NS betalen ton voor asbestkanker Binnenland Bevrijding met muziek en défilés Kiezers zorgen voor volksverhuizing in Kamer Krimpenerwaard in paniek: de asielzoekers komen Forse stijging van aantal gevallen caravandiefstal Computer spoort wanbetaler op 'VRIJDAG 6 MEI 1994 Boswachter schaft gif geleidelijk af driebergen» Staatsbosbeheer gebruikt bijna geen chemische be strijdingsmiddelen meer. In 1982 gebruikte de boswachter 7.500 kilo bestrijdingsmiddelen, tien jaar later was dat nog maar 86 ki lo. Staatsbosbeheer heeft 200.000 hectare bos in beheer. Het wil volledig af van de gifspuit en wacht daarom op de komst van milieuvriendelijke biologische bestrijdingsmiddelen. CD begrijpt zetelverdeling niet drie zetels in de Tweede Kamer krijgen, terwijl het Algemeen Ouderverbond (AOV) zes zetels in de wacht sleept met 326.000 stemmen. De CD vindt het 'vreemd' dat het AOV met 3,6 pro cent van de stemmen drie zetels meer krijgt dan de CD met 2,5 procent. De CD baseert zich op de gegevens die zijn verstrekt door het ANP, maar de Kiesraad moet de officiële uitslag inclu sief de verdeling van restzetels en voorkeurszetels nog vaststel len. Dat is dinsdag bekend. Vlielanders fraudeerden aan stembus vlieland» Vier bewoners van het waddeneiland Vlieland hebben zich volgens de politie schuldig gemaakt aan fraude met volm- achtstemmen tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in maart. Tegen de verdachten is proces-verbaal opgemaakt. De politie trof bij het onderzoek zo'n twintig kaarten aan, waarvan de handtekening niet in orde was. Man gepakt voor dodelijke aanrijding zeist De politie van Zeist heeft gisteren een 28-jarige man uit Odijk aangehouden die was doorgereden nadat hij een 47-jarige plaatsgenote had doodgereden. De vrouw had woensdagnacht in depressieve toestand haar woning verlaten. Enkele uren na het ongeval vond de politie een beschadigde personenauto. De eigenaar van de auto bekende dat hij de vrouw had doodgere den. Kartonindustrie maakt 36-urige week den haag De gemiddelde werkweek in de kartonbedrijven van het papier- en kartonconcern in hel noorden van het land gaat terug van 38 naar 36 uur. Dat zijn de werkgevers en de vakbon den gisteren overeengekomen in een beginsel-akkoord over een nieuwe, 2-jarige CAO. Het is de eerste keer dit jaar dat een vak bond erin is geslaagd verdere arbeidstijdverkorting in een CAO te krijgen. Ockels komt met nieuwe zegels Astronaut Wubbo Ockels heeft gisteren in het stadhuis van Franeker twee nieuwe postzegels onthuld. Op een zegel staat de eerste landing door mensen op de maan, 25 jaar gele den. De tweede zegel is opgedragen aan het planetarium van Ei- se Eisinga dat 250 jaar geleden is gebouwd. foto anp Sinartegeld voor Haarlemse treinslopers De Nederlandse Spoorwegen (NS) hebben dit jaar en vo rig jaar vier oud-werknemers van de hoofdwerkplaats in Haarlem een vergoeding betaald van ongeveer een ton omdat ze als gevolg van het werken met asbest kanker hebben gekregen. utrecht/haarlem gpd Drie van de vier slachtoffers zijn inmiddels overleden, de enige nog levende werknemer is ern stig ziek. In verband met de pri vacy van de slachtoffers wiilen NS geen nadere mededelingen over de hoogte van de betalin gen doen. De NS-woordvoerder benadrukt dat het hier gaat om 'schikkingen op verzoek van be trokken personeelsleden Hij benadrukt dat er zijn geen juridische procedures over zijn gevoerd. NS hebben ook geen schuld bekend. Asbest is tiental len jaren geleden op grote schaal in Nederland verwerkt. In de zogenoemde hondekop- treinen zat asbest verwerkt als goedkoop brandwerend middel. De betreffende oud-medewer kers werken in de jaren vijftig en zestig in de hoofdwerkplaats in Haarlem mee aan de sloop van deze asbest-treinen. Bij het kapotzagen van deze