Halve eeuw 'vrijgemaakten' Acht Mei-manifestatie in Zwolle wellicht laatste zonder bisschoppen Kerk Samenleving Bisschoppen: vaart achter studie naar vrouwelijke diaken VRIJDAG 6 ME11994 BUITENLAND KORT Zuid-Afrika 1 Een aantal vooraanstaande deelnemers aan het oecume nische waamemersprograifn- ma in Zuid-Afrika van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken, de Bisschoppencon ferentie van Zuidelijk Afrika en de Wereldraad van Ker ken (Empsa) hebben de eer ste non-raciale verkiezingen in dat land betiteld als 'vrij en. eerlijk'. De Zambiaanse premier Kaurida, leider van de waarnemersgroep waar van ook secretaris ds. W. van der Zee van de Raad van Ker ken in Nederland deel uit maakte, constateerde dat de verkiezingen plaats hadden tegen een achtergrond van verdeeldheid, angst en haat. Volgens hem hebben de ver kiezingen de Zuidafrikanen, en vooral de allerarmsten onder hen, 'achtergelaten in een verwachtingsvolle crisis'. Van Nelson Mandela, die hoogstwaarschijnlijk de nieuwe president van Zuid: Afrika wordt, moeten geen wonderen Worden verwacht, zo waarschuwde Kaunda. Zuid-Afrika (2) Voorzitter A. Aram van de Wereldraad voor Religie en Vrede, die eveneens deel uit maakte van de delegatie, meende dat er in het Zuid- Afrika van na dé verkiezingen een aantal concrete maatre gelen nodig is, zoals het ont wapenen van de bevolking. „Vooral in de provincie Natal constateerden we de'aanwe zigheid van enorme aantal len wapens", aldus Arm. Mensen moeten volgens hem worden gestimuleerd om him wapens in te leve ren, 'zodat de wonden van dit land genezen kunnen worden'. Kerken kunnen hierin volgens hem een grote rol spelen. Grafsteen De lutherse gemeente in het Duitse Hechthausen moet op haar kerkhof een grafsteen met Germaanse runentekens dulden. De rechtbank in Cuxhaven heeft bepaald dat levens- en dbodstekens van het Germaanse runenschrift aangebracht mogen worden op de grafzerk van een in 1992 gestorven man. De overledene was actief in rechtsradicale kringen, waar het runenschrift veelvuldig wordt gebruikt. De lutherse gemeente verweerde zich te gen het aanbrengen van het Germaanse schrift met de mededeling dat volgens dé begrafenisverordening vorm en opschrift van de graven niet strijdig mogen zijn met het christelijk geloof. De we duwe van de overledene maakte bezwaar tegen de af wijzing en stapte naar de rechter. De rechtbank oor deelde echter dat het verbie den van het gebruik van ru nentekens niet het juiste middel is om rechtsradicale opvattingen te bestrijden. Nachtwake Nobelprijswinnaars Moeder Teresa en Rigoberta Menchu zullen deelnemen aan een nachtwake voorafgaand aan de topontmoeting van de ze ven belangrijkste industrie landen (G-7), die begin juli in Napels wordt gehouden. Sa men met 25.000 andere rooms-katholieken zullen zij bidden voor de wereldvrede. Allé winnaars van de Nobel prijs voor de Vrede zijn uit genodigd voor de wake op 7 juli. „Wij hopen vooral dat Nelson Mandela in staat is om te komen", aldus ge meenteraadslid Amato La- merti van Napels. Mandela won dé Nobelprijs vorig jaar samen met president De Klerk van Zuid-Afrika. 