Leiden WBL neemt 467 panden over Kinderen verlossen Morskwartier van zwerfvuil 'De inspraak stelt niets voor' 'Inschakelen hulptroepen toegestaan' SKM over op glasvezel Cesa 'aparte school' van het Studiehuis Berkendaalstraatj e 'ten dode opgeschreven' Lopen voor Juigalpa DONDERDAG 5 ME11994 971 9 Asielzoekers Mini-markt chef hennyvan egmond. 071-356414, plv -chef hans koenekoop. 071-356429 /t yt Hotel Wassenaar 1 herbergt binnenkort 200 asielzoekers. Gisteren hebben het ministerie van WVC en de hoteleigena ren overeenstemming be reikt. yi q De mini-markt in 1 J Zoeterwoude-Dorp, die elke donderdagmiddag wordt gehouden, ver dwijnt. Er zijn te weinig kramen. Gemeente verkoopt huizen voor 27 miljoen Bijna 27 miljoen gulden ontvangt de gemeente Leiden voor de 397 huizen, 27 winkels en bedrijfsruimten en 43 bergingen die zij nog in bezit heeft. Leiden doet het on roerend goed met terugwerkende kracht per 1 januari 1994 over aan de Woningbouwvereniging Leiden (WBL). Deze corporatie mag 21 panden, waaronder drie winkels en een bedrijfspand, met winst verkopen. „Daar kan de WBL weer goede dingen mee doen in het belang van de volkshuisvesting", zegt woordvoerder J. Landkroon van de gemeente. Nog geen twee jaar nadat de stichting kabelnet Merenwijk de capaciteit van haar net uitbreid de van 13 naar 32 televisiezen ders, en als eerste net in de re gio radiozenders doorgaf in cd- kwaliteit, heeft de SKM het be sluit genomen over te gaan op glasvezel. Die kabel geeft een betere beeldkwaliteit en biedt de mogelijkheid nog meer sig nalen door te geven. De helft van de noodzakelijke investe ring, ruim 150.000 gulden, be taalt de SKM zelf. De rest wordt betaald door de gemeenschap pelijke regeling antennevoorzie ning Leiden en omgeving. De overdracht van het 'gesprei de woningbezit' werd al in 1985 bij de vorming van de WBL af gesproken. De WBL ontstond op 1 januari 1986 uit een fusie van de woningbouwverenigin gen Eensgezindheid, Werk manswoningen en De Een dracht met de Leidse woning stichting, een gemeentelijk wo ningbedrijf. Maar het kwam er maar steeds niet van om de rest van het bezit over te dragen. „De WBL heeft de transactie een tijdlang voor zich uit ge schoven, omdat ze het steeds druk had met andere dingen. Die fusie was ook niet gemakke lijk", aldus Landkroon. Maar nu is er dan toch over eenstemming. Rijk vfordt de ge meente niet van de overdracht van het bezit. Maar arm ook niet. „Als we die panden ge woon zelf verkocht hadden wa ren we er wel tien of twaalf mil joen beter van geworden. Maar dat is niet een taak van de ge meente", vindt Landkroon. Lei den verkoopt de meeste panden voor de exploitatiewaarde of voor zestig procent van de eco nomische waarde. Sommige panden komen zelfs gratis in handen van de WBL. De meeste panden zijn door de gemeente gerenoveerd. Ook al levert de transactie niets op, de gemeente is blij dat zij van het onroerend goed af is. „Het afstoten van het gemeen telijk woningbestand past uit stekend in het streven, ons te concentreren op de kerntaken van de gemeente. De gemeente is er niet op toe gerust om als verhuurder op te treden en heeft niet het meest directe zicht op de staat van de woningen. Bovendien komt in de administratie van de ge meente een onderhoudsfonds waar jaarlijks bedragen in wor den gestort niet voor. Het Leidse Studiehuis heeft een nieuwe dochteronderneming, Cesa genaamd (centrum voor scholing en advies). Dit cen trum moet opleidingen, trainin