treinstel len is asbest vrijgekomen. De werkplaats-arbeiders zijn lang durig aan deze stof blootgesteld. ,,In die jaren was nog niet veel bekend over de gevaren van asbest", aldus NS-woord- voerder Siepel. „De spoorwer- kers zaagden, boorden en hak ten in het materiaal zonder de nadelige gevolgen voor hun ge zondheid te kennen." Hoeveel andere NS-perso- neelsleden lijden aan kanker door blootstelling aan asbest, is niet bekend. Het duurt twintig tot dertig jaar voordat de kanker als gevolg van het werken met asbest daadwerkelijk toeslaat. De NS vinden dat zij verplicht zijn hun (oud-)werknemers fi nancieel tegemoet te komen als die via een doktersattest aanne melijk kunnen maken dat hun ziekte door hun werk is ont staan. amsterdam-wageningen De be vrijding is overal in het land mas saal gevierd. In Amsterdam kreeg dat onder meer gestalte via een kooi op de Dam, waar mensen zich als asielzoeker aan een kruis verhoor konden laten onderwer pen door de 'vreemdelingenpoli tie'. In Wageningen herdachten prins Bernhard en vele veteranen de Duitse capitulatie, die werd on dertekend in hotel De Wereld. De prins ontving een kalender van ju ni 1994 tot eind 1995, waarin het einde van de oorlog vanaf de in vasie in Normandië en de eerste periode na de capitulatie worden uitgebeeld. foto's* anp den haag carel goseling Voor mevrouw Faber, de huismeester van de Tweede Kamer, zijn drukke weken aangebroken. Op 17 mei wordt de nieuwe Tweede Kamer officieel geïnstalleerd en dan moet iedereen een eigen werkkamer hebben. Verder krijgen de fracties ook een fractiekamer en se cretariaat. Ga er maar aan staan na de aardverschuiving waarvoor de kiezers afgelopen dinsdag hebben ge zorgd. De komende week doet mevrouw Faber de secreta rissen van de fracties een voorstel over de nieuwe inde ling van de kantoren. Aan de hand van de verkiezings uitslag valt precies te becijferen hoeveel kamers de ver liezers moeten inleveren en hoeveel extra ruimte de winnaars krijgen. Tot nu toe is de indeling van de gebouwen vrij een voudig. Het CDA bevolkt het oude ministerie van justi tie. WD en Groen Links zitten in een gebouw dat be kendstaat als Het Hotel. In de oude kamergebouwen zijn de fracties van CD, GPV, RPF en D66 gehuisvest. Het voormalige ministerie van koloniën wordt vrijwel helemaal bezet door de PvdA met, in een uithoekje, de SGP. Dat zal straks anders worden. Het CDA moet zo'n twintig kamers opgeven in het oude Justitie-gebouw. De WD heeft juist meer ruimte nodig en kan die dus vinden in het huidige CDA-gebouw dat toch tegen Het Hotel aanligt. Voor Groen Links verandert er niet veel. De CD heeft meer ruimte nodig, net als de RPF. Die ruimte kan worden gevonden in Binnenhof 5-7, omdat in de kelder nu nog wat CDA'ers zitten die weggaan. D66 zou meer kamers moeten krijgen in Koloniën, naast Binnenhof 7, waar de PvdA twaalf kamers moet ontruimen. Wellicht is er ook nog plek voor de twee SP'ers te vinden in dat gebouw. AOV en Unie 55+ zou den dan naar Justitie kunnen en daar de nog overgeble ven CDA-kamers i Het is slechts een variant, er zijn tientallen mogelijk. Zeker als ook nog rekening wordt gehouden met de plaats van een nieuwe fractie in een gebouw. In de kel der, op zolder of juist vlak bij het hoofdgebouw van de Kamer. Zoals gezegd, mevrouw Faber doet een voorstel. Als de fracties er niet mee uit de voeten kunnen, beginnen onderhandelingen die nog wel even kunnen duren. Im mers, ook bij de fracties moet intern worden verhuisd. De kamers van vertrekkende leden liggen niet noodza kelijkerwijs keurig naast elkaar in één gang. Voorlopig kunnen de nieuwkomers de verhuisdozen nog wel even laten staan. In Den Haag zal voor velen het inpakken echter moeten starten. Vertrekkers, maar ook blijvers die naar een andere werkkamer