mafURE HUNT Alphen: verhoging OZB onverteerbaar LEGO'WORLD SHOW Regio Alphen steunt studie naar beter busvervoer Jeugddag in Tweesprong Van 7 t/m 28 mei in de Bijenkorf Den Haag. de Bijenkorf WERE LDP RIME UR Een spannende speurtocht door een levensgroot oerwoud van LEGO® stenen. Ga op avontuur met professor Stanley en zijn assistent George, die een noodlanding maken op een eiland vol krokodillen, gevaarlijke eilandbewoners en... een geheime schat. Pas op dat je niet ver dwaalt, want de Treasure Hunt is maar liefst 500 m2 groot! Doe mee aan de wedstrijd en win je eigen lengte in LEGO dozen. Bovendien kun je zelf ook iets moois bouwen met LEGO stenen. Natuur lijk hebben wij naast het complete LEGO assortiment ook vele fantastische LEGO aanbiedingen voor jullie geselecteerd. VRIJDAG 6 MEI 1994 vrije tijd Cover-band De cover-band No Limits speelt op zaterdag 7 mei nummers van onder andere Toto, Lois La ne en All Jarreau. Het optreden, dat om 14 uur begint, heeft plaats in het korte stuk van de Haarlemmerstraat. Kalligrafie Maria Rademaker houdt in de maand mei drie kalligrafie- workshops. Zaterdag 7 mei is de eerste met als onderwerp kleur en kalligrafie, zaterdag 14 mei is de workshop kalligrafie op tex tiel en vrijdag 27 mei staat in het teken van de wenskaart. In lichtingen bij Maria Rademaker, tel. 315320! Motorrijden De Leidse motorclub Randstad heeft voor zondag 8 mei een toerrit uitgezet van ongeveer 100 kilometer. Liefhebbers kun nen de route rijden aan de hand van een beschrijving of met een voorrijder. Om elf uur wordt er gestart bij het clubhuis aan de Dolhuissteeg. Voor meer infor matie, tel. 071-219292 Speurtocht Het IVN-Leiden houdt op zon dag 8 mei een wandeling in De Leidse Hout waarin gezocht wor^dt naar de sporen van die ren. Aanvang twee uur bij het Koetshuis aan de Groene Mare- dijk. In het Koetshuis is 'Speu ren naar sporen', speciaal voor kinderen van 14-16 uur. Oud-Alphen Het oude Alphen herleeft bij een tentoonstelling in de open bare bibliotheek. Van 9 mei tot 5 juni laat de Alphenaar Jan de Groot aan de hand van oude prentkaarten zien hoe de stad aan de Rijn er vroeger uit gezien heeft. De Groot verzamelt al sinds zijn twaalfde jaar alles wat met het Alphen van vroeger te maken heeft. De tentoonstelling is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van de bibliotheek. Plantarium '94 'Meer dan kwaliteit alleen' is het thema van Plantarium '94 in Boskoop. Op 17 augustus zullen boomkwekers en toeleverings bedrijven hun produkten tonen. Deelnemers moeten zich voor 17 mei opgeven: tel. 01727- 12905. Bevrijdingsdag: spelletjes en braderieën leiderdorp/leiden Bevrijdingsdag werd in een aantal plaatsen in de regio gevierd. In Leiderdorp stond het park de Houtkamp in het te ken van tal van kinderspelen, zak- lopen, een miniatuur-spoorbaan en allerlei klinm- en klauterspelle- tjes vormden de belangrijkste at tracties. Veel belangstelling trok het kruipen over het net dat over een sloot was gespannen. Die sjoelbak is binnen (foto on der). Tevreden met zijn aankoop fietst het jongetje snel naar huis, vermoedelijk met maar één ge dachte in zijn hoofd: en nu gauw sjoelen. De braderie aan de Doe- zastraat en de Herenstraat was niet alleen voor deze jongen een succes. Vele Leidenaars bezochten de inmiddels traditionele markt tijdens bevrijdingsdag. Wethouder S. Lyczak (WD/financiën) vindt de suggestie van de Raad van de Gemeentefinanciën om de totale OZB-heffing (onroerend zaakbelasting) met 2 miljoen te verhogen onverteerbaar. „Het is een harde doelstelling in het college-programma om de gemeentelijke belastingen de komende periode niet te verhogen. Daar houden wij ons aan." menlijke actie, met Voorburg als voortrekker, waarbij tevens de specifieke aandachtspunten per gemeente naar voren wor den gebracht. Wij