Vrije tijd Schaduw Veilig Extra lus Inslapen Jaren '20 Veel nieuw leesvoer voor vissers Met minimum aan water optimaal sproei-effect 'VRIJDAG 6 MEI 1994 NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Adrian Belew - Here - Virgin. Gitaarbeest is Adrian Belew de laatste jaren vooral op ander mans platen. Meest recente voorbeeld is 'The downward spiral' van Nine Inch Nails. Op z'n eigen platen ontpopt Belew zich steeds meer als singer/songwriter. 'Here' is daarvan de meest geslaagde po ging tot nog toe. Belew heeft 'Here' helemaal in zijn eentje gemaakt. Hij be speelt tal van instrumenten waaronder cello, sitar en exoti sche percussie-instrumenten. Toch domineert de gitaar. Alle ondefinieerbare geluiden ko men uit een van zijn Fenders. Meer dan anders neemt hij een akoestisch exemplaar op zijn schoot. 'Here' klinkt dikwijls als de Beatles. De arrangementen, sfeer, opbouw van de nummers en het wat primitieve slagwerk hebben veel weg van een ande re alleskunner, Todd Rundgren. Belew zingt prachtig en blijkt ook een boeiend tekstdichter. Op het grappige 'Postcard from Holland' maakt hij reclame voor ons land ook al heeft hij hier dikwijls in de hondekak getrapt. Luisteraars opgelet: deze CD lijkt twaalf nummers te bevat- naar na het laatste stuk komt er na een wachttijd van anderhalve minuut nog een ju weeltje van een (onaangekon digd) toegift. Urban Dance Squad - Persona non grata - Virgin Er zijn van die platen waarvan de eerste tonen al aangeven dat het goed zit. 'Persona non gra- het langverwachte derde al bum van de vaderlandse Urban Dance Squad is zo'n plaat. De gitaarrif waarmee Tres Manos de opener 'Demagogue' inluidt is onweerstaanbaar, opruiend swingend. Een statement i internationale allure. De Urban Dance Squa moet na j vele intern gekibbel en gedon- j der met de vorige platenmaat- j schappij verder zonder I DJ/scratcher DNA. Een forse i aderlating die echter goed wordt opgevangen door vooral I Tres Manos. 'Persona non grata' bevat ijzersterke teksten die de I verbeten rappende Rudeboy in I een moordend tempo afwerkt. UDS klinkt een stuk serieuzer dan op de vorige platen. Voor muzikale grappen en grollen is geen ruimte en (vooral) geen tijd. jammer is wel dat de groep op I het laatste nummer, het dram merige 'Downer', van maar liefst 11 minuten in de fout i gaat. Hier is geen doorkomen WK JAZZ Amsterdam Jazz Quintet - Signa ture - Groove/Boudisque/Sony Al enkele jaren behoort pianist Robert Jan Vermeulen zonder twijfel tot de beste Nederlandse componisten op het gebied van de post- of neobop. De nieuwe CD van zijn Amsterdam Jazz Quintet is daar een bewijs van. Stilistisch is de muziek van het kwintet misschien makkelijk te plaatsen in de buurt van Herbie Hancocks Blue Note-platen van de jaren zestig, Vermeulen is ook in staat om elk stuk een ty pische draai mee te geven, zo- dal het welslagen van de mu ziek minder afhankelijk is van het solowerk. Een stuk als 'Sym phony Kid' overstijgt qua op bouw duidelijk wat gebruikelijk is in dit genre. Andere composi ties bieden weer een duidelijk ritmisch houvast, vaak Latijns- Amerikaans geïnspireerd, ten opzichte van de toonreeksen. De ritmesectie doet opvallend soepel zijn werk, met de effi ciënt swingende bas van Paul Berner en het hard bop-achtige drumwerk van Jo Krause. Toon Roos, hier wederom overtuigen der op de tenor- dan op de so praansax, en David Rockefeller op trompet zijn intelligente so listen die qua klankkleur een duidelijk stempel