moeten. Nog een geluk voor mevrouw Faber dat kamerleden die al wisten dat zij niet zouden terugkeren na de verkie zingen, hun spullen de afgelopen weken al hebben ge pakt. ouderkerk nelleke vermeer Inwoners van het dorp kunnen hem wel schieten. Leugenaar, noemen ze hem, en zelfs een verrader. Sinds vaststaat dat in de gemeente Ouderkerk aan den IJssel eind mei een boot met 280 asielzoekers zal aan meren, staat de gemeente op zijn kop. De volkswoede richt zich op de verantwoordelijke wethouder Advocaat. Families wapenen zich tegen de 'invasie' die ze vrezen. Onder de bevolking in het ruim vijftien kilometer oostelij ker gelegen Ammerstol (ge meente Bergambacht) is de stemming niet veel beter. Aan de rand van het Lekdorpje van 1.600 inwoners, komen een of twee hotelboten met in totaal vierhonderd asielzoekers. Voor twee jaar. Aanvankelijk kouden het er zeshonderd zijn, maar dat aantal heeft het ministerie van WVC schielijk bijgesteld. Niettemin roepen Ammerstolle- naren al dat ze extra sloten op de deur zetten. In de hele Krimpenerwaard gonst het van de geruchten. Een paar maanden geleden arriveer den zo'n honderd asielzoekers in hotel De Stuw, in Krimpen aan den IJssel. Die gebeurtenis heeft tot wijd over de polder stof doen opwaaien. „Heb je het gehoord? Er zitten er al zestien in de gevangenis." Menige win keldiefstal wordt hen in de schoenen geschoven. Een door het gepraat aange spoorde Ouderkerkse, die ano niem wil blijven, heeft alvast een extra hond aangeschaft. „Eerst wilden we een hoog punthek neerzetten, maar dat staat zo lelijk." Met de buren heeft ze afgesproken dat als de een niet thuis is, de ander een oogje in het zeil houdt. „Ze hebben allemaal gratis toegangskaarten voor het zwembad gekregen", zo be weert het roddelcircuit. „Vroe ger z i ik er graag, r het t die lui. Zij heb ben tenslotte niks anders te doen. Je kunt er helemaal niet meer bij." Wethouder Advocaat weet niet of hij moet lachen of hui len. Hoe kun je opboksen tegen die starheid, vraagt hij zich af. Moet hij gaan uitleggen dat die verhalen niet waar zijn? Dat de staf in het hotel enkele vrijkaar ten heeft gekregen als een soort welkomstattractie, maar dat alle andere verhalen zwaar over trokken zijn? Hij probeert het wel, maar ze geloven hem niet. Er staat zwart op wit dat de boot slechts dertien maanden zal blijven. Desondanks heeft in ve ler hoofden het idee postgevat dat het een kwestie van jaren wordt. Advocaat weet het wel, de Ouderkerkers zijn bang dat de 'gasten' zich gaan vervelen. Dat ze gaan lopen 'klieren aan de dijk', zoals een boerin zegt die de boot recht tegenover haar woning krijgt. Dat gevaar be staat, beaamt Advocaat. „Maar ze weten niet dat cfe meeste asielzoekers zielige hoopjes el lende zijn die de hele dag op de boot zitten. Ik heb dat gezien in Hellevoetsluis. Het is heel jam mer dat niemand is ingegaan op de uitnodiging van de ge meente daar eens met zijn allen te gaan kijken. Dat steekt me." De locatie van de boot is het grootste punt van kritiek in het 5.500 inwoners tellende dorp. Hij komt pal tegen de dorps kern te liggen. Filosofie van de gemeente is dat de asielzoekers dan binnen enkele minuten winkels en sport- en spelac- commodaties kunnen bereiken. Vanaf de boot sta je meteen op de dijk. „En vanaf de dijk kijk je meteen op die boot", vult een Ouderkerker aan. Hij tuurt daar over de Hollandse IJssel. „Al het uitzicht verdwijnt." De dorpe lingen hadden wel een alterna tief. Tot voor de rechter bepleit ten ze dat het drijvende hotel beter aan een terrein enkele la- lometers "buiten het dorp kan komen. Het baatte niet. Niettemin fietst Advocaat nog steeds met opgeheven hoofd door de straten. De zaak heeft hem bij de gemeenteraadsver kiezingen weliswaar stemmen gekost, maar het tij zal