'Gewone' gereformeerden niet uitgenodigd bij herdenking jubileum kerkgenootschap De gereformeerd-vrijgemaakten herdenken op 27 augus tus in Apeldoorn het 50-jarig bestaan van hun kerkge nootschap, dat is ontstaan uit een breuk met de Gerefor meerde Kerken in Nederland. Hun voormalige geloofsge noten zijn voor de grootscheepse herdenking niet uitge nodigd. volk', dat doorgaansweinig contacten onderhoudt met an dere kerken. Het kerkgenootschap maakte zich in 1944 'vrij' van enkele sy nodebesluiten uit de voorgaan de jaren, die vooral betrekking hadden op de leer van de kerk. Nadat onder anderen prof. dr. K. Schilder door de synode was afgezet, kwamen de bezwaar - „Die vraag is ook helemaal niet bij ons opgekomen", zegt woordvoerder ds. W.G. de Vries van het organisatiecomité, dat bestaat uit de tien nog in leven zijnde synodevoorzitters van de Gereformeerde Kerken Vrijge maakt. De bijeenkomst is vooral bedoeld voor 'het eigen kerk- den op 11 augustus in Den Haag biieen, waar de Acte van Vrijmaking werd voorgelezen. Daarin wordt een*} terugkeer naar de bijbel en de zeventien- de-eeuwse belijdenisgeschriften aangekondigd. De vrijgemaakten achten zich de wettige voorzetting van de Gereformeerde Kerken in Ne derland, het kerkgenootschap dat zij verlieten en waarmee het sindsdien in hun ogen snel bergafwaarts is gegaan. Er be staat geen enkel contact tussen beide kerken. De gereformeerde synode beleed in 1988 schuld voor haar aandeel in'het con flict, maar deze 'uitgestoken hand' werd door de vrijgemaak- „Het ligt heel simpel", zegt De Vries. „We zouden geen en kel conflict hebben als men zich daar aan de Schrift hield. Dat dat niet gebeurt, is ons groot verdriet." De vrij geril aakten hebben bijvoorbeeld onoverko melijke bezwaren tegen de te vrijzinnige visie op de bijbel van de 'gewone' gereformeerden en hun aanvaarding van homo seksualiteit. De herdenking in Apeldoorn mag nadrukkelijk geen viering genoemd worden, zegt De Vries. „Er zijn in onze geschie denis ook heel veel trieste din gen gebeurd. Het wordt dus ze ker geen triomfalistische bedoe ning." Als gevolg van de Vrijma king van 1944 zijn veel gerefor meerde families, vooral in het noorden en oosten van het land, op vaak dramatische wijze verscheurd. De Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt vormen met onge veer 120.000 leden na de 'gewo ne' Gereformeerde Kerken en de Hervormde Kerk het derde protestantse kerkgenootschap van Nederland. De vrijgemaak ten vormen de achterban van de politieke partij GPV, lezen doorgaans het Nederlands Dag blad en hebben voor hun kinde ren eigen gereformeerde scho len gesticht. UTRECHT. ANP De Nederlandse bisschoppen hebbén bij het Vaticaan aange drongen op 'voortgang in de studie naar de eventuele wij ding van de vrouw tot diaken'. Zij doen dat in antwoord op vragen van de congregatie van de clerus, zo blijkt uit Een-twee- een, het blad van de RK Kerk provincie. De bisschoppen onderbou wen hun aanbeveling niet, maar wijzen elders in het document wel op het toenemend priester tekort dat grote problemen voor de kerk oplevert. Ook vragen zij, eveneens op diplomatieke wij ze, aandacht voor de beperkin gen van de bevoegdheden van diakens en de pastoraal wer kers. Voor velen - 'priesters, di akens, pastoraal werkers en vrij willigers' - zijn de motieven waarom een diaken de zieken zalving niet zou kunnen toedie nen 'niet overtuigend', schrijven de bisschoppen. „Het toene mend priestertekort maakt deze vraag actueler. In de beleving van velen kan hetzelfde gezegd worden van de beperkingen die op dit punt voor de pastoraal werker gelden." De bisschoppen wijzen op meer knelpunten: zo hebben veel diakens een minder hoge opleiding dan de pastoraal wer kers, maar wel meer bevoegd heden dan deze niet-gewijde collega's. Ook concurreert de diaken met vrijwilligers in, de parochie 'die nogal eens een behoorlijke scholing hebben ontvangen'. De bisschoppen willen dat het Vaticaan nadenkt over het profiel en de taken van de diaken. Het ambt van de zogenoemde 'permanente' diaken werd. in 1972 in Nederland ingevoerd, nadat het Tweede Vaticaans Concilie (1962-1965) hiervoor de mogelijkheid had gecreëerd. Op dit moment zijn er 183 per manente diakens actief, voor het merendeel gehuwd. 