drukken op de ambitieuze composities van de leider. Frank Wess - Tryin' To Make My Blues Turn Green - Concord/Jazz- /Munich Records. Wess-., p De laatste twee CD's van riet blazer Frank Wess waren big bandprodukties, sterk gewor teld in de ontspannen swingen de stijl van het Count Basie or kest waar hij jaren lang deel van uitmaakte. Nu zijn het slechts acht man die de groep vormen op dit album, maar het geluid is praktisch hetzelfde als van een echt groot orkest. Ook de ritme sectie, bestaand uit Richard Wyands (piano), Lynn Seaton (bas) en Gregory Hutchinson (drums), lijkt zo uit een big band van de jaren vijftig wegge lopen. Het sterkste punt van de CD is dan ook de perfecte swing van dit ritmetrio. Wess zet de zoevende saxgeluiden van hem zelf en Scott Robinson tegen over de scherp klinkende trom petten van Cecil Bridgewater en de nog onbekende Greg Gisbert. Stersolist is naast Wess zelf de onvermoeibare trombonist Ste ve Turre, die zich in dit nogal conservatieve kader zeer op zijn gemak lijkt te voelen. Afgezien van de onverwachte en char mante combinatie van basfluit (Wess) en schelpen (Turre) in 'Listen to the Dawn' is dit een CD die vooral aanbevolen kan worden aan hen die hunkeren naar de 'echte jazz' van de jaren vijftig en zestig. KV KLASSIEK Barber - De complete liederen - Cheryl Studer (sopraan), Thomas Hampson (bariton), John Brow ning (piano), Emerson String Quartet - DG De invloed van grote artiesten op het repertoire kan heel be langrijk zijn. Zo heeft de stroom grote Amerikaanse vocalisten van de afgelopen jaren de Ame rikaanse liedkunst voor ons ont sloten, eenvoudig omdat solis ten van naam zich konden ver oorloven een hele'CD te vullen met composities van hun land genoten. Tot de omvangrijkste en interessantste uitgaven in dit kader behoort dit album met twee CD's, waarop we vrijwel het complete lied-oeuvre vin den van Samuel Barber (19101981), een Amerikaanse componist die gaandeweg steeds meer in de belangstelling komt. Terecht, zoals blijkt uit deze 47 liederen, waarvan enke le pas na naarstig speurwerk en met speciale toestemming kon den worden opgenomen. Bij dat alles geeft Barber blijk van een groot gevoel voor de teksten (vaak ontleend aan het oeuvre van James Joyce), waarvan de- muzikale zettingen om meerde re redenen makkelijk aanspre ken. De uitvoeringen door twee van de belangrijkste Ameri kaanse solisten van dit mo ment, begeleid door piano of strijkkwartet, verhogen de waar de van deze bijzondere uitgave. De toelichtingen in het CD- boekje zijn alleszins het lezen waard. Vivaldi - Cellosonate nr. 49 - Pie- terWispelwey (cello), Florilegi- umEnsemble - Channel Classics. De nieuwe CD van Edison win naar Pieter Wispelwey stelt niet teleur. Zijn benadering vormt een weldadige synthese tussen de authentieke praktijk en de realiteit van dit moment, terwijl hij wat spelniveau betreft ge mak bij de wereldtop kan mee draaien. Dat alles komt vooral tot uitdrukking in de manier waarop hij deze muziek door kleuren en andere afwisselingen zoveel variëteit kan meegeven, dat de soms dreigende een tonigheid totaal geen kans krijgt. Het proberen waard. PK DINGEN In en grote oude tuin zie je nog weieens een bel védère, een koepeltje op kolommen van waaruit je een goed zicht hebt op de tuin of omgeving. In de zomer zorgde het voor een aangenaam be schaduwd, luchtig plek je. Hartman geeft dit tuinpaviljoen dezelfde naam. Voordeel van de ze moderne belvédère is datje de zijkanten dicht kunt