1 Kwispeldienst gaat ook op poezen passen De toon voor Taco naar Atlanta is gezet Tennissen met een pompje op de rug? Brood uit een echte Herman Broodtrommel Vrede is mst in de portemonnee Het Gesprek van de Dag Kerkkoor 'Lords Folks een zingend huwelijksbureau Een epilepsie-aanval door een videoclip i/RIJDAG 6 ME11994sra Een huwelijksbureau. Zo type- en Mirjam Bekken en Marjol- in der Meulen hun katho- ieke kerkkoor 'Lords Folks'. Vijfentwintig jaar bestaat het en n die tijd zijn al heel wat rela tes opgebloeid. „Een grapje hoor. maar het is wel waar", lacht Mirjam. Ze spreekt uit er varing, want ook zij heeft haar [echtgenoot bij het koor leren kennen. Een saaie boel is het dus duide lijk niet bij de 'Folks'. Dat blijkt ook wel aan de twee dames die al bijna twintig jaar bij het koor zingen. En als het even kan gaan ze nog een tijd door. „Het is heel gezellig. In de loop der tijden bouw je een hele kennis senkring op. Het koor is gewoon mijn moment in de week. Kan ik recepten en patronen uitwis selen", aldus Marjolein. Wekelijks oefenen de 34 leden in hun parochie aan de Heren singel in Leiden. Teksten wor den bewerkt en liedjes geoe fend, want eens in de maand treden ze op. Vroeger nog wel eens in andere kerken, tegen woordig vooraf voor eigen pu bliek. „Kerken hebben nu zelf dit soort koren", is de simpele verklaring. Eigenlijk hadden Marjolein en Mirjam geen lid meer mogen zijn. In 1969 werd 'Lords Folks' opgericht als jongerenkoor. En de twee dertigers hebben die periode in hun leven al gepas seerd. Maar niet zo lang geleden is het 'jongeren' er maar afge haald. Want zoveel jeugdigen komen er niet meer naar de kerk. En daarom ook niet bij de 'Folks'. „Tja, dat is echt opvallend de laatste jaren. We hebben een periode gekend dat we honderd leden hadden. Tegenwoordig blijkt de kerk een hele hoge drempel voor die leeftijdscate gorie te hebben. Wanneer je vertelt over het koor en ze het woord 'kerk' horen haken ze af. We hebben nu leden tot 15 jaar. Daarna bijna niks en dan weer leden van rond de dertig. Het is niet anders." En dat terwijl de 'Lords Folks' vanaf het begin moderne liedjes hebben gezongen. Geen psal men, maar populaire muziek. Een genre dat juist tieners aan zou moeten aanspreken. „We luisteren naar de radio en als een liedje ons aanspreekt dan onthouden we dat. De dirigent schrijft er een passende tekst bij en dat zingen we. Daar zitten ook nummers uit de top-40 bij." Bij de vooral oudere kerkleden vallen de moderne liedjes niet altijd in goede aarde. Dit onder vond het koor toen deze de be- gintune van de RTL-serie 'Vrou- wenvleugel' wilde laten horen. De parochie kwam in protest, want de serie was té vooruit strevend. Ook een nummer over kernwa pens werd niet getolereerd. „In de tijd dat deze kwestie speelde viel het protestlied niet in de smaak. Het ging dan ook wel heel ver. We hadden het lang zaam opgebouwd maar het bouwde op tot steeds hardere taal. Dat hebben we toen moe ten wijzigen. Tijdens de viering van het 25-ja- rig bestaan zullen de leden deze nummers dan ook niet ten ge hore brengen. Wel andere num mers, van vroeger, want alle oud-leden van 'Lords Folks' zijn uitgenodigd om tijdens een reü nie herinneringen op te halen. Speciaal voor het jubileum wordt een nummer van Paul de Leeuw bewerkt. Alle leden, van toen en nu, zullen op 22 mei sa men het lied zingen. Nu maar hopen dat De Leeuw niet té vooruitstrevend is. Roek-idool Herman Brood in je eigen keuken. Tegenwoor dig kan het. Bij Vreeken, een winkel in