'Gewo ne' diakens mogen niet ge trouwd zijn; hun wijding gaat vooraf aan het priesterschap, dat in de RK Kerk alleen voor celibatair levende mannen openstaat. Eind 1992 vroeg Tiny van Lieshout als eerste vrouw om toelating tot de diakenopleiding van het bisdom Den Bosch. Toen die haar geweigerd werd, stapte zij naar de rechter, die echter de kerkelijke leiding in het gelijk stelde. Progressieve rooms-katholieke beweging morgen voor de tiende keer bijeen Het zal niet lang meer duren voordat de Nederlandse bis schoppen de landelijke mani festatie van de Acht Mei Bewe ging (AMB) zullen bijwonen. „Ik denk dat er in de toekomst meer mogelijk is dan nu het ge val is", zegt prof. dr. E. Henau, lid van de commissie die de dia loog tussen de bisschoppen en organisaties als de AMB' op gang moet helpen. Niet alleen binnen deze com missie Dialoog, ook op het se cretariaat van de RK Kerkpro vincie leeft de gedachte dat de tiende manifestatie van de AMB, die morgen in Zwolle wordt gehouden, wel eens de laatste zonder bisschoppen kan zijn. „De algemene verwachting is dat de bisschoppen volgend jaar op enigerlei wijze bij de manifestatie betrokken zullen zijn", zegt een woordvoerder voorzichtig. Traditiegetrouw laten de bis schoppen het ook zaterdag af weten op de grootscheepse bij eenkomst van de rooms-katho lieke vernieuwingsbeweging, waarbij ruim honderd groepe ringen zijn aangesloten. Dit on danks het advies van de coim missie Dialoog die hen in een tussentijds verslag in overwe ging heeft gegeven om 'in be ginsel en onder nadere voor waarden' op de uitnodiging van de AMB in te gaan. Commissielid Henau, hoogle raar aan de katholieke universi teiten van Leuven en Nijmegen, gaat zelf wel naar ZWolle. Hij le vert een bijdrage aan het ronde tafelgesprek over de vraag 'wie bepaalt wat een katholiek is', georganiseerd door de c sie Mensenrechten in de kerk. Door zijn deelname en het tus sentijds advies van de commis sie Dialoog heeft hij zich in 'een beetje vervelende situatie' ge werkt, vindt hij. De Belgische hoogleraar wei gert dan ook te reageren op de afwezigheid van de bisschop pen in Zwolle. Ook voorzitter mr. B. Meulenbroek wenst niet te reageren zolang zijn commis sie het werk nog niet af heeft. De bisschoppen hebben laten weten het 'nog te vroeg' te vin den om de manifestatie bij te wonen. Zij wachten liever het definitieve advies van de com missie Dialoog af, dat aan het eind van de zomer wordt ver wacht. De AMB heeft de afwijzing van de uitnodiging 'een gemiste kans' genoemd, maar bereidt zich daardoor niet minder en thousiast voor op de tiende ma nifestatie, die vanwege het jubi leum een extra feestelijk tintje moet krijgen.. Zo zal er voor elk van de naar "schatting 10.000 bezoekers een koekje-bij-de- thee zijn, met daarop het AMB- Over de voorwaarden der de bisschoppen wellicht volgend jaar aan de manifesta tie willen meedoen, tast AMB- woordvoerder Leon van der Meer nog in het duister. „Mis schien moet de rode loper wel uit", zegt hij. Volgens prof. Hen au zal vooral duidelijk moeten worden dat de kerkleiders 'als bisschoppen worden ontvangen én niet als eenvoudige gelovi gen. Zij hebben een bepaalde onvervangbare verantwoorde lijkheid en die moet zichtbaar gemaakt worden'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oud Beijefland: J. van DijkteTholen. Beroepbaar: R. Brouwer, Van Her- wijnenplantsoen 152,3431 VM Nieuwegein, tel: 03402-41762. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Curacao (Ver. Prot. Gem.): drs. N: de Reus te Ter Aar. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Zevenbergen: 1 Joh. A. Schelling, kandidaat te. Kampen, die bedankte voor Baflo- Warffunr'i.c.m, Pieterburen, voor Brouwershaven, voorGorinchem i.c.m. Slie d recht' eh'Vöor Veën- dam. Bedankt: voor Dronten-Zuid: J. Zwartte Winschoten. NED. GEREF. KERKEN Bedankt: voor Bunschoten-Spa kenburg: G. de Lange te Rotter dam. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: tweetal te Doesburg: J. Breman te Mijdrecht en J.G. Schenau te Middelburg. Bedankt: voor Maarssen en voor Putten: D.:van der Zwaagte Benne- kom; voor Haamstede: A.J. Metske te Broek op Langedijk (evangelisa tiepredikant). GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Werkendam: A.J. Gunst te Tholen; te Aalburg: G.%( de Leeuw te Barneveld; te Nieu- werkerk (Z): P. Melis te Nieuw Beij- erland. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Scherpenzeel: F. MallanteAlblasserda'm. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON Kiel tadj). HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor, Frans OMBUDSMAnTrXL Paauwftei dag 9 30- "1.30 uur 071-356215. of per post. IjfififiüiüjrOOR: at 82,2321 BM leiden j OOR: 3, Fax02521-19610. Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (inch BTW) peracc.giro HET WEER HANS VAN ES Nederland lag gisteren onder e strook opgehelderde lucht, inge klemd tussen twee slechtweerzo- nes. Een wegtrekkende bel koude lucht boven Duitsland zorgde in de ochtend nog voor bewolking en in de zuidoosthoek van het land vie- - len nog een paar buien. Zoals dat wel vaker gebeurt in de voorjaars maanden, was het beste weer voor de kustgebieden gereserveerd. Er stond een koele, westelijke stro ming, waarin 's middags watverdef landinwaarts nog stapelwolken voor de zon schoven. Langs de kust waren alleen de fraaie patronen van een paar dunne, evenwijdig aan elkaar lopende banden schaapjesbewolking te zien (altocumulus). Het bleef met 13 a 15 graden wellicht wat aan de fris se kant, maar de felle zon maakte een verblijf in de buitenlucht alles-.' zins acceptabel. De vluchtheuvel met mooi weer was maar smal en tegen de avond dook aan de westelijke horizon de loodgrijze frontale bewolking op van een warmtefront, waaruit het boven Engeland urenlang flink had geregend. De activiteit van het neerslaggebied werd gestimuleerd door de vrij grote tegenstellingen aan weerszijden van dit front. In de loop van de nacht werd de koele, 20-plusser droge luchtsoort boven ons land, vervangen door zeer vochtige, van subtropische oceaangebieden af- komstige lucht. Hierbij regende het enige tijd. Vandaag kan het nog lang wat druilerig blijven, want de I voortgang van het front wordt be moeilijkt doordat een hogedrukcel: boven het Alpengebied zich schrap zet. Uiteidelijk wint de warme lucht het wel, maar de prijs daar voor is een moeizaam optrekkend wolkendek. Morgen lijkt de positieve werking van het hogedrukgebied pas goed op gang te komen. Hoe eerder de zon erbij komt, hoe hóger de mfej dagtemperatuur zal uitvallen. Waarschijnlijk krijgt een groot deel van het land er weer een warme dag bij met een maximum boven 1 20 graden. En wederom blijft het bij een enkele '20-plusser'. In de vochtig-warme lucht lijken de voor1 waarden gunstig voor buienvor ming. Als dat al niet op zaterdag avond gebeurt, dan maakt de zon dag een goede kans op een zomer se regen- of onweersbui. In de koe^ lere en aanvankelijk bewolkte oce-i aanlucht worden begin volgende week geen hogere maxima dan cir ca 14 graden bereikt. Vanaf dins- dag is de hoop gevestigd op een nieuwe weersverbétering. HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: In Engeland en Wales pe rioden met regen, morgen van het westen uit opkla ringen. In Ierland en Schotland wisselend be