gen en scholing gaan verzorgen die zijn toegespitst op het be drijfsleven. Tot nu toe hield het Studiehuis zich vooral bezig met cursussen voor (semi-) overheidsinstellingen. Het aanbod van het Studie huis Leiden en regio bestaat voornamelijk uit cursussen die worden gegeven in opdracht van instellingen als het arbeids bureau, de sociale dienst, de ge meentereiniging maar ook be drijven uit de Leidse regio. Aan gezien er de laatste tijd vooral uit het bedrijfsleven steeds meer vraag kwam, heeft het Studiehuis besloten tot de op richtingvan Cesa. Bij Cesa worden met name trainingen gegeven in moderne communicatie, taal- en reken- vaardigheid. Het Studiehuis hoopt dat haar nieuwe afdeling die zich meer op de markt moet gaan richten, minder afhanke lijk zal zijn van subsidies. leiden clazinus van de rotte Een stoet van ongeveer veertig kinderen trok gisteren gewa pend met prikstokken en blau we vuilniszakken door straten van het Leidse Morskwartier. Zij waren op weg naar de grasvel den bij de Amethisthof en de Onyxhof om de strijd met het zwerfvuil in hun wijk aan te binden. Twee uur schoonma ken op grasvelden en tussen struiken leverde een buit op van zes vuilniszakken zwerfvuil. De schoonmaakactie was een initiatief van het buurthuis Morschwijck. In het kader van de Groenweek (van 2 tot 8 mei) vinden er in de wijk diverse ac tiviteiten plaats. De organisato ren willen de buurtbewoners wijzen op het belang van een groene en schone woonomge ving. Voor de schoonmaakactie van gistermiddag had organi satrice Wil Huige een tiental vrijwilligers weten te mobilise ren om de kinderen te begelei den. „We willen de kinderen le ren dat ze moeten letten op het groen in hun omgeving.'' ver klaarde Huige. „Maar niet al leen de kinderen. Ook voor de volwassenen kan dit een voor beeld zijn om voorzichtiger met hun omgeving om te springen. Vanmorgen zag ik een man die zijn krantje achteloos op het grasveld gooide. Dat kan eigen lijk niet." Maar de middag behelsde meer dan schoonmaken alleen. Aan de schoonmaakactie was ook een spel verbonden. Met behulp van aanwijzingen^ die her en der in de struiken ver stopt waren, moesten de kinde ren een schat zoeken, die er gens bij de Amethisthof en Onyxhof verstopt was. „Je kunt Schoonmaak in het Morskwartier. Tijdens de Groene Week werd ondermeer de wijk opgeruimd. foto loek zuyderduin die kinderen nu eenmaal niet leen maar opruimen", veront- kwam aan het eind van de mid- woede graafpogingen vonden onder het zand van de zandbak twee uur bezighouden met al- schuldigde Huige zich. De schat dag boven water. Na enkele ver- de uitbundige schatgravertje twee zakken met spekkies. Niet iedereen was even blij met mijn column 'Tabee Jan' van afgelopen dinsdag. Ik nam daarin afscheid van mijn maat Jan die het afgelopen weekeinde bij een verkeersonge val om het leven kwam. Ik beschreef zijn kleurrijke aard zoals ik die zag en zoals hij zich volgens velen in zijn vrije tijd gedroeg. Vooral de familie van Jan heeft verdrietig en boos gerea geerd. Ze vindt dat ik van hem een weinig florissant beeld heb neergezeten zijn nagedachtenis heb bezoedeld. Ik schrijf deze rubriek om recht te doen aan de gevoelens van de familie. Hoewel ik sta achter het beeld dat ik van Jan in mijn column heb geschetst, is er natuurlijk ook een andere Jan: Jan als zoon, als broer, oom en ondernemer. Een Jan die er altijd was als er problemen waren, een Jan die de boel opvrolijkte zonder dat