Nog nooit was Leiden zo aards Cultuur&Kunst Raak getypeerde miniatuurtjes door Jasperina de Jong Uitvoering Voorschotens Kamerkoor Een ongelukkig slotakkoord van Croiset Plan verkoop Picasso uit Vondelpark van de baan Onduidelijkheid over kunstwerk op 't Vierkant I VRIJDAG 6 MEI 1994 1 -chef* jan rijsdam. 071-356472 De Lakenhal zoekt Leids Goed leiden 'Leids Goed. De textiel in een Hollandse stad' is de naam van een tentoonstelling die vanaf 5 november in Stedelijk Muse um De Lakenhal te zien is. De tentoonstelling moet een beeld geven van de Leidse textielindustrie van de middeleeuwen tot de twintigste eeuw. De Lakenhal zoekt voor deze expositie voorwer pen en aandenkens die met de Leidse textielindustrie te maken hebben, zoals reclamemateriaal, foto's en produkten van Leidse textielfabrieken. Mensen die nog in het bezit zijn van voorwer pen die te maken hebben met de Leidse textielindustrie wordt verzocht te schrijven naar de Lakenhal, met vermelding van naam, adres en om welke voorwerpen het gaat. Richt uw brief •aan: Stedelijk Museum De Lakenhal, Antwoordnummer 10363 WB, Leiden. Dino's in Haags Museon den haag In het Museon in Den Haag is tot en met 31 juli 'Jurassic Park - de tentoonstelling' te zien. Behalve dinosaurus sen uit de film kunnen bezoekers ook zien welke trucages zijn gebruikt. Verder staan er fossielen en afgietsels van de giganten uit de oertijd en er is het grootste nest met dinosauruseieren ter wereld. Het Museon is geopend ma t/mvr 10-17 uur, za. zo. 12- 17 uur. 'Zomaar' theater voor kinderen jacobswoude» De Jacobswoudse theatergroep Zomaar geeft dinsdag 10 mei voorstellingen in Rijnsaterwoude en Woubrugge. Zomaar treedt om 10.30 uur op in Het Schoolhuis in Rijnsater woude en om 15.00 uur in De Wijk in Woubrugge. De toegang is drie gulden voor kinderen, volwassenen mogen de voorstellin gen gratis bijwonen. Tentoonstelling 'De Kameleon' zoeterwoude Teken- en schildervereniging De Kameleon houdt aanstaande morgen en zondag de jaarlijks ledententoonstelling in het atelier aan de Van Swietenstraat in Zoeterwoude-dorp. Op de expositie tonen de de leden van De Kameleon wat zij het af gelopen winterseizoen hebben vervaardigd. De openingstijden zijn van 11.00 tot 17.00 uur en de toegang is vrij. Kunstestafette begint in Alphen alphen aan den run Op 2 juni begint in Alphen aan den Rijn de jaarlijkse kunstestafette van de provincie Zuid-Holland en de culturele raad van de provincie. Het centrale thema is 'beelden de kunst in de stedelijke openbare ruimte'. Aan het evenement doen elf gemeenten, waaronder ook Leiden, mee. De estafette uit zich in evenementen in galeries, musea en artoteken, activi teiten rond monumenten, diverse exposities en activiteiten rond architectuur. Concert Dr. Alban in Rotterdam Rotterdam Dr. Alban geeft vrijdag 13 mei een concert in de Energiehal in Rotterdam. De Zweedse popster boekte in 1992 een wereldhit met 'It's my live'. Op dit moment staat hij hoog genoteerd in de hitparades met 'Look who's talking'. Gastoptre dens tijdens het concert in Rotterdam worden verzorgd door So nic Surfers, King Bee, Too Different en Kontesa. Het avondvul lende programma begint om 20.00. Kaarten kosten 37,50 en zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Dr. Alban, 13 mei in Rotterdam. 85-jarige virtuoos Frederick Franck exposeert in Leidse galerie Amber Een kleine man met een wit vlasbaardje wandelt door een lommerrijke tuin. Hij houdt stil bij een meer dan manshoge hand die omhoog rijst uit het gras. De camera zoomt in als hij begint te vertellen. Mensen vragen hem altijd wat dat beeld voorstelt. Of het de hand van God is. Of de hand van Christus, vanwege de opening in de handpalm. Glimmende ogen achter brilleglazen, want de kunstenaar zegt zijn sculptuur zelf nooit zo te hebben bekeken, maar hij vindt het best. Iedereen moet er het zijne in kunnen zien. Maar desgevraagd wil hij wel kwijt