keren. Er zijn immers ook mensen die spontaan hulp aanbieden. „Al leen de harde kern, die zich af zet tegen alles wat zwart is, blijft. Maar die was er al. On langs werden vijf asielzoekers in een woonhuis geplaatst. Toen heb ik telefonisch twee regel rechte bedreigingen gekregen. Ach, je knokt ertegen." Dominee Haandrikman van de hervormde gemeente in Am merstol knokt met hem mee. Onder auspiciën van Vluchte lingenwerk is hij samen met ge meenteleden, plaatselijke politi ci en verenigingen plannen aan het bekokstoven om de asiel zoekers warmte te geven in plaats van een koude douche. 1 Het aantal caravandiefstallen in Nederland is flink gestegen. Raakten in 1988 nog 151 eige naren hun mobiele vakantie huis kwijt, in 1992 waren dat er al driehonderd. Door gebrekki ge registratie van de caravans wordt minder dan een op de tien caravans teruggevonden. Een en ander blijkt uit jaarcij fers van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI). Ter ver gelijking: van de gestolen auto's vindt de politie tussen de vijftig en de zestig procent terug. De caravans verdwijnen meestal naar het buitenland. Vermoede lijk vinden zij vooral in Oost- Europa gretig aftrek. De rijden- Politie vindt slechts tien procent terug den haag»gpd de zomerhuisjes worden uit stallingen, van campings of eenvoudig voor de deur van de eigenaar weggehaald. Om de dieven de dwarsbo men komt binnen niet al te lan ge tijd een systeem op de markt dat een einde moet maken aan de stijging vaa het aantal dief stallen. De bedoeling is een groot aantal keren het chassis nummer in de caravan te grave ren in plaats van een keer. Een graveersetje gaat ongeveer zes tientjes kosten. Overigens is de kans op diefstal van een cara van klein. In Nederland zijn 720.000 caravans, zodat de kans dat een caravan wordt gestolen één op 2400 is. De kans op fiets diefstal is 120 keer zo groot. Kind verbrandt slokdarm na slok Surinaamse azijn rotterdam gpd Een 5-jarig meisje uit Hoog vliet is gisteren in kritieke toe stand in het Sophia Kinderzie kenhuis in Rotterdam opgeno men nadat zij thuis zeer ge concentreerde azijnessence had gedronken. Het meisje liep eerstegraads brandwonden op aan haar slokdarm en een van haar ogen. Het kind is meteen geopereerd en verkeert niet meer in levensgevaar. In de volksmond wordt de azijn ook wel Surinaamse azijn genoemd. Het spul wordt ge bruikt in de maaltijd. Het kind had van de fles met het gevaar lijke goedje gedronken. Haar vader liep eerstegraads brand wonden op toen hij zijn doch ter oppakte, terwijl ze op dat moment het spul uitspuugde. Met een spoedtransport, waar bij de politie alle kruispunten afzette, is het meisje naar het ziekenhuis gebracht. Haar va der ligt ook in het ziekenhuis. Biesheuvel: Lubbers had CDA in zijn zak Premier Lubbers heeft de afge lopen kabinetsperiode te weinig oog gehad voor een zelfstandige positie van de CDA-fractie. In de jammerlijk mislukte verkie zingscampagne is het CDA 'het toonbeeld geweest yan een ver deeld huis', aldus oud-premier Biesheuvel gisteren voor de KRO-radio. Biesheuvel wees vooral op de verdeeldheid tussen de CDA- ministers onder leiding van Lubbers en de CDA-fractie on der Brinkman. In het wekelijkse Catshuisberaad van de partijtop stelde Lubbers de regie vast en gaf Brinkman geen enkele ruim te. Die verdeeldheid heeft vol gens Biesheuvel 'ook heel diep doorgevreten in het hele land'. Biesheuvel vindt dat het CDA bereid moet blijven mee te re geren, maar het zou geen ramp zijn als de christen-democraten eens in de oppositie gaan, 'want dan kunnen ze dat ook eens le ren'. Het CDA moet zich de ko mende tijd 'gedeisd houden' aangezien het initiatief voor de kabinetsformatie bij de andere grote partijen ligt, met name de PvdA en D66. Hij meent dat de CDA-fractie er verstandig aan heeft gedaan Brinkman ondanks de catastro fale verkiezingsnederlaag van twintig zetels tot fractieleider te kiezen: „Hem nu afvoeren is niet verstandig en niet fatsoen lijk". Biesheuvel ziet verder ook niemand in het CDA die op dit moment de rol van partijleider Brinkman. 