Spotprijs 'Statiegeld tegen ontslag' 'Nu de CD nog verbieden' Binnenland PvdA ruimt struikelblok voor paarse coalitie op Brandweerman bewusteloos bij gaslek VNO en NCW gaan samen 'Ons leven heeft in Syrië de waarde van een kip DONDERDAG 5 MEM 994 Belgische wildwest in Maastricht Maastricht De rijksrecherche stelt een onderzoek in naar de ge dragingen gisteren van de Belgische rijkswacht die tot in Maas tricht een Belgisch echtpaar achtervolgde. Bij een wildwest-ach tervolging door de Maastrichtse binnenstad, raakte het verkeer totaal ontregeld. Het Belgische echtpaar ramde drie auto's, waaronder twee politiewagens. De achtervolging werd ingezet toen de Belgen een autokeuringsstation hadden overvallen en vluchtten in een gestolen auto. Onderweg schoten ze op de rijks wacht. Niemand raakte gewond. Westzaan krijgt kunstmatig moeras zaanstad Westzaan wil een moeras aanleggen in een 1.230 hec tare groot landbouwgebied dat is verontreinigd. Het zou het eer ste kunstmatig aangelegde moeras in Nederland zijn, zo bleek gisteren op een studiedag met 180 belangstellenden van provin cie, gemeente, landbouworganisaties, waterschappen en na tuur- en milieugroepen. In het betrokken gebied heeft de land bouw weinig toekomst en de sloten zijn ernstig verontreinigd met zware metalen, de bedoeling is dat er een moeras komt compleet met riet en vaargeulen voor watertoeristen. Rookvrije treinen in het Noorden Leeuwarden In dieseltreinen in Friesland en Groningen mag voortaan niet meer worden gerookt. De Nederlandse Spoorwe gen hebben dit besloten na een wijziging in de Wet op het Per sonenvervoer, waardoor ze zelf mogen bepalen of er al dan niet een speciaal rokersgedeelte in de trein komt. In de gele stoptrei nen in het noorden, de wadlopers, mocht al niet meer worden gerookt. Volgens NS wordt het niet roken voorlopig niet op an dere stoptreinen overgenomen. Vakbondsleden keuren bank-CAO af den haag De leden van de FNV Dienstenbond en de Unie BLHP, de twee grootste bonden in het bankwezen, hebben ne gatief gereageerd op het werkgeversbod voor een nieuwe CAO in deze bedrijfstak (112.000 werknemers). Dat hebben bestuurders van beide vakbonden gisteren gezegd. De kans dat er acties ko men voor een betere CAO is overigens klein, aldus een FNV- woordvoerder. De leden gaan eerst proberen afspraken te ma ken met individuele banken over behoud van werkgelegenheid. Amsterdamse economen willen eind aan afwenteling op maatschappij Rottenberg herstelt commissie-Buurmeijer in ere 'sjaak smakman Een soort statiegeld op gedwongen ontslagen kan een rem zetten op de pijlsnel oplopende werkloosheid. Werk gevers kiezen bij reorganisaties nu als regel voor het ont slag van een aantal werknemers in plaats van voor ar beidstijdverkorting. Ontslag is namelijk goedkoper. Een ontslagheffing kan ervoor zorgen dat arbeidstijdverkor ting aantrekkelijker wordt. Kalshoven en Tang willen het daarom zoeken in een andere richting. In plaats van mensen ontslaan bij een reorganisatie, kan een bedrijf ook kiezen voor arbeidstijdverkorting. Dat ge beurt echter maar zelden. Be drijven voelen er volgens de economen weinig voor omdat het per saldo duurder is dan ontslag. Een werknemer kost een bedrijf namelijk méér dan alleen zijn salaris en werkge verspremies: administratiekos ten, eefr goed uitgeruste werk- In het economenvakblad ESB stellen de Amsterdamse econo men Kalshoven en Tang deze week dat het kabinet de werk loosheid op