wat de hand voor hem betekent. Het beeld symboliseert voor hem wat hij noemt het oog-hart-handreflex. Wat zijn ogen zien, tekenen zijn handen, zonder dat hij daar bij nog op het papier hoeft te kijken. LEIDEN» IRENE v De film gaat in dezelfde trant verder: de oude kunstenaar in een paradijselijke tuin, af en toe in gezelschap van zijn vrouw, of omringd door bewonderaars, vertellend over zijn werk. Kortom een sfeer die haast niet van deze wereld is. De kunstenaar in kwestie is Frederick Franck. Ter ere van zijn 85ste verjaardag - die hij op 12 april in zijn geboortestad Maastricht heeft gevierd - is een tentoonstelling van voorname lijk recent werk ingericht in ga lerie Amber. Op verzoek wordt ook de film vertoond. Twee jaar geleden exposeerde Franck voor het eerst in deze galerie, die tot dan toe was ge specialiseerd in oude Japanse schilderingen. Galeriehouder Oktaaf Roefs doet met zichtbaar genoegen het al vaker vertelde relaas. Zijn vrouw Irma schreef Franck, omdat zij hem een van de weinige kunstenaars vindt, die de oude Oosterse zienswijze in overeenstemming weet te brengen met zijn westerse ach tergrond. Zielsverwantschap Soberheid in kleur en voorstel ling, waarbij alleen de essentie van hetgeen is waargenomen op heel directe wijze is weerge geven, verlenen Francks teke ningen een Japans uiterlijk, in de traditie van het Zen-boed- dhisme. Daarmee hangt ook de respectvolle benadering samen van zijn heel alledaagse, dus zeer westerse, tafereeltjes. Het zijn zomaar mensen in een stad, een zwerm vogels, of een Baalbergen's meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! RECENSIE WUNAND ZEILSTRA Voorstelling: 'Een vrouw van niets', twee eenakters van Alan Bennett gespeeld door Jaspenna de Jong. Regie: Lodewijk de Boer. Gezien 5/5, schouwburg, Leiden. Als cabaretière is ze het meest bekend. Toch heeft Jasperina de Jong reeds verscheidene malen laten zien ook een actrice van niveau te zijn. Dit seizoen is ze terug van even weg geweest in de Nederlandse theaters met twee eenakters van de Engelse schrijver Alan Bennett. Deze beide monologen zijn miniatuur-portretjes van twee vereenzaamde vrouwen die ie der op haar eigen manier strijd baar blijven. Ze worden door Jasperina de Jong raak en met een uitgekiende tekstbehande ling getypeerd. Speltechnisch is de eerste monoloog geraffineerder van opzet. De tweede spreekt in houdelijk meer aan. Waar na melijk in het eerste deèl de vaak zo voor de hand liggende to neelloopjes ontbreken, neemt Jasperina de Jong in deel twee regelmatig van die toneelmatige poses in.. Een monoloog is nu eenmaal meestal weinig the atraal en dient dus een beetje opgefleurd te worden. De eerste eenakter heeft die extra franje kennelijk niet nodig.' Juffrouw Schothorst zit of ligt, en vertelt. Ze is typisch iemand die je zo maar ergens ontmoet. Ongevraagd begint zo'n iemand dan honderduit over alledaagse beslommeringen te vertellen, alsof je elkaar al jaren kent. Het Kunst midden in Leiden. MECENAS G-A-L-E-R-l-E VOORSCHOTEN Het Voorschotens Kamerkoor bestaat in juni twintig jaar. Om dit te.vieren geeft het gezelschap op zaterdag 11 juni een uitvoering van de 'Petite Messe Solenelle' van Rossini. Het werk wordt uit gevoerd door solisten en begeleid door harmoni um en vleugel. Het koor is een initiatief van Rita Eriks, die in 1974 met een aantal amateurzangers bij elkaar kwam om te zingen bij kerkdiensten en dergelij ke. In 1975 deed het"koor mee aan het Tulip-festi- boerderijtje onder een typische Hollandse lucht, en dat alles vir tuoos getekend. Roefs beschrijft met gepaste trots het fenomeen dat hij toch wel zielsverwantschap zou wil len noemen tussen zijn vrouw en Franck, dat is uitgemond in de expositie van twee jaar gele den. De kunstenaar kwam daar mee terug op zijn in 1964 geno men besluit nooit meer te expo seren in kunsthandels. In die tijd schilderde hij in ku- bistisch-impressionistische