struikelen vooral over het argument van de raad voor de gemeentefinan ciën dat er in de Alphense OZB- heffing nog twee miljoen ruimte zit. Hiermee gaat de raad op de stoel van het gemeentebestuur zitten en beperkt onze beleids vrijheid." De opstelling van de raad is des te pijnlijker omdat Alphen de afgelopen jaren de gemeen telijke belastingen niet heeft verhoogd. „Daar worden we nu voor gestraft. Ook is het zo dat we het onroerend goed steeds hebben getaxeerd op de markt waarde. Elders wordt dikwijls de taxatie van onroerende zaken godeueve oldenbroek Samen met ongeveer honderd andere gemeenten maakt Al phen bezwaar tegen het voor stel voor de nieuwe verdeling van het gemeentefonds. Vol gens een bepaalde verdeelsleu tel krijgen alle gemeenten een bedrag uit dat fonds. Er is nu een voorstel tot een nieuwe ver deling, waarbij de grote steden er flink op vooruit gaan en de kleinere gemeenten soms fors moeten inleveren. Alphen is één van de zwaarst getroffen ge meenten. Volgens het voorstel krijgt de gemeente ruim zes miljoen minder per jaar. Dat is een korting van meer dan tien procent. Lyczak: „We voeren een geza- B en W van Alphen zijn bereid mee te denken over een oplos sing om de bussen sneller te la ten doorstromen op de provin ciale weg tussen Rijnsaterwou- de en Alphen. Verbetering van de doorstroom van het open baar vervoer mag echter niet ten koste gaan van het overig wegvervoer, stelt het college als voorwaarde. Integendeel: B en W blijven aandringen op een verdubbeling van de provinciale weg tussen Leimuiden en Al phen. Gebleken is dat de bus in de ochtend- en avondspits veel vertragingen ondervindt door files. De provincie Zuid-Holland heeft onlangs het Ingenieursbu reau Zuid-Holland opdracht ge geven om te zoeken naar een oplossing. Het bureau doet dit samen met vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Centraal Nederland, de gemeenten Ja- cobswoude en Alphen. Een van de mogelijkheden die onderzocht worden is de aanleg van aparte busstroken of een busweg. Eventueel zouden ook carpoolers van deze strook ge bruik kunnen maken. De studie moet half juli zijn afgerond. Daarna volgt er een inspraaktermijn, waarna in sep tember een besluit moet wor den genomen. bewust laag gehouden. Daar door verwerf je een grotere bij drage uit het gemeentefonds. Dat klopt niet en geeft een scheve voorstelling van zaken." Alphen is verder boos dat de verlaging snel moet worden doorgevoerd. „De vorige keer dat de raad voor de gemeentefi nanciën met een andere ver deelsleutel kwam gold er een overgangsfase van tien jaar. Terwijl we nu het verschil van zes miljoen moeten wegwerken in maximaal drie jaar. Een prak tisch onmogelijke opgave." Wethouder Lyczak richt zijn hoop op de Tweede Kamer: „Er zal moeten worden ingeleverd, dat verwacht ik wel. Maar we hopen toch het bedrag van zes miljoen stevig te kunnen terug schroeven en daarbij een lange re termijn te krijgen voor het treffen van maatregelen. De Tweede Kamer moet zich over dit punt uitspreken bij de be grotingsdebatten. Of dat nog voor de begroting van septem ber zal plaatshebben hangt af van de snelheid formatie rond komt." Sport- en gymnastiekvereniging Excelsior houdt morgen in sa menwerking met de regio's 's Gravenlanden van de KNGB een jeugddag. Deze manifesta tie, waaraan 232 jongens en meisjes meedoen, wordt gehou den in en om De Tweesprong in Roelofarendsveen. De activitei ten bestaan uit een sporten- competitie, atletiekonderdelen, behendigheidsspelen en een speurtocht. Aanvang tien uur. FLATS - De woningbouwvere- ning Alphen presenteert 23 juni op een symposium in Archeon haar ideeën over de toekomst over de toekomst van flatwo ningen in die gemeente. Alle Bijenkorf-filialen zijn elke zaterdag tot 18.00 uur geopend.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18