huishoudelijke arti kelen in Nieuw-Vennep, is een door Herman Brood be schilderde broodtrommel te koop. Niet zo'n kleintje voor tussen de snelbinders, maar een volwassen exemplaar voor in de keuken. Belang stellenden kunnen nog drie weken intekenen op de broodtrommel, die 139 gul den moet opbrengen. Herman Brood, die de laatste jaren furore maakt met zijn schilderstukken, mocht zich naar hartelust uitleven op een kale witte broodtrom mel. En dat deed hij met ver ve. De trommel onderging een ware metamorfose en veranderde in een felge kleurd kunstwerk. Muizen, mensen en boterhammen bevolken de 'broodbewaar der'. „Het is een grappig ding," oordeelt eigenares mevrouw Vreeken. „Felle kleuren, een leuk ontwerp. En het is een echt collectors De Herman Broodtrommel is in honderd geselecteerde winkels in Nederland te koop. Het idee ontstond op de voorjaarsbeurs in Utrecht. Brabantia, fabrikant van on der andere broodtrommels, was daar aanwezig met Her man Brood en, vanzelfspre kend ook. Marco Bakker. De broodtrommel kreeg een plaatsje in de winkel en Vreeken wachtte af. „Het is de eerste keer dat we zo'n ac tie hebben dus we rekenden nergens op. We waren al blij zijn als er eentje werd ver kocht. Misschien dat er wat jongeren of wat yuppies inte resse zouden hebben. Tot verbazing van Vreeken waren de eerste intekenaars oudere mensen. „Een jaar of veertig, vijftig, denk ik. Die hopen dat de trommel later veel geld waard zal worden." Vreeken zelfheeft niet inge tekend op de trommel. „Het is toch wel duur. En ik hoop dat ik dit show-exemplaar gewoon mag houden." OSCAR VERMEER 'Effe kwekken zodat ze zich happy voelen School steunt invalide sporter jDe vakantieperiode komt er ir aan, een tijd dat duizenden kat- ttebezitters weer voor het vol- gende.dilemma komen te staan: paar laten we het mormel als jive weg zijn? Bij familie, vrien- den, kennissen? Naar het asiel? !0f vragen we de buren om op te {passen? Daar is nu in Oegst- jgeest wat op gevonden. De [plaatselijke zogenoemde kwispeldienst doet nu ook aan Ipoezenverzorging. „De katten [kunnen dus gewoon thuisblij- EN ven. Ik kom een maal per dag langs om voer te geven, de bak te verschonen en ik kwek dan jn jook nog even met ze, zodat ze [zich happy voelen", aldus Tanja 0° Coster van de kwispeldienst. I Coster ontdekte drieënhalf jaar ia geleden een gat in de markt met en [een zogeheten honden-uitlaat- jp service die zij kwispeldienst noemde. Een hond als huisdier, r(s jdat brengt een aantal verplich- ar 'tingen met zich mee. Een van j de voornaamste eisen, behalve voederen natuurlijk, is het zor- lt gen voor de broodnodige li- .sj chaamsbeweging van het dier. 7e [Minimaal tweemaal per dag a moeten de viervoeters een eind je rennen, dat is goed voor de je spijsvertering, de conditie en de se levenslust. Nu heeft niet iedere hondebe- zitter daar altijd tijd voor. Wie bijvoorbeeld van negen tot vijf werkt kan zijn hond alleen bui ten die uren uitlaten. En daarop speelde Coster in: „Ik wilde ei genlijk in een asiel werken, daar ben ik ook gediplomeerd voor. Maar op deze manier kom ik op een bijzonder leuke manier met honden in contact. Ze hebben zo altijd plezier. De honden moeten wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Met vreemde soortgenoten kunnen opschieten en goed luisteren zijn de voornaamste. „De meeste aanmeldingen moet ik afwijzen. Mensen bel len en zeggen 'hij is onwijs lief, maaren dan blijkt dat ze niet bij kinderen in de buurt kunnen of in de omgeving van water he lemaal door het dolle