stijl. Een tentoonstelling van zijn schilderijen in het Amsterdam se Stedelijk Museum in 1956 werd 'de gebeurtenis van het jaar' genoemd. Zijn werk werd aangekocht door vijf nationale en een twintigtal buitenlandse musea, en te koop aangeboden bij prestigieuze galeries in New York, Londen en Parijs. Voor veel kunstenaars een si tuatie om jaloers op te zijn. Maar Franck, opgeleid als arts, tandarts en anesthesist, bleef naast zijn kunstenaarschap werkzaam in een tandheelkun dige kliniek. Eind jaren vijftig vertrok hij voor deze werkzaam heden naar Afrika ter onder steuning van Albert Schweitzer. In de film bij Amber noemt hij deze Nobelprijswinnaar van de Vrede een van zijn drie leids mannen. De tweede is paus Jo hannes XXIII, die hij in 1962 leert kennen bij het tweede Va ticaans concilie. De derde, Su zuki, de profeet van Zen in het Westen, had hij al eerder ont moet. Goeroe Kort na het contact met deze Frederick Franck: Wat zijn ogen z kijken. drie religieuze mannen besluit de onafhankelijke Franck, in middels ook hoogleraar in de schone kunsten in Pittsburg, dat kunst niets met handel van doen heeft. Een mening die vrij wel dertig jaar stand houdt. Werk van de meester was in die periode toegankelijk via musea, universiteiten of boeken, zoals de door hem zelf verzorgde uit gave: De Zen van het Zien. Homo universalis Franck heeft ruim dertig titels op zijn naam staan. Net als zijn beel dend werk getuigt zijn schrijven steeds weer van zijn liefde voor mens en natuur. Ook zijn ma nier van leven doet dat. De inmiddels tot Amerikaan genaturaliseerde Franck heeft zich in de jaren zestig terugge trokken in het landelijke War wick, op 60 mijl afstand van New York, waar hij met zijn vrouw het Pacem in Terris heeft gesticht, ofwel Vrede op Aarde, waar mensen tot zichzelf kun nen komen, mediteren en con certen bijwonen. Als goeroe zit Franck tus- spei van Jasperina de Jong is hier volstrekt geloofwaardig. Een in-en-in-keurige, maar muisgrijze juffrouw maakt zich zelf tot onmisbaar middelpunt van het kleine kringetje mensen waarin ze zich dagelijks be weegt. Ze waant zich kleurrijk; uit puur lijfsbehoud, en wel heel consequent tot de dood erop volgt. De vrouw in het tweede deel is op een andere manier strijd lustig. Ze is de vrouw van de do minee die vanuit haar weinig bruisende bestaan wegvlucht in de drank. Wanneer ze aan een ontwenningskuur begint, ziet de dominee daarin het werk van De Heer. In feite komt het door toedoen van meneer Ramèsch, met wie de vrouw van de domi nee een kortstondige affaire heeft gehad. Door het volstrekt onnodige heen-en-weer-ge- loop in een vaag, artistiekerig decor houdt deze monoloog iets toneelmatigs. Maar de droef geestige humor, die door Jaspe rina de Jong subtiel wordt gedo seerd, vergoedt nagenoeg alles. door Het Nationale Toneel. Regie: Croiset. Spel: Will van Kralingen, Annet Nieuwenhuijzen, Josée Ruiter. Jules Croi set, Bram van der Vlugt. Hans Hoes, Has Drijver e.a. Te zien: t/m 4 juni, Theater aan het Spui. Den Haag. Hans Croiset heeft er alles aan gedaan om waardig afscheid te nemen als artistiek leider van Het Nationale Toneel. Maar zijn keus voor 'De Perzen' van Ais- chylos als slotakkoord is toch niet zo'n gelukkige geweest. Croiset moet het als een uitda ging hebben gezien om het oudste Europese toneelstuk - Aischylos legde mede het fun dament van de westerse cultuur - in zijn volle waardigheid te to nen. Maar voor hedendaagse toeschouwers beperkt de schoonheid van 'De Perzen' zich tot de taal. En om daar nou anderhalf uur voor op een hou ten vlonder door te brengen is wat veel gevraagd, ondanks alle theatrale pracht en praal. Vanwege een nagenoeg com plete afwezigheid van handeling heeft Croiset zijn vormgevers aangespoord tot een bombar dement van effecten. Ontwer per Toer van Schayk werkt zo elementair als van een choreo graaf mag worden verwacht. De grote zaal van Theater aan