daarom werd gevraagd. Een op-en-top vakman die kwaliteit afleverde. Een perfec tionist met een scherp verstand, die er groot genoegen in schepte om de vaak minutieuze arbeid tot een goed einde te brengen. Een man die zijn bedrijf zeer serieus nam. Ik erken achteraf dat de manier waarop ik Jan heb be schouwd het risico in zich droeg dat de familie zich daarin niet zou herkennen. Het was alleen de Jan van buiten de huiselijke kring, van buiten het bedrijf. Bij het oprichten van een publiek standbeeld moet recht worden gedaan aan alle facetten van iemands persoonlijkheid. Ik hoop dat hierbij te hebben ge- K blij ben dat ik Jan heb le- jfiÉjp hL ren kennen zoals ik hem Hj heb beschreven. Een bonte persoonlijkheid met wie het aangenaam verpozen was. Een mens over wie ik niet had ge- schreven als hij mij niet bijzonder had geraakt. Dat persoonlijke stand beeld staat bij mij thuis. Dievenduo succesvol met muntjestruc leiden Een duo dieven heeft gisteren twee keer dezelfde truc toegepast om geld te stelen. Het gebeurde omstreeks het mid daguur eerst in het café van V&D aan de Aalmarkt en later in McDonalds aan de Beestenmarkt. Een van de twee liep langs een tafeltje en liet dan opzettelijk wat muntjes vallen. De men sen aan het tafeltje hielpen in beide gevallen met oprapen. De andere dief proifteerde van de consternatie en griste een tas van een stoel weg. Bij de V&D raakte een 60-jarige man uit Voor schoten door deze truc zijn polstas met persoonlijke bescheiden en 150 gulden inhoud kwijt. In McDonalds was een 31-jarige Leiderdorpse het slachtoffer. In haar tas zat 200 gulden. Beroving bromscooter met geweld leiden Een 16-jarige jongen uit Leiderdorp is gisteren met ge weld beroofd van zijn bromscooter. De jongen liep samen met vier vrienden over de Oude Singel naast de scooter, genietend van een patatje, toen twee oudere jongens opdoken. Aanvanke lijk leken ze geen kwaad in de zin te hebben, totdat een van de twee plotseling de jongen een harde duw gaf. De ander stompte een van de vrienden in het gezicht. Vervolgens sprongen ze met zijn tweetjes op de bromscooter en reden weg. Themamiddag kosten gezondheidszorg leiden De kosten in de gezondheidszorg, dat is het onderwerp van een themamiddag die de FNV-werkgroep uitkeringsgerech tigden en ouderen woensdag 18 mei houdt in h'et gebouw van wijkvereniging Aktief aan de Berlagestraat. Spreker is het voor malig PvdA-Kamerlid G.J. van Otterloo. Hij was de initiatiefne mer van een wetsvoorstel om ouderen met een bescheiden in komen een lagere premie voor hun particuliere ziektekostenver zekering te laten betalen. De bijeenkomst aan de Berlagestraat twee begint om twee uur. De bewoners van het Berken- daalstraatje zijn diepe bedroefd. Hun ooit. zo pittoreske woon omgeving gaat ten onder aan hondendrollen. Zaterdag dra gen buurtbewoners hun zwaar bevuilde steegje ten grave. De straat wordt officieus omge doopt tot '3e Drollendwars- straat'. Samen m^t de buurtbewo ners schroeven vertegenwoordi gers van de gemeente zaterdag de nieuwe straatnaambordjes op de gevels. De ludieke actie is een aanklacht tegen de honden bezitter die zijn viervoeter in de steeg onüast. Om het ongenoe gen van de buurt onder de aan dacht van alle Leidenaars te brengen krijgen passanten die dag een 'Leidse bolus' aangebo den. Deze lekkernij wordt ver vaardigd in de Friese bakkerij Us Bertus. Het eens zo rustieke Berken- daalstraatje is niet meer, zeggen de bewoners. De straat is