heen ra ken. Ik moet eigenlijk doetjes van honden hebben", aldus Tanja Coster. Heeft de kwispeldienst zich al uitgebreid over Leiden en Lei derdorp, de poezenoppas is vooralsnog alleen in Oegstgeest te bestellen. „Je begrijpt, het is echt seizoenswerk. Voor de poezen is het toch het fijnste dat ze in hun vertrouwde omge ving kunnen blijven. Heerlijk Tanja Coster. „Met vreemde soortgenoten kunnen opschieten en goed luisteren zijn de voornaamste voorwaarden." foto loekzuyderduin Even houden ze met z'n allen )r de adem in, de kinderen van P basisschool De Toonladder uit 11 Leiden Zuid-West. Hij zal het toch wel kunnen, zie je ze den ken, als Taco Nijhoff de vijf pa-r e pieren ringen op ruim een me- ;e ter mist. Dan stuit de tennisbal n terug van de muur. Het racket 'l komt naar voren. De man in de n rolstoel haalt nogmaals uit. En slaat met loepzuivere precisie s i de rode olympische ring aan barrels. Uit 150 kelen klinkt lui- 5 de bijval. De ban is gebroken. e Hij maakt er vervolgens een 'r spelletje van. Een misser, steeds n gevolgd door een voltreffer. Het 0 is zijn dag, dus het mag even 1 duren. Bovendien, de kinderen moeten waar krijgen voor hun geld, zeker midden in school- 1 tijd. Per slot van rekening geven 1 zijn jeugdige fans, als de balans na een kwartiertje en vijf kapot geslagen ringen wordt opge- maakt, hem in ruil voor die paar klappen voldoende terug. 1 Opbrengst Een bedrag van 5597,95 om 2 precies te zijn. Ofwel, de totale 4 opbrengst van de actie die de school de afgelopen maand rondom zijn figuur heeft ge voerd. Een project dat op 29 april uitmondde in een spon- sorloop rond de school, waar- voorTaco zelf het startschot 1 loste en waarbij de kinderen heel diep zijn gegaan, getuige 1 de ook de woorden van (hoofd- )meester Folkers. „Tien rondjes voor de kleintjes, hadden we zo i bedacht. Nou, het werden er moeiteloos twintig. Ze stimu leerden elkaar enorm. Ze heb ben allemaal een stapje harder gelopen." Heeft u er gisteren iets van ge merkt? Was iedereen aardig te gen u, veel aardiger dan nor maal? Geen klappen gekregen, maar zoenen en schouderklop jes? Ja? Heel mooi. Dat zou u dan te danken kunnen hebben aan LINE (Leven In Nieuwe Energie). Deze stichting die ook de zo genoemde healingbijeenkom- sten organiseert met ons aller Jomanda riep 5 mei uit tot de dag van de medemens en ver spreidde daarvoor driehonderd duizend kleine kaartjes met de ze heuglijke boodschap. En met een toelichting. Van een hoog 'kosmisch' gehalte. Zweefvlie gen van de bovenste plank. Zul ke gevleugelde woorden willen wij u niet onthouden. „We leven in een wereld die volop in beweging is! Er worden dagelijks nieuwe uitvindingen gedaan, electronica en de com puter lijken ons leven te willen bepalen en zo nu en dan gelooft men werkelijk dat de bomen in onze westerse wereld inderdaad tot de hemel willen groeien. Te gelijkertijd nemen echter ook de tegenstellingen toe. Tegenstellin gen tussen rijk en arm, macht en onmacht, blank en zwart, posi tief en negatief. Vooral het laatstenegativiteitmani festeert zich steeds sterker in de vorm van oorlogen, geweld en ontevredenheid. Als gevolg daar van heeft de mens echter ook een grote behoefte aan positiviteit. En wat houdt dat dan in? „Een dagje vrede. "Watblief? „Niet De kinderen van De Toonladder en meester Folkers kijken toe hoe Taco Nijhoff het racket hanteert. Gaat er weer een ring kapot of niet? foto loek zuyderduin Maar het is dan ook voor het goede doel, in casu voor Taco's doel en dat is kort gesteld het