doen, waardoor je niet alleen de zon maar ook de wind kunt bui tensluiten. De belvédère de afmetingen 3x3 r 13x4 r Deze koffer, de ultralite wide-crack, mag als handbagage mee in het vliegtuig maar heeft snufjes als een 'volwassen' koffer. Zo zit aan de brede kant een uittrekbaar handvat. Als je dit uittrekt rolt de koffer op stevige wieltjes moeite loos door het gangpad. Aan de voorzijde zit een verstelbare lus waaraan bijvoorbeeld een beau ty- of attachécase kan worden gehangen. Prijs 229,-. Meer informatie: Samsonite, 0 83 85-50 111. Een gewone aansteker, zo te zien, maar schijn bedriegt. Dit een kind-veilige. Je moet h'm eerste ontgrendelen (aan de zijkant) voor je h'm aan klikt. Uit onder zoek in Nederland bleek dat geen van de kinderen onder de 52 maanden de aansteker kon ontsteken; ook niet als ze het en paar keer hadden zien doen. Prijs van de Cricket, die in wit met een groen logo is uitgevoerd: 3,95. Meer informatie: 0 70 - 350 71 71. Dit klokje maakt je niet alleen 's och tends wakker: de Sound Asleep helpt je ook bij het inslapen. Het klokje produceert een half uur lang slaap verwekkende geluiden: het gekabbel van golven; ruisen van en tropisch woud of het rijden van een trein. Om wakker te worden kun je kiezen uit het geroep van de koekoek of een r Prijs 129,-. Een vleugje jaren twintig in de badka mer met deze kraan Carlton van Hans- grohe. In dezelfde stijl zijn ook tal van andere kranen en badkameraccessoires te koop. Op de foto de eengreepsversie van de Carlton-kraan. Meer informatie tel: 0 23 - 31 91 14. VISSPORT Na de 'winterslaap' van deze visru- briek is het goed even de balans op te maken van de afgelopen maanden. Feit is dat er voor het eerst sinds jaren weer een flink aantal nieuwe hengel- sportboeken op de markt is versche nen. En het grappige dat ze alle vier een apart facet van de sportvisserij belichten. 'Stijgnimfen en drijvend aas' is bij voorbeeld een boek dat zijn lezers kring vooral zal vinden bij de gevor derde vliegvissen Auteur Wim Alphe- naar is een begrip in Nederland waar het gaat Om nieuwe vindingen bij het gebruik van de vliegenhengel. Na zijn meer. algemeen gerichte standaardwerk 'Vliegbinden en vlieg vissen', dat inmiddels is uitverkocht, richt hij zich ditmaal met zijn instruc tieboek op het binden van speciale kunstvliegen, de zogenaamde 'emer- gers', ook wel stijgnimfen genoemd. Of met een meer volkse benaming 'verzopen vliegen'. Wim Alphenaar zocht het bij het presenteren van een keur aan nieuwe bindpatronen onder meer in de toe passing van geheel eigentijdse bind- materialen zoals de diverse soorten foam, die ook wel als verpakkingsma teriaal voor elektronische apparatuur worden gebruikt. Met het grote drijf- vermogen worden nieuwe mogelijk heden aangeboord. Behalve een groot aantal fraaie maar bovenal instructie ve tekeningen van de auteur zelf, be vat het boek mooi kleurenfotomateri aal en tal van tips over de visuitrus- ting en succesvoll^ technieken. De prijs is wel aan de pittige kant. 