dit moment met de verkeerde middelen tracht te bestrijden. Door de verhoging van de belastingaftrek voor wer kenden en bevriezing van de uitkeringen wordt werken wel Financieel aantrekkelijker, maar het probleem is op dit moment dat er te weinig banen zijn. plek met bijvoorbeeld een com puter, werkkleding, speciale schoenen, enzovoorts. Ontslag spaart die vaste kosten uit. Dat probleem is volgens de econo men op zich te ondervangen door bij ATV tegerlijkertijd flexi beler werktijden in te voeren, wat weer kostenverlagend werkt. Maar daar staan de werk nemers vaak weer erg huiverig tegenover. Vandaar dat Kalshoven en Tang een statiegeldsysteem voorstellen naar het voorbeeld van het bonus-malussysteem bij de WAO. Neemt een werkge ver een gedeeltelijk arbeidson geschikte in dienst, dan krijgt hij een premie (bonus). Komt een werknemer in de WAO te recht, dan moet de werkgever een boete betalen (malus). Kals hoven en Tang willen dat werk gevers bij het aannemen van personeel een premie krijgen en bij gedwongen ontslag een hef fing moeten betalen. Die heffing hoeft niet overal gelijk te zijn. Omdat de vaste kosten per werknemer per bedrijf of be drijfstak sterk verschillen, kan de heffing op die vaste kosten worden afgestemd. Als belangrijkste rechtvaardi ging voor hun plan stellen Kals hoven en Tang dat bedrijven met gedwongen ontslagen nu in feite de kosten daarvan - de uit keringen, de sociale ellende voor de betrokken werknemers en de dreigende ontwrichting van de samenleving - op de maatschappij afwentelen. De heffing kan er volgens hun voor zorgen dat een bedrijf meer dan nu de kosten voor de reorgani satie zelf gaat betalen. commissie de sociale en belang- Rottenberg -• - - - Omstreden kraslot maandag te koop in sigarenwinkels De eerste krasloten gaan vanaf maandag voor een rijksdaalder per stuk bij drieduizend siga- renboeren en videotheken over de toonbank. Schaatser Rintje Ritsma neemt vandaag bij de introductie in Amsterdam een symbolische cheque van zestig miljoen gulden in ontvangst. Dat is het bedrag dat de Lotto jaarlijks met het nieuwe kans spel verwacht binnen te halen voor sport en goede doelen. Wie meespeelt in de nieuwe loterij, krast met een scherp voorwerp de vakjes op het lot open en weet dan meteen of het raak is. Bij drie gelijke nummers kan de deelnemer een prijs van een rijksdaalder tot tien mille winnen. De Lotto lokt spelers met de kreet: 't Is vaak raak voor een knaak. De organisatie heeft berekend dat de kans op een winnend lot 1 op 5,5 is. Tussen elke drie miljoen loten zit een hoofdprijs van 75.000 gulden. De krasloterij is niet zonder slag of stoot ingevoerd. Minister d'Ancona van WVC en staatsse cretaris Kosto van justitie maak ten zich zorgen over de versla vende werking van krasloten. WVC vroeg de Brabantse uni versiteit om uitsluitsel. Volgens onderzoeker is de grote angst voor het kraslot 'nergens op ge baseerd'. Dit omdat uit omrin gende landen geen verontrus tende berichten komen. In Bel- gië; bestaan al sinds 1981 vijf vergelijkbare loterijen, Duits land kent ze sinds 1987 en De nemarken sinds 1992. Volgens Kingma heeft gokverslaving weinig te maken met ander aanbod van gokmogelijkheden. De Nederlandse verslavings zorg denkt daar anders over. Woordvoerder De Vos: „Aan de ene kant beperken we de speel automaten, aan de andere kant geef je iedereen de kans bij de Milieu Alarm met SP mee naar Binnenhof rotterdam gpd De 'Milieu Alannlijn' van