hét Spui is omgebouwd tot een mo derne, vierkante versie van het klassieke theater. Het publiek zit niet op natuursteen maar op witte verhogingen die een arena omgeven waarin spelers bijna opgaan in het zand. Dit is het zand van Perzië, dit is het stof waartoe wij allen terugkeren. Kettingen rammelen on heilspellend op het pantser der Perzen. Dan klappen er in het vierkant luiken weg, lichtbun dels betoveren de ruimte. Uit het zand staan de zandkleurige Perzen op, bijna als een zang koor zingen en zeggen ze hun ritmisch dreunende verzen van onheil, een aanklacht tegen de menselijke hoogmoed. Prachtige beelden zijn het, dit is het theater van de grootsheid, zoals indertijd Croisets eigen re gie van 'Faust' bij De Appel, of meer nog de 'Filoktetes' van To neelgroep Amsterdam in de zandbak van een vervallen bio scoop. Maar die voorstellingen bleven niet steken in technisch geweld en prachtig gezegde ver zen. Theater kan op alle fronten dik voor elkaar zijn maar als het niks te zeggen heeft faalt het toch nog. Heeft Hans Croiset dan niks te zeggen? Zijn carrière tot dus ver (volgend seizoen regisseert hij gewoon weer de nieuwste Botho Strauss in Den Haag) wees heel anders uit. Croiset is er alleen ditmaal voor mijn ge voel niet in geslaagd om de mystiek en demonie uit de oer oude onderwereld aan te blazen tot hedendaagse boventonen. Wat blijft er dan over van de 2500 jaar oude tragedie? De rapportage van een bode (een magistrale monoloog van Hans Hoes) aan het Perzische hof over de nederlaag van het eigen leger bij Salamis in de tweede grote slag tegen de Grieken. Dan is er de magnifique uitge beelde wederopstanding uit de dood van koning Dareios (Bram van der Vlugt), die zijn zoon Xerxes veroordeelt om diens hoogmoed. En tenslotte de boe tedoening van Xerxes (Has Drij ver) zelf. Het wordt allemaal grandioos gespeeld en uitge beeld en het zei mij allemaal niets. Floraconcerten in Leidse Hortus LEIOEN Voor de derde maal zijn in mei en juni weer fioracon- certen in de Leidse Hortus Botanicus. Het motto is dit jaar 'Bedeckt mit Blumen'. Op zondag 15 mei speelt het William By- rd Ensemble een pro gramma met a capella muziek van de Middel eeuwen tot de moderne tijd, hoofdzakelijk geïnspi reerd op vogels. Het Bougainville Trio brengt op maandag 23 mei (2de pinksterdag) muziek van Haydn, Beethoven en Rach- maninov op viool, cello en piano. Tom Sol (bariton) zingt op zondag 12 juni liederen van onder ande ren Mozart en Wagner, begeleid door Frans van Ruth op piano. Het laatste floraconcert is op zondag 19 juni, dan speelt het Blazersensemble 'Wind kracht 10' composities van klassieken, romantici en moderne componisten. De concerten beginnen om 15.00 uur en de entree is tien gulden, met CJP of 65-pluspas 7,50 gulden. Kaarten en programma boekjes zijn verkrijgbaar bij de portier van de Hor tus en bij de VW Leiden. sen zijn volgelingen. 'Hij is nu zelf leidsman. Met verliefde blik volgt de camera de oude mees ter, om hem uiteindelijk te laten wegwandelen tussen het groen, onder begeleiding van aanzwel lende klassieke muziek. Nog nooit was Leiden zo aards na een bezoek aan Am ber. De expositie van recent werk van Frederick Franck is te zien tot 30 mei, wo t/m zo 11-17 uur, bij galerie Amber, Hoog landse Kerkgracht 8, Leiden. AMSTERDAM GPD Een boos briefje van de Amster damse cultuurwethouder Ernst Bakker was deze week afdoende om een beeld van Picasso voor het Vondelpark te behouden. Het stadsdeel Zuid wilde het werk van een van de beroemd ste kunstenaars van deze eeuw verkopen om het onderhoud van het park te kunnen betalen. Bakker beperkte zich in zijn schrijven van negen regels aan stadsdeelwethouder Rita Weeda tot het opfrissen van haar ge heugen. Hij herinnerde eraan dat Picasso het beeld in 1964 heeft geschonken ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan van het park. ,,Hij stelde daarbij de uitdruk kelijke voorwaarde