meedoen aan de paralympics in 199*6 in AÜanta. Daar is geld voor nodig. „Want wil ik vooruit gaan, wil Uc ervaring opdoen en wil ik klimmen op de wereld ranglijst van invalide tennisspe lers, dan moet ik buitenlandse toernooien spelen. Ja, wij heb ben net zo'n systeem als de ATP, de bond voor valide ten- nisprofessionals. T oernooien met daaraan verbonden een ranking. Op dit moment sta ik 113e op de lijst en ben ik de tweede Nederlander. Maar ik heb dit jaar dan ook maar aan drie evenementen mee kunnen doen." De Munnik Vier jaar geleden raakte Taco Nijhoff bij een val uit een raam dusdanig verlamd dat hij zijn verdere leven aan een rolstoel is gekluisterd. Maar het tennissen, dat hij al vanaf zijn zevende jaar bij De Munnik in Leiderdorp beoefende, liet hem niet los. Sterker nog, hij hééft nog jeug dig élan zat en, zoals eerder ver meld, tevens zijn doelen ge steld. Het hoogste bereiken wat er te bereiken valt. Alleen dat kost, zoals zo vaak, meteen ook weer een sloot geld. En dat moet je maar hebben. Meester Folkers was op de hoogte van de situatie, want zijn dochter zat 'toevallig' vorig jaar bij Taco in de eindexamen- klas van het Visser 't Hooft. En zo broedde hij het plannetje uit waar én zijn leerlingen én Taco Nijhoff wijzer van konden wor den. Een project met als thema 'sport, spel en gezondheid' op De Toonladder met daaraan verbonden de sponsorloop voor Taco. „En ik mag wel zeggen", kijkt hij terug, „dat het plan in alle opzichten is geslaagd.". Koppeling De koppeling van het sportieve thema aan het tastbare figuur van Taco leverde in de klas, op het sportveld en bij de sponsor loop vooral gemotiveerde kin deren op en uiteindelijk natuur lijk dat mooie bedrag. Waardoor hij dit jaar in elk geval kan deel nemen aan de open toernooien van Frankrijk, Israël, Duitsland, Zwitserland en Nederland. Die zijn onderdeel van de zoge naamde Super Serie waar be langrijke punten te halen zijn voor de wereldranglijst. En nu, wat Taco betreft, maar stijgen op de ladder. Want daar gaat het met het oog op Atlanta '96 om. De toon is in elk geval gezet. boos worden, de ander respecte ren zoals hij/zij is en liefde stu ren naar onze medemensen al dus de begeleidende tekst. Het zou bijvoorbeeld aardig zijn als de politie die dag 'ns geen snel heidscontroles zou houden en dat ook zou aankondigen. Wed den dat het aantal overtreders van de snelheidslimiet meevalt? En natuurlijk kan al een heel stuk irritatie worden weggeno men wanneer de fiscus op 4 mei geen aanslagbiljetten de deur uit doet." Echte hoogvliegers, die mensen van LINE. We begrijpen het nu: vrede is een dagje rust in de portemonnee. HERMAN JOUSTRA Als er veel bomen langs' de weg staan kan Coby in problemen raken. Tenminste, als zij in een auto zit die met een bepaalde snelheid over die weg rijdt, als er op dat moment een laaghan gende zon schijnt en als de bo men op een vaste afstand van elkaar staan. Dan ontstaat er zoiets als een stroboscoopeffect door al die lichtflitsen. En kan Coby een toeval krijgen, een epilepsie-aanval. Coby ze wil liever niet met haar echte naam in de krant 1 is een van de tienduizend epi- j lepsiepatiënten die een aanval j kunnen krijgen door prikkels via I de ogen. „Óm die reden mocht ik ook niet opgaan voor mijn rij bewijs", zegt ze met spijt. „Nu mag dat wel omdat ik al drie jaar medicijnen gebruik. Die moet je minimaal twee jaar ge bruiken voordat je je rijexamen mag doen." Coby zegt dat die medicijnen voortreffelijk werken. Ook als ze voor de televisie zit en er