de So cialistische Partij waar burgers met klachten terechtkunnen, verhuist van Rotterdam naar de Tweede Kamer. Dat heeft het kersverse SP-kamerlid Remi Poppe, bedenker van de alarm- lijn, gisteren gezegd. Bij de Milieu Alarmlijn wer ken nu vier mensen, maar vol gens Poppe komen er de ko mende maanden aanzienlijk meer bij. De komst van de alarmlijn naar het parlements gebouw noemt hij uniek. „Eindelijk wordt het benauwde wereldje in Den Haag openge broken." De Milieu Alarmlijn, die afge lopen zondag het vijfjarig be staan vierde, is nauw betrokken geweest bij onder meer het gif schandaal in het Belgische Mel- lery en de affaires rond de afval bedrijven Zegwaard en Kemp. Maar bovenal heeft het team de afgelopen jaren tienduizenden, telefoontjes over grote en kleine milieu-incidentjes behandeld. „Dat is het grote bewijs dat het milieubeleid van de achtereen volgende kabinetten waarde loos is geweest," aldus Poppe. sigarenman een kraslot te ko pen". Hij verwacht dat meer gokverslaafden bij de Consulta tiebureaus voor Alcohol en Drugs om hulp komen vragen. Het speelgemak, de lage prijs en de mogelijkheid snel opnieuw te spelen, werken volgens hem wel degelijk verslavend. Volgens, woordvoerder Schouten van de Lotto zullen de winkeliers er voor zorgen dat de klanten 'op een leuke manier' blijven spelen. Houden de ne ringdoenden zich daar niet aan, dan raken zij hun verkoopver gunning voor de krasloten kwijt. Ook is de verkoop in horecage legenheden en aan de jeugd tot achttien jaar verboden. „We willen ons verre houden van gokverslaving", zegt Schouten. den haag aaarc peeperkorn De nieuwe kabinetsformateur doet er goed aan het rapport van de commissie-Buurmeijer nog eens door te lezen. De voorstellen van de; over de toekomst v zekerheid kunnen rijk struikelblok vc we coalitie wegnen PvdA-voorzitter schaarde zich giste wacht achter de voorstellen van de commissie-Buurmeijer over de WAO, de WW en de Ziekte wet. Volgens Rottenberg bieden de aanbevelingen uitzicht op 'een redelijk solidair en houd baar stelsel met een aantal no viteiten'. Eerder toonden D66 en in iets mindere mate de WD zich voorstander van het rap- port-Buurmeijer. Het CDA staat er gereserveerd tegenover, maar wijst de voorstellen niet af. Buurmeijers eigen PvdA daar entegen hield de boot toen af. Volgens Rottenberg is het wel belangrijk de burgers voor te bereiden op mogelijke wijzigin gen. „We moeten ons voorbe reiden op slecht weer. Een her haling van het WAO-drama moeten we voorkomen", aldus de PvdA-voorzitter, wijzend op de vertrouwensbreuk met de ei gen achterban nadat het kabi net in 1991 onverwacht het mes zette in de uitkeringen van ar beidsongeschikten. Rottenberg maakte één voorbehoud: de hoogte en omvang van de laag ste uitkeringen mogen niet wor den aangetast. Daar zit het gro te verschil met de WD, dan het minimum voor iedereen op zes tig procent van het minimum loon wil zetten. Buurmeijer juichte gisteren de omslag in zijn partij c sociale zekerheid toe. D bevelingen van waarin alle partijen vertegen woordigd waren, werden vorig jaar nagenoeg allemaal naar de prullenbak verwezen. Nu krij gen ze echter een tweede kans, precies zoals Buurmeijer zelf heeft voorspeld. Mocht het nieuwe kabinet de voorstellen van Buurmeijer overnemen, dan verdwijnt de Ziektewet. De uitkering bij ziek te wordt dan de verantwoorde lijkheid van de werkgever. De overheid stelt dan als mini mumverplichting dat de zieke werknemer