wolkt en ,een. enkele bui. - Maxima ongeveer 13 gra-. den, in Engeland plaatse lijk rond de 16 graden. België en Luxemburg: Vandaag wolkenvelden en overwegend droog. Mor gen eerst perioden met zon, later van het westen uit regen of onweer. Maxi ma vandaag ongeveer 17 graden, morgen maxima van 19 graden aan zee tot 24 plaatselijk in-Luxem burg en Jiet oosten van Noord- Midden-Frank- zon, maar vooral het noorden eerst ook wolkenvelden en in de Vogezen en Jura plaatselijk wat regen. Morgen in Normandië en Bretagne wolkenvelden en plaatselijk re gen. Elders eerst zonnig maar later van het westen uit regen- en onweersbuien. Middagtemperatuur vandaag rond 22 graden, morgen in de oostelijke departe menten maxima rond 25 graden. Aan de Kanaalkust liggen de temperaturen be duidend lager. Portugal: Droog en overwegend zonnig, maar langs de wpstjóist,geleidelijk,megrivÉiij - kenvelderi eri morgen éen ëntafe5büi. Middagtèrnp'ératüurvandaag 'van 17 gradea bij'Petto-tot'27 itvde-Algarve, morgen overal enkele graden lager. Madeira: Wolkenvelden, ook nu en dan zon en vooral zondag mogelijk een bui. Maxima ongeveer 19 graden. Spanje: Vandaag droog en zonnig. Morgen meer bewolking en aan de Golf van Biskaje af en toe regen, elders waarschijnlijk droog. Maxima aan de Golf van Biskaje dalend naar 15 graden, aan de Costa's in het oosten en zuiden middagtempera tuur tussen 23 en 27 graden. Landin waarts vandaagmiddag temperaturen tussen 30 en 35 graden, morgen wat minder warm. Canarische Eilanden: Perioden met zon, vooral aan de noord zijde van de eilanden ook enkele wol kenvelden. Droog. Maxima ongeveer 23 graden, op de zuidstranden enkele gra den hoger. Tunesië: Droog en overwegend zonnig. Aan zee. maxima rond 24 graden. Zuid-Frankrijk: Droog en tamelijk zonnig. Morgen in de loop van de dag in de westelijke depar tementen enkele regen- of onweersbui en.' Middagtemperatuur ongeveer 26,' aan de Atlantische kust ën op het Cen traal Massief rond 23 graden. Morgen in het westen flink koeler. Mallorca en Ibiza: Droog en tamelijk zonnig. Maxima onge veer 25 graden. Italië: Droog en steeds meer perioden met-zon. Vandaag in de zuidelijke helft nog een enkele regen- of onweersbui. Middag temperatuur ongeveer 22 graden. Corsica en Sardinië: Flinke perioden met zon en droog. Maxi mumtemperatuur oplopend naar onge veer 24 graden. Griekenland en Kreta: Vandaag van 'het westen uit toenemende bewolking gevolgd door een enkele re gen- of onweersbui. Ook morgen kans op een bui en een veranderlijke bewolking. Maxima aan de meeste stranden,onge veer 20 graden. Turkije en Cyprus: Vandaag zonnig. Morgen veranderlijke bewolking en een bui, mogelijk met on weer. Ten oosten van Antalya en op Cy prus eerst nog zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 20 graden. Duitsland: Droog. Eerst nog aan de bewolkte kant maar geleidelijk steeds meer' perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden, morgen veel warmer en maxima rond dé 23 graden. Zwitserland: Beide dagen droog en steeds meer zon. Middagtemperatuur oplopend van 21-dp vandaag tot plaatselijk 26 op morgen. Oostenrijk: Flinke weersverbetering. Vandaag nog kans op een regen- of onweersbui, ver der droog en een toenemende hoeveel heid, zonneschijn. Middagtemperatuur ongeveer 17 graden, morgen ruim boven de 20 graden. Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind WEERRAPPORTEN ZATERDAG 7 MEI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 05.57 Zon onder 21.1 Maan op 04.26 Maan onder 18.G Waterstanden IJmuiden Hoog water 02.09 14.39 Laag water 10.08 22.38 Weerrapporten 05 mei 20 uur: HEINZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16