dal dit plas tiek blijvend zal worden ten toongesteld. U zult begrijpen dat van verkoop dus geen spra ke kan zijn", aldus Bakker. ,,De wethouder zou mij meer helpen door met geld over de brug te komen", reageerde Weeda. Ze koos echter eieren voor haar geld en blies het plan af. Het stadsdeel voert sinds 1990 het beheer over het Von delpark en heeft onlangs een beleidsnota over onderhoud en herstel opgesteld. Daaruit blijkt dat er de komende tien jaar een jaarlijkse investering van 2.7 miljoen gulden nodig is. Proble men rond verzakking van de grond en wateroverlast zouden dan definitief zijn opgelost. Als dekking van deze lasten stelde Weeda onder meer de verkoop van de Picasso voor. De deel- ïaad gaat nu op zoek naar spon sors om de opknapbeurt te be talen. USSE RODERICK D val in Katwijk en kreeg het gezelschap een naam: Voorschotens Liturgisch Kamerkoor. Op dit festi val won het drie jaar achtereen de 'Zilveren Tulp.' In 1977 werd de naam veranderd in 'Voorscho tens Kamerkoor', er werd immers ook wereldlijke muziek gespeeld en het koor moest voor iedereen toegankelijk zijn. Sinds 1990 is Nico Hovius diri gent. De uitvoering is in 't Kruispunt in de School straat in Voorschoten. Entree 15 gulden, aanvang 20.15 uur. Dorpsplein't Vierkant in Lisse blijft de gemoederen van politi ci, omwonenden en kunste naars bezighouden. In 1991 was de keuze voor het plaatsen van een kunstwerk van Henk van Bennekum, de zogenaamde pi ramide, aanleiding tot een poli tieke rel. Nu is nog steeds on duidelijk wat er met het plein moet gebeuren en welk kunst werk er geplaatst wordt. In de Blinkerd is onlangs bij de aanschaf van een kunstwerk een nieuwe procedure gevolgd. De adviescommissie voor kunstaankopen werd aangevuld met drie buurtbewoners, om de inspraak en de betrokkenheid te vergroten. Een werkwijze waar over iedereen tevreden was. De zelfde procedure wil men nu volgen bij de keuze van kunstwerk voor 't Vierkant, al leen blijken de kunstcommissie en de wethouder nog niet op één lijn te zitten. „Voor het ontwerp benaderen we dezelfde kunstenaars die zich ook hadden aangemeld voor een kunstwerk op de Blin kerd," zegt de nieuwe cultuur wethouder Prins. De Haagse kunstenaar A. de Bakker, die in de kunstcommissie zit, weet daar niets van. „Volgens mij De omstreden piramide van Henk van Bennekum leidde in Lisse tot een politieke rel. archieffotoholvast moet er een nieuwe procedure gestart worden waarbij de ge meente een openbare inschrij ving voor kunstenaars begint. Dus is er nog helemaal niet be kend welke kunstenaars gese lecteerd worden," zegt De Bak- Volgens De Bakker weet de gemeente nog niet wat ze met het plein wil. „De winkeliers willen parkeerplaatsen, anderen willen een muziektent, en zo lang er geen definitief plan is kan de kunstcommissie geen goede keuze maken." „Ik denk dat ik de c Welzijn van de gemeente en de commissie kunstaankopen door elkaar heb gehaald," zegt wet houder Prins in een reactie op de uitspraken van De Bakker. „In de gemeenteraad is voorge steld om de kunstenaars die een ontwerp voor de Blinkerd heb ben ingediend, ook te benade ren voor een ontwerp voor 't Vierkant. Ik dacht zelf dat dit voorstel ook was voorgelegd aan de commissie kunstaanko pen, maar dat blijkt dus niet zo te zijn. En als de provincie be slist dat er een openbare in schrijving moet komen voor kunstontwerpen, dan gebeurt dat gewoon. Maar u moet be grijpen, ik ben pas enkele we ken wethouder en ik heb nog helemaal niet gesproken met de commissie kunstaankopen. Pas nadat we daarmee overlegd hebben, is het misschien wat duidelijker hoe alles zal gaan lo pen." Dat „de procedure dit keer beter en zorgvuldiger moet zijn" staat wel vast. Dit keer kunnen de bewoners in elk geval vanaf het begin meedenken en mee beslissen, zij konden zich tot vandaag aanmelden als 'mee denkers' van de kunstcommis-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23