anderhalf jaar recht heeft op tenminste zeventig procent van het minimumloon. Nu wordt bij ziekte meestal het volledige loon doorbetaald. De huidige WAO verdwijnt eveneens in de plannen van Buurmeijer. In plaats daarvan komt een regeling die volledig arbeidsongeschikten de oude (hogere) uitkering toekent. Ge deeltelijk arbeidsgeschikten moeten in dienst van hun werk gever blijven. Deze kan samen met de vakbonden afspraken hierover maken. De eisen voor de WW moeten volgens Buur meijer worden aangescherpt zodat minder mensen recht hebben op een uitkering. De WW hoeft dan niet omlaag. De bedrijfsverenigingen, die nu de uitkeringen verstrekken, kunnen volgens Buurmeijer verdwijnen. De nieuwe WAO kan worden uitgevoerd door een zelfstandig bestuursorgaan en de WW wordt een taak van de arbeidsbureaus. In de Twee de Kamer bestaat al overeen stemming over het opheffen van de bedrijfsverenigingen. Rotterdam Brandweermannen trekken een bewusteloze collega uit een gat bij het Flevohuis in Rotterdam. De brandweer was te hulp geroepen bij een gaslek, maar bij de afdaling ondergronds werd een van hen onwel. Het gaslek werd later gedicht, al werden uit voorzorg wel acht huizen bewegen liepen enkele jaren ge leden nog op niets uit. Via de nu gekozen omweg - beide bu reaus blijven vooralsnog be staan - komt het nu toch tot een volledig samengaan van de kerntaken. De huidige VNO- voorzitter Rinnooy Kan wordt voorzitter. In de voorlopige voorstellen staat dat hij die plek over twee jaar aan NCW-voor- zitter Blankert zal afstaan. De werkgeversorganisaties VNO en NCW verdwijnen als aparte belangbehartigers van het Ne derlandse bedrijfsleven. Er komt een nieuwe vereniging met VNO en NCW als leden, die de ze belangenbehartiging voor haar rekening neemt. Eerdere pogingen van Neder landse topondernemers om bei de organisaties tot een fusie te Jurist Bolsius ziet kans na vonnis over Centrumdemocraten den haag fred rondeel De Centrumdemocraten heb ben met het vonnis van de rechtbank in Den Haag gisteren een zeer gevoelige klap gekre gen. De boetes die Janmaat, zijn levensgezellin Schuurman en de Vereniging Centrumdemo craten (respectievelijk- 6.000, 1.500 en 10.000 gulden) hebben gekregen, bieden het openbaar ministerie (OM) een kans om dit soort partijen in het vervolg helemaal te verbieden. Minister Hirsch Ballin van justitie bestu deert nu een serieus verzoek van het Landelijk Bureau Racis mebestrijding (LBR) om de Ver eniging Centrumdemocraten te ontbinden. Net als alle partijen in de Am sterdamse gemeenteraad vraagt ook het Nederlands Centrum Buitenlanders (NCB) de minis ter om een verbod van de CD. Volgens de Utrechtse jurist E. Bolsius biedt het Burgerlijk Wetboek (artikel 2.20) de beste mogelijkheid extreem-rechtse partijen te verbieden. Bolsius pleit voor toepassing van het staatsrecht, eerder dan het strafrecht, omdat het laatste in de meeste gevallen alleen indi viduele racisten kan aanpakken. Volgens het NCB is gisteren een historische stap gezet in het aanpakken van racistische en extremistische politieke partij en. Het LBR -spreekt van een 'troefkaart' die de Haagse rech ter het OM in handen heeft ge geven 'om de bewegingsvrijheid van extreemrechtse en racisti sche partijen sterk te beperken'. In de brief van het LBR, die nu door minister Hirsch Ballin wordt bestudeerd, stelt het bu reau vast dat de CD 'niet de in tentie hebben langs de gelden de democratische regels hun verwerpelijke