be zaaid met uitwerpselen. De postbode gaat met hink-stap- sprongen van brievenbus tot brievenbus. Kinderen kunnen nauwelijks meer buiten spelen zonder uit te glijden, 's Zomers verspreidt de hondenpoep een 'ondraaglijke stank'. En via de schoenzool komt de stront ook nog eens regelmatig in huis te recht. De bewoners hebben er ge noeg van om telkens hun straat schoon te schrobben, om, zeg maar, de 'troep van een ander' te verwijderen. Met een ludieke actie hopen ze de hondenbezit ters attent te maken op de nij pende situatie. Initiatiefnemer tot de actie, A.W.J.M. van Noort: „Met deze actie hopen we te bereiken dat hondenbezitters zich meer be wust worden van het ongemak dat zij anderen aandoen. Je kunt je er met het 'uitlaten' niet vanaf maken met een Jantje van Leiden." Bewoners Valeriusstraat blijven tegen bouwen aan Vijf Meilaan leiden hans koenekoop Dat uitgerekend op 5 mei de woningbouwplannen voor de Vijf Meilaa^ worden behan deld in de raadscommissie volkshuisvesting; Leidenaar W. Leupe kan er allerminst om la chen. „Als ik zeg dat negentig procent van de omwonenden van de Vijf Meilaan tegen wo ningbouw is, lieg ik niet. Ons protest is heel serieus, daar doen wij niet lollig over." Leupe roerde zijn mond al op de allereerste informatie avonden en is sindsdien niet meer stil geweest. In zijn een tje toog hij langs de portieken van zijn straat. 130 protest handtekeningen waren het re sultaat. „Ik had er nog meer kunnen ophalen. Maar als je 130 van de 170 bewoners op je hand hebt, dan spreken die cijfers toch duidelijke taal." Zijn huiskamer aan de Vale riusstraat kijkt uit op het ge wraakte deel van 'de Vijf Meil aan. Het is de afgelopen maanden uitgegroeid tot een soort actiecentrum. Telefoon en typemachine zijn avonden achtereen in bedrijf. Helemaal alleen staat hij niet meer. Aan de overkant, in de Mozart- straat, wordt net zo hard actie gevoerd tegen de komst van flats. Maar bellen en schrijven hebben tot op de dag van van daag niet geholpen. Vanavond zal de Leidse politiek hoogst waarschijnlijk het plan voor 60 huurhuizen en 60 koopwonin gen goedkeuren. „Ik zal er toch bij zijn. En ook mevrouw Van der Veer, die in touw is voor de Mozart- straat. We hebben allebei spreektijd aangevraagd. Want met ons zijn ze nog niet klaar. Alle bezwaarprocedurs zullen we aangrijpen. En dat doen we omdat we weten dat de men sen uit de buurt mij steunen." Wie een blik werpt op de portieken in de Valeriusstraat en Mozartstraat, moet erken nen dat Leupe geen wartaal uitkraamt. Op elke deur hangt een gele affiche: 'Wij blijven tegen de bouw van flats langs de Vijf Meilaan'. „En ze han gen er al maanden. Niemand die het in zijn hoofd heeft ge haald om ze weg te halen. Maar hoe groot het aantal bewoners dat hij op zijn hand heeft ook is. het protest van de bewoners heeft weinig resul taat geboekt. Zelf vindt Leupe dat de bewoners niet serieus worden genomen. „Toen vorig jaar de plannen werden gepre senteerd, werd ons al snel dui delijk dat de gemeente haast had. Hoe eerder ze met de bouw kunnen beginnen, hoe liever het ze is. De inspraak heeft nooit wat voorgesteld." „Elk raadslid in Leiden heeft een kopie van de lijst met pro testhandtekeningen. Maar wat ermee gebeurd is, ik weet het niet. Ik weet alleen wel dat er naar ons niet wordt geluisterd. En dat maakt me droevig." Een klein beetje hoop put ten I^upe en zijn buren uit de toekomstplannen van de NZH. In de visie van de vervoers maatschappij