video clips worden vertoond met al lerlei lichtflitsen en flikkerende lampen. Desondanks is ze het van harte eens met het Natio naal Epilepsie Fonds dat wil dat het ministerie van WVC maatre gelen neemt tegen flikkerende beelden die in tien tot dertig flitsen per seconde aan de kijker voorbij trekken. Volgens direc teur C.J. Vroon van het fonds zou dat wellicht via de Media wet kunnen worden verboden of beperkt. „Ikzelf heb er nu geen last van, dank zij mijn medicijnen", zegt Coby, maar mensen die hetzelf de hebben als ik en dat nog niet weten wél. Die kunnen een aan val krijgen. Bovendien, als die clips niet worden uitgezonden, hoef ik mijn medicijnen niet te slikken. Van mij mogen ze dus verboden worden Zij kwam er zelfbij toeval ach ter dat ze gevoelig was voor flik kerende beelden. „Ik wilde pi loot worden en werd getest. Ze maakten een EEG van me en zetten me voor een stroboscoop neer. Dat ging dus fout." HERMAN JOUSTRA 'Stel dat die bril tegen hooikoorts toch werkt' Een opzienbarende vinding, die bril die ogen beschermt tegen hooikoorts. Zelfs aerobioloog en allergoloog dr. F. Siekstra van het AZL moest even knipperen toen hij het bericht in deze krant las. „Ik heb de hele tijd lo pen denken hoe ik me dat voor moet stellen. Een bril met een hol montuur. Ik zie het nog niet zo voor me. Twijfel over het uiterlijk dus. Maar dat is niet het enige. „Nee", zegt Spiekstra. „Ook over de werking ervan ben ik nogal sceptisch." In het kort komt die hier op neer: een klei ne pomp zuigt lucht aan door een filter dat stuifmeel en ande re stofdeeltjes tegenhoudt. En de gereinigde lucht wordt via gaatjes in het holle montuur naar het gezicht geblazen. De gaatjes zijn zo geplaatst dat rond de ogen een iets hogere luchtdruk in stand wordt ge houden die de vervuilde buiten lucht buiten houdt. „Maar pollenkorrels komen niet zo veel en niet zo gemakkelijk in de ogen", meent de arts „En bovendien vraag ik me af of die overdruk kortdurende windpuf- jes kan tegenhouden. Ik zie er dus niet zoveel in. Maar aan de andere kant: het schijnt alle maal toch wetenschappelijk on derbouwd te zijn. Goed, als het echt wat voorstelt horen we dat wel in Stockholm. Daar is in ju ni een groot congres voor aller- gologen." Laten we de bril even buiten be schouwing laten. Wordt er so wieso nog wel vooruitgang ge boekt in de strijd tegen hooi koorts? „Jazeker", zegt Spiek stra, die in samenwerking met Meteo Consult ook de hooi- koortsberichten voor Teletekst verzorgt, een soort weerbericht voor hooikoortspatiënten. „Die waarschuwingen helpen. Nu denken mensen wellicht als ze zo'n bericht lezen: o, vandaag kan ik beter op het strand gaan joggen en niet in Zoeterwoude." „Verder is het nu in elk geval duidelijk dat deze allergie niet te genezen is?Maar we vorderen wel met onze beschermende medicamenten. Er was bijvoor beeld een groep medicamenten die we al twintig, dertig jaar ge bruikten, maar die een nare bij werking had. Ze waren slaap verwekkend. Die konden we dus niet voorschrijven aan scholieren. Pech, want hooi koorts valt vaak in examentijd. Maar tegenwoordig hebben we medicamenten zonder die bij werking." Spiekstra wil het toch nog even over die bril hebben. „Stel dat die bril toch werkt. Dan moet je nog een pompje op je rug dra gen met een slangetje dat naar je bril loopt. Nou. ik zie de men sen nog niet met zo'n ding rondlopen op de tennisbaan. En buiten heb je toch de meeste kans op hooikoortsaanvallen." HERMAN JOUSTRA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21