'Een telefoontje heeft veel meer effect' Ouderkerk punthek or „We denken aan kleine initia tieven. Ontmoetingsmogelijk heden voor de jeugd, kookles sen over en weer, een winkeltje op de boot..." Ook hij vindt het aantal asielzoekers te hoog voor het dorpje. „Maar daar is niks aan te doen. Na de aanvankelij- utrecht gpd Voor wanbetalers schuilt bin nenkort meer dreiging in de te lefoon dan in de postbode. Ne gen Nederlandse incassobu reaus hebben inmiddels een Amerikaans computerpro gramma dat wanbetalers niet per brief, maar per telefoon be nadert. Volgens de makers gaan de mensen voor 'telefo nische incasso' veel eerder door de knieën. „Er wordt zes tot tien maal meer geïncas seerd." De Consumentenbond is te gen. „Schulden moeten wor den betaald, maar om de men sen lastig te vallen tijdens het eten of op een verjaardags feestje gaat ons te ver. Die tele foontjes kunnen heel agressief zijn." Wie zijn rekeningen niet be taalt. loopt een goede kans op schriftelijke aanmaningen van een incassobureau. Maar hoe gespierd de taal ook is, vaak leidt die pas na langdurige cor respondentie tot resultaten. De Amerikaanse telefonische be nadering is goedkoper en effi ciënter. Het Amerikaanse program ma laat de computer het num mer van de wanbetaler auto matisch en bij herhaling draai en. Bij niet thuis, in gesprek of als er een antwoordapparaat opneemt', schakelt de compu ter over naar de volgende klant. Is er contact, dan ver bindt de computer door met de telefonist. Op hetzelfde mo ment verschijnen de gegevens van de wanbetaler op het com puterscherm en kan de zaak worden besproken. Het Britse incassobureau Scott Co, dat het systeem nu twee jaar gebruikt, handelt op die manier in drie uur 2.800 openstaande rekeningen af met acht telefonisten. Volgens het bureau betaalt veertig pro cent binnen veertien dagen en werd in de eerste acht maan den van vorig jaar 727.000 gul den verdiend tegenover 210.000 gulden aan kosten. „Met deze computer wordt geen tijd verspild", zegt R. van Oostveen, directeur van Tele- media Advies dat het program ma in Nederland op de markt brengt. Volgens Van Oostveen zit het geheim in het recht streekse contact met de wan betaler. In de incassowereld wordt slechts een op de veertien op drachten met één brief afge handeld. De helft van de wan betalers reageert helemaal niet op schriftelijke aanmaningen. Vaak blijkt iemand verhuisd of weigert botweg te betalen. Van Oosten: „De papieren romp slomp die dan volgt, is geld verslindend. Elke brief kost mi nimaal zeven gulden". Volgens directeur McLaug- hin van Scott Co. is de tele foon 'een veel vriendelijkere methode' om klanten tot beta len te dwingen dan de brief. „Door het contact sneller te leggen, kun je het telefoontje brengen als een soort service verlening waarbij de vergissing kan worden rechtgezet." In Amerika weten ze niet be ter. Grote organisaties als Citi corp, Shell, American Airlines, Southwestern Bell en de belas tingdienst van Califomie ge bruiken het systeem. In Neder land kent het zijn eerste negen kopers die ermee experimente ren, waaronder incasso-bureau Graydon in Den Haag. een van Nederlands grootste. „Hen prachtig systeemvindt Gray don-directeur W. Postina. „Maar ik weet niet of de Ne derlandse consument het waardeert als je zo de huiska mer komt binnenvallen. De consument is hier goed be schermd. Denk maar aan de Consumentenbond en televi sieprogramma's als Ook (lat nog."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3