zou de Vijf Meil aan een ideale weg zijn voor een tramverbinding tussen Den Haag en Leiden. De NZH pleit in een insrpaakreactie dan ook voor behoud van een brede boulevard. „In dat geval zou er niet gebouwd kunnen worden", zegt Leupe. „En als ik mag kiezen, weet ik het wel." Merenwijker verbaast zich over het stemmen tellen De zesde Nacht van Juigalpa wordt in de nacht van woens dag 11 op donderdag 12 mei ge houden. Vanaf het LVC aan de Breestraat 66 vertrekken ,de deelnemers woensdag om 23.00 uur voor de nachtelijke wandel tocht van 25 kilometer door de duinen, die leidt naar Meyendel in Wassenaar en uiteindelijk bij het Spuitheater in Den Haag eindigt. leiden aap rietveld Met stijgende verbazing bekeek Merenwijker P. Winnen dins dagavond het tellen van de stemmen in distpet 54 aan het Broekplein. De leden werden bij het tellen van de stemmen ge holpen door drie jongeren. En bij het sluiten van het stembu reau werden uit een kast nog twee dozen met stembiljetten tevoorschijn getoverd. „Vreemd", vindt Winnen, „want de met veel waarborgen om ringde gang van zaken in het stembureau bepaalt, dat alleen de biljetten die zich in de stem bus bevinden mogen worden geteld." Winnen maakte gebruik van de regel in de wet, dat elke kie zer het recht heeft het tellen van de stemmen bij te wonen. En dat ging heel anders dan hij zich had voorgesteld. „De voor zitter vroeg meteen of ik wilde helpen bij het tellen van de stemmen. Ik twijfel of dit wel mag en kreeg bijval van een an der lid van het stembureau." Maar 's avonds blijkt, dat toch ook mensen die geen lid zijn van het stembureau helpen bij het sorteren en tellen van de stemmen. „In strijd met de kieswet", meent Winnen. Volgens woordvoerder R. Fase van de afdeling burgerzaken van de gemeente is het echter volstrekt niet in strijd met de kieswet om anderen dan leden van het stembureau bij het tel len te laten helpen. „Niet vol gens de nieuwe kieswet. De voorzitter van een stembureau kan de eerste de beste stemmer bij zijn kuif pakken en vragen om stemmen te tellen. Het is heel gewoon om voor de avond hulptroepen in te schakelen die helpen bij het tellen. Wij willen de uitslagen graag zo snel mo gelijk binnen hebben en alle beetjes helpen." Dat het in strijd is met de let ter van de wet om de stembus tussentijds te legen en de biljet ten dan maar in een schoenen doos te stoppen erkent Fase wel. „Maar nood breekt wet en volgens mij is dat geen enkel probleem. Omdat de biljetten deze keer zo groot waren heb ben wij de leden van de stem- bureau's geadviseerd: stamp af en toe een beetje aan. Maar de voorzitter mag naar bevind van zaken handelen. Je kan er een stembus naast zetten en je kan de biljetten in een doos doen. In de kieswet is niets geregeld voor het geval de stembus vol is. En met de hoge opkomst en de grote biljetten is dat in een aan tal districten voorgekomen." Leiden is vooralsnog niet van plan het handmatig tellen van de stemmen overbodig te ma ken door stemmachines aan te schaffen. Een voorstel van D66 om een proef te doen met zo n machine werd onlangs door burgemeester en wethouders van de hand gewezen. „Ook bij de verkiezingen voor het Euro pees parlement en bij die voor de provinciale staten in 1995 staat er in loeiden nog geen stemmachine zegt Fase. „En daarna duurt het weer drie jaar tot de volgende verkiezing, dus hebben we nog ruim de tijd om daarover na te denken

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9