Noord. In het Turks-Islamis- tisch Cultureel Centrum kwa men ouderen en hulpverleners van algemene Leidse instellin gen samen. De TISBO-Leiden is twee maanden geleden opgericht als afdeling van de landelijke bond. Het doel is de belangen - van Turks-Islamitische ouderen te j behartigen. In zijn inleidings toespraak ging afdelingsvoorzit- i ter H. Güney in op de specifieke problemen waarmee oudere al lochtonen kampen. „In '95 zul- len er in Nederland 28.000 Tur- ken zijn die ouder zijn dan 50 I jaar. De meesten hebben jaren- lang zwaar werk verricht en hebben daardoor een slechtere gezondheid dan hun Neder- i landse leeftijdgenoten. Het pro- bleem is dat de oudere allochto nen meestal slecht Nederlands spreken. Als zij problemen heb ben - bijvoorbeeld met huisves ting - weten ze niet welke hulp verlenende instanties ze moe ten aanspreken." Tijdens de discussie die volg de op deze toespraak plaatsten enkele hulpverleners kantteke ningen bij het doel van de TIS- BO. Een van hen wilde weten of i er ook werd samengewerkt met de Marokkaanse ouderen. Zij kampen immers met dezelfde problemen. Voor S. Damra, de I landelijke voorzitter van de TIS- BO, is een dergelijke samenwer king voorlopig nog toekomst muziek. „Er is wel sprake van Vuilniswagens op vrijdagavond leiden Na de grote, vierdaagse viering van 3 oktober in 1993 staat er dit jaar weer een 'gewoon' Lei- dens Ontzet op het programma. „Gezellig, maar sober in verge lijking met de vorige keer", al dus P. van Sterkenburg, de gis- teren geïnstalleerde, nieuwe voorzitter van de 3 October Ver- eeniging. De traditionele optocht krijgt als thema 'vrouwelijk vertoon'. Diverse bekende vrouwen uit de historie en fantasie zullen op de i praalwagens worden uitgebeeld op de route die dezelfde is als bij de laatste editie. Verder staan alle traditionele evene- menten weer op het program ma: de taptoe, reveille, koraal- muziek, de laatste uitreiking van haring en wittebrood met dokter Meijer als leidsman, di verse muziekuitvoeringen, huts pot eten op de Garenmarkt en nog een aantal kleinere festivi teiten. Alleen de bridge-drive voor ouderen sneuvelde. Tijdens de ledenvergadering van gisteravond bleek dat de uitbundige en grote viering van het afgelopen jaar wel enkele fi nanciële sporen bij de Vereeni- ging heeft achtergelaten. Het ruime budget van 1,1 miljoen gulden (8 ton uit de opbrengst van de kermis en 3 ton uit de reserves voor de extra activitei ten in de Groenoordhallen) werd met 80.000 gulden over schreden. Met name het mislukte Stads- bal en het optreden van Nor maal waar slechts duizend man op afkwam, waren daar debet aan. Maar ook succesvolle op tredens zoals bijvoorbeeld de Leidse Proms, hakten er met 100.000 gulden flink in. „Dus we hebben wat reserves moeten aanspreken, maar we blijven een gezonde Vereeniging", al dus penningmeester W. Laman die de beschikking heeft over een 'potje onvoorzien' waar naar verluidt enkele tonnen in zitten. Toch heeft de 3 October Ver eeniging besloten de contibutie van haar meer dan 6000 leden in 1995 van een minimale bij drage van vier gulden te verho gen naar een tientje. Maar het bestuur speelt met de gedachte om daar bijvoorbeeld een pe riodiek krantje voor te gaan ma ken voor de leden. Behalve het financiële tekort, zijn er ook 'persoonlijke' verlie zen. D. den Os droeg gister avond na elf jaar bestuurslid maatschap zijn voorzittersha mer over aan Van Sterkenburg. Secretaris J. Karstens en H. Meijer kondigden voor volgend jaar hun vertrek aan. leiden Vol aandacht werden de bloemen ge schikt. Een verplicht en een vrij werkstuk was de opdracht voor de veertig deelnemers aan het Leids Kampioenschap Bloemschikken dat gisteravond werd gehouden in de Burgerzaal van het stadhuis. Kampioene bloemschikken werd dit jaar mevrouw B. de Wolf. Met 72,5 punten werd zij eerste in de A-klasse, de cate gorie voor gevorderden en kwam in het bezit van de wisselbeker. Op een half puntje werd zij gevolgd door mevrouw J. Galjaard. Derde werd mevrouw C. van Eijk met 70 punten. Overigens gingen ook in de B-klasse alleen maar vrouwen er met de prijzen vandoor. Mevrouw Remmerswaal werd eerste (73 pun ten), gevolgd door N. van der Plas (68 pun ten) en mevrouw Westerbeek (67,5 punten). Het kampioenschap werd georganiseerd door een speciale commissie van de Leidse Bond van Amateurtuinders. Overigens zijn de bloemstukken vandaag nog tot vier te be wonderen. FOTO LOEK ZUYDERDUIN De gemeentereiniging heeft gisteravond twee vuilniswagens laten rijden in de binnenstad om vuilniszakken op te halen die op don derdag, bevrijdingsdag, ten onrechte waren buitengezet. Op die dag hadden de ambtenaren, ook die van de reinigingsdienst, een vrije dag. Dat was veel binnenstadbewoners echter ontgaan. „Om te voorkomen dat de bezoekers en de bewoners van de binnenstad het hele weekeinde met de troep zouden worden opgezadeld, heb ben we besloten onze mensen toch maar op vrijdagavond op pad te sturen", zegt voorlichter F. Delemarre van de dienst milieu. Volgens Delemarre onstaat deze situatie steeds als onduidelijk is of er sprake is van een officiële vrije dag. Ook op Goede Vrijdag werden dit jaar de zakken onterecht buitengezet in de binnenstad, ondanks de uitgebreide voorlichting aan het publiek. „Mensen die 's morgens naar hun werk gaan, gaan er kennelijk van uit dat de vuilniswagens dan ook wel zullen rijden. En er zijn natuurlijk ook mensen die het niets kans schelen, als ze hun vuil maar kwijt zijn", veronderstelt Delemarre. naar schoudergordel den haag/leiden FOTO HENK BOUWMAN zeggen ze dan. Maar hoe willen zij de allochtone ouderen hel pen? De hulpverleners spreken onze taal niet, ze kennen onze cultuur niet. Als ouderen in de problemen komen, dan stappen ze op ons af. Wij zijn bekende gezichten. De hulpverlening moet via Turkse instanties ver lopen." Turkse ouderen luisteren ingespannen tijdens de eerste bijeenkomst van hun Ouderenbond. overleg. Maar voordat we gaan samenwerken, willen we eerst onze eigen organisatie stevig hebben gefundeerd. Bovendien is de Marokkaanse organisatie nog niet zo goed georgani seerd." A. Verlaan, directeur van Stichting Ouderenwerk Leiden, maakte tijdens de bijeenkomst bekend dat er sinds kort twee hulpverleners waren aangesteld om allochtonen ouderen te hel pen: één Marokkaanse en één Turkse. En dat leidde tot enige irritatie bij onder anderen Dam ra. Hij noemde het weer 'maat regelen die van bovenaf worden opgelegd'. Na afloop van de vergadering lichtte E. Güney, medewerkster van TISBO-Leiden, het stand punt van Damra toe: „We wor den bevoogd door de hulpverle nende instanties. Ze maken programma's om de allochto nen te helpen, maar ze komen pas naar ons toe als het pro gramma helemaal is afgerond. Zus en zo gaan we jullie helpen,

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11