en onaanvaardba re gedachtengoed in daden om te zetten. Het gebruik van ge-, weid wordt door deze organisa tie als bruikbare methode opge- Het LBR is zich ervan bewust dat het verbieden van politieke partijen in eén democratie het uiterste middel is. Maar de CD moet volgens het LBR worden gezien als een politieke partij die altijd handelt in strijd met de openbare orde. Dat is ook precies wat de jurist Bolsius in zijn onderzoeksrapport 'Racisti sche partijen met recht verbie den' bedoelt. Als de doelen van de CD in strijd zijn met de openbare orde kan er een ver bod komen. „Bij de revisie van artikel 2.20 van het Burgerlijk Wetboek in 1988 had de wetgever nadruk kelijk ook zulke partijen voor ogen; waarbij er sprake is van een ongerechtvaardige aantas ting van de vrijheid van ande ren of van de menselijke waar digheid. Rassendiscriminatie is in de zin van dit artikel in strijd met de openbare orde." Bolsius verbaast zich erover dat het ar tikel desondanks nog niet door Justitie wordt toegepast. Kringen rond Justitie ver wachten dat het OM liever eerst de reactie van minister Hirsch Ballin op de brief van het LBR afwacht. Officier van justitie Welschen zei gisteren na afloop van de rechtszaak tegen Jan maat en Schuurman dat het OM nog niet zo ver is. Het zou de eerste keer zijn dat er een extreemrechtse of ra cistische partij in Nederland door de rechter wordt verbo den. Als de CD wordt verboden, kunnen Janmaat en Schuurman overigens gewoon in het parle ment blijven zitten. Ze moeten dan een nieuwe partij oprich ten. Het verbodsartikel is in Ne derland een keer gebruikt tegen de Nederlandse Volks Unie. He laas kon het verbod niet in het vonnis worden uitgesproken als gevolg van een juridisch-techni- sche fout. Het nieuwe artikel 2: 20 geeft de rechter echter de kans verbod of ontbinding wèl uit te spreken, zegt Bolsius. Jus titie is nu aan zet. Groot netwerk van ambtenaren tegen racisme purmerend gpd Tientallen ambtenaren uit 23 gemeenten hebben zich gister middag tijdens een bijeen komst in Purmerend aangeslo ten bij de Purmerendse colle ga's van de initiatiefgroep 'Kiesk(l)eurige Ambtenaren Tegen Racisme'. Hiermee is het landelijk netwerk 'Lokale Ambtenaren Tegen Racisme' (afgekort tot: Later) opgericht. De ambtenaren kwamen uit de grote steden, maar ook uit andere gemeenten waar CD en CP'86 sinds 12 april in de raad zitten. In vijftig gemeenten is extreem-rechts vertegenwoor digd. Het landelijk netwerk gaat onder meer onderzoeken hoe ambtenaren kunnen om gaan met CD'ers en CP'ers. Een van de hoofdpunten daar in is de weigering - binnen de wettelijke kaders - om verte genwoordigers van extreem rechts te ondersteunen in hun raadswerk. Juridisch zou dit tot problemen kunnen leiden en daarom is het onder meer nodig dat het ambtenarenre glement wordt aangescherpt. Directeur I. Akel van het Ne derlands Centrum Buitenlan ders en een van de sprekers tij dens de bijeenkomst zei dat ambtenaren en gemeenten niet moeten aarzelen de CD voor de rechter te slepen. LOBELIA dekbed. Tijk 100% katoen. Syntetische vulling. - 140x200 cm. LOBELIA kussen. Tijk 100% katoen. Syntetische vulling. 