'De werphengel als volmaakt vistuig' is het 52ste(!) visboek van de nestor onder de hengelsportauteurs Jan Schreiner. Vorig jaar kreeg deze Am sterdamse hengelsportwinkelier als eerste de hengelsportpromotieprijs. Een prijs die hij - gezien zijn omvang- rjke oeuvre - zeker verdient. In zijn 256 pagina's tellende boek houdt hij opnieuw een vurig pleidooi voor het vissen met lichtere materialen. Schreiner is van oordeel dat er over het algemeen met veel te zware mate rialen wordt gevist, waardoor het aan- Een fraaie brasem gevangen met de vliegenhengel. tal aanbeten maar een fractie is van de werkelijke kansen die er liggen. Hij knoopt daar ook zijn theorie aan vast dat met een goed uitgebalanceerde hengel (hengel en lijndikte zijn pre cies op elkaar afgestemd) de vis veel minder weerstand biedt tijdens de dril dan wanneer dat met brute kracht en takel-en-blokwerk gebeurt. Schreiner is zo overtuigd van zijn gelijk dat hij het ene voorbeeld na het andere aan draagt om zijn opvatting te onder steunen. Soms is er sprake van een zekere wijdlopigheid, maar in Schrei- ners teksten proef je altijd dat een man met een berg praktijkervaring aan het woord is. En zijn bijna 'amicale' schrijftrant houdt de lezer geboeid. Over het boekje 'Zo vang ik mijn karpers!'van de Engelse specialist An dy Little kan ik kort zijn. Rijk geïllu streerd met fraaie foto's en voorzien van verduidelijkende tekeningen waaraan veel zorg is besteed. Maar het 96 pagina's tellende werkje is te zeer een lippendienst aan de Duitse hengelsportproducent DAM, die een gehele range artikelen onder zijn naam in de handel brengt. De tekst bulkt van de aanbevelingen van aller lei produkten uit de eigen stal en daarom is de bijna 25 piek die ik er op de Visma voor betaalde veel te veel voor dit bundeltje slim verpakt recla memateriaal. Tot slot nog een nieuw boek dat ge heel is gewijd aan de vangst van roof vis: 'Jagen op jagers'. Een kleine 200 pagina's over moderne vangstmetho den van snoekbaars, snoek, en forel bijeengepent door Bertus Rozemeijer met Henk Rusman, Jack Coverde en Jan Arends die ook een hoofdstukje bijdragen. De vele tientallen kleuren foto's in het boek zijn kwalitiatief fraai maar gaan af en toe toch mank aan een zekere eentonigheid. De zoveelste pose met weer een kanjer voegt wei nig toe. Het geschrevene getuigt van een grote ervaring met name bij het vis sen vanuit de boot op uitgestrekt wa ter, maar op erg pakkende wijze is het allemaal niet verwoord. Rozemeijer ontbeert het vermogen om zijn ken nis op een prettig leesbare manier over te brengen. Niet zelden is het een gortdroge opsomming van feiten. En dat is jammer want de liefhebber van roofvis kan zeker veel uit het boek opsteken. DOE-HET-ZELF Huis zelf ontweipen en heel snel bouwen Je huis zelf bouwen... in Noorwegen is dat een heel normale zaak. De fabrikant Dram men levert al jaren complete bouwpakket ten volgens een heel flexibel systeem waar door je de woning grotendeels aan eigen wensen kunt aanpassen. De skelet-elementen van de 'Drammen dhz-huizen' zijn van eersteklas Scandina visch hout vervaardigd, in standaardmaten van 60 en 120 cm breed en 240 cm hoog. Ramen en deuren zijn daarin al gemon teerd. Zo'n huis is daardoor snel onder dak. Het systeem is nu ook in Nederland geïn troduceerd. Houtbouw komt steeds meer in zwang, de prijzen zijn ten opzichte van tra ditionele bouw gunstig (zeker als je er zo veel mogelijk zelf aan doet) en er is een toe nemende vraag naar goed geïsoleerde wo ningen. Wat dit laatste betreft voldoen de Noorse dhz-huizen aan de strenge normen die in het land van herkomst worden ge steld. Woningisolatie is daar altijd al een volstrekt normale zaak geweest, al lang voordat er over energiebeleid werd gespro ken, of zelfs gedacht. Het is gewoon een kli matologische kwestie: in Scandinavië valt nu eenmaal zeven maanden per jaar niet te leven als je huis niet perfect geïsoleerd is. Behalve wat de afmeting en de mogelijkhe den van individuele bepaling van het uiter lijk betreft is er ook royale vrijheid tot inde ling van het interieur. Aantrekkelijk is ook dat je inwendig altijd op eenvoudige wijze een andere indeling kunt maken. De financieel interessantste manier om een dergelijk huis te bouwen is uiteraard: zelf de ruwbouw zowel als de afbouw ter hand ne men. Het is ook mogelijk het casco door de leverancier te laten opzetten en het binnen werk zelf uit te voeren. En wie een kant en klaar opgeleverde woning wil, kan de totale klus aan de leverancier opdragen. De prijzen zijn vanzelfsprekend afhankelijk van grootte en type, en van wat je als koper zelf uitvoert en wat je laat doen. Om een globale indicatie te geven: de prijs varieert van 60.000 tot 150.000 gulden. Er is ook een vakantiehuis te koop, variërend van 26.000 tot 62.500 gulden. Uiteraard komen de kos ten van fundering, aansluitingen enz. er nog bij. Het spreekt vanzelf dat de zelfbouwer dui delijke handleidingen krijgt en de produ cent zorgt ook voor de nodige begeleiding. Meer informatie: 035-247605. Zo werkt het micro impulssysteem: 1. het lege reservoir; 2. het reservoir vult zich; 3/4. de klep opent zich en het water komt als fijne nevel naar buiten; 5. het reservoir is leeg en vult zich opnieuw. foto c pd Menigeen is er onbewust van overtuigd dat bij het sproeien van de tuin flinke plenzen het beste resultaat opleveren. Daarbij wordt over het hoofd gezien dat het grootste deel van die overdaad vaak snel diep in de grond wegzakt, dat er op plaatsen waar dat niet gebeurt plassen ontstaan (lekker 'soppen' op je gazon!) en dat een deel van de voor het gewas nodige mineralen wordt wegge spoeld. De ideaal zou zijn: eens per dag, of liever nacht, een heel zacht en mals buitje. Maar dat hebben we nu eenmaal niet in de hand. Technisch kan dit ideaal wel worden verwe zenlijkt, althans dicht benaderd. Dat is aan getoond door het zeer onlangs geïntrodu ceerde 'micro impulssysteem' van Sandvik. I let is gebaseerd op impulssproeiers die op elke gewenste plaats in de grond kunnen worden geprikt en die zich via een inwen dig 4 mm dunne slang met water vullen. Het binnenste van zo'n sproeier bestaat uit een reservoir van siliconen, dat als een bal lonnetje kan uitzetten. Zodra het geheel is gevuld wordt een klep geopend waardoor het water in de vorm van een fijne nevel tot over een afstand van vier meter wordt ver spreid. Dus inderdaad een 'mals buitje'. Behalve een zachtmoedige manier van be sproeiing en een precieze gerichtheid van de waternevel biedt het systeem nog een ander voordeel: een extreem laag waterver bruik. Per sproeier wordt per uur slechts 4 liter uitgestoten. Dat staat in schril contrast tot de 900 liter die veel conventionele sproeiers er per uur doorheen jagen. De kraan behoeft niet voluit te worden ge opend, want de sproeiers werken geheel onafhankelijk van de waterdruk. Ze wach ten gewoon tot hun reservoirtjes vol zijn en gaan dan vernevelen. Daardoor kun je bij voorbeeld het systeem de hele dag of nacht in werking laten, en de besproeiing regelen door de kraan naar wens te 'knijpen'. Op één kraan kunnen tot 50 sproeiers worden aangesloten. Ze zijn te koop in uitvoeringen met een bereik van een volle, een halve en een kwart cirkel. Een startset met 6 impulssproeiers, 30 me ter slang en de benodigde hulpmiddelen is voor rond de 110 gulden in tuincentra, bouwmarkten, dhz-zaken, e.d. te koop.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11