50x60 cm. Van 9.75 voor Voor écht verrassende kado's ga je naar IKEA. AMSTERDAM DELFT DUIVEN/ARNHEM EINDHOVEN/EKKERSRUT SLIEDRECHT 'Zelfdoding van asielzoeker was te voorkomen' hengelo anp De zelfdoding van een Syrische asielzoeker afgelopen dinsdag in Hengelo was te voorkomen geweest, wanneer de man eer der die dag was verteld dat zijn uitzetting voorlopig niet door zou gaan. Dat concluderen de Suryoye Federatie Nederland si N en de sdchtiiic INI ia. du- opkomt voor de belangen van asielzoekers. De Vreemdelingendienst van de Hengelose politie kreeg vol gens de organisaties dinsdag morgen om 11.00 uur telefo nisch van het ministerie van justitie te horen dat de uitzet ting zou worden aangehouden. Dit in verband met kamervra gen van het CDA. Toen de poli tie de man om 12.00 uur wilde luchten, werd hem dat volgens de twee organisaties niet ver teld. Het luchten ging op dat moment niet door omdat de daarvoor bestemde plaats in ge bruik was. Om 14.00 uur zou de man alsnog worden gelucht. Op dat moment werd ontdekt dat hij zich inmiddels met een laken had opgehangen. INLIA-direc- teur Van Tilburg zegt dat de Vreemdelingendienst zich al ja ren 'super-formeel opstelt en een negatieve houding heeft.bij de afhandeling van asielzaken'. De rijksrecherche onderzoekt de zelfdoding. Verbijstering in Syrische gemeenschap na tweede zelfmoord asielzoeker Janmaat, gisteren in de rechtszaal hengelo Het was verkiezingstijd en de verhalen waren mooi. Minister Kooijmans van buitenlandse za ken, fractieleider Brinkman en premier Lubbers zelf: allemaal beloofden ze de trouwe partij genoot Hapsuno Aydin tijdens hun campagne in Twente aan dacht voor de dreigende uitzet tingen naar Turkije en Syrië van ondergedoken christenen. Maar dinsdag hing de 21-jari ge Syrisch orthodoxe christen Paulus Kurt zich op in een Hen gelose politiecel. Staatssecreta ris Kosto had in een brief van 22 maart al aangegeven 'ook na ampele overwegingen geen aanleiding te zien het asielbe leid ten aanzien van christenen uit Turkije en Syrië te wijzigen'. „Kooijmans heeft de zaak ver waarloosd", meent Aydin nu. Op werkbezoek in Hengelo had de minister nog zo goed uitge legd dat de christenen in Tur kije in een verschrikkelijke sandwich zitten tussen het re geringsleger en de Koerden. „Hij heeft beloofd een brief naar Justitie te sturen. Hij heeft het niet gedaan", zegt Aydin. Vandaag een week geleden onthaalde Aydin zijn politiek leider Brinkman nog als een vorst in de Syrisch-orthodoxe kerk van Hengelo. Brinkman vroeg om een lijst met de na men en dossiernummers van de ondergedoken geloofsgenoten om de zaak aan te kaarten bij Justitie. Een dag later lag de lijst op zijn bureau. Er gebeurde op- „Ik heb mijn uiterste best ge daan voor mijn broeder. Het is niet gelukt. De hele gemeen schap is verbijsterd over deze nieuwe zelfmoord", zegt Aydin. In januari benam de onderge doken christen Suryoyo in Leeuwarden zich het leven, ook omdat hij terug moest naar Sy- In Nederland zijn zo'n dertig uitgeprocedeerde christenen uit Turkije en Syrië ondergedoken om aan uitzetting te ontkomen. Volgens Aydin zijn uitwijzingen onmenselijk. „Wij hebben daar geen leven. We zijn hier om de godsdienstvrijheid. Daar heeft ons leven de waarde van een kip." Zo'n tienduizend Syrisch-or thodoxe christenen hebben zich sinds het midden van de jaren zeventig in Nederland geves tigd. Na bemiddeling van de Raad van Kerken gaf Kosto aan het begin van zijn ambtstermijn nog een generaal pardon aan 190 vluchtelingen. Sindsdien zijn de beoordelingen echter in dividueel. Aydin spreekt van pure willekeur. „De een mag blijven, de ander niet. Maar voor elke christen zijn de om standigheden daar in wezen ge lijk".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3